ZEEUWSE COURANT lij na-ramp op de Westerschelde SPRINT PHOTO Maij: inzet Rijkswaterstaat voor natuur creatief idee .SS»**] lost-Europa zit ij Navo nog in wachtkamer Dodental Filipijnen geschat op 6000 Nafta ontsnapt uit tanker na aanvaring Vlissingen uren in angst 4 - J 1 L Parade op het Rode Plein is niet meer 'elandhallen goes DE EERSTE KEUS VAN DE GOESE AUTO-DEALERS zeelandhallen goes kunst cultuur sport 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. 'oud en onbestendig bewolking en perioden met regen. a navond opklaringen. Maximum H 'mratuur rond 12 graden. Westen- jid, meest krachtig tot hard. jaargang no. 264 lag 8 november 1991 Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service onze verslaggever iSINGEN - Vlissingen be- donderdagochtend enke- j jjstige uren r,a een aanva- i** lussen een met het uiterst lare en explosieve nafta jen tanker en een bulkcar- Bij de aanvaring in de Wes- heldemonding sloeg de er-geladen met 21.000 ton - lek waardoor een hoe- heid van de giftige stof ont- le. De stof kwam in zee te en verdampte daar. Het ode tanker is inmiddels ge- Inadat het schip in de loop de ochtend zeewaarts was tept. ens de brandweer is er geen ent sprake geweest van ex- iegevaar, maar het Directo- Generaal Scheepvaart en iieme Zaken (DGSM) zegt is om 9.00 uur bleek 'dat er direct gevaar aanwezig van Vlissingen verwijderd - in de schemering tegen elkaar waren gedreven. Het ging om de bulk carrier Ipanema uit Malta, die met 40.000 ton ijzererts op weg was naar Gent, en de Britse naf- tatanker British Esk, met 21.000 ton nafta aan boord bestemd voor Antwerpen. De Ipanema was om 5.00 uur door de harde wind van zijn ankerplaats op drift geraakt en rond 5.50 uur te gen de British Esk aangedreven. Door de aanvaring plooide de romp van de tanker twee meter boven de waterspiegel. Achter die plooi ontstond een gat waar door twee tanks lekten. Door dat gat vloeide het uiterst brandba re olieprodukt de Westerschelde in. Onmiddellijk is de bemanning begonnen met het overpompen van de nafta in een andere tank. De tanks zijn vervolgens gevuld met zogenaamd inert gas. Dat is zuurstofloos gas dat door het schip zelf geproduceerd kan worden en dat als het ware als een deken over de nog aanwezi ge nafta wordt gelegd. Daarna is as mogelijk ontploffmgs- al het scheepvaartver- Inde monding van de Wes- pelde - inclusief het veer jngen-Breskens - een aan- ïeI jen volledig stilgelegd. De aring leidde tot stankover- a Vlissingen en Oost-Sou maar uit metingen bleek enaftadamp niet schade- (remming van de scheep- (kon om 9.00 uur worden lieven. Het veer Vlissin- Ireskens was tussen 7.50 en inir uit de vaart. drift 150 uur kwam bij het Schel- órdinatie Centrum de mei- eg binnen dat de twee schepen voor anker lagen in de Wie- a-noord, zeven kilometer Ér# De tanker met nafta wordt versleept naar open zee. Links een blusboot die water spuit om de eventueel vrijkomende damp te verdunnen in verband met explosiegevaar. foto ANP het schip met behulp van de sleepboten Jac. Letzer en de Brugge buitengaats gebracht. Garantstelling Om 17.30 uur is. nadat de reder en Rijkswaterstaat een garant stelling van twintig miljoen gul den waren overeengekomen, de naftatanker op eigen kracht naar Antwerpen gevaren. De Ipanema liep ook averij op. Een ruim stond vol water. Het schip heeft kort aan de grond ge zeten, maar kwam met opko mend tij vlot. Vijf sleepboten en een bergingsschip verleenden assistentie. De bulkcarrier kon pas om 16.00 uur geïnspecteerd worden, omdat de zware zee gang belette dat de Scheep vaartinspectie aan boord kwam. Vandaag wordt het schip naar de Everingen gesleept voor een nadere inspectie. Pas daarna is duidelijk of het schip verder de Westerschelde mag opvaren. Ook voor de Ipanema moet eerst een garantstelling geregeld zijn. Bij de begeleiding van de twee schepen waren de Unie van Red- dings- en Sleepdiensten en het bergingsbedrijf Van den Akker betrokken. Stank De Vlissingse politie en de mi lieuklachtenlijn kregen 100 stankmeldingen. Brandweerlie den hebben op de boulevard en de Westerschelde metingen ver richt. Eenmaal is nafta gemeten: bij het windorgel op de Nolle- dijk. Verder kon g»en nafta wor den geregistreerd' Wel was een sterke petroleumlucht te ruiken. Door de felle wind verdampte de ontsnapte nafta snel De meet- wagens registreerden geen ex plosiegevaar. Zie ook pagina's 3 en 11 -! ICIGPD/ANP) - Op de lange lf ijn is een Navo-lidmaat- voor de jonge democra- in Oost-Europa niet uitge- 'u a, maar voorlopig kan tan geen sprake zijn. Een _lï lalschap op korte termijn alliantie in ernstige pro- ien kunnen brengen. Wel inde Navo-landen een nau- politieke en militaire sa- «rking met de vroegere jjj thaupaktlanden aangaan, ioe lanceren de regerings- .ts vandaag op hun topcon- tóe in Rome het voorstel ie oprichting van een Eu- tantische samenwerkings- waarin de Navo, de Oost- landen, de Sovjetunie idrie Baltische staten per- nt zullen overleggen over aiopese veiligheid. De eer- iinistersbijeenkomst zou op ïember in Brussel moeten svinden. top in Rome bleek don- t? dat de bondgenoten de «iropese landen en de Sov- bet verder willen laten ko- de wachtkamer. De staat op een kiertje. Veilig- *§aranties, die Polen, Tsje- fowakije en Hongarije vra- ajnnu ook nog niet aan de i speciale verklaring spre- l£ Navo-leiders hun be- ütód uit over de situatie in ?,'jetunie. Zij zijn vooral on- 'over de kans dat Sovjet- .j feken de beschikking krij- """kernwapens, die nu nog grondgebied zijn opge- itaire uitwerking van de Navo-strategie, waar- te ministers van defensie steen later stadium zullen si, blijft gebaseerd op een fundamentele principes: 1) het bondgenootschap is puur defensief, wapens zullen alleen worden gebruikt uit zelfverdedi ging. 2) de veiligheid van de verschil lende bondgenoten is met elkaar verbonden, een aanval op één lid betekent een aanval op alle le den, 3) er wordt een collectieve, geïn tegreerde defensie opgezet, zon der aantasting van ieders soeve reiniteit, 4) een passende combinatie van conventionele en nucleaire wa pens is nodig, zij het op een lager niveau dan de afgelopen jaren. De omvang van de Navo-strijd- krachten wordt verkleind. Van de resterende troepen wordt in veel gevallen de staat van pa raatheid verlaagd. Mobiliteit en flexibiliteit worden de sleutel woorden voor de toekomstige conventionele Navo-strijd- macht. Interventieleger Speerpunt wordt het snelle in terventie-leger, in Navo-termen de Reaction Forces. Deze be staan uit de Immediate Reac tion Force (IRF) die binnen 48 uur overal in Europa ter plaatse kan zijn, het Rapid Reaction Corps (RRC), dat binnen 96 uur paraat moet kunnen zijn en nog andere eenheden. Het RRC komt onder Brits com mando met een multi-nationale staf en zal bestaan uit vier divi sies: twee volledig Britse, een van de noordelijke landen (Duitsland, Nederland, Groot- Brittannië en België) en een van de zuidelijke landen (Italië, Griekenland en Turkije). De Ne derlandse bijdrage zal bestaan uit de in de defensienota aange kondigde luchtmobiele brigade van de landmacht, die 2.000 man zal tellen. Een militair waakt over het nog lege Rode Plein. MOSKOU (AFP/RTR) - Moskou maakte don derdag korte metten met de viering van de Oktoberrevolutie. Voor de eerste keer sinds 74 jaar ontbraken op het Rode Plein de militaire parade en het armgebaar van de oude leiders die hun saluut brachten aan de troepen. Tien tallen jaren lang fungeerde dit tafereel als een van de weinige informatiebronnen over de plaats die de hoogste functionarissen in het Kremlin innamen. 's Ochtends bleef het nog leeg, maar in de loop van de dag togen meer dan tienduizend com munistische demonstranten naar het Rode Plein en eisten dat Gorbatsjov voor het ge recht wordt gebracht. Op het Loebjhnka-plein, tegenover het gebouw van de inmiddels ontbonden KGB, kwamen enkele duizenden demonstranten samen om het communistische regime te veroordelen. Boete voor zwartrijden 60 gulden DEN HAAG (GPD) - Mi nister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft de boete voor zwartrijden in het open baar vervoer vastge steld op zestig gulden. Dat bedrag moet binnen zeven dagen worden be taald. Bij betaling daarna, maar binnen drie weken, geldt een boete van 75 gulden. Is dan nog niet betaald, dan komt het openbaar ministerie in actie, die 90 gulden op eist. Komt het uiteinde lijk tot een rechtszitting, dan zal het openbaar mi nisterie een boete van 105 gulden eisen. De nieuwe boetes worden vanaf 1 december opge legd. Vorig jaar nog liep minis ter Maij te hard van sta pel met een forse verho ging van de boetes voor zwartrijden. Zij verhoog de toen de administra tieve boete („schikking") van 25 gulden naar 100 gulden. 250 Bovag-gekeurde gebruikte auto's van de gezamenlijke Stealers uit Goes. De toegang en het parkeren zijn gratis en teuze is enorm. Graag tot ziens op: 2 Gember 10.00-21.00 uur Gember 10.00-17.00 uur DEN HAAG (GPD) - Het plan van PvdA-Kamerlid Feenstra om Rijkswaterstaat, nu de Del tawerken af zijn, in te zetten voor het behoud van de natuur, vindt minister Maij (verkeer en waterstaat) een 'creatief idee'. Dat zei de minister donderdag tijdens het debat over haar be groting. Feenstra had eerder in het debat de mogelijkheid geopperd om de kennis en de capaciteit van Rijkswaterstaat te gebruiken voor natuurprojecten zoals een tweede Oostvaardersplas langs de dijk Lelystad-Enkhuizen en een nieuw vogeleiland in de Waddenzee. Hoewel volgens de minister het plan niet helemaal nieuw is en Rijkswaterstaat al verschillen de projecten voor natuurbehoud in gang zijn gezet, wil ze wel een onderzoek houden naar de tech nische en financiële mogelijkhe den. Maij zei dat het vele geld dat on getwijfeld nodig zou zijn. nu niet voorhanden is. Maar een inven tarisatie wilde ze wel maken. Maij verwacht dat een nieuw ka binet dan wellicht kan besluiten concrete projecten te starten. Treintaxi In hetzelfde begrotingsdebat zei Maij dat de treintaxi ook in de vier grote steden moet gaan rij den (Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht). De minis ter wil, gezien de positieve gevol gen van de invoering van deze taxi's elders, snel met de taxibe drijven in de grote steden gaan overleggen. De minister vond de deze week gepresenteerde onderzoeken naar de treintaxi 'heel positief. Het blijkt dat de treintaxi, die voor vijf gulden per persoon van en naar het station rijdt, een suc ces is: zowel het gebruik van het openbaar vervoer als de regulie re taxigebruik is hierdoor geste gen. De angst van de taxi-onder- nemingen dat de concurrentie Wat er ook over de Filmkeuring gezegd wordt: Gewelddadige rol prenten hebben weldegelijk invloed op het gedrag van jeugdige kij kers, Rambo verandert de kinderdromen in nachtmerries. Verder in de bijlage Kunst Cultuur Hier Parijs, hier Jan Brusse kan meer dan stukjes schrijven De narrige Simply Red-zanger Mick Huck- nall wordt een echte ster Jeroen Brouwers blijft verrassen Tien uur radio' met de Volksschrijver Gerrit Kom rij schreef een Kome die op klompen Memoires van een vertaler Eerbetoon voor de echte vader van Ot en Sien Hermine de Graaf slaat de plank mis. 15 t/m 21 De Middelburgse broers Gerrie, Daan en Evert Eikenhout hopen in de toekomst ooit weer in één elftal te spelen. Voorlopig kotnt dat er niet van, want Daan en Evert hebben hun geluk in het semi-profvoet- bal gevonden. Verder in de bijlage sport: Judoka Michel Mkambangh praat over zijn vlucht uit Angola. Zware straffen geëist in zwart-geldaffaire Ajax. Denksport-rubrieken. 23 t/m 27 van onze correspondent Jan van Vegchel MANILA - Het officiële doden tal van de overstromingsramp op de centrale eilanden van de Filipijnen is gestegen tot 2900, maar meer dan 3000 mensen worden nog vermist. Reddingswerkers achten de kans klein dat ze nog overleven den zullen vinden in het water en de modder die vooral de eilan den Leyte, Samar, Cebu en Ne gros heeft overspoeld. Hulpver leners ter plaatse spreken over een officieus dodental dat in de 6000 loopt. Het aantal daklozen op alleen al Leyte en Negros be draagt minstens 170.000. Ze wor den zoveel mogelijk onderge bracht in door het leger opgezet te kampen. In de bijna geheel verwoeste ha venstad Ormoc (Leyte) liggen de verminkte lichamen opgesta peld langs de weg. „We kunnen de lijken niet meer tellen", aldus een door de Filipijnse radio uit gezonden bericht van een ra dioamateur. Door het breken van een stuw dam bij deze 130.000 inwoners tellende stad, kwamen ongeveer 2000 mensen om het leven. Het waterpeil in het stuwmeer waste te snel door de zware regenval. Door ontbossing van de hellin gen nabij Ormoc. konden de wa ter- en moddergolven niet wor den gestuit. Om het uitbreken van ziekten zoveel mogelijk te voorkomen, brengen vrijwilligers de niet of moeilijk te identificeren stoffelij ke resten op open vrachtwagens naar in allerijl aangelegde mas sagraven. Door het ontbreken van doods kisten is individueel begraven vrijwel onmogelijk geworden. In het rampgebied is ook gebrek aan schoon drinkwater, voedsel, ontsmettingsmiddelen, medicij nen, tenten en brandstof. Advertentie van de treintaxi tot een omzet daling zou leiden, werd door de studies weersproken. De taxibedrijven in de vier grote steden hebben juist om deze re den de treintaxi - soms met gro ve middelen - tegen gehouden. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voorf 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1