lissingen krijgt subsidie Heerma bulkcarrier Ipanema siep flinke schade op Oog in oog met superkoe Bea 'Leliedas' voor Lelie Sluiting Wadden slag voor economie D66 hamert op maatregelen bij risicotransport Kalm itsraad erkent recht op geld stadsvernieuwing n PZC abonnement is óók 'n evenement. Tegenstanders COVRA vangen opnieuw bot bij Raad van State zeeuwse almanak PZC zeeland ZATERDAG 9 NOVEMBER 1991 snonze verslaggever JlISSINGEN - Staatssecretaris Heerma (volks- isvesting:) moet de gemeente Vlissingen alle ïbsidies geven die hij in eerdere instantie toe- tfle. De Raad van State besliste dit vrijdag, lissingen krijgt door de uitspraak van de staats- _id 260.000 gulden meer dan het ministerie van Ijkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi- Lhygiene (VROM) in april van plan was. Heer- laköndigde toen aan dat hij zo de bezuinigingen Lyn begroting kon realiseren. De gemeente Vlissingen tekende in september be roep aan tegen de beslissing van de staatssecreta ris. Zij vond dat de korting van tien procent op het budget voor stadsvernieuwing een inbreuk was op de rechtszekerheid. De stad kwam in de knoei met het beleid op dit terrein. Zij beschuldigde de staatssecretaris van onbehoorlijk bestuur. Het was gisteren nog niet duidelijk op grond van welke overwegingen de staatsraad besloten heeft dat het ministerie de toegezegde bedragen moet uitkeren. Er zijn twee mogelijkheden. De eerste is dat het ministerie van VROM te vroeg is geweest met de beslissing te korten op het budget. Het mag dat vanaf 27 november pas doen. volgens een wets wijziging die eind september werd aangenomen. Mocht dit argument ten grondslag liggen aan het besluit, dan is de kans groot dat het ministerie als nog de korting afkondigt. Het is ook mogelijk dat de staatssecretaris onbe hoorlijk bestuur verweten wordt. In dit geval is de wetswijziging geen argument om de korting ver traagd toe te passen. Dat zou een enorme strop be tekenen voor het ministerie. Niet alleen Vlissin gen. maar alle gemeenten en provincies in Neder land hebben in dat geval recht op het volle pond. De schade voor VROM is dan 125 miljoen gulden. Het schriftelijke vonnis laat nog enkele weken op zich wachten. Het ministerie kan daardoor flink in moeilijkheden komen, De beslissing moet snel ge nomen worden, omdat de volgende bezuinigingen al op stapel staan. Het ministerie mag niet al te snel grote kortingen doorvoeren. Het ministerie wilde vrijdag niet reageren op de uitspraak van de Raad van State. van onze verslaggever 3ZAAMSLAG - Burgemeester drs R. C. E. Barbe van Terneu ten stond vrijdagmiddag in "leen schuur in de polder bij Zaamslag oog in oog met Bea —f 12. De melkkoe werd gelau werd omdat ze de mijlpaal van 100.000 kilo melk had bereikt. Barbé hing haar de lauwer- krans om. In de historie van de veeteelt in Zeeuwsch-Vlaan- deren heeft een koe die 100.000-grens nooit gehaald. In heel Zeeland kwam het sinds 1935 precies twaalf keer voor. De ouders van Bea 12 deden het al vermoeden. Vader Hero- vina en moeder Bea 4 stonden borg voor gave nakomelingen. |i( Bea 12 zelf, zo is inmiddels ge- 'I bleken, trouwens ook. Volgens voorzitter J. L. de Schepper van het Zeeuwse Rundvee Syn dicaat is de 'nafok', de dochters Bea 54, Bea 58 en Bea 62, zeker ook om over naar huis te schrij ven. Maar vrijdagmiddag draaide het, in de stal van vader en zoon Jacob en Adrie Catseman de Noord aan de Kleine Huis- senpolderweg in Zaamslag al- in onze verslaggever LISSINGEN - De bulkcarrier anema uit Malta blijkt don- trdagmorgen flinke schade te ebben opgelopen bij de bot- lemaal om Bea 12. De Schep per: „Het komt heel weinig voor dat een koe op zo'n jeugdi ge leeftijd al zo'n prestatie le vert. Kijk haar staan, ze straalt gezondheid uit, misschien wordt ze inderdaad wel wat ou der, maar ze staat nog prachtig op de benen. Ja. ze kan best nog even mee." Jacob Catseman bleef er ui terst nuchter onder. „Op zich is dit leuk natuurlijk, maar aan de andere kant kan het met haar nu ook heel snel afgelopen zijn. Dat weetje nooit." Catse man en zijn zoon hebben veer tig melkkoeien. En daar zitten, naast Bea 12, heel wat prach texemplaren tussen, verzeker den ze. Bea 12 trok zich niets van de feestvreugde in de stal aan. Toen ze werd geshowd, hief ze nochalant haar staart en pro duceerde een gave 'grammo foonplaat' op de stalvloer. Bur gemeester Barbé tegen boer Catseman: „Heeft ze er daar van ook 100.000 geprodu ceerd?" Catseman lachte maar eens. Maar als het zo was, dan zou dat zeker een 'gouden plaat' opleveren... Burgemeester Barbé van Terneuzen hing 'superkoe' Bea 12 gisteren een enorme lauwerkrans om voor haar recordleverantie van melk. fotoCamileSchelstraete. sing met de Britse naftatanker British Esk in de Westerschel- demonding. Vrijdagmorgen om 05.00 uur kwam de Ipanema aan op de ankerplaats Everingen, j| beschadigde bulkcarrier Ipanema wordt met behulp van een 'l fijvende kraan van Ovet gelost in Vlissingen-Oost. foto Oscar van Advertentie In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC "oor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk dat u die PZC eigenlijk et kunt missen. U hebt 'm zo in huis. II hoeft alleen maar de bon in te vullen. n krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: ten oosten van de Total-steiger. Daar is het schip door duikers onderzocht. De Ipanema heeft 8,5 meter be neden het hoofddek een schade- zone van 5 bij 4,5 meter. Daarin zitten allerlei deuken en deukjes en grotere en kleine gaten. Het grootste gat is een scheur van een halve meter. Het gat bevindt zich voor het machinekamerschot. Dat wil zeggen dat de machinekamer geen noemenswaardige schade heeft opgelopen. Wel is de dub bele bodem onder ruim 7 be schadigd. Dit ruim staat vol met water en ijzererts. Verder be vindt zich een stuk ijzer tussen de schroef en het schroefraam, waardoor het schip niet op eigen kracht naar de Everingen kon varen. De sleepboten Fighter. Breed- bank. Drado, Boxer en Wielin gen, alsmede het bergingsvaar tuig Deurloo hebben het schip naar deze ankerplaats gebracht. Drijvende kraan Vrijdagmiddag is een drijvende kraan van het overslagbedrijf Ovet uit Terneuzen begonnen met het lossen van het schip. Die kraan zou zich toch al bij de Ipa nema voegen, maar dan in de Put van Terneuzen. Het schip had namelijk vóór de botsing met de naftatanker te veel diep gang voor het kanaal Gent-Ter- neuzen. Gent is de bestemming van de bulkcarrier. Als het schip hoog genoeg ligt, begint het bergingsbedrijf Van den Akker uit Vlissingen met de noodreparatie zodat de Ipane ma zijn reis kan vervolgen. De naftatanker British Esk is in de nacht van donderdag op vrij dag bij de Zandvlietsluizen aan gekomen en daar geschut, waar na hij uiteindelijk op zijn plaats van bestemming in de Antwerp se haven kon afmeren. Daar is het schip gelost. Inspecteur Lelie en zijn echtgenote (links) tijdens de afscheidsreceptie in geanimeerd gesprek met mevrouw R. de Groot, directeur patiëntenzorg van het Streekziekenhuis Walcheren. foto Lex de Meester Afscheid inspecteur volksgezondheid van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Drs S. Lelie, regio-inspec- leur van de Volksgezondheid in Zeeland, heeft vrijdagmiddag in de antichambre van de Sta tenzaal in Middelburg afscheid genomen. Een groot aantal belangstellenden kwam Lelie, die sinds 1958 bij de Inspectie Zuid-Holland en Zeeland werkzaam is geweest, de hand schudden. Namens de Zeeuwse specialisten sprak dr A. Vos zijn dank uit voor de manier waarop Lelie in geschillen altijd beide partijen in hun waar de liet. „Hij was in een positie waarin hij ie mand de das kon omdoen, maar hij deed het niet." Als troost voor het kwijtraken van die exclusie ve positie kreeg de scheidend inspecteur een das omgeknoopt, die de artsen speciaal in een oplage van enkele honderden hebben laten maken. Een 'Lelie-das' met een Franse lelie en een esculaap, naar een ontwerp van de Middel burgse cardioloog dr. A. N. E. Zimmerman. Hoofdinspecteur dr J. Verhoeff dankte Lelie namens de inspectie en zei eindelijk te begrij pen wat iemand met een klassieke opleiding, genoten aan het Barlaeus-gymnasium in Am sterdam, in Zeeland is gaan zoeken. „Ik heb on langs in een boek gelezen dat Odysseus in Zee land rondzwierf, in plaats van ergens in de buurt van Griekenland. Het bewijs werd bijna onomstotelijk geleverd door de ontdekking dat Sint Joosland de moderne uitspraak is van los, Homeros' geboorteplaats. Lelie zoekt dat vast wel verder voor ons uit", dacht Verhoeff. Plannen in die richting ontvouwde de inspec teur niet. Hij beloofde zich te gaan bezighou den met het management van het dames-sa lonorkest Entre Acte, dat tijdens het afscheid voor één keer zonder Lelie's echtgenote speel de. Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller. 01184-84216 van onze verslaggever GOES - Minister Bukman van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij moet voorkomen dat op de internationale ministerscon ferentie volgende week in het Deense Esbjerg overhaast wordt besloten grote delen van de Waddenzee te sluiten voor de visserij. Zo'n beslissing is on mogelijk zolang daaraan geen gedegen wetenschappelijk on derzoek ten grondslag ligt. waarnaast is ook eerst raatlple- ging van het bedrijfsleven noodzakelijk. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord Zeeland schrijft dit in een brief aan de minister. De kamer vreest een forse aantasting van de regionale economie als de mossel- en kokkelsector niet meer terecht kan op de Wadden zee. Tijdens de internationale confe rentie woensdag 13 november over bescherming van de Wad denzee komen naar verwachting voorstellen op tafel om de visse rij-activiteiten in het gehele Ne derlandse. Duitse en Deense Waddengebied aan banden te leggen. De Kamer van Koop handel vindt dat er onvoldoende gegevens beschikbaar zijn om nu al dergelijke ingrijpende be slissingen te nemen. Het verwondert de kamer dat tot nu toe nog niet is gesproken met het bedrijfsleven. Temeer daar de mosselsector steeds van onze verslaggever GOES - Het verzoek van de stichting 'Miljoenen zijn Tegen' en de bewonersgroep Borsele om de vergunning te schorsen die aan de Centrale Organisatie voor Radioactief Afval (CO VRA) is verleend voor opslag van radioactief afval, is vrijdag voor de derde maal afgewezen door de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State in Den Haag. De motivatie bij dat besluit maakt de Raad van State in een later stadium be kend. De COVRA heeft zoals bekend een vergunning van de overheid om op een terrein bij Borssele af valstoffen, splijtstoffen, ertsen en radioactieve stoffen te ver werken. De stichting en bewo nersgroep vinden een opslag plaats buiten de dijken onver antwoord. Volgens hen bestaat er een reëel overstromingsge vaar. In dat geval zouden de op slagplaatsen onder water ko men te staan en de vaten worden uitgespoeld. Stichting en bewonersgroep ba seren zich op een nieuw rapport over zeespiegelstijging. Dat rap port hebben zij aangegrepen om nogmaals bezwaar te maken te gen de komst van radioactief af val. Maar volgens de COVRA is het overstromingsrisico te verwaar lozen. Bij de bouw van de opslag plaats is rekening gehouden met de te verwachten rijzing van de zeewaterspiegel. Zelfs als het water nog eens zo hoog mocht komen als bij de overstromings ramp van 1953, zou er geen ge vaar te duchten zijn. Dat de opslaggebouwen perma nent onder water komen te staan, is volgens de COVRA on mogelijk. Bovendien kunnen de betonnen vaten waarin het laag- en middelradioactief afval is op geborgen niet lekken. Met de afvaltransporten rich ting het nieuwe opslag- en ver werkingscomplex wil de CO VRA eind deze maand beginnen. van onze verslaggever VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen moet alleen óf sa men met de gemeente Oostburg bij het rijk aandringen op maat regelen om ongevallen bij het vervoer van gevaarlijke stoffen over de Westerschelde te voor komen. Dat schrijft de Vlis- singse D66-fractie in een brief aan het college. De partij vraagt b en w verder al les in het werk te stellen om - desnoods - deel-rampenbestrij- dingsplannen op te stellen voor de Westerschelde. De nadruk moet komen te liggen op de bei de veerdiensten en de bestrij ding van een ramp met brandge vaarlijke stoffen. De bijna-ramp tussen de nafta tanker British Esk en de met erts geladen bulkcarrier Ipane ma, afgelopen donderdag op de Westerschelde, is voor D66 re den om in de pen te klimmen. De fractie vraagt of de kapitein van de tanker, overeenkomstig het Reglement vervoer gevaarlijke stoffen met zeeschepen, wel 24 uur vantevoren toestemming heeft gevraagd om voor anker te gaan op de Westerschelde. De fractie wil daarnaast van het college weten of het bereid is met de verantwoordelijke minis ters Dales, Alders en Maij-Weg- slot zie pagina 17 kolom 7 Advertentie DE KERSTMENU'S VAN HOTEL ARNEVILLE LIGGEN KLAAR BEL 01180-38456 Advertentie) GEMEENTEPOLITIE MIDDELBURG De medewerkers van de gemeentepolitie Middel burg willen graag het volgende onder uw aandacht brengen: Op 22, 23, 24 en 26 oktober 1991 heeft u in deze krant kunnen lezen dat DE GEMEENTEPOLITIE MIDDELBURG in vele opzichten niet juist functio neert. Er werd ondermeer gesteld dat: - er onvrede bij de politie Middelburg is - de werksfeer vertroebeld is - de onderlinge verhoudingen danig verstoord zijn - het bevorderingsbeleid niet deugt - iedereen maar een dotje doet - de motivatie 0,0 is enzovoort In de periode na die publikaties in de PZC is ons gebleken dat deze bericht geving zowel bij burgers, als binnen het korps van Middelburg bezorgd heid heeft veroorzaakt. Wij hechten eraan te benadrukken, dat de 'perikelen' binnen het Middel burgse korps niet van dien aard zijn, dat wij de inwoners van Middelburg geen goede politiezorg kunnen leveren. Naar aanleiding van deze artikelen zijn recent korpsbijeenkomsten gehou den, waarbij een ieder die werkzaam is bij de politie Middelburg, zich heeft kunnen uitspreken. Als resultaat van deze bijeenkomsten stelt het personeel van de politie Middelburg zich op het volgende standpunt: - deze subjectieve en tendentieuze berichtgeving van anonieme perso nen doet ten onrechte afbreuk aan het korps - er ten onrechte namens het gehele korps gesproken wordt - er ten onrechte vertrouwelijke stukken naar buiten zijn gebracht - er andere wegen zijn om ongenoegen of problemen kenbaar te maken en uit de wereld te helpen Wij willen onze taak goed blijven uitoefenen en willen ons volledig inzet ten om een goede politiezorg te blijven leveren. meer uit zichzelf overgaat tot zaadvangstbeperkingen. In de brief aan de minister staat verder dat sluiting van grote de len van de Waddenzee voor de visserij zonder vervangende gronden onherroepelijk leidt tot problemen voor individuele mosselbedrijven. Erger nog, het zal de gehele bedrijfstak aantas ten. De kamer benadrukt nog eens dat de schaal- en schelp diersector een belangrijke werk gever is in Zeeland. i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i rr In het bedrijf waar wij op de bovenste verdieping een slordig belegde boterham verdienen, bevindt zich een lift waarvan een stukje wand is opgesierd met een bordje. Daarop valt te lezen wat je het beste kunt doen als dat ding onverhoopt er gens halverwege blijft han gen. Zo staat er geschreiwn, dat men er bij zo'n gelegenheid goed aan doet via de tele foon aan de wand de techni cus te bellen. In het meest gunstige geval is die in tien minuten ter plaatse om het euvel te verhelpen, wordt er bemoedigend gemeld. En verder bloklettert de tekst 'Blijf vooral kalm'.!!' Toen wij gisteren de lift be traden werkte de personen- takel perfect. Maar het bord met de waar- schuwing ivas van de wand gerukt en lag in stukken in een hoekje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9