pzc binnen- en buitenland kabinet trekt Simons over streep NVVE staat niet te juichen bij wetsvoorstel euthanasie PZC Amerikaanse leger Met weg uit Europa commentaar Conferentie over jl-Oosten verder n Washington De Vlijt Bedden Navo slag gedraaid Frico Domo snijdt in de kaasdivisie Weduwen protesteren DA laat stelselherziening gezondheidszorg niet sneuvelen in Senaat Ter louw geïnstalleerd in Gelderland U Ter Veld hoorde een protestlied aan, inaar zei haar voorstellen niet terug te zullen nemen. foto Herman Pieterse/ANP DEN HAAG (ANP) - Ruim driehonderd weduwen en sympatisanten demonstreer den vrijdag ter afsluiting van de actieweek 'Weduwen in de kou' bij het ministerie van so ciale zaken tegen de invoe ring van de nieuwe Algemene Nabestaandenwet. In een petitaa aan staatsecre taris Ter Veld wezen de wedu wen erop dat ze gedupeerd worden door het invoeren van gelijke behandeling voor we duwnaars. Zij krijgen minder omdat ook de weduwnaars een uitkering zullen ontvan gen. Volgens M. van Veen van de vrouwenbond FNV worden weduwen op ontoelaatbare wijze getroffen. De vrouwen hebben door hun verleden een zwakke positie op de arbeids markt en zullen hun inkomen voor een deel moeten inleve ren. Ter Veld zei het voorstel niet terug te willen nemen. „Het is pertinent niet zo dat vrouwen worden gedwongen de ar beidsmarkt op te gaan. Ook vallen zij niet terug op een bij standsniveau, inkomsten uit pensioen en vermogen blijven immers buiten schot", stelde ze. pE (ANP) - De aanwezig van Amerikaanse strijd- ithlcn in Europa is goed voor iereldvrede en dus in het be- van de Verenigde Staten, zei president Bush vrijdag een persconferentie aan het je van de NAVO-top in Ro- ens de Amerikaanse leider de geschiedenis dat de aan- s; igheid van de VS in Europa situatie van stabiliteit en iga gheid bevordert. „Kijk naar Tm erin het verleden is gebeurd. Dl m de Tweede Wereldoorlog Klachten en iedereen zal be- Gc! en dat een leidende rol van VS binnen het Atlantisch dgenootschap gewenst is". isBush. li president noemde ,'nvoor- eoaarheid en onzekerheid' de e vijanden van de wereld- nu de Koude Oorlog is adigd. „En de gebeurtenis- we, ror s HAAG (GPD/ANP) - Het iea jjn de Eerste Kamer zal zich egi (verzetten tegen de beslui- •flï i die het kabinet gisteren Ci mover de invoering van het „.Simons (de stelselherzie- in de gezondheidszorg). Jlieleider Kaland heeft dit kabinet binnenskamers te men gegeven, zonder overi- keiharde garanties of ze iler heden te geven, dan wel af stel raken te maken. Formeel be- ge\ jii de fractie aanstaande idag een standpunt, na be- 't 1 dering van de kabinetsbe- "Heflen. kabinet besloot met ingang ijanuari 1992 de medicijnen ee; het ziekenfonds te halen en te hevelen naar de AWBZ. •gebeurt ook met enkele klei- ezaken zoals revalidatie, au- Sogische hulp en erfelijk- jsonderzoek. tegenstelling tot het eerdere irnemen zullen huisartsen- p, geestelijke gezondheids eisen kraamzorg op 1 januari de AWBZ gaan. Dat dt uitgesteld tot 1 januari I. (.premier Kok sprak na af loop van het kabinetsberaad over „een totaalpakket". Hij gaf ook te kennen dat het kabinet verder niet bereid is nog aan het geheel te sleutelen. „Dit moet het een keer zijn", aldus Kok. In direct zette hij daarmee vooral de openlijk nog dwarsliggende CD A-fractie in de Eerste Kamer onder druk om toch vooral ak koord te gaan met wat er nu ligt. Kosten Kok gaf toe dat niemand weet of met de nu genomen besluiten de beoogde kostenbeheersing in de gezondheidszorg ook echt be reikt wordt. „Dat is een structu reel probleem. Niemand wëet hoe dat zal verlopen. We hebben geen ijzeren garantie dat kosten beheersing ontstaat, maar we denken wel dat dit een verbete ring is", aldus Kok. Het CDA in de Eerste Kamer heeft vooral van de kostenbeheersing een hard punt gemaakt. De vice-premier liet blijken dat het kabinet bereid is aan de hand van de ervaringen op dit punt de plannen eventueel bij te stellen. Het gaat daarbij echter niet meer om de vraag öf de vor men van zorg waarvan nu be paald is dat zij op 1 januari 1993 overgaan naar de AWBZ ook echt worden overgeheveld, maar hoe. Kok weigerde de eventuele bij stelling van de voornemens te bestempelen als een 'herbezin ning', iets waar de CDA-fractie in de Senaat om heeft gevraagd. .Dat is te officieel. Het is beleids vorming op basis van ervaringen tijdens de rit", meende hij. De vice-premier legde er de na druk op dat de stelselherziening in de gezondheidszorg op zich nu van start moet gaan „Het. gaat om de wet ten principale", aldus Kok, die het „een beetje betrek kelijk" noemde welke maatrege len nu op 1 januari 1992, en welke later ingaan. „Je moet niet zo veel stenen op de kar laden dat die niet meer kan rijden", meen de Kok. Steun Het compromis is achter de schermen voorbereid. De frac ties van CDA en PvdA in de Tweede en Eerste Kamer zijn daarbij betrokken geweest. Zij kunnen er mee leven. Staatsse cretaris Simons (volksgezond heid) zelf liet na het kabinetsbe raad weten „geen twijfel" te heb ben over de steun van de rege ringspartijen in beide Kamers van de Staten Generaal. De vakcentrale CNV is blij dat de kabinet de intentie heeft om door te gaan met de overhevelin gen, Dat zei beleidsmedewerker T. Duijst, namens het CNV ook lid van de Ziekenfondsraad. De christelijke vakcentrale heeft nooit onoverkomelijke bezwa ren gezien tegen overheveling van ook de huisartsenhulp op 1 januari aanstaande. „Maar als het kabinet garandeert dat er in 1993 weer een stap volgt, kunnen wij daarmee instemmen". Het is volgens voorzitter prof.dr. Th. Tromp van de apothekersor ganisatie KNMP voor de apo thekers „nog volstrekt onduide lijk" wat zij vanaf 1 januari aan hun klanten moeten vertellen. „We kunnen onze particulier verzekerde patiënten niet eens garanderen dat hun geneesmid delen worden vergoed," sen en ontwikkelingen in Oost- Europa, in het bijzonder in de Sovjetunie, zijn onvoorspel baar", voegde Bush er aan toe. Gezien de gewijzigde situatie is een kleinere en flexibele strijd macht gerechtvaardigd, aldus Bush, „maar de NAVO moet in staat blijven elke dreiging te weerstaan". Aan de weigering van de Franse president Frangois Mitterrand om de in Rome uitgegeven NA- VO-verklaring over de Sovjetu nie te onderschrijven, wilde Bush niet zwaar tillen. „In een eerlijke discussie moeten sterke leiders van inzicht kunnen ver schillen", aldus Bush. Hij wilde de Franse opstelling niet als een scheur in de NAVO-gelederen betitelen. Mitterrand vond de verklaring, waarin de Sovjetre publieken worden opgeroepen de internationale verplichtin gen van de Unie na te komen, 'paternalistisch'. I II I I I I I I I I I I ITTTt HAM (AFP) - De bilaterale lesonderhandelingen tus- Israel en Arabische landen vanaf 22 november rtgezet in Washington. Dat vrijdag in de Jordaanse itad Amman vernomen. :a' I,1, ïsde derde diplomatieke ne- Jag voor Israel, sinds op 30 «er de vredesconferentie in Ind begon. De Israëlische re- ;was voorstander van bila- onderhandelingen in (gebieden in afwisselend Is- en de Arabische buurlan- ibsidie voor eren die oduktie minderen HAAG (ANP) - Boeren die l'Hig overschakelen van itionele naar meer milieu- olijke teeltmethoden, «n daarvoor subsidie krij- Dat heeft het ministerie landbouw vrijdag bekend- ilii lakt. ®bsidie is onder meer be- voor boeren die granen, .°i wen, peren en appelen te- Hoeren die voor de subsidie Werking willen komen. (n zich onderwerpen aan obtlijnen zoals die worden steerd door de Vereniging Mi-dynamische Land- of door de Stichting Eko- Controle. Een lidmaat- lv'an deze instanties is niet subsidie, die voortvloeit EG-richtlij nis de eis ver- dat de produktie gedu- honminste vijf jaar met 20 vermindert. De vergoe- oodraagt 475 gulden per Per jaar. Israël moest al eerder toegeven aan de eis van de Arabische dele gaties dat de bilaterale onder handelingen op één plek zouden plaatsvinden, zodat de Syrische. Jordaanse en Libanese regering en de Palestijnen hun standpun ten zouden kunnen coördineren. Tijdens de conferentie in Madrid zette het Israëlische leger zijn zwaar bekritiseerde bombarde menten in Libanon stop. Pauze In de praktijk werd op de eerste dag van de bilaterale onderhan delingen in Madrid, na de twee dagen van de plenaire openings zitting. volgens een soort esta- fette-tijdsschema ook nog eens bijna gelijktijdig onderhandeld. Elke Arabische delegatie lastte na besprekingen met de Israëli sche delegatie een pauze in waarin een andere delegatie aan de onderhandelingen kon begin nen. Onbekend is nog of aan de ze procedure in Washington vastgehouden zal worden. ARNHEM (ANP) - Dr J. C. Terlouw, onder meer voormalig minister van economische zaken, is vrijdag in Arnhem geïnstalleerd als Commissaris van de Koningin in Gelderland. Hij volgt de in mei van dit jaar overleden ing M. de Bruyne op. Voorafgaand aan de plechtigheid hief D66-lei- der Van Mierlo een vermanend vingertje op. Rechts mevrouw Terlouw. foto ANP Rpslo Iroimpnpiildi'r tel 01189-1900 a la carte «tes- en visspeeialiteit Maandag en dinsdag GESLOTEN UTRECHT (ANP) - De Neder landse Vereniging voor Vrijwil lige Euthanasie (NVVE) is niet blij met het wetsvoorstel rond euthanasie dat minister Hirsch Ballin (justitie) en staatssecre taris Simons (volksgezondheid) vrijdag presenteerden. „Erg verwarrend", zei NVVE- voorzitter M. Bakker in een eer ste reactie. Volgens haar „staat de overheid met de ene hand iets toe. wat met de andere hand strafbaar blijftBakker doelt hiermee op het feit dat euthana sie als zodanig wel in de strafwet blijft. Echter, artsen kunnen vol gens het voorstel verzekerd zijn van het uitblijven van strafver volging als zij zich hebben ge houden aan enkele zorgvuldig heidseisen. Bakker: „Zolang het in de straf wet blijft, zullen artsen een geval van euthanasie niet willen mel den, en dus is de controleerbaar heid zeer gering." De NVVE is voorlopig dus „niet echt blij" en vindt dat veel onduidelijk is ge bleven. De vereniging heeft in middels haai- jurist ingescha keld om het voorstel goed te be kijken. „Waarschijnlijk is het een politiek zeer knap in elkaar gezet stuk, maar er blijft een hoop werk voor onze vereniging over", aldus voorzitter Bakker. Artsen De artsenorganisatie KNMG noemde het positief dat de mel dingsprocedure een wettelijke status krijgt. Of de Wet op de lijkbezorging daarvoor het meest geschikt is zal volgens de KNMG nog nader moeten wor den bekeken. De KNMG vindt dat het voorstel de duidelijkheid bevordert en beoordeelt het eveneens als po sitief dat nu ook aandacht wordt besteed aan de toetsing van le vensbeëindigend handelen bij wilsonbekwame patiënten. Niet gelukkig is de KNMG er mee dat euthanasie toch in de strafrechtelijke sfeer blijft en niet uit het Wetboek van Straf recht wordt gehaald. De kleine christelijke partijen in de Tweede Kame (SGP, GPV en RPF i yrnden dat met de regeling die het kabinet nu voorstelt de huidige praktijk in feite gelegali seerd wordt. De drie fracties zijn tegen omdat het verbod op eu thanasie volgens hen tot een wassen neus wordt. Slaapkamer en bedden speciaal zaak De Slaapvoorlichter voor Zeeland ffjSl Beestenmarkt 12, Goes, tel. 01100-3221:1 „Voor de toekomst voorspelt het kabinetsvoorstel dan ook weinig goeds", aldus de eerste reactie van de SGP. Volgens de SGP is Nederland hard op weg het eer ste land ter wereld te worden waar euthanasie is toegestaan. De SGP noemt het „wrang" dat de christendemocratische mi nisters en de CDA-fractie in de Tweede Kamer met deze rege ling kunnen instemmen. Prof mr J. Remmelink, procu reur-generaal bij de Hoge Raad en voorzitter van de commissie die in opdracht van de regering onderzoek deed naar de eutha- nasie-praktijk, wees vrijdag eu thanasie op geesteszieken af. De mogelijkheid dat de arts zich in zo'n geval beroept op de nood toestand lijkt hem zeer gering. Volgens hem is de kans op her stel groter dan bij lichamelijke ziekten. „Het leven is hier im mers niet, zoals bij de „gewone" euthanasie, op korte termijn ten dode gedoemd. De geesteszieke kan nog jaren leven en wie weet ziet hij te eniger tijd toch weer perspectief. De Navo heeft de afgelopen twee dagen in Rome de verlenging van haar leven herbevestigd De X?1 presidenten en premiers van de zestien deelnemen- Nederlandse hulp voor Filipijnen DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft twee miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de slachtoffers van de wervel storm Thelma die eerder deze week de Filipijnse archipel trof. Dit heeft het ministerie voor ontwikkelingssamenwerking vrijdag meegedeeld. De bijdrage wordt via de Neder landse noodhulporganisaties besteed aan voedsel, schoon drinkwater, medische voorzie ningen en een aanzet tot weder opbouw, aldus het ministerie. Ruim 700.000 Filipijnen zijn door de orkaan getroffen. Er zijn naar schatting zesduizend do den gevallen. Tenminste 50.000 mensen werden dakloos. De schade aan gebouwen en infra structuur is enorm. Advies om AID te verhuizen DEN HAAG (ANP) - Minister Bukman (landbouw) heeft vrij dag het advies gekregen het hoofdkantoor van de Algemene Inspectie Dienst (AID) te ver huizen van Kerkrade naar een meer centraal gelegen plaats in Nederland. Het advies is afkomstig van de Stuurgroep AID, die door Buk man is ingesteld nadat eerder dit jaar een rapport over de AID uitkwam. In dat rapport, ge maakt door de Leidse hoogle raar bestuurskunde A. Bekke, werd eveneens gepleit voor ver plaatsing van de AID. Bekke wijt het gebrekkige functione ren van de AID onder meer aan de grote afstand tussen Kerkra de en het ministerie van Land bouw in Den Haag. De Stuurgroep AID bestaat naast Bekke uit ambtenaren van de AID en van het ministerie van Landbouw. Of Bukman het advies van de stuurgroep zal op volgen, is volgens een woord voerder van het departement nog niet bekend. Historicus Manning (62) overleden BERG EN DAL (ANP) - De Nij meegse historicus prof. dr. A.F. Manning is woensdag op 62-ja- rige leeftijd overleden. Hij was emeritus-hoogleraar in de ge schiedenis na 1870 aan de Ka tholieke Universiteit Nijmegen. Manning was oprichter en voor zitter van de begeleidingscom missie van het Katholiek Docu mentatie Centrum te Nijmegen. Verder was hij voorzitter van het bestuur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie RIOD. Manning was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en fellow of the Royal Historical So ciety (Engeland). de landen gaven er hun zegen aan een nieuwe mili taire strategie. Het bondgenootschap was daar hard aan toe. Immers: het heeft afgerekend met het tijdperk van oude gevaren (zoals de Koude Oorlog), maar het moet bere kend zijn op een periode van nieuwe risico's en onzekerhe den. Waaruit die kunnen bestaan is zichtbaar en onvoorspel baar tegelijk. Het optreden van Irak bijvoorbeeld had ver rei kende gevolgen kunnen krijgen, zo wordt na de Golfoorlog steeds duidelijker. De burgeroorlog in Joegoslavië kan over slaan, De manier waarop republieken in de onttakelde Sov jetunie elkaar gebied betwisten kan uitlopen op een groter conflict. Ongewild kunnen buitenstaanders en Navo-landen daarbij betrokken raken. Niet langer de dreiging van een grootscheepse aanval van het Rode Gevaar, als afweermid del waartegen de Navo in 1949 werd opgericht. Wel een nieuw soort spanningen, die kunnen voortkomen uit instabiliteit in Oost-Europa, in Noord-Afrika en in het Midden-Oosten als gevolg van economische, sociale en politieke problemen, van etnische rivaliteit en territoriale geschillen. Gebleven zijn de wereldwijde gevaren van de verspreiding van kernwapens, chemische wapens en (on)geleide raketsystemen. Wat de Oosteuropese landen hebben gedaan nadat het communisme was ineengestort, opheffing van het mili taire bondgenootschap Warschaupact, is voor het westen bij nader inzien onbestaanbaar. Het Atlantisch pact blijft dus intact. Daar is na de top van Rome geen twijfel meer over. Maar doel en middelen veranderen sterk. Daar was alle aan leiding voor. De nieuwe strategie van de Navo voorziet in minder soldaten en meer mobiele eenheden; ze gaat uit van een beduidend kleiner kernwapenarsenaal dan vroeger. De nieuwe filosofie van de Navo is veel breder geworden, zo heb ben de leiders de deelnemende landen met elkaar vastge steld. Radicale veranderingen in Europa hebben kansen ge schapen om de vrede te bewaren met politieke en diploma tieke middelen. Als het allemaal gaat zoals iedereen hoopt en verwacht, kunnen in de toekomst oorlogen' worden verme den, kunnen politieke stabiliteit en veiligheid worden bevor derd met doelmatig economisch beleid, met aandacht voor het milieu en met meer oog voor de sociale aspecten van de samenleving. De Navo ziet bij dat alles voor zichzelf een dui delijke taak weggelegd. In het nieuwe pakket van haar be moeienissen is de militaire kant nog maar een onderdeel. De oude vijand was concreet, maar is inmiddels verdwenen. De 'nieuwe vijand' laat zich heel wat moeilijker uittekenen. Wat daartegenover moet staan zal daarom een stuk veelzijdiger behoren te zijn. Over dat principe is de NAVO het eens gewor den. Nu de uitwerking nog. Op papier ziet het er allemaal recht-door-zee en eensge zind uit. Maar dat neemt niet weg dat de topconferentie in Rome de interne meningsverschillen over de positie van een 'Europese pilaar' binnen NAVO maar gedeeltelijk heeft kunnen toedekken. De Amerikaanse president Bush heeft zijn Europese partners op het hart gedrukt het Atlantisch boodgenootschap niet te verzwakken door teveel een eigen weg te gaan. Hij vreest bovendien een vermindering van de Amerikaanse invloed in Europa en waarschuwt voor militai re doublures en verspilling. Een gemeenschappelijke Euro pese defensie en het recht om daar zelfstandig over te beslis sen hebben inmiddels een lange en ingewikkelde voorge schiedenis, met in hun uiterste vorm de plannen tot oprich ting van een eigen Europees leger, zoals de Duitser Kohl en de Fransman Mitterrand dat zien. Uiteindelijk hebben de NAVO-partners een compromis gevonden, waarmee men el- kaars belangen niet onderuit haalt. Binnen de NAVO zelf mo gen dan twijfels bestaan over het toekomstige nut van het bondgenootschap, de Midden- en Oosteuropese landen staan in de rij om zich erbij aan te sluiten. Ze voelen er hun eigen veiligheidsbelangen het best verzekerd. Misschien wel vanuit die 'erkenning' is de topconferentie van Rome dan toch nog zonder brokken geëindigd. vdM. LEEUWARDEN (ANP) - Om de concurrentie met kleine kaas- producenten het hoofd te kun nen bieden, gaat Friesland Fri co Domo haar kaasdivisie dras tisch reorganiseren. Onvermij delijk daarbij is dat er enkele honderden arbeidsplaatsen zul len verdwijnen. Dit heeft W. Boersma, directeur van de divi sie Kaas, vrijdag bekendge maakt. Friesland Frico Domo, dat de laatste jaren te kampen heeft met een afnemend rendement op de kaasdivisie, hoopt door reorganisatie weer slagvaardig te kunnen worden. De kaasafde ling veranderde qua omvang de afgelopen jaren nauwelijks, ter wijl de aangeboden hoeveelheid melk steeds verder terugliep. Naast de beperkingen op het melkquotum ('minder koeien, minder melk') bleken ook de kleinere coöperaties oorzaak te zijn. Deze richten zich met name op de kaasproduktie. Ze speel den snel in op de vraag van de consument en konden hierdoor een betere melkprijs betalen dan Frico Domo. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde, Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A, L. Oosthoek, adjunct-hdofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes. Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedifrende de openings tijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties, tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00, losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.' 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V.., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3