enquête 4 1 1 op 4 vrouwen: last met relatie Anders zijn dan de massa is niet eenvoudig PZC 'de STAAT van het LAND' Relatieproblemen leiden tot verzuim Babbel- en sekslijn als hulpverlener Miljoenenfraude in Oss met vee en vlees binnen- en buitenland lil grote steden de meeste problemen Britse conservatieven lijden zware verliezen bij verkiezingen Zuid-Afrika krijgt speciale eenheid tegen politiek geweld De verhalen op deze pagina zijn ge baseerd op de resultaten van de en quête De Staat van het Land, een nationaal opinie-onderzoek waar tienduizenden lezers van de Pro vinciale Zeeuwse Courant en veer tien andere regionale dagbladen aan hebben deelgenomen. De enquête is opgezet en uitge voerd door de Gemeenschappelij ke Pers Dienst (GPD) in Den Haag in samenwerking met de Rijksuni versiteit Leiden en de Erasmus Universiteit in Rotterdam. De re sultaten zijn venoerkt onder lei ding van de Leidse psycholoog prof dr R. Diekstra en de Rotterdamse econoom prof dr B.M.S. van Praag. Alle genoemde cijfers en conclusies komen voort uit antwoorden op vragen over de periode vóór Pink steren 1991. Volgens de beide we tenschappers is er echter geen re den om aan te nemen dat de resul taten op dit moment niet meer zou den gelden. Doordat de gegevens zijn 'geschoond' en 'gewogen' kun nen ze in belangrijke mate repre sentatief worden genoemd voor de Nederlandse bevolking. Vandaag is het thema: Relaties. Eerder kwamenaan bod: WAO, Gezondheid en Tevredenheid. EENS OF ONEENS Ik vind dat een vrouw, als het maar enigszins kan, kinderen behoort te krijgen. Naar leeftijd en geslacht 94 92 18-34 jaar O mannen Tl vrouwen in procenten eens oneens eens oneens eens oneens )EN HAAG (GPD) - Thuis ook Hes goed? Doorgaans prima, ik u. Maar niet bij iedereen, faar gehokt wordt vallen nu imaal spaanders. Twee op tien Nederlanders zegt in tere mate problemen te heb- »n in de relatie of met het vin- tn van een partner. En met vrijen gaat het zelfs nog tlsje slechter: drie op de tien idgenoten meldt problemen [opdat gebied. Gemiddeld, wel verstaan. Want er zijn inte- iante verschillen en ver- tden te vinden in de resulta- van de enquête De Staat het Land. enquêtevragen waar boven conclusies op zijn ge- seerd luidden: 'Hebt U te genwoordig (de afgelopen drie taanden) problemen met: UW 1ELATIE/PARTNER (geen/ nigszins/nogal/ernstig)' en met 'VRIJEN/SEKS', fólgens professor R. Diekstra, ycholoog aan de Rijksuni- ersiteit Leiden en een van de etenschappelijk begeleiders an het onderzoek, zijn de ant ioorden op dit soort vragen in- lieatief voor een langere perio- dan de gevraagde drie laanden. Een opvallend gegeven dat uit antwoorden naar voren omt, is dat vrouwen in het al- imeen meer ernstige of nogal mstige relatieproblemen rap- irteren dan mannen (8 tegen procent), terwijl dat bij de toblemen met seks en vrijen tngekeerd is (9 tegen 10,5 pro- jan 'M' óitó Hs de antwoorden op beide over elkaar worden ge tto sgd, valt in de eerste plaats op ge bt er prake is van een grote terlapping. Dat ligt voor de to land. Seks is een belangrijk lemeht in elke (liefdes(relatie, e® Haar de overlappingen zijn bij itw rannen anders dan bij vrou- i. Daaruit valt af te Jeiden, ■ief jldus Diekstra, dat mannen re- Itieproblemen vaker gelijk lellen aan seksproblemen. De Hen san blijkt in een relatie dus nla ieer op seks gespitst dan de touw, die bijvoorbeeld meer larde hecht aan onderlinge wnmunicatie. 3 ooroordelen louwen rapporteren zoals ge- vaker relatieproblemen mannen. Als de antwoor- Si 'enigszins', 'nogal' en 'ern- op een hoop worden ge il, vindt zelfs 1 op de 4 touwen dat er iets mis is in de latie. Bij de mannen is dat 1 Me 5. Oge mensen hebben verre- tg de meeste relatieproble men. In de categorie 18 t/m 34 worden maar liefst twee «ij ter zo veel moeilijkheden ge- riti told als in de groep van 55 jaar ouder. Maar dat laat zich eenvoudig Ver- Haren, Veel jongeren hebben Hg' c de ware Jacob(a) nog niet ge vonden of hebben hun idealen nog niet in verhouding ge bracht met het maximaal haal bare. Van de ouderen zijn de mensen met de ernstigste rela tieproblemen vaak allang ge scheiden. Bovendien zijn oude ren doorgaans wat milder in hun opvattingen, meer gewend aan de nukken en grillen van hun partner en hebben ze een modus vivendi voor hun relatie gevonden. Behalve verschillen in leeftijd, blijken er ook opmerkelijke re gionale verschillen te bestaan. In de grote steden worden meer relatieproblemen gemeld dan in de landelijke gebieden van Nederland. „Dat klopt een beetje met de bestaande voor oordelen", aldus Diekstra. Er lijkt geen duidelijk aanwijs baar verband te bestaan tus sen relatieproblemen en oplei ding of beroep. Deze pijn is dus sociaal gelijk verdeeld. Wel is er een duidelijke samenhang met de burgerlijke staat van de ondervraagden. Zo rapporte ren gescheiden mensen vaker dat ze moeite met met hun rela ties. Bij de problemen met vrijen en seks spannen mannen de kroon. Vooral oudere mannen. Diekstra: „Er blijkt een directe samenhang te bestaan met de leeftijd van de man. Afnemen de lust, potentie en fysieke mo gelijkheden vormen voor man nen kennelijk een groot pro bleem. Als er bij vrouwen al een verband met leeftijd bestaat, is dat omgekeerd. De oudste ca tegorie vrouwen meldt minder seksproblemen." Werkstatus Nog een typisch mannelijk ver schijnsel is de samenhang tus sen werkstatus en bedproble- men. Hoe meer (bevredigend) werk, hoe minder moeilijkhe den met vrijen. Opvallend ge noeg is dat verband niet waar neembaar bij de relatieproble men. Diekstra: „Freud zei het al: Welke twee dingen zou een man goed moeten kunnen? Lieben und arbeiten. Psycholo gen merken dat wederzijdse verband ook dagelijks in hun spreekkamer. Raakt een man zijn werk kwijt, dan verliest hij ook een stukje van zijn manne lijkheid." Bij vrouwen bestaat dat verband overigens niet. In tegenstelling tot bij de rela tieproblemen, bestaat er bij vrij-problemen wel een zekere samenhang met het oplei dingsniveau van de onder vraagden. Hoe hoger de oplei ding, hoe minder problemen met seks. Vooral, opnieuw, bij mannen. De regionale verschillen in de beantwoording van de vragen over vrijen en seks komen zo'n beetje overeen met die van de relatievragen. Ook in bed zijn de problemen in de steden dus wat groter. Alleenwonenden. mannen èn vrouwen, melden duidelijk va ker relatieproblemen dan men sen die met hun partner onder één dak wonen. Niet minder dan 15 procent van de zelfstan digen zegt ernstige problemen in hun relatie te ondervinden. Diekstra: „De problemen bij mensen in die categorie zijn kennelijk zo groot, dat samen leven niet meer gaat of nog niet lukt, terwijl dat voor de mees ten toch een doel is." Alleenwonende mannen sco ren in vergelijking met gehuw- DE STAAT VAN HET LAND... HEEFT U PROBLEMEN MET UW RELA TIE PARTNER Naar leeftijd en geslach! In procenten 0=mannen 0 vrouwen leeftijdsgroep 55 jaar 1 18 I'm H jaar I 35 t/m 54 jaar en oud geen een nogal/ beetje ernstig geen een nogal/ beetje ernstig geen een nogal beetje ernstig HEEFT U PROBLEMEN MET VRIJENSEKS Naar leeftijd en geslacht In procenten (B mannen O vrouwen geen een nogal/ beetje ernstig geen een nogal/ beetje ernstig geen een nogal beetje ernstig BENT U HET MET DE VOLGENDE STELLINGEN EENS OF ONEENS Het huwelijk is een verouderde instelling Ik vind echtscheiding nooit te rechtvaardigen Naar leeftijd en geslacht In procenten mannen O vrouwen eens oneens eens oneens eens oneens 18 t/m 34 Jaar 35 t/m 54 }w 55 Jaar en ouder Bron: GPD-«nqu9t» 'O* «tut v«n h«t tantf 1981 eens oneens eens oneens eens oneens 18 t/m 34 Jaar 35 t/m 54 Jaar 55 Jaar en ouder C GPP Infographfca/ltlu«lr»tWrlU)noutl SlttamaTno Gootlw de mannen hoog op de pro bleemladder voor seks en vrij en. Maar bij vrouwen is dat pre cies omgekeerd. „Een beetje gechargeerd zou je kunnen zeg gen: als een vrouw problemen in bed wil, moet ze vooral gaan samenwonen", aldus Diekstra. Als dat samenwonen deson danks toch uitmondt in het krijgen van kinderen, blijken vrouwen nog vaker in proble men te komen. Gehuwd en on gehuwd samenwonende vrou wen met kinderen hebben na melijk aanzienlijk meer proble men met hun relatie èn met vrijen dan hun samenwonende seksegenoten zonder spruiten. Bij de mannen maakt dat op vallend genoeg geen enkel ver schil. Diekstra: „Het hebben van kinderen blijkt voor de vrouw een veel grotere belas ting dan voor de man. Dat straalt blijkbaar uit naar haar partnerrelatie en haar sek sualiteit." Al die gesignaleerde proble men hebben natuurlijk hun ne gatieve effecten op het welbe vinden. Mensen die ontevreden zijn over hun relatie hebben duidelijk vaker last van sterke depressieve gevoelens, voelen zich vaker eenzaam, denken vaker aan zelfdoding en achten de kans op een scheiding gro ter. Op seksueel gebied zijn die ver banden wat minder sterk. Men sen die moeilijkheden hebben met seks en vrijen zijn wel wat vaker depressief, maar gevoe lens van eenzaamheid en ge dachten aan zelfdoding komen aanzienlijk minder voor, ter wijl de scheidingsverwachting lager ligt dan bij de relatiepro blemen. Problemen met vrijen en seks lijken dus wat meer op zichzelf te staan. Echtscheiding Over echtscheiding gesproken: Bij jonge mannen en vrouwen (18 tm 34 jaar) is de groep die twijfelt aan het voortbestaan van hun relatie ongeveer even groot (1 op 6 tegen 1 op 5). Met het klimmen der jaren neemt het vertrouwen in de duur zaamheid van de relatie echter toe, vooral onder mannen. In de middengroep (35 tm 54 jaar) antwoordt 12 procent van de vrouwen en 10 procent van de mannen 'weet niet' op de vraag hoe groot de kans op een schei ding is. Dat ontloopt elkaar niet veel. Maar het aantal vrou wen uit die groep dat een schei ding 'waarschijnlijk' noemt (5 procent) is aanzienlijk groter dan bij de mannen: 2,5 procent. Boven de 55 zijn de banden heel wat sterker. Van de oudere mannen noemt 95 procent een scheiding 'onwaarschijnlijk'. Ook hier zijn de vrouwen iets pessimistischer, maar een dik ke 91 procent weet zeker bij man of vriend te zullen blijven. ;tt |N HAAG (GPD) - Anders ■fiilj" dan de massa is niet een- «Mig. De strijd tegen meer «Meden, hun oordelen en 'ooroordelen is per definitie een ongelijke. Dat brengt spanningen en problemen met zich mee, zeker als dat anders zijn betrekking heeft op de seksuele geaardheid. ®NHAAG (GPD) - Ziektever- «"i is een heet hangijzer. Po- "M, vakbeweging en werk os lanceren plan op plan Het ziekteverzuim in Né- Wand terug te dringen. Eén Waak van het ziektever- a"n zal echter door geen en- Plan weggenomen kunnen orden: relatieproblemen. alle ondervraagden die de afgelopen drie maan den keer hebben ziek ge- blijkt 9 procent dat te jfoben gedaan zonder daad- 'telijk ziek te zijn geweest. Bij de mensen met relatiepro blemen was dat percentage echter een stuk hoger: 16 pro cent. Zij gaan kennelijk zo on der de relatieproblemen ge bukt, dat hen de lust of energie tot arbeid ontbreekt. Diekstra: „Positief gezegd: gesteld voor de keuze 'werken aan werk' of 'werken aan relatie' kiest een aanzienlijk aantal mensen ken nelijk voor het laatste." Overigens blijkt dat mensen die alleen moeilijkheden heb ben met vrijen en seks zich niet vaker onnodig ziek melden dan anderen. Het zal niemand verbazen dat een overweldigende meerder heid in Nederland zich hetero seksueel noemt: 92,8 procent van de mannen en 92,5 procent van de vrouwen. Van de mannen noemt 3,1 pro cent zich homoseksueel, bedui dend meer dan bij de vrouwen: 2,1 procent. Een minder beken de groep is die van de bi-sek- suelen; mannen en vrouwen die van mannen èn vrouwen houden. Bij de mannen blijkt 2,6 procent 'bi' te zijn, bij de vrouwen 2,7 procent. Een tot dusverre qua omvang nog onbekende groep was die van de a-seksuelen; mensen die zeggen geen enkele belangstel ling te hebben voor seks. Uit de enquête blijkt dat 1,5 procent van de mannen en bijna twee keer zo veel vrouwen (2,7 pro cent) zichzelf a-seksueel noe men. Zowel met relaties als met vrij en hebben seksueel anders ge- aarden het een stuk moeilijker dan hetero's. Er zijn twee uit zonderingen: Homoseksuele mannen hebben op seksgebied niet meer problemen dan hete roseksuele mannen, al is dat op het terrein van de relaties weer wel het geval. A-seksuele man nen ondervinden in hun rela ties evenveel problemen als mannelijke hetero's, maar heb ben. niet verwonderlijk, weer wat meer problemen in bed. Vrouwelijke anders geaarden komen er in deze vergelijking het ongunstigst vanaf. Zowel homoseksuele als bi- en a-sek suele vrouwen hebben aanzien lijk meer moeilijkheden met re laties en met het vrijen dan he teroseksuele vrouwen. De grootste problemen doen zich voor bij de homoseksuele vrou wen: 21 procent heeft proble men met de relatie, 17 procent met vrijen. „Het blijkt, om het zo maar eens te zeggen, niet handig om anders geaard te zijn", aldus professor Diekstra. „Toch zijn de problemen goed verklaar baar. Hoe meer je afwijkt van het gangbare, hoe kleiner de groep van gelijk geaarden is. Daardoor is het veel moeilijker een geschikte partner te vin den.. Dat is een eenvoudig se lectie-gegeven". Om dit stukje niet als te som ber af te sluiten: ook voor an ders geaarde mannen en vrou wen geldt dat slechts een min derheid moeilijkheden onder vindt met partner of met vrijen. DEN HAAG (GPD) - Mensen met relatieproblemen of moei lijkheden met vrijen zoeken, behalve bij huisarts en andere gevestigde hulpverleners als RIAGG en psycholoog, soms steun bij een telefonische hulpdienst. Ze doen dat vaker dan mensen zonder die proble men, maar niet veel vaker. Opmerkelijk wordt het ver schil pas bij het bellen van bab bel- of sekslijnen. Van de men sen met min of meer ernstige relatie- of bedproblemen belde 13 procent de laatste drie maanden een of meerdere ke ren met zo'n commercieel 06- nummer. Dat is twee keer zo veel als mensen zonder relatie problemen, Onder de groep die drie keer of vaker met een bab bel- of sekslijn belde zaten ver houdingsgewijs veel mensen met seksproblemen. „Voor die mensen fungeert de babbel- of sekslijn kennelijk als een alter natieve bevrediger", aldus pro fessor Diekstra. ZATERDAG 9 NOVEMBER 1991 van onze correspondent Cees van Zweeden LONDEN - De Britse Conserva tieve Partij moest in de nacht van donderdag op vrijdag de zwaarste verkiezingsnederlaag slikken sinds zij ruim tien jaar geleden aan de macht kwam. De Tories zijn weggevaagd bij tus sentijdse verkiezingen in drie kiesdistricten. In twee van de drie districten hadden de conservatieven bij de vorige verkiezingen nog een meerderheid. In het Schotse Kincardine en Deeside verloren zij die aan de Liberaal-Democra ten en in het Engelse Lang- baurgh aan Labour. Het derde kiesdistrict, Hems- worth in Engeland, is en bleef een Labour-bolwerk. Labour won maar zag haar meerderheid gehalveerd. De sociaal-demo craten verloren echter niet aan de Conservatieven maar aan de Liberaal-Democraten. De Con servatieven eindigden er op de derde plaats. De nederlaag in Schotland was de zwaarste klap voor de rege ringspartij. De Conservatieven hadden Kincardine en Deeside in 1987 gewonnen met een kleine meerderheid van 2000 stemmen. Hun verlies kwam niet als een verassing, maar wel de omvang ervan. De Liberaal-Democraten wisten de achterstand van 2000 stemmen in een voorsprong van 7824 om te zetten. Door het verlies van Kincardine en Deeside zijn de Conservatie ven nu de kleinste partij gewor den in Schotland. Nooit eerder in de parlementaire geschiede nis van het Verenigd Koninkrijk heeft de Conservatieve Partij zo weinig zetels gehad buiten En geland. „De Conservatieven hebben de morele autoriteit om Schotland vanuit Londen te regeren ver speeld". verklaarde Paddy Ash- down wiens Liberaal-Democra- tisphe Partij nu de grootste is in het noorden. De overwinning van Labour in Langbaurgh brenkt Dr Ashock Kumar in het Lagerhuis. Voor de eerste keer heeft een vrijwel ge heel 'blank' kiesdistrict daar mee een 'Aziaat' gekozen. Blijkens een opiniepeiling in de Daily Telegraph kunnen de Con servatieve verkiezingsnederla gen niet aan plaatselijke facto ren worden toegeschreven. Voor het eerst sinds de val van That cher vorig jaar is de steun voor de Conservatieven weer tot 36 procent gedaald, terwijl Labour 44 procent van de stemmen zou krijgen NS bindt strijd aan met tocht op de perrons UTRECHT (ANP) - De Neder landse Spoorwegen investeren de komende vijf jaar 100 mil joen gulden om 330 van de 360 NS-stations van een nieuwe uit rusting te voorzien: abri's, wachtruimten, windschermen, luifels en zitgelegenheid. Aanvankelijk zou het project tien jaar vergen, maar door de snel toenemende vraag naar re clameborden is die termijn ge halveerd. aldus NS vrijdag. De investering kan bij voldoen de reclame-opdrachten in tien jaar zijn terugverdiend. (Advertentie) IK GA NAAR HET OPEN HUIS VAN DE BDI AAN DE HAAGSE HOGESCHOOL OMDAT IK KIES VOOR DE DYNAMIEK VAN INFORMATIEVERSTREKKING. De sector Economie Management van de Haagse Hogeschool houdt open huis, voor Bibliotheek management. Documentaire Informatiekunde Informatiebemiddeling (BDI). Woensdag 20 november, aanvang 13.30 uur Paramaribostraat 21. Den Haag. Wie serieus is over rijn of haar toekomst, komt 1 Omdat een 8DI-opleiding van de Haagse Hogeschool door werk gevers in de documentatie en informatie veel gevraagd is. Dus als je over vier jaar goed voorbereid de maat schappij in wilt, begin dan op de 20e november. Want de Haagse Hogeschool biedt uitstekende t opleidingen (ook 's avonds). Intensieve H4"»'6 Vf studiebegeleiding. Voel toekomstperspectief En een gezellig studentenleven. HOGE KWALITEIT IN HBO !22L mm van onze correspondent Peter van Nuijsenburg JOHANNESBURG - De Zuid- afrikaanse regering zal een spe ciale eenheid oprichten om het politieke geweld te bestrijden. Minister van politiezaken Kriel vertelde het congres van de re gerende Nationale Partij (NP) vrijdag in Pretoria, dat de een heid uit 17.500 man zal bestaan. Zij zullen een speciale oplei ding krijgen, zeer mobiel zijn, en een eigen, van dat van politie en leger afwijkend uniform krijgen. Kriel zei dat de vorming van de eenheid de politie weer in staat zal stellen zich te wijden aan de misdaadbestrijding. Behalve door politiek geweld wordt Zuid-Afrika ook geteisterd door een golf van criminaliteit: zo worden momenteel 40 moorden per dag gepleegd. Op de vor ming van de speciale eenheid is al lang aangedrongen. De politie is niet opgeleid voor de bestrij ding van politiek geweld en wordt in de zwarte woonoorden gewantrouwd als de sterke arm van de apartheid. Het politieke geweld, voorname lijk gevechten tussen aanhan gers van het ANC en de Zulu-be- weging Inkatha, kostte de afge lopen vier jaar aan duizenden mensen het leven. Ook de onder tekening van een vredesak koord tussen de regering. ANC en Inkatha, twee maanden gele den, bracht daar nog geen veran dering in. Sindsdien zijn meer dan 250 mensen om politieke re denen vermoord. DEN BOSCH (ANP) - Het open baar ministerie in Den Bosch heeft donderdag in de regio Oss op dertig plaatsen huiszoeking verricht in verband met een om vangrijke vleesfraude. Dat heeft de Bossche persofficier mr. Regelink vrijdag bekendge maakt. Volgens Regelink zijn met de fraude miljoenen guldens ge moeid. Justitie verdenkt meer dere slachterijen, uitbeenbedrij- ven, vleesverwerkende bedrij ven en transportbedrijven ervan betrokken te zijn bij de fraude. Uit het onderzoek is tot dusver gebleken dat op grote schaal be lastingfraude werd gepleegd. Bovendien worden de fraudeurs verdacht van valsheid in ge schrifte, oplichting en verzeke ringsbedrog, verduistering en uitlokking van sociale verzeke- ringsfrauda. Ook zijn goederen verkocht van bedrijven waarvan een faillissement onafwendbaar was, zodat de schuldeisers wer den benadeeld. Justitie verdenkt een aantal be drijven er tevens van vee te heb ben geïmporteerd van buiten de EG, zonder daarvoor invoerhef fing te betalen. Volgens Rege link moet de totale omvang van de fraude nog blijken. Zeker is dat het om miljoenen gaat, aldus de persofficier. Advertentie BDI: Bibliotheekmanagement. Documentaire Informatiekunde. Informatiebemiddeling. Een HBO- opleiding met de nadruk op management, auto matisering en informatie, zodat je in de wereld van de informatie-technologie vele richtingen uit kunt. De sector Economie Management van de Haagse Hogeschool biedt interessante dag- en avond opleidingen Intensieve studiebegeleiding door docenten uit de praktijk. En veel toekomst perspectief HOGE KWALITEIT IN HBO HOGiSCHOOi (9.00-12 30 uur)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 7