luriname centrum drugshandel EG dreigt opnieuw met olieboycot Joegoslavië Achteraf beter af! Imelda Marcos krijgt glorieus onthaal Geen afspraken over voortzetting Madrid Washington Post: Bouterse haalde banden aan met Colombiaans kartel aude met ntekens ordt snel ingepakt Kerktoren Rotterdam wankelt 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. mr weer mr If tot zwaar bewolkt en buien, moge met hagel. Krachtige tot harde id uit het noordwesten. Middagtem- atuur ongeveer 9 graden. e jaargang no. 261 sdag 5 november 1991 ZIEKTEKOSTENVERZEKERINGEN yOOÏ toto"" 59666- ize correspondent mSïï2 !m Ï1NGTON - De Coloni- cise drugskoning Pablo Es- heeft nauwe banden met irinaamse legerleider Desi <erse en heeft van 1987 tot drie of vier bezoeken aan fiame gebracht. Dit meldt n cjishington Post. -VI 3 trant, die zich baseert op srse en Colombiaanse in- ngendiensten, Surinaamse atieleiders en onderzoe van de Amerikaanse Se- komt tot de conclusie dat :att ame een brandpunt van de rno lationale handel in cocaïne ,t o /orden. '|p ine scheepjes dot alleen gaat veel cocaïne Suriname naar Neder- maar bovendien vindt en meer cocaïne zijn weg de VS via kleine scheepjes anuit Suriname zee kiezen ervolgens hun lading aan ath re vrachtschepen overge- Al Bouterse wordt aangewezen als de man die in de jaren '80 zijn land openstelde voor Colom biaanse drugsbenden. Daarbij ontstond met name een band met het Medellin-kartel van Pablo Escobar, die sinds enige maanden in een luxueuze gevangenis in Colombia ver blijft. Bouterse gaf de Colombiaanse cocaïne-maffia toegang tot zijn land omdat hij geld nodig had om de strijd tegen het Jungle commando onder leiding van Ronnie Brunswijk te kunnen fi nancieren. Laboratoria Niet alleen vindt cocaine via Su riname zijn weg naar de Wester se markten, aldus de Post, maar ook zouden in het land grote co- caine-laboratoria operationeel zijn. In dat verband wordt de in Mia mi wonende Amerikaan Carlos Freeman jr. geciteerd, die met de „anti-Bouterse krachten" heeft samengewerkt en meldt dat leden van de Brunswijk- groep met eigen ogen de labora toria hebben gezien. Volgens Colombiaanse functio narissen is Suriname verder een doorvoerhaven voor chemica liën die bij de produktie van co caïne worden gebruikt. Die stof fen zouden afkomstig zijn uit Ne derland en Duitsland. De vele miljoenen dollars, die worden verdiende met de dien sten die aan het Medellin-kartel worden bewezen, is in de loop der jaren witgewassen dankzij de in opspraak gebrachte Bank of Credit and Commerce Inter national iBCCI). Onderzoekers van de sub-com missie van de Senaat die gaat over drugshandel hebben in dat verband onder meer de hand ge legd op documenten uit 1986 waarin sprake is van een over making van een lege maat- 4 Bi 'bod neo-nazi's j jIJN (RTR) - In twee ste llet oosten van Duitsland, ig en Malle, mogen het ko- le weekeinde geen bijeen ten van neo-nazi's worden iden. rije Arbeiderspartij en de inaal Democratische Par- ie beide sympathiseren met iroegere hazirijk van Adolf r, willen zaterdag de zoge- ïde Kristallnacht uit 1938 ;nken. In de bewuste nacht en in geheel Duitsland jo- 2:6iangevallen en joodse bezit- oei m vernield. HAAG (GPD) - De Rijks- li st voor het Wegverkeer IV) bereidt een aantal maat- b 6 len voor, die fraude met p ekenplaten voor motorrij- 3lCKen vanaf 1994 een stuk ilijker moeten maken. Dat idig omdat 100.000 lOö auto's soms of regelma- met valse kentekenplaten lrijden, zo verklaarde '-woordvoerder J. van der 'gen maandagavond voor CRV-televisie. het grootschalig gebruik rd i valse kentekenplaten krijgt onbekend aantal automobi- n ten onrechte bekeuringen enjsgestuurd voor overtredin- die anderen hebben ge- zw$kt- Tot dusverre accepteert ïck echter een foto van een auto erti vertreding als wettig bewijs ole joest degene op wiens naam kenteken geregistreerd d betalen. ;ns de uitzending werd ge- lonstreerd hoe men zonder te legitimeren binnen een rtier en voor een paar tien een set valse kentekenpla- kan kopen bij vrijwel alle delaren in auto-onderdelen. gistratie esl de fraude in de nabije toe- ^e.i "st tegen te gaan wil de RDW alle aluminiumplaten waar i (i tekenplaten van worden ge- irt ikt al bij de produktie een re- mrienummer krijgen, die door een computer aan het 'ÓJ teken van een auto wordt ge- =ea KW. Tier wil de dienst dat men aii met rij- en kentekenbewijs timeert bij de aankoop van die dmaal twee nieuwe platen. slot wil de RDW dat er bete- afspraken worden gemaakt de producenten en verko- s van kentekenplaten, ïen "g lordeel ministerie van justitie is blij de voorstellen van de RDW, in 1994 van kracht moeten j r(jen B0vencjien heeft het mi- e 'tene toegezegd dat automo- ten die ook maar enigszins nemelijk kunnen maken dat een bestrafte verkeersover- e" iing niet begaan kunnen heb- .van de rechter voortaan het -s 'rdeel van de twijfel krijgen. Imelda Marcos kort na haar terugkeer op luchthaven Aquino in Manila. foto Bullit Marquez/AP van onze correspondent MANILA - Uitbundig toegejuicht door duizenden uitgelaten sympathisanten keerde Imelda Marcos, de weduwe van wijlen dictator Ferdinand Marcos, maandag terug in de Filipijnse hoofdstad Manila. Ze heeft vijfeneenhalf jaar in ballingschap op Hawaii gewoond. Daar is Ferdinand Marcos overleden en ligt hij nog altijd opgebaard. Op weg van de luchthaven naar Imelda's hotel liep de stoet meer malen vast in de opdringende mensenmenigte. Medestanders zwaaiden met vlaggen en portretten van de voormalige presiden tiële familie. Over de brede boulevards hingen spandoeken met teksten als 'We love Imelda' en Imelda sa puso ko' (Ik draag Imelda in mijn hart). Vuurwerk, ballons en spreekkoren maakten het volksfeest compleet. ..De Filipino's deden vandaag een zeer harde uitspraak met hun uitbundige ontvangst", aldus een emo tionele Imelda Marcos tijdens een persconferentie. „De bevol king wil dat alle leden van mijn familie naar huis mogen terugke ren. Ze wil de Marcos-kwestie laten rusten". De menigte bij Imelda's intocht werd echter gedomineerd dooi de 'Marcos-loyalisten'. een kleine, maar zeer luidruchtige min derheid van de Filipijnse bevolking. Ferdinand Marcos bestierde de Filipijnen twintig jaar lang met harde hand totdat in 1986 massale volksprotesten hem uit het presidentiële Malacanang- paleis verdreven. De weduwe Marcos zei op haar persconferentie zich in de eerste plaats te willen inzetten voor de thuiskomst van de stoffelijke resten van haar echtgenoot. Ze verklaarde nadrukkelijk geen po litieke ambities te hebben, maar ontkrachtte die uitspraak later weer met de opmerking: ..Wanneer het volk spreekt, dan gehoor zaamt Imelda". Daarmee impliceerde ze dat als Filipino's haar vragen mee te dingen in de presidentiële verkiezingen volgend jaar mei dat ze dan toch beschikbaar is. schappij op de Antillen, Camari Corp. naar een rekening van de Surinaamse Centrale Bank bij een BCCI-bank in Miami. Wapens Volgens de bronnen gebruikte Bouterse een aanzienlijk deel van het aan cocaïnehandel ver diende geld om wapens te ko pen. Zo zou Brazilië tanks en pant servoertuigen aan Suriname hebben verkocht, en nog vorig jaar zouden drie vliegtuigen, af komstig uit Oosteuropese lan den. en Belgische. Finse en Oos tenrijkse wapens naar Suriname hebben gebracht. De functionarissen van de in lichtingendiensten citerend, schrijft de Post dat een deel van die wapens mogelijk naar het Medellin- kartel is gegaan, dat in dat jaar in een felle strijd met de Colombiaanse autoriteiten was gewikkeld. In hoeverre de informatie waar op The Washington Post zich ba seert. afkomstig is van de Cen trale Recherche Informatie dienst (CRI) in Den Haag, is niet bekend. Een woordvoerder van het ministerie van justitie ont kent dat er een nieuwe rapporta ge door de CRI is uitgebracht over de cocaïnehandel in Suri name. Afgelopen zomer onthulden on der andere CRI-medewerkers dat Bouterse betrokken is ge weest bij de handel in cocaïne. Die bewering leidde destijds tot kamervragen. De minister zei toen dat de be weringen „sterke aanwijzingen waren, maar geen bewijzen". „Daaraan is niets veranderd", zei de woordvoerder van Justitie maandagavond. De CRI wilde geen enkele mededelingen doen over Suriname en cocaïnehan del. Conflict over verzuim dreigt UTRECHT (ANP) - Nog voor de ondertekening een feit is, drei gen de aanbevelingen van de centrale werkgevers- en werk nemersorganisaties over ver mindering van het ziektever zuim tot conflicten te leiden. De werkgevers leggen de nadruk op het inleveren van vrije tijd en geld om het aantal ziekmel dingen te beteugelen. De vak bonden, met name die van de FNV, willen met „positieve ar beidsvoorwaardelijke stimu lansen" het ziekteverzuim te rugdringen. De Voedingsbond FNV is het meest duidelijk in zijn stelling- name. Die bond zal „geen aan tasting van bestaande rechten en geen onderscheid tussen zie ke en gezonde werknemers" ac cepteren. Volgens cao-coordina- tor P. Andela moet het accent in de cao-onderhandelingen liggen op zaken als vermindering van de werkdruk en terugdringing van overwerk ROTTERDAM (GPD) - Brandweer en politie heb ben gistermorgen omwo nenden van de Christus Ko ningkerk aan het Staten- plein in Rotterdam geëva cueerd. Door een bliksemin slag dreigt de spits van de uit 1930 daterende katholie ke kerk van de toren te waaien. Hulpdiensten zeg gen het omvallen van de to renspits niet te kunnen te genhouden zolang de harde wind aanhoudt. Buurtbewoners werden in de nacht van zondag op maan dag opgeschrikt door een enorme knal. Volgens een woordvoerder van de brand weer is het zo goed als zeker dat die knal door de bliksem inslag is veroorzaakt, De stoppenkast in de kerk bleek te zijn verwoest. Naast de kerk lagen stukken puin op straat. Bliksem Juist vorig jaar is de kerk ontdaan van de bliksema fleiders. Volgens penning meester H. Eijk van het kerkbestuur is dat gebeurd op last van de verzekering omdat al genoeg gebouwen in Rotterdam tegen blik seminslag zijn beveiligd. Het De deerlijk gehavende kerk toren in Rotterdam. gebouw verkeerde volgens hem tot vandaag in perfecte staat. Volgens bevelvoerder J.P. van der Linden van de Rot terdamse brandweer is er sprake van een 'levensge vaarlijke' situatie. Pastoor IJlst maakte zich vooral zor gen over de omwonenden. van onze correspondent BRUSSEL - De EG is er maan dag niet in geslaagd Servië ver der onder druk te zetten om con cessies te doen in het Joegosla vische conflict. De ministers van Buitenlandse Zaken dreig den in Brussel opnieuw met een olieboycot en het opzeggen van alle handelsakkoorden met Joe goslavië, als de Servische presi dent Milosovic geen inschikke lijker houding aanneemt. Dat zou vandaag moeten blijken, wanneer de Haagse vredescon ferentie over Joegoslavië wordt hervat. De bewindslieden kijken vrijdag in Rome of Servie zich voldoen de tegemoetkomend opstelt of dat tot invoering van de sancties moet worden overgegaan. De EG wil de Joegoslavische deelre publieken die zich wel construc tief opstellen in het vredespro ces. juist proberen te helpen Onder EG-diplomaten leven overigens toenemende twijfels over de vraag of de strijdende partijen zich iets aan zullen trek ken van de strafmaatregelen, en of ze in de praktijk kunnen wor den uitgevoerd. Zij benadrukk- ken dat het bij het pakket sanc ties gaat om een 'politiek sig naal'. Onzeker is bovendien of de Veiligheidsraad inderdaad in zal gaan op een EG-verzoek een olie-embargo af te kondigen. Het pakket strafmaatregelen dat de EG aan Joegoslavië in het vooruitzicht stelt, omvat het op schorten van het uit 1980 date rende handels- en samenwer kingsakkoord met Joegoslavië alsmede het schrappen van alle handelsvoordelen. Ook de lage re invoerpremies op Joegosla- visch textiel komen te vervallen. De export naar de EG maakt 60 procent uit van de Joegoslavi sche handel, maar is door de oor log volkomen stilgevallen. Een complete handelsboycot tegen Joegoslavië zou volgens de Ne derlandse minister Van den broek pas in een later stadium kunnen worden ingesteld. Rad voor ogen De EG vraagt zich vertwijfeld af wat het moet doen wanneer Ser vie bereidheid tot concessies toont, maar het leger blijft door vechten. Er zijn tekenen dat het federale leger zich ook niets meer van Milosovic aantrekt, al wordt er binnen de Gemeen schap hardop gespeculeerd over de vraag of de Serven en het door hen gedonimeerde leger de EG niet een rad voor ogen draaien. Tot het pakket sanctiemaatre gelen behoort verder het uitslui- Moord De in Frankrijk wonende Neder lander C. van G. heeft afgelopen weekeinde bekend twee 10-jari- ge meisjes in het zuiden van Frankrijk te hebben verkracht en vermoord. De twee werden 19 oktober in hun woonplaats Elne bij Perpignan door de Nederlan der opgepikt en in Coullioure verkracht ft en vermoord. w Stijldansen Stijldansen is terug van wegge weest en disco is uit. Oudenvets zioieren over de dansvloer lééft weer onder de mensen, zegt een organisator van stijldansavon den. Het publiek wil te rug naar kleinere za- len en gezelligheid. Herintreedsters Via een one7itatiecursus voorde horeca wil de Stichting Vrouw en Werk Zeeland proberen her intredende vromven op Schou- wen-Duiveland aan werk te hel pen. De cursus is speciaal ge richt op werk bij Port Zélande. een van de grootste werkgevers in de re- 1 O gio. I Van 't Schip John van t Schip mag van zijn iverkgever Ajax uitkijken naar een andere club. De rebel lerende speler, die weigert nog langer als rechtsbuiten te spe len. noemt het ..de bes te oplossing voor beide "7 partijen." I Servië tart Brussel met nieuwe aanval op Dubrovnik MADRID (DPA/RTR/AFP) - De voortzetting van de besprekin gen in Madrid over het Midden- Oosten is onzeker. De onderhan delingsdelegaties van Israel, Syrië, en de gemengde Jor- daans-Palestijnse afvaardiging gingen maandag aan het eind van de eerste bilaterale ont moetingen uiteen zonder dat zij het eens waren geworden over het houden van een nieuwe ge spreksronde en de plaats van handeling. Nu de spelers zo kort na de af trap weigeren de bal te spelen, is het aan de Verenigde Staten en de Sovjetunie als organisatoren van de vredesconferentie, com promisvoorstellen voor te leg gen. James Baker zou de Israëli sche premier Yitzhak Shamir Washington als volgende verga derplaats hebben voorgesteld. In Egyptische diplomatieke kringen in Cairo verluidt even eens dat Jordaniërs. Palestijnen en Israëliërs elkaar voor de bila terale besprekingen waarschijn lijk in Washington zullen ont moeten. De directe onderhande lingen tussen een Israëlische en een Syrische delegatie, die. ge zien de in Madrid aan het dag licht gekomen tegenstellingen tussen de belangrijkste tegenpo len in de tegio, moeizaam belo ven te zijn. worden volgens deze bronnen gehouden op het Griek se eiland Rhodos. De bilaterale onderhandelingen tussen Israël en Libanon zouden plaatsvin den in het Zwitserse Lausanne. De Amerikaanse president George Bush verklaarde maan dag bemoedigd te zijn over de historische Arabisch-Israëli- sche vredesbesprekingen, waar een „nieuwe basis is gelegd". De leider van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO, Yasir Arafat, die niet. was betrokken bij de besprekingen in Madrid, vond maandag eveneens dat het overleg positief is geweest. ten van Joegoslavië van het hulpprogramma van het westen aan de Oosteuropese landen, het zogenaamde Phare-programma. Door de deelrepublieken die wel bereid zijn tot vredesonderhan delingen tegemoet te komen, wordt voorkomen dat de boycot ook Kroatië treft. De EG komt op die manier zeer dicht bij di plomatieke erkenning van Kroatië en Slovenie, al verzette minister Van den Broek zich te gen die uitleg. In de havenstad Dubrovnik werd de rust van de voorgaande nacht, maandag wreed verstoord door salvo's van machinegewe ren, artillerie- en mortier ge schut. In Zagreb klonken de luchtalarmsirenes weer. Volgens berichten uit Dubrov nik opende het leger vanuit Zar- kovica. op minder dan twee kilo meter ten zuidoosten van de stad, de aanval met mortiergra naten. Er kwamen onder meer granaten neer bij het Lovrje- nac-kasteel. op minder dan 200 meter van de ommuurde oude stad. Radio Zagreb meldde dat het leger een felle mortieraanval op de andere zijde van de stad had ontketend. Ook werden be schietingen uitgevoerd op Vuko- var en Karlovac. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 mamm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1