Alleen beroeps in brigade ZEEUWSE COURfii Geen levensteken ontvoerde zakenman uit Prinsenbeek Achteraf beter af! Brandweer krijgt hoog bezoek Simons buigt voor eisen CD A-fractie Ruim 56.000 bestuurders op snelheid gecontroleerd TOTALE LEEGVERKOOP Shoerette KORTINGEN TOT 80% Albums Michael Jackson gestolen VS willen Sovjets le winter Moor helpen Dienstplichtigen voldoen niet aan eisen voor luchtmobiel korps 'onnig maar kond erioden met zon, droog. Tegen de chtend enkele mistbanken. Zwakke, oordoostemoind, 's middags zwak zuidwest. Temperatuur 5 graden. |4e jaargang no. 275 anderdag 21 november 1991 ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN DEN HAAG (GPD) - De stelsel herziening gezondheidszorg kan doorgaan, maar staatsse cretaris Simons zal wat de in vulling per 1 januari 1993 be treft het CDA tevreden stellen. De bewindsman zal volgend jaar met een aparte Algemene maatregel van Bestuur (AmvB) komen over het overbrengen van de onder meer huisartsen hulp naar de AWBZ. Het parle ment kan daarover dan meepra ten, zoals het CDA eist. Overi gens hebben wetskenners uit de tweede kamer gisteren laten weten dat desondanks formeel gezien raadpleging van de ka mer niet nodig is. Een ruime meerderheid van de Eerste Kamer, inclusief het CDA, steunde maandagmorgen rond twee uur na urenlange de batten en schorsingen de stelsel herziening. Op basis van het nu bereikte akkoord met de senaat zal Simons binnen twee dagen een AmvB indienen, waarin staat dat medicijnen, revalida tie en audiologische hulp per 1 januari 1992 overgaan van zie kenfonds naar AWBZ. In de AmvB staat ook dat op 1 januari 1993 de huisartsenhulp en de kraamzorg worden overge heveld. In een bijgaande brief zal de bewindsman echter aankon digen dat begin 1992 hierover een aparte AmvB komt. Rond de zomer moeten besluiten val len. In eerste instantie was Simons tegen deze ontkoppeling. Maar* na ettelijke schorsingen kwam men in coalitieverband tot een vergelijk. CDA-fractieleider Ka- land, die betrokken was bij het beraad in kleine kabinetskring, stemde toe. De motie, waarin wordt gesteld dat het kabinet de totale invulling van de stelsel wijziging, zowel op 1 januari 1992 als op l januari 1993, via aparte wetten moet regelen, wilde hij echter aanhouden. Eerst wil de fractie de AmvB bestuderen die Simons deze week zal indienen. Handen vrij Wetsgeleerden. verbonden aan de Tweede Kamer, wezen er gis teren op dat de brief van Simons geen integraal onderdeel van de in te dienen AmvB is. Nadat de Tweede en Eerste Kamer de maatregel voor zowel 1 januari 1992 als 1993 heeft aangenomen, heeft de bewindsman in feite zijn handen vrij. Zo kan hij begin 1992 een nieuwe brief aan de Kamer zenden dat hij zich heeft bedacht en dat er toch geen aparte AmvB komt voor 1 januari 1993. De Kamer kan daar dan formeel niets meer aan doen. zie ook pagina 5 Advertentie VLISSINGEN Vandaag wordt de Libris Boekengids bezorgd. Bewaren! Advertentie VANDAAG START DE OPRUIMING hoge kortingen op alle schoenen. Segeersstraat 6. Middelburc (Advertentie) Wijngaardstraat 22, Goes Korte Geere 5-7, Middelburg St. Josephstr. 12A, Bergen op Zoom LOS ANGELES (AFP/ ANP) - Drie gewapende mannen hebben woens dag 30.000 lp's en cd's van het nieuwe album van Michael Jackson ge stolen uit een depot in Los Angeles. De buit vertegenwoordigt een waarde van 400.000 dol lar (circa 800.000 gul den). Het album „Dangerous" was net uit. Eerder deze week barst te in de Verenigde Sta ten een golf van kritiek los op Jacksons nieuwe videoclip „Black and White". De Amerikanen vonden het te ver gaan dat Jackson autoramen ramde, winkelruiten ver nielde en obscene hande lingen verrichtte. Er wordt nu in de clip ge knipt. t Claus lijdt aan ziekte J Parkinson DEN HAAG (GPD) - Prins Claus lijdt aan de ziekte van Parkinson. Dat heeft de Rijksvoor- i"; lichtingsdienst woens- j dag bekendgemaakt. Het gaat om een lichte e' vorm van deze ziekte. De 1 eerste verschijnselen e traden in 1987 op en zijn sindsdien nauwelijks - verergerd. De prins lijdt behalve aan de ziekte van Par kinson ook aan depres sies. Ook daarvoor wordt hij nog steeds behan deld. In Nederland lijden naar schatting ongeveer 50.000 mensen aan- de ziekte van Parkinson, die wordt veroorzaakt door een tekort aan de k stof dopamine in de her- 3j senen en die zich uit door trillingen en verstijving van de spieren. In het J ergste geval kan een pa ai tiënt na verloop van tien ji tot vijftien jaar invalide worden. j. De ziekte is niet te gene- f£ zen, Wel worden de symptomen bestreden met medicijnen. Volgens de RVD lijdt Claus aan een lichte vorm van Par- 1( kinson. iTj De depressies en de ziek- te van Parkinson waar de prins aan lijdt hebben niets met elkaar te ma- n' ken. Voor beide ziektes „I wordt de prins behan- e( deld. Hij is inmiddels Ij, ontslagen uit het Brono- voziekenhuis en is terug- gekeerd op Huis ten Bosch. De prins zal zijn werk zaamheden voorlopig nog niet hervatten. zie ook pagina 4 FIVASHINGTON (AFP/RTR) - De 'Verenigde Staten gaan de Sov- 51 etunie ondersteunen met een hulpbedrag van ongeveer 1,25 21 niljard dollar (bijna 2,5 miljard 1 ulden), voornamelijk in de 'evorm van landbouwkredieten. Washington hoopt met de hulp e Sovjetunie de komende win- 10 er door te kunnen loodsen. Dat 18 leeft Witte Huis-woordvoerder ''jMarlin Fitzwater woensdag be |itzwater gaf aan dat de hulp r- rordt verdeeld tussen het cen- rale gezag en de diverse repu- )n ilieken. De woordvoerder ver- ei klaarde dat het de bedoeling is n dat de Sovjetunie het geld ge- bruikt om voedsel voor de nade el ende winter te kopen. De hulp is onderverdeeld in 1,25 ljl niljard dollar aan landbouwkre- s( lieten, die Moskou kan aanwen- a! den om in de VS voedsel - voor het merendeel graan - te kopen. c' Daarnaast stelt Washington 165 1 miljoen dollar voor technische bijstand beschikbaar. De Amerikaanse staatsseccreta- ris van landbouw, Edward Madi- gan, gaf aan dat Sovjetunie de echnische bijstand bijvoor beeld kan gebruiken om in de buurt van St. Petersburg een modelboerderij op te zetten. Het hulppakket zal de Ameri kaanse landbouw op zijn beurt stimuleren omdat het de boeren een mogelijkheid biedt hun graan te exporteren. Aldus de staatssecretaris. Washington heeft dit jaar al 2,5 miljard dollar landbouwkredieten ver strekt aan de Sovjetunie. Status Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden is woensdag met ruime meerderheid van stem- rien akkoord gegaan met het voorstel om de Sovjetunie de Status van meest begunstigde handelspartner te verlenen. De status van meest begunstig de handelspartner biedt de Sov jetunie het voordeel dat de meeste Amerikaanse invoerhef fingen slechts drie in plaats van zeventig procent bedragen. Demirel premier ANKARA (AFP/REUTER) - Voor de zevende keer in zijn po litieke loopbaan wordt Suley- man Demirel premier van Tur kije. Een door hem gevormde coalitie heeft woensdag de ze gen gekregen van president Turgut Özal. De eerste coalitieregering sinds de jaren '70 bestaat uit leden van Demirels partij, de Partij van het Juiste Pad (DYP) en de op één na grootste partij in het par lement. de Sociaal-Democrati sche Partij (SHP) De twee par tijen samen beschikken over 266 van de 450 zetels in de volksver tegenwoordiging. DRIEBERGEN (ANP) - Bij een grote controle van de Algemene Verkeersdienst op diverse lokaties in Nederland zijn woensdag in totaal 56.579 bestuurders gecontroleerd, waarbij 4.616 overtredingen zijn geconstateerd. Er werden 335 bestuurders staande gehouden. Dit maakte de Algemene Verkeers Dienst in Driebergen woensdag bekend. De controles werden met name op de wegen met een oost west verbinding gehouden. De hoogst gemeten snelheid bij personenau to's bedroeg 188 kilometer per uur. Bij vracht auto's was de hoogst gemeten snelheid 113 km per uur. justitie mr. W. Tielkemeijer en de districtscommandant van de rijkspolitie, W. van Beers. Tientallen politiemensen werken aan deze zaak. Worm noemt de ontvoering een zeer zwaai- misdrijf. „Het is er de poli tie alles aan gelegen de daders te pakken. Maar prioriteit nummer één heeft het redden van het le ven van De Jonge". In de wereld van de leveranciers van amusementsautomaten is geschokt gereageerd op de ont voering. Volgens enkelen is de familie De Jonge zeer vermo gend. Ter Beek en staatssecretaris Van Voorst (verantwoordelijk voor het materieelbeleid) heb ben nog geen keuze gemaakt voor een bepaald type helikop ter. Van Voorst zei onlangs nog dat besluiten daarover eind dit jaar te verwachten zijn. DEN HAAG - Koningin Beatrix wordt begroet door adspirant-officier Bakker van de Rijksbrandweeracademie bij het koninklijk bezoek aan het rollend materieel op het Binnenhof. Voorzitter mr. J. Pop van de Koninklijke Brandweervereniging kijkt toe. De vorstin woonde in de Ridderzaal het congres bij dat werd gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de vereniging. foto Cor Out/ANP Zoektocht Een zoektocht van 47 jaar heeft uiteindelijk geresulteerd in de hereniging van een op Schouioen-Duiveland wonen de man met zijn Armeense va der. De vader roas tijdens de oor log op Schouwen gelegerd en moest na de bevrijding terug naar Rusland, met achterlating van zijn zoon. VCV Zeeland VCV Zeeland is gisteravond in Almelo vernederd. Tegen He racles leden de Zeeuwen de grootste nederlaag van dit seizoen:6-0. Vooral in de txoeede helft iverd de VCV Zee land compleet wegge- O 1 speeld. L I In eerste instantie leek het erop dat de overvallers met De Jonge op weg waren naar het hoofd kantoor van Pierre de Jonge Au tomaten BV in Breda om daar geld op te halen. Maar daar zijn ze nooit aangekomen. Direct na het gebeurde is de politie ge waarschuwd. Tot in de wijde om trek van Prinsenbeek zijn daar op wegen en auto's gecontro leerd, maar zonder resultaat. De brigade zal geschikt zijn voor deelname aan vredesoperaties (in het kader van de Verenigde Naties), maar ook voor zoge noemde 'peace-enforcing'-ope- raties. Tot nog toe beperkte de minister zich tot 'vrede-bewa- rend' optreden van de Neder landse krijgsmacht, nu sluit hij ook het met geweld afdwingen van vrede niet uit. PRINSENBEEK (GPD) - Fami lieleden en politie wachten in spanning op een eerste contact met de ontvoerders van de za kenman Pierre de Jonge (36) uit Prinsenbeek, die dinsdagavond laat door twee gewapende man nen met geweld uit zijn bunga low is gehaald. Van het slacht- Archieffoto van de ontvoerde Pierre de Jonge (links). Naast hem zijn vader. foto Gerard van Offeren Crisisteam Om de ontvoering tot oplossing te brengen is in het distictsbu- reau van de rijkspolitie in Breda een crisisteam gevormd. Dat be staat uit de hoofdofficier van jus titie, mr. A. Kalthoff, officier van DEN HAAG (GPD) - Minister Ter Beek van defensie heeft be sloten dat de nieuw op te rich ten luchtmobiele brigade uit louter beroepsmilitairen zal be staan. De brigade - in vredestijd 2100 militairen, in oorlogstijd 3000 man groot - vergt de ko mende tien jaar investeringen die de vier miljard gulden over stijgen. Ter Beek meldt dit in een notitie over de luchtmobiele brigade aan de Tweede Kamer. De be windsman beargumenteert zijn keuze voor beroepsmilitairen door te stellen dat zij aan hoge eisen moeten voldoen. Boven dien wordt de brigade uitgerust met nieuwe helikopters, die van de militairen een hoge graad van geoefendheid vereisen. Aanvankelijk was de bewinds man van plan ook dienstplichti gen in de brigade op te nemen. Maar in de notitie stelt hij dat „onze voorkeur uitgaat naar een model waarbij niet alleen de ka derfuncties, maar ook de solda ten- en korporaalsfuncties wor den vervuld door beroepsperso- neel". Ofschoon niet in de notitie van Ter Beek vermeld,is een andere belangrijke overweging voor het afzien van deelname van dienst plichtigen gelegen in de taken die de brigade mogelijk moet gaan vervullen. Al in de Golfcrisis wenste Ter Beek dienstplichtigen alleen in te zetten op basis van vrijwillig heid. Omdat de nieuwe brigade ook buiten Nederland zal moe ten optreden in tijden van crises, wil Ter Beek voluit kunnen reke nen op de militairen en daarom is voor dienstplichtigen geen plaats. Vier miljard Hoewel de minister in zijn noti tie geen duidelijke opsomming van de met de brigade gemoeide kosten heeft opgenomen, valt te berekenen dat de komende tien jaar een investering van tenmin ste vier miljard gulden is vereist. Dat bedrag is nog exclusief de aanschaf- en exploitatiekosten voor twee grote en zes middel grote vliegtuigen. Ter Beek rekent die vliegtuigen niet tot de luchtmobiele briga de, hoewel ze hard nodig zijn voor het transport van man schappen en materieel naar ver af gelegen gebieden. Voor de veertig bewapende heli kopters die voor de luchtmobie le brigade moeten worden aan geschaft rekent Ter Beek op 1.7 miljard gulden. De exploitatie kosten bedragen voor de komen de tien jaar ongeveer 450 miljoen gulden. Een nog nader te bepa len aantal transporthelikopters gaat 1 miljard kosten. Voor de expoitatie ervan wordt rekening gehouden met zo'n 350 miljoen gulden. De derde grote kosten post voor de brigade betreft het personeel. Over een periode van tien jaar gaat Ter Beek uit van 1,1 miljard gulden. Evacuatie Gewonden uit de Kroatische stad Vukovar zijn gisteren door het Joegoslavische federale le ger overgebracht naar zieken huizen in Servië. Vervoer naar Kroatische hospitaals. zoals de bedoeling was. werd te gevaarlijk O geacht. w Tenminste zes Zeeuwse gemeen ten doen een gooi naar groot schalige glastuinbouw uit het Westland binnen hun gemeente grenzen. Een stuurgroep advi seert de provincie, die de aangewezen gemeen ten financieel onder- C steunt. I w offer ontbreekt tot gisteravond elk spoor. De rijkspolitie in Bre da, die het onderzoek in deze zaak doet, vermoedt dat de ont voerders van de zoon van de ge lijknamige Bredase groothan delaar in amusementsautoma- ten uit zijn op losgeld. Volgens politiewoordvoerder S. Worm was er tot gisteravond te lefonisch noch schriftelijk con tact geweest met de daders. Een aftekening sluit hij uit. „Daar is geen enkele reden voor. De Jon ge was ook geen bekende van ons". De politie rekent erop dat de ontvoerders contact op zullen nemen met het ouderlijk huis van hün slachtoffer. De woning van het slachtoffer is verlaten en wordt door de politie bewaakt. Kinderen De twee mannen drongen dins dagavond rond elf uur de bunga low van De Jonge in Prinsen beek binnen. Het slachtoffer was op dat moment met zijn vrouw Lilian en drie kleine kinderen thuis. Wat zich precies in de wo ning heeft afgespeeld, wil de po litie niet meedelen. In ieder ge val vertrokken de daders, vol gens een politieman twee don ker gekleurde Nederlanders, met hun slachtoffer in een groe ne Opel. Glastuinbouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1