FNV: veel mis in regio's voor Zeeuwse politie Je.horeca-sector bij Port Zélande Kloof tussen Natuurbescherming en de Visserij is groter dan ooit Ipanema op weg naar haven Gent F. A. Broeksma beschrijft en tekent oud-Middelburg Zeeland valt buiten nieuw fonds Rijk Vogels beschermd n de Waddenzee 'Uitblijven van een stadsgewest slecht voor heel Zeeland' Onderzoek nut POD provincie 11 horstel beheersgroep: provinciale opzet voor algemene taken ilCOUJN WOENSDAG 13 NOVEMBER 1991 3n onze verslaggeefster 1IDDELBURG - Het nieuw te ormen regionale Zeeuwse po- ?n tiekorps kan het best worden igedeeld in drie basiseenhe- en: Zeeuwsch-Vlaanderen, 'alcheren en de Oosterschelde- Een vierde eenheid, be- (ast met onder meer preventie, e« «are criminaliteit en milieu- elicten, moet provinciaal aan -! e slag. De zogenaamde be- Vt eersdriehoek, die bestaat uit c, e hoofdofficier van justitie, de orpschef de korpsbeheer- 1 er, heeft dat in een voorstel ge- irmuleerd. Voordat het regio- I aal college een beslissing 15 temt moeten de klankbord roepen van politie en bestuur 3|i n de dienstcommissies van lat jjks- en gemeentepolitie nog op et voorstel inspreken. Ie herstructurering van de poli- e, waarbij rijks- en gemeente- lolilie opgaan in 25 regionale I ;orpsen en één facilitair korps oor heel Nederland, moet 1 - pril 1993 zijn voltooid. Zeeland rijgt één regionaal korps en het n .aan het regionaal college: de I eeuwse burgemeesters en de I Ificier van justitie, om een inde- ngin basiseenheden te maken, at college heeft eerst een pak- et van eisen en criteria ge laakt en vervolgens verschil- inde opties van basisindelin- en tegen het licht gehouden, olgens korpsbeheerder C. Rut- en, burgemeester van Middel- urg, bleek een indeling in drie ebieden, gelijk' aan die in de 'et Gemeenschappelijke Rege ngen, het meest ideaal, i het nieuwe Zeeuwse regionale orps komen 740 politiemensen te werken. De verdeling van menskracht is gemaakt aan de hand van werkdrukcijfers en minder gemeten naar inwoner aantallen. Voor Walcheren zou den in het voorstel 241 mensen beschikbaar moeten komen, voor Zeeuwsch-Vlaanderen 194 en voor de Bevelanden, Schou- wen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland samen 199 man. De overige 106 politiemensen ko men in de topstructuur of in de vierde, provinciaal opererende, basiseenheid. Het voordeel van dergelijke gro te eenheden is, volgens Rutten, dat de mensen veel flexibeler in zetbaar zijn. Volgend jaar al komt er een eind aan de detache ringen, waarbij uit alle windstre ken politiemensen kunnen wor den ingezet om, bijvoorbeeld in de Westhoek van Schouwen- Duiveland, orde te scheppen in de chaos van het recreatietoeris- me. „Nu kunnen de basiseenhe den de mensen inzetten waar dat nodig is", vertelt Rutten, die erop wijst dat binnen het regio nale korps wel onderlinge bij stand mogelijk blijft. Het voorstel, dat 4 december met alle inspraakreacties in het regionaal college wordt bespro ken, rept nog nauwelijks over de manier waarop de basiseenhe den gevestigd zullen worden. Uitgangspunt is een bereikbaar heid van 24 uur per dag en een maximale aanrijtijd van 15 mi nuten. De vestigingen zullen een gebied moeten bedienen van maximaal 132 vierkante kilome ter. De rijkspolitie te water komt in het regionale korps niet voor. Dat korps zal. met de mare chaussee en andere specifieke politietaken, worden onderge bracht in het 26ste facilitaire korps, dat landelijk gaat opere ren. LISSINGEN - Aan het Mari- iem Instituut De Ruyter in Vlis- ingen zijn de volgende Zeeuwse ursisten geslaagd: xamen S I: A.A. de Buck, Vlissin- en; H.D.J.W. Groen, Middelburg; Kraamer, Vlissingen. xamen S II: R.L.A. Cloet, Vlissin- ;n; R.S.M. Jacobs, Vlissingen; xamen S III: M.J.P. van Merode, lissingen; xamen MC: E.B. Saalmink, Middel- urg n MB: D. van Garderen, Vlis- ngen; J. de Waal, Bruinisse; J.M. /alhout, Breskens xamen MA: D.L. van den Berge, ruinisse; A. J. L. Landman, Vlissin- Geslaagden van onze verslaggever MIDDELBURG - F. A. Broeks ma spreekt liever over een am bacht dan over kunst als hij het over zijn tekeningen heeft. Er zijn kunstenaars die mooi er kunnen tekenen. Er zijn on getwijfeld ook schrijvers die mooier dan hij kunnen ver woorden hoe het oude Middel burg er uitzag. Een combina tie van beide vaardigheden is zeldzaam, maar hij is er in ge slaagd. Het resultaat van zijn werk presenteerde hij dinsdag aan burgemeester mr C. G. J. Rutten: 'Middelburg in woord en beeld', een historische rondwandeling door de pro vinciehoofdstad. Het boek bevat een reeks arti kelen die Broeksma vanaf 1978 in het heemkundetijdschrift De Wete publiceerde. Als gebo ren en getogen Middelburger had hij al lange tijd interesse in het wel en wee van de stad. „Je moet het verleden en het he den kennen, wil je de toekomst van een stad kunnen bepalen", lichtte Broeksma bij de aan bieding van het boek zijn moti vatie voor het maken van de artikelen en tekeningen toe. Hij relativeert de moeilijkheid van het maken van de tekenin gen. „In welke straat van Mid delburg je loopt en welke hoek je ook omslaat, overal vind je prachtige plekjes. Je hoeft al leen maar na te tekenen watje ziet en een beetje het perspec tief in de gaten te houden." Hartelijk Rutten prees het werk van Broeksma. Vooral de combina tie yan schrijver en tekenaar spreekt hem aan. Daarbij komt dat elke bijdrage die Middelburg bezingt op een hartelijke ontvangst kan reke nen. De gemeenteraad zal dit nieuwe boek gebruiken om niet-Middelburgers een indruk te geven van de geschiedenis en de pracht en praal van de stad. 'Middelburg in woord en beeld' heeft de vorm gekregen van een rondwandeling. De tocht begint in de Schuddebeurs- straat en loopt via het Dam plein en de Bellinkstraat rich ting Oostkerk. Vervolgens wordt koers gezet naar onder meer het Molenwater, het Stadhuisplein en de Klove niersdoelen. Bij elk punt waar iets bijzonders verteld wordt is een tekening opgenomen. De tocht eindigt bij het theehuisje De Griffioen. Achterin is een plattegrond van de stad opge nomen. Middelburg in woord en beeld is een uitgave van de Heem kundige Kring Walcheren. Prijs voor niet-leden 14,50 De Dam in Middelburg, tekening van F. A. Broeksma van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Rijk blijkt Zeeland opnieuw blij te hebben gemaakt met een dooie mus. Tegen de eerdere bedoeling in profiteert de provincie niet van het zoge naamd Bedrijvenomge- vingsbeleid. Er was op gere kend dat dit beleid subsi dies zou opleveren voor het project Gebiedsgerichte Be nadering in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone. Maar het provinciebestuur kan dat nu wel vergeten. Via het Bedrijvenomge- vingsbeleid verdeelt het mi nisterie van Economische Zaken geld voor projecten ter verbetering van het vesti gingsklimaat voor interna tionaal opererende bedrij ven. Het gaat om een nieuw fonds. In de oorspronkelijke opzet vielen industriegebie den onder deze regeling, in Zeeland het Sloegebied en de Zeeuws-Vlaamse Kanaal zone. Maar staatssecretaris Yvon ne van Rooij wil het geld nu toebedelen aan de grote ste den (de stedelijke knoop punten). Dat betekent dat Zeeland, Flevoland en Dren the de boot missen. En dat terwijl Zeeland al geruime tijd niet meer in aanmerking komt voor andere rijksfond sen, die bedoeld zijn voor verbetering van het regiona le vestigingsklimaat. Het dagelijks provinciebe stuur besloot dinsdag fel bij de Tweede Kamer te protes teren. De staatssecretaris zou in strijd handelen met eerdere afspraken tussen rijk en provincies. Boven dien wordt nu de uitvoering van de Gebiedsgerichte Be nadering in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone (sane ring van woon- en werkge bieden) ernstig bemoeilijkt. Gs: „Dit project bevindt zich thans in de fase waarin be langrijke beslissingen geno men dienen te worden. Deze beslissingen zullen grote fi nanciële offers vragen van de verschillende betrokkenen, waaronder het Rijk." Het provinciebestuur wil we ten hoe het ministerie van Economische Zaken nu nog aan het Kanaalzone-project kan bijdragen. Als het Rijk het laat afweten, waarschu wen gs, dan heeft dat een na delige invloed op de bereid heid van anderen om bijdra gen te verstrekken. Verder wijst het college op de 'grote betekenis' van het project voor de Euregio-ontwikke- ling. Veel belangstelling dinsdagavond tijdens de debatavond tussen vertegenwoordigers van natuurbescherming en visserij in Goes. foto Willem Mieras HAAG (ANP) - Het Neder- andse deel van de Waddenzee is anaf vandaag (woensdag) 'spe- iale beschermingszone' in het ader van de Vogelrichtlijn. Iet dit besluit van staatssecre- aris Gabor (natuurbeheer) vol- oet Nederland aan een interna- onale verplichting. 'p zich verandert er niets voor e Waddenzee, maar als Gabor iet aan deze formele verplich- ng zou hebben voldaan, zou at juridische gevolgen voor Ne erland hebben gehad. De richt- jn bepaalt dat de meest ge- chikte broed- en rustgebieden an bepaalde vogelsoorten als peciale beschermingszones 'orden aangemerkt, 'e Waddenzee is van groot be ing als bevoorradingsgebied ijdens de trek, als overwinte- ingsgebied en als rust- en iroedgebied. In de winter zijn er ngeveer twintig soorten aanwe- ig, waaronder 100.000 eidereen- den. Het besluit beslaat 250.000 hecatare Nederland Waddenge bied. De Vogelbescherming wil ver gaande beperking van de inten sieve schelp visserij in de Wad denzee, die thans het vogelleven in de Waddenzee ontwricht, na dat eerst de mosselbanken (be langrijke voedselplaatsen) al zijn opgeruimd. De organisatie rekent erop dat Gabor tijdens de Waddenconferentie, vandaag in Esbjerg, het natuur- en vogelbe- lang voorrang geeft. Gabor liet vorige week weten voorstander van sluiting voor de visvangst van delen van de Wad denzee te zijn. In Esbjerg moet blijken of dat in internationaal verband (Duitsland, Denemar ken) kan worden afgesproken. Vogelbescherming vreest dat de gedeeltelijke sluiting, als deze er mocht komen, te beperkt zal zijn. van onze verslaggever Rinus Antonisse GOES - De kloof tussen visserij en natuurbescherming is groter dan ooit. Beide partijen willen praten over de problemen in met name de kokkel- en mossel sector. Maar op een gezamenlijk aanpak is geen enkel zicht. Hoe wel erkend wordt dat de belan gen grotendeels gelijk op gaan - niet voor niets hebben visserij en natuurbescherming in het verleden samen actie gevoerd - lopen de visies ver uiteen. Tijdens een zeer druk bezochte discussieavond van de Zeeuwse natuurbescherming dinsdag in Goes, stonden vissers en natuur beschermers als kemphanen te genover elkaar. Het waren voor al die vissers die emotioneel op kwamen voor hun broodwin ning. Niet tornen aan onze huidi ge rechten, was de teneur uit de visserijhoek. En ook: wij berok kenen de natuur geen schade. De vissers waren verbolgen over wat zij zien als onterechte kri tiek op hun gedrag in Wadden zee en Delta. Schandpaal Burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse riep uit: „De mossel sector wordt ten onrechte aan de schandpaal genageld." Hij sug gereerde dat in de Zeeuwse vis sersdorpen grote werkloosheid zal ontstaan, omdat de mossel visserij volgens hem onmogelijk wordt gemaakt. Kweker W. Schot uit Zierikzee verweet de natuurbescherming de publieke opinie te misleiden en met on juiste informatie de mensen op te jutten. Drs D. Langstraat van het Produktschap Visserij noemde de houding van de na tuurbescherming arrogant. Het was duidelijk: de boodschap van die natuurbescherming komt niet over. Bioloog drs H. Rivier van de Vereniging tot Be houd van de Waddenzee en staf medewerker T. Kramer van de Zeeuwse Milieu Federatie deden er nog wel zo hun best voor. Ri vier legde uit dat de vereniging niet tegen visserij in het Wad dengebied is, maar betere spel regels wil: de kokkelvisserij be perken tot 25% van de opper vlakte 'en dan is er nog een be hoorlijke opbrengst te halen.' De mosselvisserij op de droogval lende platen verbieden. Rivier: „De mosselvissers zullen nooit meer last van de Waddenvereni ging hebben als er niet meer op de platen gevist wordt." Scherpe kritiek had Rivier aan het adres van de vissers en hun belangenorganisaties. „De vis serij weet absoluut niet om te gaan met de natuur. Men heeft totaal geen oog voor de nadelige effecten van de visserij, men wei gert feiten te erkennen. De visse rijsector faalt om adequaat te reageren op maatregelen die ko mend zijn. Er komen hoe dan KsJ TEIECOMGROEP Voor meer informalie kunt u bellen met 01100-13720 ~imHi ai van onze verslaggever ZIERIKZEE - De Horecabond FNV is gesterkt in haar opvat ting dat het personeelsbeleid van bungalowpark Port Zélan de aan een fikse herijking toe is. Tijdens twee door de bond geor ganiseerde - en overigens slecht bezochte - bijeenkomsten voor het personeel van het vakan tieoord, dinsdag in Zierikzee, is voor bestuurder M. Vis van de Horecabond duidelijk gewor den dat de klachten over wille keur, manipulatie en intimida tie van medewerkers in de hore- ca-afdelingen van het park aan de Brouwersdam breed worden gedragen. Vis erkende grif dat door de ge ringe belangstelling voor de bij eenkomsten (beide werden door acht personen bezocht) geen sprake is van een representatief beeld van de gang van zaken bij Port Zélande. Ze legde er de na druk op dat medewerkers van andere onderdelen van het bun galowpark. zoals het personeel van de winkels en de sportac commodaties, geen opmerkin gen over het personeelsbeleid hebben. Dat het niet goed gaat in de horeca-sector staat voor haar evenwel als een paal boven water. Vis: „Ik heb de afgelopen weken met werknemers uit alle veertien horeca-afdelingen van Port Zélande gesproken en die schetsen allemaal, onafhanke lijk van elkaar hetzelfde beeld van onduidelijke beslissingen, raadselachtige bevorderingen en degradaties en een sfeer waarin velen uit angst voor de gevolgen hun mond niet open durven te doen." Dat de problemen over het per soneelsbeleid zich alleen in de horeca voordoen, is volgens Vis gunstig. „Maar je vraagt je af', voegde ze eraan toe, „waarom de zaken in de horoca-afdelingen ook niet kunnen lopen zoals het hoort." Ze meende dat het ma nagement voor deze sector hier voor verantwoordelijk is. Tijdens de bijeenkomsten in Zie rikzee kwam ook de wens van medewerkers van andere afde lingen dan de horeca naar voren om ook onder de werking van een cao, bijvoorbeeld die voor de horeca, te vallen. Vis is van plan na te gaan of deze wens ook leeft onder het personeel van andere bungalowparken die net als Port Zélande onder de koepel van Gran Dorado vallen. Rotgans slot van pagina 9 Doel van het proefproject is de vogels van die gewassen te verja gen naar de nieuwe oases. De rotganzen komen in groten getale richting Nederland om te overwinteren. De vier grondge bruikers tekenden dinsdag in Sint-Philipsland een overeen komst met vertegenwoordigers van het ministerie. In ruil voor een jaarlijkse schadevergoeding van 2000 gulden richten zij stuk jes grond in voor de vogels. Het gaat om twintig hectare op Sint-Philipsland. tien hectare in de Hollaerepolder op Tholen en nog eens tien hectare in de Bath- polders bij Rilland. Het proef project loopt door tot en met het ganzenseizoen '93-'94. De betrokken landbouwers zaai en grond in met zogeheten En gels raaigras, Daar kunnen de beesten naar hartelust van snoe pen. Schade aan het gewas en verbruik van extra kunstmest nemen de grondgebruikers voor lief. Daarnaast beloven zij dat ze de rotganzen met rust laten. Op hun beurt gaan de wilbeheer- seenheden Tholen/Sint-Philips- land en de Bathpolders de bees ten verjagen van 'schadegevoeli- ge landbouwgronden' met bij voorbeeld wintertarwe en gras zaad. De bedoeling is dat de rotganzen in de toekomst terecht kunnen in buitendijks gelegen natuurge bieden in het Krammer/Volke rak en het Rammegors bij Sint- Philipsland. van onze verslaggever GOES - Vlissingen en Middel burg moeten zo snel mogelijk de status van stadsgewest krijgen. Dat is niet alleen belangrijk voor beide gemeenten, maar voor de hele regio. Dit zei VVD- Tweede Kamerlid Jan te Veld huis dinsdagavond tijdens een bijeenkomst van zijn partij in de Goese Prins van Oranje. Volgens het Kamerlid zal het niet toekennen van deze status negatieve gevolgen voor heel Zeeland hebben: „Als dit niet doorgaat, riskeren we de kans dat er witte vlekken op de land kaart gaan ontstaan." Zoals ge meld dringen de gemeenten Vlissingen en Middelburg er bij minister Alders van VROM op aan hen als stadsgewest aan te wijzen. Daardoor zouden de ge meenten meer bevoegdheden toebedeeld krijgen; bijvoor beeld op het gebied van ruimte lijke ordening en het verdelen van subsidies. Te Veldhuis zei, ondanks de af wijzende houding van Alders, toch nog hoop voor Vlissingen en Middelburg te hebben. „We moeten niet op voorhand ons hoofd in de schoot leggen." Op de VVD-bijeenkomst sprak ook de nieuwe partijvoorzitter, Dian van Leeuwen. Zij noemde het nieuwe ziektekostenplan van staatssecretaris Simons 'een ordinaire volksverzeke ring'. Volgens van Leeuwen is het Simons helemaal niet te doen om een nieuw ziektekos tenstelsel. „Wat hier bedreven wordt, is een demagogische ma nier van inkomenspolitiek. Het gaat niet om de gezondheids zorg, maar om nivellering." ook beperkingen." Kramer zei dat er meer is wat visserij en na tuur bindt, dan scheidt. Hij drong aan op vorming van een overleggroep. Langstraat wilde niet met een zwaard boven het hoofd - ofwel beperkende maatregelen - pra ten. „Ik wil alleen praten op ba sis van leven en laten leven. Ik neem het eidereenden niet kwa lijk dat ze honger hebben, maar de visser moet ook zijn beroep kunnen uitoefenen." Zevibel-be- stuurslid J. Holstein vond dat de natuurbescherming moet op houden met roepen om beper kingen voor de vissers. Het stre ven om voor de vogels voldoen de voedsel beschikbaar te heb ben, achtte hij niet bereikbaar via het verbieden van visserij. Holstein ontkende dat er van overbevissing sprake is. Waddenbioloog dr J. de Vlas pleitte voor een andere vorm van mosselzaad visserij, omdat daardoor veel 'natuurwinst' te behalen is. Hij achtte het een droombeeld dat visserij en na tuur het in harmonie eens wor den over het beleid. Gesprekslei der drs G. Heerebout van Na tuurmonumenten kostte het weinig moeite die conclusie, al thans voor wat betreft de ont moeting dinsdagavond, over te nemen. van onze verslaggever TERNEUZEN - De Maltese bulkcarrier Ipanema is dins dagochtend vanaf de anker plaats Everingen op de Wester- schelde vertrokken naar Gent. Het schip, dat afgelopen don derdag in de Westerschelde- monding was betrokken bij de botsing met de Britse naftatan- ker British Esk, passeerde te gen het einde van de middag de sluizen van Terneuzen. Als de weersomstandigheden het toe laten zal de carrier vanochtend verder worden gesleept naar zijn eindbestemming. Zes sleepboten (26.000 pki van de Unie van Redding en Sleep dienst (Union) moeten er aan te pas komen om het 241 meter lan ge gevaarte in Gent te krijgen. Vanaf vrijdag zijn mensen van het bergingsbedrijf Van den Ak ker uit Vlissingen, Ovet uit Ter- neuzen en de Union in de weer geweest om het water uit de Ipa nema te pompen dat na de aan varing in het ruim was gelopen. Tevens werd een deel van de la ding (ijzererts) gelost en kon de diepgang van de bulkcarriër na verschillende noodreparaties met bijna vijf meter worden te rug gebracht tot zo'n elf meter. De Ipanema kan nu volgens een woordvoerder van de Union zon der probleem door het Kanaal GenGTerneuzen. De naftatanker British Esk kon vrijdag al zijn weg naar de haven van Antwerpen vervolgen. miljoen gulden in dat zeer gea vanceerde systeem gestopt. Dan gaan we toch niet die bootjes overeind houden." De bewindsvrouw erkende dat de - overigens geleidelijke - op heffing van de POD 'een pijnlijk proces is'. Ze doelde daarmee op de ongeveer 40 werknemers die op den duur op straat komen te staan. Maij: „We moeten oppas sen dat we niet gaan knokken voor behoud van werkgelegen heid, terwijl we net een investe ring van 200 miljoen hebben ge daan." De minister kon het CDA echter niet volledig overtuigen. Op verzoek van deze fractie en de WD zegde zij uiteindelijk toe een rapport naar de kamer te zullen sturen waarin resulaten van een te houden onderzoek naar de taken van de POD. slot van pagina 9 POD-bootje niet kunnen tegen houden". De minister antwoordde de ka mer niet veel te zien in het in tact laten van de hele POD, omdat een deel van de taken van de dienst door de Rijks Politie te Water (RPW) kunnen worden overgenomen en de Schelde- walradarketen de rest voor reke ning neemt. Maij meent dat naast die dure keten geen plaats en geld is voor patrouille boten. Mevrouw Roosen iCDAi be streed dat. Volgens haar kan slechts de POD controleren of een schip gevaarlijke stoffen lekt. Maij hield echter voet bij stuk. „De walradarketen kent alle gegevens van de voorbij va rende schepen. We hebben 200

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 21