'uidhollands afval op Schouwen Bermen Zeeuwse spoorlijnen zijn rijk aan bijzondere flora «ZC 'Rijk moet blijven bijdragen aan de regionale omroep' Omroep Zeeland stelt uitzending in de ochtend uit otterdammers na braak gepakt en w Middelburg rillen hervatting verleg ambtenaren Motorrijder schrikt van eigen gedrag provincie 17 iHnigingsdienst verwacht akkoordprovincie terughoudend CDA wil actie kabinet bij samenwerking met Vlaanderen DONDERDAG 14 NOVEMBER 1991 ize verslaggever lELBURG - Zuid-Holland n fval gaan storten op de isbelt bij het Schouwse i iskerke. Het Provinciaal ;eblverwijdcringsbedrijf Holland NV (PROAV) is ein ver in onderhandeling met Reinigingsdienst Schou- juiveland. De gesprekken pen in een goede sfeer en LV verwacht dat voor het ,an 1991 overeenstemming worden bereikt. Het plan uidhollands afval te stor- pde vuilnisbelt in het Sloe- id- waarover een akkoord bereikt - is van de baan. AV vindt de kosten te hoog. ïeer het afvaltransport Serooskerke begint en om eel kilo's het gaat, is nog lekend. De houding van het wse dagelijks provinciebe is bepalend voor het al dan doorgaan. Milieugedepu- e ing A. M. Dek zegt dat te snel moet worden gere- op de medewerking van de incie. Hij vindt dat storten n bespreekbaar is als op de plaats aan de milieunor- voldaan wordt. Dat is nu het geval, reden waarom de incie ervan uitgaat dat er 1993 geen afval meer aan irooskerkse Hoosjesweg ge- zal worden. De gemeenten op Schouwen- Duiveland moeten dan hun af val naar het Sloegebied afvoe ren. Als de stortplaats gesloten wordt, is er nog onbenutte stort- ruimte. Die capaciteit wil PROAV gebruiken om er Zuid hollands afval te dumpen. Daar staat dan tegenover dat het af dekken van de stortplaats - een kostbare zaak, waarvoor de Rei nigingsdienst geen geld heeft ge spaard - betaald kan worden uit de vergoeding die PROAV zal geven. Het gaat dan met name om het aanbrengen van een zo genaamde 'bovendichting'. Elke huidige stortplaats moet voldoen aan de zogenaamde IBC-eisen. Dat wil zeggen: er moeten goede maatregelen zijn getroffen voor het isoleren, be waren en controleren van het af val. De vuilnisbelt mag geen mi lieu-tijdbom voor de omgeving vormen. Als Zuid-Holland wil storten, moeten in elk geval de IBC-eisen zijn toegepast. Gede puteerde Dek heeft er begrip voor dat de Reinigingsdienst Schouwen-Duiveland hoopt dat Zuid-Holland opdraait voor de afdekkosten van de stortplaats, maar dat mag van hem niet ten koste van het milieu gaan. Zee land sluit de stortplaats om mi lieuredenen. Dek acht het on juist om dan wegens financieel gewin de stortplaats voor Zuid- Holland weer te openen. Hij wacht op een plan van de Reini gingsdienst De gedeputeerde voor milieuza ken wijst erop dat er over storten van Zuidhollands afval in het Sloegebied overeenstemming bestond. Daar zijn de milieu voorzieningen in orde en is er ruimte. Voorwaarde is wel dat Zuid-Holland, als het weer over eigen ruimte beschikt, evenveel afval terugneemt als er eerst ge stort is. De kosten komen op 240 gulden per 1.000 kilo. Om die re den hebben de gezamenlijke vuilverbrandingen in Zuid-Hol land PROAV verboden het stortplan uit te voeren. Dek is er niet rouwig om. „Je moet met stortcapaciteit uitermate voor zichtig zijn. Een stortplaats is steeds eerder vol dan je denkt. Ik ben blij dat we in Zeeland nog ruimte hebben; een nieuwe stortplaats maken kost vele ja ren, alleen al aan procedures." superieure audiosystemen Bang&Olllfsen 'e zien en te horen bij: •xpert Middelburg ange Noordstraat 20, Tel. 01180-13373 MIDDELBURG De stortplaats aan de Hoosjesweg bij het Schouwse Serooskerke. foto Pieter Honhoff JINISSE - De Rotterdam- J. B., S. B., B. H. en M. C. dinsdagnacht enkele uren ien inbraak in een super- (t in Bruinisse bij de Hei- ordtunnel bij Rotterdam ;ehouden. 1 de vier met de gestolen en uit de winkel aan de wstraat naar buiten kwa men, werden zij gezien door een getuige. Deze gaf het kenteken nummer van de auto door aan de plaatselijke politie. De rijkspoli tie Dordrecht wist diezelfde avond de daders bij de Hei- nenoordtunnel aan te houden. De buit bestond uit rookwaar. Tegen de vier is proces-verbaal opgemaakt. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De CDA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat minister Andriessen (economische zaken) en staatssecretaris Van Rooij (buitenlandse handel) de zuidelijke provincies een handje moeten helpen bij samenwerking met Vlaanderen. CD A-woordvoerder Van Iersel vroeg gisteren in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de begroting economische zaken om meer aandacht voor de Euregio's. Volgens het kamerlid gaat er te veel aandacht uit naai" de Randstad en wordt het grote economi sche potentieel in het zuiden wat vergeten. Hij pleitte ervoor dat het kabinet aanbevelingen doet en analyses maakt voor een ver dere samenwerking met Vlaanderen. Verder zei Van Iersel in een toelichting de samenwerking tussen de drie zuidelijke provincies, Zeeland. Brabant en Limburg toe te juichen. Eén grote zuidelijke provincie wees hij van de hand, maar hij meende wel dat de drie provincies waar mogelijk de han den ineen moeten slaan. Advertentie 7 superieure audiosystemen Te zien en te horen bij: Bang&Olufsen El. Techn. installatiebureau Verlinde Axelsestraal 25, Tel. 01150-13533 onze verslaggever DDELBURG - B en w van Idelburg hebben het voor genomen om het overleg de ambtenaren weer op igte krijgen. Twee weken ge- schortte de Overkoepe- de Medezeggenschapscom- ssie (OMC), die met het colle- praal over de reorganisatie, onmiddellijke ingang alle iviteiten op. B en w hebben de wekelijkse collegeverga- ing besloten alle medezeg- sehapscommissies (MC) uit lodigen voor een gesprek met wethouder personeelszaken een aantal raadsleden. OMC werd in het leven geroe- om het reorganisatieproces legeleiden. De club telt twaalf fsluiting van izende expositie DDELBURG - De reizende 'toonstelling 'Het Sterke ge- cht', opgezet door de Neder- 'dse Bond van Plattelands- ouwen en het Muson, die mo- )tnteel te zien is in de Zeeuwse ^bliotheek in Middelburg, f ordt morgen, vrijdag, officieel fcsloten. i tentoonstelling is sinds 1988 ^alle provincies te zien ge- Het hoofdbestuurslid van bond, mevrouw Charlotte verricht de afsluiting. Als 1st is aanwezig de Colombiaan- Maria Otagrie, voorvechtster p de belangen van platte- pdsvrouwen in Colombia. De jeenkomst. begint om 13.15 mensen, gekozen uit de vier MC's. Deze commissies hande len de lopende zaken af. De OMC besloot niet langer te praten met het college, omdat er onvoldoen de duidelijkheid bestond over de inspraak en medezeggenschap in het per 1 januari gereorgani seerde gemeentelijk apparaat. Vorige week bleek dat de OMC verdeeld is. Drie leden schreven toen een brief naar het college waaruit bleek dat zij wél bereid zijn verder te praten. Helderheid In een brief aan de vier MC's schrijft het college dat het niet wil tornen aan de beslissing van de overkoepelende commissie. Maar, „het reorganisatieproces gaat echter door." B en w stellen dat 'de wens tot betrokkenheid van de werkorganisatie bij dat proces door de besluitvorming in de OMC niet is gedoofd'. „Wij rekenen het tot onze taak hel derheid te krijgen over aard en omvang van het conflict en het vinden van wegen voor een ge noegzame oplossing." Omdat de OMC niet langer kan functioneren als spreekbuis voor alle ambtenaren, nodigt het college de MC's uit voor een bijeenkomst op 20 november. Tijdens dat overleg komt in elk geval de vraag aan de orde of nog langer prijs wordt gesteld op overleg en als daar positief op wordt geantwoord, hoe de open gevallen plaatsen worden inge vuld. Het college wil bovendien weten wat de precieze oorzaak is van de breuk. „Wij hechten zeer aan duidelijkheid aangezien de OMC een zeer zwaar middel heeft gebruikt. Wij voelen ons verplicht vragen volledig te kun nen beantwoorden." Advertentie 7 superieure audiosystemen Bang &0lufsen Te zien en te horen bij: Van Cadsand Bang&Olufsen Center Stalionsstraal 7, Tel. 01155-1530 AXEL Verschillende beschermde en zeldzame planten van onze verslaggever René Schrier UTRECHT-Wie in dit jaarge tijde een kijkje neemt bij een van de bermen langs de Zeeuwse spoorlijnen zou het niet zeggen, maar die bermen zijn bijzonder interessant voor liefhebbers van flora en fauna. Langs de rail tussen Woensdrecht en Vlissingen, langs het traject van de stoomtram Goes-Borsele, op één plaats langs de indus triespoorlijn naar het Sloege bied en langs de goederen spoorlijn nabij Sluiskil ko men plekken van bijzondere floristisclie waarde voor. Ver der zijn de spoor-emplace- menten van Goes en Vlissin gen van bijzondere betekenis. Tot die conclusie komt de landschapsecoloog ir M. van der Zwan die sinds een half jaar bij de Nederlandse Spoor wegen in dienst is. Hij gaat daarbij niet alleen uit van ei gen waarnemingen, maar wijst ook op eerder onderzoek. Vooral van zijn voorganger drs A. Koster, die in 1987 'De flora van de Nederlandse Spoorwe gen' publiceerde. Dat is een in ventarisatie van de in totaal 6000 kilometer spoorwegber men in dit land. Over Zeeland noteerde Kos ter: „Qua vegetatie tonen de spoorwegtaluds veel overeen komsten met de zogenaamde bloemdijken, die door ver schillende instanties als na tuurreservaat beheerd wor den." Van der Zwan legt uit dat Zeeland ten behoeve van de landbouw vrij intensief on der cultuur is gebracht. Mede daardoor is de dijkflora sterk achteruit gegaan. Veel akke ronkruiden en ruigtekruiden zijn zeldzaam geworden. Van deze soorten zijn er tientallen op spoorwegemplacementen aanwezig. Koster noteerde in 1987: vier wettelijk bescherm de soorten en 50 vrij zeldzame tot zeer zeldzame soorten in Zeeland. Voor de meeste soorten vormt het spoorwegterrein een soort verzamelplaats vanwaaruit ze zich verder kunnen versprei den. Voor andere soorten fun geren de spoorwegbermen als een corridor waarlangs ze zich verplaatsen. De gemiddelde treinreiziger ziet bij een blik langs de rail Het tracé van de Stoomtram Goes-Borssele door de Zak van Zuid-Beveland is één van de plaatsen langs Zeeuwse spoorlij nen die een bijzondere vegetatie herbergt, foto Kees Wielemaker niets dan een bed van vuilbrui ne steentjes. Daarnaast loopt het zogenaamde schouwpad voor de NS-medewerkers. Langs dat schouwpad is de grond schraal en daar staan al karakteristieke soorten. Naar het idee van Van der Zwan zijn dat soms nog de meest waar devolle plekjes. Langs het dijktalud liggen al wat voed selrijkere gronden en vaak ligt er onderaan zo'n talud een spoorsloot met weer een eigen flora. Daarbij zijn de grensge bieden tussen water en land de meest interessante. Dikwijls zijn de vegetaties aan de zuid zijde van de lijn interessanter, dan die aan de noordzijde. Dat is ook het geval met de karak teristieke bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland. Bietenlijntje De plaatsen langs de Zeeuwse spoorlijn met bijzondere floris- tische betekenis zijn: de berm ter hoogte van de Kreekrak- sluizen, nabij het station Krui- ningen/Yerseke, ter hoogte van 's-Heer Hendrikskinde ren, ten oosten van Lewedorp en voor station Middelburg. Op de lijn van het voormalige bietenlijntje door de Zak van Zuid-Beveland zijn interes sant: de berm ter hoogte van 's-Heer Abtskerke, tussen Nis- se en Kwadendamme en tus sen Ellewoutsdijk en Ovezan- de. Van betekenis is ook een plekje langs de goederen spoorlijn ten noorden van 's- Heerenhoek. Verder is de berm langs de goederenspoor lijn ten zuiden van Sluiskil van bijzondere floristische beteke nis. Onderzoek heeft voorts aange toond dat Zeeland beschikt over vijf spoorwegemplace menten waar planten groeien die een bijzondere betekenis hebben. Dat zijn Terneuzen, Hoedekenskerke, Goes, Mid delburg en Vlissingen. Verboden Van der Zwan stelt met klem dat de spoorbermen verboden gebied zijn voor onbevoegden. Wie in de zomer van de bloe men en planten wil genieten moet dat van enige afstand doen. Hij voegt er aan toe dat er meestal wel een fietspad of weggetje in de buurt is dat de gelegenheid biedt de spoorflo- ra te bekijken. Juist door het feit dat langs de Zeeuwse spoorlijn geen bijzondere din gen gebeuren hebben bloemen en planten alle gelegenheid zich rustig te ontwikkelen. Wat dat betreft is het een goe de zaak dat Zeeland niet voor komt in de ambitieuze uitbrei dingsplannen van de spoorwe gen. Rail 21 genaamd. Daar komt bij dat de spoorwegber men en emplacementen nau welijks toegankelijk zijn en er alleen NS-personeel komt. De huidige werkzaamheden voor de aanleg van een nieuwe spoorbrug bij Vlake vormen daar dan ook een ingrijpende uitzondering op, Verspreiding Aan de rust van flora en fauna langs de spoorlijn komt alleen een eind als er onderhoud aan het talud moet worden ge pleegd. Van een langsdende- rende trein hebben de planten in principe niet zo veel last. Vaak worden de zaden van de bloemen meegevoerd op de wind die de langsrijdende trein veroorzaakt. Zo raakt de plant over grotere afstanden verspreid. Ook voor de fauna speelt de spoorlijn een rol. Verschillen de insekten zijn aan één be paalde bloem of plantensoort gebonden en aangezien som mige van die bloemen alleen bij de spoorlijn te vinden zijn. houden zich daar ook die in sekten op. Voorbeelden zijn enkele vlindersoorten, interes sante keversoorten, en in Zuid-Beveland grote popula ties bijzondere bijensoorten en hommels. Spoorwegen zijn niet de fraai ste elementen in het land schap. Sommige gaan dwars door waardevolle gebieden en zorgen in allerlei opzichten voor verstoringen of barrières voor dieren. Daar staat tegen over dat juist door de rust op en om de stroken langs de spoorbermen planten en die ren de gelegenheid krijgen zich over grotere afstanden te verplaatsen. En dat kan als een kleine compensatie voor de natuur worden beschouwd. DEN HAAG (ANP) - De provin ciebesturen zijn tegen het schrappen van de aanvullende bijdrage van het ministerie van WVC van jaarlijks 20 miljoen gulden voor de regionale om roepen. Dat is de uitkomst van beraad in de commissie welzijn van het interprovinciaal over leg IPO. Minister D'Ancona heeft on langs gezegd dat zij de jaarlijkse bijdrage door verlaging van de omroepbijdrage wil teruggeven aan de betalers. Daartegenover zou de heffing van de provincies op de omroepbijdrage, nu nog gebonden aan een maximum van een tientje, moeten worden verhoogd. Volgens de provincies is een der gelijke vorm niet werkbaar. Het schrappen van de aanvul lende bijdrage zou bijvoorbeeld in Flevoland, een provincie met relatief weinig inwoners, leiden tot een provinciale opslag van bijna zestig gulden. In Zeeland zou de bijdrage oplo pen tot zo'n dertig gulden. Rijkstaak De provinciebesturen beschou wen de zorg voor de regionale omroepen als een taak van het Rijk. Zij willen alleen op bepaal de voorwaarden meewerken aan een vorm van decentralisatie. De provincies stellen voor WVC de bijdrage in de vorm van een specifieke uitkering beschik baar te laten stellen. Vervolgens moet daar een verdeelsleutel voor worden ontwikkeld. De provinciale opslag moet op het huidige maximum worden ge handhaafd. De provincies zijn ook bereid ad vies uit te brengen over de repre sentativiteit van een regionale omroep. Verder zou het Com missariaat voor de Media moe ten worden belast met de beoor deling of omroepen voldoen aan de wettelijke eisen. 7 superieure audiosystemen Te zien en te horen bij: Europe's Music Centre Kapellestraat 20, Tel. 01178-1376 Bang&Olufsen van onze verslaggever MIDDELBURG - Omroep Zee land zal voorlopig nog niet met ochtendprogramma's begin nen. Het bedrijf is - met spijt - tot de conclusie gekomen dat de plannen een jaartje moeten worden uitgesteld. Als 'serieuze streefdatum' wordt nu 1 sep tember 1992 genoemd. Directeur-hoofdredacteur Flip Feij bericht dit aan zijn alge meen bestuur. Volgens hem heeft zijn actualiteitenredactie nog onvoldoende 'capaciteit' om risicoloos met ochtenduitzen dingen te kunnen beginnen. Wel is het de 'bedoeling op korte ter mijn ook in de zaterdaguitzen ding - en zo mogelijk ook op zon dag - nieuws en actualiteiten te brengen. Nu gebeurt dit alleen op werkdagen. De redactie stond te trappelen om met ochtenduitzendingen te beginnen. Maar gezien de 'extra inspanningen' die ervoor nodig zouden zijn. is er uiteindelijk van afgezien 'de gok' te wagen. Men wil voorkomen dat op den duur 'roofbouw' op het personeel moet worden gepleegd en dat cao-verplichtingen niet kunnen worden nagekomen. Dat zou de voortgang en de kwaliteit van de programma's in gevaar brengen. Feij: „Het is niet zo moeilijk de zendtijd op vrij korte termijn uit te breiden door het draaien van plaatjes, zoals elders gebeurt. Dit past echter niet in het tot nu toe gevoerde beleid. Nieuws en actualiteiten zullen ook een be langrijk onderdeel moeten vor men van de ochtenduitzendin gen." Medewerkers Er is nog een probleem: anders dan voor de omroepen in de Randstad, blijkt het voor Om roep Zeeland 'vrij moeilijk' om 'medewerkers aan de omroep te verbinden die voldoende kennis hebben van de regio, die journa listieke ervaring hebben en die het radiovak beheersen'. De om roep doet daar wat aan met op leidingen. Er loopt nu een sollicitatieproce dure waaruit, als het enigszins kan, twee bureauredacteuren kunnen rollen. Zijn die eenmaal goed ingewerkt, dan 'moet de personele omvang in zicht ko men, waarmee de zozeer gewens te zendtijd in de ochtenduren ge realiseerd lijkt te kunnen wor den'. 7 superieure audiosystemen Bang&Olllfsen Te zien en te horen bij: I 7 su Te zit I Van Gasthi Van den Berge Audio Video Bang&Olufsen Center Gasthuisstraat 2-4, Tel. 01100-15616 GOES van onze verslaggever MIDDELBURG - Te hard rij den, dubbel inhalen, te dicht op tegenliggers zitten, met een vaartje van 140 kilometer per uur met slechts één hand aan het stuur: A. M. J. N. (23) uit Oos terhout moest toegeven dat alle verdenkingen juist waren. Hij kon moeilijk anders, want het bewijs was in een fotoserie van de politie overduidelijk vastge legd. De dienstdoende agenten had den een kwartier lang achter de motorrijder gereden op de A58 en de halsbrekende toeren met verbazing gadegeslagen. N. was verbijsterd over zijn eigen wangedrag. Tot kort voor het voorval had hij een motor met een topsnelheid van ongeveer 140 kilometer gehad. De nieuwe motor haalde echter moeiteloos 230 kilometer. Dat pleitte hem natuurlijk niet vrij, want hij had zijn rechterhand waarin de gashandel zat, niet in bedwang gehouden. Hij had be sloten dat het snelheidsmonster de deur uit moet. Officier van justitie mr T. de Jong wees de verdachte erop dat hij met zijn gedrag grote risico's genomen had. Verzachtende omstandigheden waren er niet, dus de straf moest streng zijn. De officier eiste in to taal zevenhonderd gulden boete en drie maanden onvoorwaarde lijke ontzegging van de rijbe voegdheid. De hand die niet aan het stuur was geweest rekende hij niet mee, omdat dat in de nieuwe ver keersregels niet meer strafbaar is. N. vond elke straf goed, als hij maar geen onvoorwaardelijke rijontzegging kreeg. „Motorrij den is een deel van mijn leven. Als u mij die hobby ontneemt, rukt u mij een deel van mijn hart uit." Hij stelde voor dat kantonrech ter mr J. M. Arps desnoods een half jaar voorwaardelijke ont zegging vonniste. Deze bleek nog milder: zeven honderd gulden boete en vier maanden voorwaardelijke rij ontzegging, met een proeftijd van twee jaar. I 7 superieure audiosystemen Bang &0lufsen Te zien en te horen bij: Dert Video-HiFi Nieuwendijk 35, Tel. 01184-12209 VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 17