BVD: RaRa legde bommen Rust in polderdorp ruw verstoord kleintjes anslagen met verwoestende kracht op huis Kosto en ministerie Maxwell lag uren levend in het water Tempobeurs eerstejaars van de baan Aantal werklozen is met 20.000 afgenomen 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. tussen in de gfij voor een ratis woning Harde wind met buien jissélend bewolkt en buien, mogelijk nel hagel en onweer. Temperatuur ond de 6 graden. De zuidwestelijke vind is vrij krachtig. 34e jaargang no. 269 onderdag 14 november 1991 slagen aanwezig bent, is het niet mogelijk aan de weet te komen wie de daadwerkelijke daders zijn. De BVD kan veel, maar ze kan zich niet onzichtbaar ma ken in kamertjes waai' dergelijke plannen worden gesmeed", al dus Docters van Leeuwen. Hij zei dat de dienst in algemene zin op de hoogte was van het nieuwe 'vijandsbeeld' van Ra- Ra. Zo deelde de terreurgroep in juni van dit jaar in een anoniem interview in het links-radicale actieblad Konfrontatie mee dat de strijd aangebonden moest worden met het toekomstige Verenigd Europa en het vluchte lingenbeleid. De BVD mag dan wel geconstateerd hebben in welke richting RaRa iets van plan was, aan de aanslagen op Kosto's huis en op het ministerie van binnenlandse zaken (Justi tie was eigenlijk doelwit) heeft de BVD geen enkel moment ge dacht, zo liet Docters van Leeu wen weten: „Het past in het ge heel niet in de strategie die Ra- Ra de afgelopen jaren heeft la ten zien". De groep, die gistermorgen een acht velletjes tellende verant woording heeft bezorgd bij het Algemeen Nederlands Persbu reau in Utrecht, heeft zich vol gens de BVD'er nooit zo direct gericht tegen één persoon (Kos to). In het verleden gingen de ac ties van Rara uit naar louter in stanties (SHV, Shell e.d.). Vol gens Docters heeft de groep zich nu op zeer glad ijs begeven: „Ra ra is een enorm risico aangegaan door deze bomaanslagen te ple gen. Wie kon namelijk de garan tie geven dat er geen slachtoffers zouden vallen? Wat evenveel on rust baart is dat de acties zich verharden: de bommen in zowel Den Haag als Schermer hadden een vernietigende werking". Dat werd ook gisteravond nog eens duidelijk in de woning van Kos to waar een vijftien man sterk team van taktische recher cheurs en experts van de Explo sieven Opruimingsdienst van de Koninklijke Landmacht sporen onderzoek deed. Vanwege in stortingsgevaar moest het team zich snel uit de voeten maken. Zo lang de totaal verwoeste wo ning niet gestut is kan het onder zoek niet worden voortgezet. Docters van Leeuwen omschreef de beoogde dadergroep gisteren als de zogenoemde anti-impi's: Technici van de EOD lopen rond Kosto's huis op zoek naar resten van de bom. Inwoners Grootschermer geschokt over nabijheid geweld door Fred van Essen GROOTSCHERMER - Alleen het uit zijn voegen gerukte huis van de familie Kosto op nummer 7 had krantenbezor ger Klaas Reitsma na kort be raad overgeslagen. Maar alle andere abonnees aan het Noordeinde in Grootscher mer heeft hij met Hollandse nuchterheid hun ochtend blad, bom of geen bom, keurig op tijd bezorgd door met een bootje achterlangs de huizen te varen en zo de politie-afzet- ting te omzeilen. In de directe omgeving is de ontreddering na de aanslag op de woning van staatssecreta ris Kosto enorm. Uren na de explosie zoeken tientallen be woners van Grootschermer, een polderdorp van 370 zielen midden in de in 1633 droogge malen vlaktes tussen Alk maar, Hoorn en Purmerend, beschutting bij elkaar. Met rood-gevlekte en behuilde ge zichten zitten ze in enkele spontaan tot opvanghuis ge bombardeerde woningen van buren en familie in het dorp. „Ongelofelijk dat dit ons hier moet gebeuren", zegt een van Kosto's overburen trillend van de zenuwen. „Je zat te schudden in je huis eerst die klap en daarna begon alles te trillen. Waarom toch: er is zo veel stuk.." De bewindsman komt met huiskat August op de arm uit zijn vernielde woning lopen. Hij houdt het angstige dier triomfantelijk omhoog en wordt onthaald op~ gejuich. Ook de kippen in het hok in de achtertuin zijn gespaard ge bleven, wordt gezegd. Kosto toont zich nuchter en maakt grapjes tegen de omstanders. Hij brengt zijn evacuatie naar de woning van vrienden aan het einde van de straat als een romantische wandeling. „Mijn vrouw en ik liepen in de maan nacht, onder de schitterende sterrenhemel..." Gaslek De ontploffing heeft de buiten ste steenlaag van de spouw muur voor de helft weggesla gen. De achterwand gaapt als een vleeswond waarin de grij ze binnenmuur blootligt en de weggeslagen kozijnen uitzicht ■B Kosto kan na alle doorstane ellende huiskat August weer in de armen sluiten. foto ANP geven op de enorme ravage binnen. Het meubilair is door de schok tegen de pui aan de straatzijde gesmeten. De schok heeft het dak opgetild en de pannen laten knappen. Een gelukkige beslissing van de politie in Alkmaar om Kos to en zijn vrouw uit bed te bel len, dat staat vast. De gedachte aan een bom was bij de meesten pas na een tijd je opgekomen. „Mijn vrouw en ik zaten allebei tegelijk recht op in bed 'Onweer', zei Dirkje, maar ik dacht nee. dat moet een gaslek zijn", verhaalt een buurman. De burgemeester van de ge meente Schermer, H. van het Kaar. is meteen na de ontplof fing, uitgerukt om de getroffen bevolking te helpen en gerust te stellen. „De staatssecretaris was mijn eerste zorg, die moest in veiligheid worden ge bracht. Later kwamen daar natuurlijk de bewoners van de ontruimde huurpanden bij". Van het Kaar heeft de staats secretaris aan een tijdelijk on derdak geholpen, ergens in de gemeente. „Het huis is waar schijnlijk total-loss", verzucht hij. „Ik heb een beroep op de verzekeraars gedaan alle ont stane schade te betalen en de polisvoorwaarden niet strikt toe te passen. Als dat niets uit haalt zal ik het Ministerie van Justitie aansprakelijk stellen. De mensen mogen niet de con sequenties dragen van het feit dat hier de staatssecretaris van Justitie woont". Vreemde De getroffen buren van de fa milie Kosto - weggeslagen ko zijnen, gaten in het dak - heb ben zelf voor onderdak ge zorgd bij vrienden of familie. De eigenaar van café De Jonge Ruiter, recht tegenover het huis van Kosto heeft maar een kapotte ruit. Maar hij moet toch zijn nering op last van de politie de hele dag dicht hou den. Wegwerkers eten hun bo terham tussen de middag maar in de auto. De vele jour nalisten kiezen voor een van de cafés waar ook de staatsse cretaris en zijn familie van tijd tot tijd de maaltijd gebruiken. Overal heerst onbegrip, dat terroristen ongezien de polder zijn binnengedrongen. „Ieder een kent mekaar hier. Als hier een vreemde loopt zegje tegen elkaar 'hè, wat doet die hier. Mdar ik werd pas wakker om zes uur, van al die auto's die langskwamen naar Groot schermer." Hoe de daders het huis van de staatssecretaris zijn genaderd weet nog niemand, de politie wil er niets over zeggën. Ruim te zat in elk geval: de villa grenst aan kilometers weiland dat alleen wordt onderbroken door een windmolen halverwe ge Driehuizen. Niemand die iets heeft gezien of gehoord. De herdershond van de bewo ners op de hoek is niet aange slagen. De viervoeter begroet later op de ochtend de nieuws gierigen die via zijn territo rium een weg zoeken naar de achtertuin van Kosto's wo ning met nieuwsgierig gekwi- spel en een natte neus... anti-imperialisten die zich er op beroepen tegen de eenwording van Europa te zijn en zich er op laten voorstaan contacten te on derhouden met de in Duitsland actief zijnde terreurorganisatie Rote Armee Fraktion (RAF) en de Baskische afscheidingsbewe ging ETA. „Een groep van intel ligente mensen die inmiddels niet meer jongelui genoemd kunnen worden, maar dertigers zijn. Ze steken niet onder stoelen of banken ideologische actie doelen te hebben die ze onder strepen met geweld. Steeds heb ben ze gezegd dat de acties niet op mensen zijn gericht. De risi covolle acties van gisterochtend hebben mij dan ook echt ver baasd", herhaalt het hoofd van de BVD die onthulde dat de dienst eerder dit jaar 'in Den slot zie pagina 3 kolom 6 LONDEN (AFP) - De advocaat van de familie van de overleden krantenmagnaat Robert Max well heeft woensdag tegenover de BBC verklaard dat de gege vens van de lijkschouwing aan wijzingen bevatten, dat Max well enkele uren levend in het water heeft gelegen en pas daar na is overleden. De Spaanse rechter die het on derzoek leidt, moet zich morgen uitspreken over de doodsoor zaak, nadat de bemanningsle den van het jacht waarop Max well zich kort voor zijn dood be vond, opnieuw zijn verhoord. Koopkracht daalt door wijziging premies Simons DEN HAAG (GPD) - De zieken fondspremie zal op 1 januari niet met 2,85 procent dalen, maar met 1,65 procent. De pre mie AWBZ zal daarentegen niet met 2,5 procent stijgen, doch met 1,5 procent. Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) heeft dit de Kamer laten weten in een nieuwe brief over de inkomenseffecten van de door het kabinet gewijzigde stel selherziening gezondheidszorg. De bewindsman geeft nu te ken nen dat, in tegenstelling tot zijn mededelingen van afgelopen weekeinde, de vaste jaarpremie in guldens voor.de AWBZ (de zo genoemde nominale premie) omhoog gaat. De premie wordt 125 gulden per volwassene per jaar, voor kinderen onder acht tien 42 gulden. DEN HAAG (GPD) - Minister Ritzen van onderwijs ziet af van financiële straf voor eerste jaars studenten die te lang over hun propedeuse doen. De be windsman komt ook terug op zijn plan om studiefinanciering te schrappen voor studenten aan erkende particuliere oplei dingen, zoals Schoevers. Onder druk van de Tweede Ka mer slikt Ritzen ook tal van an dere (kleinere) bezuinigings plannen in. Dat bleek gisteren tijdens de tweede en laatste dag van het debat over de onderwijs begroting. Minister Ritzen gaat opnieuw overleg voeren met studenten, universiteiten en hogescholen om het studietempo op te voe ren, zodat de bewindsman toch kan besparen op studiefinancie ring. De Tweede Kamer is voor stander van een koppeling tus sen de studiebeurs en de studie resultaten, maar niet uitslui tend in de propedeuse. Ook gaat minister Ritzen op zoek naar alternatieven om te besparen op de studiebeurzen voor studenten aan erkende par ticuliere opleidingen. Ritzen wil de de studiefinanciering voor de ze studenten afschaffen, maar de Kamer wil daar niet van weten. Nijenrode is niet 'gered', want CDA en de PvdA steunen het be zuinigingsbedrag dat Ritzen op deze particuliere opleiding heeft ingeboekt. De WD en D66 vin den het onbegrijpelijk dat de be windsman zo'n gerenommeerd onderwijs-instituut als Nijenro de voor 12 miljoen per jaar op de „schroothoop" gooit. Suriname De fracties van CDA en PvdA steunen het plan van minister Pronk de ontwikkelingshulp aan Suriname te hervatten. VVD'er Weisglas verbaast zich erover dat Pronk al met geld klaarstaat voor de onderhande lingen met de nieuive regering in Suriname C zijn begonnen. w Kerncentrale Een meerderheid van de Tweede Kamer gaat ermee akkoord dat 400 miljoen wordt geïnvesteerd om de kerncentrale Borssele tot 2004 open te houden. De PvdA wil Borssele sluiten en Dodeioaard open hou- C Afval Er komt geen Zuidhollands af val naar het Sloegebied. In plaats daarvan onderhandelt het Zuidhollands afvalverwijde- ringsbedrijf met de Reinigings dienst Schouwen-Duiveland over stort op de vuil nisbelt bij het Schouw- 1 se Serooskerke. I Winst Het heeft zeven maanden ge duurd, maar gisteren ivas het dan zover: VCV Zeeland boekte op eigen veld een zege. Dankzij een doelpunt van Paul Schip per, negen minuten voor tijd, wonnen de Zeeuwse semi-profs met 1-0 van O FC Zivolle. I Dit jaar 89.000 nieuwe banen DEN HAAG (GPD) - De ontwik kelingen op de arbeidmarkt zijn dit jaar gunstiger dan eerder ge dacht. Het aantal werklozen blijft niet stabiel, maar daalt met 20.000. Het aantal banen zal met 89.000 toenemen. Eerder werd een toename van 70.000 voorzien. Ons land steekt daar mee gunstig af bij de ons omrin gende landen. Minister De Vries (sociale zaken) schrijft dit in het derde kwar taalbericht arbeidsmarkt, dat hij gisteren naai' de Tweede Ka mer zond. De groei van het ar beidsaanbod, het aantal mensen dat zich nieuw op de arbeids markt meldt, zal dit jaar uitko men op 27.000. Het betreft dan vrijwel alleen migranten, men sen die van elders naar hier ko men. Voor 1992 wordt voorzien dat de werkgelegenheid nog maar met 14.000 banen zal toenemen. De werkloosheid zal mede daardoor met 20.000 stijgen, De geringere groei van de werkgelegenheid doet zich komend jaar ook el ders in Europa voor. De arbeids markt komt weer in een moeilij ker vaarwater, aldus de minis ter. De Vries voorspelt een toene mend vacatureprobleem. Het aantal schoolverlaters en ge makkelijk plaatsbare werklozen zal dalen. Bedrijven spelen daar nu al deels op in door extra scho ling en het aannemen van ge schoolden voor vacatures die niet veel scholing vergen. Vol gens de minister betekent deze ontwikkeling dat op termijn de schaarste aan mensen met een lagere, middelbare of hogere be roepsopleiding zal toenemen. Hierdoor ontstaat een extra druk op de loonontwikkeling. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 EN HAAG/GROOT-SCHER- JR (GPD) - De daders van de rimaanslagen op het ministe- e van binnenlandse zaken en i de woning van staatssecreta- Kosto in Groot-Schermer, oeten gezocht worden in een oep van twintig a dertig le- i van de harde kern van de em rreurgroep RaRa die allen bij »e|Binnenlandse Veiligheids- p]a enst (BVD) bekend zijn. Dat eft het hoofd van de dienst mr nil icters van Leeuwen gisteren een door Binnenlandse Za- H men Justitie belegde perscon- i entie gezegd. Wie er echter lofdelijk verantwoordelijk voor de acties, is voorals- g volstrekt onduidelijk, o lang je zelf niet bij de voor- hj reidingen van dergelijke aan- "P an; i Tot ÖSKOU (RTR) - In Moskou ouden woensdag weer lange std jen mensen te wachten, maar 5 p itmaal niet voor levensmidde- :n. De inwoners van de hoofd- SVÈ ad van de Sovjetunie wacht- P" n tot ze aan de beurt waren om ?n' rmulieren in te vullen voor ed: in gratis woning. fgelopen zaterdag kondigde avrii Popov, de burgemeester an Moskou, plannen aan om de ppartementen in zijn stad, die taatseigendom zijn, „weg te ge en". De burgemeester wil in jn stad een middenklasse van uizenbezitters creëren die hem eunt in zijn plannen voor de ervorming van de economie. Lubbers roept ambassadeur Indonesië op het matje DEN HAAG (GPD) - De Indonesische ambassa- deur in ons land, Tjo- kroamidjojo, moet tekst en uitleg geven over het bloedbad in Oost-Ti- mor. Dat heeft premier Lubbers gisteren na mens minister Van den Broek (buitenlandse za ken) meegedeeld in ant woord op vragen van de Tweede Kamer. De opperbevelhebber van de Indonesische strijdkrachten, generaal Try Sutrisno, heeft in middels erkend dat afge lopen dinsdag tenminste vijftig mensen zijn ge dood. Dat gebeurde toen militairen het vuur open den op een duizendkop pige menigte die een her denkingsbijeenkomst hield voor een dodelijk slachtoffer van een eer der legeroptreden. Premier Lubbers meent dat het geweld in Oost- Timor escaleert. Op ver zoek van het D66-Ka- merlid Tommei wordt binnenkort een kabi netsstandpunt over het bloedige legeroptreden geformuleerd. Daarin spreekt het kabinet zich ook uit over de vraag of het bloedige legeroptre den gevolgen moet heb ben voor de ontwikke lingshulp van Nederland aan Indonesië. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1