ïbo staat te ver van arbeidsmarkt Gezinsvervangend tehuis Agaat feestelijk geopend Dienstverlening en vergoeding geëist voor inbraak en diefstal Zestig jaar vakbondslid EEN DIJK VAN ZEKERHEID. IN MIDDELBURG. tostaxi in oosten Zwsch-Vlaanderen ïlleen nog op afroep Mr T. Damsteegt als kwartiermaker geïnstalleerd Algemene Zeeuwse provincie 13 Hulster Gemengd Koor overtuigde met Mozart Vrijspraak voor hulp bij ontvoering a ZATERDAG 9 NOVEMBER 1991 jSO en Hogeschool willen betere aansluiting honze verslaggever pDELBURG - Hét Verbond Nederlandse Ondernemin- 0 in Zeeland (VNO) en de Ho- school Zeeland gaan probe de aansluiting van het ho- beroepsonderwijs op de ar- fdsmarkt te verbeteren. Ze illcn daarvoor een stichting het leven roepen, die een pro- tlgroep opdraagt praktische annen uit te werken. Het pro- [|,dat de naam 'Student pro- ili'tief in bedrijf draagt, kost :tbedrijfsleven geld. Het VNO at er evenwel vanuit dat dit iinvestering zal zijn die zich- Ifsnel terugverdient. .samenwerking tussen VNO Hogeschool werd vrijdag in- jjld tijdens de jaarbijeen- msivan VNO-Zeeland in Mid- Aanleiding voor het iject. legde VNO-voorzitter ir F Braakman uit, vormt de tiek die het bedrijfsleven op 'jaar voor Jjeroven van - rantenjongens in onze ditbankmedewerkster IDDELBURG - De rechtbank [Middelburg heeft de 18-jarige ,E. uit Lokeren (B) conform de veroordeeld tot tien maan- m gevangenisstraf waarvan er maanden voorwaardelijk oor het overvallen van twee antenjongens en diefstallen. reed samen met zijn dorpsge- oot F. A. B. (20) in de vroege Mend van 28 augustus over de xelsestraat in Terneuzen, waar eén jongen onder bedreiging leleen mes dwongen geld te ge in. De buit bedroeg een rijks- aalder. De andere jongen na- ze zijn walkman af. Kort er- S werden ze gepakt toen ze een jongen probeerden af te irsen. B.'s auto werd drie gram he- ine gevonden. E. is verslaafd indat middel. De niet verslaaf- B. werd veroordeeld tot een ivangenisstraf gelijk aan het orarrest. 100 uur dienstverle- Ing en twee maanden voor- aardelijk. Hij had zich behalve in de berovingen ook schuldig (maakt aan een diefstal uit een ito. afgestudeerde hbo'ers heeft. Het ontbreekt hen aan talenkennis, sociale vaardigheden, be kwaamheid zich schriftelijk en mondeling uit te drukken en kennis op het gebied van veilig heid en milieu. Daarnaast me nen bedrijven die afgestudeer den van het hoger beroepson derwijs in diepst nemen, dat hun nieuwe werknemers onvoldoen de breed inzetbaar zijn. Boven dien zijn bedrijfsstages onvol doende effectief. Braakman legde er de nadruk op dat de zorg voor kwalitatief goed beroepsonderwijs in de eerste plaats de verantwoordelijkheid van de overheid is. Samenwer king tussen onderwijs en be drijfsleven mag naar zijn idee dan ook geenszins betekenen dat kosten en verantwoordelijk heid op het bedrijfsleven worden afgewenteld. Braakman: ..Sa menwerking kan echter wél een betere kwaliteit voor een aan trekkelijke prijs betekenen." Want, vervolgde hij, nu is het nog zo dat menig ondernemer zijn nieuwe kracht eerst nog als het ware een basiscursus be drijfskunde moet geven. Het is de bedoeling dat de Stich ting Keuzebegeleiding Onder- wijs-Arbeid (SKOA), die al eer der projecten heeft georgani seerd rond de aansluiting van la ger- en middelbaaronderwijs op de arbeidsmarkt, bij opzet en^ uitvoering wordt betrokken. Bestuursvoorzitter dr ir A. P. van Antwerpen van de Hoge school Zeeland toonde zich inge nomen met het samenwerkings project. „Hiermee wordt onder streept dat het Zeeuwse bedrijfs leven de Hogeschool Zeeland als een stukje van zichzelf be schouwt, waarvoor verantwoor delijkheid wordt gevoeld", stel de hij tevreden vast. A. P. Corne- lisse van de sector hoger tech nisch onderwijs verzekerde dat het Hogeschool bereid is op aan geven van het bedrijfsleven on derwijsprogramma's aan te pas sen. „Want als we dat doen. dan weten we dat 't door het bedrijfs leven gedragen wordt", zei hij. Dr A. H. G. Rinnooy Kan, lande lijk voorzitter van het VNO, be lichtte de produktiviteit in Ne derland. Hij meende dat de af spraken die de centrales van werkgevers en werknemers heb ben gemaakt om bij het ziekte verzuim daadwerkelijk terug te dringen een goede stap zijn om de stagnatie in de produktivi- teitsgroei in Nederland op te los sen. an onze verslaggever XKL/HULST - De bustaxi's in osl-Zeeuwsch-Vlaanderen rij- tn vanaf maandag alleen nog \j afroepbasis. „Er wordt zo feinig gebruik gemaakt van de istaxi's dat het te duur wordt mde auto's zonder meer te la- nrijden", stellen de initiatief- miers van bet project, provin- Zeeland en vervoersbedrijf uidwest Nederland, vertrek- en haltetijden van vier lijnen blijven dezelfde. Heen zal de auto voortaan de ilte niet meer rijden als zich en passagiers hebben gemeld fnsen die gebruik willen ma- 'n van de bustaxi moeten een voor de vertrektijd het ver ier telefonisch bestellen bij de xi-bedrijven. bustaxi is een experiment vanaf 1 februari het busver- ier in Zeeuwsch-Vlaanderen aanvullen. In Oost- euwsch-Vlaanderen komt er )n dat aanvullen heel weinig recht. Onderzoek in april wees bat taxi's vaak wekenlang ichtmatig hun ritjes afwerkten 'nder dat er ooit een passagier stapte. Daarin is de afgelopen aanden weinig verandering komen. „Natuurlijk kon deze Kier en kwel zo niet door- Mi", aldus F. H. M. Haverkort, aardvoerder van de provincie. Nvinciebestuur en ZWN beslo- in West-Zeeuwsch-Vlaande- waar de belangstelling gro- is. de dienstregeling gewoon tort te zetten. De ouderenbonden in het oosten reageren nuchter op het besluit. De gemiddelde leeftijd van de mensen die gebruik maken van de bustaxi is vijftig jaar, maar volgens E. P. de Kort, voorzitter van de commissie die de ge meente Axel adviseert over het ouderenbeleid, zullen de conse quenties voor de ouderen in zijn gemeente gering zijn. „Ik ben nog van de oude stem pel: wat niet opbrengt dat moet je niet laten rijden, vind ik. Blijk baar hebben veel ouderen toch mensen gevonden die hen rijden als dat nodig is", denkt De Kort. A. van Raemdonck, voorzitter van de Katholieke Bond voor Ouderen in Hulst vind het af- roepsysteem een goed idee. „Het zou geldverspilling zijn om het niet te doen." De vraag naar ver voer van ouderen schat hij laag in: „Op die leeftijd hebben de mensen alles al gezien, uitgaan, concerten, dat hoeft dan niet meer zo, ze blijven net zo lief ach ter de televisie zitten. En de ac tieven onder hen blijven juist weer zo lang mogelijk zelf auto rijden. vaak tot in de tachtig. Of dat verantwoord is, is een ande re zaak." Over het voortbestaan van het project na het aflopen van de proeftermijn op 1 februari 1992, is nog niets bekend. Haverkort: „We kijken nu eerst of de bustaxi op deze manier bestaansrecht heeft. Met de bevindingen van het afroepsysteem kijken we dan wat we in februari gaan doen." Margot Vos opent het nieuwe gezinsvervangend tehuis De Agaat met het doorknippen van een lint. foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - Gezinsvervangend tehuis De Agaat in Middel burg is vrijdagmiddag onder grote belangstelling feestelijk ge opend door Jo Minderhoud en Margot Vos. Zij zijn respectieve lijk de oudste (69 jaar) en de jongste (29) bewoner van dit tehuis voor verstandelijk gehandicapten van de Stichting Philadel phia Tehuizen Walcheren. De omgeving van De Agaat was gisteren versierd met ballons: een vrolijk element in de stromende regen. Het huis. verdeeld in twee woningen met ieder een groep van acht bewoners, stond vol met bloemen en planten van mensen die al een bezoek hadden gebracht. Rode en blauwe voetafdrukken in het huis gaven de route aan die de bezoekers konden volgen. Via de hal. ging de rondleiding door de stijlvol ingerichte centrale woonkamer met een eettafel, zithoek en diverse wandversierin gen. In de grote, modern ingerichte keuken kunnen de bewoners van De Agaat, onder begeleiding, hun eigen maaltijden koken. Op de begane grond of op de eerste verdieping heeft iedereen zijn of haar eigen slaap- en zitkamer met persoonlijke spullen. Volgens groepsleidster Tanita Filius ligt De Agaat heel gunstig in de wijk Dauwendaele in Middelburg „Het huis is helemaal geïntegreerd in de buurt. De bewoners kunnen zelf brood en vleeswaren gaan halen bij de bakker en de slager in het winkel centrum. We willen proberen om de zelfredzaamheid van de be woners te behouden en als het even kan te bevorderen. Daarom gaan sommige mensen van het tehuis naar het dagverblijf voor ouderen of naar de sociale werkplaats in Middelburg." Districtsbestuurder Cris Monden (links) speldt de 85-jarige Cyriel Blommaert de gouden speld met briljant op. foto Camile Schelstraete van een medewerker SINT-JANSTEEN - De 85- jarige Cyriel Blommaert uit Sint Jansteen heeft vrijdag avond de gouden speld met briljant gekregen van de Bouw- en Houtbond FNV voor zestig jaar lidmaat schap. Districtsbestuurder Cris Monden was samen met bondsraadslid Arnold Ver- vaet naar de jaarlijkse jubi leumavond van de afdeling Sint-Jansteen in zaal De Kroon gekomen om zeven ju bilarissen te huldigen, die zes tig, veertig en 25 jaar op de le denlijst staan. De 85-jarige Cyriel Blom maert betaalt al zestig jaar trouw zijn contributie aan de vakbond. Cris Monden sprak deze jubilaris waarderend toe en speldde hem de gouden speld met briljant op. Daar naast ontving Blommaert een envelop met inhoud. Voor de echtgenote van de jubilaris, die niet op de feestelijke avond aanwezig was, had Monden een bos bloemen meegebracht. Een gouden speld en een en velop met inhoud ontvingen de heren P. Dankaart en A. van Hooye vanwege hun veer tigjarig lidmaatschap. De he ren E. d'Hooghe. W. van Kerk hoven, G. Pieters en E. de Smit werden gehuldigd, om dat zij 25 jaar op de ledenlijst van de vakbond prijken. Voor hen was er een zilveren speld en een tinnen kandelaar. De echtgenotes van deze leden kregen eveneens een bos bloe men. Na het officiële gedeelte gingen de ruim vijftig aanwe zigen aan tafel voor een war me maaltijd. De jubileum avond werd hierna voortgezet met een gezellig samenzijn, waarbij er gelegenheid was om te dansen. xpositie van «mateurfoto's ERNEUZEN - Wethouder J. Rooijen van Terneuzen pent vrijdag 15 november een f°te fototentoonstelling in het (bouw van de openbare biblio- '«ck aan de Oostkant in Ter pen. De tentoonstelling is Pgezet door het rayon Zeeland de Bond van Nederlandse bnateur Fotografen-verenigin- n. de bibliotheek zijn zestig fo- tts te zien, gemaakt door leden an alle Zeeuwse fotoclubs en iselecteerd door een interna- °nale jury. Behalve foto's wor- e,i in het bibliotheekgebouw "de foto-camera's tentoonge- Wd en er is een speciale stand boeken en tijdschriften op Ho-gebied. De tentoonstelling, «om halfacht door de Terneu- "Ke wethouder wordt ge- ^ad, loopt tot en met 30 no- «mber. van onze rechtbankmedewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr C. van Ginkel eiste vrijdag voor de Middelburgse rechtbank tegen de 24-jarige J. van W. uit Sas van Gent voor di verse inbraken en een autodief stal dienstverlening, voorwaar delijke gevangenisstraf en schadevergoeding aan de bena deelden van de misdrijven. Hij pleegde de delicten vorige zo mer in zijn woonplaats en in Terneuzen. In mei nam hij uit het kantoor van een bedrijf aan de Am bachtsstraat in Terneuzen twee computers, een printer, een beeldscherm en wat bijbehoren de spullen weg. Hij kwam bin nen door een ruit in te trappen. Van W. zei de apparaten voor ei gen gebruik gestolen te hebben. Nadat hij tegen de lamp gelopen was. bezorgde de politie alles te rug bij de eigenaar. Op 22 juni ging hij er in Sas van Gent, vandoor met een zeer lu xueuze auto. waarin hij drie da gen rondreed alvorens hem in Terneuzen achter te laten Vol gens Van W. had hij eerst de be doeling gehad de tv van de eige naar te stelen, maar toen hij met een kleerhanger de voordeur had opengewurmd zag hij de au tosleutels en -papieren liggen, waarop hij voor de auto koos. Drie dagen later kraakte hij sa men met de 20-jarige Y. D. op de Stationsstraat in zijn woon plaats een auto. waaruit zij de geluidsinstallatie met onder meer een cd-speler weghaalden. Begin juli roofden zij op de West kade uit een auto de radiocas setterecorder met boxen. Van W. kwam niet uit geldnood tot zijn daden. Hij heeft een baan waarmee hij goed verdient, en hij heeft er geen enkele moeite mee de bestolenen schadeloos te stellen. Tijdens de zitting van de rechtbank kwam hij met de eige naar van de gestolen auto over een duizend gulden te vergoe den. Aan twee anderen moet Van W. als het aan de officier ligt binnen het eerste halfjaar van de proeftijd van het voorwaardelijk deel van de straf 1400 gulden be talen. Tegen de niet verschenen D. werd voor zijn aandeel in de twee autokraken, twee inbraken in de winkel van het zwembad in Sas van Gent. en een mishandeling in die plaats bij verstek zes maanden gevangenisstraf geëist. In beide zaken doet de recht bank 22 november uitspraak. van onze verslaggever MIDDELBURG - Een buitengewone terechtzitting was vrijdag voor de installatie van mr T. Damsteegt als kwartiermaker bij de rechtbank in Middelburg niet nodig. Hij is al een tijdje in functie, maar de gelegenheid had zich tot nu toe niet voorgedaan om op een feestelijke manier aandacht te besteden aan de komst van de rech ter. De feestelijke stemming was er niet minder om, de publieke belangstelling evenmin. Rechtbankpresident mr H. van Breda prees de kwaliteiten van Damsteegt. Hij beschouwt hem als de ideale kwartiermaker vanwe ge zijn inzet, nauwkeurigheid, evenwichtige oordeel en zijn gevoel voor humor. Damsteegt wordt de komende maanden de verantwoor delijke man voor de herstructurering van een deel van de rechtbank. Per 1 juli van het volgende jaar komt in de plaats van het huidige ambtenarengerecht een administratieve sector van de rechtbank. Dit onderdeel van de rechtbank zal zich in het bijzonder gaan bezig houden met sociale-verzekeringskwesties en ambtenarenzaken. De veranderingen hangen samen met een grootscheepse herstructure ring van de rechterlijke macht in Nederland. Naast Damsteegt is nog plaats voor tweeënhalve rechtersbaan en voor ondersteunend personeel. Het animo voor de banen is niet erg groot. Van Breda noemde het gebrek aan interesse zorgwekkend en riep vakbroeders en -zusters op te solliciteren. Zij krijgen Damsteegt als baas. want deze wordt 1 juli hoofd van de administratieve sector. van onze rechtbankmedewerkster MIDDELBURG - De 25-jarige Oostkapellenaar E. G. is door de Middelburgse rechtbank vrij gesproken van het hulp bieden bij een ontvoering. Twee weken geleden hoorde hij daarvoor ne gen maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voor waardelijk tegen zich eisen. De 30-jarige A. W. S. uit Borsele vroeg hem vorig jaar november of hij hem wilde helpen bij een 'klusje'. In het holst van de nacht reden zij naar de woning van het meisje dat kort daarvoor de relatie met S. verbroken had. S. dwong haar in de auto te stap pen. boeide haar. plakte haar mond en ogen af met tape en dwong haar onder bedreiging opnieuw met hem in zee te gaan. Na een poos met haar rondgere den te hebben zette S. zijn maat G. in Oostkapelle af, waarna hij met het meisje naar haar woning ging en haar daar enige dagen vasthield. S. moet hiervoor nog terechtstaan. Gevangenisstraf ex-Yersekenaar door Hof omgezet in geldboete van een medewerker DEN HAAG/YERSEKE - Het gerechtshof in Den Haag heeft de gevangenisstraf van een 26- jarige ex-inwoner van Yerseke omgezet in een boete van dui zend gulden. De rechtbank in Middelburg had de man drie jaar geleden veroordeeld tot vijf weken, waarvan drie voor waardelijk. De man had samen met een an der een groepje Spaanse mensen lastiggevallen. Hij had enkele van hen geschopt en geslagen en hij had een mes (naar eigen zeg gen een zakmes) laten zien. Bij het gerechtshof voerde hij aan, dat echtscheidingsperikelen hem de bewuste avond een slecht humeur hadden bezorgd. Een dag later had hij zijn excuus aangeboden. De procureur-ge neraal achtte een geldboete op dit moment meer op zijn plaats dan gevangenisstraf, nu de man sinds de gebeurtenis niet meer met justitie in aanraking is ge weest. Naast de geldboete heeft het hof een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken opgelegd. HULST, BASILIEK Hulster Gemengd Koor, Chapelle Lorraine. Hanneke Kaasschieter - sopraan. Lieve Suys - alt, Hein Meens tenor, John Bröcheler bas, Tijn vanEijk - orgel, dirigent Jo Ivens Mosarts K7ö7iungsmesse, Exsultate Jubilate en Requie7n door Arie Karreman In het Mozartjaar 1991 heeft Mozart op heel wat plaatsen geklonken in veel uiteenlopen de uitvoeringen, vaak in kleine bezetting. Vrijavond hoorden we Mozart echter in grote bezet ting. Dat heeft consequenties voor de uitvoering van met na me de tempi, die een dirigent doorgaans wat lager moet ne men. Het Hulster Gemengd Koor slaagde er gisteravond toch in een goede Mozart te plaatsen in de zeer goed bezette basiliek van Hulst. Mozarts Krönungsmesse werd met een stevig Kyrie neergezet, ritmisch zeer accuraat en vol doende contrastrijk. En dat bleef zo gedurende de hele mis. Zeer duidelijk, goed van intona tie en wat het aller belangrijkste is. met overtuiging. Men had er duidelijk zin in. Ook de solisten kwamen in dit werk even over tuigend en vaak heel verfijnd over. Jo Ivens beschikte dit keer over een uitstekend orkest. Een kunst m nr mooi ensemble van jonge musi ci, dat zeer accuraat speelde met een mooie sonoriteit in de strij kers. Met name deze strijkers speelden bijzonder doorzichtig en verfijnd. Men proefde bij de musici het enthousiasme. De pauken kwamen in deze akoes tiek wel wat zwaar over Bijzonder genoten heb ik van het Exsultate Jubilate, een mo tet voor sopraan, solo en orkest, dat Mozart op zeventienjarige leeftijd schreef. En met name door de wijze waarop Hanneke Kaasschieter dit vertolkte. Zij beschikt over een heldere, wend bare stem, die zeer geschikt is voor Mozart. Ook het zeer moei lijke Alluluja kwam fraai over in clusief de 'hoge c'. Zij kreeg daar voor een daverend en welver diend applaus. Na de pauze het Requiem. Litur gisch helemaal op zijn plaats in deze novembermaand. De inlei ding van het orkest was zeer mooi genuanceerd. De koorfuga was wat zwaar, maar met zo'n grote bezetting moet je als diri gent wel een compromis zoeken in het tempo. Na een stevig Dies Irae een mooi gezongen Tuba Mirum door John Bröcheler. Al leen de 'tuba' (de trombone) bleef qua niveau duidelijk daar bij achter. In Rex Tremendae zongen de heren van het koor op vallend mooi. Zo kende dit Re quiem zeer mooie en wat minder mooie momenten. Toch een goe de prestatie van dit koor. dat ge steund door een uitstekend or kest zijn publiek een mooie Mo- zartavond heeft bezorgd. Zeeuws-Vlaamse kamer koophandel wil snel beter wegennet regio TERNEUZEN - De Kamer van Koophandel en Fabrieken Zeeuwsch-Vlaanderen gaat bij het ministerie van verkeer en waterstaat en de provincie aan dringen op een snelle verbete ring van het regionaal wegen net. Deze week viel de 26e ver keersdode van dit jaar op de Zeeuws-Vlaamse wegen. „We moeten de instanties zoveel mogelijk attenderen op de er barmelijke situatie van onze we gen. Dit kan zo niet langer meer", aldus een bezorgde B. Rijk vrijdag tijdens de algemene ledenvergadering van de Kamer van Koophandel. „Als we moe ten wachten op een herinrich ting van de infrastructuur tot dat de vaste oeververbinding komt, dan duurt deze ontwikke ling misschien nog zo'n jaar of vijftien a twintig voort. Onder tussen gebeurt er iedere week wel een ernstig ongeluk," Bestuursvoorzitter G. Ververs deelde de bezorgdheid van Rijk en zegde de ledenvergadering toe dat de kamer ieder officieel pleidooi voor een snelle aanpak van de wegen zal steunen. „We moeten iets doen." Ververs toon de zich bereid namens de Kamer van Koophandel (op eigen houtje of gezamenlijk met ande re instanties) op korte termijn een brandbrief te sturen naar ge deputeerde staten en het minis terie van verkeer en waterstaat. verzekeringen A ZEEUWS ZEKER. Vraag uw verzekeringsadviseur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 47