Zorginstellingen naar fusie Je ziet al aan de bon hoe Zeeuws grondgebied ongewijzigd Kustvaarder al weken aan de ketting in Terneuzen Belang stadsgewest onderstreept voor leden Tweede Kamer B en w Middelburg willen jumelages op 'zacht pitje' zetten Aanhang wagentj es vaak niet in orde Intentieverklaring Bevelanden, St. Philipsland, Schouwen Topless PZC zeeland VRIJDAG 1 NOVEMBER 1991 Bommelding vertraagt veerdienst Vlissingen van onze verslaggever VLISSINGEN - Het veer Viissingen-Breskens is donderdagmorgen an derhalf uur uit de vaart geweest in verband met een bommelding. Om kwart voor zeven 's ochtends kwam bij de politie een telefoontje binnen met de medede ling dat er een bom aan boord van één van de veerboten was. Twee jaar geleden kreeg de PSD te maken met een golf van dergelijke lastige telefoontjes. Na een periode van betrek kelijke rust was het weer eens zover. Op het moment dat het telefoontje binnenkwam bij de meldkamer, liep de dubbeldekker Prinses Juliana de fuik in Vlis singen binnen. De boot werd gelost, ontruimd en onderzocht door de Vlis- singse gemeentepolitie. Bij de controle werden geen explosieven aange troffen. De Prinses Beatrix die rond die tijd in de vaart zou komen is ook ont ruimd maar niet onder zocht. Om tien minuten over acht werd de veer dienst hervat. Wachtende automobilis ten op het veerplein kre gen te horen dat er een stremming was, maar niet wat de oorzaak daarvan was. Ze werden gewezen op de mogelijk heid om van het veer Kruiningen-Perkpolder gebruik te maken. De NS informeerden treinreizigers over de stremming. De wacht tijd van een half uur voor vrachtwagens werd na het weer in de vaart ko men van de veerboten snel ingelopen. van onze verslaggever GOES - In de fusieplannen van vijf zorginstellingen op de Be velanden, Schouwen-Duive- land, Tholen en Sint-Philips- land lijkt eindelijk schot te ko men. Vandaag - vrijdag - teke nen de vijf toekomstige fusie partners een intententieverkla- ring. Daarin spreken zij zich uit voor de vorming van één orga nisatie: de Organisatie voor Thuiszorg en Algemeen Maat schappelijk Werk Rondom de Oosterschelde. De streefdatum van de fusie is 1 juni 1992. De nieuwe organisatie zal onge veer 1200 (voornamelijk vrou welijke) medewerkers tellen. Het betreft voor het merendeel part-timers. Het gaat om een fusie tussen: het Goese Sociaal Centrum, de Protestants Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelij ke Dienstverlening Zuid- en Noord-Beveland iPMDi, de In terkerkelijke Stichting voor Ge zinsverzorging Wemeldinge- Yerseke, de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening op Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint-Philipsland èn de Kruis vereniging Rondom de Ooster schelde. De fusie moet leiden tot een doelmatiger werkwijze en het terudrïngen van de 'over- head-kosten'. De totale begro ting van de toekomstige organi satie zal ruim 30 miljoen gulden bedragen. Zwaan-kleef-aan De fusiebesprekingen slepen al vele jaren. Aanvankelijk was al leen sprake van een samengaan van het Sociaal Centrum in Goes met de PMD. De bespre kingen tussen de beide instellin gen hadden een zwaan-kleef- aan-effect tot gevolg. Steeds meer instellingen schoven aan de onderhandelingstafel aan. Met de toename van het aantal mogelijke fusiepartners werd het ook moeilijker daadwerke lijk tot een federatie te komen. Voortdurend werd met streefda ta geschoven. In eerste instantie werd gesproken over een fusie per 1 januari 1990. Die datum werd niet gehaald. Besloten werd de zaak uit te stellen tot ja nuari 1991. Ook dat was te opti- misch gedacht. Het zou 1 januari 1992 moeten worden. Maar op nieuw bleek dat onhaalbaar. Nu moet het 1 juni volgend jaar wor den. Met de ondertekening van de intententieverklaring zetten de vijf betrokken zorginstellin gen vandaag een nieuwe stap in de richting van een fusie. De on dertekening vindt om 16.15 uur plaats in het voormalige ge meentehuis van Tholen. Ook de Slikken van de Heen-west bij Sint-Philipsland blijven Zeeuws gebied. foto PieterHonhoff van onze verslaggever MIDDELBURG - Staatssecretaris D. de Graaff-Nauta heeft het Zeeuws provinciebestuur gisteren gerustgesteld. „Ze heeft nog eens bevestigd dat, wat haar betreft, het Zeeuws grondgebied ongewijzigd blijft", meldde de waarnemend commissaris van de koningin, gedeputeerde A. Dek, gistermiddag enigszins op gelucht. De staatssecretaris sprak gistermiddag in het provinciehuis met het dagelijks provinciebestuur. Tijdens dit verlaat bezoek - de staatssecretaris had willen praten met het vorige college, maar dat kwam er niet meer van - lag een nota op tafel waarin De Graaff-Nauta suggereert delen van Zeeland naar Noord-Brabant over te hevelen. Zo zou Zeeland de regio Tholen en St. Philips- slot zie pagina 11 kolom 8 Noem hem gerust de feestelijkste cadeaubon van Nederland. Boncadeau. Dat is een bon die er écht uitziet als een cadeau. En hij hoeft zich tussen andere cadeautjes dan ook geen moment te schamen. Boncadeau is leuker om te geven en leuker om te krijgen. Maar bovendien kun je met Boncadeau verras send veel doen. Bij al die tien grote winkels hieronder kan hij worden ingewisseld voor de leukste, gekste, nuttigste of lekkerste cadeaus. Kan iemand zich meer keus wensen? Boncadeau is nieuw Maar Boncadeau is wél meteen op alle - ruim 2.000 - postkantoren in 't land te krijgen. Ter waarde van 15, 25 of 50 gulden En in alle gevallen met de feestelijke uitstra- I ling van een echt cadeau. I Postkantoor van onze verslaggever TERNEUZEN - De achtkoppige bemanning van de kustvaarder Husum (1545 brt) dreigt in op stand te komen tegen de prak tijken van de eigenaar van het schip, een reder in Kingstowni. De coaster is, sinds begin okto ber, toen het schip vanuit Gent ongeladen afmeerde voor de ka de van de Cokesfabriek in Sluis kil, verschillende malen aan de ketting gelegd. Dat gebeurde al direct na aankomst in Gent, maar dat beslag werd snel opge heven. Het schip ligt nu al we ken in de Massagoedhaven in Terneuzen. In Sluiskil moest de Husum ruim 1600 ton cokes innemen, bestemd voor Zweden. Op dat moment ontstonden er opnieuw moeilijkheden. De Engelse kapi tein Anthony Sharp, nog niet zo lang aan boord, besloot daarop met de coaster af te meren in de Massagoedhaven. Het schip be schikt in Terneuzen niet over een scheepsagent. De belangen van de ladingont vanger in Zweden worden behar tigd door cargadoor Ovet Veder bv in Terneuzen. Maar de mede werkers van Ovet Veder hebben, door allerlei ingewikkelde con structies (wie heeft het schip nu verhuurd, is het doorverhuurd en wie verhuurde het vervolgens nogeens door), nauwelijks nog greep op de zaak. Ze bemoeien zich er dan ook nog nauwelijks mee. De coaster vaart onder de vlag van Sint Vincent. De eigenaar in Kingstown verhuurde het schip, via een manager in Gibraltar, aan de Engelse firma Wentwort uit Newcastle, die dus verant woordelijk zou zijn voor schip en bemanning. Wentwort echter vercharterde het schip weer door aan een Deense onderne ming. Een woordvoerder van Ovet Veder: „Door al dat ge schuif weet niemand nog wie hij moet aanpakken om z'n geld te krijgen." De achtkoppige bemanning deelt mee in de malaise. De be manningsleden zijn. behalve uit Engeland, afkomstig uit Chili. Ecuador, Colombia, Ghana. Burkina Faso en Noorwegen. Het gros van de bemanningsle den wacht al maanden op uitbe- Brinkman voor CDA-Zeeland GOES - Voorzitter van de CDA- Tweede Kamerfractie mr drs L. C. Brinkman houdt vrijdag 29 november een inleiding tijdens de algemene ledenvergadering van het CDA-Zeeland in Goes. De bijeenkomst begint om 19.15 uur in de Prins van Oranje. Op deze vergadering wordt niet het rapport van de zogenaamde Commissie Van Dijk over de pro blemen binnen het Zeeuwse CDA besproken. Aan dat rap port wordt op 13 december een extra vergadering gewijd. taling van de gage De Engelse firma Wentwort is verantwoor delijk voor het beslag dat nu van kracht is. Wentwort zou 270.000 pond hebben verspeeld door de hele gang van zaken. Claims De bemanning, volgens kapitein Sharp volkomen ten einde raad. heeft de Internationale Vak bond voor Zeelieden (ITF> inge schakeld en via de bond claims gelegd. Dat hebben intussen ook verschillende leveranciers uit Terneuzen gedaan. Een betrok ken woordvoerder van de ITF: „De goedkope vlag vormt voor de zoveelste maal de basis van deze ellende. Het afschuiven van verantwoordelijkheid en het zich verschuilen achter anderen zijn op dit soort schepen sche ring en inslag." Een geëmotioneerde kapitein Sharp vertelde donderdag dat zijn bemanning niet terugdeinst voor acties, die de economie van Nederland en België ernstig kunnen schaden. Sommige op varenden hebben al een halfjaar gewerkt zonder gage. Van boord stappen helpt met. omdat ze zonder geld ook geen visum krij gen. En een vliegticket naar huis kunnen ze sowieso niet betalen. Sharp: „Als er niet gauw iets aan de situatie verandert dan komen we in actie. Hoe. dat zeg ik niet. maar het zal effect hebben op de economie." Wordt de nood aan boord te groot dan zal de ITF de schepelingen een extra handje toesteken. van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De burgemeesters van Vlissingen en Middelburg hebben donderdag de Tweede Kamer nog eens op het hart ge drukt dat ze de status van stads gewest node missen. Hun harte- kreet was in een kleurige bro chure verpakt, die voorzitter Castricum van de vaste kamer commissie voor ruimtelijke or dening in ontvangst mocht ne men. Woordvoerder van de beide ge meenten, burgemeester Van der Doef. wees erop dat nieuwe cij fers recht geven op een erken ning als stadsgewest. Zoals be kend, baseert verantwoordelijk minister Alders VROM) zich op cijfers van de Rijks Planologi sche Dinest (RPD). Deze cijfers over de pendelstroom zijn vol gens burgemeester Van der Doef niet actueel. Een eigen onder zoek van beide gemeenten heeft aangetoond dat aan de voor waarden voor de benoeming tot stadsgewest is voldaan. Gedeputeerde mevrouw Neder- hoed was met de beide burgerva ders naar Den Haag mee gereisd, om ook het provinciale belang van een stadsgewest nog eens te onderstrepen. Zij herinnerde commissievoorzitter Castricum aan de motie die in de staten is aangenomen. „De staten zeggen volmondig 'ja' tegen het stads gewest" Tweede Kamerlid Te Veldhuis 1WD1 zegde gisteren al toe een amenderende motie (verande ring in de tekst» te zullen indie nen bij de behandeling van de Vierde Nota Ruimtelijke Orde ning Extra (VINEX). In deze no ta, die 25 november voor het eer ste in de Tweede Kamer wordt besproken, komt onder meer de erkenning van stadsgewesten aan de orde. Vorig jaar heeft de kamer zich al uitgesproken voor de erkenning van het Zeeuwse stadsgewest. Toen heeft minis ter Alders het verzoek naast zich neergelegd. Van der Doef: „Met deze nieuwe gegevens in de hand heb ik nu echt hele goede hoop op een positieve reactie.' Stadsgewesten nemen een steeds belangrijkere rol in bij het uitzetten van beleid op het ge bied van de ruimtelijke ordening en het verdelen van subsidies. Bovendien speelt de benoeming tot stadsgewest ook een rol bij de aantrekkingskracht voor be drijven. van onze verslaggever MIDDELBURG - B en w van Middelburg willen de jumela ges met Vilvoorde (Belgiè), Fol kestone (Engeland) en Nagasaki (Japan) niet beeindigen, maar op een laag pitje zetten. Een raadsmeerderheid pleitte on langs voor een radicale stopzet ting van de zusterstadrelaties. De aandacht moest uitgaan naar de Poolse stad Glogow, waarmee Middelburg vorig jaar een verbintenis aanging. Wethouder E. M. J van Brumme- len-van Wilgen noemt op vra gen van de raad een formele beëindiging Mn het licht van de bestuurlijke omgangsvormen' niet gewenst. De wethouder erkent dat de ju melages met Folkestone en Vil voorde aan het doel hebben beantwoord. De relatie met Na gasaki heeft nooit kunnen reke nen op een brede instemming onder de Middelburgse bevol king. Van Brummelen-Van Wil gen wijt dit aan de geografische afstand. Middelburg zal geen ini tiatieven meer nemen voor nieu we activiteiten of uitwisselin gen. Incidentele verzoeken van ver enigingen zullen worden gewikt en gewogen. De sportuitwisse- ling met Folkestone mag wat de wethouder betreft wel gewoon doorgaan. Deelname aan de in ternationale burgemeesterscon ferentie voor de vrede in Nagasa ki en Hiroshima, waar burge meester Rutten ooit aan deel nam. moet volgens haar los wor den gezien van de jumelage met Nagasaki. De wethouder is het wel eens met de raadsmeerderheid om de budgetten van Vilvoorde. Fol kestone en Nagasaki over te he velen naar het potje voor Glo gow. Een werkgroep is inmid dels bezig een activiteitenplan te maken om de Poolse stad te helpen bij de wederopbouw. Advertentie Roompot Recreatie Familie Restaurant 2 november Italiaanse Avond m.m.v. APPLE GREEN Schotel van de avond: Macaroni Bolognese 7.50 (vanaf 20.00 uur) Zondag vanaf 11 00 uur Brunch a 22,50 p.p. Inlichtingen tel. 01107-4240 De kustvaarder Husum die al weken in de Massagoedhaven van Terneuzen aan dc ketting ligt. foto Camile Schelstraete Opstand dreigt onder bemanning KAPELLE - De verkeersgroep van de rijkspolitie Zeeland heeft donderdag samen met de stagegroep van de rijkspolitie een controle gehouden op klei ne aanhangwagens. Op de loka- tie Vierwegen bij Kapelle, ter hoogte van het ANWB-station, werden 45 auto's met één-assige en kleine meerassige aanhang wagens aangehouden. Er bleek nogal wat mis. In totaal werden 23 overtredingen geconsta teerd. De gebreken hadden betrekking op: remmen (2 maal), losbree- krem (1). lengtedriehoeken (1), wiellagers 1koppeling (2), rem lichten (1), richtingaanwijzers (4), ontbreken hulpkoppeling (2), gladde banden (2), ontbreken zij reflectoren (3). bestuurder niet bevoegd (3) en lading niet goed vast 1Een woordvoerder van de rijkspolitie noemde het resul taat van de controle reden extra aandacht aan deze categorie aanhangwagens te geven. Het tijdschrift Rekreaksie houdt de recreatieondeme- mer, en ons ook. op de hoog te van ontwikkelingen in de sector. In de kantlijn ver schijnen handzame lips en waarschuwingen want re gels en wetten zijn ook van toepassing op wie in ont spanning handelt. Deze maand ging het over de Auteurswet: Uitkijken dat je niet zonder toestemming een kunstwerk of een muziekje in de reclameboodschappen venverkt, want dat kan geld kosten. Eronder een stukje over fo to's van topless badgasten. De rechter heeft al heel wat dames in het gelijk gesteld die schadevergoeding eisten omdat een momentopname van een dagje topless bij- bruinen in een forse oplage verspreid werd. Eén risico heeft Rekreaksie over het hoofd gezien en daarom voegen wij dat gaar ne toe. Ook een foto met toe stemming van de onderhavi ge topless-dame kan tot schadevergoedingen leiden. Plastisch chirurgen, die hel steeds drukker krijgen met cosmetische ingrepen, kun nen ook naar de Auteurswet grijpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 9