Als, als... daar koop je niets voor reportage JAAP VENTEVOGEL ZATERDAG 9 NOVEMBER 1991 23 Hij probeert nu een actieve periode van ruim twintig jaar in de politiek tot een zo goed mogelijk einde te brengen. 20 december neemt hij afscheid van de Zeeuwse staten. Ex- gedeputeerde en binnenkort voormalig statenlid J.B. Ventevogel uit Vlissingen wil zich nu storten op een loopbaan in het (semi-)bedrijfsleven. Voorlopig geen politiek meer. Een jaar politieke strubbelingen rond de inmiddels nationaal bekende belastingaffaire hebben hem getekend. De politieke janboel in en rond het provinciebestuur heeft diep ingegrepen in het leven van Ventevogel. En niet alleen in zijn leven. foto Wim Riemens Taap Ventevogel, ex-gedeputeerde Ivoor het CDA en vanaf 20 tcember ook voormalig statenlid, preekt relativerend over de pultueuze tijd die achter hem ligt. Als die mensen de kranten hebben elezen, zullen ze ook wel gedacht ebben; 'hé, daar heb je Jaap weer. ang niets van gehoord en nu leens...." Maar soms doen erinneringen pijn. Zoals nu, als hij Ifrugdenkt aan gelukkiger tijden. Jan zijn eerste stappen in de dlitiek. In Den Haag. Met opstukken aan zijn zijde als de rage Wim Deetman, de huidige oorzitter van de Tweede Kamer en fallis de Vries, nu voorzitter van de vro. Die zullen wel vreemd hebben pgekeken van alle (meest negatieve) ubliciteit rond zijn persoon, denkt lentevogel. De herinneringen worden pijnlijk emo tioneel als hij spreekt over de ellende die zijn gezin door de affaire heeft onder vonden. Dat rekent hij zich aan. Ventevogel werd, samen met collega-ge- deputeerden, aangesproken op het ver strekken van uitkeringen aan dagelijks bestuurders, die door hun declaratiege drag een forse navordering van de fiscus kregen. Hoewel uiteindelijk Binnenland se Zaken en accountants oordeelden dat Ventevogel en de zijnen op financieel ter rein niet buiten het boekje waren gegaan, bleef er een nare, doordringende geur rond de affaire hangen. Ventevogel gaf later toe dat er aan de openheid het één en ander mankeerde. Hij kreeg, net als de andere betrokkenen, niet de beste cijfers in het rapport dat oud-mi nister Van Dijk uitbracht over de onhoud bare situatie in het Zeeuwse CDA. Geen lof voor hem. „Deze periode is ongetwij feld de meest ingrijpende in mijn leven ge weest". zo beziet hij de hele affaire. Hij had zo'n ordelijk leven. Van beroep makelaar in assurantiën. Het kantoor dat hij overnam van zijn vader had hij uitge bouwd van een bedrijfje met drie mensen tot een forse firma met veertien werkne mers. De ex-gedeputeerde had zich een le ven met vaste normen en waarden gescha pen. Ook toen hij toetrad tot het dagelijks pro vinciebestuur regelde hij zijn zaakjes goed. De procuratiehouders volgde hem op in de leiding van het bedrijf, waarmee de continuïteit was gewaarborgd. De aan delen bracht hij onder in een stichting. Van zijn bedrijf kan Ventevogel nu dus niet leven. Dat wil hij ook niet. Daarom is hij druk bezig zich een nieuwe positie te verwerven in het (semi-)bedrijfsleven. Uitdaging Ventevogel werd op 28 oktober 1943 in Yerseke geboren. Hij heeft een oudere zus (nu rechter) en een jongere broer (nu ma nager). Na zijn staatsexamen HBS wierp de jonge Jaap zich op een studie belastin grecht in Leiden. Na twee jaar ging dat fout. „Gebrek aan motivatie en persoon lijke omstandigheden. Ik moest voor mijn gezin gaan zorgen." In zijn studietijd deed Ventevogel de eer ste stappen op het duistere pad van de po litiek. „Aan de hand van mijn buurvrouw uit het Haagse Statenkwartier kwarrrik in aanraking met de jongeren van de CHU." De twijfels over die partij rezen in de roeri ge jaren zestig snel. „In 1966 heb ik over wogen me aan te sluiten bij D66. Die partij had jonge en frisse ideeën." De toen al vorm krijgende samenwerking tussen ARP. KVP en CHU weerhield hem van die overstap. De uitdaging daar iets van te maken heeft hem ook later in zijn politie ke loopaan, in Zeeland, altijd aan de partij gebonden. „Een politieke uitdaging die een hele belangrijke rol in mijn leven heeft gespeeld." Na Den Haag volgde Vlissingen. in de zaak bij Pa. Het serieuze leven begon. Het was hard werken. De klanten stroomden toe. Het gezin Ventevogel vond zijn draai in Vlissingen en dus werd er weer een poli tieke klus aanvaard. De CHU in Vlissin gen. waar Ventevogel toen - in 1968 - deel van ging uitmaken, bestond uit een aantal mannen op leeftijd. „Ik schrok me rot. Het was de periode van confessionele achter uitgang. Er was geen jongere te vinden in de partij." Maar ook nu deed de toekomst, de op han den zijnde samenwerking tussen CHU, ARP en KVP, hem besluiten te blijven. Ook het geloof speelde een rol in zijn keu ze voor de CHU. „Ik kom uit een echt CHU-nest. Vader en moeder namen ons op zondag altijd mee naar de kerk. Toch wa ren ze niet doof voor de maatschappelijke veranderingen. Daarom heb ik mij met zo afgezet tegen het geloof." Hij heeft zijn kinderen - hoewel zijn vrouw niet Her vormd is - ook opgevoed met het geloof. „Eén van de kinderen heeft dat achter zich gelaten. Ik vind dat jammer." Toch is Ventevogel niet meer zo 'kerks'. „Ik zet me niet af tegen de kerk. Door politiek actief te zijn denk ik op mijn manier een stukje geloof uit te dragen. De kerk heeft me enorm teleurgesteld toen een familielid erg moeilijk zat en de kerk - na 50 jaar trouw bezoek - niets van zich liet horen." Ventevogel kan zich heel goed vinden in de opstelling dat ook niet-christenen lid kunnen zijn van het CDA. Als die leden maar gelijke maatschappelijke opvattin gen hebben. De gemeenteraadsperiode in Vlissingen duurde maar vier jaar. Niet de meest wer velende periode uit Ventevogels carrière. Wel heeft hij daar de aanzet meegemaakt tot een ontwikkeling van een beter toeris tisch beleid in Vlissingen In de auto, de barrières van opgebroken wegen in de bin nenstad slechtend, zegt hij: „Nu gebeurt er eindelijk iets. Het werd zo'n dooie boel." Trots is hij dat het Arsenaal-project nu eindelijk van de grond komt. Jarenlang lobbyen en plannen rpaken, waar hij zich persoonlijk voor heeft ingezet, leiden nu eindelijk tot daden. De tijd van opbouw eiste begin jaren ze ventig zijn aandacht op in de politiek, maar ook thuis in de zaak. Toen hem in '74 gevraagd werd lid te worden van de sta ten, besloot hij niet de voorkeur te geven aan een wethouderszetel in Vlissingen. Dat was immers een full-time job: hij zou dan zijn zaak in de steek rpoeten laten. In de staten maakte hij dan eindelijk de vorming van het CDA mee. Die tijd sprak hem aan: er werd bestuurd op hoofdlijnen, nog niet zo gedetailleerd als tegenwoor dig. „Ik had het erg naar mijn zin. Dat was een stijl die bij mij hoorde." Een tweede periode in de staten was vanzelfsprekend. Maar gaandeweg die periode kreeg Vente vogel het steeds drukker. De zaak vergde veel van zijn aandacht, maar de politiek ook. Hij combineerde het werk in de Zeeuwse staten met het lidmaatschap van het landelijk CHU-bestuur „Dat was eigenlijk onverantwoord. Dat waren tro penjaren. Achteraf gezien heb ik toen een zware wissel op mijn gezin getrokken." Toen zich in 1981 de kans voordeed op een goede plaats op de verkiezingslijst voor de Tweede Kamer, had hij daar wel oren naar. „Ik stond bovendien voor de keuze: investeren in mi jn zaak of niet. Met het ge zin is toen besloten dat ik een gooi zou doen naai1 het lidmaatschap van de Twee de Kamer." Het feest ging echter niet door. Een groep vrouwen en jongeren in de partij gooide roet in het eten door plaatsen op te eisen en Ventevogel kelderde op de lijst. „Toen besloot ik toch die investeringen in het be drijf te doen." Maar dat besluit was nog niet genomen of de CDA-fractie uit de sta ten stond bij hem op de stoep met het ver zoek of hij gedeputeerde wilde worden Het jaar 1982 dient zich aan. Een jaartal dat in de verhalen aan Ventevogel kleeft als 1984 aan Orwell. In dat jaar zou de te genstelling tussen Ron Barbé. ex-gedepu teerde en inmiddels burgemeester van Terneuzen, en Ventevogel zijn begonnen. Conflict De verhalen daarover zijn legio. Ventevo gel ambieerde de portefeuille economi sche zaken, maar die werd geclaimd door zijn rivaal, weet menigeen te vertellen. Ventevogel: „Zo was het niet helemaal. De formateurs kwamen bij mij met de porte feuille financiën en personeelszaken. Niet direct mijn voorkeuren. Barbé had toen EZ al. Die had laten weten ongeschikt te zijn voor financiën. Dus vroeg ik om iets waar ik meer plezier aan zou beleven. Re creatie werd toen aan mijn portefeuille toegevoegd." Dan 1983? Was dat dan het jaar waarin het conflict begon0 Barbé eiste toen de com- missarispost van De Schelde met succes voor zich op. „We hadden duidelijk ver schillende zienswijzen over de invulling van die post. Ik vond dat er in ieder geval geen overheidscommissaris moest komen en zeker niet de portefeuillehouder econo mische zaken. Samen met de fractievoor zitter hebben Barbé en ik dat meningsver schil voorgelegd aan Huib Eversdijk. die toen in de Tweede kamer zat. Afgespro ken werd dat het iemand van buiten zou worden. Twee dagen later bleek tijdens de collegevergadering die afspraak helemaal niets waard te zijn. 'Ik vind het logisch dat Ron dat doet', zei Boertien plotseling. Barbé had dus duidelijk alles al voorge kookt. Daarmee was het besluit geno men, Het meeste steekt mij dat de af spraak die 48 uur tevoren was gemaakt, daar zo maar opzij werd geschoven Vanaf die periode begint de wrevel tussen beide mannen zich langzaam maar zeker te ontwikkelen. Had Ventevogel dat nooit voorzien? „Ik kende Barbé helemaal niet. Hij was dijkgraaf en wethouder. Bij de col legevorming zag ik hem voor het eerst. Als ik hem toen al had gekend, dan had ik mijn lidmaatschap van gedeputeerde sta ten nog eens overwogen." Onwil De conflicten tussen de beide dagelijks bestuurders werden in de eerste jaren nog aardig in de hand gehouden, meent Vente vogel. Soms ging het mis. Het werk moest echter gewoon doorgaan. Ventevogel zegt niet haatdragend te zijn. „Dat kon je je niet permitteren. Er was werk aan de win kel. Maai1 Barbé is natuurlijk niet de eer ste met wie ik met Kerstmis straks 'ns ge zellig chocolademelk ga drinken." De spanningen in de fractie liepen in die periode op. Ventevogel trachtte, volgens eigen zeggen, in deze conflicten te bemid delen (ziekenhuissluiting Hulst, aanpas sing waterschapsbestel) maai1 stuitte tel kens op onwil. Hij schreef zelfs een notitie, die hij aanbood aan fractievoorzitter en partijleider, om de communicatie in de fractie te verbeteren. Voorzitter en partij leider durfden vanwege de slechte verhou dingen in de fractie de notitie niet in te brengen, zo herinnert Ventevogel zich. Hij haalt zelfs nog een briefje uit één van de vele mappen in zijn studeerkamer dat ge tuigt van de ontvangst van de notitie door de partijleiding. Van enkele malen uitstel kwam afstel: er werd nooit over gespro ken. Een tweede nota die later 'Zeeland aan zet' zou worden, vond zijn officiële basis in 1987 in een toespraak in Middelburg. „Ma ns-Koster, mijn toenmalige collega-gede puteerde van de VVD, was enthousiast en ook Don, die voor de PvdA in het college zat, reageerde positief. Tijdens de college vorming werd het plan als 'strategische toekomst verkenning' aanvaard Dus het eerste dat ik deed was een versie ervan in de fractie brengen, met de bedoeling de le den een gezamenlijk doel te geven om aan te werken." De fractie maakt er geen woord aan vuil. Barbé zei inderdaad later tegen de commissie-Van Dijk dat hij niets afwist van wat voor een notitie van zijn ri vaal dan ook. Kwaad bloed Uiteindelijk kwam Ventevogel „ondanks stille tegenwerking" in 1990 met het stuk 'Zeeland aan Zet' Een visie voor de ont wikkeling van de economie, de recreatie en de natuur/landbouw. Een integraal stuk, zoals dat in ambtelijke termen heet; door alle sectoren heen. Dat had bij een enkeling kwaad bloed gezet. Ventevogel kwam immers met zijn vingers aan de be leidsterreinen van anderen Volgens Ventevogel trad pas in 1989 een echte verharding in de standpunten bin nen de fractie op toep Barbé vertrok naar Terneuzen en met gebruikmaking van een dikke vinger in de pap zijn opvolger De Boe naar voren schoof. „Toen heb ik ge zegd: Ik stop ermee. Ik had een interes sante aanbieding liggen, maar de partij zei: Nu rekenen we op je." Achteraf beschouwend zegt Ventevogel dat het gebrek aan collegialiteit in het tweede college gedurende de rit een steeds nijpender probleem werd. „Daarbij kwam dat enkelen helaas door ernstige ziekte werden getroffen. Ondanks de moeilijkheden kon ik het eigenlijk wel met iedereen vinden. Hoewel ik bijvoor beeld de openlijke bemoeienis van collega De Voogd met het toeristisch beleid (de 'Zeeland is vol' discussie, waarbij de Voogd het tegendeel beweerde van Vente vogel) niet heb kunnen waarderen, leidde dat niet tot gefrustreerde verhoudingen." De strubbelingen vergden veel aandacht. Dat gold ook voor zware klussen die Ven tevogel voor de kiezen kreeg. Enkele per soonlijke wapenfeiten? Hij herinnert aan de grote moeizame reorganisatie bij de provincie en de aanvankelijk omstreden verbouwing van de Abdij. Op het gebied van financiën gebeurde niet veel boeiends. Met recreatie echter had hij de meeste voeling. Hij noemt de ontwikkelin gen op Neeltje Jans, de nota 'Zeeland aan Zet'. Rouwproces Overheersen op dit moment deze wapen feiten, of de herinneringen aan dat 'zwarte jaar'? Daar hoeft Ventevogel geen secon de over na te denken: „Het afgelopen jaar. Vrienden zeggen dat ik het over twee ol driejaar ben vergeten. Het wordt wel eens vergeleken met een rouwproces. Op dit moment tellen alleen die nare ervarin gen De ex-gedeputeerde formuleert alle antwoorden vlot. maar als hij praat over de invloed die de gebeurtenissen op zijn gezin hebben gehad, moet hij heel wat wegslikken. „Als ik bedenk wat voor een workaholic ik ben geweest. Dan schaam ik me rot." Zijn vrouw nam gedurende lange tijd de telefoon met slechts een 'hallo' aan, om dat er hele nare telefoontjes waren. De dochter des huizes werkte - naar achteral pas bleek - wekenlang niet. omdat op haar werk vervelende opmerkingen over de affaire werden gemaakt. Mevrouw Ven tevogel maakte mee dat de deur voor haai neus werd dichtgesmeten toen zij voor een collecte van de Nierstichting langs de deu ren ging „Voor jou niet", luidde de harde veroordeling. „Het dringt door tot diep in je gezin. We liepen wel eens panisch door het huis als er veel werd gebeld." Ook de krant bracht de ellende in huis Heeft een „zeer belangrijke rol' gespeeld in de affaire. Volgens Ventevogel hebben de media niet altijd een juiste weergave van de feiten gegeven. „De pers heeft fou ten gemaakt, met ernstige gevolgen." Hij wil daar niet diep op ingaan. Geeft aan dat de pers niet alle ins en outs had beschre ven „Hoe is het anders mogelijk dat als ik in de provincie kom, ik als een boef werd ontvangen en als ik wegging, na een gede gen uitleg, men zei: Hoe kan het dat we dat allemaal niet weten0" Afgetreden Het gezin Ventevogel heeft het een jaar lang heel moeilijk gehad. Volgens hem was een deel van de ellende de Ventevo gels en de Zeeuwse politiek bespaard ge bleven als hij op 25 november vorig jaar- was afgetreden. „Toen ik in de krant las dat ik beschuldigd werd van dubbel decla reren en werd aangesproken als verant woordelijk bestuurder vermoedde ik al kwade opzet van de tipgever. Ik heb die middag aan mijn vader gedacht. Hij had gelijk met zijn wijze lessen die mij leerden nooit afhankelijk te worden van de poli tiek. Ik had direct moeten opstappen Uit eindelijk heb ik dat niet gedaan op - overi gens goedbedoeld - advies van onder meer Verbree, de partijvoorzitter, en Eversdijk, toen Tweede Kamerlid." De beide adviseurs dachten dat het een tijde lijke hetze was, dat het wel over zou waai en. De commissaris der koningin werd ook geraadpleegd. „Boertien reageerde ge schokt." Na 25 november werd de ene na de andere beschuldiging over oneerlijke verrijking aan het adres van de ex-gedeputeerde geuit. „In de dagen erna begon ik me te realiseren dat veel nieuwe mensen in de staten niets wisten van de meningsver schillen die wij hadden met de fiscus, dus ook niet over de uitkeringen die de provin» cie had betaald aan de gedeputeerden om hun hoge aanslagen over die declaraties te vereffenen. Op dat moment hadden we naast alle stukken ook de juiste procedu res moeten aangeven, zodat de staten een betere afweging konden maken. In het ontbreken van die procedures zit een deel van onze fouten." De commissie-Van Waterschoot, een com missie uit de staten die de belastingaffai re, zoals het inmiddels werd genoemd, on derzocht. wees het college als schuldige aan. Een motie van wantrouwen in de sta ten volgde. De verantwoordelijke gedepu teerden moesten weg. Ventevogel: „Dan val je in een heel diep zwart gat. Niemand kan je op zo'n. moment helpen. Het doet enorm pijn als je op zo'n manier je werk moet beeindigen. Als je het vertrouwen verliest van mensen. Ook de collegialiteit. Enkele fractiegenoten hadden ook voor de motie gestemd. Zoiets is op zo'n mo ment onverteerbaar." Koude douche Op verzoek van het partijbestuur blijft Ventevogel aan als statenlid vanwege de continuïteit, zoals dat heet. Na de voor het CDA ongunstig verlopen verkiezingen, gaat Ventevogel als onderhandelaar voor zijn partij aan de slag om een nieuw colle ge te vormen. „De ledenvergadering was met 5 tégen en 45 stemmen vóór achter mij gaan staan. Dat sterkte me in mijn in zet om de collegeonderhandeling tot een goed einde te brengen. Er voor te zorgen dat goede nieuwe mensen een kans zou den krijgen." Na de collegevorming, die als een goed re sultaat van onder meer zijn handelen wordt gezien, komt de „koude douche." Ventevogel wordt - geheel tegen zijn ver wachtingen in - met slechts een heel krap pe meerderheid door zijn fractie (zeven voor en zes tegen) gekozen tot fractievoor zitter. Zijn tegenstander en Barbé-adept De Boe heeft het nakijken. Op dat mo ment zegt Ventevogel dat hij zijn positie zal 'heroverwegen' als het onderzoek, dat een landelijke commissie van wijze CDA'ers onder leiding van oud-minister Van Dijk moet uitvoeren, is afgerond. Ventevogel nu: „Het is niet zo dat ik pas toen ik kennis nanf van het rapport - ook niet op informele wijze - heb besloten op te stappen. Het ging anders. Ik heb in juni tegen de commissie-Van Dijk gezegd dat ik wilde vertrekken voor de zomer van 1992. Van Dijk heeft me gebeld met de vraag of hij mijn afscheid in het rapport mocht aankondigen. Ik heb zelf de datum van 20 december bepaald, omdat ik als voorzitter van de fractie de algemene be schouwingen nog wenste te doen Ik wilde de klus op een behoorlijke wijze afmaken. En dat is heel moeilijk. Je moet haast ma sochist zijn om dat nog vol te houden tot die 20e december Inhoudelijk wil Ventevogel niet op het rapport reageren. „Ik heb zelf om een on derzoek gevraagd. Heb tegen CDA-partij- voorzitter Van Velzen gezegd dat het een gedegen onderzoek moest zijn. Ik hoop dat het goed genoeg in elkaar zit om de juiste conclusies te trekken." Ventevogel sluit nu het hoofdstuk van de actieve provinciale politiek af Hij wil een nieuw hoofdstuk beginnen. Liever eigen lijk een heel nieuw boek. De recensie van de beschreven periode kan wat hem be treft in enkele zinnen: „Je kunt zeggen dat de hele affaire anders zou zijn gelopen als Boertien er niet was geweest, als Barbé er niet was geweest, als Don er niet was... als Ventevogel er met, als, als...Daar koop je niets voor." Mirjam van Zuilen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 23