nvestering kerncentrale zeker Student grossiert in prijzen Puin ruimen voor nieuwe start EEN DIJK VAN ZEKERHEID. IN MIDDELBURG. Zeeuws kamerlid ilipaly geschokt |door aanslag Kosto Borsele maakt zich sterk voor komst van glastuinbouw We hadden ze zó bij hun kladden T elematica-netwerk provincie leerderheid Tweede Kamer voor open houden Borssele Algemene ZeeuwseA 'st'Étk 15 wov onze Haagse redactrice N HAAG - Een meerderheid de Tweede Kamer gaat ak- ortl met de investering van geveer 400 miljoen gulden om kerncentrale Borssele tot |4 open te houden. Dit werd lensdag in de Tweede Kamer idelijk tijdens de behande lt van de begroting van het nisterie van economische za- n, De PvdA-fractie in de reede Kamer houdt vast aan sluiting van de kerncentrale rssele, maar wil Dodewaard en houden om de kennis over rnenergie te behouden, standpunten over kernener- bleken gisteren bij de behan- iing van de begroting van eco- mische zaken niet gewijzigd. PvdA- en D66-lractie zien g altijd het liefst beide centra- in Nederland zo snel mogelijk sloten. Volgens deze fracties n de centrales onveilig. Het IA juichte de onlangs door de IP (Samenwerkende Energie oduktiebedrijven) voorgestel- investeringen om de beide ntrales tot 2004 open te hou- n van harte toe. De VVD ver aarde zich - net als voorheen - or kernenergie. PvdA kwam gisteren de coa- iegenoot CDA een beetje tege- oet. PvdA-woordvoerder enstra: „Het brede maat- happelijke verzet tegen kem- lergie heeft er toe bijgedragen ter in Nederland feitelijk een moratorium geldt. Aangezien in de beide Nederlandse kerncen trales een kernsmelting met ef fecten voor de omgeving niet uit gesloten kan worden, zijn deze centrales dus niet veilig. Dit be tekent dus dat we niet akkoord gaan met de nog te investeren 400 a 500 miljoen gulden in Bors sele en Dodewaard om ze daar mee door te laten draaien tot 2004." De PvdA'er zei niet ongevoelig te zijn voor het argument van het CDA dat met een sluiting van de centrales ook de kennis over kernenergie verdwijnt en daarmee de mogelijkheid om tot veiliger centrales te komen. Pijnlijk aad buigt zich insdag over egroting '92 an Vlissingen LISSINGEN - De gemeente- iad van Vlissingen behandelt insdag en vrijdag de begroting oor 1992. Door de gemeentelij- belastingen en tarieven te erhogen, haalt Vlissingen lim twee miljoen gulden bin- tn. Dat bedrag heeft de ge- leente nodig om het tekort te lg te dringen. et eerste deel van de begro- ad begint dinsdag om 19 ar als de fracties hun algemene ■schouwingen uitspreken. urgemeester en wethouders ntwoorden daaropvolgend, rijdag vanaf 10 uur gaat het de- at verder. Het PvdA-kamerlid maakte een verschil in de veiligheid van bei de centrales. „Borssele is van een verouderd type en geen en kel perspectief biedend ont werp", aldus Feenstra. Hij stelde voor de investeringen in de cen trale Borssele niet te doen en die centrale te sluiten. Daarmee wordt volgens Feenstra 400 mil joen gulden bespaard, de veilig heid rond Borssele vergroot en het radio-actief afval vermin derd. Hij gaf toe dat het voor de PvdA een enorme en pijnlijke omslag is om Dodewaard open te laten. Maar het politieke compromis telde in dit geval zwaarder. Het kamerlid: „Voor ons is het pijn lijk door te werken met Dode waard en de daarmee samen hangende risico's, waarbij uit eindelijk zelfs een kernsmelting niet is uitgesloten, in een centra le die - nog niet - is voorzien van een omhulling. Deze centrale is en blijft gevaarlijk." D66-woordvoerder Tommei ver klaarde zich gisteren tegen de investeringen in beide centrales. Hij pleitte ervoor te wachten met. de investeringen tot de vei ligheidsstudies klaar zijn. Die worden naar verwachting over enkele maanden openbaar. Tornmel: „Misschien wordt het bedrag nog wel hoger, want wij kennen de uitkomst van de vei ligheidsanalyses nog niet. Deze studie kan opleveren dat nog veel meer investeringen nodig zijn. En dat allemaal voor het in gebruik houden van de centrale gedurende niet meer dan tien jaar. Dat is goed geld naar kwaad geld gooien." Minister Andriessen antwoordt de Tweede Kamer vandaag (donderdag). Michiel van Vliet (r) overhandigde rector A.P.Ii. de Munck van de CS W de erlenmeyerkolf. foto Ruben Oreel van onze verslaggever MIDDELBURG - Hij grossierde in prijzen, concludeerde woensdag rector A. P. H. de Munck van de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren in Middelburg. Michiel van Vliet uit Vlissingen, inmiddels ex-VWO leerling van de school, won dit jaar voor de tweede achtereenvolgende maal de Nationale Che- mie-Olympiade. Dat leverde hem behalve een gouden plak de door Shell-chemie beschikbaar gestelde wisseltrofee op. De prille student scheikun de overhandigde de prijs, een erlenmeyerkolf, aan zijn ex-direc teur. Zijn afvaardiging naar de Internationale Chemie-Olympia- de in Polen dit jaar, leverde hem nog eens een gouden medaille op. „Je bent," zei rector De Munck tegen Michiel van Vliet, „begena digd .friet een groot deel goed functionerende, grijze hersencellen. Ga daar goed mee om." Aanvankelijk had Michiel weinig zin om deel te nemen aan de chemie-olympiade. „Ach," had hij gezegd: „Ik doe wel mee en zie wel waar het op uit draait." Toen bleek dat Michiel tot de besten behoorde, zette hij zich - samen met G. H. Leopold, docent scheikunde, voor honderd procent in. „Ik ga." vertelde hij tegen de rector kort voor hij vertrok naar Polen, „om eerste te worden." De school, zo bleek woensdag, is apetrots. Rector de Munck bedankte hem voor zijn inspanningen. verzekeringen ZEEUWS ZEKER. Vraag uw verzekeringsadviseur. van onze Haagse redactrice 'EN HAAG - Het Zeeuwse bveede Kamerlid J. Lilipaly PvdA) is „geschokt" door de inslag op staatssecretaris iosto van justitie. Wat het ka merlid erg steekt is het verband 'at gelegd wordt door de ver leende daders, de organisatie !ara, met het asielzoekers be- cid van de bewindsman. ■ilipaly: „Dat vind ik heel erg. tosto kent juist de grenzen van 'et vreemdelingenbeleid heel ?oed. En ik weet dat hij zijn hart tp de juiste plaats heeft zitten." Eet kamerlid kent Kosto zowel Persoonlijk als uit hoofde van öjn functie goed. Lilipaly is voorzitter van de vaste commis sie voor minderheden in de l Tweede Kamer. Hij heeft regel matig met de staatssecretaris overleg over minderheden- en of vreemdelingenzaken. Het van oorsprong Molukse ka merlid krijgt zelf ook regelmatig vervelende en bedreigende tele foontjes. Maar hij wil niet dat de beveiliging rond het Binnenhof of bij woningen van politici wordt opgevoerd. „Het Binnen hof mag geen burcht worden. Het moet een plaats blijven waar mensen ontvangen kun nen worden." Toch geeft Lilipaly toe dat be dreigingen heel diep in kunnen grijpen in het leven van een poli ticus en zijn gezin, „Ik doe mijn werk hier. Dat zou mijn gezin, in Middelburg, niet negatief mo gen beïnvloeden." Van onze verslaggever Henk Postma MIDDELBURG - Hoe mooi klonk het de afgelopen jaren ook alweer? Zeeland zou 'in harmonie' een 'kwaliteitspro vincie' worden. De Provincie aan zet. Een sprankelende toekomstvisie was het resul taat. Een kunstpaleis op Wal cheren. High-tech op de drem pel van een Zeeland-Boule vard. Een Korps Natuurgid- sen dat een wassende stroom vakantiegangers blijmoedig en netjes door open, schone ruimtes loodst. Paradijzen voor gefortuneerde bejaar den. Een Zeeland-imago waar je U tegen zegt. Geen jongere nog die zo'n provincie met te genzin verlaat. Het bleek uiteindelijk slechts een feestmasker waarachter een hopeloos verdeel'd college van Gedeputeerde Staten schuilging. Het gespleten CDA. met de PvdA en de VVD als lakeien, miste de daad kracht om voortvarend aan doelmatigheids- en bezuini gingsoperaties te werken, zo dat het nu aan geld ontbreekt om al die ambitieuze plannen uit te voeren. Een al te zwart beeld? De Zeeuwse staten doen in ieder geval geen enke le poging er iets van wit te was sen. Integendeel. De algemene beschouwingen, waarmee de deels ververste statenfracties komende vrijdag aan het be grotingsdebat beginnen, heb ben alles bij elkaar genomen de teneur van puin ruimen en opnieuw beginnen. Te hoog Zeeland aan zet? Even was het leuk. maai- de glimmende bro chure over de 'perspectiefvol le' toekomstsvisie kan nu defi nitief bij de stapel oud papier. PvdA-fractievoorzitter P. de Nooijer zegt het onomwonden: „Het instrument van de stra tegische planning bleek al te hoog bleek gegrepen. Steeds meer komt de vraag naar vo ren wat de functie van Zeeland aan zet nog is?". Dat zal nie mand hem de komende dagen tegenspreken. Wil er voor Zee land nog enige toekomst zijn weggelegd, dan zal er nu eerst eens goed moeten worden be zuinigd. Zo althans, luidde de boodschap, waarmee dit jaar een vrijwel volledig nieuw col lege van Gedeputeerde Staten aan de slag ging. Het weerhield de nieuwe 'machthebbers' van CDA, PvdA, VVD en D66 er niet van nog gauw een miljoen gulden te reserveren voor één zo'n Zeeland aan zet-project: het (Inter)Nationaal Zeeuws Sport, Gehandicaptensport en Congres Centrum aan de boorden van het Veerse Meer. Als het lukt is tenminste nog iets van Zeeland aan zet gered. Zelfs de geestelijk vader van Zeeland aan zet, oud-gedepu teerde J. Ventevogel, moet nu toegeven dat de toekomstvisie wordt uitgehold. Hij mokt daarover nog wat na in de al gemene beschouwing, waar mee hij als CDA-fractie-voor- zitter afscheid neemt van de Zeeuwse politiek. Fijntjes her innert hij eraan dat de motor rijtuigenbelasting dit jaar werd verhoogd (opbrengst 2 miljoen gulden extra per jaar), speciaal ter financiering van Zeeland aan zet-projecten. Om vervolgens verongelijkt te constateren dat met die op brengst ook activiteiten wor den betaald die de toekomst visie 'niet of slechts zijdelings' raken. „Wij nemen aan", schrijft hij bestraffend, „Dat zich dat niet meer herhalen zal." Hij kan beter weten. Minder gul In plaats van een sprankelend toekomstsprookje, klinkt nu een voortvarend bezuinigings- verhaal, dat de komende jaren vele tientallen arbeidsplaat sen gaat kosten in het provin ciaal ambtenaren-apparaat en bij welzijnsinstellingen. Als het allemaal lukt, zullen de jaarlijkse uitgaven met min stens 6 miljoen verminderen. Alom in de Zeeuwse staten klinkt lof over de vaart die er achter zit, al rijzen twijfels of die er ook in blijft. Het zal moeten, benadrukt WD-fractieleider Van Zwie- ten. Ondanks de bezuinigings drift, waarschuwt hij, is er de komende jaren 'uiterst weinig of vrijwel geen geld' om tegen vallers op te vangen, laat staan om in nieuwe incidente le activiteiten te steken. De provincie blijft niettemin on vervaard doorsparen voor een vaste Westerschelde-oever- verbinding. En de vele be staande fondsen worden op een enkele uitzondering na ook deze keer weer netjes bij gevuld. Toch zien de spreekwoordelij ke 'donkere wolken' er deze keer realistisch uit. Zo dreigt nu zelf het provinciaal milieu beleidsplan. Kerend Tij, averij op te lopen. Het vertoont een tekort van 1,6 miljoen. Het CDA tilt daar niet zo zwaar aan, want het gaat slechts om een éénmalig bedrag. Maar PvdA. D66, Delta Anders en Groen Links willen dat het geld alsnog op tafel komt. Welzijn En dan zijn er nog de bezuini gingen op het welzijn. PvdA en D66 verzekeren nog eens dat ze er als loyale 'regeringspart ners aan mee doen. Maar niet van harte. „Niet overhaast te werk gaan", luidt hun parool. De PvdA wil bovendien dat het Welzijnsfonds op peil blijft. De RPF/GPV daarentegen vindt het prima zo: „Tot nog toe is het Welzijnsfonds vrij karig bedeeld. Laat dit zo blij ven!" Wat meer geld voor milieu: wat minder bezuinigen op wel zijn. Als de PvdA en D66 daar mee gehoor willen vinden bij de WD, zullen ze bijzonder hard moeten roepen. Het CDA zal in ieder geval niet kunnen tegenwerpen dat de provincie erdoor aan de bedelstaf ge raakt. Want die fractie heeft - hoe bestaat het? - een goud mijntje gevonden: de algeme ne reserve voor noodsituaties. Het CDA wil daar een forse greep in doen om de tegenval ler van 6 miljoen bij het tolvrij maken van de Zeelandbrug te dekken. Dan gaat dat tenmin ste niet ten koste van het we- genonderhoud. Het maakt al bij al een 'weinig bevlogen indruk', geven de statenfracties toe. Maar wat wil je. Er moet nu eerst puin worden geruimd. Even geen tijd voor hoogdravende mono logen. Prima, vindt fractielei der P. Roose van de RPF GPV. En toch mist; hij iets: een ■gezamenlijke filosofie'. „Wij missen het perspectief, de ge drevenheid om van deze pro vincie iets goeds en iets moois temaken." DONDERDAG 14 NOVEMBER 1991 van onze verslaggeefster HEINKENSZAND - Het ge meentebestuur van Borsele wil alles op alles zetten om een groot glastuinbouwgebied te ontwikkelen binnen de gemeen tegrenzen. Burgemeester ir J. L. M. Mandos verklaarde woens dag tijdens een commissiever gadering algemene en economi sche zaken dat hij hiertoe druk zal uitoefenen op de provincie. „Onze gemeente biedt gewoon de meeste voordelen in vergelij king met andere gebieden in Zeeland. We hebben een goede zeehaven in het Sloegebied, een hoogwaardig landschap en een hoogwaardig woongebied. Als de glastuinbouw bij ons niet van de grond komt, dan komt het ergens anders zeker niet van de grond." De glastuinbouwdiscussie in Borsele vloeit voort uit een on langs verschenen rapport, waar uit blijkt dat er in Midden-Zee land goede mogelijkheden zijn voor grootschalige glastuin bouw. Het Borselse gemeente bestuur is daarin zeer geïnteres seerd en denkt daarbij vooral aan het gebied tussen Lewe- dorp, Nieuwdorp en Heinkens- zand. Burgemeester Mandos voelt overigens niet veel voor een con centratie van alle glastuinbouw op één plek. Hij pleit voor ver schillende lokaties rond elk van die drie dorpen. Het SGP-raads- lid J. Hoekman wil het nieuwe tuinbouwgebied het liefst 'vast plakken' aan het Sloegebied. Werkgelegenheid Hoewel het Borselse gemeente bestuur niet blind is voor de eventuele negatieve effecten van glastuinbouw (milieu, ruim telijke ordening), wegen de voor delen bij de meeste raadsfracties toch zwaarder. Vooral de toena me van de werkgelegenheid blijkt het grootste pluspunt. De financiering zal voor reke ning komen van een particuliere investeringsmaatschappij. „Borsele moet mee sturen, maar zeker niet als projectontwikke laar optreden", meent het CDA- raadslid G. de Lange. „We mo gen in geen geval financieel risi co dragen." In de commissievergadering openbare werken kwam woens dag de reconstructie van de Westdijk in Heinkenszand aan de orde. Het betreft hier onder meer de aanleg van een rotonde op de kruising Westdijk. Heins- kenszandseweg en Oud Zand dijk. Een meerderheid van de aanwezige raadsfracties pleit in aanvulling op de plannen voor aanleg van fietsrijpaden aan bei de kanten van de Westdijk. Kordate supermarkt-eigenaar: van onze verslaggever NIEUWDORP - „Verlamd van schrik waren ze, toen ze ons hoorden. We hadden ze zo te pakken." W. A. ten Hove, eige naar van een supermarkt in Nieuwdorp is blij dat het alle maal voorbij is. In een week tijd hadden inbrekers het tot drie maal toe voorzien op zijn win kel. De buit: een partij sigaret ten, koffie en shag met een geza menlijke waarde van 1600 gul den. En een doos met wat fles sen. Maar in de nacht van maan dag op dindag wist Ten Hove sa men met enkele personeelsle den drie dieven te overmeeste ren. „Het was rond twee uur 's nachts. Ik was gewoon bestellin gen aan het opschrijven toen ik ineens die auto zag aankomen. Precies dezelfde auto die ik had zien wegrijden bij de vorige in braak. Geen wonder dat bij mij een lichtje opging. De vorige keer waren we er te laat bij om die inbrekers nog te kunnen pakken. Maar dit keer waren wij ze voor." Razendsnel bedacht meneer Ten Höve een plannetje. Hij draaide alle lichten uit, waar schuwde drie personeelsleden en belde de politie. De dieven verschaften zich ondertussen toegang tot het magazijn. „Onze aanpak werkte heel doel treffend", mijmert Ten Hove te vreden na. „Op eenvoudige wijze joegen we ze de stuipen op het lijf. We smeten de deur open, de den het licht aan en begonnen verschrikkelijk hard te schreeu wen. Eentje kroop direct in el kaar en begon te jammeren dat hij er spijt van had. De twee an deren hadden we ook zo bij de kladden. Toen de politie kwam, hebben we ze keurig overgele verd." Volgens de politie hebben de drie in de val gelokte Middelbur gers ook de eerste kraak in de su permarkt gezet. De buit is nog niet teruggevonden. Maar met de aanhouding van een 17-jarig meisje, en twee mannen van 21 en 39 jaar oud, lijkt de zaak gro tendeels opgelost. Meneer Ten Hove is er echter nog niet hele maal gerust op. „Wie weet wat ons straks nog meer te wachten staat. We leggen toch maai- voor alle zekerheid alarm aan." Voorlopig haalt Ten Hove opge lucht adem. „Ik ben dolblij dat het allemaal zo goed is afgelo pen. We waren best wel bang. Stel dat ze messen of andere wa pens bij zich hadden gehad. Wie weet wat er dan allemaal had kunnen gebeuren." slot van pagina 13 kon de minister niet aangeven. De Patrouille Opsporingsdienst (POD) verdwijnt vrijwel geheel ten koste van het nieuwe Wes- terschelde-walradarketensys- teem. Een recreatiepark op Neeltje Jans is een goed idee, maar er moet wel een oplossing gevon den worden voor de verkeers stroom die zo'n park tot gevolg heeft. Mogelijk zijn pendeldien sten met bussen een uitkomst, maar de minister wilde hierop niet vooruitlopen. Ze onder streepte wel dat de kosten ge heel voor rekening komen van de exploitant. Met de aansluiting van de Veer- segatdam op de A 58 (de toekom stige rijksweg 57) kan als alles meezit voor het jaar 2000 begon nen worden. Grootste struikel blok is de financiering. slot van pagina 13 veel waarde aan de totstandko ming van een telematica-net- werk voor de Zeeuwse havens. De beschikbaarheid van zo'n voorziening geldt de laatste ja ren als een vestigingsfactor van belang en daarom is telematica van belang voor de Zeeuwse eco nomie. Provincie en haven schappen en PTT-Telecom zijn in principe bereid geld te steken in een telematica-project. Bruinooge is nu op pad ook het bedrijfsleven ervoor de interes seren om er zo van verzekerd te zijn dat er een voldoende breed draagvlak voor is. Bij het be- Dorstige dieven in Middelburg MIDDELBURG - Vandalen heb ben in de nacht van dinsdag op woensdag een etalageruit van een drankhandel aan de Lange- viele ingeslagen. De daders na men vier flessen whisky mee, in verschillende maten. Er sneu velden veertien flessen wijn. De schade bedraagt meer dan dui zend gulden. drijfsleven, zowel de grote indus trieën als het midden- en klein bedrijf, is die belangstelling er, maar er bestaan ook nog veel vragen. Een van de doelstellin gen van de initiatiefnemers is aan de hand van voorbeeldpro jecten duidelijk te maken wat met telematica mogelijk is. De belangstelling van het bedrijfs leven moet blijken uit de bereid heid financieel bij te dragen aan de ontwikkeling van het net werk. Het is de bedoeling dat de beoogde deelnemers aan het project binnen enkele weken la ten weten of inderdaad op hun medewerking mag worden gere kend. Na de instemming van provinciale staten en de bestu ren van de havenschappen kan vervolgens de stichting Scheldt Ports Information Network (af gekort SPIN) in het leven wor den geroepen. Bij de naamge ving van de stichting is bewust het woord Zeeland vermeden, omdat in de toekomst bijvoor beeld ook de haven van Gent mee kan doen. SPIN zal enkele medewerkers in dienst nemen die de' voorbeeldprojecten bij deelnemers gaan installeren. De statenzaal, vrijdag het decor voor de begrotingszitting van de provinciale staten. foto Lex de Meester DE GEZELLIGSTE WINKEL VOOR AL UW LINNENGOED ST. AORIAANSTR. 2 - GOES s 11 TEL. 01100-32941

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 23