ïistorische doorbraak Madrid Vakbonden reageren positief op akkoord aanpak ziekteverzuim Tegenoffensief Kroaten raëlische delegatie met Palestijnen rond de tafel 16 op affiche McDonalds PvdA wil waterstaat inzetten voor aanleg grote natuurgebieden 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Portret Lubbers niet KNIP UIT EN LEVER IN! J f en toe buieit isselend bewolkt en af en toe buien, ogelijk met hagel of onweer. Harde nd uit het zuidwesten Middagtempe- Ituur omstreeks 10 graden. te jaargang no. 260 andag 4 november 1991 zing naar de problemen over de bilaterale gesprekken tussen Is rael en de Syrische en Libanese delegaties zei Rubenstein ook te hopen „dat die niet van invloed zullen zijn op verder gesprekken met de Jordaans-Palestijnse de legatie". Het vervolg van het vredesover leg over het Midden-Oosten heeft, ondanks de opmerkingen van Baker gisteravond, wel de gelijk het hele weekend aan een zijden draadje gehangen. Zon dagochtend lieten de Syrische en Libanese delegaties hun Is raëlische gesprekpartners tever geefs wachten en het duurde tot na zevenen gisteravond, voordat het eerste directe en besloten ge sprek tussen Israël en Libanon begon. Maij start bouw kering Waterweg HOEK VAN HOLLAND (ANP) - Minister Maij (verkeer en wa terstaat) heeft zaterdag in Hoek van Holland het startsein gege ven voor de bouw van de storm vloedkering in de Nieuwe Wa terweg. Dit karwei kost 840 mil joen en moet in 1997 gereed zijn. De stormvloedkering bestaat uit deuren die in gesloten toe stand bij hoge waterstanden als barrière fungeren voor het water dat vanaf de Noordzee de Nieu we Waterweg binnenstroomt. De kering zal naar verwachting slechts eens in de vijf of tien jaar moeten worden gesloten. Daar toe wordt overgegaan als de voorspelde waterstand hoger is dan 3.20 meter in Rotterdam of 3 meter in Dordrecht. D66-jubileum D66-fractieleider Van Mierlo (fo- toi liet zaterdag op het jubileum congres van zijn partij weten niets te zien in het opgaan in een progressieve volkspartij. Alleen de VVD zou hierbij ivinnen. ter wijl het aantal zetels minder zou zijn dan het totaal van de afzonderlijke par- O tijen. w Brandweer Een uitslaande brand heeft za terdagmiddag een garage an nex magazijn van de regionale brandweer Zeeland aan de Lan- geweg in Arnemuiden verwoest- De totale schade wordt geschat op één miljoen C gulden. w VCV Zeeland Een keihard werkend VCV Zeeland had zaterdagavond lange tijd uitzicht op een goed resultaat tegen het gerenom meerde Heerenveen. De vecht lust van de voetbalploeg werd echter niet beloond. Heerenveen scoorde zes minuten voor tijd de winnende Q treffer: 1-2. Koole Triatleet Floris-Jan Koole spot te zaterdag met reputaties tij dens het Nederlands kampioen schap wintertriathlon in Assen. De Middelburger werd Neder lands kampioen door groothe den als Axel Koenders en Mark Koks te ver slaan. de N DEN HAAG (ANP) - De Rijksvoorlichtingsdienst RVD) heeft de Nederlandse directie van McDonalds ge- zich! craagd om verder af te zien een reclame-uiting, waarin minister-president Ruud Lubbers wordt opge roerd. Dat heeft de hoofddi recteur van de RVD, mr. M.J.D. van der Voet, zondag avond desgevraagd beves tigd. Van der Voet zei zondag avond dat ..hij er bij toeval achter was gekomen dat het portret van de minister-pre- iident zou worden gebruikt op een affiche. Ik vind het 'a nogal Hauw van zo'n groot >edrijf om het portret van de ninister-president te ge- pruiken." zegt Van der Voet. De affiche in kwestie toont het portret van de premier, met daarboven een „gedach tewolkje". Daaruit zou moe ten blijken dat de premier verlekkerd aan een hambur ger denkt. Volgens de RVD is het niet toegestaan om on gevraagd gebruik te maken van een portret van de mi- nister-president. Volgens mr. Van der Voet heeft ook het beleggingscon cern Robeco zeer recent een verzoek van de RVD gekre gen om te stoppen met een krantenadvertentie. Daarin waren minister-president Lubbers en minister Kok van financiën samen te zien. Aan dat verzoek heeft het bedrijf meteen gevolg gege ven. Nieuwe wet tegen schijnhuwelijken DEN HAAG (GPD) - Een huwe lijk tussen een Nederlander en een vreemdeling mag in de toe komst alleen voltrokken wor den, als de laatste kan aantonen dat hij of zij zich bij de vreemde lingendienst heeft gemeld. Hij moet de ambtenaar van de bur gerlijke stand een verklaring overleggeiï, waaruil blijkt dat hij hier legaal is, een verzoek heeft ingediend hier te mogen blijven of van plan is het land weer te verlaten. Dat heeft staatssecretaris Kosto van justitie zondagavond aange kondigd in KRO's Brandpunt. Kosto zal binnenkort een wets ontwerp indienen, dat een eind moet maken aan de zogenoemde schij nhu welij ken Op dit moment krijgt een vreem deling. ook als hij illegaal in ons land verblijft, een verblijfsver gunning als hij met een Neder landse ingezetene trouwt. Vol gens de vreemdelingendienst werkt die bepaling in de hand dat er jaarlijks vele honderden schijnhuwelijken worden vol trokken. Weer aanslag in Duitsland BONN (RTR) - In een tehuis voor immigranten in een dorp bij Bonn zijn zondagochtend drie zelfgemaakte benzinebom men naar binnen gegooid. Tien bewoners moesten voor adem halingsproblemen worden be handeld in een ziekenhuis. De aanslag is waarschijnlijk het werk geweest van rechts-extre- misten. UTRECHT (GPD) - De bestu ren van de drie vakcentrales hebben dit weekeinde positief gereageerd op het vrijdagnacht met de werkgevers bereikte principe-akkoord over het te rugdringen van het ziektever zuim. Daarin is afgesproken dat werknemers bij ziekte vakan tiedagen kunnen inleveren of hun loon niet volledig krijgen doorbetaald. De besturen van FNV. CNV en MHP. waarin de voorzitters van de aangesloten bonden zitting hebben, waren zaterdag una niem in hun positieve advies. Zij zagen als belangrijkste winstpunt dat hiermee naar alle waarschijnlijkheid wordt voor komen dat het kabinet in de ca o's ingrijpt. „Die dreiging van contractbreuk is van de baan", aldus een opgeluchte voorzitter J. Stekelenburg van de vakcen trale FNV. Onduidelijk Stekelenburg hield overigens de vraag open. of nu in cao's daad werkelijk hierover afspraken worden gemaakt. „Ieder cao- overleg heeft zo zijn eigen dyna miek". Of het zogenaamde 'paraplu wetje', waarmee De Vries in de cao's wil ingrijpen, ook daadwer kelijk van de baan is. is nog lang niet duidelijk. De minister laat het afhangen van de komende cao's. Worden daarin daadwer kelijk afspraken gemaakt over 'arbeidsvoorwaardelijke prik kels', dan is hij bereid zijn plan nen te schrappen. „Alleen als de afspraken voldoende hard blij ken. gaat het parapluwetje van tafel", aldus De Vries. Mocht het kabinet toch beslui ten in te grijpen, dan is het ak koord tussen vakbeweging en werkgevers van de baan. Er is een ontbindende clausule in op genomen. waardoor de gedane toezeggingen van nul en generlei waarde worden op het moment dat De Vries het parapluwetje invoert. Een belangrijk punt voor de vak beweging is dat in het principe akkoord is afgesproken dat de opbrengsten van een lager ziek teverzuim niet alleen de werkge- DEN HAAG (ANP) - Nu de grote waterstaatkundige werken, zo als de Deltawerken, nagenoeg af zijn, moet het ministerie van Verkeer en Waterstaat zich gaan bezighouden met het aan leggen van grote natuurprojec ten. Het ministerie heeft daar voor de mankracht en de kennis in huis en in Nederland is grote behoefte aan wal extra natuur. Die wens zal PvdA-kamerlid J. Feenstra volgende week op tafel leggen bij de behandeling van de begroting verkeer en water staat. Feenstra denkt aan pro jecten als een tweede duinenrij voor de kust, een aantal vogelei landen in de Waddenzee, een tweede Oostvaarderplassenpro- ject langs de dijk Lelystad-Enk huizen en aan natuurgebieden rond een aantal steden. Het ka merlid hoopt minister Maij van verkeer en waterstaat enthou siast te krijgen voor dit idee. Zij zal op korte termijn met een studie moeten komen over de uitvoerbaarheid en de mogelijk heid tot financiering van het plan. Eventueel zal hij daar in een motie om vragen. Het CDA heeft zich volgens Feenstra be reid verklaard zo'n motie te steunen. Het PvdA-kamerlid meent dat deze aanpak niet alleen maar geld hoeft te kosten. De techno logie die ontwikkeld wordt bij de aanleg van natuurprojecten, zou een gewild exportartikel kun nen worden. Directeur P. Nijhof van de Stich ting Natuur en Milieu noemt het initiatief „interessant en verheu gend". maar tekent aan dat het plan niet moet dienen om „de aannemers en baggeraars aan het werk te houden". Nijhof zou het toejuichen als het ministerie zijn deskundigheid zou inzetten bij het uitvoeren van het natuur beleidsplan van staatssecretaris Gabor. ver, maar ook de werknemer ten goede komt. Dit punt, alsmede het wegvallen van de dreiging van een kabinetsingreep. waren voor de grootste tegenstanders van centrale afspraken reden in te stemmen met de aanbevelin gen van afgelopen vrijdag. Bin nen de FNV hebben de Voe dingsbond en de Vervoersbond zich steeds fel uitgesproken te gen afspraken waarin 'de rech ten van werknemers werden af genomen'. Ook de werkgevers organisaties hebben instem mend gereageerd. Zij zien in de aanbevelingen de mogelijkheid om duidelijke af spraken te maken over een uit ruil van vakantiedagen en ziek tedagen. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen goot sneller. 01184-84216 DUBROVNIK-Een rij autowrakken voor hotel Plakïr, dat zondag doelwit was tijdens een beschieting van Dubrovnik door het Joegoslavische leger. foto Peter Northall/EPA Van onze correspondent BUDAPEST - Het Joegoslavi sche leger (JNA) en de Servische milities zijn gisteren tot op 200 meter van het centrum van de Kroatische stad Vukovar door gedrongen. De val van de stad lijkt dan ook aanstaande. Intus sen hebben de Kroaten op een ander punt een tegenaanval in gezet. Radio Zagreb bevestigde dat de al maanden belegerde stad op het punt stond te vallen, maar over de exacte stand van zaken was in de Kroatische hoofdstad weinig bekend omdat alle ver bindingen met Vukavar zijn ver broken. Dit weekend startte Zagreb in Slavonië een tegenoffensief waarbij zo'n 20.000 manschap pen werden ingezet. Aan Kroati sche kant werden tanks ge bruikt. die zijn veroverd bij de overgave van de JNA-kazernes. Doel is onder meer Vukovar op de Serviërs terug te veroveren. Uit de berichten blijkt dat het Kroatische tegenoffensief ten minste op enkele fronten succes vol verloopt. Volgens het Servi sche persbureau Tanjug zijn de Servische milities in het westen van Slavonie rond Daruvar in grote moeilijkheden vanwege de grote Kroatische overmacht. Het Joegoslavische leger kon digde gisteravond zelfs aan zich terug te trekken op nieuwe stel lingen. omdat de oude posities niet meer te houden waren. De havenstad Dubrovnik kwam het weekeinde opnieuw onder vuur te liggen van de marine. Een aantal hotels waarin vluch telingen zaten werd getroffen. Rond 1500 mensen raakten hier door opnieuw dakloos. Prak tisch alle kamers in de hotels Plakir en Tirena. op een kilome ter afstand van het centrum, werden beschadigd. Volgens sommige Westerse di plomaten is de hernieuwde strijd een gecoördineerde cam pagne van Servie en het federale leger om zoveel mogelijk terein- winst te boeken voordat het ulti matum van de EG dinsdag van kracht wordt. Anderen meenden dat dissidente elementen in het Joegoslavische leger proberen zo het EG-vredesplan te torpe deren. gedurende twee sessies langdu rig met elkaar gesproken had den. „Dat is veel beter gegaan dan ik zelf had verwacht", zo zei hij. De Israëlische delegatieleider bij het gesprek met de Jordaans- Palestijnse vertegenwoordiging. kabinets-secretaris Elyakim Rubinstein en de Jordaanse woordvoerder Marwan Muas- her. hadden eerder al verklaard, dat de ochtend- en middagge- sprekken in een goede, zakelijke sfeer waren verlopen. Zowel aan het begin van de gespekken als aan het einde schudden de dele gatieleden. die voor het eerst in een besloten zitting aan een en dezelfde onderhandelingstafel zaten, elkaar de hand. De Jordaans-Palestijnse onder handelingsdelegatie zal bij toe komstig overleg voornamelijk bestaan uit Palestijnen als er ty pisch Palestijnse onderwerpen op de agenda staan. De Palestij nen hebben dat steeds gewild en Rubinstein liet blijken dat Is raël daar geen moeite meer mee heeft. Met een nadrukkelijke verwij- nze correspondenten zei „aangenaam verrast" over de wijze waarop voor- gemengde Jordaans-Pale- en Israëlische delegaties MADRID - Een historische handdruk van Haidar Abdel Shall (I). de leider van de Jordaans-Palestijnse delegatie en Elyakim Rubinstein, hel hoofd van de Israëlische afvaardiging bij de vredesconferentie in Madrid. De twee groepen hadden zondag hun eerste gesprek. foto AP Advertentie Met leren 1 draagriempjes. Kies uit diverse kleuren. Geldig t/m 14 november 1991. Alleen voordeel met deze bonI RID - De Amerikaanse mi- r van buitenlandse zaken s Baker heeft gisteravond de eerste dag van het bila- e vredesoverleg tussen Is- en zijn Arabische buren als doorbraak" gekwalifi- i. Baker noemde met name ivee gesprekken tussen de ilische en een gecombineer- irdaans- Palestijnse delega- loewel de twee delegaties niet eens konden worden een plaats voor een volgen- »nde van bilaterale onder- lelingen, spraken zij in een menlijke verklaring de i uit, dat daarover spoedig uitsel gegeven kan worden, iet moment dat Baker, vlak zijn vertrek naar Califomië, adrid een persconferentie voerden de Israëlische en iche delegaties nog - voor erst in de geschiedenis - een teraal' gesprek achter geslo- leuren. Ruim twee uur daar- had er ook zo'n gesprek tsgevonden tussen een Li- ise en Israëlische delegatie, ens Baker hadden de ver lende delegaties geen be- kunnen nemen over de ts, waar hun volgende reeks bilaterale gesprekken moe- plaatsvinden. Maar. aldus daar wordt in de komen- verder over onderhan- minister gaf hij samen met zijn Sov- Boris Pankin pas met voorstellen voor zo'n zal komen, als de betrok er echt niet uitko-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1