Vonk: hervat hulp Suriname Nederlandse bedrijven leverden Irak grondstoffen voor gifgas Parlement fluit Jeltsin terug fimons vraagt lagere verheden om visie p gezondheidszorg Gemeenten moeten uto weren met uurder parkeren Brillen John en John voor Derde Wereld In 1999 komt eind aan belastingvrij winkelen binnen EG DA en WD in Tweede Kamer reageren verrast en terughoudend Knesset: Golan blijft bij Israël Illegalen mogen voor de klas 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. 'iel wind nemende beivolking gevolgd door noden met regen. De wind is vrij aciitig en is vanmiddag en van- •0nd stormachtig. Middagtempera- vr omstreeks 11 graden. 4e jaargang no. 267 12 november 1991 onze correspondenten HAAG/PARAMARIBO - en WD in de Tweede Ka- hebben met grote verba- en terughoudendheid ge werd op de mededeling van ister Pronk van ontwikke- ssamenwerking, dat de aan Suriname zo snel mo- lijk moet worden hervat. Bei- artijen, die samen een meer- ieid in de Kamer hebben, den dat de bewindsman zijn beurt heeft gepraat, nddeze week beginnen op Bo re de onderhandelingen over voorwaarden voor herstel ide betrekkingen. interview met NRC Han sblad zegt Pronk dat de ont- [kelingshulp aan Suriname kan worden hervat, omdat hij al le vertrouwen heeft in de nieuwe regering Venetiaan. Volgens de bewindsman is het Surinaamse kabinet voortvarend van start gegaan. Op Bonaire kan volgens hem gesproken worden over een bedrag voor overbruggingshulp. In april moet worden besloten hoe het resterende bedrag - Suri name heeft nog recht op 1,3 mil jard gulden - besteed kan wor den. De ontwikkelingshulp aan Suri name is in december 1982 opge schort, nadat het leger vijftien vooraanstaande Surinamers had doodgeschoten. Later kreeg Suriname wel weer humanitaire hulp, die echter ook weer werd stopgezet toen Bouterse vorig jaar zijn kerstcoup pleegde. Voor hervatting van de ontwik kelingshulp is altijd gezegd dat de democratie in Suriname moest worden hersteld en dat de nieuwe regering een gedegen economisch meerjarenprogram ma moest opstellen. Pronk heeft nu zoveel vertrouwen in de nieu we regering in Paramaribo, dat hij op voorhand bereid is de hulp te herstellen. In Suriname waren gisteren nog geen reacties te krijgen op de plannen van Pronk. President Venetiaan wilde niet reageren omdat hij nog niet formeel op de hoogte was, zo liet een regerings woordvoerder weten. Volgens de grootste oppositie partij in de Tweede Kamer, de WD, is Pronk te vroeg met zijn uitlatingen. De VVD-wil eerst af- slot zie pagina 3 kolom 5 f HAAG (GPD) - Automobi- m moeten meer gaan beta- voor steeds schaarser wor- parkeerplaatsen. Dat is ikern van het nieuwe parkeer- eid dat minister Maij-Weg- (verkeer) wil laten uitvoe- door provincies, gemeenten eel D de in oprichting zijnde ver- lersregio's. Als zij er echter eze el in slagen het stringente tW! irkeerbeleid tot een succes te aken, zal de minister in 1994 ergaan tot het nemen van ettelijke maatregelen, t staat in de nota 'parkeerbe- waarvan het eerste exem- plaar gistermiddag door Maij werd aangeboden aan directeur Dordregter van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). De parkeernota is, als on derdeel van de verkeers- en ver voersplannen van het kabinet, bedoeld om het niet-noodzake- lijke autoverkeer in steden terug te dringen. Op die manier moet ook de leefbaarheid verbeterd worden. Alle drukbezochte gebieden moeten daarom alleen nog maar betaalde parkeerplaatsen heb- slot zie pagina 3 kolom 6 van onze correspondent TEL AVIV - Het Israëlische parlement, de Knesset, heeft maandag in een wet vastge legd dat er niet mag worden onderhandeld over de Golan- hoogvlakte. Een grote meer derheid van de afgevaardig den meent dat de Golan een onlosmakelijk deel van Israël is en 'een belangrijk onder deel van 's lands verdediging'. De regering is verzocht meer geld beschikbaar te stellen voor de bouw van nederzet tingen in het gebied. Volgens premier Jitschak Shamir is er in 'het land Israël' (d.w.z. Israël, en de bezette ge bieden) geen plaats voor twee staten. In een onderhoud met de bezoekende Zuidafrikaan- se president, P. W. de Klerk, zei hij dat zijn regering 'zelfs niet overweegt' ook maar enig grondgebied op te geven in de onderhandelingen met de Ara bische landen en de Palestij- nen. De actie van de Knesset maakt een voortzetting van de in Madrid begonnen bilaterale De Zuidafrikaanse president, F.W. de Klerk, die tot en met morgen Israël bezoekt, krijgt bij de klaagmuur in Jeruzalem dezegen vaneen rabbi. foto Menahem Kahana/EPA onderhandelingen met Syrië zeer onwaarschijnlijk. De eni ge Syrische eis in het vredes overleg is teruggave van de in 1967 door Israël op Syrië ver overde Golan. Niettemin gaan de Palestijnen ervan uit dat de bilaterale be sprekingen in de loop van de volgende week kunnen wor den hervat, waarschijnlijk in Washington. EN HAAG (GPD) - Provincies gemeenten moeten gezamen- analyses gaan maken over gezondheidssituatie in het bied, de behoefte aan gezond- idszorg en de daarvoor ge- nste voorzieningen. Het ont- kkelen van dit soort 'regiovi- zal wettelijk worden vast- legd. De visies zullen eens in :zoveel jaar opgesteld moeten torden. taatssecretaris Simons (volks- ezondheid) schrijft dit in een ief aan de Kamer. Hij belicht arin de rol van provincies en smeenten in het nieuwe stelsel de gezondheidszorg. Vol- is de bewindsman kunnen de trokken instellingen in de ge- ndheidszorg op basis van de giovisies hun beleid afstem- De bemoeienis van de ksoverheid vervalt immers, de kwaliteit van de aange- 4) oden zorg in hun gebied te iarborgen krijgen provincies1 Mi agrote gemeenten de mogelijk- aid instellingen die onvoldoen- Brt! 5 kwaliteit leveren, een 'aanwij zig' te geven. Daarbij moet men itgaan van wettelijk vastgeleg- eisen. Het optreden van pro- ncies en grote gemeenten kan an de hand van klachten van latienten getoetst worden. mons wil dat de provincies en 5 do gemeenten ook de organisa- van consumenten en patiën- het opstellen van de re- [Ovisies betrekken. De midde- i die het rijk nu nog voor steun 'an die organisaties heeft, zullen ■ui; met ingang van 1993 aan provin- he ze en cies en gemeenten worden gege ven. De huidige bepaling in de11 wet dat provincies en gemeenten zich moeten laten adviseren door provinciale raden voor de volksgezondheid, vervalt. Pro vincies en gemeenten moeten zelf kunnen bepalen door wie, en hoe zij zich laten bijstaan. DEN HAAG (ANP) - Surinaamse onderwijzers die illegaal in ons land verblijven, mogen aan de slag in het basisonderwijs. Als zij met de baan in hun eigen ondei'houd kunnen voorzien, krijgen zij een verblijfsvergun ning. Voorwaarde is bovendien dat hun onderwijsbevoegdheid dateert van voor 1 januari 1981. Dit blijkt uit een brief die staats secretaris Wallage deze week verstuurt aan basisscholen in de vier grote steden. Veel van deze scholen hebben een tekort aan invalkrachten. Om hier iets aan te doen wil de minister van onderwijs de be trokken Surinamers inschake len. Een bijkomend voordeel is dat de betrokken scholen veel allochtone kinderen als leerling hebben. LONDEN - De Britse premier John Major (2de van rechts) en popartiest Elton John (1) geven samen met televisiepresentator Bob Holness (2de van links) en komiek Ronnie Corbett (r) ieder een bril voor iemand in de Derde Wereld in het kader van de actie Give the Gift of Sight (Geef de gift van het zicht). foto Jim James/EPA W MOSKOU (AFP/RTR) - Het Russische parlement heeft maandag president Boris Jeltsin teruggefloten door zijn de creet over de noodtoestand in de Russische deelrepubliek Tsjetsjeno-lngoesj, ongedaan te maken. Dit is de zwaarste politieke nederlaag voor Jeltsin sinds hij in juni tot presi dent van de Russische Federatie werd gekozen. De resolutie, die met 177 tegen vier stemmen werd aangeno men bij 15 onthoudingen, stelt dat het onmogelijk is per de creeteen noodtoestand uit te roepen, en roept op om de crisis in de opstandige republiek op te lossen met „politieke midde len" en „zonder speciale maatregelen". Daartoe moet een Russische delegatie onderhandelingen aangaan met „alle politieke krachten van de republiek Tsjetsjeno-lngoesj". Verder is voorgesteld strenge controles langs de grenzen in te stellen om de leverantie van wapens te voorkomen. door Dolf Rogmans BAIIRAYN/DEN HAAG - Ne derlandse bedrijven hebben chemicaliën en apparatuur ge leverd aan Irak voor de produk- tie van chemische wapens. Dat zegt de Nederlander ir. M. vgn Zelm, leider van de VN-delega- tie die de afgelopen vijf weken in Irak onderzocht hoe het che mische wapenarsenaal van Saddam Husayn vernietigd moet worden. Van Zelm, in Nederland direc teur van de afdeling chemisch onderzoek bij TNO in Rijswijk, beëindigde dit weekeinde zijn onderzoeksmissie en verblijft nu in de oliestaat Bahrayn. Eind de ze week brengt hij in New York verslag uit aan vertegenwoordi gers van de Verenigde Naties. Die zullen vervolgens betrokken regeringen op de hoogte stellen van Van Zelms bevindingen. De Nederlandse deskundige wil niet in detail treden over de Ne derlandse betrokkenheid bij het opbouwen en in stand houden van het Iraakse chemische wa penarsenaal. „Tal van Westerse bedrijven, waaronder Neder landse, hebben chemicaliën aan Irak geleverd voor de produktie van mosterd- en zenuwgas", al dus Van Zelm, Ook zou er sprake zijn van de le vering van apparatuur. Het is daarbij moeilijk vastte stellen of bedrijven wisten wat Irak met de spullen zou doen. Van Zelm: „Je hebt bij voorbeeld reactors nodig voor het aanmaken van gifgas. Die moeten van binnen geëmailleerd zijn, Dat soort reactoren worden echter over de hele wereld geleverd voor bij voorbeeld het aanmaken van pesticiden". Bekend is. dat in 1985 twee Ne derlandse bedrijven door het mi nisterie van buitenlandse zaken zijn verzocht te staken met het leveren van chemicaliën aan Irak. De chemicaliën konden voor dé aanmaak van gifgas die nen. Of Irak ze daar ook voor ge bruikte. was destijds niet duide lijk. Over de levering van Neder- VN-macht Het verzoek van Servië aan de VN om een troepenmacht te stu ren is in de verschillende Joego slavische republieken met ge mengde gevoelens ontvangen. De VN-macht zou een buffer moeten vormen tussen Servisch-federale O troepen en Kroaten. w m Doorbraak Directeur I. Spaander van het Zeeuws Museum noemt het een doorbraak: de kans om in het museum een afdeling voor moderne kunst te Q huisvesten. w Omroepen Commercie is de enige redding voor de identiteitsomroepen. Dat is de mening van journalist Jaap Versluis, die op 27 no vember afstudeert in de maat schappijgeschiedenis. De titel van zijn scriptie luidt: 'De ivonderlijke me- dia'. Van Praag Zowel de advocaten in de Ajax- zaak als voorzitter Michael van Praag hebben gisteren fel uitge haald naar het vervolgingsbe leid van het OM. „Dit xoas een mooie gelegenheid o?n het grote Ajax eens flink te kijk te zetten'', aldus Van Praag voor het gerechtshof in Am- 4 T1 sterdam. I van onze corresponden BRUSSEL - Reizigers binnen de Europese Gemeenschap zullen vanaf 1 juli 1999 het genoegen van een belastingvrije fles whisky of parfum uit de tax free-shop aan de grens moeten missen. De belastingvrije winkel op het vliegveld en in de haven is dan alleen nog maar toegankelijk voor reizigers die naar een be stemming buiten de EG gaan. De ministers van financiën heb ben dat maandag in Brussel be sloten. De Nederlandse taxfree shops zullen geen compensatie krijgen voor de honderden mil joenen aan omzet die ze mislo pen, aldus staatssecretaris Van Amelsvoort. Over het sluiten van de taxfree shops aan de grens hebben de bewindslieden maandag uren gepraat, Het is een logisch ge volg van het afschaffen van de grenscontroles tussen de EG- landen, vindt iedereen. Maar over de datum waarop de goed kope sigaretten en parfum niet meer te koop mogen zijn voor de Europese reiziger, verschilden de landen diepgaand van me ning. De Denen wilden dat de winkels vanaf l'januari 1993 alleen nog maar zouden verkopen aan reizi gers buiten de EG: de Engelsen vonden het jaar 2008 een ge schikte ingangsdatum. De reden daarvoor: de Schotse whisky producenten plannen ongeveer tien jaar vooruit, en zijn voor een flink deel van hun verdienste aangewezen op de omzet in de taxfree-shops. Het compromis: l juli 1999. „Gevonden met het on derhandelaarstalent van de vis markt", aldus minister Kok. Advertentie landse apparatuur bestaan geen gegevens. De VN-missie onderzocht Iraaks enige gifgas-complex te Matha- na. zo'n honderddertig kilome ter noordwestelijk van Bagh dad. Het terrein meet een opper vlakte van vijf bij vijf kilometer en er staan enkele fabrieken voor de verschillende stadia van de gifgasproduktie en bunkers voor de opslag. Het complex is eind jaren zeventig en in de loop van de tachtiger jaren aange legd. Voor. de vernietiging van de voorraden zal een aparte fabriek gebouwd moet worden. Van Zelm verwacht dat het oprui men zeker een jaar gaat duren en miljoenen dollars kost. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1