Ruk naar rechts in België Betoging tegen fascisme bij Duits kerkhof Ysselsteyn \-L Als bestand slaagt binnen week besluit over VN-macht Kroatië CDA-ers zetten Sinterklazen in Martens verliest Vlaams Blok haalt bijna 12 pet Zware klappen grote partijen Nederlandse politiek verontrust door groei uiterst rechts België 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. liter meer bewolking erst nog perioden met zon. Vanmid- Ig toenemende bewolking. Matige, ógèlijk vrij krachtige zuidelijke ind. Temperatuur 6 graden. )e jaargang no. 278 andag 25 november 1991 BRUSSEL (ANP) - De uitslagen, na het tellen meer dan de helft van de stemmen, logen er niet om. In Vlaande ren zouden de christen democraten van pre mier Martens vier zetels (ze gaan van 43 naar 39) verliezen. De Vlaamse socialisten moeten vier zetels inleveren (van 32 naar 28), de liberalen winnen een zetel en ko men op 26. De groene partij AGALEV gaat van zes naar zeven en de Volksunie keldert van 16 naar 10 zetels. Maar het Vlaams Blok rukt op van 2 naar 12 zetels. In het Franstalige lands gedeelte duikelt de so cialistische partij van 40 naar 35 zetels, de chris ten-democraten zakken van 19 naar 18. De libera len verliezen 3 zetels (van 23 naar 20). 'ront National (de Waalse te genhanger van het Vlaams Blok) komt met 1 zetel in de kamer. De Waalse taaipartij FDF houdt haar 3 zetels, maar de groene partij Ecolo groeit van drie naar tien van onze correspondent BRUSSEL - Het extreem rechtse Vlaams Blok is de grote winnaar geworden van de giste ren in België gehouden algeme ne verkiezingen. Volgens de voorlopige uitslagen heeft het Vlaams Blok, dat zich openlijk keert tegen migranten, haar aanhang verviervoudigd en bij na 12 procent van de Vlaamse kiezers achter zich gekregen. In Antwerpen werd de racistische partij met een kwart van de stemmen zelfs de grootste. In Vlaanderen viert de partij Kos sem haar intree met waar schijnlijk drie zetels. Die partij stelt zich anti-politiek op, en staat onder leiding van een op verdenking van fraude gearres teerde beursgoeroe. Voor alle grote Belgische partij en draaiden de parlementsver kiezingen uit op een uiterst pijn lijke nederlaag. De kiezers keer den de christendemocraten, so cialisten en liberalen op grote schaal de rug toe. In Wallonië raakten de socialisten een flink deel van hun aanhang kwijt. De Vlaamse christendemocraten van premier Martens bleven nipt de grootste partij van het land, hoewel ook de CVP flink in leverde. Maar het is volgens Martens „bijna onmogelijk" dat zijn partij nu in de oppositie gaat. Het uiteenspatten van het cen trum in de Belgische politiek heeft niet alleen voor het Vlaams Blok, maar ook voor de kleinere partijen stevige winst opgele verd. In Wallonië won de groene partij Ecolo spectaculair, in Brussel werden de Franstalige nationalisten van de FDF de grootste partij. Teken De nederlaag van de traditione le partijen wordt algemeen ge zien als een teken van toene mende afkeer van de complexe Belgische politiek, waarin de laatste maanden de Waals- Vlaamse tegenstellingen wer- teddy Mercury Queen) aan ids overleden ONDEN (RTR/AFP) - Freddy ercury, de zanger van de Brit popgroep Queen, is de afgelo- M nacht aan aids overleden, it heeft zijn woordvoerder be- indgemaakt. Mercury (45) gaf iterdag toe dat hij aan aids ed. ?reddy Mercury is vanavond eedzaam in zijn huis in Ken- ngton, Londen, overleden. Zijn jod was het gevolg van een ngontsteking, die veroorzaakt erd door aids", verklaarde zijn tgever Roxy Meade maandag- [htend. afgelopen weken deden al erke geruchten de ronde dat zanger, die jarenlang het ge- :ht van Queen en een van de rote sterren van de Britse ick-scene was, de ongeneeslij- ziekte onder de leden had. In ;n verklaring op de avond voor in dood riep hij zijn fans op zich té sluiten bij de strijd tegen lercury en zijn groep hadden in ÏÏ4 een eerste hit met het num- ,Killer Queen". Daarna slgden de successen elkaar op, rot als bekendste nummers Bohemian Rhapsody" en „We te the Champions" waarvan ver de wereld miljoenen exem- laren verkocht werden, lercury's echte naam is Frede- ïk Bulsara. Hij werd in Zanzi- geboren en verhuisde op 13- mge leeftijd naai- Londen. In 310 richtte hij samen met Ro er Taylor, John Deacon en ian May de rockgroep Queen (k ïj woonde sinds het begin van ie jaren tachtig in New York en Ifacht in 1985 zijn eerste solo- Saat uit onder de titel „Mr. Bad Imsterdammer in de tram oodgestoken AMSTERDAM (ANP) - Een 53- örige Amsterdammer in zater dagmiddag in tramlijn 9 door Mg onbekende daders neerge stoken. Hij overleed later in een iekenhuis. aanleiding van de steekpartij 4 tas een ruzie tussen het slacht er en twee andere passagiers 1 de tram. Volgens getuigen- torklaringen ontstond er een tochtpartij tussen hen toen de ^sterdammer aanmerkingen ®aakte over het gedrag van de t"ee. De echtgenote van het 53- finge slachtoffer raakte daarbij 5cht gewond. De daders zijn nog toortvluchtig, aldus de politie. AMSTERDAM - Premier Lubbers worstelt zich langs twee Sinterklazen en bijbehorende Pieten bij aankomst in de Amsterdamse Rai, waar het CD A-partijcongres werd gehouden. De linker Goedheiligman werkte voor het gewest Amsterdam Zuidoost, zijn concurrent vertegenwoordigde de CDA-jongeren. foto Marcel Antonisse/ANP YSSELSTEYN (GPD/DPA) - Rond tweehonderd anti-fascis tische jongeren uit Nederland en Duitsland hebben gistermid dag bij het Duitse militaire oor logskerkhof in het Noordlim burgse Ysselsteyn gedemon streerd tegen de toenemende vreemdelingenhaat en het op komend fascisme in Europa. Een groepje demonstranten blokkeerde enige tijd de ingang van het kerkhof om te verhinde ren dat 'fascisten' de begraaf plaats zouden betreden. Tot een confrontatie kwam het echter niet; de neo-nazi's en vikingjon geren, die via een pamflet wa ren opgeroepen naar het kerk hof te komen, kwamen niet op dagen. Tijdens de blokkade van de be graafplaats kwam het wel een enkele keer tot heftige en emo tionele discussies met Duitsers die de graven van hun familiele den kwamen bezoeken. De beto ging verliep verder rustig. Het was gisteren 'Totensonntag', de dag waarop de Evangelische Kerk in Duitsland de doden her denkt. De politie was op alles voorbe reid. Er waren zo'n 160 politie mensen op de been gebracht, on der wie ME-pelotons. De anti-fascistische betoging was op touw gezet om de neo-na zi's tegen te houden die gisteren naar Ysselsteyn zouden komen. In een in Nederland verspreid pamflet waren neo-nazi's opge roepen om rond het middaguur de 'gevallen kameraden' te her denken. De politie signaleerde gistermiddag echter niet één 'neo-nazistisch element'. De burgemeester van Venray, J. Waals, had de verzenders van het pamflet overigens laten we ten dat ze geen toestemming zouden krijgen om te demon streren of de begraafplaats te be treden. Duitsland Buitenlanders en asielzoekers zijn afgelopen weekeinde op nieuw doelwit geweest van over vallen en aanslagen in Duits land. Bij een overval van een groep Turken op Duitse skin heads raakte in Berlijn een 19-ja- rige skinhead levensgevaarlijk gewond. Onbekenden wierpen zaterdag nacht twee molotov-cocktails Anti-fascistische betogers bij het Duitse oorlogskerkhof in Yssel steyn in gesprek met een Duitser die het graf van een familielid kwam bezoeken. foto Rudd Hoff/ANP naai- een huis voor asielzoekers in Wedel bij Hamburg. Niemand raakte daarbij gewond. Met knuppels bewapende jongeren overvielen zondagmorgen in Wittgensdorf (Saksen) een wo ning van Vietnamezen. Bij een derde incident sloegen zaterdagnacht dertig overval lers in Rostock de inrichting kort en klein van een huis dat be stemd is voor de opvang van asielzoekers. Op het moment van de overval was niemand in het huis aanwezig. De politie hield 16 mensen aan. De 19-jarige skinhead raakte volgens de politie zwaar gewond in het oosten van Berlijn toen hij door enkele Turkse jongeren in bosjes werd geduwd en daar met een mes in zijn keel en borst werd gestoken. Vrijdagnacht was het ook tot botsingen gekomen tussen links-radicalen en aanhangers van de extreem-rechtse Natio- naaldemocratische Partij van Duitsland (NPD) die bijeengeko men waren voor een manifesta tie. De politie arresteerde 37 mensen. BELGRADO (RTR/DPA7AFP/UPI) - Als alle partijen in Joegoslavië zich aan het veer tiende bestandsakkoord houden, kunnen de Verenigde Naties binnen een week over eenstemming bereiken over de statione ring van een vredesmacht. Dat heeft de Amerikaanse VN-bemiddelaar Cyrus Van ce zondag in Rome gezegd. De presidenten van Servië en Kroatië, Milo sevic en Tudjman, en de Joegoslavische mi nister van defensie ondertekenden zaterdag een nieuwe overeenkomst voor een staakt- het-vuren. Het akkoord zou op zondag inge gaan, maai- niet duidelijk was op welk tijd stip. Vance onderhandelde zaterdag in Genève vier uur met de vertegenwoordigers van de strijdende partijen. Vertegenwoordigers van de Kroatische strijdkrachten en het Joegoslavische leger begonnen zondagmor gen besprekingen om te bepalen op welk tijdstip het bestand zou moeten ingaan. Italië riep zondag de Verenigde Naties op niet te lang te wachten met het sturen van een vredesmacht. Minister van buitenland se zaken, Gianni de Michelis, verklaarde dat na een onderhoud met VN-secretaris-gene- raal Perez de Cuellar en Vance. Osijek De afspraken leidden er niet toe dat zondag de wapens werden neergelegd. Volgens Ra dio Zagreb voerden Servische nationalisten en eenheden van het federale leger zondag opnieuw beschietingen uit op de Kroatische Israël m den aangescherpt. Maar de libe ralen. die oppositie hadden ge voerd tegen het 'gesjoemel en geklungel' van het in oktober ge vallen rooms-rode kabinet Mar tens, hebben daar via de stem bus geen garen bij kunnen spin nen en verloren licht. Martens verweet de liberalen gisteravond de anti-politieke stemming te hebben aangewak kerd, waarvan het Vlaams Blok heeft kunnen profiteren. De so cialisten spraken van een „angstwekkende uitslag". De uitslag van het Vlaams Blok evenaart het vooroorlogse hoog tepunt van extreem-rechts. Louis Tobback, socialistisch mi nister van binnenlandse zaken en het boegbeeld van de Vlaam se socialisten, hield zich zondag avond nog op de vlakte. Maar Mare Galle, een prominente par tijgenoot, erkende dat in Vlaan deren een brede weerstand te gen immigranten is ontstaan en zei dat zijn partij daar rekening mee moet gaan houden. Minder In de verdeling van de 212 parle mentszetels doet de politieke aardverschuiving zich door het districtenstelsel overigens min der voelen. De vijf regeringspar tijen verliezen gezamenlijk vol gens de tussenstand 20 van hun 150 zetels. Het Vlaams Blok stijgt van 2 naar 12. Het is onduidelijk welke gevol gen de stembusuitslag zal heb ben voor de vorming van een ka binet. Een reconstructie van de rooms-rode coalitie behoort tot de mogelijkheden, al moet vol gens Martens dan wel eerst het „levensgrote probleem van de vertrouwenskloof' tussen de Vlaamse partijen en de Waalse socialisten worden uitgepraat. Kabinet hield adelstand Luns tegen HAARLEM (ANP) - De Hoge Raad van Adel heeft in de jaren '70 voorgesteld om oud-minis ter Joseph Luns in de adelstand te verheffen. De voordracht werd echter door het toenmali ge kabinet tegengehouden. Dat zei de Haagse rechtshistoricus drs. P. Keesom zaterdag in Haarlem tijdens een sympo sium over de Nederlandse adel. Luns zou tot de adeldom hebben moeten toetreden vanwege zijn grote verdiensten voor de Neder landse staat. Volgens Keesom was het kabinet, dat over de voordracht moest beslissen, de oud-minister van buitenlandse zaken echter niet goed gezind. Behalve Luns zou ook vergeefs geprobeerd zijn om oud-premier Willem Drees in de adelstand te verheffen. Het symposium in Haarlem werd gehouden in verband met een nieuwe wet op het adeldom, die momenteel in voorbereiding is. Die nieuwe wet sluit verheffen in de adelstand uit, behalve voor leden van het koninklijk huis. In Nederland zijn deze eeuw slechts weinig personen in de adelstand verheven. Tijdens het symposium werd de vrees geuit dat de adelstand bij ongewijzigd beleid binnen 150 jaar zal zijn uitgestorven. Thans zijn er nog zo'n tienduizend men sen van adel in Nederland, ver deeld over driehonderd families. Volgens een symposiumdeelne mer kan de Nederlandse adel ook vandaag nog altijd een be langrijke maatschappelijke rol vervullen. Israël voelt weinig voor Washington als lokatic voor de te hervatten Midden Oosten conferentie. De Israëlische pre mier, Yitzhak Shamirheeft de Amerikaanse president, George Biish, gevraagd de keuze te heroverwe- O gen. O Bom Het asielzoekerscentrum in Goes is het afgelopen weekeinde opgeschrikt door een nepbom, die ivas bevestigd aan een brandtrap. De 'bom' was verge zeld van een spandoek met ha kenkruizen en racistische leu zen. Een gedeelte van de iveste- lijke vleugel van het centrum werd oni- C ruimd. w Jan Wouters Jan Wouters is s?iel gewend bij Bayem München. De van Ajax afkomstige international speel de in zijn eerste Bundesligawed- strijd erg sterk Bayem won van Karlsruher Q SC: 1-0. VCV Zeeland VCV Zeeland kreeg na de 6-0-ne- derlaag tegen Heracles zater dag opnieuw een gevoelige tik. Rini van Roon, spits van AZ, was daarvoor verantwoordelijk. Met drie treffers leidde hij zijn ploeg naar de ze- Q ge: 0-3. w DEN HAAG (ANP) - De fracties van CDA, PvdA, VVD en D66 hebben zondagavond hun ern stige verontrusting uitgespro ken over het electorale succes van het rechts extremisme bij de Belgische verkiezingen. Fractievoorzitter Brinkman sprak in een eerste reactie over een „zeer verontrustende ont wikkeling dat het in Europa op komende rechts extremisme nu ook dichtbij België is gekomen". Ook de PvdA toonde zich ver ontrust door de winst van het Vlaams Blok, voor zover dat deel uitmaakt van een bredere Euro pese ontwikkeling. Woordvoer der Melkert wees er op dat een deel van de winst van deze partij is terug te voeren op specifiek Belgische omstandigheden. „Dat maakt de trend er echter niet minder verontrustend op en moet ons zelf tot nadenken en handelen stemmen", aldus Mel kert. Vice-voorzitter Dijkstal van de WD-fraetie zei zich „grote zor gen te maken dat een politieke partij die zo onverbloemd kiest voor het tot zondebok maken van de buitenlanders, zo sterk is gegroeid tijdens deze verkiezin gen". Volgens Dijkstal moet dit een waarschuwing zijn voor Neder land het niet zo ver te laten ko men. Maai- zo zegt hij gelukkig bestaat daarover binnen de Ne derlandse politiek op één uit zondering na, consensus, zoals gebleken bij de algemene be schouwingen. D66-woordvoerder Eisma waar schuwde dat het niet uitgesloten is dat in Nederland dezelfde in vloeden zich zullen doen gelden. De maatschappelijke discussie over integratie van buitenlan ders dient dan ook versneld ge- vperd te worden, zo vindt hij. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maai de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: stad Osijek. Oök ten zuiden van die stad werden gevechten gemeld. Het bestand van zaterdag voorziet onder meer in de onmiddellijke opheffing van de Kroatische blokkade rond de kazernes van het federale leger. Vervolgens moet het leger zich uit Kroatië terugtrekken. Legereenhe den in de omgeving van Zagreb verlieten zondag een kazerne, maar in Sibenik en Split bleef het leger in de geblokkeerde ka zernes zitten. De Joegoslavische marine hief zondag de blokkade van verscheidene Kroatische ha vensteden op. Alleen de havens van Dubrov- nik, Vis en Lastovo zijn nog afgesloten, zo citeerde het persbureau Tanjug de Kroati sche marine. Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller. 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1