I PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vlaams Blok niet in regering D'Ancona voor Europese campagne tegen racisme Pearle Oekraïne krijgt weer president kleintjes treemrechtse partij wil oppositie voeren eenstaande aarde moet s inleveren rven zen op iname sijek Heerlen vangt 2000 kilo hasj Akkoord over sancties EMU Azerbeidjan en Armenië op de rand van oorlog 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. bewolking bewolking, kleine kans op een op ing. Af en toe wat lichte neerslag, ige zuidelijke wind. Middagtempe- ir omstreeks 8 graden. jaargang no. 279 dag 26 november 1991 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 tdvertentie-afdeling PZC fee correspondenten >ta SEL - Het extreem- e Vlaams Blok zal on- haar zondag behaalde aingsoverwinning geen opeisen in de Vlaamse ip deelregering. Het racistische Vlaams Blok wil een oppositie partij blijven, verklaarde woordvoerder Annemans giste ren. De traditionele politieke partij en in België zijn nog maar amper bekomen van hun geweldige verkiezingsnederlaag en de winst van de kleine partijtjes. Voorlieden van de regerende Waalse en Vlaamse christende mocraten en socialisten hielden zich gisteren op de vlakte, nadat de coalitiepartijen gezamenlijk 20 van hun 150 parlemenszetels in de 212-stoelen tellende Kamer verspeelden. De uitslag van de verkiezingen voor een nieuw parlement en provinciale bestu ren toont een verdrievoudiging van de aanhang van extreem rechts (bijna 11 procent in Vlaanderen), winst voor partijen die een anti-politieke campagne hebben gevoerd, en een toename van het aantal blanco-stemmen in Wallonië. Radio en tv De enorme winst van het Vlaams Blok in Vlaanderen geeft de partij recht op een zetel in de deelregering, en in tal van via politieke benoemingen be stuurde maatschappelijke orga nisaties, als radio en tv. Maar „wij hoeven niet te scoren uit een ministerszetel", verklaarde Blok-voorman Annemans maandag, de zetel in de deelre gering afwijzend. „Wij blijven een zweeppartij". Koning Boudewijn heeft giste ren het ontslag van de regering formeel ingewilligd, en de eerste toppolitici geconsulteerd over de formatie. Naar verwachting zal het nog dagen duren voordat er duidelijkheid komt. Hoewel de Vlaamse christendemocraten de grootste partij van België zijn gebleven, staat niet vast dat zij opnieuw het voortouw zullen ne men. De Vlaams-nationale regerings partij VU heeft al aangekondigd na haar zware verlies waar schijnlijk voor de oppositie te kiezen. Een opmerkelijke aan kondiging kwam gisteren van CVP-voorzitter Van Rompuy. Hij zei dat zijn partij dit keer, voor het eerst sinds mensenheu- 7-3 HAAG (GPD) - Alleen- ide bejaarden zien hun t kracht komend jaar met ii'l procent dalen. Voor ge le bejaarden ligt de daling n 0,7 en 0,9 procent. Alleen wde bejaarden met een in- zin tot bruto 50.000 gulden jaar zien hun koopkracht men: met 0,3 procent, tssecretaris Van Amels- de (financiën) heeft dit de Ka- e cop last van Sociale Zaken weten. Alleen verdienende ïec nemers met gelijke inko- et ials de bejaarden zullen, in- >ed de loonmatiging die het ka de i wil doorzet, gemiddeld p,I koopkracht behouden, tèi 5REB (AFP) - De gevechten I de stad Osijek tussen atische milities en het Joe- avische leger gingen maan- door. Het door de Serviërs imineerde federale leger bardeerde Osijek en Vin- :i nadat zaterdag in Genève veertiende bestand over- [ekomen was, aldus het atische persbureau Hina. In van Kroatië was het rus- 51 r r i» Mensen herdenken in Kiev bij het graf van Hroesjevski de 125e geboortedag van de eerste president. foto Sergei Supinksy/EPA KIEV (AP) - Zeventig jaar lang maakten de communisten Mi- hailo Hroesjevski uit voor 'nationalistische bourgeois', maar nu hangt het portret van de eerste president van de Oekraïne in de hoofdstraat van de hoofdstad Kiev. De herinnering aan Hroesjevski wordt 57 jaar na zijn dood weer opgehaald, net op tijd voor de verkiezing van een tweede presi dent en het referendum over onafhankelijkheid dat het einde kan betekenen voor de Unie van Soevereine Staten, zoals de rest-re- publieken van de Sovjetunie nu genoemd worden. Over de uitslag van de verkiezingen van aanstaande zondag be staat nauwelijks twijfel in de Oekraïne, een gebied groter dan Frankrijk, met 52 miljoen inwoners. Opiniepeilingen geven aan dat parlementsvoorzitter Leonid Kravtsjoek zijn zes mededingers makkelijk zal verslaan en dat de Oekraïners zonder twijfel zullen stemmen voor het herstel van de onafhankelijkheid, die in 1920 verloren ging toen de twee jaar oude republiek van Hroesjevski door het Rode Leger werd over- rrompeld. Toch wantrouwen veel mensen Kravtsjoek omdat hij vroeger de ideologische waakhond en de nummer twee van de communisti sche partij was in de Oekraïne. >^f vische milities zeiden dat 12 jek hetzelfde lot wacht als de Vukovar die na een beleg drie maanden totaal in puin en d geschoten. Het leger en ik vische vrijwilligers bestoken ir 'nkele weken de bijna geheel s['i ïingelde stad. „De val van ak jek is slechts een kwestie van en", zei de Servische com- ïdant Zeljko Raznjatovic- an. Hij riep de Kroaten op lover te geven: „Het zou wijs dat de Kroatische troepen overgeven en dat zij de 100 Serviërs vrijlaten die zij in itad gijzelen." DEN HAAG (ANP) - „Bestrij ding van racisme en discrimi natie moet voortdurend en pro minent op de Europese agenda staan. Ik pleit daarom voor een campagne op Europees niveau. De jeugd moet daarbij een be langrijke doelgroep zijn". Dat stelde minister D'Ancona (WVC) maandag in Den Haag bij de opening van de slotconferen- Advertentie er een complete tweede bril* gratis bij. Handig bij verlies of breuk. Wel even deze advertentie meenemen, hoor! B j Zie de voorwaarden in de winkel. vookhcen b r t m I Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland, j Middelburg Goes «Hulst Terneuzen f Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Pearle (rubriek opticiens)^ Israël wacht met reactie op uitnodiging van VS JERUZALEM (RTR/ AFP) - Israël heeft giste ren niet gereageerd op de Amerikaanse uitno diging om op 4 decem ber in Washington de tweede, bilaterale ronde in de Midden-Oosten conferentie van start te laten gaan. Premier Yitzhak Shamir voert woensdag overleg over de kwestie met en kele leden van het kabi net. Ras die dag valt een eventueel officieel be sluit te verwachten met betrekking tot de Israëli sche aanwezigheid in de Amerikaanse hoofdstad, aldus de Israëlische staatsradio. Een woordvoerder van de Israëlische regering kondigde dit weekeinde al aan dat Israël niet zou voldoen aan het Ameri kaanse „ultimatum" om uiterlijk maandag de uit nodiging voor Washing ton te accepteren. tie „Community Relations" van de Raad van Europa. De minis ter zei snel te zullen komen met een uitgewerkt voorstel voor zo'n campagne. In Nederland is ons openlijke en massale agressie tegen allochto- Minister D'Ancona nen tot op heden gelukkig be spaard gebleven, hield DAnco- na de zaal voor. „Dat betekent niet dat er in Nederland geen sprake is van discriminatie of ra cisme of dat de integratie van minderheden zonder problemen verloopt". Vooral in die integra tie liggen de problemen. De so ciaal-economische positie laat te wensen voer en de jonge mi granten lijken hun draai maar moeilijk te kunnen vinden, al dus de minister. D'Ancona vindt dat in Europees verband een sterk accent moet liggen op de gebieden kunst en media. Door meer allochtone journalisten kan een evenwich tiger beeldvorming over migran ten ontstaan, denkt ze. „Ook in de kunst zullen allochtonen een herkenbare bijdrage moeten kunnen leveren". De minister herinnerde daarbij aan een ten toonstelling -op initiatief van haar ministerie- van kunstwer ken gemaakt door „migranten kunstenaars". Deze expositie is maandagavond in het Haagse Gemeentemuseum geopend. genis, niet het initiatief zal ne men in de formatie. „Anderen moeten nu maar deze knoop ont warren", zei hij na de nederlaag voor zijn partij. Moeilijk parket Maai' de andere partijen zitten in hetzelfde moeilijke parket. Zo wel in Vlaanderen als Wallonië verloren de christendemocraten en socialisten, die samen de af tredende regering vormen, maar ook de liberale oppositie en Volksunie, die het kabinet-Mar- tens ten val bracht en daarvoor van de kiezers de rekening ge presenteerd kreeg: van zestien naar tien zetels. De politieke analysten zien maar twee mogelijkheden: her stel van de huidige rooms-rode coalitie, of een rooms-rode met een randje.' Dat zou in Vlaande ren door de nationalistische slot zie pagina 3 kolom 7 HEERLEN (ANP) - De gemeen tepolitie van Heerlen en de' douane hebben maandag een Spaanse vrachtwagen met een lading van meer dan 2000 kilo hasj in beslag genomen. Dit heeft een politiewoordvoerder maandagavond meegedeeld. Volgens hem vertegenwoordigt de partij hasj een straatwaarde van ruim tien miljoen gulden. Tot nu toe de grootste drugs vangst in Heerlen. De chauffeur en de bijrijder, twee mannen van 42 en 48 jaar, zijn gearresteerd. Later op de dag zijn nog twee inwoners uit Heerlen aangehouden. Valse bommelding onderbreekt voorstelling Haags theater DEN HAAG (GPD) - De omge ving van de Amerikaanse am bassade in het centrum van Den Haag moest maandagavond rond half elf worden ontruimd nadat de politie een anonieme bommelding had ontvangen. Volgens de beller zou rond kwart voor elf een bom ontploffen bij de ambassade. De politie sloot het Lange Voorhout, het Korte Voorhout en het Toernooiveld enige tijd af voor verkeer en pu bliek. Een voorstelling in de Ko ninklijke Schouwburg, tegen over de ambassade, moest wor den afgebroken. Het publiek moest de schouwburg verlaten. Kort na elf uur werd het alarm opgeheven. Het was de zoveelste valse bom melding in ons land sinds de aanslag op het huis van staats secretaris Kosto en het ministe rie van binnenlandse zaken twee weken geleden. van onze correspondent BRUSSEL - Een akkoord in de EG over de economische en mo netaire unie (EMU) is weer een stapje dichterbij gekomen. De EG-ministers van financiën werden het gisteren in Brussel eens over de wijze waarop lan den die van hun financiën een rommeltje maken, door de an deren tot de orde geroepen kun nen worden. Op de EG-top van Maastricht moet de EMU op de rails gezet worden. Tal van onderwerpen moeten nog geregeld worden, maar deze sanctieregeling was een van de hete hangijzers. Ko mend weekeinde proberen de ministers in Scheveningen, on der leiding van minister Kok, ook de meeste andere proble men op te lossen. Examens Leraren die examens na moeten kijkeji maken zich daar soms met een Jantje van Leiden van af. De verplichte tweede correctie van de eindexamens gebeurt op de havo en in het invo in minder dan de helft van de gevallen volgens de regels, zo blijkt uit onderzoek van de ondenoijsin- C spectie. w Fitness Samen sporten tijdens de lunch pauze: het is niet alleen een ge bruikelijk verschijnsel in Japan, maar sinds een paar maanden ook ingeburgerd bij de ambtenaren van Bor- Q sele. w Terneuzen Burgemeester R. C. E. Barbé van Terneuzen vindt, dat er snel zaken in de Schelderegio inoeten worden gedaan, nu Gent, tot samenwerking bereid blijkt. Hij verkiest Gent boven Vlissin- O gen. I O Straf Ajax Het gerechtshof in Amsterdam heeft Ajax wegens fraude ver oordeeld tot een boete van 2 mil joen gulden, waarvan 1 miljoen voorwaardelijk. De oud-be stuursleden Harmsen, Bartels en Van Eijden alsmede oud-Aja- cied Sören Lerby werden allen veroordeeld tot voorwaardelij ke gevangenisstraffen en geld boetes. De hoogste boe te was voor Lerby: "T 250.000 gulden. I Unieverdrag in gevaar van onze correspondent MOSKOU - President Gorbats- jov heeft gisteren nieuwe tegen vallers moeten incasseren bij zijn streven naar een politiek samenwerkingsverdrag tussen de voormalige Sovjet-republie ken. De presidenten van zeven republieken weigerden hun pa raaf te zetten onder een eerder 'in principe' overeengekomen ontwerptekst. Bovendien zijn de pogingen van het Kremlin om een regelrechte oorlog tus sen de republieken Azerbeidjan en Armenië te voorkomen voor alsnog op niets uitgelopen. Gorbatsjov zei gisteren dat de regeringen in beide republieken de situatie niet meer in de hand hebben. „Men is op de rand van oorlog", zei hij. Gorbatsjov wil nu een strook van tien kilometer aan weerszijden van de repu- blieksgrens tot gedemilitari seerde zone laten verklaren en daar het Sovjet-leger laten pa trouilleren. De korte ondertekeningscere monie van het Unieverdrag in de regeringsvilla in Novo-Ogarjo- vo, een plaatsje even buiten Moskou, ging gisteren op het laatste moment niet door. Volgens het onafhankelijke nieuwsagentschap Interfax re zen er echter op het laatste mo ment problemen. Welke dat pre cies waren is nog niet bekend. Een van de mogelijke redenen is. dat de Oekraïne opnieuw geen vertegenwoordiger stuurde. De Oekralnse parlementsvoorzitter Kravtsjoek, getipt als winnaar van de presidentsverkiezingen zondag, verklaarde gisteren al dat de Oekraïne onder geen be ding een politiek Unie-verdrag zal tekenen. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u 'die PZC eigeftlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voorf 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller. 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1