eer ruimte voor natuurbeheer PZC Belg moet schade aan strandhokjes Ireskens betalen Inzamelen landbouwgif mislukt Vlissingen wil hogere lasten voor milieuplan Overname aandelen jan Sagro Holding Provincie: eigendom gifgrond niet terzake Alleen golfbanen bij Goes, Haamstede en bij Middelburg provincie 13 {omende jaren uitbreiding met 4700 hectare voorzien VAN DER PEYL I WOENSDAG 13 NOVEMBER 1991 In onze verslaggever jDELBURG - Het dagelijks ivinciebestuur maakt ruim voor meer natuurgebie- i. Komende jaren moet er ir een oppervlakte van zo'n hectare bijkomen. Het it grotendeels om afronding uitbreiding van bestaande levolle gebieden (2.900 jtare) en voor een deel om (wikkeling van nieuwe na- ap urgebieden (1.800 hectare), eland voldoet hiermee aan rplichtingen die voort- oeien uit het nationale urbeleidsplan. welk tempo de uitbreiding n de Zeeuwse natuur gestalte ijgt, is overigens onduidelijk. :t dagelijks provinciebestuur >eft weliswaar op papier aan jlke gebieden in de toekomst Bo: et predikaat 'natuur' moeten rijgen - in totaal 116 - maar ver- ndt daaraan meteen een finan- H ciële voorwaarde: er moet geld beschikbaar zijn, zowel voor aankoop als voor beheer. Het rijk komt in elk geval wel over de brug voor aankoop en inrichting van nieuwe gebieden: van 185.000 gulden in 1991, oplopend tot 925.000 gulden in 1994 en ver der. Er zijn drie soorten gebieden in het geding. Beheersgebieden: boerenland met natuurwaar den; geen- aankoop en beheer door de natuurbescherming, wel een vergoeding voor beperking van agrarisch gebruik. Reser- vaatsgebieden: slecht boeren land met grote natuurwaarden; aankoop en beheer door de na tuurbescherming. Natuuront wikkelingsgebied: tot natuur om te vormen boerenland; aan koop en beheer door de natuur bescherming. De verdeling van de gebieden over de drie echte organisaties voor natuurbeheer )k< nonze verslaggeefster ■HEERENHOEK - De Amster- amse investeringsmaatschap- 'o.l) Bcrinco heeft een aandelen- leerderheid gekocht in Sagro olding Zeeland bv te 's-IIee- nhoek. Volgens de directie an Sagro heeft de overname dg ;en gevolgen voor het perso- eel. Zowel de Sociaal Econo- ische Raad als de vakbonden 0 u |jn op de hoogte gesteld. ;t Zeeuwse moederbedrijf Sa- o Holding Zeeland bv heeft n groot aantal dochteronder- mingen die werkzaam zijn op et gebied van de aannemerij. belangrijkste zijn CVI (Axel), 'f fermeulen (Breskens), Sagro taalbouw (Vlissingen) en Sagro annemingsmaatschappij ('s- eerenhoek). In totaal zijn de edrijven gezamenlijk goed voor 14 q jaaromzet van tachtig mil- len en hebben ze 250 perso- lelsleden in dienst, oor deelname van Berinco lopt Sagro een toekomstige tbreiding te kunnen financie- in. De recente overname van de elgische staalconstructie- oep ASK vormde een eerste inzet hiertoe. Voorlopig gaat het moederbe drijf nog op de oude voet voort. Zowel de dagelijkse leiding als de Raad van Commissarissen blijft ongewijzigd. Open dag van 'Ouders van een overleden kind' GOES - De regio Zeeland van de landelijke zelfhulporganisatie 'Ouders van een overleden kind' houdt zaterdag 16 november een open middag in het Sociaal Centrum aan de Frans den Hol landerlaan in Goes. De deuren gaan open om 13.30 uur. De organisatoren willen deze dag ouders die een kind, van wel ke leeftijd dan ook, hebben ver loren kennis laten maken met de vereniging en elkaar. Na een in leiding is er gelegenheid om met andere ouders en grootouders te praten over de eigen ervaringen bij en na het overlijden van een kind of kleinkind. ui a an onze verslaggeefster 10, IDDELBURG - De negentien- gijrige P. de W. uit Brugge ver- Sp eelde zich in augustus 1990 O. c »en hij na een nacht stappen in op de eerste ochtend- el; oot naar Vlissingen moest ak, (achten. Hij vond vertier bij de die op het strand Bafan Breskens stonden. 22 et een vlaggemast en een 17, ihop vernielde hij veertien >-, strandhuisjes. 'Om te zien of 'ie of! randen wou' stak de knaap een e,anddoek in brand. Hij vertelde insdag op de zitting van de po- T( tierechter in Middelburg dat de brandende handdoek weer 20rondig uitgetrapt had, maar de olgende ochtend was het lor, trandhokje waarin hij zijn test 22 itvoerde wel afgebrand, ie eigenaars van de strandhuis- s dienden een schadeclaim in o.tf an in totaal ruim 2.300 gulden. ;nd ie W. heeft nog een schadeclaim elic ft eerdere veroordelingen van e kinderrechter te vergoeden, ut laarvoor de jongeman werkt. ut Ifficier van justitie mr D. van f i erBel vroeg om vrijspraak voor a aanklacht van brandstich- etc tag. omdat De W. de handdoek 20 iet met opzet had gebruikt om >k( et strandhuisje in brand te ste- lo: en. De W. droeg wel schuld aan brand, vond mr van der Bel. ij vroeg om twee maanden 'orwaardelijke gevangenis- raf en betaling van de schade- aims in zes maanden tijd. Poli- ierechter mr D. Dorewaard van loekhout vonniste conform, zij it dat De W. een jaar de tijd (ijgt om de eigenaren van de mdhuisjes schadeloos te stel- [ndat hij een hekel had aan te- jfooncellen rukte de 28-jarige A. Be J. uit Goes de hoorn van een glefooncel op de grote Markt in Dat had de verbalisant Ban de gemeentepolitie tenmin ste opgetekend uit de mond van 'ej.Deman werd op eenjanua- CC p, r> CE Q handelsdrukwerk tijdschriften boeken folders ontwerpen reclame-adviezen Postbus 6 - 4416 ZG Kruiningen Tel. 01130-2110 - Fax 01130-3249 - Zeeuwse Landschap, Natuur monumenten en Staatsbosbe heer - moet nog gebeuren. De bestaande zogenaamde 'in vloedssferen' veranderen. Bij het selecteren van de gebie den die in aanmerking komen voor een natuurfunctie is de 'e- cologische hoofdstructuur' van het natuurbeleidsplan gevolgd. Die bestaat in Zeeland uit: de duingebieden met binnenduin- rand; de Deltawateren met bin- nendijkse gouden rand; de oud ste polders, oftewel oudland, zo als Yerseke Moer, Hengstdijkse Putting; de kreken en kreekres- ten vooral in Zeeuwsch-Vlaan- deren; de dekzandgebieden bij de Belgische grens. De meeste gebieden zijn binnendijks langs het water te vinden. Achter de hand Het dagelijks provinciebestuur heeft nog niet alle voor Zeeland beschikbare hectares verdeeld; er wordt ongeveer 1.000 hectare achter de hand gehouden, om met name te gebruiken voor be heer van akkerranden en dijken. Op Schouwen-Duiveland is 162,5 hectare beheersgebied, 278,7 hectare reservaatsgebied en 406,8 hectare natuurontwik kelingsgebied voorzien. Voor Sint Philipsland/Tholen gaat het om 46,9 hectare reservaat en 0 207,3 hectare natuurontwikke ling; Noord- en Zuid-Beveland 12,2 hectare beheer, 228 hectare reservaat, 403,4 hectare natuur ontwikkeling; Walcheren 5,3 hectare reservaat, 227 hectare natuurontwikkeling; Zeeuwsch-Vlaanderen 221,9 hec tare beheer, 958,3 hectare reser vaat, 565,8 hectare natuuront wikkeling. De meeste van de 116 gebieden zijn al op de een of andere ma nier beschermd of grenzen aan een natuurgebied; daar is afron ding of uitbreiding in het geding. Nieuwe gebieden die in aanmer king komen voor natuurontwik keling zijn onder meer: Noord- gouwepolder op Schouwen; Zwinpolder, Diomedepolder, Oude Geulsche Watergang, Pa penpolder, Brandkreek, Veer- hoekpolder, Stampershoekpol- der, Gaternissekreek, Linie, Oudmanspolder, Hoek van Dijk, Ser-Pauluspolder, Louisapolder en Prosperpolder in Zeeuwsch- Vlaanderen. Bij de keus van ge bieden heeft het dagelijks pro vincie vrijwel volledig het plan Tureluur van de Zeeuwse Milieu Federatie gevolgd. De historische Deesche watergang bij Kattendijke moet in het kader van natuurontwikkeling met bijna 28 hectare worden uitgebreid. foto Willem Mieras rinacht aangehouden in een ca fé, nadat hij met een telefoon hoorn binnen kwam zetten. De caféhouder kreeg de hoorn ge presenteerd van De J. met de woorden 'Er is telefoon voor je'. De cafébaas zag de humor er niet van in en belde de politie. Dinsdag op de zitting van de po litierechter vertelde de Goese- naar een ander verhaal. Hij zou de hoorn gevonden hebben toen die al op de grond lag. De verkla ring op het politiebureau had hij slechts ondertekend omdat hij snel naar huis wilde. De politie zou geweigerd hebben aan te te kenen dat De J. om die reden al leen tekende. De hoofdagent die het verhaal van De J. opgete kend had, verklaarde ter zitting zich niets herinneren van zo'n opmerking en een dergelijke aanvulling ook hoogst ongebrui kelijk te vinden. Officier Van der Bel vroeg 250 gulden boete voor wat hij een er gerlijke vorm van vandalisme noemde. De Politierechter Dore waard van Boekhout twijfelde hevig aan de versie van de Goe- senaar, maar achtte de vernie ling niet bewezen omdat er geen getuigen waren. Wel achtte hij bewezen dat de man zich de hoorn onrechtmatig had toe geëigend. Hij legde honderd gul den boete op. Slachtoffer van aanrijding was niet bestuurder 's-HEERENHOEK - De 24-jari- ge A.J.G. M. uit Lewedorp is waarschijnlijk niet de bestuur der geweest van de auto, die za terdagavond tegen een auto reed die geparkeerd stond op de Molendijk in 's-IIeerenhoek. De rijkspolitie van Borsele zegt voorbarige informatie te heb ben verstrekt over de aanrij ding. De politie deelde zondag mee. dat de inwoner van Lewedorp kennelijk in beschonken toe stand tegen de geparkeerde au to was gereden, waarin zich P.H.A. B. (20) uit 's-Heerenhoek bevond. Ondanks zijn verwon dingen zou M. vervolgens de be nen hebben genomen. Later wei gerde hij de bloedproef. Eerst nu blijkt volgens de poli tie. dat M. zeer waarschijnlijk niet de bestuurder van de auto is geweest en om die reden de bloedproef weigerde. Naar de ware toedracht van het ongeluk wordt een nader onderzoek inge steld. "m t-H De Zeeuwse boer gebruikt veel bestrijdingsmiddelen: de inzamelingsregeling voor verpakkingen en restanten loopt niet goed. foto Camile Schelstraete Grote onduidelijkheid over regeling van onze verslaggever MIDDELBURG - De inzame ling van verpakkingen en res tanten bestrijdingsmiddelen mislukt. Er is bij de boeren grote onduidelijkheid over uitvoering van de regeling. Bij aanbieding van restanten bestrijdingsmiddelen bij che misch afvaldepots moet toch worden betaald. Lege en scho ne verpakkingen worden niet meegenomen. In heel de pro vincie zijn er klachten over de inzameling, zo blijkt uit een onderzoek van het Milieu- punt Zeeland. Het is uitge voerd op verzoek van het Landbouwschap. In 1988 sloten vier ministers een overeenkomst voor sa menwerking met producenten en distributeurs van bestrij dingsmiddelen en het Land bouwschap. Belangrijkste af spraken in het convenant: ver pakkingen van de meeste be strijdingsmiddelen mogen, mits leeg en schoongespoeld, worden aangeleverd als ge woon bedrijfsafval; restanten van middelen mogen gratis worden afgegeven bij de ge meentelijke depots voor (klein) chemisch afval. Voor de financiële afwikkeling werd de Stichting Opruiming Restan ten Landbouwbestrijdings- middelen in het leven geroe pen. Problemen In het kader van het onder zoek heeft het Milieupunt Zee land alle partijen ondervraagd die bij de uitvoering van het convenant zijn betrokken: ge meenten, depot chemisch af val, stortplaatsen, reinigings diensten en chemisch afval-in- zamelbedrijven. Zeven van de 30 gemeenten reageerden niet. De uitkomsten maken duide lijk dat er nog heel wat proble men op te lossen zijn, wil er sprake zijn van een werkbare situatie die ook het milieu ten goede komt. De regeling voor het inzame len van verpakkingen en res tanten bestrijdingsmiddelen blijkt na bijna driejaar voor de gemeenten duidelijk te zijn, maar de afwikkeling wordt omslachtig genoemd. Voor agrariërs daarentegen is de re geling ondoorzichtig, omdat iedere gemeente of inzamelbe- drijf er zijn eigen methode van inzamelen op na houdt. Erbij komt dat de regeling van de Stichting Opruiming Restan ten Landbouwbestrijdings- middelen slechts van toepas sing is op een deel van de che micaliën die op landbouwbe drijven worden gebruikt. Klachten In een aantal gemeenten zijn klachten over de medewer king van de boeren. Verpak kingen zijn vuil en worden ge mengd met ander afval. Over het schoonspoelen van de ver pakkingen bestaan misver standen. Verpakkingen die naar de stortplaats Midden- Zeeland gaan, moeten leeg zijn; is dat niet het geval, dan moeten ze als chemisch afval worden aangeboden. De Stichting Opruiming betaalt de gemeenten twee gulden per kilo voor restanten bestrij dingsmiddelen. Dat bedrag is onvoldoende. volgens de meeste gemeenten. Het Milieupunt Zeeland advi seert de voorlichting aan land bouwers uit te breiden. Alle betrokkenen moeten om tafel gaan zitten, om plaatselijke verschillen in inzamelmetho- den en -regels zoveel mogelijk gelijk te trekken. Ondanks de problemen vinden alle partij en dat de inzamelafspraken verder uitgevoerd moeten worden. Op landelijk niveau moet gezorgd worden voor een hogere vergoeding van de Stichting Opruiming. van onze verslaggever VLISSINGEN - De inwoners van Vlissingen moeten de ko mende jaren fors in de buidel tasten om het woon- en leefmi lieu in de Scheldestad te red den. De reinigingsrechten wor den meer dan verdubbeld. In to taal moet de bevolking in vier jaar bijna vijf miljoen gulden ophoesten. Dit heeft het ge meentebestuur dinsdag bekend gemaakt in het milieubeleids plan 'Een stap verder'. De ge meente zelf doet ook een forse duit in het zakje. Tot en met 1995 investeert Vlissingen bijna 12,5 miljoen gulden. Met het gemeentelijk milieube leidsplan is aansluiting gezocht bij het. Nationaal Milieubeleids plan (NMP). In de lijvige nota maakt het gemeentebestuur be kend welke inspanningen het zich getroost in de toekomst om de milieuverontreiniging tegen te gaan. Vlissingen formuleert daarvoor voor elk beleidsterrein een aantal ambitieuze doelstel lingen. Voor komend jaar staan bijvoorbeeld al 74 actiepunten op het programma, variërend van gescheiden inzameling kan- toorafval in het gemeentehuis tot het opnemen van een ver plichting tot selectief slopen in een bouwbestek. „Eén van de belangrijkste pun ten in het programma", aldus wethouder H.M. J de Haas. „is de eigen verantwoordelijkheid van de veroorzaker van het milieu probleem. Men moet de proble men uiteindelijk zelf oplossen." Voor 1992 staat een onderzoek op stapel om de uitstoot van gas sen, die bijdragen aan het broei- kasteffect, te beperken. De ge meente zal voortaan minder of helemaal geen tropisch hard hout meer gebruiken. Bouwers worden gewezen op alternatie ven. Ook de uitstoot van CFK's, komt aan banden te liggen. Vlis singen zamelt al koelkasten in, maar kan nog niet alle CFK's er uit halen. De gemeente trekt in 1992 dertig mille extra uit om ook het isolatiemateriaal te (la ten) verwijderen. Vlissingen on derzoekt of het niet mogelijk is de koel- en vrieskasten tijdelijk op te slaan in afwachting van een sloopstraat. Dienstreizen Ambtenaren mogen in het ver volg minder dienstreizen per au to maken. Bekeken wordt of het niet beter is gebruik van open baar vervoer te maken. In de ja ren '92 en '93 gaat de gemeente hard aan de slag om de achter stand op vergunninggebied weg te werken. In 1995 moeten alle bedrijven die een lozingsvergun ning hebben, een aan de huidi- ge-milieu eisen aangepaste ver gunning hebben. In 1993, als de composteerinstal- latie op de stortplaats Midden- Zeeland klaar is, begint de ge meente met het gescheiden inza melen van afval. De inwoners van Vlissingen krijgen twee mi ni-containers: één voor huishou delijk en één voor groente-, fruit en tuinafval. Zodra het nieuwe winkelcentrum op de Kop van de Walstraat klaar is, zal meer geveegd worden. Tot nu toe ge beurde dat alleen in de zomer op zaterdag en zondag. Om de overlast van hondepoep terug te dringen, zal de Algemene Poli tieverordening worden gewij zigd. Hondebezitters mogen al leen in het centrum komen als de hond is aangelijnd en de eige naar een 'ruimmidder bij zich heeft. Vanaf 1994 komen in de binnenstad meer papierbakken. van onze verslaggever GOES - De directie Milieu en Waterstaat van de provincie be grijpt niet waarom 23.000 ton gifgrond, afkomstig van Schou wen-Duiveland, niet direct naar de vuilstort nabij Nieuw- dorp mag. Bij wie de grond in eigendom is, doet volgens Mi lieu en Waterstaat niet ter zake. Het zou moeten gaan om de her komst. Het algemeen bestuur van de Gemeenschappelijke Re geling Vuilnisstortplaats Mid den-Zeeland schortte zoals ge meld maandag een beslissing over het storten van de grond op, omdat onduidelijk is wie de eigenaar is. E. Jansen van de directie Milieu en Waterstaat stelt dat de pro vincie de grond niet zelf heeft vervuild. „De gifgrond is afkom stig van bodemsaneringen in Zierikzee. En de stortplaats in Nieuwdorp accepteert toch vuil als het afkomstig is uit een aan gesloten regio? Zierikzee hoort straks waarschijnlijk bij die re gio." Volgens Jansen is het nog maar de vraag of de grond van de provincie is. „Dat is juridisch een lastige zaak. Maar dat wij opdrachtgever zijn voor bepaal de saneringen, zegt niets." Haast Jansen benadrukt dat haast is geboden met een beslissing over het storten van 11.000 ton ver vuilde grond, afkomstig van het terrein Groenleer in de binnen stad in Zierikzee. Die grond wordt binnenkort afgegraven en Milieu en Waterstaat heeft er geen alternatieve bestemming voor. De overige 12.000 ton gif grond ligt opgeslagen in tijdelij ke depots, en is afkomstig uit eerdere bodemsaneringen bin nen de gemeente Zierikzee. Het nieuwe dump-verzoek (12.000 ton) van de directie Mi lieu en Waterstaat bracht het al gemeen bestuur in verwarring. Dat deed de vraag rijzen wie nu eigenlijk de eigenaar is van alle gifgrond: de provincie of de ge meente Zierikzee. Mocht het de provincie zijn, dan is storten niet vanzelfsprekend. De provincie is immers geen lid of toekomstig lid van de Gemeenschappelijke Regeling. „Het kan best zijn dat Milieu en Waterstaat gelijk heeft", zegt project-manager J. Harte van de Gemeenschappelijke Regeling. „Maar met wie doen we nu eigen lijk zaken, met de gemeente of •met de provincie? Mogelijk voert de provincie alleen maar uit voor de gemeente. Wij dach ten dat we alleen te maken had den met de gemeente Zierikzee. En we wisten niet beter dan dat die gemeente slechts met 11.000 ton gifgrond in de maag zat. De aanvullende aanvraag heeft ons overdonderd." van onze verslaggever MIDDELBURG - Alleen bij Goes. Haamstede en tussen Middelburg en Vlissingen mo gen nieuwe golfbanen komen. Dat heeft de provincie dinsdag bekend gemaakt. Uitbreiding van bestaande banen is wél toe gestaan. Naast de drie genoem de lokaties, zijn op dit moment nog twee initiatieven in Mid den-Zeeland bekend bij de pro vincie. Reimerswaal, Axel en Oostburg hebben plannen om de capaciteit van de banen te vergroten. In de nota 'Golfen in Zeeland' uit 1989 liet de provincie weten be reid te zijn mee te werken aan meer openbaar toegankelijke golfbanen. Op Schouwen-Duive land bestaat het plan om bij slot Moermond een baan aan te leg gen. De provincie is daar wel voor te porren, gelet op het toe risme aan de kust. In Midden- Zeeland is al toestemming ver leend voor een golfbaan (18 ho les) bij het ambitieuze bouwplan Goese Meer. In de regio zijn - voorzover bij de provincie be kend - nog drie initiatieven. Twee daarvan worden afgewe zen. De voorkeur gaat uit naar de omgeving MiddelburgAHis- singen. De provincie maakte dinsdag ook bekend planologisch mee te willen werken aan de realisering van een golfbaan in de zogehe ten geledingszóne Vlissingen/ Middelburg, omgeving Abeelse- weg. In dat gebied willen de bei de gemeenten behalve een 18- holes golfbaan 150 dure wonin gen laten bouwen. De provincie had daar aanvankelijk nogal moeite mee. De gemeenten moesten eerst maar eens bewij zen dat woningbouw nodig was voor exploitatie van het terrein. Weg vrij Nu Middelburg en Vlissingen via een haalbaarheidsonderzoek de behoefte hebben aangetoond, is wat de provincie betreft de weg vrij. Een oordeel vellen over de landschappelijke en stedebouw- kundige invulling van het ge bied kan de provincie nog niet. Eerst moet een ontwerp-bestem- mingsplan op tafel liggen. Het project 'Golf en Wonen' voorkomt, aldus de provincie dat de twee steden naar elkaar toe groeien. Het gebied kan door de aanleg van een golfbaan een dagrecreatieve functie blijven vervullen voor de inwoners van Vlissingen en Middelburg. Mocht de golfbaan worden aan gelegd, dan alleen onder de stringente voorwaarde dat de baan voor iederen open staat. In het haalbaarheidsonderzoek staat de openbaarheid centraal. De tarieven die worden gehan teerd staan daarvoor borg. aldus de provincie. Bovendien moet het gebied netjes worden aange kleed met openbaar groen. Een Milieu Effect Rapportage maakt deel uit van de procedure.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 37