Aanpak beleid sociale vernieuwing Verkeer raast veel te snel over weg in Burghsluis Koninklijk goud voor jubilaris Toch extra subsidie VVV Middelburg Markt Middelburg is in 1993 autovrij Serooskerke krijgt u verwarmd zwembadi streek Inhaaloperatie voor vier Middelburgse wijken Door zelf te gluren de voyeurs leren kennen Dl ZATERDAG 9 NOVEMBER 1991 van onze verslaggever MIDDELBURG - Op initiatief van de Middelburgse PvdA- fractie gaat de gemeente in vier wijken een inhaaloperatie so ciale vernieuwing plegen. Daar voor is in principe een bedrag van ruim twee miljoen gulden beschikbaar. Het college trok het voorstel van de operatie vrijdag volledig naar zich toe. Woensdagmiddag tijdens het eerste deel van het begrotings debat diende de PvdA, daarbij gesteund door D66, een motie in om sneller projecten te realise ren. Wethouder F. Smitskamp kwam vrijdagmiddag met een verras send vijf-stappen-plan. De ge meente gaat bekijken of de be staande budgetten voldoende zijn om projecten te financieren, die door de wijkbewoners zijn aangedragen. De ambtenaren moeten verder inventariseren hoeveel de 'noodzakelijk geach te' inhaaloperatie gaat kosten. Als blijkt dat de bestaande bud getten onvoldoende zijn, zal het college de potjes aanspreken die de PvdA en - in mindere mate - D66 hebben aangedragen. De sociaal-democraten hebben voor een bedrag van iets meer dan twee miljoen gulden gevon den in de begroting waarmee projecten sneller kunnen wor den uitgevoerd. Elke wijk krijgt voorlopig een budget van 15 mil le om kleine ergernissen aan te pakken. Ook komen er zo snel mogelijk wijkonderhoudsploe- gen en een wijkbemiddelaar. bij wie bewoners terecht kunnen met vragen, klachten en opmer kingen. De inhaaloperatie wordt gefinancierd via het 'flexibel' toepassen van de bestaande budgetten en het gebruik van re serves. Tot voor kort trok de ge meente geen cent meer uit voor bijvoorbeeld een speeltuin als het daarvoor bestemde bedrag op was. Daar komt nu verande ring in. Een voorstel van D66 om 60.000 gulden uit te trekken om het ge bruik van chemische bestrij dingsmiddelen te stoppen, kreeg alleen steun van Groen Links. De andere fracties namen genoegen met de toezegging van wethouder E. M. J van Brumme- len-Van Wilgen om het bedrag op de meerjarenplanning te plaatsen, die pas volgend voor jaar aan de orde komt. Emigreren Wethouder G. B. Schoenmakers hield vrijdagmiddag een gloed vol betoog om de functie van de kanaaloevers te versterken. De Grontmij bestudeert momen teel plannen in die richting. Het college denkt bijvoorbeeld aan kantorenbouw bij het NS-sta- tion, een versmalling van het van onze verslaggever MIDDELBURG - De VW-Mid- delburg krijgt toch een extra subsidie. Onder druk van een raadsmeerderheid besloot het college van b en w, vrijdag tij dens de behandeling van de be groting, 15.000 gulden uil te trekken. D66, VVD en het CDA hadden zesduizend gulden meer gevraagd, maar volgens burge meester mr C. Rutten kan de VVV dal bedrag zelf ophoesten. Aan het extra subsidiebedrag zit wel een voorwaarde vast. De VVV moet volgend jaar bekijken of het niet mogelijk is samen met de Vlissingse vestiging een sa menwerkingsverband aan te gaan. Bovendien moet de VVV, van onze verslaggever MIDDELBURG - De Markt in Middelburg wordt eind 1993 verboden gebied voor auto's. Die toezegging deed wethouder E. M. J. van Brummelen-Van Wilgen vrijdag tijdens het twee de deel van het begrotingsdebat aan Pvd A-raadslid H. Akdag. Of het Plein 1940 en de winkel straat Langeviele dan ook auto vrij worden is nog onderwerp van studie. Politiek Middelburg praat al ja- Voorlichting over toekomst van agrarisch gezinsbedrijf MIDDELBURG - De Christelij ke Boeren- en Tuindersbond West-Nederland belegt dinsdag 12 november in de Middelburg se Getuigeniskerk een thema bijeenkomst over het gezinsbe drijf. Er zijn voor deze bijeen komst drie sprekers uitgeno digd, die het thema Gezinsbedrijf-Gezamenlijke onderneming belichten. Het programma omvat thema's als: hoe ziet het agrarisch (ge zinsbedrijf van de toekomst er uit, wat betekent deze toekomst voor de arbeidshoeveelheid en - verdeling, en welke scholing is nodig, wat betekent het voor het privëleven van het agrarische huishouden en hoe kan de standsorganisatie hierop inspe len. De deskundigen die deze thema tiek belichten zijn drs L. Douw. hoofd afdeling Structuuronder zoek van het Landbouw Econo misch Instituut, mevrouw M. M, L. van Rossum-Gortzak, lid van de Vrouwen Advies Commissie, Bedrijfsontwikkeling Agrari sche Vrouwen en de Nederland se Christelijke Boeren- en Tuin ders Bond, en L. Salomons, hoofd van de Sociaal Economi- sche Voorlichting West-Neder land. Douw belicht de toekomst van het gezinsbedrijf vanuit het oog punt van wetenschappelijk on derzoek. Mevrouw Van Rossum geeft aan hoe er bestuurlijk en beleidsmatig tegen' het toekom stig gezinsbedrijf kan worden aangekeken en de heer Salo mons gaat in op de gevolgen die individuele bedrijven mogelijk te wachten staan. De bijeenkomst begint om 9.30 uur en wordt rond 15.00 uur beëindigd. VLISSINGEN Kerstverkoop - De creatie ve groep van verzorgingstehuis Bachten Reede in Vlissingen houdt donderdag 14 november een kerstverkoop. Tussen 10.00 en 15.30 uur worden zelf vervaar digde handwerken aan de man of vrouw gebracht. De verkoop wordt gehouden in Bachten Reede. Kanaal door Walcheren, de bouw van een nieuw zwembad op Veldzicht en het vrij toegan kelijk maken van de kanaaldijk richting Erasmuswijk. De inves teringen in het gebied moeten ervoor zorgen dat het kanaal tussen het centrum en Middel burg-zuid minder 'zichtbaar' wordt. Schoenmakers: „Voor een echte Middelburger is ver huizen naar zuid, zoiets als emi greren. Het stationsgebied moet een ontmoetingsplek worden." De wethouder erkende dat Mid delburg wel moet investeren wil het de aansluiting met Vlissin gen en Goes niet missen. „Doen we niets, dan zijn we na 2000 nog wel de Zeeuwse hoofdstad, maar qua belangrijkheid komen we niet verder dan een derde plek. Stadsvernieuwing is meer dan alleen de putten uit de weg halen en ervoor zorgen dat de straat verlichting brandt. De plannen van Vlissingen met het Arse- naalgebied, waar 200.000 men sen moeten komen, vind ik prachtig, maai- alleen als die mensen eerst of vlak daarna naar Middelburg komen. We moeten voorkomen dat de men sen straks over onze mooie put- loze wegen naar Goes rijden, of Vlissingen." aldus het college, zich afvragen of de vestiging de zogeheten i- status moet blijven behouden. De PvdA. de SGP/RPF/GPV en Groen Links stemden tegen. Een motie van de SGP/RPF/ GPV-fractie om het aantal speelautomaten in de kantines, cafetaria's nog verder terug te dringen haalde het niet. De frac tie vond het Bredase model, dat uitgaat van maximaal één auto maat, nog te ruim. De partij zet te bovendien vraagtekens bij de controle op het gokken. Burge meester Rutten zag geen aanlei ding het Bredase model te schrappen. Omdat ook een raadsmeerderheid akkoord ging met dat model, trok de fractie de motie schielijk in. Burgemeester Van der Doef feliciteert de heer Harinck met zijn koninklijke onderscheiding. In het midden mevrouw Harinck. foto Oscar van Beest van onze verslaggever VLISSINGEN - H. M. Harinck, plaatsvervangend bedrijfslei der van Den Boer Drukkers in Middelburg, schaarde zich vrij dag in de rij Nederlanders die koninklijk onderscheiden zijn. Hij kreeg de eremedaille in goud, behorende bij de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt door de burgemeester J. C. Th. van der Doef van Vlissingen. Harinck viert deze maand zijn veertigjarig jubileum bij het be drijf. Hij kwam in november 1951 in dienst als leerling handzetter. In de loop van zijn carrière haal de hij diverse grafische diplo ma's. Vanaf 1960 was hij leer meester. Drie jaar later werd hij bevorderd tot plaatsvervangend chef van de drukkerij. In 1965 volgde zijn benoeming tot chef van de drukkerij. Zijn laatste promotie was in 1983, toen hij plaatsvervangend bedrijfsleider van Den Boer Drukkers werd. In zijn 'verborgen leven', zoals Van der Doef het noemde, zat Harinck ook niet stil. Vooral functies in de gereformeerde kerk van Middelburg hadden zijn aandacht. Hij was acht jaar lid en secretaris van de diakonie en bestuurslid van de Modera- men van de Kerkeraad Algeme ne Zaken. Daarnaast is hij sinds 25 jaar redactielid van. het Mid delburgs Kerkblad. Hij verzorgt daarvoor de grafische vormge ving. ren over een auto-arme binnen stad of een totaal verbod van voertuigen op de Markt. De mid denstand leek daar in het verle den niet voor te porren wegens verwacht omzetverlies. Dit jaar nam het gemeentebestuur een proef met een autoverbod in de Langeviele tijdens de zomer maanden. De uitkomsten waren overwegend positief. Dat niet eerder is besloten tot een auto vrije binnenstad, heeft te maken met de beperkte parkeercapaci- teit in Middelburg. Het gemeentebestuur heeft ver gevorderde plannen om de ko mende twee jaar het aantal par keerplaatsen in de omgeving van het centrum aanzienlijk te verhogen. Waarschijnlijk in de cember krijgt de gemeenteraad een voorstel op tafel om het (gra tis) parkeerterrein Hof van Tan- ge van een extra parkeer! aag te voorzien. Of op dat plein na de overkapping ook nog voor niets kan worden geparkeerd, zei de wethouder niet. Zij sloot niet uit dat er een gedifferentieerd tarief komt voor de begane grond en de eerste verdieping. Op de Kousteensedijk komt een nieu we parkeergarage. De wethou der verwachtte dat de bouw daarvan ook eind 1993 rond is. MIDDELBURG Derde wereld - In de Smyte- geld-mavo in Middelburg wordt zaterdag 16 november een ver koop- en informatiemiddag ge houden voor de Derde Wereld. De bijeenkomst is opgezet door verschillende comités en werk groepen die zich bezighouden met ontwikkelingssamenwer king en zending. Medewerking verlenen het co mité Woord en Daad. De Verre Naaste, het Tearfund, de Stich ting Goed Werk, de zendings commissie van de Gereformeer de Gemeente, de Zeeuwse werk groep Steun aan Israel, ZO A en Vluchtelingenzorg. Er worden artikelen uit Derde Wereldlan den verkocht, zoals zuivere kof fie, houtsnijwerk en pottenbak kers-voorwerpen. De bijeen komst duurt van 10.00 tot 16.00 Op de Nieuwe Havenweg in Burghsluis bereiken met name vrachtwagens soms beangstigende snelheden. foto PieterHonhoff Inwoners schreven brief aan b en w van onze verslaggever BURGHSLUIS - In een brief aan het college van burgemees ter en wethouders van Wester- schouwèn hebben inwoners van Burghsluis opnieuw hun be zorgdheid uitgesproken over de verkeerssituatie op de Nieuwe Haven. Volgens de bewoners wordt er op de weg veel te hard gereden. Het college wordt verzocht bin nen afzienbare tijd maatregelen te treffen waardoor het verkeer wel gedwongen wordt om vaart te verminderen. De briefschrij vers denken zelf aan een ver smalling van de rijbaan. De inwoners van Burghsluis zeg gen zich vooral te storen aan het vrachtverkeer op de Nieuwe Ha ven. De meeste chauffeurs ge ven, volgens de brief, extra gas als ze van de dijk afkomen. Dit doen ze om zonder verlies van snelheid weer naar boven te kunnen rijden. „De snelheid Werk aan wegen in Vlissingen Burgerlijke stand WESTKAPELLE Geboren: Mandy, dv W. A. van Sighem en A. I. Punt: Rens, zv G. J. van der Male en A. Hengst. Getrouwd: E. Janse, 30 jr. en J. A. Lucasse, 29 jr.; H. L. Hendrik- se. 23 jr. en L. E. van Keulen, 21 jr.; W. A. de Witte, 24 jr. en P. W. Huibregtse. 23 jr. Overleden: K. Verhulst, 83 jr.: P, Lievense, 70 jr.; F. Hoogesteger. 69 jr. VLISSINGEN - Als gevolg van werkzaamheden in de Vlis singse Paul Krugerstraat is maandag, ter hoogte van het nieuwe Shell-benzinestation, één rijstrook van de noordelij ke rijbaan afgesloten. Verkeer in twee richtingen blijft moge lijk. Dinsdag wordt een asfaltlaag aangebracht, waarbij de noorde lijke rijbaan helemaal voor het verkeer wordt afgesloten. Het verkeer richting centrum wordt via de zuidelijke baan omgeleid. Auto's vanaf de Bloemenlaan moeten via de Singel/Schelde- straat rijden. Dezelfde dag wordt ook geasfal teerd op de Galgeweg. tussen de Boksweg en de Verbrande Hof weg. Dit weggedeelte wordt af gesloten voor alle verkeer. De wegomleiding vindt plaats via de Koksweg. Door de weersom standigheden kan het werk eni ge vertraging oplopen. waarmee vrachtauto's over de weg rijden is ronduit beangsti gend", schrijven de inwoners van Burghsluis. Menselijke ongevallen 'hebben zich op de Nieuwe Haven nog niet voorgedaan. Wel zijn het af gelopen jaar veel katten het slachtoffer geworden van het verkeer, aldus de brief. VLISSINGEN Huisvrouwen - De afdeling Vlissingen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt dinsdag 12 november haar maandelijkse bijeenkomst in de Petruskerk in Vlissingen. Commissaris Schuller van de Vlissingse gemeentepolitie zal een lezing houden. De bijeen komst begint om 14.00 uur. van onze vwerslaggeefster VEERE - Zwembad De Goud vijver in Serooskerke (W) wordt toch verwarmd. Het college stelde voor het zwembad alleen op te knappen, maar daar ging de raad niet mee akkoord. Zelfs de verantwoordelijke wethou der W. J. Sanderse veranderde tijdens de vergadering van me ning. Acht van de elf raadsleden (inclusief de wethouder) stem den voor een motie van de CDA-fractie om ruim een ton ipeer beschikbaar te stellen zo dat het zwemwater een paar graden verwarmd kan worden door middel van zonnecollecto ren. Een onverwarmd buitenbad is eigenlijk niet meer van deze tijd, oordeelde het merendeel van de raadsleden. Dat standpunt was al duidelijk geworden na eerder overleg. De financiële conse quenties van verwarming met gas, zonnecollectoren of een combinatie van beide lagen al op tafel. Verwarming met zonne collectoren vergt de grootste in vestering, maar is in het gebruik het goedkoopst. D66 en VVD waren vanuit een geheel andere overweging tegen het collegevoorstel. De raming van de kosten lag al een ton ho ger dan vorig jaar, toen de reno vatie van de Goudvijver ook al op de begroting stond. D66- raadslid A. Pouwer: „Het blijft een noodoplossing. Over een paar jaar moet er geld in de bas sins gestopt worden, dan komt de discussie opnieuw." Pouwer meent dat er misschien wel crea tievere oplossingen zijn, bijvoor beeld het sluiten van een over eenkomst met de eigenaar van een ander zwembad. Pouwer en VVD-raadslid M. Brouwer-te Roller en wethouder A. T. J. Bax-Broeckaert (ook VVD) stemden gedrieën tegen de mo tie. De financiële gevolgen waren voor Pouwer een tweede reden Handwerken - In de dien stencentra Bachten Komme in Vlissingen en Bachten Poorte in Oost-Souburg wordt donderdag 21 november een mininarkt van handwerken gehouden, vervaar digd door de creatieve hand werkgroep van de Stichting Wel zijn voor Ouderen Vlissingen. Er zijn onder meer tafellakens, schorten, kussens, pannelap pen, beestjes en poppen te koop. Ook wordt een verloting gehou den. De toegang is gratis. De mi ninarkt in Bachte Komme duurt van 13.30 tot 16.00 uur en die in Bachten Poorte van 14.00 tot 16.00 uur. om tegen het voorstel te s3 men. De zonnecollectoren! ten uit het ontwikkelingsft betaald worden. Dit spaarj m levert de gemeente jaarlijfe mooi bedrag voor 'extra? - „Het wordt nog een interess dD begrotingsvergadering, (1 het gevolg van deze gang va: ken is dat andere dingen ft ijk cieel niet haalbaar zijn." !- Burgemeester A. H. den B zag de bui donderdagavond al hangen. Hij bond de raai hap den op het hart dat het aa p? 1 men van de motie tot ge heeft dat er een extra verhc <rd' van twee procent op de gem telijke belastingen moet. Oi inderdaad het gevolg is, zak tk. begrotingsvergadering bliji;, jep Domburg wil forse verhoging a erfpachtscanon in het Dunopai van onze verslaggever bu a nde DOMBURG - B en w van ft k° burg willen de erfpachtscj s in het Dunopark bij Oostkaj 'eei le aanzienlijk verhogen. Daliar vert de gemeente per jaarfe 70.000 gulden op. De cï stijgt naar 14.50 gulden pen kante meter, bijna een veri ns^ beling. De percelen verkoj zoals drie erfpachthoudersl dei den gevraagd, ziet het col] l0' niet zitten, omdat de gem« P dan niet meer profiteert va waardestijging van de groK E De percelen in het DunopEll'a zijn in 1962 in erfpacht uitgf ven voor de duur van vijftig)lüt( Om de tien jaar wordt decz |?e[ herzien. Domburg ontvang! ruim negentig mille perjaai. In een voorstel aan de com:C(ia sie financiën zet het collegi voor- en nadelen van verb van de gronden op een rijtje verkoop heeft de gemeentel der ambtelijke en bestui rompslomp. Daarnaast is D burg minder tijd en geldt aan groenonderhoud. De nadelen zijn volgens het: lege groter: niet iedereen wè grond kopen en de grond fe na 20 jaar, als de erfpacht loopt, niet meer terug naai gemeente. Het college commissie voor akkoord teg met de .verhoging en de gron niet te verkopen. B en w zijn reid om erfpachthouders dis grotere tuin willen, groen in erfpacht uit te geve De commissie financiën spreekt het voorstel in een gadering donderdag in hei meentehuis vanaf 19.30 uur, VLISSINGEN, VESTZAKTHEATER 'Edmond en Jules de Goncourt', naar het dagboek va?i de gebroe ders Goncourt. Een produktie van Stichting Theater Q i.s.m. Het Vermogen, met Bert Stege- man en Ferry Kaljee. Teksten van Ferry Kaljee, regie van Em mie Langenberg door Willem Nijssen Edmond en Jules de Gon court, de eerste jurist, de ander kunstschilder van origine, hebben na de dood van hun moeder lange tijd samengeleefd en samen een literair oeuvre geschapen. In het voorwoord van hun geruchtmakende dagboek - berucht om de ontluisteren de toon waarop zij hun tijd genoten te kijk zetten - be weerden ze: „Samen vor men wij een tamelijk volle dig geheel, deze notities moeten gezien worden als de uiting van één enkel per soon." Hoe twee mensen er samen één visie op na kunnen hou den, kan niet anders dan een klemmende vraag zijn. Ant woorden daarop gaan onze inzichten in ziele-processen waarschijnlijk nog altijd te boven, ondanks Freud. Jung of Laing. Godzijdank, want daardoor blijft hij stof ople veren voor nieuwe genera ties kunstenaars. In 'Ed mond en Jules de Goncourt' heeft auteur Ferry Kaljee een poging gedaan één be paalde visie (niet persé het definitieve antwoord) te ge ven op die vraag. Met een opvallend kleine se lectie uit de dagboeken van de gebroeders Goncourt heeft hij een sluitend beeld gegeven van de feitelijkhe den uit de 20 jaar van broe derlijk samenzijn, Dat is op zich al een knappe prestatie, maar een die te mager zou zijn zonder een verdere in vulling van de sfeer. Dat laatste nu gebeurt in de ze toneelversie naar volle te vredenheid, door de fraaie enscenering (in een beschei den. smaakvol decor) van in gehouden, perfect karakten- Üjo serende personages. Jules komt erin naar voren als de lijdende, zoekende, lende beschouwer, zijn broer Edmond als de inlikkende, analyserende en dan veroor- ^er delende (kwade?) genius. 01 11 het de juiste interpretatie van hun onderlinge verhou- !n dingen is, doet minder terza ke dan dat het een boeiende,1 levendige is. Met minieme gebaren, met fcP])( precies de goede intonatie en het 'enig juiste' timbre in hun stem, met een vleug van smachten of van priemen in hun blik (details die in een zaktheatertje tot hun recht kunnen komen) worden de£^J, gebroeders uitgetekend tot (ieder een eigen) leven ge-' wekt. Jules wordt daarbij als de voelende, Edmond als de denkende, strevende mens neergezet. Die nadrukkelijke uitwer king van een interpretatie roept een nieuwe spannir op, want zelf zeggen ze (en de tekst van Ferry Kaljee her haalt het nog eens), dat mond de hartstocht is en Ju les is de wil". Misschien lijkt dat strijdig, maar het is niet. Edmond wordt name lijk gedreven door de begeer te om te vernieuwen in de li teratuur (en dat hebben ze tussen deze haakjes ook ge daan), en laat het werk daar voor eigenlijk aan Jules over door hem te laten schrijven naar Edmond's ideeën. Voyeurs worden de broers wel genoemd, omdat ze hun medemensen, hun vrienden zelfs, zo genadeloos doorzien en dat ook gewoon hardop zeggen. Het aardige aan deze voorstelling is nu, dat door de gekozen vorm en door het uitlichten van de tegenstel lingen in en tussen de broers, wij als publiek in zo'n zelfde voyeurs-rol worden gedrukt Wij worden wat zij geweest zijn, en juist dat geeft (meer nog dan de uitgekozen frag menten) de indruk dat wede Goncourts hebben leren kennen. Voor de liefhebber van 'kijk- theater' en van 'luisterto-J neel' was deze van elk spek takel ontdane voorstelling een genoegen; de kenner van de dagboeken moet er bevestiging van het gelezene in gevonden hebben, en de nieuwkomer een prikkelen de aanmoediging om nader, kennis te maken. 0.' pooi (At ■boi 5ij Et at Jüg( wie ar] Ete Cd; E t Cs. eN'i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 14