Raad wil financiële rapportages 'Komtatege' Sas van Gent toeterklaar voor carnaval )e Jubilee Singers, bewogen virtuositeit Overeenkomst serviceflat Scheldeboulevard Sw kt Gentse vereniging haveninvesteringen Ondernemers zijn bezorgd over komst winkels jachthaven Hi-Fi Plan voor variabele afvalstoffenheffing inwoners Terneuzen lontenisse probeert koude douche van tegenvallers te vermijden inonze verslaggever LOOSTERZANDE - De ge- eenteraad van Hontenisse wil de toekomst vaak 'tussentijd- financiële rapportages' van b W onder ogen krijgen. Tegen- jllers, en hopelijk ook eens een IV'I eevallertje, moeten zo snel ogelijk via begrotingswijzi- :en ngen ter kennis van de raad orden gebracht. De gemeente- stuurders willen er daarmee eff nor zorgen nooit meer zo'n oude douche' (A. Roctus van gemeen Belang) over zich en te krijgen als een paar aanden geleden toen bleek 3111 it Hontenisse voor tonnen in lwi jrode cijfers zat. De aai tekorten zijn voor een groot dai ei ontstaan door externe oor- >lki ken zoals renteveranderingen. aar doordat de tegenvallers na et door b en w onder de aan- icht werden gebracht, hadden j I meeste raadsleden nog het ;V °jj tinsenbal in las van Gent itui AS VAN GENT - Het jaarlijk- prinsenbal van de carnaval- ietèichting De Betekoppen wordt ai lerdag 16 november gehou- in in de Vlaanderenhal in Sas Gent en begint om 21 uur. 17.30 uur wordt de narren- mpel van 1991, café Oudt Sas, ficieel gesloten. jdens de daarop volgende kor- kroegentocht wordt de naam n de narrentempel 1992 be nd gemaakt. Om 11.11 uur jrdt de naam van de nieuwe tas aan de openbaarheid prijs geven. De presentatie van het ogramma is in handen van leo Sarneel, die daarmee dit ar zijn elfjarig jubileum viert. >r de muzikale begeleiding rgen dansorkest De Turbo's ide Sasse blaaskapel De Bete- ippen, onder leiding van Roger eyp. Raden van elf uit de regio illen aanwezig zijn, onder meer y ïMosselkrauwers uit Philipin- ;.4$, de Vliegende Hollander uit ïmeuzen, de Koeters uit West- 1 irpe, en vrouwenraad d'Osse- 0" jppen uit Ossenisse. Tevens jn alle carnavalsvierders uit as van Gent en omstreken wel- »m. d oor Arie Karreman de ERNEUZEN, mdi UIDLAND THEATER r ll is Angeles jubilee Singers "et was genieten gister avond in het Zuidland wfheater van Terneuzen. Voor n volle zaal traden daar op de ti ibilee Singers uit Los Angeles, n groep van twaalf zwarte idee dat het Hontenisse redelijk voor de wind ging. Alleen W. Gel derland (Lijst L. Mangnus) wilde 'de hand in eigen boezem' ste ken. Hij vindt dat de raadsleden ook zelf 'hebben zitten slapen'. De andere raadsleden legden de schuld echter vooral bij het (vo rige) college. Burgemeester Th. Steenkamp bleef buiten schot, omdat hij pas halverwege dit jaar aantrad. De overgrote meerderheid van de raad ging echter toch ak koord met de vaststelling van de jaarrekening 1990. Niet in het minst omdat het college intus sen de financiële koers drastisch heeft gewijzigd en Steenkamp aankondigde als 'een kruide nier' op de kleintjes te zullen let ten. De meeste fracties hadden ook geen behoefte meer om alle miskleunen van de voorgaande jaren boven tafel te halen. In de financiële commissie was daar vorige week alles al over gezegd, vonden ze. Apart geluid De fractie Algemeen Belang (een 'fusie' van het voormalige Alge meen Belang en Gemeentebe langen) nam tot nu toe niet deel aan de commissievergaderingen en liet mede daarom een apart geluid horen. Als enige ging de fractie niet akkoord met de jaar rekening-. Het college moet 'toch maar eens nadenken' alvorens weer enkele onverantwoordelij ke uitgaven worden gedaan. De overige negen raadsleden lie ten duidelijk blijken dat zij voor al de houding van J. Joossen van Algemeen Belang nogal hypo criet vonden. Joossen was tij dens de vorige raadsperiode wethouder en dus mede-verant woordelijk voor het collegebe- leid. CDA'er A. Sponselee stelde dan ook dat Joossen met zijn te genstem 'voor x-procent tegen zijn eigen beleid stemt'. „Zo voel ik dat niet", zei Joossen vervol gens en hij bleef het standpunt van zijn nieuwe fractie trouw (Algemeen Belang zal overigens vanaf nu ook deelnemen aan de commissievergaderingen, red.). Alle raadsleden kijken overi gens met spanning uit naar 9 de cember. Dan presenteren b en w de begroting voor volgend jaar en zal blijken in hoeverre het col lege er in is geslaagd een gezon de financiële huishouding op te zetten. De raad zal woensdag 18 december over de begroting de batteren. pen dag van begraafplaats n crematorium i Middelburg gro enfDDELBURG - Zaterdag 23 ivember wordt van 10.00 tot uur een open dag gehou- ns (n op de Algemene Begraaf- irs aats en het Crematorium Mid- icti 'burg aan de Westelijke Oude N Jvendijk. y (inleiding vormt het gereedko- ,'oli van een ingrijpende ver- iiiwing. Door deze verbouwing het gebouwencomplex ver- ibbeld, waardoor met name de ila veel groter is geworden. jdens de open dag zijn er door- ;rd! Pend rondleidingen. Na de ege ndleidingen wordt koffie aan- blijl 'boden en is er gelegenheid tot 'oc ït stellen van vragen. Aanwe- .nd 5 zijn onder anderen (admini- ik z tatieve) medewerkers van de m 'Sraafplaats, het crematorium het gemeentelijk bureau mi- s gi to, alsmede een notaris. zangers en zangeressen. Het werd een bruisend optreden. We kregen een stukje onverval ste cultuur te horen dat grote in druk maakt. De uitbundige en meeslepende wijze waarop dit ensemble met een aantal ne gro-spirituals opende, hoeven wij als Europeanen niet eens te proberen. Niet gehinderd door allerlei stemtechnische regels of beperkingen bracht men een aantal virtuose spiritual-arran gementen ten gehore met een niet te evenaren enthousiasme en bezieling en met die zo typi sche sound. Spirituals, die hun oorsprong vinden in de tijd van de slavernij voor 1865. Na de spirituals kwam een aantal gospels, die weer hun oorsprong vinden in de periode rond 1930. Deze liederen zijn al wat meer gekunsteld maar lie ten nog voldoende ruimte voor improvisatie. Ze waren al even meeslepend als de spirituals en duidelijk was de invloed van de blues en de jazz te horen. Het was één en al beweging op het toneel. Na de pauze hoorden we een duidelijk andere koorklank. Strakker, zeer verf- lijeenkomst luderenzorg -3,j DES - Het Overleg Ouderen- rg de Bevelanden houdt dins- 'g 26 november een bijeen- 'flP Dmst in verpleeghuis Ter Valc- j in Goes. Mevrouw M. Schanz- directeur van het wooncen- um voor ouderen Nieuw Dod- tadaal in Nijmegen, houdt een 1leiding over het experiment euw Doddendaal. waarbij enstverlening, autonomie en fstandigheid van ouderen htraal staat. De bijeenkomst 54 igintom 19.30 uur. iraa 6-5. 'Wis le§Totingsraad - De begro- isst iigsraad van de gemeente Sluis 1 s A VandaaS- donderdag, wordt ,5 houden begint niet om 19.30 u to1 zoals gisteren abusievelijk 'P'!erci vermeld, maar om 16.00 itfoi w ijnd enerzijds maar anderzijds ook met verrassende, zeer gees tige vondsten. Men zong en ac teerde een aantal Afrikaanse lie deren uit Ghana en arrangemen ten in Caribische stijl, met dat typische dialect. Een koorklank die enigszins aansluit bij de sound van Chanticleer uit San Francisco. De Jubilee Singers maakten er echter met hun mi miek, uitstraling en virtuositeit een daverende show van. Met een serie songs van Duke Elling ton waanden we ons helemaal op Broadway, begeleid door een uitstekende pianist. Zoals men begon sloot men ook af, met spirituals, ditmaal over het kerstgebeuren. Met een in drukwekkende bewogenheid maar tevens vol humor en onge looflijk virtuose solisten die een wonderbaarlijk stembereik had den. Het sterke punt van dit ensem ble is dat het een grote verschei denheid aan klankkleur kan produceren en daarbij een uit straling toont met diepe en ech te emotie of onvervalste humor. De vrijheid, de ongereptheid en de overtuiging waarmee deze mensen musiceren mag voor ve le koren een inspiratie zijn. Het was werkelijk genieten. De Scheldeboulevard in Terneuzen met de open plaats, waar vóór de zomer van 1993 een serviceflat met 126 appartementen zal verrijzen, temidden van de al aanwezige en in aanbouw zijnde flats. foto Oscar van Beest van onze verslaggever TERNEUZEN - Voor de zo mer van 1993 verrijst aan de Scheldeboulevard in Terneu zen een serviceflat met 126 ap partementen. De officiële on dertekening van de bouw- overeenkomst tussen de deel nemende partijen vond woensdag plaats in het stad huis van Terneuzen. De bouw van 'Residentie Terneuzen' begint maart 1992. „Een bijzonder moment", vond burgemeester drs R.C.E. Barbé, „want het is een ver dere stap in de ontwikkeling van de Scheldeboulevard." Hij was onder de indruk gekomen van de snelheid waarmee de plannen voor de flat zijn ont wikkeld. Onderdeel van die plannen was de gemeente garantie, die de gemeenteraad unaniem afgaf. „Dat past in datgene waarmee Terneuzen bezig is. We zijn veel in het nieuws geweest met ideeën, nu gaan we ze concretiseren", aldus Barbé. In het complex zal plaats zijn voor 160 bewoners, verdeeld over twee- en driekamerap partementen. Inschrijvingen voor twintig fiats zijn al bin nen. Gemikt wordt, volgens directeur J. Horstman van op drachtgever Stichting Servi ceflat Zeeland (SSZ), op oude ren met meer dan alleen AOW. „Appartementen voor mensen onder de middengroepen is be- drijftechnisch niet haalbaar." De huur 'all-in', met inbegrep van bij voorbeeld een warme maaltijd, een onderhoudsman voor kleine klusjes en een alarmsysteem, wordt rond de tweeduizend gulden. Bijzon der aan de flat zijn verschillen de voorzieningen: een recrea tiezaal, een bibliotheek, lo geerkamers en een winkel voor de dagelijkse boodschap pen. Betutteling De SSZ, een stichting en dus zonder winstoogmerk, heeft al twee serviceflats in Goes en de nodige ervaring. Horstman: „Sinds we in 1970 begonnen, huisvesten we op zelfstandige en stijlvolle wijze. Ouderen willen eigen appartementen zonder betutteling." Zeeuwsch-Vlaanderen was wat dat betreft nog een witte vlek. De uiteindelijke keus voor Terneuzen was voor de stichting niet zo moeilijk: Hulst, Axel en IJzendijke ble ken in het verleden te klein voor een serviceflat, want de SSZ zocht een plaats met een centrumfunctie. „Vooral om dat vanuit de Kanaalzone en de regio Hulst de mensen ook maar moeilijk naar Goes wil den verhuizen. Er is echt spra ke van honkvastheid", aldus Horstman, die ook interesse van Belgische kant verwacht. Blaasorkest Komtatege: „Of we gaan dweilen met carnaval Ja, met de kraan open." foto Camile Schelstraete aval Ja, met de kraa van onze verslaggever Ted Konings SAS VAN GENT - Sas is een muzikale telg rijker. Wat is muzikaal als twaalf a-muzi- kalen die nog nooit een instru ment hadden aangeraakt, na een dik half jaar toe zijn aan hun eerste optreden Het eer ste echte dan toch, waar vrou wen en vrienden kunnen zien waarvoor het afzien al die maanden goed was. Op 1 de cember is een rondvaartboot op het kanaal Terneuzen- Gent het decor voor de pre mière van 'Komtatege'. Half elf. zondagmorgen. Tus sen de loodsen en gebouwtjes op één van de industrieterrei nen van Sas van Gent komt Komtatege je tegemoet. Het blaasorkest toont zich fana tiek in zijn decibels. De adem stoten rijgen zich aaneen tot Walter de Buck's 'Boemel Pe trus': la la la tie boem tie boem, Twaalf volwassen man nen - tien uit Sas van Gent. twee aangewaaide vrienden uit Terneuzen en Koewacht - geven het uitslapen eraan om zich te bekwamen in de begin selen van de blaasmuziek. Paul de Schrijver speelt op trombone: „Ieder jaar tijdens het carnaval keken we met be wondering naar de blaaska pellen. We hebben een paar fantastische bands in Sas van Gent. Al jaren zeiden we daar om tegen elkaar 'als wij nou ook eens..." Dat eens kwam dit jaar, na het carnaval allicht. Paul ging bellen, vrienden en bekenden. „Woensdag al stond ik bij Robbie op de stoep." Die zei: het zal niet makkelijk zijn, een orkest be ginnen, zovelen hebben het al geprobeerd, kwestie van disci pline. „Maar uiteindelijk zei hij: goed, ik zal jullie begelei den." Oefenruimte Robbie Neyt - orkestleider: „Ik dacht: wie staat daar nou op de stoep Piet de Waal. trombonist: „Kom ta tege (en zo schijnt het gekomen te zijn, komtatege als goed Sas' antwoord op de vraag wat krij gen we nou i Een oefenruimte was gauw ge vonden, De Speye werd het vaste onderkomen van Kom tatege „Maar daar waren we zo weer weg wegens burenge rucht", herinnert Robbie zich Harry Lankreijer (tubal: „Kijk. nu klinken we geweldig, maar je moet bedenken, toen..." In den beginne was er nog niets. Geen van de mannen be speelde een instrument. Peter Korstanje (bariton): „We zijn begonnen met do". Dat noten zingen duurde drie weken. „Toen waren we niet meer te houden, we wilden per se dat instrument aan onzë lippen zetten." Het hoogtepunt tot nu toe was 'Antwerpen' Op uitnodiging van een vriend speelde het ge zelschap in september op een braderie in Deurne. „We waren nog aan onze theorie bezig. Mogen nooit meer komen...", weet Robbie, mismoedig. „Maar de tearoom was gewel dig", troost Paul. Terwijl Piet 'In die kleine Konditorei' neu riet blijft Paul onverstoorbaar. „Of we zachter konden spelen. Wij dachten nog: hoe harder hoe mooier. Op het laatst speelden we zo lekker subtiel, je hoorde jezelf niet eens meer." Toeterklaar De bedoeling was om met car naval vijf nummers 'toe terklaar' te hebben. „Maar we zitten nu al op minstens vijf tien. Of we gaan dweilen met carnaval Ja, met de kraan open. Overigens zijn we alle maal keurige jongens, we heb ben een bloemist, een ambte naar, een boekhouder, een be drijfsleider, een commercieel verkoopleider, een bouwvak ker. En allemaal gelukkig ge trouwd. Nog wel. Peter is naar de kelder verbannen, Mare naar de zolder en Piet naar de badkamer. Maarten speelt met zijn vrouw." Zij wilde niet voor haar eega onderdoen en nam ook het koperwerk ter hand. Na de repetitie is de rust tus sen de grauwe loodsen en hoge hekken een verademing. Na- tuitende oren. Mare gooit zijn tuba ii> de kofferbak, grijnst: „Het is ongelooflijk, hè, een stel volwassen mannen, van in de dertig, knettergek. Maar dat maakt dat we er iedere week weer zijn. En natuurlijk ook omdat we, geloof me, toch ook wel serieus kunnen doen, anders was het natuurlijk gauw afgelopen, hè. Dan zijn we toch ineens te oud om voor gek te gaan staan." van onze medewerker GENT - Het stadsbestuur van Gent en het staalbedrijf Sidmar richtten woensdag de Vereni ging ter Bevordering van Ha vengebonden Investeringen op. De nieuwe vereniging zal voor stellen. initiatieven en projec ten. uitwerken die kunnen bij dragen tot verdere ontwikke ling van de Gentse haven en ge meenschappelijke belangen van de stad Gent en Sidmar kunnen bevorderen. Tijdens de stichtingsvergade ring gisteren werden meteen vier leden van de raad van be stuur benoemd. Het zijn voor Sidmar bestuurder-directeur- generaal N. von Kunitzki en di recteur P. Matthys en voor de stad Gent schepen van de haven R. Wijnakker en directeur-gene raal A de Wilde van het gemeen telijk Havenbedrijf. Tussen de vereniging en Sidmar werd een overeenkomst onuei- tekend die er in voorziet dat het staalbedrijf de vereniging drie jaar lang zal financieren. Het be treft een bedrag van 15 miljoen Belgische frank per jaar. Dat be drag stemt overeen met de te ruggave op de havenrechten die Sidmar jaarlijks van het Gentse Havenbedrijf ontvangt als tege moetkoming voor de dokrech ten; daarbij gaat het om de toe rekening aan ertsschepen die in de Put van Terneuzen een deel van de lading moeten overslaan in binnenschepen omdat het ka naal niet toegankelijk is voor schepen van 125.000 ton. Het preciese werkterrein van de nieuwe vereniging blijft voorals nog vaag. Volgens de Gentse schepen Wijnakker moet men vooral aandacht hebben voor tastbare investeringen zoals de verdere ontwikkeling van het Rodenhuizedok. Daar is het graanoverslagbedrijf Ghent Grain Terminal gevestigd. van een medewerkster BRESKENS - De komst van winkeltjes aan de jachthaven in Breskens, die kunnen verrijzen bij de uitbreiding van de jacht haven. baart de plaatselijke winkeliersvereniging zorgen. F. Tresonie, voorzitter van de win keliersvereniging, trok woens dag tijdens een inspraakavond over het bestemmingsplan "Wa terfront Breskens" bij burge meester J. Kruize aan de bel. Kruize weest erop dat de rijks consulent voor het midden- en kleinbedrijf zijn visie nog moet geven over het winkelbestand aan de jachthaven." Er zal ook rekening moeten worden gehou den met de branche", aldus Kruize. Tresonie wilde toch weten hoe de gemeente zich zal opstellen als de winkels er komen. „Wij blijven in principe voor concen tratie van winkels binnen de kern", aldus Kruize. Het is vol gens hem de bedoeling dat Bres- kense ondernemers nadrukke lijk worden betrokken bij de in vulling van de winkeltjes. Vol gens Tresonie zou dat kunnen betekenen dat kleine winkels kiezen voor vestiging aan de jachthaven. „Daardoor zouden er winkels uit de kern vertrek ken" meende hij. L. Kosten verbaasde zich erover dat de winkeltjes houten gebou wen mogen zijn en tegen het ta lud van de dijk gesitueerd zijn. „Toen wij daar een zaak bouw den werden we verplicht een ste nen gebouw neer te zetten." P. Cruson van het bedrijf Cruson Coatings op het industrieterrein voorzag problemen door de komst van de drie woontorens die bij de uitbreiding van een jachthaven horen. Bij bepaalde bewerkingen in zijn bedrijf ont staat reukoverlast. Bij mist en oostenwind is de bedrijvigheid bij Cruson beperkt. Schoorstenen „Ik heb nu schoorstenen staan die veertien meter hoog zijn om de overlast te beperken. Als de woontorens worden gebouwd zal die hoogte niet toereikend zijn. Bij een zuidwesten wind zit die pluim op die flat", aldus Cru- zon. Hij voorspelde dat er narig heid van komt. „Dat kunt je op je vingers natellen". De schoor stenen zouden vele meters hoger moeten zijn en Cruzon wilde we ten wie voor de kosten opdraait. „Ik wil daarvan gevrijwaard worden" zo stelde hij. Een kant en klare oplossing had Kruize niet, maar hij zei dat er aandacht aan zal worden be steed en dat een oplossing ge vonden moet worden. De in spraakavond werd door zo'n twintig mensen bezocht. Scouting houdt zwemwedstrijd WESTDORPE - Scouting Zeeuws-Vlaanderen houdt za terdag 16 november in zwem bad De Honte te Terneuzen de jaarlijkse districtswedstrijden. Meedoen kunnen welpen en ka bouters (7 tot en met 10 jaar), gidsen en verkenners (11 tot en met 14 jaar), rowans, sherpa's en sherrows (14 tot en met 17 jaar) en de leiding (17 jaar en ou der). De winnaars mogen naar de lan delijke scoutingzwemwedstrij- den, die in 1992 te Amersfoort worden gehouden. De deelne mende groepen zijn: EOS/St Hu- bertus uit Terneuzen, Doorman- groep uit Terneuzen. Canisius uit Kloosterzande. de Vier Am bachten uit Axel, Scouting Sluiskil, Wewekabo Westdorpe en de Lodewijkgroep uit Sas van Gent. In totaal zijn er bijna 180 deelnemers. De wedstrijden worden gehou den van 17.30 tot 20.30 uur. Daar na is er de prijsuitreiking in het aangrenzende gymzaaltje. De wedstrijden bestaan uit de indi viduele onderdelen schoolslag en vrije slag. Dan volgen de esta fettes vrije slag en de verkleedes- tafette. TE HOREN EN TE ZIEN BIJ: EL. TECHN. INST.BUR. VERLINDE Axelsestraat 25, tel. 01 150-13533 Temeuze van onze verslaggever TERNEUZEN - De tarieven voor afvalstoffenheffing moe ten worden afgestemd op de hoeveelheid vuilnis die 'een huishouden' wekelijks langs de kant van de weg zet. De gemeen teraadsfracties van Groen Links, CDA en GPV/RPF vinden dat burgemeester en wethou ders serieus moeten bekijken of invoering van een variabele ta riefstelling mogelijk is. Wet houder P. Hamelinck zei de commissie financiën woensdag toe de mogelijkheden van een dergelijk systeem te zullen on derzoeken. Volgens het Groen Links-raads lid A. A, P. van Himme is de tijd rijp om mensen die minder afval aanbieden te belonen met een lagere afvalstoffenheffing. Voor al nu de tarieven door de groeiende afvalberg in de toe komst aanzienlijk zulen stijgen. Van Himme opperde het idee om de vervanging van de vuilniszak door rolcontainers gepaard te la ten gaan met de invoering van een zegelsysteem. Door de con tainer (voorzien van een huis nummer) na verzegeling aan de straat te zetten, kan volgens het raadslid eenvoudig worden na gegaan hoeveel afval een huis houden heeft aangeboden. De fracties van het CDA en de GPV/RPF toonden zich woens dag bereid mee te willen praten over het aanbrengen van een dergelijke differentiatie. Flatwoningen Wethouder Hamelinck maakte duidelijk dat ook het college heeft nagedacht over variabele tarieven. „Maar het probleem is dat de gemeente Terneuzen meer dan duizend flatwoningen en appartementen kent. En voor stortkokers is het lastig een ze gelsysteem te bedenken." De commissie ging akkoord met het voorstel van b en w om de ta rieven voor afvalstoffenheffing en reinigingsrechten te verho gen met bijna 32 gulden op jaar basis. Deze maatregel is nodig, aldus het college, vanwege de stijging van de inzamelingskos- ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 31