amer positief over Suriname ;)OS is nog liet gezonder Nederlands Groen Links: voor iedereen 5400 gulden basisinkomen Simons zet deur open poor privéklinieken "l Prins Charles bekijkt duinfïltering water Actie redactie Nieuwsblad tegen fusie Ter Veld tegen uitkering leed binnen- en buitenland eerderheid in principe bereid hulp te hervatten #het weer in zeeland I Laag water ...en in europa DONDERDAG 14 NOVEMBER 1991 ;N HAAG (ANP) - De fracties n het CDA en de PvdA steu- n het voornemen van minis- Pronk voor ontwikkelings- menvverking om de hulp aan •jl [ufiname te hervatten. Het jg.DA vindt wel dat een besluit as kan vallen na de besprekin- ,e]>n op Bonaire. Pronk heeft oruitlopend op het ministe- !l ële overleg op Bonaire te ken- .eii gegeven de ontwikkelings- jlatie met Suriname te willen g.erstellen. ijdens een debat in de Tweede ïamer zei Pronk woensdag met Jejn opstelling „vertrouwen te ibben willen uitspreken en een (goed mogelijk klimaat te heb- in willen scheppen voor de be- irekingen." Hij liet weten vol lende bemoedigende tekenen in president Venetiaan en de irinaamse regering te hébben atvangen om de afloop van het verleg met vertrouwen tege- loet te zien. Op Bonaire zal een isluit vallen over hervatting in de ontwikkelingshulp, zei p Bonaire begint morgen het linisteriële overleg met Surina- e over nauwere betrekkingen issen de beide landen. Neder landse afgevaardigden zijn mi nister Hirsch Ballin van justitie (voorzitter) en zijn collega Pronk. Minister van den Broek van buitenlandse zaken zal er niet bij zijn, wegens Europese verplichtingen, zo liet premier Lubbers woensdag weten in zijn functie van minister van buiten landse zaken-ad interim. Aanleiding tot het debat waren vragen van de VVD-er Weisglas, die zich erover verbaasde dat minister Pronk al met de geld buidel wappert voordat de on derhandelingen met Suriname zelfs zijn begonnen. VVD (Weisglas) en D66 (Tom mei) spraken hun vertrouwen uit in het beleid van de regering Venetiaan, maar net als Weisglas vond ook Tommei dat Pronk zijn aanbod achter de kie zen had moeten houden. Weisglas bracht het motto van zijn fractie in stelling: „Eerst zien dan geloven". Ook fractie voorzitter mevrouw Beckers van Groen Links wil eerst resultaten zien al zei zij „respect te hebben voor de wijze waarop president Venetiaan positie kiest". Hoewel het CDA Pronk in zijn ITRECHT (ANP) - Staatssecre- aris Simons van volksgezond- ieid ziet geen reden om sturend n te grijpen in de ontwikkeling jan privéklinieken. ij deelde dit woensdag, voor kopend op een binnenkort irschijnende nota, mee op een jeenkomst van de Landelijke :ialisten Vereniging (LSV) in :ht. Simons vindt dat de privéklinieken aan „villa- ineeskunde" doet denken en ireekt daarom liever van be- andelcentra. eze centra kunnen volgens im in principe bijdragen aan groeiende behoefte aan klein- ihalige voorzieningen. Hij zei ok dat ze passen in het nieuwe irzekeringssysteem. Dat biedt olgens hem voldoende waar- orgen voor de toegankelijk- eid, kostenbeheersing en kwa- teit. in de overgangsfase naar et nieuwe stelsel moeten knel- unten worden opgelost. Daar- P 'd m EN HAAG (ANP) - De toestand en! an de Nederlandse bossen is erl inds vorig jaar nauwelijks ver- ia® nderd. Het aantal bossen dat -"%slecht voorstaat daalde met 1 ;s*r rocent, maar het aantal vitale ia^ ossen nam met 0,5 procent af. 'wintig procent verkeert in orgwekkende toestand. es Dat blijkt uit een onderzoek van aet Ministerie van Landbouw, latuurbeheer en Visserij, waar in de resultaten woensdag zijn Vooral in Limburg ïrslechterde de vitaliteit van bossen. In Drenthe trad een rbetering op, terwijl in de ove- provincies weinig is gewij de kwaliteit van de bossen )rdt in de eerste plaats aange- »t door luchtverontreiniging, loral door de veehouderij en arinemannen jjangehouden jegens heling e gDEN HELDER (GPD) - De mare- ïhaussee heeft de 31-jarige ma- aafine-officier J. W. uit Den Hel- zcderen de 34-jarige onderofficier idtó.E. uit Amsterdam aangehou- sprtlcn op verdenking van heling. nnfDat gebeurde nadat een partij i pkantoor- en audiovisuele appa- ter waarde van enkele vfiienduizenden guldens in de van beide marine- inen werd aangetroffen, fris woensdag voorgeleid aan de ~rondissementsrechtbank in mhem. Het duo kwam eerder jnhet nieuws wegens betrokken heid bij twee bordelen. 'e zaak kwam aan het rollen na fen eerder onderzoek van de ma- echaussee, waarbij het tweetal Perd verdacht van oplichting, [erduistering en valsheid in ge- «chrifte. Zij bekenden dit enheb- pen inmiddels de schade van fo'n tienduizend gulden aan de ïdupeerde vergoed, e marechaussee zette het on- ioek voort en trof in de wo- ling van E. gestolen spullen aan, jjaaronder faxen en computers. )ok in W.'s huis zijn gestolen ïderen gevonden. De mare chaussee vermoedt dat de appa ratuur afgelopen zomer is buit- pnaakt bij inbraken in wonin- „positieve grondhouding'' steunt, vond woordvoerder Aarts wel dat op Bonaire concre te resultaten moeten worden ge boekt. Het Surinaamse leger moet terug in de kazerne; het drugsprobleem moet met wortel en tak worden uitgeroeid en er moet een financieel aanpas singsplan op tafel komen, aldus Aarts. Lubbers beaamde dat dat tijdens het overleg de kernpun ten zullen zijn. Pronk wees de suggestie van Weisglas dat hij met de geldbui del zou wapperen, van de hand. „Het gaat om concrete onder steuning van manmoedig be leid. Er zijn in Suriname zeer for se risico's genomen door een aantal Surinaamse collega's", zo zei Pronk. Bij de besprekingen op het tropi sche eiland zal de juni-notitie van het kabinet een belangrijke rol spelen, zo zei Lubbers. Deze gaat uit van een samenhangend pakket afspraken met Suriname op economisch, politiek en even tueel militair gebied. Geen dei- om laat Simons onderzoeken of het mogelijk is de bouw van po liklinieken door ziekenhuizen niet langer aan een vergunning te binden. Voor privéklinieken is namelijk ook geen vergunning nodig. De ziekenhuizen mogen niet in een nadelige concurrentieposi tie raken door de gebondenheid aan allerlei nog geldende wette lijke bepalingen die de behan delcentra niet treffen. Simons denkt dat de oplossing moet worden gevonden in het door breken van de huidige starre ta riefstructuur van de ziekenhui zen. De Nationale Raad voor de Volksgezondheid verwacht dat de kosten van de gezondheids zorg door de komst van privékli nieken aanvankelijk iets zullen toenemen, zeker als deze helpen met het wegwerken van wacht lijsten. Maar volgens Simons mogen de totale kosten niet stij gen. Prins Charles (m) tijdens zijn wandeling door de duinen. Links J. Hieter, directeur van het waterleidingbedrijf. Ook de Britse ambassadeur (r) wandelde mee. foto Ruud Hoff/ANP DEN HAAG (ANP) - Prins Charles, de 42-jarige Britse troonop volger, leek woensdagmorgen nogal onder de indruk van het Duinwaterleidingbedrijf Zuid-Holland in Den Haag. Het Duin- waterleidingbedrijf' zuivert het water op zo natuurlijk mogelij ke wijze. Charles wandelde een half uur door het gebied waar de filtering plaats vindt. Hij houdt zich al een jaar of twintig intensief bezig met het milieu en is van plan ook in andere Europese landen waterzuiveringsprojecten te bezoeken. De prins bezocht 's och tends, na een overnachting bij Koningin Beatrix thuis, het Mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. Daar kreeg hij uitleg van minister Alders over het Nederlandse milieubeleid. 's Middags stond een bezoek aan het Rijksinstituut voor Inte graal Zoetwaterbeheer en Afvalwaterbehandeling (RIZA) in Le lystad op het programma. het autoverkeer. Ook de verdro ging speelt en rol. Verder heeft mogelijk ook de droge zomer van vorig jaar een negatieve rol gespeeld. Uit het onderzoek blijkt dat 52 procent van de onderzochte bos sen vitaal is. Als „minder vitaal" moet 30,2 procent worden aan gemerkt. Dat betekent dat deze bossen in de gevarenzone drei gen te komen. Weinig vitaal is 14,7 procent van de bossen; deze bevinden zich al in de gevarenzone. Ten dode op geschreven („niet vitaal") is 3,1 procent. Die bossen zijn alleen te redden als er snel iets verbetert. Met de bossen van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonum- neten blijkt het overigens wat beter te gaan, zo blijkt uit een vi- taliteitsonderzoek van de ver eniging. Dat dit onderzoek een wat positievere uitkomst heeft dan dat van het ministerie, komt doordat Natuurmonumenten al leen de toestand van beuk en eik heeft onderzocht. De grove den, die 40 procent van het bosareaal uitmaakt, is buiten beschou wing gebleven, en deze boom soort staat er juist slecht voor. Volgens Natuurmonumenten toonden de bossen het afgelopen jaar „een goed herstelvermo gen", al zullen ze „nog jaren het bed moeten houden. Alleen een echt gezonde buitenlucht zal werkelijk soelaas bieden". Australië vecht tegen gevolgen sekstoerisme CANBERRA (RTR) - De Austra lische vice-premier Brian Howe heeft woensdag bekendge maakt dat op Australische vliegtickets voortaan de waar schuwing „Reis Veilig" gedrukt zal worden. Het is voor het eerst dat een land gezondheidsreclame op vliegtic kets laat zetten. In Australië is het sekstoerisme naar Thailand en andere Aziatische landen nog steeds populair onder de manne lijke bevolking. Duizenden pros- tituées zijn daar met Aids be smet. Van de 17 miljoen inwo ners van Australië zijn inmid dels 1800 aan Aids gestorven. Nog eens vijftien- tot twintigdui zend mensen zouden de ziekte onder de leden hebben. TILBURG (ANP) - De redac tie van Het Nieuwsblad in Til burg heeft gisteren een werk onderbreking gehouden. Om klokslag 13.00 uur legden de meeste redacteuren het werk neer en kondigden aan dit tot 17.00 uur vol te houden. De tussenliggende tijd werd be nut om 50.000 actiekranten te bezorgen. Ook woensdagavond is het werk neergelegd. De acties vinden plaats uit protest te gen de voorgenomen fusie met het Brabants Dagblad in Den Bosch. De werkonderbreking mondt in een later stadium mogelijk uit in stakingen. De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) steunt de acties. De NVJ roept de directie van Brabant Pers op opnieuw te onderzoeken of de afzonderlij ke dagbladtitels van Brabant Pers overeind kunnen blijven. Bestuurder W. Reijn van de NVJ wees er woensdag op dat in Tilburg sprake is van een unieke situatie, „Er is geen sprake van een marginale, ver liesgevende krant. Het Nieuwsblad maakt winsten Journalisten van Het Nieuwsblad bekijken de actiekrant, die later den zelf werd verspreid. die ver boven het gemiddelde van de Nederlandse dagblad sector liggen. De directie heft een krant op die het goed doet," aldus Reijn. De directie van Brabant Pers, de hoofdredactie van het Nieuwsblad, de onderne mingsraden van Rotabest (technisch bedrijf), en intus sen ook die van Brabant Pers, zijn voorstander van de fusie die eind 1992 zijn beslag moet krijgen. In een later stadium zou de nieuwe krant nog moe ten fuseren met het Eindho- in Tilburg door de redactiele- fotoANP vens Dagblad tot één groot provinciaal ochtendblad. Als reden voor de fusies wordt aangevoei'd dat de kranten al leen op die manier kunnen concurreren met de landelijke dagbladen, die oprukken in de provincie. Verdubbeling gas- en stroomprijs via milieuheffing DEN HAAG (GPD) - Elke Neder lander moet een belastingvrij basisinkomen krijgen van 5400 gulden per jaar, ongeacht even tueel inkomen van een partner of vermogen. Voor dat inkomen hoeft niet gewerkt te worden. Wie wel inkomen uit arbeid heeft betaalt pas bij verdien sten boven 5400 gulden belas ting en premies. Het Groen Links kamerlid Brouwer zei dit gisteren in een rede op de Uni versiteit van Amsterdam. Naast het basisinkomen moet iedereen, op basis van een Inko- mensdervingswet, recht op een uitkering krijgen tot aan het be staansminimum (nu circa 20.000 gulden). Voor mensen tussen 18 en 65 jaar moet het recht op de uitkering worden gekoppeld aan een arbeidsplicht en het hebben van eigen inkomen. De arbeids plicht geldt niet bij onvrijwillige werkloosheid, ziekte, arbeidson geschiktheid, studie of verlof (wegens ouder- of zwanger schap). Brouwer noemde haar voorstel een alternatief voor het huidige sociale zekerheidsstelsel. In plaats van het steeds verder be perken van de sociale zekerheid zouden er garanties voor ieder een moeten komen via een houd baar stelsel, ook in de toekomst. Elke Nederlander is toch voor de helft van het leven afhankelijk van uitkeringen: van kinderbij slag tot aow, aldus Brouwer. In haar ogen moeten Ziektew- wet, WW en WAO wel blijven be staan. De uitkering zou 70 pro-' cent van het laatste loon moeten zijn. De WAO-uitkering zou dan wel gebaseerd moeten zijn op een werkweek van 32 uur. Werkt de betrokkene langer, dan be houdt hij of zij de uitkering wel maar worden de extra lasten op de werkgever verhaald. Uitbui ting en arbeidsongeschiktheid moeten zo worden tegengegaan. Tussen 30 en 50 jaar moet ieder een een half jaar verlof op kun nen nemen met een uitkering van 70 procent van het loon. Tussen 50 en 70 jaar komt daar nog eens een half jaar bij, met een uitkering van 80 procent van ROTTERDAM (ANP) - Staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) wil af van uitkeringen ter verzach ting van individueel leed. „Dat acht ik absoluut een verkeerde benadering," zei ze woensdag op het congres 'Bouwstenen voor een sociaal Euro pa', over kansarme groepen in een verenigd Euro pa. Ter Veld vindt dat achterstandssituaties te veel zijn bezien vanuit het streven het individuele leed te verzachten. „Sociaal beleid is vaak vooral beleid I I I I I I I elementen kan afzonderlijk wor den uitgevoerd, aldus de notitie. Het pakket bestaat in elk geval uit monetaire en economische sanering, versterking van het overheidsapparaat. voortzet ting van de ontwikkelingshulp, versterking van de democratie en een stop op de militaire in vloed op de politiek. geweest uit mededogen in plaats van gericht op blijvende verbetering van de positie van kansar men." De staatssecretaris sprak van „de pleister op de wonde, zonder de kwaal weg te nemen." „Zo van: maatschappelijk minder geslaagd? Da's jammer. Maar alstublieft, hier heeft u een uitkering; dan heeft de samenleving verder geen omkijken meer". Ter Veld vindt dat niet in het belang van betrokke nen en de samenleving. Vandaag het. loon. Op die manier moet de eigen gezondheid gediend wor den. Brouwer wil haar stelsel finan cieren uit een verdubbeling van de prijs van gas en stroom, via een milieuheffing. Die levert 17.7 miljard gulden op. Brouwer wil ook flexibele pensioenering. her verdeling van arbeid en arbeids tijdverkorting op grote schaal. De overheid moet ook blijven optreden op de arbeidsmarkt om werkloosheid en arbeidson geschiktheid terug te dringen. Evenals gisteren is er vandaag ook veel ivind en zijn er buien. Dit slechte weer wordt veroor zaakt door een lagedrukgebied dat over het midden van de noordzee naar Denemarken trekt. Met een zuidwestelijke stroming wordt koele onstabiele lucht naar Zeeland gevoerd. De kans op hagel, onweer en ivind- stoten tijdens een bui is groot. De temperatuur vandaag loopt op van 3 graden vanochtend tot 8 graden in de middag, tijdens een bui daalt de temperatuur naar rond de 4 graden. De zuidweste lijke wind is in oost-zeeland vrij krachtig 5 beaufort aan de kust af en toe hard 7 beaufort. De loind draait in de loop van de dag naar het westen. Nautisch bericht Wi7id: zuidwest ruimend, west 6 - 7 beaufort: Zicht: goed, tijdens een bui matig tot slecht: tempe ratuur kustwater: 9 graden; af wijking waterstanden: iets min der dan een halve meter verho ging. Maximale golfhoogte monding Scheldes: oplopend naar ruim twee meter. ZON EN MAAN 15 november Zon op 07.59 onder 16.49 Maan op 13.52 onder 00.05 Vooruitzichten Voor morgen: Lagedrukgebied trekt verder naar het noordoos ten. De stroming draait naar west nog iets koudere lucht wordt aangevoerd. Hierdoor komt de middagtemperatuur niet boven de 7 graden, de nacht minima omstreeks 2 graden. De buiïgheid neemt geleidelijk iets af. De beivolking is wisselend hierdoor zijn er ook perioden met zon. De ivestelijke wind neemt af tot matig en draait iJi de nacht iiaar nw. Voor zaterdag tot en met maan dag: Eerst wisselend bewolkt, la ter veel bewolking en perioden met regen. Middagtemperatu- ren rond de 7 graden. s'Nachts daalt het kioik tot net boven het vriespunt. De tviJid draait van noordioest naar zuid en is over: wegend matig. Hoog water uur cm uur cm donderdag 14 no\ ember EK 15.01 Vlissingen 6.35 152 19.16 148 Terneuzen 6.55 172 19.36 167 Bath 7.51 208 20.26 203 Roompot-buiten 6.50 116 19.30 118 Zierikzee 7.40 123 20.25 126 Yerseke 7.50 138 20.35 140 Philipsdam-West 7.55 132 20.40 138 vrijdag 15 november Vlissingen 7.35 134 20.26 138 Terneuzen 7.58 154 20.46 157 Bath 8,46 188 21.28 190 Roompot-bulten 7.45 103 20.40 111 Zierikzee 8.35 110 21.30 120 Yerseke 8.45 122 21.40 13a Philipsdam-West 8.50 120 21.40 131 uur cm uur cm donderdag 14 nov ember EK 15.01 Vlissingen 0.15 115 13.04 14Q Terneuzen 0.40 126 13.20 150 Bath 1.40 150 14.16 172 Roompot-buiten 0.45 83 14.00 118 Zierikzee 1.35 92 14.15 125 Yerseke 1.40 102 14.10 135 Philipsdam-West 1.35 97 14 00 129 vrijdag 15 november Vlissingen 1.24 101 14.30 135 Terneuzen 1.35 111 14.35 142 Bath 2.24 135 15.15 161 Roompot-buiten 2.25 78 14.55 113 Zierikzee 2.40 86 15.15 121 Yerseke 2.45 94 1520 128 Philipsdam-West 2.45 88 15.35 124 I I I I I I I I I I I I I I I I Verwachte weersituatie voor: 14-11-91 13 uur bewolking eflÊlflD sneeuw ^1/ regen Jjü onweer opklaringen windrichting hagel mist L lage-druk -1000- zonnig mistbanken H hoge-druk 19 kou-front verplaatsings richting Vooruitzichten Weersvooruitzichten Europese landen, geldig tot en met Vrij dag: Noorwegen en Zweden: Wissel vallig en vooral in het zuiden ge ruime tijd regen, meer naar het noorden overgaand in sneeuw. Middagtemperatuur langs de Noorse westkust en in het zuiden dalend naar ongeveer 4 graden. Denemarken: Veel bewolking en buien, op vrijdag mogelijk met hagel en onweer. Middagtempe ratuur dalend naar rond 6 gra den. Britse Eilanden: Wisselend be wolkt en van tijd tot tijd buien. Maxima van 5 graden in Schot land tot een graad of 8 langs de zuidelijke kusten. België en Luxemburg: Wisse lend bewolkt en buiig. Middag temperatuur ongeveer 7 graden. Duitsland: Veel bewolking en perioden met regen, in de mid delgebergten en de Beierse Al pen af en toe sneeuw. Middag temperatuur 6 a 7 graden. Canarische Eilanden eri Madei ra: Flinke perioden met zon. Ma xima rond 25 graden. Marokko: Overwegend zonnig. Middagtemperatuur rond 20 graden. Frankrijk: Opklaringen afge wisseld door buien, op vrijdag in het zuiden en in de Pyreneeën geruime tijd regen. Middagtem peratuur 8 graden in het noor den, rond 10 graden in het wes ten en midden tot 15 graden aan de Rivièra. Corsica en Sardinië: In de loop van donderdag meer bewolking en een toenemende kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 18 graden. Spanje: Vrij veel bewolking en enkele buien. Langs de costa's ten zuiden van Benidorm wol kenvelden maar ook flink wat zon. Middagtemperatuur van 15 graden in het noordwesten, tot 22 graden langs de kusten. Italië: Van het westen uit toene mende bewolking gevolgd door regen. Middagtemperatuur 11 graden in de Povlakte, rond 18 graden in Midden-Italië tot goed 20 graden op Sicilië. Griekenland en de Turkse west en zuidkust: Flinke zonnige pe rioden en droog maar op vrijdag in het westen van Griekenland meer bewolking en tegen de avond buien. Maximumtempe ratuur ongeveer 21 graden. Weerrapporten 13 nov 19 uur: °C Amsterdam licht bew. 5 Aberdeen zwaar bew. 3 Athene onbewolkt 14 Barcelona regen' 15' Berlijn zwaar bew. 9 Budapest half bew. 10 Bordeaux regen 8 Brussel half bew. 6 Cyprus onbewolkt 17 Dublin regenbui 3 Frankfurt zwaar bew. 7' Genève regen 10 Helsinki zwaar bew. 5 Innsbruck half bew. 12 Istanbul zwaar bew. 13 Klagenfurt zwaar bew. 9 Kopenhagen zwaar bew. 7 Las Palmas onbewolkt 21 Lissabon zwaar bew. 15 Locamo niet ontv. Londen regenbui 5 Luxemburg zwaar bew 51 Madrid half bew 12 Malaga zwaar bew. 18 Mallorca zwaar bew. 18 Malta half bew. 19 Moskou onbewolkt 1, München regen 8 Nice regenbui 16 Oslo licht bew. 5' Parijs zwaar bew. 6 Praag zwaar bew 5' Rome zwaar bew. 17 Split niet ontv. Stockholm licht bew. 5 Warschau zwaar bew 7' Wenen onbewolkt 12 Zürich regen 7' Tunis zwaar bew. 19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 5