Sportmaand krijgt geen vervolg Rotgans in de watten gelegd Knelpuntennota politie Middelburg nog actueel Zorgen in de staten over verloederen van schuren Waterstaat spoort nu ook bij slecht weer vervuilers op Maij-Weggen zegt onderzoek naar nut van POD toe Gs: kosten wegen niet op tegen het nut Geen vervroegde aanleg spoor Axel-Zelzate Personeel supermarkt vangt drie inbrekers 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. zeeuwse almanak Levenslust PZC zeeland WOENSDAG 13 NOVEMBER 1991 Le van onze verslaggever MIDDELBURG - Zeeland- Sportmaand blijkt niet voor herhaling vatbaar. De eerste Sportmaand, die in mei van dit jaar werd gehouden, krijgt geen vervolg. Het was de bedoeling er een jaarlijks terugkerend ge beuren van te maken. Maar het dagelijks provinciebestuur be sloot gistermiddag daarvan af te zien. Het hikte aan tegen de Ikosten. De provincie trok voor de eerste Sportmaand 100.000 gulden uit. Volgens de organiserende stuur- groep, die de provincie ervoor in het leven riep, is minstens .000 gulden nodig, wil zo'n sportmaand goed uit de verf ko men. Gedeputeerde Staten heb dij ben dat er niet voor over. u]j Bedoeling was dat de Sport- zaï maand, evenals September-Cul- ;l(j tuurmaand, zou bijdragen aan verlenging van het toeristensei zoen. Volgens de stuurgroep G werden met de eerste Sport- maand nuttige ervaringen opge daan die in later jaren vruchten hadden kunnen afwerpen. In aanmerking genomen dat het budget beperkt was en pas laat met de organisatie kon worden E begonnen, noemt de stuurgroep :de eerste Sportmaand 'redelijk Inde stuurgroep zaten vertegen woordigers van de Zeeuwse Sportraad, de Provinciale VVV en provinciale ambtenaren. De beoogde samenwerking met het Voor 12 mille f buit bij inbraak I GOES - Bij een inbraak in een woning in Goes-Noord is maan dagavond voor 12.000 gulden buit gemaakt. De inbrekers, die de woning via een raam aan de achterzijde bin nenkwamen, gingen er vandoor M met onder meer een video-recor der, een CD-speler, een fototoe stel, sieraden en contant geld. toeristisch bedrijfsleven kwam 'niet geheel uit de verf. De sport wereld zag het initatief voorna melijk als een louter sportief ge beuren. Dat wil zeggen: als een mogelijkheid om bij de provin cie een extra centje weg te halen voor de organisatie van evene menten. Er vonden in totaal 30 evene menten plaats, verspreid over 22 takken van sport. Daarnaast werden diverse neven-attracties op touw gezet, zoals een sympo sium en de uitreiking van een Zeeuwse sportprijs. Top-evene- menten waren een internatio naal kanopolotoernooi (Sluis), het zeilevenement Bruniversails (Bruinisse), een internationale Zeeuwse Wandelvierdaagse (Reimerswaal) en een cursus Zeilvliegen in Zeeland (Nieuw- vliet). Volgens de stuurgroep heeft de eerste Sportmaand 'toch een bekende klank opge bouwd in binnen- en deels ook in buitenland'. Zinloos Het dagelijks provinciebestuur bleek daar gisteren uiteindelijk onvoldoende van onder de in druk. De afgelopen weken werd nog wel met de gedachte ge speeld opnieuw 100.000 gulden voor een Sportmaand vrij te ma ken. Maar dat werd gistermid dag, in de wetenschap dat min stens het dubbele nodig is om het project goede ontwikke lingskansen te geven, als zinloos van de hand gewezen. De eerste Sportmaand heeft de provincie overigens meer dan 100.000 gulden gekost. Er werd ook nog eens bijna 27.000 gulden aan reguliere sportsubsidies in het project gestopt. De kosten van de personele ondersteuning door WV, Sportraad en provin cie zijn niet meegerekend. Bo vendien resteert nog een tekort van zeker 15.000 gulden, dat voor rekening van de provincie komt. Sponsors en adverten- teerders brachten bijna 26.000 gulden in. Rotganzen in de omgeving van Sint-Philipsland. foto Willem Mieras van onze verslaggever SINT-PHILIPSLAND - Rust voor de rotgans op 40 hectare grond, verspreid over Sint-Philipsland, Tholen en Reimers waal. Vier landbouwers beloven de kwestbare vogels op hun domein met rust te laten in ruil voor een schadevergoeding van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. De grondgebruikers treffen zelfs maatregelen om de rotganzen in de watten te leggen. Van die fluweelzachte behandeling zullen de gevederde dieren raar opkijken. Want omdat ze zo graag hun buikjes rond eten aan wintertarwe en graszaad, heeft menige boer het op hen gemunt. slot zie pagina 11 kolom 8 WMÊEÊÊÊ^ÊÊÊÊÊÊÊÊ Raadscomissie begint vandaag onderzoek Van onze verslaggever Jacques Cats MIDDELBURG - De speciale Middelburgse raadscommis sie die vandaag, woensdag, het onderzoek begint naar wat er scheef kan zitten in de Middelburgse politie-organi- satie, zal een belangrijk hou vast hebben aan een interne knelpuntennota. In die nota is aangegeven welke gebeur tenissen en omstandigheden in negatieve zin hebben inge werkt op de sfeer binnen het korps. Hoewel de nota al en kele jaren oud is, heerst bin nen het korps de opvatting, dat er maar weinig verbete ringen zijn doorgevoerd. In een reactie op alle in de no ta gespuide kritiek houdt commissaris K. de Vos het er op dat die problemen 'goed deels zijn opgelost'. Vanwege het vertrouwelijke karakter van de inventarisatie wenst de korpschef niet nader op de tailpunten uit het rapport in te gaan. Veel knelpunten blijken vol gens de rapportage te liggen op het terrein van de informa tie en communicatie. De pro blemen spitsen zich toe op het functioneren van personen op diverse posten binnen het korps. 'De mensen worden niet altijd aangesproken op hun gedrag en dat geeft veel ergernissen bij anderen. Een triest gevolg van dit alles is dat de mentaliteit achteruit gaat'. De algemene klacht over het functioneren van de korpslei ding is een gebrek aan visie en duidelijkheid. De medewer kers weten veelal niet waar de korpschef staat en waar hij met de organisatie naar toe wil. De medewerkers hebben, zo meldt de nota, sterk de in druk dat men bij het signale ren van een probleem bij de korpschef welwillend wordt aangehoord, maar dat er maar weinig aan wordt ge daan. Dit hangt in sterke ma te af van de mening van de le den van het beleidsteam en de afdelingschefs. De korpschef conformeert zich hier veelal aan. ook al heeft men wel eens de indruk dat hij zelfs eigen lijk iets anders voorstaat. De nota maakt gewag van 'een kleurloze leiding'. In het rapport worden alle on derdelen binnen het korps succesievelijk onder de loep genomen. Bij bepaalde dien sten bestaat er volgens het rapport totaal geen respect voor de chefs. 'Het wordt slechts als lastig ervaren dat ze er zijn'. De mentaliteit van een aantal medewerkers van de uitvoering wordt ronduit slecht genoemd. De nota maakt gewag van situaties waarbij arrestanten soms on voldoende verzorgd en slecht behandeld zijn en bezoekers onbehoorlijk te woord werden gestaan. In de voorbije jaren hebben verschillende politiemensen met gemengde gevoelens het Middelburgse korps verlaten. „Ik heb er 33 jaar gewerkt, maar zo zout als de laatste tijd heb ik het nog nooit gegeten", zegt oud-brigadier C. van dei- Werf. „Er is na het uitkomen van de knelpuntennota hele maal niks veranderd. De sfeer is alleen maar slechter gewor den." Hoofdagent M. Baar. die we gens lichamelijke klachten zijn werkzaamheden bij de surveillancedienst moest beëindigen, zegt 'gelukkig' nu een administratieve baan bij de Vlissingse politie te heb ben. Aan de contacten met de korpsleiding heeft Baar 'een hele bittere nasmaak' overge houden. Baar zegt te hopen dat, het onderzoek van de raadscommissie ertoe zal bij dragen dat de onderlinge ver houdingen worden verbeterd. De op medische gronden als hoofdagent teruggetreden G.J. Bommeljé schrijft de on vrede binnen het Middelburg se korps vooral toe aan het ontbreken van openheid. „Er is geen sprake van duidelijk heid naar de werkvloer toe." Verder signaleert Bommeljé het bestaan van veel persoon lijke problemen. „Je zou er gek van worden. Die wil niet met die praten en die wil niet met die in de auto." Lagere regionen De onderzoekscommissie uit de gemeenteraad zal naar dé mening van Bommeljé bij het vergaren van informatie niet bij het beleidsniveau moeten stoppen, maar ook in lagere regionen dienen door te vra gen. De commissie kan vol gens Bommeljé hier en daar met weinig mededeelzame politiemensen worden gecon fronteerd. „Hoe dichter men bij de top-tien van te bevorde ren mensen zit, des te minder zullen ze zeggen." De voormalige chef van de technische dienst J. Heeren meent dat de raadscommissie er goed aan doet ook die poli tiemensen in het onderzoek te betrekken die zonder afscheid te nemen het korps hebben verlaten. „Het kan interes sant zijn om de reden te weten te komen." Oud-parkeercontroleur H. Landman uit Kloetinge wenst niet meer aan zijn Middel burgse politieverleden te wor den herinnerd. „Ik heb het er moeilijk genoeg mee gehad." van onze vei jn )Kt yan onze Haagse redactrice DEN HAAG - Minister Maij-YVeggen (verkeer en waterstaat) wil de goederenspoorlijn Axel-Zelza- te niet los zien van de geplande aanleg van de tun nel onder het Kanaal Gent-Terneuzen. De be windsvrouw zal daarom niet eerder dan in het jaar 2000 geld beschikbaar stellen voor het spoor. Maij-Weggen antwoordde dit gisteren bij de af ronding van de begrotingsbehandeling van haar niinisterie. De fracties van CDA en SGP hadden er bij Maij op aan gedrongen al in 1995 geld vrij te maken voor de spoorlijn, die volgens de kamerleden 'van interna tionaal belang' is. Maar de minister denkt daar an ders over. Maij: „Zolang de gecombineerde weg- spoorbrug in Sluiskil niet wordt vervangen heeft, mede gezien de beperkte financiële middelen voor de goederenrail-infrastructuur, de aanleg van een aparte goederenspoorlijn Axel-Zelzate geen priori teit. Het vervoer van en naar Axel kan immers via de bestaande spoorlijn Terneuzen-Sas van Gent, worden afgewikkeld." Volgens de minister is de vervanging van de gecombineerde spoor- en weg- brug Sluiskil pas na 2000 aan de orde. Dan pas zal de tunnel voor wegverkeer worden gebouwd. En op dat moment zal de goederenspoorlijn worden aan gelegd. MIDDELBURG - De Zeeuwse politiek maakt zich ernstig zor gen over de verloedering van de boerenschuren in de provincie, nu steeds meer landbouwbe drijven verdwijnen. Het ge bruik van die schuren voor an dere doeleinden is aan stringen te beperkingen gebonden. De roep om die regels te versoepe len wordt steeds luider. Tijdens het begrotingsdebat in de Zeeuwse staten, komende vrijdag en dinsdag, zullen diver se fracties de kat de bel aanbin den. De streek- en bestemmings plannen in Zeeland verbieden in de meeste gevallen dat boeren schuren voor niet-agrarische ac tiviteiten worden gebruikt. Eén van de weinig uitzonderingen is caravanopslag. Lappendeken Met name D66 en de VVD vinden de tijd rijp voor versoepeling, zo dat ook andere bedrijfsactivitei ten mogelijk worden. Anders, vreest D66. staat over pakweg twintig jaar nog maar de helft of zelfs minder van de boerenschu ren overeind. De statenfractie van deze partij vindt dat 'zeer zorgelijk'. De VVD is al net zo bang dat 'vaak waardevolle en landschapsbepalende bebou wingen met bijbehorende erven' in onbruik raken en verloederen. Als een boer in z'n eigen schuur een palingkwekerij wil begin nen, mag dat vaak nog wel. Maar als diezelfde boer de schuur van zijn buurman opkoopt om er een zalmrokerij te beginnen, dan krijgt-ie daar geen toestemming voor. Dat is niet langer houd baar, meent de VVD-statenfrac- tie. Natuurlijk, het platteland mag niet veranderen in een lap pendeken van industriële activi teit. Als het landschap en de rust niet teveel worden verstoord, als het aan- en afvoerverkeer geen al te grote problemen oplevert en als rekening wordt gehouden met het milieu, dan mag van de WD hergebruik van een lege boerenschuren niet langer taboe zijn. Het CDA maakt zich al evenzeer NIEUYVDORP - Personeel van een supermarkt in Nieuwdorp heeft in de nacht van maandag op dinsdag drie inbrekers op he terdaad betrapt. De drie, twee mannen en een meisje, hadden zich via de magazijningang toe gang tot de supermarkt ver schaft. Eenmaal binnen stuitten zij op de personeelsleden van d<* su- van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Rijkswaterstaat heeft een nieuwe camera ont wikkeld die het mogelijk maakt vervuilers 's nachts op zee en onder slechte weersomstandig heden vanuit een vliegtuig te identificeren. Tot nu toe was het wel mogelijk om in het donker vervuilers op te sporen, maar de naam van het schip was dikwijls onleesbaar. De nieuwe camera lost dat pro bleem op. Rijkswaterstaat heeft onlangs boven de Noordzee onder slech te weersomstandigheden de laatste serie tests met de camera uitgevoerd. Bij windkracht ze ven, met regen, in het donker meteen vliegsnelheid van 180 ki lometer per uur, zijn op een af stand van circa 100-500 meter opnamen gemaakt van verschil lende schepen. Op de haarscher pe foto's waren ook de namen van de schepen te lezen. Door de actieve opsporing is het aantal vervuilers de laatste ja ren gedaald. Volgens R. Schriel van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat werden er in 1983 per vlieguur nog gemiddeld 2,4 vlekken aangetroffen. In 1990 was dat al gedaald tot 0.9 tot 1 vlek per uur. In 1983 werden er per 16 vlieguren 2 vervuilers be trapt, in 1990 was dat gedaald tot 1 per 16 uur. Volgens Schriel wordt er 's nachts ongeveer evenveel op zee geloosd als overdag. Rijkswater staat kon dat constateren, maar er niets tegen doen omdat de da ders niet te identificeren waren. Het aantal vlieguren wordt nu uitgebreid van 600 naar 1300. Schriel verwacht dat er aanvan kelijk een verdubbeling plaats vindt van het aantal processen verbaal dat wordt uitgeschre ven. In 1990 werden er 31 uitge deeld. Uiteindelijk moet er van het gebruik van de camera een preventieve werking uitgaan. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Minister Maij- YVeggen (verkeer en waterstaat) laat onderzoeken hoeveel boten van de Patrouille Opsporings dienst (POD) op de YY'esterschel- de in de vaart kunnen blijven. De bewindsvrouw was dinsdag tijdens het afrondende debat met de Tweede Kamer over haar begroting nog niet bereid toe te zeggen dat de POD in z'n geheel kan blijven bestaan. De kamer wil dat de minister wacht met opheffing totdat de rapportage klaar is. Het CDA en de VVD hadden er bij de minister op aangedrongen de POD niet op te heffen. De ka merleden waren van het nut van de dienst overtuigd geraakt na het ongeluk dat 7 november op de YVesterschelde gebeurde. De tanker Inpenema verloor daar toen na een aanvaring giftige stoffen. Een POD-vaartuig was snel ter plaatse en sloeg alarm. Volgens de minister was het on geluk ook gebeurd als de POD er niet was geweest. „Uit de eerste onderzoeken blijkt dat het an ker van de tanker was losge raakt en het schip is gaan schui ven". aldus Maij. „Dat had een slot zie pagina 11 kolom 7 Advertentie In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: In de staten van Zeeland gaan stemmen op om de regels te versoepelen voor een bredere gebruik van boerenschuren om ze op die manier voor verloedering te behoeden. foto Willem Mieras Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 zorgen en richt zich concreet te gen de beperkende regels voor 'burgerwoningen in het buiten gebied'. Die regels zijn bedoeld om het landschap gaaf te hou den en te voorkomen dat wille keurige woningbouw plaats vindt. Maar diezelfde regels, oor deelt de CDA-statenfractie, zijn steeds vaker de oorzaak van leegstand en verkrotting. De fractie vindt de regels sowieso te gedetailleerd. De gedeputeerde voor ruimtelij ke ordening L. Nederhoed-Zijl- stra (CDA) heeft de Provinciale Planologische Dienst inmiddels opdracht gegeven de problema tiek in kaart te brengen. Vrijdag, op de eerste dag van het begro tingsdebat, moet blijken of ze de kwestie echt serieus neemt. Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vllssingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 permarkt, die het pand die nacht in de gaten hielden. Het personeel hield een oogje in het zeil, omdat vorige week tot twee keer toe werd ingebroken in de winkel. Met de aanhouding van de twee mannen en het meisje lijkt nu een eind aan de reeks inbraken te zijn gekomen. De verdachten zijn door de politie ingesloten. Een vereniging leeft pas, wanneer de leden er een ge noegen in scheppen van hun betrokkenheid en belang stelling blijk geven. Dachten wij. Tot we een uitnodiging on der ogen kregen van de Vlis singse Volkstuindersvereni- ging Levenslust. Het schrijven meldt dat aan staande vrijdag een buiten gewone ledenvergadering plaatsvindt. En geeft de le den een welgemeend advies: ..De opkomst is niet belang rijk. U kunt wat ons betreft thuis blijven." Toch zit men daar bij Le venslust met een probleem. Ooit sloot de vereniging zich aan bij een landelijk ver bond. Dat kost de leden han denvol contributie. Zo'n verbintenis maak je niet zomaar ongedaan. Een eerdere poging daartoe faal de. De opkomst van de leden was te gering. Volgende maand probeert men het nog een keer. Aan de leden het 'dringend' verzoek om dan 'zo enigszins moge lijk' ivèl te komen opdraven. Wij zijn er niet gerust op. Want het moet iruniddels duidelijk zijn. Een volkstuin der spit voor z'n levenslust niet in vergaderstzikken. Die doet dat in z'n tuin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 27