Wandelroute binnenstad nodig Boxershorts basis voor een mini-onderneming Oosteuropese studenten op bezoek Waterpolotoernooi voor basisscholen Terneuzen Feest echtpaar Wielemaker C? Schrijfactie Amnesty* leidt tot vrijlating gevangenen Kenya streek KNOV wil nautisch karakter winkelcentrum Terneuzen versterken Papegaaienburg wil uitstel voor reactie kampje DONDERDAG 14 NOVEMBER 1991 16 van onze verslaggever TERNEUZEN - Om het winkel centrum van Terneuzen aan trekkelijker te maken moet het nautische karakter van de bin nenstad worden versterkt. Dit stelt het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond (KNOV) in een reactie op het onlangs verschenen Kolpron rapport. De nadruk leggen op het water kan volgens ruimtelijk econo misch adviseur D.J.A. Droogh van het KNOV door het verwij deren van groen op de Axelse Dam en de Herengracht. Andere mogelijkheden zijn volgens hem het plaatsen van -historische- schepen in de Herengracht met daarin horeca of ateliers, het be klemtonen van de aanwezigheid van een havencafé, een fontein, een viskraam of een WV-kan- toor. Ook pleit het KNOV ervoor de ideeën om de Axelse Dam weer open te maken, opnieuw te bekijken. Dat moet allemaal gebeuren om te komen tot een aantrekkelijke wandelroute in de binnenstad. Daaraan ontbreekt het namelijk nog volgens Droogh. In plaats van zo'n route van het ABC- complex via de Markt en de Steenen Beer en langs de Schel- dedijk weer terug, zoals de ge meente voorstaat, ziet hij meer kansen voor een zuidelijke va- NWEN STJOOSLAND NCVB - De afdeling Nieuw en St Joosland van de Nederlandse Christen Vrouwenbond (NCVB) houdt woensdag 20 november een ledenvergadering. Na het huishoudelijk gedeelte vertelt mevrouw Poelman aan de hand van dia's over het onderzoek naar borstkanker. De bijeen komst in het Dorpshuis begint om 19.45 uur. WESTKAPELLE VVV - De VVV Westkapelle houdt donderdag 21 november de jaarlijkse algemene ledenver gadering in café Het Koffiehuis aan de Markt. Er zal onder meer gesproken worden over de ver plichte classificatie voor nieuwe leden en over het onderbrengen van de PTT in het VW-kantoor. De vergadering begint om 20.00 uur. riant. „De noordelijke route vind ik meer een zomerroute", aldus Droogh. „De zuidelijke route via de De Jongestraat en de Heren gracht is veel kleinschaliger en boeiender." Verwijt Op de bijeenkomst die de KNOV woensdagavond in Terneuzen belegde om over de plannen van het winkelhart te spreken, kreeg het verbond het verwijt dat de Axelse Dam een gepasseerd sta tion is. „Het openmaken van de dam is niet realistisch", ver woordde winkelier H. Löffier die stemming. Ook de verhouding tussen de Axelsestraat en de Noordstraat kwam aan de orde. Volgens Droogh is het onzin dat de win kelstraten niet alletwee kunnen floreren, „Het zijn twee totaal verschillende gebieden met een eigen karakter. Die moet je ont wikkelen op hun specifieke func ties." De Axelsestraat zou daarbij vooral door het leven moeten gaan als een boodschappenge- bied met een korte verblijfsduur en een goede bereikbaarheid. Kort parkeren en laden voor de deur dus. Het KNOV pleit voor een 'smal ler straatprofiel'. Om de ver schillende functies van de beide winkelgebieden niet te verwar ren, moet worden voorkomen dat ze naadloos in elkaar overlo pen. Organisatie Het ondememersverbond pleit ook voor een betere organisatie van de middenstanders in de ge meente Terneuzen. „Nog wordt dankbaar gebruik gemaakt van een verdeel-en-heers-tactiek", stelde R.A. Helmer, regionaal KNO V-consulent. Hij vindt het vormen van één ondernemers vereniging de beste garantie om te voorkomen dat de winkeliers tegen elkaar worden uitge speeld. Middenstanders uit de zaal stel den dat ook de gemeentelijke adviescommissie in plaats van mee te denken, vaak alleen maar in kennis gesteld wordt. Winke lier M. Ververs vond echter dat de ondernemers best ook een hand in eigen boezem kunnen steken: „Nu leeft in de politiek nog vaak het idee, 'ze zijn het toch niet met elkaar eens'. Geen wonder dat we hier dan van avond moeten spreken over ge passeerde stations." Studenten uit het voormalige Oostblok brengen een bezoek aan de rioolwaterzuiveringsinstallatie van Westerschouwen. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - Een dertigtal studenten uit drie voormalige Oostbloklanden heeft woens dag een kijkje genomen bij de voornaamste zuiveringsin stallaties op Schouwen-Dui- veland. Het waterschap Schouwen-Duiveland organi seerde deze trip voor Poolse, Tsjechoslowaakse en Hon gaarse deelnemers aan een jaarcursus van het IHE in Delft (International Institute lor Hydraulic and Environ mental Engineering). De Oosteuropese gaststuden- ten zijn in hun landen veelal in dienst van de overheid, en reeds daadwerkelijk werk zaam bij de drinkwatervoor ziening en de waterzuivering. De cursus in Delft is in de eer ste plaats bedoeld om hun kennis op deze gebieden bij te schaven. Overigens mankeert het de Oosteuropese technici over het algemeen niet aan de nodi ge technische kennis op hun vakgebied, aldus J. Vander- wee, stafmedewerker en te vens docent van het IHE. De huidige problemen bij de zui vering van het afvalwater en de drinkwatervoorziening in Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije liggen volgens hem grotendeels aan een slechte organisatie, achterstallig on derhoud en inefficiënte werk methoden. Informatie Als voorbeeld noemt Vander- wee de zuiveringsinstallatie van het voormalige Oost-Ber- lijn. „Technisch bekeken mag die installatie best wel gezien worden. De slechte werking er van is vooral een gevolg van op z'n beloop gelaten onder houd." De Tsjechoslowaakse cursist Jan Vrsecky onderschrijft de uitleg van Vanderwee volmon dig. In dit verband onderkent hij het belang van de bijscho ling in Delft. Want daar krij gen de Oosteuropeanen mede uitgebreide informatie over hoe ze de zuivering van het af valwater en de drinkwater voorziening in hun eigen land beter kunnen organiseren. De veldtrip naar de installa ties Den Osse bij Brouwersha ven, de Verseput in Kerkwerve en de zuivering Westerschou wen stond onder leiding van J. R. H. Scheele, hoofd van de technische dienst, die voor de nodige uitleg in de Engelse taal zorgdroeg. Omdat het ge zelschap toch al in de buurt was werd de excursie besloten met een bezichtiging van de Delta Expo op Neeltje Jans. ÜHH Leerlingen Westerschelde College in zaken van een medewerker TERNEUZEN - Zestien leerlin gen van het Westerschelde Col lege in Terneuzen gaan in za ken. Gesteund door de landelijk opererende Stichting Mini-On derneming, die voor dergelijke activiteiten geld heeft te verde len namens het ministerie van Economische Zaken, zullen de MEAO'ers (II) onder de naam HIDEX zowel de groothandel als detailmarkt bewerken. Het gekozen artikel dat het ook in een Europa met open grenzen moet maken: de boxershort. Tijdens de eerste aandeelhou dersvergadering woensdag avond in het Schuttershofge bouw (Kamer van Koophandel) overhandigde wethouder W. de Zeeuw (midden- en kleinbedrijf) het eerste aandeelcertificaat aan de mentor van HIDEX na mens het bedrijfsleven, de heer B. Verstraeten. De wethouder prees de ondernemingsgeest van de zestien en wenste de jeu- dige algemeen directeur, Natalie Naeije (17) en haar medewerkers veel succes. Behalve de begeleiding door de heer Verstraeten krijgt het team ondersteuning van Schipper Ac countants. het VNO en de ABN- Amro. Namens de school treedt de heer A. Buijze op als coördi nator. Natalie Naeije wordt in haar werk geassisteerd door een ma- nagement-team van vier perso nen, met ieder een eigen secreta ris. De overige leerlingen doen 'produktie'. De 85 aandelen (waarde per stuk 25 gulden) van de onderneming zijn inmiddels geplaatst. Alle 16 medewerkers van de onderne- WESTKAPELLE Viswedstrijd - De hengel sportvereniging Westkapelle hield zondag de twaalfde wed strijd voor het clubkampioen schap bij Het Kustlicht Westka pelle. De 25 deelnemers vingen 46 bovenmaatse en 12 onder maatse vissen. Uitslag' 1 J Peene. 6183 punten; 2 M. Peene, 1965; 3 R. van Doornik, 1112; 4 J A de Witte, 1105, 5 W. Touten- hoofd, 1007; 61. Verburg, 999; 7 P. van Sighem, 941, 8 J. van Sluijs, 606, 9 A Janse. 541; 1.0 P. Stroo, 512; jeugd: 1 T. Peene, 50; 2 M. Verburg, 50. De volgende wedstrijd geldend voor het clubkampioenschap wordt zater dag 23 november van 10.00 tot 13 15 uur gehouden bij Het Aardappeldal in Westkapelle. ming bezitten een aandeel, de overige zijn verhandeld op de vrije markt. De opbrengst van de verkoop is het startkapitaal van HIDEX. Ervaring Het doel van de Stichting Mini- Ondememing is de leerlingen er varing te laten opdoen met het ondernemerschap. Mogelijke winst wordt verdeeld onder de aandeelhouders. In januari wor den de taken herverdeeld om de jongelui met zoveel mogelijk fa cetten van het ondernemen te laten kennismaken. Het project eindigt medio mei; dan wordt de onderneming geliquideerd. Natalie Naeije vertelde dat de boxershort pas was gekozen na dat een uitgebreid marktonder zoek was gehouden. De twee gekozen commissaris sen van HIDEX lieten direct na hun verkiezing al een waarschu wend geluid horen: „Jullie en thousiasme is een eerste vereiste voor het welslagen van de onder neming. Maar wees voorbereid op tegenslag: het voor boxers horts slechte seizoen staat voor de deur!" Het advies vormde geen aanlei ding om de boxershort-mode- show in de prettig verwarmde ruimte te annuleren. Vijf van de zestien leerlingen van het Westerschelde College in Terneuzen, die onder de naam HIDEX de 'markt' zullen bewerken met de boxershort. foto Oscar van Beest van onze medewerkster TERNEUZEN - De Zuidland- sehool en de Prins Willem van Oranjeschool uit Terneuzen zijn woensdag kampioen ge worden van het waterpolotoer- nooi voor Terneuzense basis scholen. Ruim 120 waterpolo- enthousiastelingen maakten er in het overdekte zwembad De Honte te Terneuzen, een spor tieve strijd van. Van elke deel nemende poule werden de beste twee teams gekwalificeerd voor de finale. Bij de meisjes werd de strijd voor de derde en vierde plaats tussen de Golfslag en de Meerpaal over tuigend door de Meerpaal ge wonnen met 6-1. De finale bij de meisjes was een spannende par tij tussen de Zuidlandschool en de Oude Vaart. De eindstand was 5-5. zodat de beslissing moest vallen door strafworpen De Zuidlandschool toonde zich hierin de sterkste en werd daar mee kampioen. In de jongenspoule ging het voor de derde en vierde plaats tussen Op de Hoogte en Oude Vaart. Deze wedstrijd werd met een doelpunt verschil door Op de Hoogte gewonnen. De strijd om de hoogste eer werd gestreden tussen het team van de Zuid landschool en de Prins Willem van Oranjeschool. Het enige doelpunt dat viel in deze beslis sende partij werd gemaakt dooi de jongens van de Prins Willem van Oranjeschool die daarmee eerste werd. Na afloop werden de prijzen uit gereikt door Rob Everts van zwembad De Honte en Leen van Doorn van zwem- en poloclub De Schelde die in samenwerking VLISSINGEN - Het wijkcomilc Papegaaienburg wil meer tijd om te reageren op het plan van de gemeente Vlissingen om een woonwagencentrum bij de wijk de vestigen. De gemeente kan vandaag, donderdag, een ver zoek uit Papegaaienburg ver wachten om de inspraakter- mijn met vier maanden te ver lengen. Een werkgroep gaat in die periode informatie inwin nen bij gemeente, woonwagen bewoners en woonwagenloka- ties in andere gemeenten om een gedegen en afgewogen reac tie te kunnen geven. Dat kan niet in de korte tijd tot 6 decem ber die er voorlopig voor staat, zo meenden de aanwezigen woensdagavond. Er leeft een groot aantal vragen over het hoe en waarom van de plannen van de gemeente. Op die vragen willen de Papegaai enburgers eerst antwoord heb ben voor ze zelf een oordeel ge ven. De gemeente hanteert een overvaltactiek, oordeelde een wijkbewoner. „De gemeente is twee jaar bezig met deze plan nen en wij moeten in een paar weken maar een reactie geven op een plan dat grote gevolgen voor onze wijk kan hebben." Anderen wezen op de tegenstel ling die bestaat tussen enerzijds de wens om woonwagenbewo ners in de samenleving te inte greren, terwijl anderzijds Vlis singen nu toch kiest voor grote centra die bovendien niet in, maar aan de rand van wijken moeten komen te liggen. Eén van de aanwezigen zei dan ook dat de last eerlijk verdeeld moet worden: dan maar vijftien loka- ties van drie woonwagens. van een medewerkster ZIERIKZEE - De Amnesty- groep Schouwen-Duiveland heeft succes behaald met haar eerste schrijfactie tegen de schending van mensenrechten. Onlangs werd mede door de in zet van Zeeuwse Amnesty-le- den de voormalige Kenyaanse regeringsleider Carles Rubia vrijgelaten. Ook uitgever en re dacteur Gitobu Imanyara van het verboden Kenyaanse blad 'Nairobi Law Monthly' werd on der druk van de schrijfactie vrijgelaten. De groep ziet hierin het bewijs dat autoriteiten, zoals de Ke nyaanse regering, rekening hou den met internationale protes ten. Voor de Schouwen-Duivelandse werkgroep was dit succes tevens reden door te gaan met het re gionale actienetwerk (RAN). Voorheen was de groep Schou wen-Duiveland alleen in de weer met adoptiewerk. Er is volgens voorlichter van de werkgroep A. Slager een groot verschil tussen adoptie en RAN. „Bij een adop tie concentreert onze groep zich op één gevangene. Bij een RAN- actie protesteren we door brie ven te schrijven tegen een be paalde schending van mensen rechten, waardoor een hele groep gevangenen tegelijk kunnen vrijkomen." Bij dit eerste Schouwse prol ging het om Kenyaanse gev 'j, genen die vast zaten vanw ri hun strijd voor persvrijheid. ,.v werkgroep heeft contact j], zocht met mensen die invl zouden kunnen uitoefenen op Kenyaanse regering. Juristen ng predikanten in Kenya en Ned „r land zijn benaderd en zij hebt est op hun beurt druk uitgeoefi n,, op de Kenyaanse regering. Igt Verdrag De Schouwen-Duivelani j» groep heeft inmiddels alw een nieuw doel voor ogen. De den verzoeken Oostafrikaa) tt regeringen het Afrikaans Hai *ei vest voor Mensen- en Volfe ke rechten te ondertekenen. aa verdrag beschermt de mens et rechten in Afrikaanse landen 1CJ Het Handvest werd in juli IS 1 aanvaard op de achttiende Vi gadering van Staatshoofden Regeringsleiders van de Orga satie van Afrikaanse Eenhi 'f (OAE). Op dit moment hebt negen landen het Handvestn g steeds niet ondertekend. J dan heeft zo'n verdrag na tui lijk weinig zin", zegt Slager., kunt alleen de regeringen diel lel ondertekend hebben er op ai spreken. Anders blijven ze woon hun gang gaan. van onze verslaggeefster KOUDEKERKE - Het echtpaar Wielemaker is goed bekend on der de oudere Koudekerkena ren: Jacobus Wielemaker en Ja- comina Maria Wielemaker- Leendertse dreven sinds 1931 hun slagerij aan de Badhuis straat. Op zijn zestigste moest slager Wielemaker de slagerij sluiten. Maar het echtpaar bleef wonen op de oude stek. De win kelruimte werd bij de woning ge trokken, de koelruimte werd op slagplaats en garage. Woensdag vierde het echtpaar zijn zestigjarig huwelijksfeest met een receptie en een etentje met de drie kinderen, elf klein kinderen en twee achterklein kinderen. Burgemeester W. Plomp van Valkenisse en zijn vrouw kwamen het echtpaar woensdag feliciteren. Ze missen het 'ouwe dorp' en de bewoners van toen wel. In de zes tig jaar dat ze in Koudekerke wonen is hun dorp haast onher kenbaar veranderd. Meneer Wie lemaker is Koudekerkenaar van geboorte. Het slagersvak zat weliswaar niet in de familie - zijn vader was PTT'er - maar dat weerhield hem niet. Jarenlang j: trok hij erop uit om op de bo 1 derijen te slachten. Ook nachts, voor een noodslachtii en zeker in de jaren '44-'45, to het water twee maal per hoog in het dorp stond. hadden we een bord op de deEl met 'noodslachting' en stondifl de mensen in rijen voor vlees," herinnert mevrouw I lemaker zich. „De mensen mol 1 ten over steigertjes naar de wi he kei, maar ze kwamen." Hetw in ondanks alles een gezellige tijpb kijkt ze terug. Jacomina Wielemaker is Kaf"" perlandse van afkomst. Ze oi moette haar man op bijeenkoi sten van de jongereneverenigii en de muziekvereniging nad haar vader ging boeren in VI singen. „Hij pachtte de boerde Baskensburg van de gemeenl waar nu de sporthal staat." muziek speelde altijd een gn rol bij de slagerfamilie. Mem Wielemaker (81) speelde rui ®v dertig jaar althoorn. Ook was! actief bij de VW. Tuinieren!n altijd zijn grote hobby, maarz W suikerziekte beperkt zijn acti' ill teiten nu tot wandelingen. 1 vrouw Wielemaker (78) is danks haar kunstheup nog a actief met gymnastiek en vol) ei dansen. Zaalvoetbal in Middelburg met de gemeente Terneuzen ga rant stond voor de organisatie van dit jaarlijkse waterpolo- toernooi. De eindstand bij de meisjes: 1 Zuid landschool; 2 Oude Vaart; 3 Meer paal; 4 Golfslag. Bij de jongens: 1 Prins Willem van Oranje school; 2 Zuidlandschool; 3 Op de Hoogte; 4 Oude Vaart. van een medewerker MIDDELBURG - In de tweede klas van het zaalvoetbal in Mid delburg gaat Bijou Lederwaren I nog steeds zonder verliespun- ten aan de leiding. De ploeg ze gevierde met 5-1 over Installa tiebedrijf Middelburg en boek te daarmee de zesde overwin ning op rij. Het team van Assurantiekan toor De Bruyne is door een 5-2 winst op Middelburg II opge klommen naar de tweede plaats in de rangschikking. De Pinten moesten met 5-7 het onderspit delven tegen een goed spelend FC Laurens I. Rosario II haalde hekkesluiter Zeelandia met 10-1 onderuit. In de derde klas is Dauwendaele 1 dank zij een 4-3 zege op Maxis alleen aan kop gekomen. FC .Laurens II kwam tegen Draad krabbers I niet verder dan een 2- 2 gelijkspel en moet nu genoe gen nemen met een tweede plaats op de ranglijst. RPM I won met 5-4 van Bijou Lederwa ren II. Middelburg III is de nieuwe lei der van de vierde klas. In een rechtstreeks duel met opponent Sinar II wonnen de Middelbur gers met 3-1. FC Laurens III bleef met 4-2 de baas over Wel- singe II. Dauwendaele II ging met 2-5 voor de bijl tegen Hoechstboys. FC Laurens IV kwam niet verd! P1 dan een puntendeling (0-0) tege Brandweer. Laurens IV blij! overigens nog met ruime voo sprong de lijstaanvoerder vand S vierde klas. SVSW II is dankz een 4-2 overwinning op Dauwei 8 daele III naast APS Benelux een gedeelde tweede plaats komen. De stand, tweede klas: 1 Bijou Led( ,waren 16-12, 2 Assurantiekantoor! Bruyne 7-7. 3 Sinar I 4-6, 4 Rosario 4-6,5 FC Laurens 15-6,6 Arnemuid 6-6, 7 Installatiebedrijf Middelbu 5-4, 8 OCMA 4-3, 9 De Pinten 5-3, Middelburg H7-3.ll Zeelandia 13 Derdeklas: 1 Dauwendaele 16-9,2 f Laurens II6-8,3 Draadkrabbers 16 4 Combinatie 5-6, 5 Maxis 6-6, 6 RP 16-5, 7 Tah Xin/Da Xin/Blauw Wil 4-4, 8 Bijou Lederwaren n 54, Tramzicht 5-3,10 Amgas 5-2. Vierde klas: 1 Middelburg III 6-1 Chrompack 5-8, 3 Sinar II 6-8, 4 W Ik singe II6-6,5 Hoechstboys 6-6,6 DS wendaele n 6-5, 7 FC Laurens III 6 8 Streekschool 5-4, 9 SV Duo 154. Kraaien 5-0. Vijfde klas; 1 FC Laurens IV 6- APS Benelux 5-8, 3 SVSW '72 II5- FC Dauwendaele m 5-6. 5 Drai krabbers II 5-6, 6 Brandweer 6-5. RPM II5-4,8 SV Duo II5-2,9 VPVi 10 Murre Moens 5-0. Het wedstnjdprogramnla voor dag 15 november, sporthal Nai laan: 22 25 uur Sinar I - Bijou Lcc: waren 1, sporthal Voorborch IS fj uur Amgas - Dauwendaele 12" uur Tah XinJDa XinJBlauw Wit Draadkrabbers l. 21.30 uur VP? SVSW '72 II, 22.25 uur Dauwendot III - RPM II N ai Dl Een duel tussen de Oude Vaart (wit badmuts) en de scholen uit Sluiskil tijdens het waterpolotoernooi voor basisscholen in Terneuzen. foto Oscar van Beest De heer en mevrouw Wielemaker-Leendertse vierden woensi hun 60-jarig huwelijksfeest in Koudekerke. foto Ruben On jp

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 30