Dreischor bezorgd over verkeer Oosteuropese studenten op bezoek L. J. van Gastel stapt op als voorzitter kring ZLM De Gulden Balanse staat voor kostbaar ambacht PZC streek Schrijfactie Amnesty leidt tot vrijlating gevangenen Kenya Hoorzitting brengt tal van wensen aan het licht Papegaaienburg wil uitstel voor reactie kampje Leerlingen proberen ondernemersschap uit van onze verslaggeefster DREISCHOR - Aan klachten over het verkeer op de Bogerd- weg en Stoofw.eg in Dreischor is geen gebrek. Maar een eendui dige oplossing hebben de bewo ners voorlopig niet voor han den. Zoveel hoofden, zoveel zin nen, dat is de meest ge rechtvaardigde conclusie die getrokken kan worden na de hoorzitting in wal het mooiste ringdorp van Zeeland wordt ge noemd. Een aantal inwoners heeft zich in elk geval voorgeno men, bij de gemeentelijke ver gadering over dit onderwerp weer present te zijn. Ze zijn er allemaal; de Vutters, die het rapport van het RBOI over de verkeersmaatregelen buitengewoon goed - zelfs op taalfouten - hebben doorgespit, de landbouwers die met hun combine door het dorp willen blijven rijden, de ouderen die vrezen dat de bus het veld moet ruimen, de inwoners die uit hoofde van hun functie elders kritiek leveren op bestratings- soorten en funderingen, en de onderzoekers, de raadsleden en de burgemeester, die komen luisteren en voorzitten. Er zijn, veronderstelt burge meester L. N. Labruyère, twee dingen die het gemêleerde gezel schap bindt: iedereen misdraagt zich in het verkeer en iedereen is expert. Van die eerste stelling wordt het bewijs tijdens de hoor zitting niet geleverd, maar dat iedereen deskundig is, blijkt zonneklaar. Van de ruim vijftig aanwezigen wil minstens een kwart het woord. Dat is een hoop, voor zo'n hoorzitting. Maar 't hoeft niemand te ver wonderen, zegt een van hen, want Dreischor kenmerkt zich door een zeker anarchisme. Van daar. Gevaarlijker De meesten zeggen niks. Maar ze vinden van alles. De een zit drif tig te knikken als wordt opge merkt dat de voorgestelde pla teaus in de weg niks helpen, een ander stemt volmondig' in met de stelling dat er een as in de Stoofweg moet komen. De mees te overeenstemming lijkt er te zijn over de fietsstrook die er vol gens het RBOI moet komen langs de Stoofweg. Zolang daar ook auto's over kunnen en in een noodgeval over moeten, wordt het er alleen maar gevaarlijker op, denkt het publiek. Afgemeten aan de reacties, moet er in elk geval wat gebeuren. Want nu rijdt het verkeer te hard, dat is duidelijk. „De raad zal in al haai- wijsheid moeten beslissen", zegt de burgemees ter. In december neemt de com missie volkshuisvesting en ruimtelijke ordening met het op stellen van een advies een voor schot op het besluit. Een van de sprekers is lichtelijk verwon derd dat hij ook dan weer zijn zegje mag doen. „O. hebben we dan spreekrecht?" Wellicht zal hij tot de vaste gasten gaan be horen in het Brouwse stadhuis. „We zullen er toch wat vaker bij moeten zijn." Voor de betrok kenheid bij de gemeentelijke po litiek is de bijeenkomst dus in elk geval zinvol geweest. En voor 't onderlinge contact eveneens. Een flink deel laat zich het drankje achteraf op kosten van de gemeente goed smaken. En neemt er op eigen kosten nog een. Bijeenkomst Ouderenzorg GOES - Het Overleg Ouderen zorg de Bevelanden houdt dins dag 26 november een bijeen komst in verpleeghuis Ter Valc- ke in Goes. Mevrouw M. Schanz- leh, directeur van het wooncen- trum voor ouderen Nieuw Dod- dendaal in Nijmegen, houdt een inleiding over het experiment Nieuw Doddendaal. waarbij dienstverlening, autonomie en zelfstandigheid van ouderen centraal staat. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. MELISKERKE Zangavond - De stichting Woord en Daad houdt donder dag 21 november een zang- en voorlichtingsavond ten bate van de actie 'Zeeland helpt Burkina Faso'. Ds Th. van Stuijvenberg opent de avond en de heer De Pater verzorgt het appèlwoord. Medewerking wordt verder ver leend door het jeugdkoor Aagte- kerke Het Kleinood onder lei ding van Jan Wisse, gemengd koor Meliskerke Con Amore on der leiding van Jan Dekker, mez zosopraan Jantine van Voorden en organist Jan Bouman. In de hal van de kerk is een verkoopta fel met spullen van Woord en Daad. De avond wordt gehou den in de kerk van de gerefor meerde gemeente in Meliskerke en begint om 19.30 uur. Studenten uit het voormalige Oostblok brengen een bezoek aan de rioolwaterzuiveringsinstallatie van Westerschouwen. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - Een dertigtal studenten uit drie voormalige Oostbloklanden heeft woens dag een kijkje genomen bij de voornaamste zuiveringsin stallaties op Schouwen-Dui- veland. Het waterschap Schouwen-Duiveland organi seerde deze trip voor Poolse, Tsjechoslowaakse en Hon gaarse deelnemers aan een jaarcursus van het IHE in Delft (International Institute for Hydraulic and Environ mental Engineering). De Oosteuropese gaststuden- ten zijn in hun landen veelal in dienst van de overheid, en reeds daadwerkelijk werk zaam bij de drinkwatervoor ziening en de waterzuivering. De cursus in Delft is in de eer ste plaats bedoeld om hun kermis op deze gebieden bij te schaven. Overigens mankeert het de Oosteuropese technici over het algemeen niet aan de nodi ge technische kennis op hun vakgebied, aldus J. Vander- wee, stafmedewerker en te vens docent van het IHE. De huidige problemen bij de zui vering van het afvalwater en de drinkwatervoorziening in Polen, Tsjechoslowakije en Hongarije liggen voleens hom grotendeels aan een slechte organisatie, achterstallig on derhoud en inefficiënte werk methoden. Informatie Als voorbeeld noemt Vander- wee de zuiveringsinstallatie van het voormalige Oost-Ber- lijn. „Technisch bekeken mag die installatie best wel gezien worden. De slechte werking er van is vooral een gevolg van op z'n beloop gelaten onder houd." De Tsjechoslowaakse cursist Jan Vrsecky onderschrijft de uitleg van Vanderwee volmon dig. In dit verband onderkent hij het belang van de bijscho ling in Delft. Want daar krij gen de Oosteuropeanen mede uitgebreide informatie over hoe ze de zuivering van het af valwater en de drinkwater voorziening in hun eigen land beter kunnen organiseren. De veldtrip naar de installa ties Den Osse bij Brouwersha ven, de Verseput in Kerkwerve en de zuivering Westerschou wen stond onder leiding van J. R. H. Scheele, hoofd van de technische dienst, die voor de nodige uitleg in de Engelse taal zorgdroeg. Omdat het ge zelschap toch al in de buurt was werd de excursie besloten met een bezichtiging van de Delta Expo op Neeltje Jans. WESTKAPELLE Viswedstrijd - De hengel sportvereniging Westkapelle hield zondag de twaalfde wed strijd voor het clubkampioen schap bij Het Kustlicht Westka pelle. De 25 deelnemers vingen 46 bovenmaatse en 12 onder maatse vissen. Uitslag: 1 J. Peene. 6183 punten; 2 M. Peene. 1965; 3 R. van Doornik, 1112; 4 J. A. de Witte. 1105; 5 W. Touten- hoofd, 1007; 6 I. Verburg, 999; 7 P. van Sighem. 941, 8 J van Sluijs, 606; 9 A Janse, 541; 10 P. Stroo, 512. jeugd: 1 T. Peene, 50; 2 M. Verburg, 50. De volgende wedstrijd geldend voor het clubkampioenschap wordt zater dag 23 november van 10 00 tot 13.15 uur gehouden bij Het Aardappeldal in Westkapelle. L. J. van Gastel zet na vijftien jaar een punt achter zijn voorzitter schap van de ZLM-kring Schouwen-Duiveland. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever ZIERIKZEE - De afgelopen vijftien jaar hebben enorme veranderingen in de landbouw- wereld teweeggebracht. „Maar elke periode heeft zijn eigen be zwarende effecten", relativeert voorzitter L. J. van Gastel van de kring Schouwen-Duiveland van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM). „Het komt bijvoorbeeld nauwelijks voor dat een startende ondernemer in de landbouw het niét moei lijk heeft. Behalve dan wanneer hij in een gespreid bedje stapt. En dat is een hoge uitzonde ring." De kringvoorzitter spreekt uit eigen ervaringen, en aan de vooravond van zijn vertrek. Want Van Gastel, tevens wet houder (VVD) van Zierikzee, heeft driemaal achtereen een pe riode van vijfjaar volgemaakt en vindt het langzamerhand tijd om op te stappen. Hij doet dat daadwerkelijk met ingang van het volgend jaar, én - zegt hij - met het volste vertrouwen in de Schouwen-Duivelandse boeren stand. Overigens tekent hij hier direct bij aan dat de boer door de over heid in staat moet worden ge steld het welvarende landbouw gebied 'overeind' te houden. Van Gastel signaleert in dit verband met name de milieuproblema tiek. „Om te kunnen overleven moet je wel kunnen blijven pro duceren. De landbouw zelf be seft terdege dat een schoon mi lieu daarbij een absolute voor waarde is. Maar dan moet de boer ook de ruimte krijgen om daaraan met gebruikmaking van alternatieve bestrijdigings- middelen gestalte te geven. En dat kan nooit van de ene dag op de andere. Daarom zeg ik: de mi lieu-organisaties lopen de laat ste jaren niet drie maar vijf stap pen te hard." De scheidende kringvoorzitter onderkent groeiende mogelijk heden voor de akkerbouwers op Schouwen-Duiveland in de groenteteelt. Een eerste voor waarde daarvoor is echter de totstandkoming van een goed functionerende afzetorganisa tie. En dat geldt zowel voor de glastuinbouw als de groente teelt in de volle grond, verzekert Van Gastel. Een eerste aanzet voor een georganiseerde afzet op Schouwen-Duiveland is overi gens onlangs gegeven met de stichting van een groentebemid- Open dag van begraafplaats en crematorium in Middelburg MIDDELBURG - Zaterdag 23 november wordt van 10.00 tot 15.00 uur een open dag gehou den op de Algemene Begraaf plaats en het Crematorium Mid delburg aan de Westelijke Oude Havendijk. Aanleiding vormt het gereedko men van een ingrijpende ver bouwing. Door deze verbouwing is het gebouwencomplex ver dubbeld, waardoor met name de aula veel groter is geworden. Tijdens de open dag zijn er door lopend rondleidingen. Na de rondleidingen wordt koffie aan geboden en is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Aanwe zig zijn onder anderen (admini stratieve) medewerkers van de begraafplaats, het crematorium en het gemeentelijk bureau mi lieu. alsmede een notaris. delingskantoor: Grobeka, een gezamenlijk initiatief van de ZLM en Cebeco. Van Gastel zegt het voorzitter schap van de kring Schouwen- Duiveland sinds februari 1977 steeds met grote betrokkenheid te hebben uitgeoefend en daar bij op regionale schaal volop ge confronteerd te zijn geweest met de gevolgen van de zich nog al tijd onverminderd voltrekkende Europese en mondiale ontwik kelingen. „Mijn voornaamste taak was de belangen van de le den zo goed mogelijk te beharti gen. En ik heb altijd geprobeerd dat zo goed mogelijk te doen." burgerlijke stand Burgerlijke stand BRUINISSE Geboren: Engelina J. Brokx; Margaretha D. van der Wekken: Fincent. J. Roth; Annika J. Wil- lemse; Johanna L. Grevink. Getrouwd: Geen Overleden: M. Heijboer, 69 jr.; J. J. de Waal, 69 jr.; C. A. Padmos, 43 jr.; T. Haeck, 86 jr. ÉlERIKZEE NCVB - De afdeling Zierikzee van de NCVB houdt woensdag 20 november in de plaatselijke gereformeerde kerk de maande lijkse bijeenkomst. Mevrouw E. L. Reijnhoudt-Kaland uit West kapelle praat over het onder werp Onderwijs in Pakistan. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. van onze medewerkster Carolien de Vrieze ZIERIKZEE - Het pand 'De Gulden Balanse' aan De Mol 1 was jarenlang, letterlijk, een kostbare zaak. Vanaf het eind van de achttiende eeuw ver vaardigde Marinus Groene- veld de Kater er goud- en zil verwerken. Later, in 1871, kocht A. Buize Az. de werk plaats en winkel en begon er een goud- en zilverhandel. In het pand gaan tegenwoordig geen edelmetalen meer over de toonbank maar broodjes. Na de Tweede Wereldoorlog vestigde zich aan De Mol 1 na melijk bakkerij Verwijs. Wellicht het grootste deel van de historische huisnamen is ontleend aan het beroep van de eigenaar. De man die ooit de huisnaam 'De Gulden Ba lanse' op het pand zette, ge bruikte bij de uitoefening van zijn beroep of ambacht waar schijnlijk een balans of weeg schaal. van huis uit mir De voorgeschiedenis van het pand wordt eigenlijk pas inte ressant met de komst van Ma rinus Groeneveld de Kater. In 1790 kocht hij het pand van de Zierikzeese koopman Antony Dane en vestigde er zijn goud en züversmidswinkel nadat zijn vader, Anthony de Kater, bij het stadsbestuur van Zie rikzee een vergunning had los gepeuterd voor een dergelijke onderneming. Marinus ging aan de slag. Hij deed goede za ken, om niet te zeggen hele goede. Zijn winkel kreeg grote bekendheid door de prachtige sieraden die er voor onder meer de Schouwen-Duive landse klederdrachten wer den vervaardigd. In het Stad huismuseum in Zierikzee is een serie van zes zilveren theelepels te zien die Marinus in 1817 heeft gemaakt. De kleine verzameling van 's mans stukken omvat verder een zilveren eetlepel uit 1820. Bezitter Ook een latere bezitter van het pand, A. Buize Az.. werkte met goud en zilver. Hij richtte zich vanaf 1871 echter niet zo zeer op het vervaardigen van Het pand De Gulden Balanse werken maar handelde er juist in. Volgens een adverten tie die hij destijds plaatste, le verde hij goud-en zilverwer ken, parels, diamanten, kora len en andere kostbaarheden. Ook repareerde hij deze stuk ken en sneed hij zegels en mo nogrammen. Over de goud- en zilversme den die in de veertiende en vijftiende eeuw in Zierikzee. werkzaam waren, is zo goed als niets bekend. Poorters- boeken weipen enig licht op Dit jaar zijn dertien Zierik zeese gevels op initiatief van de vereniging Stad en Lande Schouwen-Duiveland opge sierd met bordjes die de vreemde, aparte of voor zich sprekende huisnamen van vroeger voor de ondergang moeten behoeden. Aan de hand van deze namen wordt de komende weken een tipje van de handel en wandel in de Zierikzeese binnenstad opge licht. n De Mol in Zierikzee. foto Pieter Honhoff de handel en wandel van deze vakmensen in de zestiende eeuw. Zo blijkt bijvoorbeeld dat de maatschappelijke po sitie van de goud- en zilvers meden binnen de stedelijke samenleving uitstekend was. Huwelijken werden net als in andere beroepsgroepen, vaak binnen het goudsmedenmi- lieu gesloten. Het eigen gilde van deze vaklieden vormde echter ook een probaat mid del voor het in stand houden van hun belangengemeen schap.. Overigens is de naam 'De Gul den Balanse' aangepast door de vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. De toenmalige. Zierikzeese ge meentearchivaris P. D. de Vos stelde in 1926 een lijst samen van alle historische huisna men die hij aantrof in de ar chieven. Bij het pand De Mol 1 noteerde hij: 'De Gouden Ba lance'. Wie nu echter op het bordje boven de deur van de bakkerij kijkt ziet de naam: 'De Gulden Balanse'. VLISSINGEN - Het wijkcomité Papegaaienburg wil meer tijd om te reageren op het plan van de gemeente Vlissingen om een woonwagencentrum bij de wijk de vestigen. De gemeente kan vandaag, donderdag, een ver zoek uit Papegaaienburg ver wachten om de inspraakter mijn met vier maanden te ver lengen. Een werkgroep gaat in die periode informatie inwin nen bij gemeente, woonwagen bewoners en woonwagenloka- ties in andere gemeenten om een gedegen en afgewogen reac tie te kunnen geven. Dat kan niet in de korte tijd tot 6 decem ber die er voorlopig voor staat, zo meenden de aanwezigen woensdagavond. Er leeft een groot aantal vragen over het hoe en waarom van de plannen van de gemeente. Op die vragen willen de Papega enburgers eerst antwoord he ben voor ze zelf een oordeel ven. De gemeente hanteert overvaltactiek, oordeelde, e wijkbewoner. „De gemeente twee jaar bezig met deze pla nen en wij moeten in een pa weken maai- een reactie gevi op een plan dat grote gevolgi voor onze wijk kan hebben." Anderen wezen op de tegensh ling die bestaat tussen enerziji de wens om woonwagenbewi ners in de samenleving te ini greren, terwijl anderzijds VU singen nu toch kiest voor gro centra die bovendien niet maar aan de rand van wijke moeten komen te liggen. Ei van de aanwezigen zei dan ooi dat de last eerlijk verdeeld mo worden: dan maar vijftien loka ties van drie woonwagens. van een medewerkster ZIERIKZEE - De Amnesty- groep Schouwen-Duiveland heeft succes behaald met haar eerste schrijfactie tegen de schending van mensenrechten. Onlangs werd mede door de in zet van Zeeflwse Amnesty-le- den de voormalige Kenyaanse regeringsleider Carles Rubia vrijgelaten. Ook uitgever en re dacteur Gitobu Imanyara van het verboden Kenyaanse blad 'Nairobi Law Monthly' werd on der druk van de schrijfactie vrijgelaten. De groep ziet hierin het bewijs dat autoriteiten, zoals de Ke nyaanse regering, rekening hou den met internationale protes ten. Voor de Schouwen-Duivelandse werkgroep was dit succes tevens reden door te gaan met het re gionale actienetwerk (RAN). Voorheen was de groep Schou wen-Duiveland alleen in de weer met adoptiewerk. Er is volgens voorlichter van de werkgroep A. Slager een groot verschil tussen adoptie en RAN. „Bij een adop tie concentreert onze groep zich op één gevangene. Bij een RAN- actie protesteren we door brie ven te schrijven tegen een be paalde schending van mensen rechten, waardoor een hele groep gevangenen tegelijk kunnen vrijkomen." Bij dit eerste Schouwse protest ging het om Kenyaanse gevan genen die vast zaten vanwegi hun strijd voor persvrijheid.. Df werkgroep heeft contact ge zocht met mensen die invloet zouden kunnen uitoefenen op df Kenyaanse regering. Juristen ei predikanten in Kenya en Neder land zijn benaderd en zij hebbel op hun beurt druk uitgeoefem - op de Kenyaanse régering. E Verdrag De Schouwen'-Duivelanf groep heeft inmiddels alwee een nieuw doel voor ogen. De le den verzoeken Oostafrikaansc regeringen het Afrikaans Hand vest voor Mensen- en Volken rechten te ondertekenen. Dit verdrag beschermt de mensen rechten in Afrikaanse landen. Het Handvest werd in juli 198! aanvaard op de achttiende Ver gadering van Staatshoofden et Regeringsleiders van de Organ! satie van Afrikaanse Eenheid (OAE). Op dit moment hebbet ft negen landen het Handvest ni steeds niet ondertekend, „Et. dan heeft zo'n verdrag natuur lijk weinig zin", zegt Slager. „Jj kunt alleen de regeringen die het ondertekend hebben er op aaiï spreken. Anders blijven ze ge woon hun gang gaan." donderdag 14 november 1991 s 1 Medewerkers van Colorblock, een project van de RMAS in van onze verslaggever ZONNEMAIRE - Gekleurde ge wichtjes voor fruitbomen. De jonge ondernemers van Color block denken het gat in de markt te hebben gevonden. De bevestigingsdraadjes zijn van koper, roesten dus niet en mocht een draadje toch nog bre ken dan is het gewichtje door zijn opvallende kleur makke lijk weer te vinden. Het onder nemersplan wordt donderdag avond in Kapelle aan de aan deelhouders voorgelegd. De ondernemers hebben een half jaar om zich te bewijzen. Daarna wordt Colorblock weer opgeheven, ongeacht het be drijfsresultaat. De mini-onder- neming is namelijk een leerpro ject van de Rijks Middelbare Agrarische School (RMAS) in Goes. Acht leerlingen uit de tweede klas doen aan het onder nemertje-spelen mee. In hun vrije tijd zullen ze hun beste beentjes voorzetten. Colorblock is een vervolg op Fruta-Mini- Pak, een bedrijfje dat gespeciali seerd was in verpakte appels en pootaardappelen. Bij deze mi ni-onderneming waren vorig jaar veertien leerlingen van de RMAS betrokken. Fruta-Mini-Pak draaide vorig jaar met winst. En dat beteken de dat het vertrouwen van leer lingen, docenten en familieleden die de aandelen van het tijdelij ke bedrijf hadden gekocht, niet beschaamd werd. Jan-Jaap van der Wekken uit Zonnemaire, één van de initiatiefnemers van Co lorblock, durft nog geen voor spellingen te doen over de le vensvatbaarheid van hetbe drijfje: „We brengen geen nieuw produkt op de markt, 'wel een vernieuwd produkt. We hopen dat met name jonge fruittelers in het gewichtje geïnteresseerd zullen zijn, maar eerlijk gezegd verwachten we geen storm loop." Het project is in 1990 opgezet door de Bank. het Verbond van landse Ondernemingen, ninklijk Ondernemers en het Ministerie van sche Zaken. De RMAS rig jaar als eerste Zeeu#" school een mini-ondernemi1 c op poten. Dit jaar spelen o leerlingen van het Deltacolle in Middelburg en het West scheldecollege in Terneuzen e m halfjaartje voor ondernemer. „Voor 'ons is zo'n mini-onden l] ming natuurlijk ideaal", zegt Lemsom, afdelingsdirect?lf Middelbaar Handels Ondenv F" van het Deltacollege. „On leerlingen zijn immers toekoi et- stige ondernemers. In zo'n mu;n! onderneming leren ze alles a aï te regelen. Van het opstellen vj ïr§ een marketingplan, tot het ors niseren van een aandeelho dersvergadering en het bijhc den van de administratie. krijgen ze een goede indruk v; n wat hen later te wachten staat Deltacollege De mini-onderneming van h M Deltacollege heeft de naam D c.ogé meegekregen en kent act tien personeelsleden. Het b drijfje ziet brood in de verkot JS van sieraden. Lamsom: „Aa id vankelijk waren we van plano isc de sieraden zelf te maken. Ma or marktonderzoek wëes uit dat b eigenlijk te weinig vraag na rhi was. Vandaar dat we nu beslotf im hebben om een sieraden in tek n. pen en die op een originele m «i nier te verpakken. Daar moetg »t zien de komende feestdagen i it ker een markt voor zijn." igs ra Lamsom denkt niet dat het 'ru sc; nen' van de mini-ondernemit in de toekomst onder schoolti] zal mogen gebeuren. Wel denl jjc hij dat het ondernemertje-sp len op den duur de stage zal kui nen vervangen: „Mocht zo'n n ïi ni-onderneming steeds profe sioneler van opzet worden, da acht ik dat heel goed mogelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 28