Wapens zwijgen in Dubrovnik PZC PZC Meerderheid in kamer is tegen lagere aftrek van reiskosten legant commentaar W erkgevers willen omend voorjaar al erzuimmaatregelen tablikaties leiden ot onderzoek zaak !aransa en corruptie MiiHlsm Frankrijk begraaft Yves Montand RaRa Heethoofden in actie binnen- en buitenland Rust na beschietingen Carrington reist langs republieken Joegoslavië ÏC1 Laatste 00-nr PTT verdwijnt Overvallers Jantje Beton aangehouden Compromissen in Noordwijk in ionze correspondente 1 DAPEST - Na vier dagen i hevige beschietingen was gisteren voor het eerst weer lig in de Kroatische stad Du- vnik. Dank zij een staakt- vuren dat om twaalf uur in- g, kon de veerboot Slavija Ipgoederen in de volkomen (geschoten haven van de d afleveren. veerboot zullen ook de die al dagen in brovnik vastzitten, uit de worden geëvacueerd. Enke- buitenlandse verslaggevers bben ook verzocht met de it mee te kunnen. Verder :ft het stadsbestuur toestem- ïg gegeven voor het vertrek i vrouwen, kinderen en en iargewonden uit Dubrovnik. I staakt-het-vuren, waar de twee dagen ir hebben onderhandeld, had Pi ivankelijk veel voeten in de aarde. Het Joegoslavische leger (JNA) stond erop dat de Slavija eerst van onder tot boven zou worden gecontroleerd. Bij een vorige tocht van de veerboot, waar ook de Joegoslavische pre sident Mesic aan deelnam, wa ren volgens het leger Kroatische militiemannen aan boord. In de Montenegrijnse haven Ze- lenika werd de boot dinsdag vol ledig leeggehaald. Het JNA stemde pas in met het bestand, toen duidelijk was dat er geen wapens of Kroatische soldaten aan boord waren. In de Oostkroatische stad Vuko- var vonden gisteren weer heftige straatgevechten plaats. In de stad wordt al ruim anderhalve week om iedere meter en iedere straathoek gevochten. Volgens een woordvoerder van het JNA staat het leger inmiddels op 70 meter van het centrum van de stad en heeft het alle belangrijke punten in handen. iN HAAG (GPD) - Al in de ca deze winter en volgend i jrjaar tot stand komen, moe afspraken worden vastge- itu il omtrent het eventueel inle- ren van vakantiedagen en/of in bij elke keer dat een werk- mer ziek thuisblijft. De on- J rnemersorganisatie VNO p( aagt minister van Sociale Za- 19 n De Vries daarom haast te iken met wijzigingen die arvoor in het Burgerlijk Wet- ek nodig zijn. akkoord dat werkgevers- werknemerscentrales vorige egtek overeenkwamen, wordt de j-onderhandelaars aanbevo- 'arbeidsvoorwaardelijke sti- ulansen' in nieuwe cao's op te opdat het ziekteverzuim Iworden teruggedrongen, p irkgevers leggen daarbij na- ;n< uk op maatregelen die voor irknemers negatief uitwerken iet volledige doorbetaling van I,11 normale loon en/of afboeken ai vakantiedagen). De vakbe rging is eerder uit op 'positie- «STERDAM (ANP) - Justitie Amsterdam onderzoekt of de msterdamse rechercheur J. Dalen, die het boek „Sans incune" schreef, zich heeft thuldig gemaakt aan strafbare iten als bij voorbeeld schen- ing van het ambtsgeheim. Dit ieft de persofficier van justitie Amsterdam mr. A. Broek- laauwboer woensdag desge- raagd meegedeeld, aarnaast zal het openbaar mi- isterie in de hoofdstad bezien of een justitieel onderzoek moet omen naar de 38-jarige Ron O. te zegt in het weekblad Nieuwe ievu van deze week betrokken zijn geweest bij onder meer de atvoering van Maup Caransa odrie moorden. iet onderzoek naar de 'verhalen de rechercheur heeft hij min 'meer zelf uitgelokt. In zijn re mt verschenen boek beschrijft man corruptiepraktijken die :th bij de Amsterdamse politie uden voordoen. Begin deze Rek werd hij in verband met !t politie/justitie-onderzoek al liten functie gesteld. 1st verhaal in Nieuwe Revu is n andere orde. Daarin ver- laart Ron O., na de ontvoering on Caransa in 1977 al eens ge- Elegantie ten top cup B t/m DD exclusief voor Walcheren bij: ■ÖSege Maar de Kroaten verdedigen Vukovar tot de laatste steen, niet alleen vanwege de strategi sche positie, maar ook vanwege de symboolfunctie van de stad. Vukovar is voor de Kroaten uit gegroeid tot het symbool van verzet in deze oorlog. Het verlies zou alleen al om die reden een gevoelige slag zijn. Gisteren ver zamelden Kroatische troepen zich in het nabijgelegen Vinkov- ci. Het JNA houdt rekening met een poging van de Kroaten met versterkingen naar Vukovar door te breken. Inmiddels is de voorzitter van de Europese vredesconferentie Lord Carrington begonnen aan een rondreis langs de Joegosla vische republieken, waar hij de mogelijke komst van internatio nale vredestroepen bespreekt. Gisteren ontmoette hij de Kroa tische president Tudjman in het Oostenrijkse Graz en de Servi sche president Milosevic in Bel- DEN HAAG (ANP) - De PTT-storingsdienst is vanaf 1 januari 1992 te bereiken via het (gratis) nummer 06-407, dat het nummer 007 zal gaan vervangen. Daarmee verdwijnt het laatste telefoonnummer dat begint met dub bel 0. Eerder ging bij voorbeeld al 008, „inlichtingen", over op 06- 8008. De cijfercombinatie 00 zal in ons land vanaf 1 januari 1994, als de 00- nummers een tijdlang niet meer zijn gebruikt, gaan dienen als toe gangsnummer voor internationaal telefoneren. Over de inhoud van de gesprek ken werd niets bekend gemaakt, al verklaarde Tudjmans advi seur Nobilo achteraf dat de be sprekingen 'bevredigend' waren verlopen. Vandaag zal Carring ton gesprekken hebben met mi nister van Defensie generaal Ka- dijevic en de Bosnische presi dent Izetbegovic. In het Joegoslavische leger wordt instemmend gereageerd op de eventuele komst van VN- vredestroepen. Het legerweek- blad Narodna Armija noemde VN-bemoeienis 'de laatste kans om aan het bloedvergieten een einde te maken'. ve' stimulansen: extra vrije tijd en/of eventueel een financieel extraatje voor mensen die zich- niet ziek melden. Tot dusver was onduidelijk wan neer de stimulansen in de cao's zouden moeten worden ver werkt. Her en der wordt ervan uitgegaan dat pas na 1 juli 1992 de wettelijke voorwaarden voor deze afspraken zouden zijn ge schapen. Dan zijn vrijwel alle de komende maanden te vernieu wen cao's gesloten. Daardoor zouden de stimulansen pas in de cao's van 1993 kunnen worden opgenomen. De werkgevers willen echter haast maken en bespreken mor gen of overmorgen met de werk nemerscentrales het vorige week gesloten akkoord met mi nister De Vries. Bij die gelegen heid zal VNO-voorzitter Rin- nooij Kan op de gewenste spoed aandringen. De FNV wilde nog geen com mentaar geven en eerst het ge sprek met minister De Vries af wachten. van onze correspondent PARIJS - Vele duizenden fans hebben gisteren op de Parijse begraafplaats Përe Lachaise de laatste eer bewezen aan Yves Montand, de zanger/ac teur die zaterdag op 70-jarige leeftijd overleed aan een hart aanval. Vanaf half twaalf gisteroch tend, toen de poorten van de beroemde begraafplaats open gingen voor het publiek, tot laat in de middag, trok een im mense stoet bewonderaars langs de laatste rustplaats van de artiest aan de zijde van zijn in 1985 overleden vrouw Simo- ne Signoret. Het graf van Montand raakte al snel bedolven onder rode ro zen en herfstbladeren, een ver wijzing naai- een van de popu lairste chansons van Yves Montand, 'Les Feuilles Mor- tes'. „De dode bladeren hopen zich op, samen met herinne ringen en spijt", zong Mon tand ooit. Strofen die in de zie len van zijn talrijke fans ge grift staan. Kort voordat het grote pu bliek tot de begraafplaats werd toegelaten, nam een se lect gezelschap van ongeveer tweehonderd vrienden, fami lieleden en bekenden afscheid van 'de verpersoonlijking van het Franse chanson' tijdens een korte en sobere plechtig heid. Voor de lenzen van vele tientallen camera's bracht de crème-de-la-crème van de Franse cultuur en politiek een laatste groet aan een van hun grootste exponenten. Van Alain Delon tot Catherine De- neuve en van Gerard Depar- dieu tot minister Jack Lang van cultuur. 'Tout Paris', zoals het illustere gezelschap wel wordt genoemd. Carole Amiel (m), de 26-jarige vriendin van Montand, en links achter haar, Catherine Allegret, een dochter uit het eerste huwelijk van Signoret, bij het graf van vriend en vader. foto EPA noemd als mogelijke verdachte, bij die zaak betrokken te zijn ge weest. Caransa werd indertijd vijf dagen vastgehouden en te gen tien miljoen gulden weer vrijgelaten. Dit zou hij hebben gedaan voor de organisatie van de crimineel Klaas Bruinsma, die dit jaar zeil werd doodgeschoten. Diens zaak veroorzaakte veel commo tie, niet in het minst omdat de verdachte daarvan, een ex-poli tieman, na een niet-ontvanke- lijkheidsverklaring van het openbaai' ministerie door de rechtbank (voorlopig) vrijuit ging. Het hoger beroep in die zaak moet nog behandeld worden. Wat justitie tegen Ron O. kan beginnen wist Broek-Blaauw- boer nog niet. Maar dat het on derzocht wordt is zeker. „Het be gint zo langzamerhand een rage te worden om via de publiciteit bekentenissen af te leggen die justitie dan vervolgens moet on derzoeken", verzuchtte de per sofficier. Katten aan de lijn in Beesel BEESEL (ANP) - Wanneer de ge meenteraad van het Limburgse Beesel instemt met een voorstel van b en w, dan wordt in deze gemeente binnenkort een aan- lijngebod voor katten van kracht. Dit heeft een woord voerder van de gemeente woensdag meegedeeld. Vooral het gemotoriseerde weg verkeer ondervindt veel hinder van loslopende katten. Aan dit euvel zouden diverse ernstige verkeersongelukken, zelfs met dodelijke afloop, te wijten zijn. Bovendien klagen steeds meer inwoners van Beesel over katten die vernielingen in tuinen aan richten en er hun behoefte doen. DORDRECHT (GPD) - De Dordtse politie heeft zeven jon gens aangehouden die ervan worden verdacht collecterende scouts collectebussen voor de actie Jantje Beton afhandig te hebben gemaakt. De verdach ten variëren in leeftijd van 15 tot 22 jaar. De buit, in totaal rond 300 gulden uit acht collectebus sen, ging op aan snoep, ijsjes en het openbaar vervoer. Standbeeld van Lenin onthoofd BERLIJN (AFP) - Het reusachtige stand beeld van Lenin in Berlijn is woensdag voor het oog van hon derden fotografen en televisiecamera's onthoofd. Berlijn be gon vorige week met het ontmantelen van het standbeeld. Stevig vastgemaakt met kettingen werd het drie ton wegende roodgranieten hoofd met een hijskraan in een vrachtwagen ge hesen. De sloop van de 400 ton wegende kolos, een van de meest imposante overblijfselen van de vroegere DDR in de Duitse hoofdstad, zal nog een week duren. Het besluit om het beeld van de Russi sche beeldhouwer Ni- kol aj Tomski te ver nietigen, is omstre den. De erfgenamen van Tomski hebben tot het laatste mo ment geprobeerd de sloop te verbieden. M MI Het drie ton wegende hoofd van Lenin is van de romp gescheiden. foto Hansiörq Krauss/AP Belastingvrije kilometervergoeding moet omhoog DEN HAAG (GPD) - CDA en WD, samen een meerderheid in de Tweede Kamer, hebben zich gekeerd tegen een verlaging van het reiskostenforfait, de be lastingaftrek voor reiskosten lussen woon- en werkplek. Bei de fracties zijn ook tegen het voorstel van het kabinet de be lastingvrije kilometervergoe ding voor zakelijk gebruik van de eigen auto te handhaven op 44 cent. Dit blijkt uit de eerste schriftelij ke reacties op het wetsvoorstel van staatssecretaris Van Amels- voort (CDA, financiën). Het CDA, de grootste regeringspar tij, is nu al opvallend hard in de beoordeling van de plannen. Letterlijk staat in het commen taar: „Hieruit vloeit voort dat het voorstel het forfait per 1 ja nuari 1992 zelfs te verlagen niet op steun van deze leden kan re kenen". Het CDA wijst het voorstel af het reiskostenforfait dat op 1 janua ri ingaat, te baseren op de stand van zaken bij de tarieven open baar vervoer per 1 oktober. Vol gens de christen-democraten be tekent dit dat de burger in feite een jaar „te weinig" krijgt, aan gezien de tarieven openbaar ver voer op 1 januari aanstaande omhoog gaan. „Gelijktijdige invoering per 1 ja nuari 1992 van over de hele linie hogere treintarieven en hogere belasting voor burgers die voor hun werk moeten reizen, beoor delen deze leden als wel zeer on gelukkig", aldus de CDA-fractie in haar commentaar. De WD huldigt eenzelfde stand punt. Kosten die burgers maken voor het reizen tussen de woon- en werkplek moeten opgevan gen worden via het forfait, aldus de liberalen. Men is keihard te gen een verlaging. CDA en VVD keren zich ook te gen het voorstel om de belas tingvrije kilometervergoeding in de belastingen op 1 januari niet aan te passen. Beide fracties stellen dat de vergoeding om hoog moet. Zij wijzen de redenering van Van Amelsvoort. van de hand dat de vergoedine gehandhaafd kan DONDERDAG 14 NOVEMBER 1991 slot van pagina 1 Haag een aantal aanslagen' heeft verijdeld. „Meer zeg ik daar niet over". Volgens mr J.W. Opstel ten, di recteur-generaal Openbare Or de en Veiligheid van het ministe rie van binnenlandse zaken is de beveiliging van het ministerie gebouw 'goed' te noemen. Iedere ambtenaar moet een pasje to nen bij binnenkomst en bezoe kers dienen hun naam in te vül- len. Opstelten geeft toe dat er geen identificatie plaats vindt bij zowel Justitie als Binnen landse Zaken en zegt over het binnensmokkelen van het bom- pakket: „Er is kennelijk iets tus sendoor geglipt". De bomaan slagen hebben volgens de direc teur-generaal geleid tot enkele maatregelen op het gebied van persoonsbeveiliging. De melding dat er een bom zou afgaan op het ministerie van Justitie (dat bleek later het met Justitie in verbinding staande ministerie van binnenlandse za ken te zijn), werd .gisterochtend gedaan om vier uur op het cen trale nummer van de brandweer. Daar werd een gemonteerd bandje afgedraaid met de mede deling 'waarschuwing-waar schuwing-waarschuwing: bom bom-bom; justitie-justitie-justi- tie; vijf uur'. De politie kon niet meer doen dan afwachten en toezien hoe inderdaad om vijf uur - op de Directie Communica tie van het ministerie van bin nenlandse zaken - de bom ont plofte. De ravage was enorm. Zie ook pagina 4 en 15 Het zoveelste spoor van zinloos geweld, waarmee de - naar het leek sluimerende - actiegroep Ra- Ra gistermorgen de aandacht op zichzelf heeft ge vestigd, kan maar het best het stempel meekrijgen van een misselijk makend incident. De aanslagen op op de woning van staatssecretaris Kosto en op het gebouw van het ministerie van binnenlandse zaken hebben een schok in de samenleving veroorzaakt. Zeker nu blijkt dat de bommenleggers er niet voor terugdeinzen om zich óók te ver grijpen aan het leven en de particuliere eigendommen van politici in dit land. RaRa heeft de aanslagen opgeëist met een uitvoerig document. Daarin keert zij zich tegen het asielzoe kersbeleid van het kabinet. Het visitekaartje wijst naar de zelfde groepering, die in de jaren 1984-'87 betrokken was bij brandstichtingen tegen vestigingen van de Makro. Ze voerde toen openlijke terreur tegen het SHV-concern. met de bedoe ling dat deze onderneming zich zou terugtrekken uit Zuid- Afi'ika. Nu de apartheid in dat land niet meer interessant is om daarvoor geweld in Nederland te plegen, heeft ook de soli dariteit met de onderdrukte Zuidafrikanen kennelijk afge daan. De activisten hebben hun front verlegd naar geweld in het belang van de positie van vluchtelingen en illegale vreemdelingen. Eerder dit jaar gaven zij van hun voorne mens in die richting al kennis in een artikel in een links-radi caal maandblad. Wanneer het communiqué dat RaRa giste ren verspreidde inderdaad van haar afkomstig is, heeft de groepering de daad bij het woord gevoegd. Vreselijk dom overigens. Want de bommenleggers bewij zen zelfs de mensen voor wie zij zeggen op te komen, een buitengewoon slechte dienst. Geweld lokt nu eenmaal ge weld uit. Met het soort incidenten als gisteren loopt de sa menleving het risico dat instrumenten achter duistere poli tieke motieven zich gaan bedienen van tegengeweld. En te gen wie zich dat richt is dan geen vraag meer. Organisaties van migranten en het Landelijk Bureau voor Racismebestrij ding hebben er gisteren dan ook verstandig aan gedaan na drukkelijk afstand te nemen van de bomaanslagen. „Het is te hopen dat de Nederlandse politiek begrijpt dat ze zich niet van de wijs moet laten brengen door een stelletje heethoof den", was de reactie van die kant. De migranten voelen zich juist lelijk in de wielen gereden door geweld van dit kaliber. Ze zijn bang dat 'op deze manier een klimaat wordt gescha pen, waarin mensen niet meer naar elkaar luisteren' En als er iets slecht is voor een evenwichtig vreemdelingen- en asiel beleid in Nederland, dan is het zo'n sfeer. RaRa heeft bij eer dere acties vastgesteld dat deze worden ondernomen 'omdat woorden niet helpen'. De papieren boodschap bij de bommen van gisteren was zo raadselachtig en tegenstrijdig, dat zelfs mensen voor wie ze bedoeld waren er geen touw aan konden vastknopen. Zinloosheid in het kwadraat dus. De jongste terreuractie van RaRa heeft Den Haag op nieuw de kwestie van de persoonlijke beveiliging van politici en van ambtenaren en de bewaking van overheidsge bouwen actueel gemaakt. Nederland heeft op dat gebied een ontspannen cultuur. Vergelijk de manier waarop bewindslie den zich op het Binnenhof en elders onder het publiek bewe gen maar eens met het strakke cordon van bewaking, dat vorige week in Den Haag werd opgetrokken rondom de Ame rikaanse president Bush bij zijn bezoek aan Nederland. Ook na gisteren is er niet meteen behoefte aan een over-reactie op dit stuk van zaken. De verantwoordelijkheid voor het harde geweld waarmee ons land op twee plaatsen tegelijk werd ge confronteerd, is nu én in het recente verleden steeds ge claimd door activisten die zich schuil houden achter de aan duiding RaRa. Politieonderzoek zal moeten uitwijzen of hier sprake is van een incident of dat we rekening moeten houden met systematische politieke terreur, gericht op ondermij ning van de rechtsstaat. Op de uitkomst van dergelijk onder zoek zullen maatregelen moeten worden afgestemd. Giste ren is wel duidelijk geworden dat zo'n vergaande vorm van criminaliteit met een politiek sausje er overheen, die in Ne derland voor onbestaanbaar werd gehouden, toch kan toe slaan. Het maakt de samenleving er niet vrolijker op. vdM. van onze correspondenten NOORDWIJK/DEN HAAG - De EG-ministers van buitenlandse zaken hebben bij hun overleg over een Europese Politieke Unie in Noordwijk niet de me ningsverschillen kunnen over bruggen op hoofdpunten als een gezamenlijke defensie, sociaal beleid en immigratie. De be windslieden werden het ook niet eens over uitbreiding van de EG-taken en de vraag of de EG-landen een veto-recht hou den in belangrijke kwesties. De twaalf zijn het goeddeels eens over uitbreiding van de be voegdheden van het Europee? Parlement. Dat krijgt medebe* slissingsrecht over veel onder werpen. Het 518-leden tellende Europees Parlement wordt uit; gebreid met 18 vertegenwoordi gers van het vroegere Oost2 Duitsland en krijgt enquête- en petitierecht. Voorts komt er een Europese Ombudsman. De Eu ropese Commissie wordt inge.' krompen van 17 naar 12 leden, één per land. blijven omdat de grondslag er voor is gewijzigd. Werd eerst uit gegaan van het gemiddelde ta rief openbaar vervoer, nu is ge kozen voor de goedkoopste NS- kaart als basis. „Zij betreuren het als de rege ring de indruk zou laten ont staan dat men naar believen neutrale systematieken han teert naar gelang de uitkomst de schatkist meer of minder conve nieert", aldus de CDA-fractie in haar commentaar. CDA en WD wensen bovendien dat de tarieven openbaar ver voer op 1 januari de basis vor men voor het vaststellen van de kilometervergoeding, en niet de stand van zaken op 1 oktober. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19,00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: dp de kantoren door qle klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1.,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3