Meer milieucontrole bedrijven Gevlucht uit vernielde huizen Maij wil WOV in 1998 klaar Visserij taboe in delen Waddenzee Raadscommissie wil alle Middelburgse „politiemensen horen Verdeelde reacties op akkoord Esjberg Ixtra medewerkers en aparte afdelingen in provinciehuis :2 T elematica-netwerk voor havens wellicht half 1992 van start zeeuwse almanak Deuk PZC zeeland DONDERDAG 14 NOVEMBER 1991 ran onze verslaggever nus Antonisse IDDELBURG - Bedrijven joelen ernstig: rekening: hou- n met een scherpere milieu- introle. De provincie gaat veel ieer letten op naleving: van de jgels die met bedrijven zijn af- isproken. Tot nu toe werd er ondjesniaat gecontroleerd, ooral door gebrek aan man- racht. Dat verandert in de loop an 1992 drastisch, verzekert edeputeerde ing A. M. Dek ida, milieu). De manier waarop wordt aangepakt, zal hij ngeven in een nota Handha- ing, die begin 1992 verschijnt. )m de strengere controle daad- ^rkelijk te kunnen uitvoeren, jn en worden door de provincie jeuwe medewerkers aange- Dkken. De organisatie ten pro- ïciehuize is aangepast met het g op de nieuwe benadering. Er jn aparte afdelingen gevormd oor het verlenen van milieuver- inningen en voor de controle i de naleving (door de provin- 'handhaving' genoemd) er- an, Die scheiding betekent on er" meer dat ambtenaren die rgunningsaanvragen beoor- elen, niet langer meer zichzelf gerïkomen bij de controle, et aangescherpte beleid van it dagelijks provinciebestuur - oe aangenaam ook voor het mi- eu - vloeit niet voort uit het intreden van een nieuw college an gedeputeerde staten. Ook is iet geen resultaat van creatieve litiatieven van provinciale sta- en in Zeeland. Gedeputeerde )ek geeft eerlijk toe dat landelij- J afspraken de basis vormen r meer controle. In het hele; &id ;wordt onvoldoende nage daan of bedrijven zich houden n de milieuregels. Steekproe- n geven geen best beeld. Daar- n heeft het rijk voor alle pro- Incies geld beschikbaar gesteld 'jor uitbreiding van het toe licht. De controleurs die Zee- and in dienst neemt, worden ir Den Haag betaald. Ing Dek wil geen oordeel geven over de manier waarop de pro vincie de afgelopen jaren is om gesprongen met de handhaving van de milieuregels. Hij zegt dat de controle in Zeeland niet min der was dan in overig Nederland. De gedeputeerde verwacht wel dat toetsing van de milieuver gunningen aan de bedrijfsvoe ring in een aantal gevallen te kortkomingen aan het licht zal brengen. „Meer controle levert altijd wat op. Ik ga niet uit van grote, onplezierige verrassingen. Er zal wel blijken dat sommige vergunningen niet meer up to date zijn. Daar moet dan wat aan gebeuren." De gedeputeerde geeft aan dat de provincie niet de enige is die bemoeienissen heeft met hinder wet en milieuvergunningen. Ver scheidene andere overheden zijn er ook nauw bij betrokken. Daarom moet het scherpere toe zicht van de provincie niet op zichzelf staan, meent ing Dek. Hij is groot voorstander van een krachtig, eensgezind optrekken. Inmiddels is er een werkgroep gevormd, die moet aangeven hoe er het beste gezamenlijk kan worden opgetreden. Daarin zit ten vertegenwoordigers van pro vincie. milieu-inspectie, justitie, politie, gemeenten, waterschap pen en rijkswaterstaat. De gede puteerde vindt dat een goede zaak, ook voor de bedrijven. Die kunnen dan in een keer worden doorgelicht en niet stukje bij beetje. Gedogen Momenteel hebben alle bedrij ven van enige omvang de vereis te milieu-vergunningen, stelt Dek. Er is geen grote achter stand. In een uiterst beperkt aantal gevallen geeft de provin cie een zogenoemde gedoogbe- schikking. Tot nu toe zijn er vier verstrekt (en inmiddels twee weer vervallen). Het gedogen van bedrijfsactiviteiten in af wachting van een definitieve vergunning zal tot het uiterste beperkt blijven, verzekert gede puteerde Dek. „Het komt spora disch voor en dat zal ook zo blij ven." Hij voegt eraan toe dat een gedoogbeschikking geen vrij brief is voor milieu-onvriendelij ke activiteiten. „De officier van justitie is niet gebonden aan der gelijke beschikkingen van de be stuurlijke overheid." Een achterstand bestaat wel bij het aanpassen van bestaande vergunningen aan nieuwe pro- duktie- en milieu-omstandighe den. Ing Dek geeft toe dat de provincie daaraan afgelopen tijd weinig heeft gedaan. Het nieuwe controlebeleid moet op dit stuk van zaken soelaas bieden. Auto matisch zal blijken of vergun ningen bij de tijd zijn en correct worden uitgevoerd. De gedeputeerde gaat ervan uit dat de nieuwe aanpak in de tweede helft van 1992 merkbaar wordt. Minister Maij-Weggen in Meliskerke. foto Lex de Meester van onze verslaggever MELISKERKE - Het ministe rie van Verkeer en Waterstaat wil vaart maken met de bouw van de Westerschelde-Oever- verbinding (WOV). Als in 1993 de financiële haalbaarheid van het project komt vast te staan, kan wat minister H. Maij-Weggen betreft in 1994 de eerste spa de grond in. Dan kan de verbinding volgens haar in 1998 klaar zijn. Zij zei dit woensdag tijdens een CDA-partijbijeenkomst in een afgeladen Dorpshuis in Melis kerke. Als einddatum voor de WOV is de laatste tijd het jaar 2000 aangehouden. De minister vindt dat de Bel gen eindelijk eens moet stop pen met dwarsliggen. „Een hernieuwde discussie over het plan is buiten de orde. We heb-i ben al ingestemd met een tun nel om de scheepvaart op Ant werpen zo min mogelijk te dwarsbomen. We kunnen niet bezig blijven." De stelling van de minister van Verkeer en Waterstaat is niet nieuw. Vorig jaar kondigde ze deze planning voor de WOV al aan. Ze herhaalde haar plei dooi om aan te geven dat haar gèduld nu echt op is. „Een veto van de Belgen accepteer ik niet." De klachten van de Bel gen dat de tunnel een gevaar lijk obstakel voor de scheep vaart is, noeïnde ze voorbarig. „Er zijn nog helemaal geen be rekeningen over bekend. Bo vendien vertrouw ik meer op mijn eigen waterstaatspecia listen dan op Belgische bereke ningen." Maij-Weggen betoogde dat de verkeersveiligheid in Zeeland, in het bijzonder in Zeeuwsch- Vlaanderen, verbeterd moet worden. Hoe dat precies moet, slot zie pagina 15 kolom 8 an onze verslaggever i IIDDELBURG - De speciale aadscommissie die inventari- eert met welke problemen het liddelburgse politiekorps n| (ampt, gaat alle werknemers noren. In totaal gaat het om on- eveer negentig personeelsle- :n. Dat maakte voorzitter J. O'an Dijk-Sturm woensdag be- cend. Of de politiemensen ook llemaal bereid zijn om te pra- m, weet zij niet. Niet uitgeslo- en is dat ook ex-medewerkers ehoord worden. Vóór de kerst nnt de commissie met een tus- enrapportage. raadscommissie kwam (oensdag voor het eerst bijeen de werkwijze te bespreken en alt"1 tijdpad' uit te zetten. De ergaderingen van het gezel- iap, waarin alle politieke par ijen zijn vertegenwoordigd, zijn esloten. „Omdat het om perso en. gaat", verduidelijkte Van >ijk-Sturm. „Dat heeft niets te ïaken met geheimzinnigheid, laar we willen alle stukken in ertrouwelijkheid kunnen be- andelen." Of tot die paperas- en ook de interne knelpunten- (otitie van het korps behoort, wilde ze niet zeggen. Besloten is in elk geval om met ieder korps lid te praten. „Als je steekproefs gewijs te werk gaat, weet je niet of je net de verkeerde te pakken hebt." Sancties kan de commis sie niet opleggen. „We zijn geen inquisitie. Als je mensen tegen je in het harnas jaagt, krijg je hele maal geen antwoord. We geven iedereen de kans mee te werken. Er wordt geen dwang opgelegd." De raadscommissie gaat voor alsnog de problemen inventari seren. Van Dijk-Sturm kon niet aangeven of het gezelschap in het rapport ook oplossingen aangeeft. „Dan zou ik vooruitlo pen op de zaken. We zullen dat gaandeweg bekijken. De uitkomsten van onze bevin dingen leggen we in daartoe be voegde handen. We kunnen er hooguit bij zeggen: ga er alsje blieft mee aan de slag, want an ders hadden we het spel niet hoeven aan te gaan." Mevrouw Van Dijk-Sturm sprak de hoop uit dat de raadscommissie het vertrouwen van de korpsleden weet te winnen. „Er is ons veel aan gelegen om op zeer zorgvul dige wijze te werk te gaan." van onze verslaggever VLISSINGEN - In de eerste helft van volgend jaar moet een begin worden gemaakt met elektronische uitwisse ling van informatie in de ha vengebieden van Vlissingen en Terneuzen. De voorbcrei- kei dingen voor deze vorm van telematica (een combinatie van telecommunicatie en informatica) zijn in volle gang. Gedeputeerde D. J, P. Bruinooge van economi sche zaken is op dit moment bezig het bedrijfsleven in de beide havengebieden te in formeren over het project. Een telematica-netwerk maakt het mogelijk informa tie over te vereenden of te ontvangen goederen auto matisch door te geven van fabriek aan transporteur, verlader, scheepsagent, re der, havenautoriteiten. douane en dergelijke. Zij be schikken vandaag de dag al lemaal over computersyste men, maar doordat die niet aan elkaar zijn gekoppeld, moeten dezelfde gegevens bij alle verschillende scha kels in een in- en exportke ten opnieuw worden inge voerd. Een telematica-netwerk zorgt ervoor dat alle deelne mers snel de beschikking krijgen over gegevens die voor hen van belang zijn. Dat betekent niet alleen minder tikwerk, maar vooral de mogelijkheid werkzaam heden beter te plannen en la dingen sneller af te werken. Vanzelfsprekend worden vertrouwelijk te achten fi nanciële gegevens van een onderneming niet in het net werk doorgegeven. De provincie Zeeland hecht slot zie pagina 15 kolom 7 foto Lex de Meester Kinderen van de nieuwe groep asielzoekers in de Koudekerkse kampeerboederij Slobberduin. Nieuwe groep asielzoekers in Slobberduin van onze verslaggeefster Claudia Sondervan KOUDEKERKE - Eén ding hebben de asielzoekers in de Koudekerkse kampeerboer derij Slobberduin gemeen: al lemaal vertellen ze het ver haal hoe hun huis en hele heb ben en houden zijn vernield door vechtende partijen. In Somalië door de burgeroor log, in Joegoslavië door de strijd tussen de Serven en de Kroaten, in Sri Lanka door de vete tussen de regering, de Moslims en de Tamils. De reis naar Nederland was zonder uitzondering lang, vol omwe gen en verliep onder moeilij ke omstandigheden. Totaal onkundig van de bom aanslagen bij het ministerie en de staatssecretaris die hun lot bepalen en van de voortduren de discussie over asielzoekers, brengen de gezinnen de dag door. De televisiebeelden van de strijd in Joegoslavië be grijpt de familie Mihalovic wel. Drie dagen brachten twee moeders, hun kinderen en echtgenoten door in het laad ruim van een gesloten vracht wagen. De familie uit de stad Krupa in Bosnië spreekt zeer gebrekkig Duits, maai- het beeld van een Servische stad die door Kroaten bestookt wordt komt naar boven. Pas na een blik op haar pas poort en een tweede blik op haar grauwe gezicht dringt het besef door dat ze nog geen der tigjaar is. „Probleme, alle pro- bleme", schudt ze haar hoofd. Haar familie bleef achter in Krupa en ook de gezinnen van twee broers die meevluchtten. Haar echtgenoot was vrach trijder bij een transportonder neming. Het Nederlandse reis doel was min of meer toevallig, verduidelijkt ze moeizaam. Buiten bij de schommel spelen en praten de kinderen, Neder lands, Somalisch en Servisch door elkaar. Directeur Aad Ketting van ba sisschool De Belling komt die avond om te kijken in welke klas de kinderen terecht kun nen. Net als voor de Iraanse kinderen van vorig jaar. zet De Belling de deuren open voor de asïelzoekersgezinnen. De wat oudere Somalische kinde ren gaan al langer naar de Koudekerkse school. Hun jon ge moeder kwam twee maan den geleden naar Slobber duin. Haar dochter van elf is stralend gelukkig op school, vertelt beheerder Mike van Lieshout van Slobberduin. „In Somalië worden dochters van af hun zevende jaar van school geplukt om thuis te werken." Bombardement De vrouw vertelt verlegen in een paar woorden Engels hoe hun huis werd platgebombar deerd. Het gezin vluchtte naar Kenia, waar het een maand bij een broer van haar man bleef. Haar zuster die in Saoedi-Ara- bië werkt zorgde voor het geld om de vrouw en haar kinderen naar Nederland te krijgen. Haar man is nog in Somalië, maar hoe het hem vergaat weet ze niet. „No telephone, nothing", glimlacht ze. Haar jongste, een kereltje van ne gentien maanden, wijkt geen meter van haar zijde. Waarom er in haar land gevochten wordt, weet ze niet of kan ze niet vertellen. Op de vraag wie er tegen wie vecht, haalt ze haar schouders op. „Everyone to everyone." De verschillende gezinnen die in Slobberduin afwachten of ze de eerste fase van de proce dure rond hun asielaanvraag doorkomen, zijn te verschil lend om veel contact te maken met hun medebewoners. De alleenstaande Somalische moeder en de jonge Srilankese mevrouw Rameesh lachen wat meer met elkaar: het gezin uit Jaffna heeft ook kleine zoontjes. De oudste is drie, de jongste nog maar acht maan den. vertelt de tengere Tamil- vrouw lachend. De lach wijkt niet van haar ge zicht als ze vertelt hoe ze zijn weggegaan uit het voormalige Ceylon. „We moesten weg om onze zoons te beschermen. Kleine zoons kunnen Tamil Tijgers worden als ze op groeien. De Singali willen dat niet. Dochters zijn veilig, die doen ze niets. Maar voor zoons is het onveilig." Na een mis lukte poging om via India weg te komen - het gezin werd toe gang geweigerd op grond van hun paspoort - lukte het het gezin om via de hoofdstad Co lombo naar Singapore te vliegen. Vandaar gingen ze naar Italië. Per auto, na acht dagen rijden, bereikten ze Leeuwarden. Het ministerie verwees ze naar Slobberduin. Moeilijk Mike van Lieshout moet nog twee maal vierentwintig uur beschikbaar blijven om een Turks en een Joegoslavisch gezin op te vangen. Dinsdag zouden ze arriveren, maar woensdag was er nog geen teken van hen. „Je hoort vrijwel niets van te voren over de mensen die je binnen krijgt", verzucht Van Lies hout. De gebrekkige communicatie maakt het moeilijk de achter gronden van de gezinnen te begrijpen. „Je krijgt het land van herkomst en de leeftijden op. Da's alles. De enige voor waarde die ik WVC gesteld heb, is dat de gezinnen een beetje bij elkaar passen. Maar of dat tweede Joegoslavische gezin Servisch of Kroatisch is, weet ik niet. Zoiets kan moei lijkheden geven." Slobberduin blijft tot maart open als noodopvang voor asielzoekers. Staatssecretaris Gabor. foto PieterHonhoff DEN HAAG/ESBJERG (ANP) - Delen van de Waddenzee wor den volgend jaar gesloten voor de visserij op mosselen en kok kels. Daartoe hebben Neder land, Duitsland en Denemarken woensdag besloten tijdens de Waddenzee-conferentie in het Deense Esbjerg. Welke gebie den worden gesloten is niet be kendgemaakt. Dat komt te staan in de nota Zee- en Kust visserij die het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij in februari uitbrengt. Volgens staatssecretaris Gabor. die Nederland op de conferentie in Esbjerg vertegenwoordigde, zullen die gebieden worden ge sloten die ecologisch van hoge waarde zijn. Daarbij wordt uit gegaan van wetenschappelijke rapporten, aldus Gabor. De staatssecretaris toonde zich buitengewoon tevreden over de uitkomst van de conferentie. „Wij hebben een groot succes ge boekt. Het is de eerste keer dat de drie regeringen het eens zijn geworden over gemeenschappe lijke uitgangspunten en daar aan concrete maatregelen kop pelen die bindend zijn." Naast het sluiten van gebieden zal Ne derland de kokkelvissers techni sche beperkingen opleggen, zo dat de manier van vissen minder schadelijk wordt voor het bo demleven. Duitsland gaat nog een stapje verder. In het Duitse deel van de Waddenzee wordt de kokkelvis serij met ingang van 1 maart 1992 gesloten. Voor de Duitsers is zo'n verbod gemakkelijk uit te vaardigen, omdat het land mo menteel nauwelijks kokkelvis serij heeft. Wat Denemarken gaat doen is nog niet duidelijk. In principe mag kokkelvisserij plaatsvinden in gebieden waar ze geen schade toebrengt aan de natuur. De Deense milieuminis ter Möller beslist deze week wat dat in de praktijk zal betekenen. Geen verschil Wat de exacte gevolgen zijn van het sluiten van Nederlandse ge bieden is evenmin helemaal dui delijk. Vorige week liet Gabor nog weten uitsluitend in te zul len stemmen met sluiting van beperkte delen van de Wadden zee. In Esbjerg is echter overeen gekomen aanzienlijke delen te sluiten. Volgens Gabor is er 'geen enkel verschil waarneem baar' tussen de beide definities. „We hebben hier de tekst aange nomen zoals die in de voorberei dende stukken stond. In die zin is er geen sprake van een ver schil." Duitsland, Denemarken en Ne derland hebben woensdag ook afspraken gemaakt om de olie- en gaswinning in de Waddenzee aan banden te leggen. Verder hebben de drie Waddenlanden woensdag besloten recreatie en toerisme in het Waddengebied niet verder te laten toenemen. De aanleg van nieuwe vliegvel den wordt evenmin toegestaan en er worden beperkingen ge steld aan militair en burger- vliegverkeer. Daarnaast wordt onderzocht of militaire activitei ten in het Waddengebied kun nen worden geweerd. Voorts zal Denemarken de jacht op trekvo gels verbieden In Nederland en Duitsland geldt een dergelijk verbod al. De afspraken zoals die in Esb jerg zijn gemaakt, worden door milieuminister Alders verwerkt in een zogenoemde planologi sche kernbeslissing voor de Waddenzee. Deze verschijnt be gin volgend jaar. DEN HAAG (ANP) - Natuuror ganisaties hebben verdeeld ge reageerd op de conferentie in Esjberg. De Landelijke Vereni ging tot Behoud van de Wad denzee toonde zich woensdag tevreden over het bereikte ak koord rond de schelpdierenvis serij. Veel gereserveerder is Greenpeace, waar men de uit komsten te vaag vindt. „Voor Nederland is er nu aan zienlijke druk op de ketel geko men. Gabor heeft moeten spre ken van aanzienlijke gebieden in plaats van beperkte gebieden. Daar zullen we hem in de toe komst aan houden", aldus actie coördinatrice A. Woudstra van de Waddenvereniging. In de visie van de Waddenver eniging betekent de toezegging dat ecologisch waardevolle ge bieden worden gesloten, dat ten minste de helft van de Wadden zee tot verboden gebied wordt verklaard. Volgens Woudstra gaat het om het gehele oostelij ke deel van de Waddenzee. Minder tevreden is de Wadden vereniging over het moratorium voor de olie- en gaswinning. Dat is in 1994 afgelopen. „De komen de drie jaar gaan de landen be kijken wat er na 1994 moet ge beuren. Voor Duitsland is dit misschien een klein stapje voor uit. Maar wat Nederland betreft is er geen vooruitgang geboekt", aldus Woudstra. Greenpeace vindt dat de confe rentie maar weinig concreets heeft, opgeleverd. „Vaagheid troef' en „het is ongelofelijk dat drie ministers één van de waar devolste en kwetsbaarste na tuurgebieden van West-Europa niet naar behoren kunnen be schermen". zo liet de milieu-or ganisatie weten. Wat het moratorium betreft is Greenpeace teleurgesteld dat er geen afspraken voor na 1994 zijn gemaakt. De lozingsreductie- lijst vindt men te mager en de af spraken over militaire activitei ten te vaag. Dat laatste gaat ook op voor het verbod op kokkel- en mosselvisserij. „Welke stukken van de Waddenzee en wanneer het ingaat is onduidelijk." i li i i i i i I I I I I I I I I I I I I I I ITTT Zevenenveertig is-ie en, zeer tot zijn ongenoegen, weer vrijgezel. Dus toen er een mooie jonge collega kwam om een weekje kennismakingsstage te lo pen, cleed hij erg zijn best. Hij was attent, geestig en ad rem en deed zijn best om een gun stige indruk te maken. Vorige week belde de chef van het rayonkantoor waar ze opgewekt haar dagelijkse werk verricht. „U hebt wel indruk gemaakt", sprak hij pesterig. „Ze zegt vleiende dingen over u. Zéér vleiende dingen, mag ik wel zeggen." De vrijgezel bloosde licht: „Ik lach me een deuk", zei hij, maar zijn hart sloeg een paar slagen over. Uiterst jeugdig reed hij die avond naar zijn flat, iets té hard, en iets te luid meezin gend met de radio. Met een zwierige haal aan het stuur parkeerde hij zijn auto op het donkere par keerterrein. Iets te zwierig, dat wel. De deuk in zijn portieren en spatbord heeft hij er inmid dels licht grommend uit ge klopt. Maar de deuk in zijn imago, wanneer ze dit leest, dat zal wel wat moeilijker worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 13