PZC Archief deportatie joden duikt op ellicht vredesmacht Joegoslavië commentaar Pronks Paramaribo Parkeerbeleid Cambodja in teken terugkeer >olitie mag burger le rekening sturen binnen- en buitenland Kamer verwerpt straf student SCHOENENZAAK IN GOES x,ord Carrington onderzoekt mogelijkheden in opdracht EG Haagse bewaker geeft zich aan na handel in wapens met crimineel 149,- WOENSDAG 13 NOVEMBER 1991 Zestien jaar geleden onderhandelde minister Pronk, in het kabinet-Den Uyl op de post ont wikkelingssamenwerking, met de regering van Suri name over de 'afkoopsom' van Nederland bij de on afhankelijkheid. Deze week gaat dezelfde minister Pronk naar overleg met ministers uit Paramaribo over her stel van normale betrekkingen tussen Nederland en Surina me, nu daar inmiddels een regering is aangetreden die aan koerst op wezenlijke hervormingen in de samenleving. En daarbij gaat Pronk de roep vooruit dat hij bereid is de ont wikkelingshulp aan Suriname te hervatten. Twee keer heeft Nederland die hulp opgeschort: na de zogeheten 'december moorden' van Bouterses leger in 1982 en na de 'telefonische' staatsgreep van de legerleider op kerstdag 1990. Volgens Pronk zijn er nu 'voldoende bemoedigende' tekenen om van uit Den Haag een signaal naar de regering van president Ro nald Venetiaan te doen uitgaan dat zijn beleid ondersteunt. Er zijn immers serieuze plannen om de rechtsorde te verste vigen, de economie te saneren en de macht van het leger in te perken. En dat waren de voorwaarden die Nederland steeds heeft gesteld aan hervatting van de hulp. Pronk heeft al het verwijt gekregen dat hij teveel voor de muziek uitloopt met zijn beloften aan de vooravond van de onderhandelingen. Vanuit de opvatting 'dat het toch wel niks zal worden met Suriname' is die kritiek op de bewinds man nog wel te verdedigen. Maar de ervaringen met meer dan tien jaar wild-west-democratie in Paramaribo hebben ook Pronk een stuk voorzichtiger gemaakt. De hulp aan Suri name zal in de toekomst nooit meer een lokkertje of een toe gift zijn voor compensatie van wat dan ook. De besteding van de nog resterende 1.3 miljard gulden, die Suriname sinds 1975 tegoed heeft, zal onderdeel uitmaken van een nieuwe, volwassen relatie tussen beide landen. Twee grote proble men, waaraan de Surinaamse samenleving sluipend kapot ging - de macht van het leger en de drugshandel - zullen moe ten worden opgelost. President Venetiaan heeft daartoe al stevige aanzetten gegeven. Niet alleen in Nederland, maar ook internationaal heeft hij met zijn durf vertrouwen geoogst. Vooral in de Verenigde Staten en in Frankrijk, lan den die nogal wat te stellen hebben met Suriname, wordt met meer dan gewone interesse gekeken naar de manier waarop Nederland in Paramaribo de boel op orde kan helpen bren gen. Wanneer de Surinaamse politici van dit moment alleen maar hulpgeld willen binnenhalen, hebben ze het mis. Pronk kan niet veel anders dan hervatting van de ontwikkelingssa menwerking gebruiken als een breekijzer voor een hecht doortimmerde en vergaande regeling. Daarvoor is de tijd nu rijP- Minister Maij-Weggen (verkeer) is zo verstandig geweest om voorlopig het parkeerbeleid voor de particuliere au to te laten waar het hoort, bij de gemeentebesturen. Zolang de kwaliteit van het openbaar vervoer en de bereikbaarheid van publieke voorzieningen sterk afhankelijk zijn van plaat selijke omstandigheden (Randstad of buitenprovincies, stad of dorp, centraal- of afgelegen, wel of geen treinverbinding), zolang is het onmogelijk om landelijk geldende normen voor parkeren en dus voor autogebruik op te stellen. De parkeer- nota van de minister bevat dan ook niet meer dan vrijblijven de adviezen en suggesties. Over enkele jaren zal worden na gegaan of er in de praktijk iets mee is gedaan. De minister heeft in het kader van haar algemene beleid op het gebied van verkeer en vervoer juist bij gemeenten en bij op te nieuw richten vervoerregio's (speciale samenwerkingsverbanden)! de verantwoordelijkheid gelegd, zelf met oplossingen te ko men om het verstandig gebruik van de auto te stimuleren. Het zou niet zo handig zijn geweest om initiatieven van be stuurders, die plaatselijke belangen het best kunnen beoor delen, nu weer te doorkruisen met Haagse betutteling. Laat verstandig parkeerbeleid nu maar eens van onderop komen. vdM. slot van pagina 1 te schaffen voor studenten in het erkend particulier onderwijs. „Van die 6000 studenten stapt tweederde over naar het 'gewo ne' onderwijs", voorspelt Nete lenbos (PvdA), zodat de maatre gel Ritzen eerder extra geld gaat kosten dan dat 't wat oplevert. Bijna alle fracties zijn er te gen om de basisbeurs (gift) van studenten die hun propedeuse niet in één jaar halen tijdelijk om te zetten in een lening. „De propedeuse is er ook ter oriënta tie", aldus het CDA. De PvdA voorspelt een chaos bij de Infor matiseringsbank, als de maatre gel door zou gaan. Veel liever ziet de Kamer herinvoering van de afgeschafte controle op de studievoortgang, gedurende de gehele studie. De lesgeldverhoging van bij na 300 gulden in 1992 voor niet- leerplichtige kinderen in het voortgezet onderwijs was al van de baan. Het lesgeld gaat om- hoog met 35 gulden tot 1198 gul den in 1992. Ritzen wil de verho ging van 300 gulden nu in 1993 doorvoeren. Onderwijswetten schrijven hem dat zelfs voor, om dat het lesgeld 20 procent van de werkelijke kosten moet dekken. CDA en PvdA willen een onder- zoek naar de mogelijkheden om het huidige stelsel van les- en cursusgelden af te schaffen. Pagina 4: nieuwe lesgeld-discus- Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen, Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6,4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel, Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: ,op de kantoren door cje klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avondvan 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven- 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen. van onze correspondent Hans Gertsen PARIJS - Wie heeft in 1944 het akelig volledige kaart systeem van de Joodse bevolking in de regio Parijs la ten verdwijnen en waarom? Dat is een van de vragen die politici, historici en joodse organisaties in Frank rijk sinds dinsdag opnieuw hevig bezighoudt. Het jarenlang zoekgewaande systeem blijkt zich al die tijd in het archief van het staatssecretariaat voor oud strijders te hebben bevonden, hoewel de rechterhand van staatssecretaris Louis Mexandeau dat enkele we ken geleden nog glashard ontkende. De advocaat Serge Klarsfeld heeft gisteren echter het bewijs van het be staan van het kaartsysteem geleverd. Het systeem dat bestaat uit vele tienduizenden kaarten werd in 1940 aangelegd door de Franse politie in op dracht van de Duitse bezetter. Alle joodse burgers in Pa rijs en omgeving moesten zich verplicht laten registre ren. Alleen al in het departement Seine ging het om ruim 149.000 mensen. Het zo opgebouwde kaartsysteem heeft de deportatie van tienduizenden Franse joden naar vernietigingskam pen vergemakkelijkt. De Gestapo gebruikte de gege vens bij diverse razzia's. De chef van de afdeling Joodse Zaken van de Gestapo roemde de kwaliteit van het kaartsysteem en de medewerking van de Franse politie in een brief aan zijn baas Eichmann. Waarschijnlijk eind augustus 1944. toen de Franse hoofdstad nog maar enkele dagen bevrijd was, heeft een mysterieuze groep mannen de tienduizenden kaarten uit het Parijse hoofdbureau van politie weggehaald. Sindsdien was het kaartsysteem officieel zoek. De Franse autoriteiten hebben altijd gesteld dat het be lastende archief verdwenen was. Een uitgebreid onder zoek aan het eind van de jaren zeventig leverde veel vraagtekens op, maar het kaartsysteem bleef spoorloos. Tot twee maal toe kregen onderzoekers bij het staatsse cretariaat voor oudstrijders te horen dat men daar niet in het bezit van het systeem was, Het kwam ook niet voor in het register van dat archief. Belangrijker nog dan de vraag wie het systeem in 1944 heeft weggehaald uit het politiebureau, is de vraag waar om het staatssecretariaat het bezit ruim 46 jaar lang heeft ontkend. De mildste hypothese is dat het kaartsys teem simpelweg zoek is geraakt tussen grote partijen niet in kaart gebrachte archiefstukken. Een mogelijk heid die de duidelijk in verlegenheid gebrachte staatsse cretaris Mexandeau gisteren met nadruk opperde.. Maar het is helemaal niet uitgesloten dat er iets veel ern- stigers achter steekt. De autoriteiten zouden het kaart systeem wel eens bewust verborgen hebben kunnen houden, omdat de documenten getuigen van een hele zwarte bladzijde uit de Tweede Wereldoorlog. Dat mede werkers van het staatssecretariaat van niets wisten, lijkt niet erg waarschijnlijk. Ze gebruikten het kaartsysteem onder andere bij de beoordeling van aanvragen voor ver- zetspensioenen en schadeloosstellingen. De advocaat Serge Klarsfeld heeft de Franse justitie ge vraagd beslag te leggen op het kaartsysteem en het als nog ter beschikking te stellen van het Joods documenta tiecentrum. Die wil het open stellen voor historici en journalisten, die onderzoek willen doen naar de deporta tie van tienduizenden Franse Joden en naar de collaboa- tie. Klarsfeld wil ook dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de houding van de autoriteiten. „Geen toegang ver lenen tot documenten die duidelijk maken hoe een tra gedie die ons land heeft gemarkeerd zich heeft voltrok ken. is betreurenswaardig. Maar het bewust ontkennen van het bestaan van die documenten, lijkt me straf baar", aldus Klarsfeld. De kwestie zal de komende da gen ongetwijfeld nog heel wat stof doen opwaaien in Frankrijk. Korteweg City Shoes opent met extreem lage prijzen voor kwaliteitsschoenen. KOM KIJK («$V| PAS PROFITEER Openingsaktie van 14 tot 21 nov. Haast u, want OP OP Goes - Kolveniershof 9 Een oude Buddhistische monnik wordt geholpen bij het afdalen van de vliegtuig trap. De man keerde na twaalf jaar terug in zijn land. foto Dominique Faget/EPA Raadsels rond Frans archief dat 46 jaar zoek was De afgelopen weken heeft het koninklijk Khemarin-paleis in alle stilte een opknapbeurt van een miljoen dollar onder gaan. In dat paleis hielden de Rode Khmers de prins drie jaar onder huisarrest na zijn eerste terugkeer in 1975. De tweede terugkeer is het zo veelste huzarenstukje van de beminnelijke Sihanouk, dat te danken is aan zijn grote di plomatieke vaardigheden, doorzettingsvermogen, toe wijding aan de nationale zaak en populariteit onder de Cam- bodjanen. trj'Ionze correspondent "ioRDWIJK - EG-gezant lord .11 er Carrington vertrekt Liensdag naar Joegoslavië om de mogelijkheden voor het ren van een vredesmacht te sic lerzoeken. De Europese Ge- 14j enschap lijkt daartoe weer h ejtjt nu zowel Kroatië als de 12-1 .goslavische federale rege- Oo/ |g een beroep op de EG heb- i gedaan om tussenbeide te 2). nen in het conflict. EG-ministers van buiten- dse zaken drongen dinsdag lens informeel beraad in ordwijk ook aan op het bij- troepen van een spoedzitting de Veiligheidsraad van de p enigde Naties over de Joego- rfsche kwestie. De Veilig- co dsraad zou een olie-embargo ieëï eten instellen en zich ook 41 ben uitspreken over het stu- s i van een vredesmacht. rrington, de voorzitter van de M( ciale vredesconferentie in Den Haag over Joegoslavië, moet gaan uitzoeken wat de be doelingen van Kroatië en Servië zijn en of het sturen van een vre desmacht inderdaad zinvol is. Hij zal praten met de Kroatische president Franjo Tudjman en de Servische president Slobodan Milosevic. Vredesplan Volgens het Britse televisiesta tion ITN reist Lord Carrington vandaag af naar Joegoslavië met een vredesplan dat voor bei de partijen aanvaardbaar zou kunnen zijn. Het plan zou de Ser viërs uiteindelijk him Groot- Servië geven en de Kroaten hun onafhankelijkheid. Carrington stelt voor de 600.000 Serviërs die in Kroatië wonen, middels een referendum te laten beslissen over hun eigen toe komst. Vrijwel zeker zullen de Serviërs kiezen voor de aanslui ting van hun gebieden bij Ser vië, zodat het Groot-Servië ont- DEN HAAG (ANP) - De be waker van het Penitentiair Selectie Centrum (PSC) in Den Haag, die via het week blad Aktueel en het televi sieprogramma Crime Time van de TROS in opspraak is gekomen wegens corruptie, heeft zich maandagochtend aangegeven bij de Rijksre cherche in Den Haag. Dat heeft zijn raadsman, mr. W.J.P. Nolet dinsdag beves- tigd. Volgens de advocaat heeft zijn cliënt, R. B. uit Den Haag, „eieren voor zijn geld gekozen, omdat hij als ge volg van de negatieve beeld vorming rond zijn persoon in media geen kant meer op kon". B. kwam vorige week don- v derdag in opspraak door een reportage in Aktueel, die een dag later werd gevolgd door een uitzending van Crime Ti me. In beide gevallen werd een beeld geschetst van de contacten die de Haagse be waker onderhield met ene R. Z. (33), een voortvluchtige gedetineerde uit het PSC. In de reportages werd aange toond dat de Hagenaar op verzoek van de Amsterdam mer een wapen leverde. Het tweetal sprak in de uitzen ding ook over de levering van cocaïne, schilderijen en horloges. Na de publikaties besloot de gevangenisbewa ker onder te duiken. Naar aanleiding van deze zaak stelde de rijksrecher che onmiddellijk een onder zoek in naar de handelwijze van R. B., maar ook naar mo gelijke andere gevallen van corruptie in het Nederlandse gevangeniswezen. De direc tie van het PSC verbood de verdachte verder de toegang tot de inrichting, in afwach ting van de resultaten van het onderzoek. Kroatische regering de aller hoogste prioriteit is. Geweld De EG-ministers veroordeelden dinsdag het recente geweld van het federale (Servische) leger te gen vooral de steden Dubrovnik en Vukovar. De EG zal, op initiatief van de Franse president Mitterrand, een beroep doen op de kinderor ganisatie van de VN. Unicef, om grote aantallen kinderen uit Du brovnik en andere steden te eva cueren. Een boot die in Dubrov nik 1200 mensen, waaronder veertien EG-waarnemers zou oppikken, mocht gisteren de ha ven van de stad niet in. Onderzoek De boot wordt vastgehouden in de haven van Zelenik in Monte negro. om daar te worden onder zocht door federale soldaten. Daardoor zitten ook de EG- waarnemers nog enkele dagen vast in Dubrovnik. Hun hotel werd dinsdag weer onder vuur genomen; daarbij viel één ge wonde. Sinds juni zijn al 2500 Kroaten en een onbekend aan tal Serviërs omgekomen. Advertentie JEN HAAG (GPD) - De politie onder bepaalde voorwaar- en een deel van de kosten voor g jj; aar activiteiten doorbereke nt en aan personen of organisa- De fracties van CDA en VdA in de Tweede Kamer temden gisteren in met een !."G "orstel hiertoe van de minis- ers Dales (binnenlandse zaken) Hirsch Ballin (justitie). De ppositiepartijen VVD en D66 ijn vooralsnog tegen. iazi 'ier maanden oor ophangen ïaaktfoto's 'an ex-vriendin HOLLE (ANP) - De rechtbank Zwolle heeft dinsdag de 42- rige P. de la L.C. uit IJssel- ein veroordeeld tot een gevan- enisstraf van vier maanden, e man hing in de woonplaats rmelo van zijn ex-vriendin aaktfoto's van deze vrouw op. e actie was een soort wraakne- ling na het beëindigen van de iiatie tussen hen beiden, e rechtbank zegt in haar von- is „het handelen van verdachte het kader van dit feitencom- lex dermate laaghartig en af- eurenswaardig te achten, dat seds hierom tot het opleggen an de hoogst mogelijke gevan- enisstraf moet worden beslo- jn", De beide ministers, belast met de politie, willen dat de regiona le politiekorpsen die momenteel opgericht worden voortaan een rekening kunnen uitschrijven aan particulieren (zowel perso nen als organisaties) voor ver leende hulp. Strikte voorwaar den zijn wel dat de activiteit waarvoor (gedeeltelijk) betaald moet worden een normale poli tietaak is en dat de inzet van de politie naast het algemene'be lang ook het bijzondere belang dient van de hulpvrager. Daarbij moet bijvoorbeeld gedacht wor den aan politieondersteuning bij voetbalwedstrijden, andere evenementen en zware transpor ten. Het gaat om die gevallen waar bij de belanghebbende af moet wegen of politiehulp inderdaad 'lonend' is, of dat er naar alterna tieven gezocht moet worden, liet Hirsch Ballin de Kamer weten. De regeling, die nader uitge werkt zal worden in de nieuwe Politiewet, moet volgens de mi nister in de eerste plaats de on duidelijke gevallen waarin nu al kosten doorberekend worden 'ordenen' en 'wildgroei' tegen gaan. De politiezorg voor de bur ger zal hier niet onder leiden, zo verzekerden de beide ministers. Voor 'collectieve taken' als handhaving van de openbare or de, de opsporing van strafbare feiten en de accute hulpverle ning, zal de bureger geen reke ning gepresenteerd krijgen. Eerste kamer akkoord met koppelingswet DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft dinsdag ingestemd met het wetsvoorstel dat de koppeling regelt van de uitke ringen aan de loonontwikke ling in de bedrijven. Ook het CDA ging met het wetsvoorstel akkoord, zij het niet van harte. De VVD stemde tegen. Statuut somt rechten op van belastingbetaler DEN HAAG (GPD) - De belas tingdienst heeft ruime bevoegd heden. Het is daarom van groot belang dat belastingplichtigen hun rechten zo goed mogelijk kennen en kunnen kennen. Is dat niet het geval dan zou bij de belastingplichtige de indruk kunnen ontstaan dat meer be lasting betaald wordt dan men eigenlijk zou moeten. De bereid heid om vrijwillig belasting te betalen, kan dan afnemen. Hef fing en invordering van belas tingen zouden daarmee onuit voerbaar worden. Dit stelt staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) in het gisteren door hem gepresenteer de 'belastingstatuut'. In het sta tuut staan de rechten van belas tingplichtigen opgesomd. Dit soort statuten bestaan al in Groot Brittannië, Frankrijk, Ier land, Canada en de Verenigde Staten. In ons land is er vooral door de Eerste Kamerfractie van het CDA op aangedrongen. PHNOM PENH (IPS) - Cam bodja staat in het teken van de terugkeer. Mensen die vele jaren gëleden het land verlie ten, keren terug. Prins Siha nouk keert voor de tweede keer terug naar huis. Donder dag zal het voormalige, en vrijwel zekere toekomstige, staatshoofd van Cambodja na ruim tien jaar balling schap een ongetwijfeld triomfantelijke intocht ma ken in Phnom Penh. Daarmee beleeft het land het symboli sche einde van 21 jaar oorlog. staat dat de machthebbers in Belgrado nastreven. Voor de Kroaten zou het verlies van de Servische gebieden een bittere nederlaag zijn, maar zij zouden weinig keus hebben. De belegerde steden Vukavar en Dubrovnik kunnen elk moment in Servische handen vallen, en dat zou niet het einde van de Servische opmars betekenen. Voordeel van het vredesplan is dat Kroatië onmiddellijk onaf hankelijk wordt, wat voor de EG-ministers dalen de trap af voor een groepsfoto tijdens hun overleg in Noordwijk. foto ANP/Paul Vreker Pullovers en vesten speciale aanbieding: ronde hals pullover in 5 kleuren

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3