EEUWSE COURANT Deelname aan vredesmacht Europarlement dreigt met afwijzing van EPU-ver drag WWI.'MJI.WII i/\B SPRINT PHOTO Schouwspel )oden Vukovar n parken en uinen begraven Arbeiderspartij erkent nationale recht Palestijnen x&t r Van den Broek: uitzending na staakt-het-vuren in Joegoslavië BAR/DANCING KARREWIEL DEZZ Per roeiboot over Stille Oceaan kunst cultuur 17 t/m 23 22t/m27november en toe regen eel bewolking en af en toe regen 'aar een enkele opklaring. Matige tot ij krachtige wind, uit zuidwest. Mid- igtemperatuur 6 graden. te jaargang no. 276 jdag 22 november 1991 Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service Brieven van [uliana leveren 18 mille op iHAARLEM (ANP) - Een collectie brieven die prinses Juliana in haar jeugd aan haar gardero- bière (kleedster), W. Hulleman verstuurde, heeft donderdagavond tijdens een veiling bij het veilinghuis Bubb Kuyper in Haarlem een bedrag van 18.000 gul den opgeleverd. De richtprijs van de col lectie, die naast 24 jeugd brieven bestond uit 29 ansichtkaarten, zes fo to's en een telegram, be droeg vier- tot zesdui zend gulden. Een woordvoerster van het veilinghuis deelde donderdag mee dat de collectie door een parti culier is aangekocht. De collectie werd enige tijd geleden door de fa milie van de overleden garderobière bij het Haarlemse veilinghuis aangeboden. Familiezaken De brieven gaan over fa miliezaken en zijn intiem en vertrouwelijk van aard. Naarmate de prin- sés ouder werd kwamen ook diepgaander zaken aan de orde. De correspondentie is gewisseld tussen 1916 en 1927. Prinses Juliana on dertekende de brieven voor het merendeel met ,prin". DEN HAAG (GPD) - Het kabi net is bereid om, als dat ge vraagd wordt, 400 tot 600 mili tairen te leveren voor een VN- vredesmacht die in Joegoslavië gestationeerd wordt. Nu al zal een F27 van de luchtmacht inge zet worden voor de evacuatie van vluchtelingen uit het land. Dit gebeurt in het kader van hu manitaire hulp waartoe in EG- kader is besloten. Minister Ter Beek (defensie) heeft dit gisteren in de Kamer la ten weten tijdens een debat over de situatie in Joegoslavië. De Kamer kan zich in de plannen vinden. Het bataljon zal bestaan uit dienstplichtigen die op vrij willige basis naar Joegoslavië gaan. Minister Van den Broek (buiten- Boutros Ghali VN-opvolger Perez de Cuellar NEW YORK (AFP) - De Egypti sche vice-premier Boutros Gha li is donderdag door de Veilig heidsraad gekozen tot nieuwe secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. De verkiezing van Boutros Gha li moet nog worden goedgekeurd door de Algemene Vergadering van de VN, De aanwijzing door de Veiligheidsraad is echter van doorslaggevend belang vanwe ge het vetorecht dat de vijf per manente leden - VS, Sovjetunie, Frankrijk, Groot-Brittannië en China - hebben om een eventue le afwijkende keuze van de Alge mene Vergadering tegen te hou den. De huidige VN-secretaris-gene- raal, de Peruaan Javier Perez de Cuellar, legt aan het eind van 1991 zijn ambt neer. landse zaken) gaf te kennen dat de VN-vredesmacht alleen naar Joegoslavië gaat als daar eerst een staakt-het-vuren is bereikt. Besluiten zullen de komende weken moeten vallen. Dit week einde keert VN-rapporteur Cy rus Vance uit Joegoslavië naar Amerika terug. Aan de hand van diens bevindingen worden kno pen doorgehakt. Van den Broek wees erop dat de partijen in Joegoslavië zelf om - de komst van een VN-macht hebben gevraagd. „Dat wijst op oorlogsmoeheid", aldus de be windsman, al zei hij dat eerst nog wel zeker te willen weten. Hij noemde het ook denkbaar dat bepaalde partijen in de strijd via de VN-macht alleen willen, proberen hun veroveringen te consolideren. De minister zei dat er alles aan AGREB (AP/AFP/DPA/RTR) - Vukovar, de Kroatische stad an de Donau die begin deze eek in handen viel van het fe- erale leger, werden donderdag onderden slachtoffers van de )t nu toe bloedigste slag in de oegoslavische burgeroorlog egraven. Daartoe werden in uinen en parken massagraven edolven. )e meeste doden, velen onher- enbaar verminkt, liggen nog in kapotgeschoten huizen en in straten. Hardnekkige geruch- in over bloedbaden die in de tad zouden zijn aangericht kon en niet worden bevestigd. )e Kroatische regering heeft fel rotest aangetekend tegen he chten als zouden Kroaten een lachtpartij hebben aangericht inder Servische schoolkinde en. De Servische fotograaf die Ie vermeende massamoord we- eldkundig maakte trok donder- lag zijn getuigenis in. De foto- raaf gaf toe de lijken niet te lebben gezien. Hij zei dat hij ich had gebaseerd op verklarin- !en van Servische soldaten. )sijek koepenbewegingen bij Osijek, ]2 km ten noordwesten van Vu lvar. en de Adriatische kust- jlaats Zadar, maakten duidelijk de strijd daar waarschijnlijk binnen afzienbare tijd weer zal o j esbarsten. igji De federale minister van defen- Veljko Kadijevic heeft vol- (jg; Sens het persbureau Tanjug aangekondigd dat de opmars in froatië zal worden voortgezet, let Kroatische ministerie van lefensie en diplomatieke bron- /nen in Zagreb zeiden aanwijzin gen te hebben dat het federale leger troepen samentrekt bij j Osijek. De berichten konden vooralsnog niet worden beves tigd. De stad werd ook gisteren weer hevig beschoten. Cyrus Vance, de speciale gezant van de Verenigde Naties die de mogelijkheid onderzoekt om een vredesmacht naar Kroatië te sturen, heeft donderdag in Sa rajevo gesproken met de presi dent van posnië-Herzegovina. De republiek, ingeklemd tussen Kroatië en Servië en zelf een smeltkroes van verschillende volkeren, loopt gevaar bij de burgeroorlog te worden betrok ken. Omweg Honderden gewonden en vluch telingen die Vukovar al eerder hebben verlaten, zetten donder dag hun tocht voort die hen via een omweg door twee republie ken terug naar Kroatië moest brengen. Ongeveer 1.600 vluchtelingen en 400 gewonden hebben de nacht van woensdag op donderdag doorgebracht in Sremska Mitro- vica in Servië. Donderdag reis den zij via Bosnië naar de Kroa tische plaats Djakovo, 45 km ten westen van Vukovar, zei EG- woordvoerder Ed Koestal. Ook uit Zadar en omgeving vluchtten mensen weg na hevige -gevechten rond de stad. EG- woordvoerster Renilde Steeghs zei dat er onbevestigde berich ten waren over bloedbaden die in Skabrnja zouden zijn aange richt. EG-functionarissen heb ben van het,léger geen toestem ming gekregen het dorp te be zoeken, zei zij. AMSTERDAM - In klederdracht gestoken Spakenburgse vrouwen bekijken in het Rijksmu seum de beroemde Nachtwacht van Rembrandt. De dames, leden van het christelijk vrouwen koor Hosanna, koppelden het bezoek aan een optreden in de RAI. foto Frans Vanderlinde/ANP gedaan moet worden de VN- macht in Joegoslavië te krijgen. Dat zal ook schendingen van be standen, zoals die nu bij voort during voorkomen, ontmoedi gen. Met de VN-macht ter plaat se wordt het mogelijk om nieuwe perspectieven te bieden voor een politieke oplossing van het conflict in het land. Bij een poli tieke oplossing moet het gaan om het bereiken van een duurza me situatie in het land waarbij minderheden worden be schermd. Servië Van den Broek haalde vooral fel uit naar Servië. Deze republiek gaat steeds verder bij het ont mantelen van de federale Joego slavische organen en het daaruit weren van alle 'niet-Servische delen', aldus de bewindsman. De minister betichtte Servië er van niet alleen de politieke machtsmiddelen disproportio neel te misbruiken, maar ook haar militaire. Dat kan, aldus Van den Broek, niet zonder con sequenties blijven. Er zal tegen de republiek opgetreden moeten worden. Daarbij wordt gedacht aan economische sancties, in eerste instantie een olie-embar go. De EG zal zich op 2 december over de sancties buigen. Tevens zal dan besloten worden om compensatie te bieden aan die republieken die getroffen wor den door de sancties, maar voor wie ze niet bedoeld zijn. Overigens zei Van den Broek dat ook het federale Joegoslavische leger acties uitvoert die „niet te rechtvaardigen zijn". Indien er een VN-macht in Joegoslavië komt zal dit volgens Van den Broek betekenen dat het federa le leger uit Kroatië kan vertrek ken. Op die manier is een bron van spanning verdwenen. Veilig vechten in Brits kroeg met steviger bierglas LONDEN (RTR) - Het gebruik van steviger bierglazen zal het aantal gewonden bij knokpar tijen in Britse kroegen dras tisch terugdringen. Tot deze conclusie komt een groep medi ci in een studie die is gepubli ceerd in het tijdschrift British Medical Journal. Per jaar maken de Britten, aldus offiele statistieken, in 3.400 tot 5.400 gevallen gebruik van glas werk als ze in de kroeg met el kaar op de vuist gaan. De medici zien de oplossing voor het grote aantal gewonden in speciale bierglazen, die net als autorui ten uiteenspatten in talloze klei ne blokjes glas wanneer het valt of ermee wordt geslagen. STRAATSBURG (AFP/DPA/ UPI) - Het Europees parlement heeft donderdagavond in Straatsburg gedreigd het ver- dfag over de Europese Politieke Unie (EPU), dat in principe op de topconferentie in Maastricht moet worden aangenomen, als „volledig onvoldoende" te ver werpen. Het parlement zou de ratificering van het EPU-ver- drag indirect kunnen blokke ren. De Assemblée van de EG (parle ment) kan deze verdragen juri disch niet tegenhouden. Maar de tekst moet worden geratificeerd door de nationale parlementen, en de volksvertegenwoordiging van Italië, de Belgische Senaat en de Duitse socialisten hebben al laten weten niet, aan ratifice ring mee te werken indien de Eu ropese afgevaardigden hen een negatief advies geven. In de met grote meerderheid aangenomen resolutie stelde het Europese parlement „dat het verplicht zal zijn het voorstel voor het Unie-verdrag te verwer pen indien de huidige teneur wordt bevestigd". Het compro- [Advertentie presenteert vanavond 22 nov. op veler verzoek de populaire Zeeuwse band Toegang gratis Aanvang optreden 23.00 uur. PARIJS - De Fransman Ge rard d'Aboville roeit langs een waterkant vol 'afhalers' op het laatste stuk van zijn ongeëvenaarde roeitocht dwars over de Stille Oceaan. Op 11 juli vertrok d'Aboville in zijn acht meter lange, spe ciale roeiboot vanuit de Ja panse haven Chochi richting de Amerikaanse westkust. Donderdagavond om 21.00 uur Europese tijd kwam de to taal uitgeputte Fransman aan in de haven van Hwago in de staat Washington. Tot donderdag was het onze ker of de 46-jarige Breton zijn heroïsche, ruim 100.000 kilo meter lange tocht kon vol tooien. Vrijwel in het zicht van de Amerikaanse west kust kreeg hij te kampen met extreem slecht weer. Maar on danks diverse tijdens het noodweer opgelopen blessu res; zoals een gebroken rib, weigerde hij op te geven. Gerard d'Aboville kampte vanaf het begin met tegenslag en slecht weer. Zo deed hij liefst acht dagen over de eer ste tien kilometer. Zijn ultra- lichte boot sloeg in totaal 33 keer om. maar hij heeft nooit overwogen de strijd te staken, zo vertelde hij. In 1980 stak hij al eens in zijn eentje de Atlan tische Oceaan over. mis waar de Twaalf op af koer sen „voldoet niet aan een struc tuur van het federale type", ver woordde het parlement zijn be zwaren. De Politieke Unie dient met ech te democratische bevoegdheden te worden omkleed, aldus het Europees parlement, in plaats van die bevoegdheden over te la ten aan het bureaucratische ap paraat. De voorstellen over de structuur van de EPU, de Euro pese Monetaire Unie. de besluit vorming in de EG-Ministerraad en de politieke rol van de EG- Commissie noemde het parle ment „totaal onvoldoende". Tenslotte wees het Europees parlement „uitdrukkelijk" een Franse voorstel van de hand, dat door de overige EG-lidstaten is overgenomen, om de EG-As- semblée onder te brengen in een „Conferentie van parlementen" die voor de helft bestaat uit Eu ropese afgevaardigden en voor de helft uit nationale en regiona le parlementsleden van de Twaalf. Major De Britse premier, John Major, heeft donderdag uitgesloten dat in Groot-Brittannië een referen dum wordt gehouden over de uitkomst van de EG-topconfe- rentie in Maastricht en met na me over een gemeenschappelij ke Europese munt. Aan het slot van een tweedaags debat in het Lagerhuis verklaarde de Conser vatieve premier: „Wij zijn een EuROPflTumg^ Bezoekt onze fantastische kerstmarkt. Nu de grootste keuze uit de mooiste sfeerartikelen De musical Anatevka trekt opnieuio volle zalen. Een kwart eeuw na de Nederlandse première met Lex Goudsmit zingt nu het Koninklijk Ballet van Vlaanderen over de gedroomde rijkdom. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Else Mauhs. Louis Bouwmeester en ande re grootheden van het Nederlands toneel op de gevoelige plaat August WillemseJi herinnert zich zijn val Middelburgs zilver on der de hamer van Christie's Emigranten-schrijvers vonden onder dak bij Fritz H. Landshoff Dennis Livson. de Walt Disney van de- Lage Landen, maakt tekenfilms met een boodschap Oorlogsboeken voor de jeugd Uit-agenda, exposities, filmwijzer. Kotter Problemen met de schroef deden een Thoolse visser besluiten zijn kotter op het Badstrajid in Vlis- smgen neer te zetten. Hij omzeil de daarmee sleepbootassiste7i- tie, maar liep met zijn ille gale stranding wel te gen een bekeuring Q aan. w parlementaire democratie en ik zie geen noodzaak voor een refe rendum". Ook de minister van buitenland se zaken, Douglas Hurd, wees de oproep van een groep parle mentsleden, onder wie oud-pre mier Margaret Thatcher, voor een volksraadpleging van de hand. Hurd wees Thatcher er op .dat zij in het verleden zich ook tegenstander toonde van het houden van een referendum. De oud-premier wees woensdag tij dens het debat de invoering van een gemeenschappelijke Euro pese valuta van de hand, en zei dat die het Britse parlement van zijn macht zou beroven. De oppositiepartijen Labour en Liberal Democrats eisten tij dens het debat uitdrukkelijk dat Groot-Brittannië zich aansluit bij de Europese Monetaire Unie. Zij waarschuwden voor een drei gend isolement indien de rege ring-Major daar niet aan mee werkt. JERUZALEM (AFP/UPI)- De Is raëlische Arbeiderspartij, waarvan vroegere leiders tot de stichters van de staat Israel be hoorden, heeft zich donderdag voor het eerst uitgesproken voor de „erkenning van de na tionale rechten van de Palestij nen". Tijdens zijn vijfde, in Tel Aviv gehouden congres nam de oppo sitiepartij een verkiezingspro gramma aan waarin staat dat een vredesakkoord in het Mid den-Oosten „de veiligheidsbe hoeften van Israël moet waar borgen, gebaseerd moet zijn op de resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad en op de erken ning van de rechten van de Pale stijnen, waaronder de nationale rechten, en hen moet toestaan deel te nemen aan het bepalen van hun toekomst". Bovendien sluit de sociaal-de mocratische Arbeiderspartij, in tegenstelling tot een in 1986 aan genomen resolutie, niet langer uitdrukkelijk onderhandelingen met de PLO uit. Zij eist ophef fing van de wet uit 1986 waarin elk contact met vertegenwoordi gers van de PLO, volgens de Is raëlische wet een „terroristische organisatie", wordt verboden. De Arbeiderspartij sprak zich uit voor „bevriezing", voorlopig voor een jaar, van de bouw van nieuwe joodse nederzettingen in de bezette gebieden. Ze eiste ook voor het eerst het aangaan van een territoriaal compromis, met inbegrip van de op Syrië ver overde Golan-hoogvlakte. De partij had in december 1981 met het regerende Likud-blok ge stemd voor annexatie van de Golan. De meeste kolonisten in de bezette gebieden hangen de sociaal-democratische stroming aan. De Arbeiderspartij spreekt in haar programma niet over „zelf beschikking" en herhaalde haar weerstand tegen de stichting van „een Palestijnse staat die zich beperkt tot de westelijke oe ver van de Jordaan". „Ik ben in principe niet tegen Palestijnse zelfbeschikking in de toekomst", verklaarde partij leider en oud-premier Shimon Peres tot het congres. „Maar het gebruik van die term op dit mo ment zou de indruk wekken dat wij voor de stichting van een on afhankelijke Palesijnse staat zijn, terwijl wij voorstander zijn van een Jordaans-Palestijnse fe deratie". Verzekering bromfietsen duurder DEN HAAG (GPD)-De WA-ver- zekering voor bromfietsen wordt duurder. De Contact Commissie Motorrijtuigverze kering (CCM) heeft de verzeke raars geadviseerd de premies te verhogen omdat de premie-in komsten nog steeds het totaal aan schade-uitkeringen niet dekken. Voor bromfietsen zonder ver snelling (automaten en ook snorfietsen) zou de premie van de wettelijke-aansprakelijk- ■heidsverzekering op 170 gulden moeten worden gesteld, zo heeft de commissie berekend. Het gaat daarbij om een verhoging met 15 gulden, bijna 10 procent. Voor de WA-verzekering van bromfietsen met versnelling is volgens de CCM een premiever hoging nodig van 30 gulden. De jaarpremie zou daardoor van 445 gulden stijgen tot 475 gulden. I Advertentie) tenten, vouwwagens toercaravans, stacaravans kampeerartikelen accessoires veel toeristische informatie extra: campershow WÊÊÊmmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1