iVoonwagencultuur gaat kapot mir Staalfabriek begint produktie medio '92 Gehandicapten in de weer voor kerstmarkt Williwood goes Hollywood trok 1100 bezoekers iritiek op samenwerking linnen Ziekenhuisgroep listorama opent n april de deuren provincie zaterdag 9 november 1991 15 'gebitterde bewoners overhandigen petitie aan gedeputeerde ~(gw£Kkert sf*KetC> Varel Security, Nederlands grootste zelfinstallerende beveiligingsorganisatie is ook in uw regio gevestigd van onze verslaggever VLISSINGEN - In het havengebied van Vlis singen (bij Nieuwdorp) is vrijdagmiddag de eerste paal geslagen voor het staalbedrijf Eu- ro-Mit Staal B.V. Burgemeester J. C. T. van der I)oef van Vlissingen verrichtte, samen met N. Yamada, eerste secretaris voor handel en industrie van de Japanse ambassade en H. Yoshida, president voor de Benelux van de Ja panse handelsonderneming Mitsui, daarvoor de eerste handelingen. Euro-Mit Staal, waarin de Japanse handelsfir ma Mitsui, het metaalconcern Brabant en de Haven van Vlissingen samenwerken, gaat zich toeleggen op de bewerking van grote rollen plaatstaal. Die worden geleverd aan diverse transformatorfabrleken in Europa. De vestiging in Vlissingen van Euro-Mit vergt een investering van ongeveer 13 miljoen. Hal verwege 1992 hoopt het bedrijf met de produk tie te kunnen beginnen. Verwacht wordt, dat uiteindelijk zo'n dertig mensen werk kunnen vinden bij Euro-Mit. De heren Yamada (1) en Yoshida na hun geslaagde maar druilerige werkzaamheden, foto Wil lem Mieras Een van de verstandelijk gehandicapten geconcentreerd bezig met het vervaardigen van een kerstversiering. foto Camile Schelstraete van onze verslaggever CLINGE - Tachtig verstande lijk gehandicapten uit heel Zeeuwsch-Vlaanderen waren donderdag al helemaal in kerst sfeer. In De Sterre, het instituut voor geestelijk gehandicapten in Clinge, maakten zij onder meer kaarsen, kandelaars, an sichtkaarten, kerstballen en an dere kerstboomversieringen. De spullen worden vrijdag 13 - december op een speciale kerst markt in het Terneuzense jazz café Porgy Bess verkocht. Bestuurlijk mag het dan niet zo vlotten binnen de Zeeuws- Vlaamse zwakzinnigenzorg - zie het definitief uiteenvallen van de Zeeuws-Vlaamse federatie (FZZ) vorige week - op de werk vloer loopt de samenwerking uitstekend. Bewoners en pupil len van verschillende gezings- vervangende tehuizen, dagver blijven en scholen uit de regio werken gezamenlijk aan het ma ken van de kerstversiersels en het presenteren op de kerst markt. De samenwerking tussen de ver schillende instellingen en de ge zamenlijke presentatie naar 'de buitenwereld' zijn dan ook de belangrijkste doelen van de kerstmarkt, legde Ine Grosfeld van het Regionaal Overlegor gaan Zwakzinnigenzorg (ROZ) uit. Samen met Mie Teuchies van De Sterre coördineert zij de werkzaamheden en voorberei dingen voor de kerstmarkt. Buitenwereld Naast de samenwerking met el kaar komen de verstandelijk ge handicapten via de markt ook weer eens in aanraking met die buitenwereld en dat is goed voor de 'positieve beeldvorming' ver wacht Grosfeld. „We hebben ook speciaal voor Terneuzen geko zen, omdat die plaats centraal in de regio ligt. Porgy Bess zit midden in de Noordstraat en zo hopen we ook het winkelende publiek op koopavond nog bin nen te lokken." De kerstmarkt is niet commer cieel opgezet en hoeft daarom niet per se geld op te leveren. Grosfeld; „We hopen de kosten er uit te halen. Mocht de verkoop erg goed lopen zodat we nog een bedragje overhouden dan doen we dat in een potje voor een vol gend gezamenlijk project." Voor de. kerstmarkt krijgt het ROZ geen subsidies. „Het kost toch nogal wat om iets op poten te zetten. Denk alleen maar aan de reiskosten om verstandelijk ge handicapten uit heel Zeeuwsch- Vlaanderen hier naar Clinge te laten komen. De kosten voor de materialen komen daar nog eens bij." Vorig jaar hebben verstandelijk gehandicapten drie theater voorstellingen in Zeeuwsch- Vlaanderen gegeven. De pro duktie 'Brug van Zand' werd een groot succes. „We zouden graag vaker zoiets willen doen. Maar het kost nogal wat om de men sen maanden intensief te laten repeteren. Daar hebben we ge lukkig bijdragen van verschil lende kanten voor gehad. Zon der subsidies kunnen we dat soort projecten nooit van de grond krijgen", verklaarde Teu chies. De eerste serie kerstprodukten 'rolde' donderdag intussen van de tafels in De Sterre. De meeste produkten werden met veel ar- beidsplezier gemaakt. Bij het schilderen van 'kerstwolken' ter versiering van Porgy Bess bij voorbeeld wreef Terneuzenaar Tom 14) eens vriendschappelijk over het bolletje van de tienjari ge Jurgen uit Hulst. Achter de rug van Jurgen stak Tom la chend een blauwe-verfhand zien. van onze verslaggever GOES - Voor de verandering eens geen Duits, wiskunde of natuurkunde op het Goese Sint Willibrordcollege. De school stond vrijdag geheel in het te ken van de film. Onder het mot to 'Williwood goes Hollywood' werden maar liefst 28 voorstel lingen gehouden. Het filmfesti val dat voor de vierde keer plaats vond, trok ruim 1100 be zoekers. Het evenement bood voor elk wat wils. Zo verschenen speciaal voor de onderbouw filmkrakers op het witte doek als Witches. Ghost en Gremlins. De wat ou dere leerlingen gaven de ogen de kost aan rolprenten als Lili Mar iene. Dead Poets Society en La petite Voleuse. En het was grie zelen geblazen met, Silence of the Lambs. Behalve leerlingen waren onder meer ook ouders en oud-leerlingen welkom. Het filmprogramma 's morgens was voor de leerlingen verplich te kost. Maar tot groot genoegen van de organisatie bleven velen ook 's middags kijken. „Wat mij vooral aangenaam verrast heeft, is de belangstelling voor films die echt iets te vertéllen heb ben", zegt docent J. Verpaalen. Hij is een van de drijvende krachten achter het festival. De wat m'zwaardere' films als Lili Mariene en La petite Voleuse de den het volgens hem best goed. 's Avonds kreeg het publiek kor te videofilms te zien die leerlin gen zelf hebben gemaakt. Willi wood goes Hollywood part 5, het eventuele vervolg op het festi val. zal er als het aan Verpaalen ligt zeker komen. cor de jonge (Advertentie) VAREL INBRAAKBEVEILIGING BRANDBEVEILIGING TOEGANGSCONTROLE TERREIN BEWAKING COMMUNICATIESYSTEMEN BEZICHTIGING VAN SHOWROOM OP AFSPRAAK VAREL ZEELAND B.V. Postbus 344 CO(*l IDITV Livmgstoneweg 42 OLL/Uni I I Telefoon 01100-12033 Eenzaam achergebleven inde Middelburgse modder staat de woonwagen van mevrouw H. Pruymboom en haar twee kinderen, foto Ruben Oreel ostburg moet eigen boontjes doppen IN PE LANGE HETE ZOMERS GlNóEN AL MIJN VRIENPJES NAAR 7 EN \KZAT ALLEEN THCJlf EN TEKENDE MCOIE PRENTEN VAN &U$TAVE RT?E NA- ikontmkyelpe AL SNEL I EEN LIEFPE VOOR i ,0nze verslaggever ik_Postma DDELBURG - „Ze zijn onze tuur kapot aan het maken, maken ons het leven onmo- jjk," Woonwagenbewoners Zeeland spugen verbitterd gal. Niet alleen voelen ze door de wegwerpmaat- iappij van hun broodwin- !g beroofd, ze moeten nu ook zoveel mogelijk 'genormali- 'rd' in 'gewone' wijken gaan nen.het liefst met maar twee drie woonwagens op één i. Er zijn zo al veel hechte ups- en familieverbanden elkaar gescheurd, lemen het op de koop toe. Le- in een verwaarloosd kamp, sen ratten en rommel, waar water soms tot de enkels i(en de kachels in de schuur- zo vaak kapot zijn dat elke Ier de leidingen bevriezen, is niet alles. Ook woonwagen- oners hechten aan enig com- En ook in hechte groepsver- iden is er in de persoonlijke houdingen wel eens iets goed een, dat verplicht verkassen ar al die mooie nieuwe stand- atsen. fraai aangelegd in 'net- buitenwijken, wil maar niet tten. Menig 'keurig' burger nst geen woonwagens naast deur, ook al zijn die verborgen der manshoge houten schot- of meters dik groen. Dus ver- lijnen nu al jaren verhalen in krant over gemeenteraden plannetje na plannetje met laconiek gebaar opzij schui- Het provinciebestuur, dat ir de 'spreiding' van de woon- genbevolking verantwoorde- i, zegt die gemeenten steeds mmig de wacht aan. Maar idat de provincie nog nimmer dreigement aan het adres van een onwillige gemeente heeft uitgevoerd, gaan de lokale politici daar veelal schaterla chend aan voorbij. Individuele woonwagenbewo ners, die hun toekomst afhanke lijk maakten van het vooruit zicht spoedig zo'n fraaie stand plaats in één van de vele 'fat soenlijke' burgermansbuurtjes in gebruik te mogen nemen, za gen en zien die beloften keer op keer gebroken. Gisteren klopte een aantal van die gedupeerden bij het provinciehuis aan. In een laatste poging gehoor te vinden, spraken ze met de eerstverant woordelijke gedeputeerde, L, Nederhoed-Zijlstra. De woonwa genbewoners hadden na afloop enige hoop op haar gevestigd. Want de gedeputeerde, meen den ze, hoorde hun klachten ver bijsterd aan. Verloederd Woonwagenbewoonster J. Huis- kens moet zich al jaren behelpen met een erbarmelijke, 'bovental lige' standplaats bij het verloe derde kamp in Hansweert. Ze wachtte er vol goede moed op de nieuwe standplaats die haar 'be loofd' was: een plekje op het kampje dat in Kruiningen zou worden aangelegd. Helaas, die plannen behoren tot het verle den. Anderhalve week geleden (het is het bekende troosteloze liedje) stuitten ze op het veto van de Reimerswaalse gemeen teraad. Mevrouw Huiskens gelooft het nu zo langzamerhand wel. Al be loofde gedeputeerde L". Neder hoed-Zijlstra haar gisteren dat ze Reimerswaal om opheldering zou gaan vragen. Mevrouw Huis kens trekt vooralsnog één con clusie: „Ze willen ons gewoon la ten verpauperen. Ze denken dat we dan vanzelf wel in een huis gaan wonen. Ik ken woonwagen bewoners die dat gedaan heb ben. Maar dat is niet onze cul tuur. Er zijn er die daar heel on gelukkig door zijn geworden." In de modder van het oude, al lang ontruimde woonwagen kamp in Middelburg, aan een doodlopende weg op een afgele gen plek tussen industrie en pol der, woont eenzaam en alleen mevrouw H. Pruymboom met hagr twee kinderen. Ze arriveer de er ruim driejaar geleden. Te gen haar zin. Haar was een standplaats toegezegd op een nieuw aan te leggen kampje in Arnemuiden. Dat zou binnen een half jaartje gereed zijn. Dus gingen de kinderen alvast in Ar nemuiden naar school en voet balclub. Helaas, het kampje in Arnemuiden is nog steeds niet klaar. Het provinciebestuur heeft de bevoegdheid het gedupeerde ge zinnetje nu aan een standplaats te helpen in een willekeurige Ar- nemuidse woonwijk. Maar het weigerde onlangs van die be voegdheid gebruik te maken. Want er schijnt nu eindelijk schot te zitten in de Arnemuidse zaak. Mevrouw Pruymboom helpt het de provincie hopen. Aan gedeputeerde Nederhoed- Zijlstra zal het niet liggen. Ze houdt, verzekerde ze, 'alert' de vinger aan de pols. Akelig leeg Al geruime tijd oogt één van de nieuwe Middelburgse kampjes akelig leeg. Daar, weet woonwa gen-welzijnswerker Pieter Mul der, worden een paar plekjes vrij gehouden voor bewoners van het te saneren Vlissingse kamp. Hoe jammer. „Uit Vlissingen", zegt Mulder, gaat daar niemand naartoe. Het heeft er soms veel van weg dat men woonwagenbe woners wil deporteren. Er moet beter bekeken worden, waar be hoefte is. Daar moet je plannen op baseren." Mulder behartigt de belangen van de woonwagenbewoners in Noord- en Midden-Zeeland. Hij waarschuwt: „De ontevreden heid groeit." De petitie, che gede puteerde Nederhoed-Zijlstra. gisteren in ontvangst nam. schetst een troosteloos beeld van de leefsituatie van de woon wagenbewoners in Noord- en Midden-Zeeland: een werkloos heidspercentage van 90 procent; een laag onderwijsniveau: een slechte positie op de arbeids markt; grote afhankelijkheid van sociale voorzieningen; geen ervaring met het werken in loon dienst. De 'beroepsactiviteiten' van de woonwagenbewoners bestaan voor het meerendeel uit sloop, schroot en onderdelenhandel. eventueel in combinatie met ou de metalenhandel. Veel van die activiteiten worden zowel door het 'spreidingsplan' als het pro vinciaal autowrakkenplan on mogelijk gemaakt: veel sloop- terreinen moeten verdwijnen: de werkwijze van de woonwagenbe woners pas niet meer in de huidi ge opvattingen over milieuhy- giéne. De woonwagenbewoners, al thans velen onder hen. smeken dan oojt niet alleen om daad kracht bij het realiseren van de al zo lang beloofde standplaat sen, maar ook om 'passende leer- en scholingsmogelijkheden' die aansluiten bij hun beroepsacti viteiten. om een bedrijfsterrein- tje en om werkgelegenheidspro jecten. Gedeputeerde L. Neder hoed-Zijlstra is nog slechts kort in functie. Ze is deze weken druk doende met werkbezoeken die haar enig zicht moeten geven op de problematiek van de woon wagenbewoners. Die is. meldt hun petitie, 'uitzichtloos'. Of de gedeputeerde wil helpen? nonze verslaggever zo: ir|STBURG - Secretaris H. 1). usjgeman van de huisartsen- ep West-Zeeuwsch-Vlaande- lisdiep teleurgesteld over de derlinge samenwerking bin- de Ziekenhuisgroep sch-VIaanderen. Brugge- in neemt het 't streekzieken- De Honte in Terneuzen alijk dat O^stburg keer op ir z'n eigen boontjes moet ppen als er problemen zijn. «1 zag het er naar uit dat het genpakket van het Antonius- ienhuis vanaf januari vol- id jaar in het gedrang zou ko- i. Met ingang van die datum (int één van de twee parttime «thesisten van het hospitaal Een reeks sollicitatiege- tkken leverde tot dusver ech- geen geschikte kandidaat op »rde vacature. Het Antoniusziekenhuis deed daarom een beroep op De Honte om het dreigende vacuum op te vullen. „Maar het Antonius heeft niet de medewerking ge kregen die het verdient", aldus een verbolgen Bruggeman. „Als specialisten van Oostburg naar Terneuzen moeten komen, is dat geen probleem. Andersom blijkt de afstand ineens minstens twee keer zo groot. Organisatorisch is het één ziekenhuis, maar de ver schillende bloedgroepen kun nen hun problemen blijkbaar niet gezamenlijk oplossen. Dus heeft Oostburg het zelf maar weer moeten klaarspelen." Volgens Bruggeman zijn alle problemen rond de invulling van de vacature opgelost. De overge bleven (parttime) anesthesist gaat volledige diensten draaien. De nodige avond-, nacht- en weekenddiensten zullen worden waargenomen door collega's nonze verslaggeefster 10 DDELBURG - De Middel de Abdij wordt onderdeel een NS-dagtochl. De plan voor het Historama, een jt luur-historische tentoon- illing; in de Abdij, maakten in hoofdkwartier van de oorwegen zoveel indruk, dat HS storama-manager Piet Klip (en dagje omheen mocht bou- (o„,En we worden bovendien lemaal niet achterin wegge- IjVf pt m ar we komen als num- c vier in het boekje", zegt lOI lp vergenoegd. 'gaat goed met de voorberei den. Historama gaat half fil volgend jaar open. De ko dde maanden moet er hard ïerkt worden om een deel van Abdij onder meer de crypten te maken voor de bezoe- S- De aanpassingen aan het jouw zelf zijn overigens niet P ïnjpend. Het gaat vooral om r 'afsluiten van bepaalde door- P "?en zodat er een logische I ple ontstaat. Begin volgend 1 komen de onderdelen van tentoonstelling en die moe- Jdan worden geïnstalleerd, tentoonstelling wordt ge- Jokt door de Toonder Stu- De bouwers van de Abdij, Norbertijn er monniken, spe- 1 een voorname rol. Heden- *J?se Norbertijnen, gefilmd in een klooster in Belgie, spelen een hoofdrol in de videopresen tatie over de geschiedenis van de Abdij. Ook de verschillende verwoestingen en daaropvol gende restauraties van het ge bouw komen aan de orde. Interim-manager Klip heeft het bedrijfsplan en de marketing al in grote lijnen uitgezet. Histora ma mikt zowel op toeristen als op scholieren en 'gewone' Zeeu wen. De beide laatste groepen ziet Klip het liefst in voor- en na seizoen komen om de-drukte een beetje te spreiden en te werken aan seizoensverlenging. In 1992 hoopt Klip 35.000 bezoekers te mogen verwelkomen. Dat zijn er genoeg om de lopende uitgaven te dekken. Groot onderhoud en investeringen in nieuwe onder delen vergen meer geld Klip re kent voor 1995 op 70.000 bezoe kers. Een bescheiden voorspel ling: „Je moet met beide benen op de grond staan." Een toe gangskaartje gaat zes gulden kosten, met reductie vier gul den. Niet overdreven duur. vindt Klip. De NS-dagtocht gaat uit van een stadswandeling door de Zeeuw se hoofdstad. Behalve Histora ma maken ook een bezoek aan het ramschip De Schorpioen, het Zeeuws Museum èn een 'Zeeuwse verrassing' deel uit van het programma. vanuit het Onze Lieve Vrouwe Terlinden ziekenhuis in Knok- ke. Bruggeman betreurt het dat door valse geruchten over het mogelijk wegvallen van voorzie ningen het Antoniusziekenhuis in opspraak is geraakt. „Het ser vicepakket is de afgelopen vier jaar juist uitgebreid met een neuroloog, longarts en twee car diologen die hier een paar dagen per weelcspreekuur houden." Ook vice-voorzitter W. Engels van de ondernemingsraad (OR) van het Antoniusziekenhuis vindt het jammer dat er vanuit Terneuzen een sfeer wordt ge creëerd tegen het bestaan van het Oostburgse hospitaal. „Ik krijg de indruk dat de directie en de specialisten zich niet vol doende verzetten tegen dit idee", zegt Engels diplomatiek. De OR heeft vrijdagochtend spoedberaad gehouden over (zo als de vice-voorzitter het om schrijft) 'leugenachtige medede lingen' dat de raad akkoord zou zijn met de inkrimping van acht formatieplaatsen van het zie kenhuispersoneel. „Dat is perti nent niet het geval", aldus En gels. „Daarover hebben we nog niet eens overlegd. Dus laat staan dat we akkoord zijn ge gaan." De OR lijkt ook weinig van zins de directie positief te adviseren over een inkrimping. Engels: „We zullen moeten be kijken of de dienstverlening van het ziekenhuis door een dergelij ke maatregel niet in het gedrang zal komen. Maar daar heb ik zo mijn twijfels over. De werkdruk is nu al hoog genoeg." De directie van de ziekenhuis groep was vrijdag niet bereik baar voor commentaar. 1 /ALS klNP HEB IK EEN ENORME WATERVREES' Cf&EloPEN. IK NOEST NW ZWEMLES. IK WAS PE KLEJNSTE PE &BOEP EN SrCNP TE BIBBEREN INEEN REREBAP Gevuld net Jvtës kanw water zwemmen heb ItC Ncort 6ELE0ZP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 45