Het kapitaal wijkt uit naar België Vluchten om de poen PZC reportage ZATERDAG 9 NOVEMBER 1991 De Boslei, de Frillinglei, de Voshollei en de Zegersdreef komen allemaal uit op die enorme rotonde met het monument in het midden. Aan de andere kant lopen die leien en dreven weer door, in lange rechte lijnen. Het is rustig in Brasschaat, dinsdagmiddag. De vermogenden doen een dutje en in de tuinen, achter de hoge hekken, ruimen oude mannen bladeren. Een vrachtauto brengt hout voor de open haard. Verderop wordt een zware eikehouten tafel uitgeladen, aangevoerd in een kleine bestelwagen. Bij die mensen aan Den Dries rijdt de slijter voor. De middenstand van Brasschaat doet goede zaken aan 'de Goudkust'. In de belangrijkste winkelstraten gaat het de neringdoenden duidelijk voor de wind. Dure winkels, afgewisseld door bankgebouwen en -gebouwtjes. Iets buiten het centrum dure restaurants, vaak in kasteeltjes. De sfeer ademt rijkdom, alom. De voertuigen, geparkeerd voor de winkels, zijn comfortabel. Prijsklasse? Eh... een ruwe schatting van een leek: gemiddeld meer dan een ton, maar menig exemplaar kost zesmaal de prijs van een mooi middenklassertje. In de Voshollei passeert een Jaguar met Nederlands kenteken. De auto stopt voor een 'knappe' woning in een zijstraat. Vijf minuten later verschijnt de oude be stuurder voor het raam van een van de slaapkamers op de bovenverdieping. In onderbroek. Even het pak verwisselen... Een van de onderkomens om het bochtje staat trouwens te koop. Brasschaat. in het bosrijke gebied ten noorden van Antwerpen, richting Neder landse grens, lijkt volkomen volgebouwd met villa's. Ze staan op stukken grond van gemiddeld 2000 vierkante meter. In Kalm- thout, een paar kilometer verderop, is het al niet anders. Hoewel, langs de lange Bre- dabaan is hier en daar in het lommerrijke gebied toch nog een bord aan een boom gespijkerd met de tekst: 'te koop villa- gronden'. Aan de Donkersesteenweg ver rijst een soort residentie. Het gaat hier, volgens de bouwer, om een vorm van 'vil- lavervangend wonen'. Goed voor de door stroming dus. Prijsexplosie Het zijn goede tijden voor bouwers en ma kelaars in de grensstreek. Van Limburg tot West-Vlaanderen vliegt de bouwgrond weg. Aanvankelijk nog tegen redelijk nor male prijzen, maar ruim een jaar geleden schoten de grondprijzen de hoogte in. Oorzaak: de enorme vraag, maar ook het gebrek aan voldoende bouwgrond. Je kunt immers niet alle bomen rooien en al le natuurgebieden in de verkoop gooien, ook al stelt de overheid zich in de meeste gevallen uiterst soepel op. Het zwaartepunt ligt ten noorden van Antwerpen. Daar koop je een 'doorsnee villa' op 2000 vierkante meter grond voor ongeveer een miljoen gulden. Niet alleen door de vraag van Nederlandse kant maar ook door de belangstelling van zakenlui uit Antwerpen is de grondprijs explosief gestegen. Voor een bouwkavel moet nu al snel meer dan 300 gulden per vierkante meter worden neergeteld. En dan is er nog geen spa de grond ingegaan... In een villa langs een van de tientallen dreven in Kalmthout vertelt een grijzende ondernemer 'in schoolinrichtingen' ('m'n naam hoeft niet genoemd te worden'): „Maar het zijn niet alleen mensen uit Ant werpen. Deze streek wordt ook steeds meer een uitvalsbasis voor Brussel. Daar zijn de prijzen helemaal niet meer te beta len. Zakenlui die tijdelijk in Brussel werken, wijken daarom uit naar deze streek. Je ziet hier bijvoorbeeld plotseling heel wat Japanners." Zelf heeft hij nog één bedrijf over, in het midden van Nederland; z'n andere bedrijven heeft hij verkocht. Hij verhuisde een jaar geleden naar Bel- gié. „Nadat een collega me was voorge gaan en ik me op de hoogte had gesteld van de mogelijkheden hier. En die zijn er legio." De gemoedelijkheid is hem in dat eerste jaar duidelijk opgevallen. „Het is minder betuttelend allemaal." Emigratie Z'n echtgenote is niet helemaal te spreken over het onderwijs. „Onze zoon werd op de eerste de beste schooldag al door de on derwijzer onder handen genomen. Die be gon ontzettend af te geven op de bedenke lijke kwaliteit van het onderwijs. Je kunt dat een vorm van discriminatie noemen. Maar we zijn wél ontzettend geschrokken van de discriminatie van bijvoorbeeld Turken en Marokkanen. Dan gaat het echt van 'donder op Marokkaan' of 'rot Turk'." bHBrIIffiü In de luxe verbanningsoorden voor de vermogen den, zoals hier bij Brasschaat, schieten de luxe hui zen de grond uit. fotografie Camile Schelstraete De Nederlandse ondernemer slaat op de vlucht voor de fiscus. Weg uit een land dat de vermogensbelasting nog steeds niet heeft afgeschaft en zo ver mogelijk uit de buurt van de belastingirtspecteur met wie nauwelijks nog te praten valt over 'de een of andere leuke regeling'. Je wordt alleen maar geplukt. Een voorbeeldje: Verkoopje in Neder land als directeur/eigenaar van een bedrijfje aandelen voor pakweg 100 miljoen gulden, dan strijkt de belastingdienst daar direct 20 miljoen van op. Zorg je ervoor dat je eerst minstens vijfjaar in België hebt gewoond en besluitje dan je aandelen in je Nederlandse bedrijf te verkopen dan be taal je helemaal niets, geen cent, belasting. Veel Nederlandse ondernemers maken dan ook gebruik van een dergelijke constructie. Wie door 'de dure dorpen' net over de Nederlands-Belgische grens bij Antwerpen rijdt, treft ze er aan. In hun kapitale bungalows, kleine kastelen vaak, met hun oprijlaan, een grote lap grond om hun woonst en niet te vergeten natuurlijk de zeer boven- modale auto. Brasschaat, Kalmthout. Schoten, Schilde, Lanaken, Rekem... maar ook in het grensgebied van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn ze te vinden. In Watervliet. Asse nede en natuurlijk Knokke. Al betaal je daar - zo is nu de overheersende mening - wel erg veel geld voor een apparte ment of iets vergelijkbaars. V ermogensbelasting „Die belastingvlucht naar België draait simpelweg om de poen", verzekert de bankdirecteur in het grensgebied. De belastingadviseur zegt het hem na. „Je zou 'toch wel gek zijn als je het niet deed? Natuurlijk adviseren wij onze klanten in België te gaan wonen; je kunt er immers niet omheen dat het klimaat daar fiscaal veel aantrekkelijker is. België heft nu eenmaal geen vermogensbelasting. En daarnaast; zeg nu eens datje een vermogen hebt van tien miljoen gulden. Je leeft van je rente, ongeveer een miljoen. Over dat bedrag betaal je niet meer dan tien procent belasting. Voor een ton ben je klaar. In Nederland daarentegen wordt die rente ge zien als inkomen. Je valt in de hoogste schijf, en dus betaal je een slordige zes ton." Belastingklimaat Over het afschaffen van de vermogensbelasting wordt al jaren gepraat. 'Den Haag' gaf de hoogleraar belastingrecht professor mr D. Juch in Tilburg in '87 al opdracht de om vang van de belastingvlucht uit Nederland te onderzoeken. De concrete cijfers waren toen nog niet onrustbarend (van '83 tot '88 vertrokken zo'n 3000 vermogende Nederlanders naar elders). Maai- de vooruitzichten stemden ronduit som ber. Want de groep vermogenden die rondliep met plannen op niet al te lange termijn in met nabije België neer te strij ken was minstens zo omvangrijk. Zouden die mensen Ne derland 'gedag' zeggen dan zou dat de Staat der Nederlan den op termijn miljarden kosten. Daarom wordt nu gesleuteld aan een op het eerste gezicht 'vriendelijker klimaat'. Dat gebeurt op aandringen van de specialisten van de Tweede Kamer-fracties van PvdA en CDA, die vinden dat de druk van de vermogensbelasting af moet. Maar anderzijds pleiten ze ter compensatie voor ver hoging van de belasting van 20 procent, die moet worden betaald bij verkoop van een bedrijf, naar 25 procent. Daar naast zou het inkomen van de directeur/grootaandeelhou der fictief moeten worden vastgesteld op 1 procent van het vermogen van de onderneming. Staatssecretaris Van Amelsvoort heeft laten doorschemeren wel iets voor een dergelijke constructie te voelen. De belastingadviseur in het grensgebied: „Pakken ze het inderdaad op die manier aan, dan zullen nog meer vermogenden hun biezen pakken. Dat weet ik zeker!" Op naar België dus, waar ook de afkoop van pensioenen plezieriger is geregeld en bijvoorbeeld geen successierechten hoeven te worden betaald bij de over dracht van het familiekapitaal van de ouders aan de kinde ren. De gepensioneerde directeur/eigenaar van een handelsonderneming in de Rand stad 'vluchtte' een half jaar geleden naar België. Om de enorme rompslomp rond het inklaren van zijn auto ('in afwachting van een gelijkvormigheidstest of zoiets moest ik rondrijden met zo'n slotje aan m'n stuur') moest hij wel lachen. „Tja. we kozen voor dit land uit fiscaal oogpunt. Het is wel een ingrijpend besluit, want hoe je het ook bekijkt, je emigreert naar een ander land, ook al zitje met de auto in tien minuten in Roosendaal." Hoe de Belgen precies zijn, weet hij nog niet. „We zijn nogal veel op vakantie geweest in dat half jaar... Maar ze komen op ons over als pret tige mensen. En harde werkers, vooral de middenstand." De 38-jarige Ben de Zeeuw komt uit Ter- neuzen. Hij werkte er ooit bij sleep- en ber gingsbedrijf Willem Muller i 'in de mooie tijd'). Na een paar jaar Koog aan de Zaan verhuisde hij voor z'n werk, in dienst van een scheepvaartmaatschappij, naar Bras schaat. Zes jaar woonde hij er met z'n vrouw Hildegard. zoon Remco (nu 14) en dochter Femke (12). In een gehuurde villa. Een jaar geleden verhuisde het gezin naar Kalmthout, naai- een eigen huis. Fraaie nieuwbouw, jawel, aan een van die dreven. „Als je hier een bedrijf op wilt zetten, moet je er ook wonen. Anders krijg je geen poot aan de grond", stelt De Zeeuw vast. Kalm thout ligt ideaal, vindt hij. Vlakbij Ant werpen, vlakbij Rotterdam, maar ook dicht bij Terneuzen. „Het is dat die aan sluitingswegen nog niet gereed zijn. maar anders sta je via de Liefkenshoektunnel toch mooi in drie kwartier in Terneuzen. Na al die jaren stel ik vast dat er ooit een historische fout is gemaakt: Zeeuwsch- Vlaanderen had destijds gewoon bij Bel gië moeten worden ingedeeld. De mentali teit verschilt nauwelijks." Aureglia Ancher woont niet ver uit de buurt. Geboren in Wassenaar woont ze nu in Brasschaat. En laat dat nu toevallig toch bekend staan als 'het Wassenaar van België Over mentaliteit? De echtgenote van de' regio-directeur van Holiday Inn- West-Europa woonde eerst in Brugge en nu alweer een tijd in 'de groenzone' boven Antwerpen, „Er is wel degelijk een enorm verschil. Brugge is. vergeleken bij Antwer pen en deze streek toch één groot dorp... Hier is het veel weidser." Zaken Zakelijk zijn er ook duidelijke verschillen. „Ieder zakengesprek gaat gepaard met een maaltijd. Daar hechten de Belgen aan. Ze doen rustiger, kalmer zaken.. Ne derlanders hebben altijd haast. Tussen de middag even een broodje en dan weer te rug naar kantoor, want er kan telefoon zijn. Belgen denken: bekijk het maar, wij gaan uitgebreid lunchen." De dochter van Aureglia Ancher, Nadine, zit op 'zo'n strenge school' in Antwerpen. Ze draagt een uniform, oorbellen en ket tingen zijn taboe. Toch heeft ze het er naar haar zin. Met dat dwingende geblaas op fluitjes bij aanvang van de lessen heeft ze bijvoorbeeld geen enkele moeite. Femke de Zeeuw zit op een wat vrijere school. Maar ook één waar een stevige discipline heerst. Femke is er niet rouwig om; ze zit liever op zo'n school dan op een Neder landse, want daar is het allemaal veel rommeliger. Kliekjes En de dames? Hildegard de Zeeuw geeft toe dat er natuurlijk sprake is van een ze kere 'kliekjesvorming'. De Nederlanders trekken nu eenmaal naar elkaar toe. Ze spelen hockey, bridge en tennis. Op de hockey, bij de jeugd, is veertig procent Belg, de rest Hollander. Hildegard: „Na tuurlijk steekt dat weieens. Maar dankzij de Nederlandse sponsors kan er van alles gedaan worden Integratie? Aureglia An cher: „Het kost heel veel moeite om bij een Belgisch gezin binnen te komen. Maar als je eenmaal zover bent en dus geaccep teerd, zijn het de beste vrienden die je je kunt wensen." Steeds meer Nederlanders in de Belgische grensstreken. In Maaseik wonen er 800, in Sint Job in 't Goor 450, Brasschaat telt er 1200 (op 35.500 inwoners). De plaatselijke middenstand ziet de Nederlanders graag komen, zegt de bakkersvrouw in Bras schaat. Vanwege 'de goeie klandieze'. Maar anderen krijgen er steeds meer moeite mee. In België immers was het goed gebruik dat ouders bij het huwelijk van de kinderen hen een lapje grond schonken. Geen Belg in Brasschaat of Kalmthout die daar nog over peinst. De grond is immers onbetaalbaar De restau ranthouder in Kalmthout: „Natuurlijk wordt er geklaagd, maar aan de andere kant rollen de guldens hier wel met bak ken tegelijk binnen. De opbrengst van die grond... daar worden wij zeker niet slech ter van hè. Wij middenstanders doen er in ieder geval ons voordeel mee." Hildegard de Zeeuw: „In België is alles wel veel duur der, behalve de auto dan. Maar bestel eens een stukje kaas. Je valt achterover van de prijs." Fiscus „Allemaal bijzaken", wuift belastingadvi seur Han van der Hooft van Adhanco in Terneuzen dergelijke klachten weg. „Duurder levensonderhoud? Kom nou, waar praatje dan over. Over enkele tien duizenden guldens op jaarbasis mis schien. Voor de mensen die om hun ver mogen naar België uitwijken, tellen zulke bedragen toch niet... Het draait echt zui ver en alleen om de fiscus en anders niks. Ik verklaar de Nederlandse overheid voor gek. Het innen kost evenveel als de op brengst: 1 miljard. Waar ben je dan mee bezig. Die starre houding kost de Staat miljarden." Adhanco heeft veel klanten de grens over geholpen. Vaak met miljoenen guldens in de koffer. Volgens Van der Hooft is het iets van de laatste twintig jaar, sinds de bloei tijd in de Kanaalzone begon. De belas tingadviseur komt vingers tekort om voorbeelden te noemen (discreet, zonder naam natuurlijk). Allemaal geld. door hardwerkende Zeeuws-Vlaamse onderne mers verdiend. „Maar vaak was het na tuurlijk ook een kwestie van puur geluk hebben." Ondernemer Jan den Doelder (Groen voorziening) in Axel schafte zich twintig jaar geleden een auto met Belgisch kente ken aan, parkeerde die in Moerbeke en maakte er gebruik van als hij op bezoek ging bij potentiële Vlaamse klanten. „Bij onderhandelingen met Belgen had ik al een paar keer m'n kop gestoten. Als pun tje bij paaltje kwam, ging de opdracht mooi aan je neus voorbij. Dan hadden die Belgen je zien aankomen, een Hollander in een auto met Nederlands kenteken. Die eerste indruk was negatief. En dat veran der je niet zomaar." Rentenieren Nu heeft hij een kapitale villa op 6000 vier kante meter grond bij Zelzate. „Twee jaar geleden heb ik m'n aandelen in de holding verkocht. Ik ben nog slechts adviseur en leef voor het grootste deel van m'n inte rest. In Nederland is dat inkomen, hier in België betaal ik de roerend voorheffing van tien procent en that's all. Zo'n percen tage betaal je toch met een glimlach Overigens is Den Doelder zeker niet van 'zijn' Axel vervreemd. Hij komt er nog ie dere dag van de week. Dat geldt voor veel 'emigranten'. De echt genotes van de uitgekochte mossel- en oesterboeren in Yerseke bijvoorbeeld. Uitgeweken naar de streken rond Antwer pen, dat wel. Maar mooi dat 'de vrouwen' regelmatig dinsdags op de weekmarkt in Goes worden gesignaleerd. Wout Bareman

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 21