louw boos over ziekte-aanpak Op korte termijn hervatting ontwikkelingshulp Suriname Parlement mag aan invulling van plan Simons sleutelen OPEN HUIS VANDAAG Bommelding op het Binnenhof erkgevers willen loon en atv-dagen inhouden 29 Vm 35 ubbers wil jan geen ritiek op VD weten reportage 21 Vm 27 RVD niet gelukkig met ansicht Emma Wolkenvelden \sselend bewolkt en vanmiddag ins op neerslag. Middagtempera- wur omstreeks 7 graden. Zwakke jnd uit zuidelijke richting. te jaargang no. 271 erdag 16 november 1991 Winkels Boxtel na dodelijk ongeval dicht BOXTEL (ANP) - Winkeliers in het centrum van Boxtel hebben besloten hun zaken maandag niet te openen. Ze protesteren daarmee tegen het feit dat zwaar vrachtverkeer naar een plaatselijk industrieterrein nog steeds dwars door het centrum moet. In het verleden heeft dat geleid tot diverse ernstige aan rijdingen waarbij meerdere do den vielen. Directe aanleiding tot de actie is, aldus een woordvoerder van de winkeliers, een dodelijk ver keersongeval afgelopen donder dag. Een 48-jarige vrouw werd in het centrum van Boxtel overre den door een vrachtauto en overleed aan de gevolgen daar van. De gemeente Boxtel heeft jarenlang geprobeerd het indus trieterrein via een rondweg aan te sluiten op de autoweg Eindho ven-Den Bosch. DEN HAAG (GPD) - Tweede en Eerste Kamer krijgen de moge lijkheid om de invulling van het plan-Simons (de stelselherzie-' ning gezondheidszorg) in de loop van 1992 te wijzigen. Het kabinet heeft daar gisteren toe besloten. Men deed dat aan de vooravond van het cruciale de bat over het plan-Simons in de Eerste Kamer, aanstaande dins dag. De invulling van de stelselwijzi ging moet vorm krijgen via alge mene maatregelen van bestuur (AmvB's). Deze zullen aan de beide kamers der Staten Gene raal worden voorgelegd. Pre mier Lubbers maakte bekend dat er een Algemene Maatregel van Bestuur komt waarin staat Een eenzitter van Gealux met "n in genieus oppomp- bare ruggesteun. Leder of stof. welke onderdelen van de ge zondheidszorg op 1 januari uit het Ziekenfonds naar de AWBZ moeten, en welke op 1 januari 1993. De eerste minister stelde dat Tweede en Eerste Kamer daar, via een bespreking van de AmvB, invloed op kunnen uitoe fenen. Men kan in de loop van 1992 ook wijzigingen aanbren gen in de plannen, zo zei hij. Het kabinet komt daarmee de tegen stribbelende CDA-fractie in de Eerste Kamer tegemoet. Lubbers gaf toe dat de recente wijzigingen in de stelselwijzi ging gezondheidszorg die het ka binet heeft aangebracht, nopen tot nieuwe AmvB's. Een nader advies van de Raad van State daarover achtte hij echter niet nodig. Lubbers wees erop dat de Raad van State eerder te ken nen gaf dat het kabinet de stel selwijziging behoedzamer moest invoeren. Dat gebeurt nu, waar door de Raad tegemoet wordt gekomen. „Dan heeft het geen zin een nieuw advies te vragen", aldus Lubbers. Lubbers had „geen commen taar" op het bericht dat de Euro pese Commissie een kritische brief over het plan-Simons zou hebben verzonden. „Als de rege ring iets wordt gevraagd krijgt de Europese Commissie meteen antwoord", aldus de minister president. GEMEENTEARCHIEF VLISSINGEN Hellebardierstraat 2 10.00-16.30 uur is gekomen, tot het uiterste te willen benutten. „Wat zij willen gaat nog verder dan wat we met een regeringsmaatregel over ons heen zouden hebben gekregen", was de reactie bij de andere gro te vakorganisatie, de Hout- en Bouwbond CNV. De bouwondernemers maakten hun plannen gisteren bekend bij de presentatie van hun voorstel len voor de nieuwe bouw-cao. De onderhandelingen daarover moeten 27 november beginnen. Zij willen daarin af van de aan vulling van het ziekengeld. Tot dusver is in de cao geregeld dat de uitkering waarop een werkne mer bij ziekte récht heeft op grond van de Ziektewet, wordt aangevuld tot het bedrag van zijn normale loon. Die aanvulling geldt ook voor de eerste twee ziektedagen. Daar over keert de Ziektewet hele maal niets uit, zodat de loonkos ten van die twee dagen geheel en al voor rekening van de werkge ver komen. In de voorstellen van de bouwondernemers wordt ook daaraan getornd: bij elke keer dat een bouwvakker ziek thuis blijft, zouden van zijn tegoed aan roostervrije (atv-)dagen DEN HAAG (ANP) - De gebouwen rond het Haagse Binnenhof zijn vrijdagavond ruim een uur ontruiomd geweest op last van de Haagse politie. Bij de Haagse politie kwam iets voor half zeven een telefoontje binnen waarin werd gemeld: „Binnenhof, zeven uur". Daarop besloot de po litie het Binnenhof te ontruimen. Kort voor ze ven uur kreeg de politie een tweede telefoontje waarin van kwart over zeven werd gerept. De politie gaf het Binnenhof rond kwart voor acht weer vrij. Er werd niets verdachts gevonden iAdvertentie RUGKLACHTEN (Advertentie) zie pag.12 De Mwynck optiek is vandaag gesloten a.s. dinsdag heropening! VAN BUUREN-VAN SWAAY aan het adres Albert Plesmanweg 122 te Goes n IHAAG (GPD) - De werkne- sorganisaties in de bouw diep teleurgesteld en ver- raardigd over de harde op- ling van de bouwonderne- ibu de aanpak van het ziek- rzuim. De werkgeversorga- 3e'( lies willen zieken in de iv niet langer het volle loon [betalen maar slechts 70 :ent en ze bovendien bij elke >n; melding twee roostervrije -)dagen afpakken. e.'.( ipot met buskruit waarmee moeilijkheden wordt ge- G igd", aldus Rob de Vries, die ens de Bouw- en Houtbond f over de nieuwe cao voor de ?'5 mij verheid gaat onderhan- 4n. louwwerkgevers lijken de af tak die door de centrale orga- or [ties van ondernemers en de beweging onlangs tot stand £n W; - ;kt in°;een centrale ivang kansloze i ielzoekers 'kt odN HAAG (GPD) - Het kabi- h( ziet definitief af van een een- leb Ie opvang van kansloze asiel- its kers. Vreemdelingen die n asiel in Nederland krijgen een aangespannen beroep bij rechter niet in Nederland aaugen afwachten, worden niet d apart voor hen ingerichte (si itra ondergebracht. t blijkt uit een brief van mi- iui ter d'Ancona (verantwoorde- pi voor de opvang) en staatsse- W; taris Kosto (Justitie) aan de eede Kamer. De Kamer had i h verzet tegen een centrale ats fang, omdat het risico zou igen van het creëren van 'get- ■zie s'. twee dagen worden afgeboekt; overigens tot een maximum van acht. het dubbele van wat minis ter van sociale zaken De Vries op dat punt trouwens ooit in ge dachten heeft gehad. Wel zou ook over die eerste twee ziekte dagen 70 procent van zijn loon worden uitbetaald. Doorvoering van deze maatrege len zou de extra verzekeringen overbodig maken, die de werk gevers nu bij hun bedrijfsvereni ging hebben lopen om ook tegen de loonaanvulling tot 100 pro cent gedekt te zijn, Het premie voordeel dat zij daarmee beha len, willen ze doorgeven aan de werknemers. Daarbij denken de ondernemers aan een eenmaal per jaar te verstrekken toeslag op het loon. De werknemers zou den dat geld, in de gedachten- gang van de werkgevers, kunnen gebruiken om zelf een verzeke ring te sluiten die hun toch weer een aanvulling van het zieken geld tot het volle loon zou ver schaffen. De beperking in de loonbetaling bij ziekte zou overigens ook op ander terrein doorwerken. Zo zou gedurende de ziektedagen de opbouw van vakantie- maar ook van pensioenrechten tot 70 procent beperkt blijven. Wie veel ziek is, zou dat derhalve ook na zijn 65ste nog merken in zijn (lagere) pensioengeld. Teleurgesteld De vakbonden zijn uiterst te leurgesteld in de opstelling van de werkgevers. Ze missen er ook elke vorm van 'positieve stimu lansen' in: geen voorstellen die juist een beloning (extra vrije tijd of wellicht zelfs een finan cieel extraatje) in uitzicht stel len aan werknemers die zich niet ziek melden. Alles is berekend op het grote gevaar: geen haute couture maar be drijfskleding uit Goes. Verder in de Bijlage Vrije Tijd East Anglia geeft toerist het Englandgevoel Openbaarheid van rechtszittingen ter controle van de rechtsgang in Hofplein 8 Eeuwenoude decern- berlekkernijen om zelf te maken Extravagante fantasietjes van mode-onhoerpers. !N HAAG (GPD) - Premier bbers heeft geen kritiek op de nnenlandse Veiligheids- tnst (BVD) naar aanleiding nde bomaanslagen op de huis staatssecretaris Kosto (jus- ie) en het Ministerie van Bin- nlandse Zaken. Dat er kriti- vragen worden gesteld er de BVD noemde Lubbers iteren na afloop van het kabi- Isberaad voor de hand lig- nd en voorstelbaar. Voor kri- was volgens hem echter en plaats. „Ik dek de minister deze", zei de premier, doelend minister Dales (binnenland- zxaken), de 'politieke' baas de BVD. Lubbers noemde bomaanslagen „afschuwe waarbij hij de aanslag op Ihuis van Kosto als „afscliu- elijker" dan de andere be- empelde. Ten aanzien van de middels ingestelde bewaking zijn eigen woning zei Lub- te denken dat die tijdelijk initiatief van burgemeester van 't Kaar van Schermer zal 27 november een besloten gf: ieenkomst plaatsvinden met e fêto en zijn omwonenden. Vol- ns de burgemeester is er bin- de bevolking en de brand- Mr behoefte onderling over de t< imaanslag te praten. e burgemeester heeft de politie vraagd maatregelen te treffen AB n de dit weekeinde verwachte bu; room nieuwsgierigen in goede i n uien te leiden. tla ij de beveiliging tegen aansla- nop het woonhuis van staats- eec cretaris Dankert, van buiten- ndse zaken, in Edam, zet de 'litie sinds gisteravond een se- camera's in. Na overleg met f speciale beveiligingseenheid, rijkspolitie Edam-Volen- e® am, die de beveiliging verzorgt, 3* in strategie veranderd. De eegjes en straatjes rond het Storische pand maakten het 3 j algens de Edamse rayoncom- rm! fondant C. Smit niet mogelijk at huis optimaal te bewaken at een statische bewakings- itljfcheid in een ME-bus. Advertentie 'Vertrouw nooit een Zeeloods' Een bundel nautische verhalen door Sjouke Joustra Paperback-prijs 24,50. be auteur signeert zijn boek bij ons in de zaak op zaterdag 16 nov. '91 van 14-16 uur. BIKKER BOEKER Walstraat 94, Vlissingen De roep om een gemeentelijke herindeling in Zeeland klinkt op nieuw. Westkapelle ontsprong in 1966 de dans. maar zal dat opnieuw lukken? Levend Verleden: het Tonnemnag azijn bracht leven in Brouwershaven. Aad van Wijnen: ondernemer, actievoerder en sponsor. Er zit, voorzover valt na te gaan, nog weinig schot in het onderzoek naar de RaRa-aanslagen, maar de BVD heeft geduld. Waar liggen de stoffelijke resten van Columbus? Minister van Justitie, Hirsch Ballin spreekt met de Surinaamse minister van Buitenlandse Zaken, Subhaas Mungra. foto Toussaint Kluiters/ANP Bestrijding drugshandel laatste knelpunt van onze verslaggevers BONAIRE - Suriname en Ne derland hebben vrijdag in Bo naire grotendeels overeenstem ming bereikt over herstel van de ontwikkelingshulp en bij stand bij staatkundige en justi tiële aangelegenheden. Gister middag werden in zeer optimis tische sfeer de eerste besprekin gen op regeringsniveau tussen beide landen gevoerd, nadat ambtelijke besprekingen al tot een grote mate van overeen stemming hadden geleid. Van daag worden de besprekingen afgerond met de ondertekening van een samenwerkingsproto col. Minister Hirsch Ballin (justitie) gaf in zijn openingstoespraak blijk van groot vertrouwen in de nieuwe Surinaamse regering. „De ondubbelzinnig kenbaar ge maakte visie en intenties zijn imiddels op deelterreinen al ge volgd door concrete actie. Een waarlijke blijk van inzetbereid- heid ten behoeve van de Suri naamse samenleving", aldus de bewindsman. Sanering Inmiddels staat vast, dat de ont wikkelingshulp aan Suriname zal worden hervat. De Suri naamse regering heeft gevraagd om direct 23 miljoen gulden per maand over te maken voor het herstel van de Surinaamse eco nomie. Het is echter nog zeer de vraag of minister Pronk (ontwik kelingssamenwerking) aan die wens nu al tegemoet zal komen. Hij wil alleen financiële hulp ge ven, als de Surinaamse econo mie wordt gesaneerd. De Surinaamse minister van buitenlandse zaken, Subhaas Mungra, wees er gisteren op dat zijn regering inmiddels hard werkt aan economische sane- Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 ring en dat een financiële injec tie daarbij broodnodig is. „Het is erop of eronder", aldus Mungra. Vertrouwen Overigens is er voor het overleg nog één heikel punt blijven lig gen: de aanpak van de drugs handel via Suriname naar Ne derland. Minister Hirsch Ballin verwachtte bij aankomst op Bo naire echter dat ook daarover overeenstemming zal worden bereikt. Uit de openingstoespraken van zowel Hirsch Ballin als Mungra straalde een grote mate van we derzijds vertrouwen. Algemeen werd gisteren verwacht dat de besprekingen vandaag positief eindigen. „De Surinaamse rege ring heeft de eerste en ferme schreden gezet naar een come back van de democratische rechtsstaat", zei Hirsch Ballin. Mungra voegde hieraan toe: „De Surinaamse regering is vastbe sloten er alles aan te doen om reeds bij de aanvang van een nauwere relatie met Nederland voorzieningen te treffen ter voor koming van fricties". DEN HAAG (GPD) - De Rijks voorlichtingsdienst heeft de Berlijnse uitgever Paloma Cards/Herbert Gutsch in een brief dringend verzocht kaar ten met afbeeldingen van ko ningin Emma onmiddellijk uit de handel te nemen. De uitgever heeft een serie wens kaarten in omloop gebracht met portretten van boertige figuren, waar ook koningin Emma, gekleed in een sjieke japon, op staat. H. Bax, hoofd van de Rijks voorlichtingsdienst, is woe dend op de Duitse uitgever: „Die kaarten moeten direct verdwijnen. De uitgever weet kennelijk niet dat de vrouw die op een van de kaarten is afgebeeld, koningin Emma is. Ik zal hem daar eens goed op wijzen". Een van de mooiste foto's van Emma, de moeder van konin gin Wilhelmina. is opgeno men in een serie ansichtkaar ten waar boeren en boerinnen op zijn afgebeeld. Boven het portret van de koningin-moe der staat een met handge schreven tekst, die vrij ver taald luidt: 'Ik zeg jullie: leef er maar lekker op los'. De Rijksvoorlichtingsdienst acht het voorlopig onmoge lijk juridische stappen te on dernemen. De kaarten zijn vijftig jaar oud. Een proces wegens belediging van de ko ninklijke familie moet in Duitsland worden gevoerd en zal zeer kostbaar zijn. OAi/d_

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1