Milde straffen Van Gogh-roof PZC binnen- en buitenland tegen te kleine waalf is genoeg Een Wolkers als prijs Fysiotherapeut mag ook dieren masseren Ifficier van justitie gaat in hoger beroep W Th&attt! Treinverkeer Schiphol stil door pitbull Kinderboerderij weigert oormerk koeien Margriet met man en twee zoons naar VS Kosten kinderopvang fiscaal aftrekbaar Medicijn tegen angst en slaapsstoornissen bovenaan op top-25 axel VRIJDAG 1 NOVEMBER 1991 7 he pilSTERDAM (GPD) - I)e Am- ®%rdamse officier van justitie Schaar vindt de straffen voor on; daders van de Van Gogh-roof 1 ^Hel te laag. Hij heeft aangekon- gd in hoger beroep te gaan te- gun de uitspraak van de recht- "agnk Amsterdam. Die veroor- mselde drie van de vier daders tot vijf jaar gevange- De 31-jarige Alberto M. als enige vier jaar omdat niet eerder was veroordeeld, had acht jaar geëist. pSezien de ernstige bedreiging et geweld en de onschatbare aarde van de kunstschatten, ndt ik acht jaar nog steeds di|èel", aldus de officier. „Boven- inkn begrijp ik niet waarom bij 10in dader wel een blanco straf- dad heeft meegespeeld. Ook acfee andere daders waren nog ertet eerder veroordeeld". ?e<j het opleggen van de straf liet rechtbank meewegen dat de jnstroof uit puur winstbejag erd begaan. „Daarbij werd een root aantal onvervangbare, tot ;t Nederlandse erfgoed beho- inde schilderijen van onschat- jre waarde en betekenis buit- «maakt. waardoor in het bin- ?n- en buitenland veel onrust is weeggebracht". aldus de Jichtbank. d< k*eroof van de twintig schilderij- vond op 14 april dit jaar De doeken hadden een )0]schatte waarde van 1 miljard ^lden. Het was de grootste "fenstroof sinds de Tweede We reldoorlog. Al enkele uren na de uiiof zijn de schilderijen terugge vonden door een kraanwagen- 'e0affeur. Ze lagen in een gepar eerde auto bij het Amstelsta- eepn. £x-be\vaker u^e rechtbank zag Roy P. (32) als centrale figuur van de over- P. studeerde Spaans. Rus- sch en politicologie en was ex- "Waker bij de VNV, het beveili- dat voor de bewa van het Van Goghmuseum ®irgde. Hij zakte voor zijn bevei- Vgingsexamen en kreeg ontslag, amen met zijn vroegere collega obert van B. beraamde hij de 1 iiof. Uit ervaring wisten zij dat meldkamer van het VNV toch taiet zou reageren op het uitscha- "ëlen van een alarm. P. stelde 3rjk van de drie daders een mil ten gulden in het vooruitzicht. r-'an B. (24) uit Monnickendam lerkte tijdens de roof als VNV- 'g iii TRECHT (ANP) - Twaalf ver- oerregio's zijn genoeg voor Ne- :rland. De 25 regio's waar mo- enteel aan wordt gedacht, zijn nvel uit vervoerskundig als il commercieel oogpunt te eel van het goede. Dat zeiII. 'ortheine, commercieel hoofd- irecteur van de NS. donderdag p een congres in Utrecht. zijn regionale waarin zowel de als de openbaar ver- )er-bedrijven zitting hebben, e overheid (bij voorbeeld sa- lenwerkende gemeenten) stelt et beleid vast en de ov-bedrij- j »n voeren dat uit. Regio's erekeningen leren volgens Por- leine dat de regio's niet kleiner oeten zijn dan circa 3.000 vier- ante kilometer. De nu geplan- e regio's zijn meestel veel klei- er Belangrijker vond Porthei- i Advertentie) Ook op onze slaapkamerafdeling vindt u een assortiment waarin iedereen zich kan vinden. Jong of oud, welke smaak u ook heeft... Aarzel niet langer en kom langs ...in Heinkenszand )S8 H vri|dag Koopavond! DE JONGE HOEK VAN DUKE [Slenevate 2 Heinkenszand 01106-1482 bewaker in het museum. Hij hielp Patrick van D. (28) op 13 april zich te laten insluiten. Van D„ ook wel 'Kalla' genoemd, heeft een serie veroordelingen ne het nog dat in een vervoerre- gio de vervoersstromen samen hang vertonen. Nederland telt 21 regionale cen tra. waar voorzieningen als win kelen en werkgelegenheid en be stuur. rechtspraak en onderwijs zijn geconcentreerd. Uit gege vens van NS blijkt echter dat de „invloedsgebieden" van die cen tra zich over vrij grote afstanden uitstrekkenen dat de gebieden elkaar overlappen. Om tot goede afstemming te ko men, komt Portheine uit op twaalf gebieden die wat NS be treft tot vervoerregio kunnen uitgroeien: Groningen. Fries land. Zwolle. Twente. Oost-Gel derland. Utrecht, de noordvleu gel van de Randstad, de zuid* vleugel van de Randstad. West- Brabant, Oost-Brabant, Zuid- Limburg en Zeeland. Zorgen Niet alleen de grootte van de re gio's baart de NS zorgen. Het spoorbedrijf is ook tegen regio nale besluitvorming over de dienstregelingen en de financie ring. Regionale beslissingen hebben volgens Portheine grote gevolgen voor vervoersvoorzie ningen die ook een interregiona le en landelijke functie hebben. „Dat kan afbreuk doen aan de noodzakelijke samenhang in de ze bovenregionale systemen", aldus de NS-topman. Portheine vindt dat bij de ontwikkeling van een regionaal financierings systeem rekening moet worden gehouden met de „bijzondere positie" van NS. Minister Maij (verkeer en water staat) toonde in haar inleiding begrip voor het pleidooi voor grotere regio's. De wensen van NS zijn volgens haar „op zich te recht". „Aan de andere kant weet ook het openbaar vervoer dat het om veel meer zaken in de vervoerregio gaat dan alleen het openbaar vervoer", zei zij. „Het gaat om het totale verkeers- en vervoersbeleid, waarbij ook we genaanleg. fietsverkeer. ver keersveiligheid en tal van ande re zaken een rol spelen". op zijn naam staan, 's Nachts be dreigde hij de twee bewakers met een pistool en 'sommeerde' Van B. het alarm uit te schake len. Vervolgens werd M. binnengela ten. Die nam het wapen over van Van D. en sloot de bewakers op. Ondertussen haalde Van D. de schilderijen van de muren en sneed deze uit hun lijsten. Drie werden ernstig beschadigd: de restauratiekosten bedroegen ruim 146.000 gulden. Nadat hij voldoende doeken verzameld had, stopte Van D. deze in een sporttas en verdween in de auto van de bewaker die niets met de roof te maken had. Nadat bewa ker Van B. en zijn geschrokken collega zichzelf hadden bevrijd, alarmeerde hijzelf de politie. Telefoontaps De vier zijn pas op 17 juli aange houden nadat de politie bekend maakte dat het onderzoek afge sloten was. Toen uit telefoon taps vervolgens bleek dat de da ders elkaar feliciteerden, werden zij opgepakt. De rechtbank liet in zijn vonnis ook de bedreiging met een vuur wapen meespelen, waarvan de tweede, onschuldige, bewaker het slachtoffer werd. Van B. werd extra aangerekend dat hij als bewaker van kunstschatten, het in hem gestelde vertrouwen op grove wijze had geschonden. Van D.'s raadsman mr. F. Nie- sink, liet namens zijn cliënt we ten in hoger beroep te zullen gaan. omdat hij vijfjaar cel veel te hoog vindt voor gestolen doe ken die na enkele uren al weer terecht waren. De advocaten van de andere drie daders lieten doorschemeren niet ontevreden te zijn over de toegewezen straf maat. Het is nog onduidelijk of ook zij beroep aantekenen. Het ministerie van WVC wacht met schadeclaims tot ook het hoger beroep achter de rug is, zo liet een woordvoerster weten. Pas dan begint het ministerie een civiel-rechtelijke procedure tegen de daders en mogelijk ook tegen het beveiligingsbedrijf VNV. 'Japanners' Tijdens de rechtzaak op 17 okto ber bleef over een aantal zaken nog grote onduidelijkheid be staan. Zo kwam niet boven tafel in opdracht van wie de schilde rijen werden gestolen. In vage bewoordingen werd gesproken over „enkele Japanners". Ook kwam geen duidelijkheid over een mogelijk vijfde dader. Uit het politie-onderzoek bleek dat deze zich zou hebben belast met het ophalen van de doeken uit de gestolen auto. Vlak bij het Amstelstation zou deze onbe kende een klapband hebben ge kregen. Toen hij in de omgeving veel politiemensen signaleerde, sloeg hij op de vlucht. De behandeling in hoger beroep zal binnen drie maanden plaats vinden voor het gerechtshof van Amsterdam. Spuitbussen met foutjes toch in handel gebracht APELDOORN (GPD) - Een breed samengesteld politie team heeft een voorlopig eind gemaakt aan een grootscheepse fraude met spuitbussen. Acht woningen en bedrijfsruimtes in Velp, Didam, Drempt en Arn hem zijn doorzocht; admini straties zijn in beslag genomen. Arrestaties zijn tot dusver niet verricht. De spuitbussen waren mispro- dukten en hadden als chemisch afval vernietigd moeten worden. Het gaat om honderdduizend ki lo aan bussen met verschillende inhoud, zoals verf. isolatie- schuim. haarlak, enzovoorts. De in Apeldoorn gevestigde fabri kant gaf opdracht tot vernieti ging aan een bedrijf in Velp. Kor te tijd later bleek echter dat de spuitbussen weer in de handel waren gebracht. Proef: brommer van fietspad naar rijweg DEN HAAG (ANP) - In Den Haag, Tiel en Apeldoorn begint vandaag een verkeersproef waarbij brommers van het fietspad naar de rijweg verhui zen. Het experiment wordt be geleid door het ministerie van verkeer en waterstaat. De verwachting is dat door brommers naar de rijweg te la ten verhuizen, zowel bromfiet sers als fietsers minder bij onge lukken betrokken zullen raken. Botsingen tussen beide catego rieën verkeersdeelnemers zullen afnemen en bromfietsers wor den eerder opgemerkt door rechtsafslaande automobilis ten. De proef duurt tot 1 januari 1993. Blijkt hij succesvol dan wordt de maatregel mogelijk landelijk ingevoerd. UTRECHT (ANP) - De jacht op een loslopende pitbull terrier dwong NS donderdag het trein verkeer bij Schiphol van tien voor tot tien over twaalf stil te leggen. De politie zat. geholpen door vei ligheidsmensen van de luchtha ven. eerst op het perron achter het beest aan. Toen de hond uit week naar de sporen in de tunnel werd het te riskant om de trei nen gewoon door te laten rijden. Het lukte overigens niet de pit bull te pakken te krijgen. De po litie heeft hem daarom, na ver kregen toestemming, doodge schoten. De eigenaar van de hond is niet bekend. Ook is on duidelijk hoe de pitbull op het station terecht is gekomen. DEN HAAG (ANP) Fysiothera peuten mogen binnenkort ook dieren behandelen, mits ze een juiste vervolgopleiding hebben genoten. Dat staat in het Besluit paraveterinairen dat dezer da gen in de Staatscourant wordt gepubliceerd. Tot dusver was in Nederland de medische behandeling van die ren. dus ook fysiotherapie, al leen voorbehouden aan dieren artsen. In de praktijk kwam van die regel niet veel terecht. Ons land telt momenteel circa 100 fy siotherapeuten die zich op het behandelen van dieren, voorna melijk wedstrijdpaarden en hon den. hebben toegelegd. Staats secretaris Gabor (landbouw) verwacht dat dat aantal de ko mendejaren zal groeien en vindt daarom aanpassing van de wet nodig. Dierenfysiotherapeuten worden alleen erkend als ze een oplei ding voor humane fysiotherapie hebben genoten. Verder is een op de behandeling van dieren toegespitste vervolgopleiding UTRECHT (ANP) - Oxazepam, een middel tegen angst, span ning en slaapstoornissen, was in 1989 in de ziekenfondssector het meest voorgeschreven me dicijn. Dit blijkt uit de eerste publikatie van het Geneesmid delen Informatie Project (GIP) waarmee de Ziekenfondsraad in 1989 begon op verzoek van de staatssecretaris van volksge zondheid. Per voorschrift kostte oxaze pam nog geen zeven gulden. Hoewel het bovenaan de top-25 van meest voorgeschreven mid delen staat, komt het niet voor op de top-25 van medicijnen waarvoor de ziekenfondsen het meeste geld uitgeven. Die lijst wordt aangevoerd door Zantac (onder meer tegen maagzweren). Dat kost per voorschrift 190.72 DEN HAAG (GPD)-Kosten van kinderopvang voor werkne mers die daarvoor geen vergoe ding krijgen van de werkgever, worden aftrekbaar voor de be lastingen. Met ingang van vol gend jaar zal de werknemer ma ximaal 20.000 gulden aan kos ten mogen aftrekken van de be lastingen. Staatssecretaris Van Amelsvoort (financiën) heeft dit gisteravond bekendge maakt. De bewindsman heeft verder be sloten een maximum te stellen aan de vergoeding die werkge vers belastingvrij aan werkne mers mogen verstrekken voor kosten van kinderopvang. Dat maximum wordt met ingang van '92 20.000 gulden per jaar. Is de vergoeding hoger, dan moet de werknemer over de rest belas ting betalen. Van Amelsvoort reageert hier mee op een uitspraak van de Ho ge Raad van 12 december 1990. De Raad bepaalde toen dat werknemers die geen vergoe ding kregen van hun werkgever voor kinderopvang, die kosten mochten aftrekken van de belas ting. De door de werknemer met vereist. Voor fysiotherapeuten die niet de goede papieren heb ben, kan een uitzondering wor den gemaakt als ze de afgelopen drie jaar tenminste 30 dieren hebben behandeld. Om te voor komen dat een dier ten onrechte wordt behandeld door een fysio therapeut is een verwijzing van de dierenarts noodzakelijk. In het Besluit paraveterinairen is ook opgenomen dat embryo transplantatie bij koeien, mits daarbij geen operatie aan te pas komt. voortaan niet per se door dierenartsen hoeft te gebeuren. Daarmee handelt Gabor tegen de zin van de Koninklijke Maat schappij voor Diergeneeskunde, die embryotransplantatie wilde voorbehouden aan dieren artsen. Het besluit betekent bovendien dat de bevoegdheden van die renartsassistenten aan banden worden gelegd. Assistenten mo gen voortaan geen keizersnedes meer uitvoeren of geneesmidde len voorschrijven. en per duizend verzekerden ƒ7.638. Op de lijst van meest voorgeschreven middelen bezet Zantac de negentiende plaats. Op beide lijsten komen verschil lende anti-conceptiepillen voor. Ventolin (astma, bronchitis) neemt zowel qua aantal recep ten als qua kosten de tweede plaats in: kosten per voorschrift 62,31 en 85 voorschriften per duizend verzekerden. Sandimmune, een middel om het afstoten van getransplan teerde organen tegen te gaan. is met ruim 1 400 gulden per voor schrift het duurste middel. Qua kosten voor de ziekenfondsen neemt het de 25ste plaats in doordat het relatief weinig (min der dan één keer per duizend verzekerden) wordt voorge schreven. ingang van 1992 af te trekken kinderopvangkosten zullen ove rigens altijd minder zijn dan de genoemde 20.000 gulden Er zal altijd een deel zelf betaald moe ten worden. De staatssecretaris kondigt ook aan dat de kinderopvangkosten die werknemers voor 1992 maak ten en waarvoor zij geen vergoe ding kregen van de werkgever, alsnog aftrekbaar worden voor de belastingen. Zijn de kosten voor 12 december '90 gemaakt (de dag dat de Hoge Raad uitspraak deed) en belie pen die aantoonbaar meer dan de eigen bijdrage die betaald had moeten worden als het kind in een gesubsidieerde instelling zat. dan zijn ze alsnog aftrek baar. Dat geldt echter alleen in die gevallen waarbij de belas tingaanslag op 12 december 1990 nog niet was opgelegd of on herroepelijk vaststond. Voor 1990 en 1991 geldt een an dere regeling. De kosten voor kinderopvang zijn aftrekbaar in dien geen vergoeding werd geno ten van de werkgever. Het gaat dan om aantoonbare kosten, mi nus een eigen bijdrage. Een koe die wel de verplichte oormerken heeft gekregen. foto Ed Oudenaarden/ANP ARNHEM (ANP) - J. Brouwers, boer op de Arnhemse kinder boerderij, weigert de per 1 november verplichte oormerken voor koeien aan te brengen bij zijn kalveren. Dat heeft hij de betrokken overheidsinstanties donderdag per brief laten we ten. „Teneinde met mezelf in het reine te komen en te blijven, heb ik besloten het merken met de I&R (identificatie- en registratie-) oormerken niet meer uit te voeren. Ik heb morele, ethische en praktische bezwaren", zo stelt Brouwers. Hij zegt wel enkele die ren gemerkt te hebben nadat hij de labels en de kniptang ontvan gen had. maar „dit beulswerk is me erg slecht bekomen." De Arnhemse kinderboerderij werkt op ecologische basis. Ook uit dat oogpunt vindt Brouwers het onverantwoord de kalveren te verminken met een oormerk. Volgens Brouwers zou de eeu wenoude methode van schetsen (waarbij een nauwkeurige teke ning vdn de huid van het kalf wordt gemaakt) net zo goed vol doen. „Het aanbrengen van oormerken is een pijnlijke zaak, kan ont stekingen veroorzaken en het gevaar op uitscheuren is niet denk beeldig. Voor een gemeentelijke kinderboerderij die ook een pe dagogische taak heeft, namelijk mensen laten zien hoe ze met dieren om moeten gaan. is dit ontoelaatbaar." vindt Brouwers. De Provinciale Gezondheids Dienst Gelderland in Rozendaal en de stichting Veehouderijbelangen in Doetinchem zeggen nog niet te weten wat ze met de houding van Brouwers moeten. Vol gens woordvoerders hebben nog niet meer Gelderse boeren ge protesteerd tegen de oormerken. SCHIPHOL - In de vertrekhal van de luchthaven Schiphol staat sinds gistermiddag een twee meter hoog glazen kunstwerk van schrijver/beeldhouwer Jan Wolkers. Het kunstwerk is een prijs voor de ondernemer die op de meest inspirerende manier een koppeling weet te leggen tussen toerisme, vervoeren milieu. Volgend jaar juli zal het beeld overhandigd worden aan de winnaar van de prijs. foto Paul Eyzinga/ANP DEN HAAG (ANP) - Prinses Margriet bezoekt van 4 tot 7 november in gezelschap van haar echtgenoot Pieter van Vollenhoven en twee oudste zonen Maurits en Bernard de Verenigde Staten. Het programma begint maandag voor Margriet en echtgenoot met een bezoek aan de Hofstra University in Hampstead. New York. De prinsen bezoeken tegelijkertijd onder andere de Halve Maen. een replica van een 17de eeuws Nederlands schip, dat in de haven van New York ligt. 's Avonds woont het viertal een ontvangst bij van de stichting The American Friends of the Portuguese Synagoge in Am sterdam. De prinses bezoekt dinsdag de Nederlandse vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties. Pieter van Vollenhoven is dan te gast bij de politie van New York. 's Avonds staat het traditionele Peter Stuyve- sant Bal op het programma. Het paar krijgt woensdag een lunch aangeboden waarbij enkele Broadway-prominenten aanwezig zijn. Advertentie Bij Molteni&C maakt u kans op een Fiat 500. Tijdelijk maakt u bij Molteni&C iedere maand kans op een Fiat 500. Net nis het design van Molteni&C is deze auto functioneel van vorm. een gewaardeerd ontwerp en zelfs een verzamelobjectElke deelnemer dingt bovendien mee naar een eigen droomhuis, waar dan ook ter wereld. U merkt, deelnemen aan deze bijzondere actie van Molteni&C is heel aantrekkelijk. Wij presenteren Alle beroemde meubelmerken onder één dok. Elke dag geopend tot 18.00 uur, alleen vrijdags tof 21.00 uur (let op: zondags gesloten), telefoon 01155 - 2010. Telefoon België 0031 - 11552010. Sie Motie Keukenstudio leverdieping. zeeuws-vlaanderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 7