erhoging lesgeld van de baan Bush steunt EG-plan boycot Joegoslavië Vietnamezen willen niet terug Londen tegen nieuw plan Politieke Unie Mitterrand wil snel grondwetswijziging Nominale premie van AWBZ wordt lager lister Ritzen ziet ook af van strafkorting zittenblijvers wijfels farts aan artaanval axwell 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. fll (I bewolking en regen. Later in de Hag mogelijk enkele opklaringen, jiperatuur 9 graden. Krachtige ZW y i, later matig uibwest. e jaargang no. 266 mdag 11 november 1991 UUR KODAK EXPRESS pQ-pQ KWALITEITS KLEURENFOTO'S SERVICE Beter: niet duurder! FOTO IVERSCHOORE I Ellen Leur Goes Hulst Middelburg Middelhorms Vlissmgen Zierikzt [HAAG (ANP) - De omstre- terlioging van het lesgeld it komend schooljaar met njlden is vrijwel geheel van lin, De verhoging blijft be- tot 35 gulden. Daarmee (hetschoolgeld in totaal op gulden. Dat staat in een no- iwijzigingen die minister i (onderwijs) binnenkort de Tweede Kamer stuurt, i PvdA stellen voor het ter politieke nen voor itenlanders HAAG (ANP) - Nederlan- ian buitenlandse afkomst vaker worden gevraagd ieke functies te bekleden, minister Dales (binnen zaken) als de fractielei- ande vijfgrootste politie- itijen in de Tweede Kamer zaterdag in Den Haag tjd zich hiervoor te zullen nnen. en conferentie rond het the- migranten in de politiek' zei ister Dales dat uiteindelijk openbare ambten sprake zijn van een evenredige tgenwoordiging van etni- mïnderheden. Zij liet door- meren dat de benoeming de eerste allochtone burge ster niet ver weg meer is. de vraag of personen zon de Nederlandse nationaliteit stemrecht zouden moeten en bij provinciale en parle- sverkiezingen waren de iigen verdeeld. CDA en zijn erop tegen, PvdA en willen alleen het actief kies- Ihet recht om te kiezen, om gekozen te worden) ver heffen van lesgeld helemaal af te schaffen. Is de forse verhoging voor het komende jaar afgewend, in het schooljaar 1993-1994 gaat het schoolgeld alsnog fors omhoog, maar dan op basis van de les- geldwet uit 1987 die voorschrijft dat het lesgeld om de drie j aai- op het niveau moet worden ge bracht van twintig procent van de werkelijke kosten. De bewindsman is ook terugge komen op zijn plan een strafkor ting van 250 gulden in te voeren voor scholieren die te vaak blij ven zitten. De lesgeldmaatregel en de strafkorting werden aan gekondigd in de onderwijsbe groting voor volgend jaar. Beide zaken waren meteen al politiek omstreden. De regeringspartijen CDA en PvdA wilden dat het met de maatregel te bezuinigen bedrag van 83 miljoen gulden op andere manier zou worden ingevuld. Ritzen heeft echter de vanuit de ze fracties aangedragen alterna tieven niet overgenomen. Hij twijfelt namelijk aan de finan ciële effectiviteit van deze voor stellen. De voorstellen van de coalitie partijen betroffen onder meer een scherpere controle naar de woonstatus van studenten (wel of niet uitwonend) en bezuini gingen op de rendementsbekos- tiging in het voortgezet onder wijs. De oplossing die Ritzen uitein delijk heeft gevonden en waar mee CDA en PvdA instemmen, berust vooral op „begrotings techniek", zonder dat sprake is van nieuwe en ingrijpende be zuinigingen. De bewindsman heeft verder de bezuinigingen op de verzorgingsstructuur van het onderwijs teruggebracht van 10 tot 2 miljoen gulden. Dat geld moet worden opgebracht door alle -verzorgingsinstellingen on- dei' andere CITO en de Pedago gische centra). De gewijzigde voorstellen komen deze week in de Tweede Kamer aan de orde tijdens het debat over de onder wijsbegroting. Afschaffen PvdA en CDA willen in het de bat het principe van het heffen van lesgelden ter discussie stel len. Dit zei PvdA-kamerlid me vrouw T. Netelenbos zondag voor de NCRV-microfoon. >nze correspondent IDEN - De lijfarts van Ro- Maxwell gelooft niet dat de scuitgever vorige week aan hartaanval is gestorven, zijn weduwe en een van zoons, Ian, twijfelen aan de omst van de voorlopige Jcliouwing. Or Joseph Joseph verklaarde nhet zondagsblad The Sun- Times dat Maxwells dood lacht' was. Op de vraag of well zijns inziens aan een aanval was gestorven, ant- rdde de lijfarts: „Naar mijn oonlijke mening niet." well werd afgelopen dins- iiitzee gehaald voor de kust Tenerife. De aanvankelijke ilusie van de Spaanse auto- ten was dat hij een natuurlij- Jood was gestorven en ver ens te water was geraakt. Spaanse advocaat van de fa- e Maxwell, Julio Claverie, laarde echter: „De zaak is helemaal open. Het verslag de voorlopige lijkschouwing jst absoluut niets. Het t alleen aan dat zijn hart- [stopte, maar niet waarom". swells zoon Ian was al even itisch en in een vraagge- kmet de Sunday Mirror, een Maxwells kranten, erkende weduwe dat hij vele vijan- had. van het lijk zijn naar 'rid gezonden. Onderzoek het beenmerg kan uitwijzen in hartslag stopte voor hij in water viel of daarna. Een pa- oog die bij het aanvankelij- onderzoek op Tenerife was okken, verklaarde: „We slui ng niets uit: zelfmoord, ver- niets". Dvijl het onderzoek doorgaat, 'J Maxweel zondag op de 2rg bij Jeruzalem begra- Tot de aanwezigen behoor- Israels premier Shamir en lident Herzog. f! Politiemannen nemen een tegenstribbelende vluchteling mee. HONG KONG (RTR) - Een groep Vietnamese bootvluchtelin gen heeft zaterdag felle slag geleverd met de politic van Hong Kong die hen dwong aan boord te gaan van een vliegtuig dat hen naar Ilanoi zou vliegen. Het is de eerste gedwongen repa triëring van Vietnamese vluchtelingen in bijna twee jaar. De problemen ontstonden al in de bus die een deel van de groep van 59 vluchtelingen naar het vliegveld bracht. Een jonge Viet namees. op blote voeten en slechts gekleed in een groene korte broek, ging op de vuist met acht agenten die hem uit de bus pro beerden te slepen. Uiteindelijk werd hij aan armen en voeten het vliegtuig binnengedragen. De deportatie volgt op een akkoord dat Hong Kong en Vietnam in oktober sloten. Vietnam heeft beloofd alle bootvluchtelingen foto Mandel Ngan. terug te nemen die een vluchtelingenstatus is geweigerd. In de overbevolkte kampen in Hong Kong bivakkeren 63.000 Vietna mezen, van wie de meesten om economische redenen hun land verheten. Tot nu toe zijn er slechts 4.800 erkend als echte vluchte lingen. De groep die nu naar huis is gestuurd, betreft recidivisten, die Hong Kong vrijwillig met een premie van de Verenigde Naties hadden verlaten maai- toch weer waren teruggekeerd. Hong Kong hoopt dat dit transport het eerste zal zijn in een reeks regel matige vluchten die Vietnamezen terugbrengen naar huis. Twee jaar geleden is ook geprobeerd vluchtelingen onder dwang terug te sturen. Beelden van wanhopige, huilende kampbewo ners leidden toen tot een internationale oproep om de gedwon gen repatriëring te stoppen. Yves Montand (70) overleden PARIJS (AFP/RTR) - De Franse zanger en acteur Yves Montand, die circa veertig films maakte, is zaterdag op zeventig-jarige leeftijd overleden aan de gevol gen van een hartaanval. Montand die is geboren op 13 ok tober 1921 in het Italiaanse Mon- sumano, heette in werkelijkheid Ivo Livi. De zanger werkte mo menteel in het zuiden van Frankrijk aan een nieuwe film en bereidde zich voor op een op treden in een sportstadion in Pa rijs waar hij in mei 1992 chan sons zou zingen. Zie verder pagina 2 DEN HAAG (GPD) - De Verenig de Staten zullen vandaag in de Veiligheidsraad het EG-ver- zoek steunen om een olie-em bargo tegen Joegoslavië af te kondigen. In navolging van de EG zullen de VS verder de han delsbetrekkingen met Joegosla vië op een laag pitje zetten. Pre sident Bush zei dat zaterdag na afloop van zijn bliksembezoek aan Den Haag, waar hij sprak met premier Lubbers en voor zitter Delors van de Europese Commissie. Aan zijn steun voor het EG-be- leid ten opzicht van Joegoslavië voegde Bush in één adem toe te betwijfelen of de strijdende par tijen zich iets aan zullen trekken van de sancties. „We weten niet zeker hoe effectief sancties zul len zijn", aldus de president. Premier Lubbers toonde zich in genomen met de Amerikaanse steun. De Joegoslavische deelrepublie ken Bosnië-Herzegovina en Ma cedonië hebben hebben de EG gevraagd uitgesloten te worden van de strafmaatregelen. De EG-sancties omvatten het op schorten van handelsakkoor den, stopzetten van gunstige in- voer-rechten. en een verzoek aan de Veiligheidsraad een olie-em bargo in te stellen. De EG is bereid 'positieve maat regelen' te nemen jegens repu blieken die zich constructief op stellen in de vredesonderhande lingen. Macedonië en Bosnië- Herzegovina vinden dat zij in aanmerking komen voor die 'po sitieve maatregelen', waarvan de inhoud overigens nog onbe kend is. Roemenië, de huidige voorzitter van de Veiligheidsraad, ver klaarde zaterdag het verzoek van het Joegoslavische staats- presidum om VN-vredestroepen naar Kroatië te sturen, te onder steunen. Ook Kroatië is voor stander van VN-vredestroepen op het eigen grondgebied, aldus zaterdag de Kroatische'minister van buitenlandse zaken, Zvoni- mir Separovic De strijd ging de afgelopen da gen in alle hevigheid door. Het federale leger beschoot daarbij opnieuw Dubrovnik, waarbij ook oude gebouwen zijn geraakt Oost-Europa In een gezamenlijke verklaring over de ontwikkelingen in Oost- Europa toonden de EG en de VB zich zaterdag uiterst bezorgd over de opleving van 'etnische intolerantie en agressief natio nalisme'. President Bush stond zaterdag tijdens een rede in de Ridderzaal uitgebreid stil bij de ontwikke lingen in Europa, waar „met de val van het communisme een doos van Pandorra is openge gaan van oude etnische haat. ressentiment en wraakgevoe lens." „Wij willen van het lesgeld af', aldus Netelenbos. Volgens haar is Nederland het enige Europese land waar lesgeld wordt ge vraagd op school. De overheid geeft kinderbijslag en tegemoet koming in de studiekosten en ze waagt weer lesgeld. Netelenbos zegt dat PvdA en CDA vinden dat dit „rondpompen van geld" weinig efficiënt is. Daarom wil len ze de minister vragen om voor de begroting voor 1993 te bezien of er niet meer samen hang kan worden gebracht in de ze geldstromen. Netelenbos zei verder dat ouders van kinderen van 16 jaar en ou der wel erg zwaar worden belast met kosten voor onderwijs. Vol gens haar is het in het belang van de hele maatschappij dat kinderen goed onderwijs krij- Moeder offert drie zoons aan vulkaan Pinatubo BACOLOI) (AP) - Een Filipijnse moeder heeft zaterdag haar drie zonen aan de vulkaan Pinatubo geofferd, zo heeft de politie be kendgemaakt. De 33-jarige vrouw sneed met een sikkel de kelen van haar ze ven-, zes- en vijfjarige zoon in hun slaap door als offer aan de vulkaan die in juni tot uitbar sting kwam en waarbij 700 men sen om het leven kwamen. Daar na sneed de vrouw haar eigen polsen door. maar een zus kon haar nog op tijd naar het zieken huis brengen. Op het politiebu reau vertelde de moeder tot haar daad te zijn gekomen „omdat God het mij gevraagd heeft. Dader gijzeling Duitse bank door politie gedood LuDENSCHEID (DPA) - De gij zeling in een bankfiliaal in het Duitse Lüdenscheid is zaterdag beëindigd. Bij een actie van de politie is de overvaller gedood. De negen laatste gijzelaars zijn met de schrik vrijgekomen. De dader, die een wapen en een pakket explosieven bij zich had, was vrijdagmiddag kort voor sluitingstijd in het bankfiliaal verschenen. Aanvankelijk had hij een groot aantal mensen in zijn macht. In de loop van de nacht liet de overvaller zes gijze laars vrij, onder wie een klein kind. Restauranthouder doodt vriendin en pleegt zelfmoord LANGEDIJK (ANP) - Een 44-ja- rige restauranthouder uit Lan- gedijk heeft het afgelopen weekeinde zijn 28-jarige vrien din doodgeschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De politie ontdekte de stoffelijke overschotten in het restaurant. Een personeelslid sloeg alarm toen zij het restaurant in de loop van zondag gesloten aantrof ter wijl het etablissement geopend behoorde te zijn. Kurden melden aanval leger Irak BAGHDAD (RTR/AFP) - Het Iraakse leger heeft zondag de aanval geopend op Kurdische stellingen bij Arbil, in de door het Kurdische verzet gedomi neerde gebied in Noord-Irak. Dat hebben Kurdische verzets strijders gemeld. !gn onze correspondent PARIJS - De Franse president FranQcois Mitterrand heeft zon dag voor 1992 een grondige herziening van de grondwet aange kondigd. Hjj wil onder andere meer macht voor het parlement en een wijzi ging van het kiesstelsel voor de parlementsverkiezingen van Daardoor zouden kleine partijen als de Groenen, die nu niet in het parlement zitten hoewel ze in opiniepeilingen minstens vijftien procent halen, ook een aantal zetels kunnen halen. Mitterrand sluit niet uit dat er begin 1992 een parlementair debat en eventueel een referendum komt over de verkorting van de pre sidentiële ambtstermijn van zeven tot vijfjaar. Maar de uitkomst daarvan is dan pas voor zijn opvolger relevant, zo meent de Fran se president. Hij is vast van plan zijn tweede ambtstermijn tot 1995 vol te maken., zo zei hij gisteravond in een door de televisie uitgezonden vraaggesprek. LONDEN (RTR) - Groot-Brit- lannië verwerpt het jongste voorstel van Nederland voor de Europese Politieke Unie. De ontwerptekst is onaanvaard baar, omdat nog steeds wordt verwezen naar een federaal Eu ropa, zo hebben Britse functio narissen zontfag in Londen ver klaard. Het is het tweede voorstel voor de EPU dat Nederland als huidi ge voorzitter van de Europese Gemeenschap heeft opgesteld. Het eerste voorstel werd vorige maand door de grote meerder heid van de lidstaten afgewezen. Londen vreest dat een „federaal Europa" een ondermijning van Moslimrepubliek Gewapende mannen in Tsjets- jen-Ingoezië autonome repu bliek in de Rusland) staan klaar om hun gebied te verdedigen. De spanning rond de moslimrepu- bliek neemt toe. Doedajev, de ge neraal die daar vorige maand de macht greep, wil aanblijven, ondanks druk van de Russische president O Boris Jeltsin. O Brokkenpiloot Een dronken automobilist heeft zaterdag voor de nodige con sternatie gezorgd in de Terneu- zense binnenstad. De man wilde een opgebroken weg via het trot toir ontwijken, maar ramde daarbij een etalage en muur kastje. Zelf vond hij zijn stuurkunst nog C 'redelijk netjes'. w VCV Zeeland Het bestuur van VCV Zeeland heeft deze week een gesprek met trainer Piet de Visser. De ex- Zeeuw, die onlangs bij Willem II werd ontslagen, zegt contacten te hebben met diverse clubs en maakt er geen geheim van om zo snel mogelijk weer in de voetballerij aan de Q slag te willen. w Middelburg is niet langer koplo per in de eerste klasse. De ploeg van trainer Kees Vermunt ver loor gisteren voor het eerst dit seizoen een competi tieduel. De Valk won verrassend met 0-1. DEN HAAG (GPD) - Een met in gang van 1992 in te voeren vaste jaarpremie in guldens (nomina le premie) in de AWBZ wordt veel lager dan gedacht. De pre mie wordt per volwassene 72 gulden. Tot nu toe werd gere kend op 108 gulden. Voor een kind jonger dan achttien jaar zal de nominale premie AWBZ 26 gulden belopen in plaats van 54 gulden. Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) heeft dit de Tweede en Eerste Kamer laten weten. Aanleiding voor de wijzigingen vormen de kabinetsbesluiten van afgelopen vrijdag inzake de stelselherziening gezondheids zorg. Zoals gemeld besloot het kabinet af te zien van het voor nemen om huisartsenhulp en kraamzorg al op 1 januari over te brengen van het ziekenfonds naar de AWBZ. Wat er met de procentuele zie kenfonds- en AWBZ-premies ge beurt is nog onduidelijk. De zie kenfondspremie zou met de oor spronkelijke plannen 2,85 pro cent dalen. De premie AWBZ zou daarentegen 2.5 procent stij gen. Simons rept in zijn stuk aan Tweede en Eerste Kamer niet over nadere wijzigingen van de ze percentages. Nu de nominale premie in de AWBZ voor kinderen jonger dan achttien jaar lager is. is het kabi net van plan de koopkrachtef fecten voor gezinnen met kinde ren helemaal te compenseren door een verhoging van de kin derbijslag. In de oude opzet zou den alleen gezinnen met maxi maal twee kinderen een hogere kinderbijslag krijgen. Simons geeft aan dat de nomina le premie in het ziekenfonds niet verandert. Die blijft gelijk aan het niveau volgens de oude plan nen. 225 gulden per volwassene, de helft voor een kind onder achttien jaar. zijn soevereiniteit zal beteke nen. De mededeling werd gedaan op het moment dat premier John Major naar Duitsland vertrok voor besprekingen met bonds kanselier Helmut Kohl over de Europese top die volgende maand in Maastricht wordt ge houden. De Britse minister van financiën Norman Lamont zei dat Londen ook terughoudend is ten opzich te van het verdrag over de de Eu ropese economische en monetai re Unie. (EMU). Londen zal geen document tekenen waarin het land zich zou binden aan een Eu ropese munt. aldus Lamont voor de Britse televisie. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk vobrdeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar. PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1