houdt zwemgala Volleyballers van Kikkers staan fier aan de kop Judokampioenschap is al vijftien jaar in Hulst Blommaert biljart nog taar niet meer fanatiek 'ïr Squashclubs hebben hoge verwachtingen .rimloop met goed e^vulde prijzenpot sport o bileum afgesloten met grote internationale wedstrijd in Brugge VRIJDAG 1 NOVEMBER 1991 van onze volleybalmedewerker AARDENBURG - Het volley balteam van De Kikkers uit Aardenburg is na drie weken competitie de trotse leider in de eerste klasse van de Zeeuwse competitie. Hoewel het naar het eind van de competitie nog een lange weg is, hoopt de club dat het een hoopvolle start is op de weg naar een plaats in de pro motieklasse. „Die promotie is weliswaar geen absolute nood zaak", vindt Mare Moens. „Maar in deze eerste klasse heb ben we wel de beste mogelijkhe den om dat doel te realiseren." De Kikkers sloot het seizoen 1990/91 af op een zevende plaats. De ploeg was daarmee niets meer of minder dan een midden moter. die af en toe wel in staat bleek om voor een verrassing te zorgen, maar op de beslissende momenten te weinig punten bij elkaar sprokkelde om een rol van betekenis te spelen. Hoewel de samenstelling van de selectie totaal niet gewijzigd is, lijkt het nu plotseling wel te luk ken. De Aardenburgers kennen een voorbeeldige competities tart waarin niet alleen het zwak ke Savok. maar ook lastige te genstanders als Tonny Leynse/ EVVC 3 en ex-promotieklasser BOK opzij werden geschoven. „Ik denk dat het wel een voor deel is geweest dat de samen stelling van de selectie niet ge wijzigd is", vertelt Mare Moens. één van de spelbepalers bij de Kikkers ..Je bent als voltallige ploeg een jaar ervaring rijker en je weet precies watje aan elkaar hebt. We komen vooral als col lectief sterk voor de dag." Zeven man Hoewel de hoofdmacht van De Kikkers bestaat uit een selectie van slechts zeven man - normaal zijn dat er acht. maai- Remco de Rooij loopt nog een halfjaar sta ge in Engeland - probeert men aan strak omlijnde principes vast te houden. „Aan het begin van het vorige seizoen wisselde Harry Verstraeten. onze trainer, de opstelling nogal eens. Soms zelfs van set tot. set. Dat. bleek ei- genijk allesbehalve positief te werken", aldus Moens „We wisten op den duur niet. meer waar we aan toe waren. In samenspraak met de trainer zijn we er toe overgegaan om elke wedstrijd met dezelfde vaste ba sis van start te gaan. wat ook in hield dat we twee vaste bankzit ters hadden. Gelukkig zijn die twee jongens. Pascal Romijn en Remco de Rooij. zo sportief ge weest om die rol in het belang van de ploeg op zich te nemen." Onder die voorwaarde dat er zonder morren wordt gewisseld als dat nodig is, maar dat is na tuurlijk een terechte eis van hun, vindt Mare Moens Het is ook tekenend voor de sfeer binnen de ploeg. De spelers hebben iets voor elkaar over en als het eens tegenzit, dan zetten ze de schouders er gezamenlijk onder. Mare Moens noemt de be kerwedstrijd tegen De Sterre van twee weken geleden als voorbeeld. „We moesten niet echt onder doen voor De Sterre. maar om dat we elke keer aan het eind van de sets wat tekort kwamen, verloren we toch met 3-0. Maar we hoeven elkaar absoluut geen verwijten te maken. We weten dat we er allemaal even hard voor hebben gewerkt. Ik denk dat die sfeer bepalend is voorde kracht van dit moment." Tekenend Het is ook niet alleen de winst in de eerste drie competitiewed strijden die tekenend is voor de kracht van De Kikkers, ook de manier waarop dat gebeurde. Niet één set moesten de Zeeuws Vlamingen tot nu toe inleveren en op slechts zeventig procent van hun krachten wonnen ze vo rige week de altijd lastige uit wedstrijd bij Tonny Leynse; EVVC 3 Die hoopvolle start biedt uit zicht op promotie. „Zo ver is het nog lang niet", zwakt Moens dat optimisme af. De 23-jarige routi nier weet nog hoe zijn club vorig jaar ook redelijk begon, maar uiteindelijk niet boven de mid denmoot uitkwam. „Maar de aspiraties zijn er wel hoor", geeft hij toe. „Er lopen bij ons nu eenmaal wat jongens rond. die best eens in die promo tieklasse willen spelen. En ik ge loof wel dat we daarvoor de bes te mogelijkheden hebben. Met de leegloop bij Savok en nu My- tilus en Athanatos er niet meer inzitten, is deze eerste klasse een stuk zwakker geworden dan in de vorige jaren. Daardoor stij gen natuurlijk onze kansen. Ze ker nu we zelf ook sterker zijn ge worden." van onze squashmedewerkster TERNEUZEN - De twee enige Zeeuws-Vlaamse squashclubs, die uitkomen in de landelijke competitie, zien het seizoen vol vertrouwen tegemoet. De squashclub Yellow Dot uit Cad- zand heeft dit jaar vier teams ingeschreven voor de competi tie (drie herenteams en één da mesteam) en Flying Dutchman uit Terneuzen zijn met drie teams de competitie ingegaan: twee herenteams en één dames team. Flying Dutchman-voorzitter Luc de Booy achl voor de beide herenteams de kans groot te kunnen promoveren. „Ik heb goede verwachtingen. Het eer ste team is enorm sterk met Erik van de Hoek als eerste man, de sterk spelende Martin Clark als tweede man, Kevin Jackson als derde man en ik zelf als vierde. Met dat viertal moeten we bij de top drie kunnen eindigen We werken er in elk geval hard aan en hopen dan ook aan het eind van het seizoen naar de 3e divi sie door te stoten." Evenals het eerste herenteam is ook het tweede team van Ter- neuzen samengesteld uit erva ren en technische goede spelers De Booy mikt ook met dat team, uitkomend in de laagste 5e divi sie, op een plaats in de top. Voor de dames van Flying Dutchman lijkt eveneens een fa- vorietenrol weggelegd. „Het is een ervaren team, met Ilse Wal raven. Leonore van Glansbeek. Heidi Michels en Erica van Gilst. Ze spelen technisch en zijn erva ren." De start van de competitie was hoopgevend. „De dames willen er dan ook alles aan doen om promotie af te dwingen." Ook Yellow Dot-speler en wed strijdleider Rudi de Lljser uit Cadzand is optimistisch ge stemd over het komende compe titieseizoen. ..Yellow Dot heelt nu drie herenteams, waarvan de eerste twee in de 4e divisie uitko men." Het eerste team. dat bestaat uit Rudide Lijser. Edwin van Waas. Jean Paul vande Baecke en Jean Paul Baart, gaat als favoriet van start. „We hebben vorig jaar goed gepresteerd en zijn net geen kampioen geworden. Dit jaar spelen we voor het kam pioenschap. dat moet kunnen gezien de kwaliteit." Het tweede team is vorig jaar kampioen ge worden in de 5e divisie. De Cadzandse squashclub heeft nu ook een damesteam in de competitie. De Lijser: „Zij moe ten nog wedstrijdervaring op doen en spelritme krijgen. Een groot nadeel is de verre afstan den." Het team is samengesteld uit Petra Cauwels, Anniek de Waal. Saskia Leenhouts. Miriam Laumen en Petra Brom en is sa men met de dames van Terneu zen ingedeeld in de 3e divisie poule B. Traditie voor de judoclub Honteuisse van onze sportmedewerker KLOOSTERZANDE - De or ganisatie van de Zeeuwse kampioenschappen judo zijn een jaarlijkse hoogtepunt bij de judovereniging Hontenis- se uit Kloosterzande. Het is zo langzamerhand een tradi tie geworden, want voor de vijftiende keer op rij wordt aan deze judoclub de organi satie toegekend. Een teken van onbegrensd vertrouwen van de andere Zeeuwse ver enigingen om één van de grootste toernooien aan llon- tenisse toe te vertrouwen. De sporthal Den Dullaert van Hulst is morgen zaterdag i het decor van circa 250 Zeeuwse judoka's: van jeugd tot en met. senioren. Voorzitter Bennie van Bun der van de judovereniging Hontenisse is er trots op dat juist zijn club dit toernooi de laatste vijftien jaar op zich heeft genomen. „Het is inmid dels traditie bij onze vereni ging. hoewel we ons realiseren dat we er vooraf heel wat uur tjes van voorbereiding in ste ken." De overige Zeeuwse clubs hebben er nooit bezwaar te gen gehad dat Hontenisse het toernooi kreeg toegewezen. „Dan heb je toch voldoening van je werk. Het is in principe elk jaar een stilzwijgende overeenkomst. Het is nog al tijd zo. dat de meeste vereni gingen aan de 'overkant' zit ten. maar ze hebben er kenne lijk geen problemen mee om elk jaar weer naar Hulst te ko men." Behalve de toernooien van de judoverenigingen Reimers- waal en Breskens mogen de Zeeuwse kampioenschappen tot het derde grote evene ment in deze regio gerekend worden. „Reimerswaal en Breskens hebben deelnemers van buitenaf, uit Brabant en Belgie. Ons toernooi is van zelfsprekend een Zeeuwse aangelegenheidvertelt Van Bunder. „Na een terugval van enkele jaren is het deelnemersveld weer in aantal gestegen. De belangstelling neemt weer toe. Het lijkt allemaal op een routineklus, maar als organi satie moet je blijven waken voor onverwachte gebeurte nissen." Vrijwilligers De judovereniging Hontenis se zet ook dit jaar weer een groep van 25 vrijwilligers in Hoofdscheidsrechter is Cor Sol uit Terneuzen. die wordt geassisteerd door tien hulp- scheidsrechters. Van Bunder „Het bemannen van de wed strijden met voldoende aan scheidsrechters is altijd een hele klus. De arbitrage moet eigenlijk uit Zeeland komen, maar dit jaar hebben we ge lukkig ook nog enkele Bra banders kunnen strikken." Voor de organisatoren begint het toernooi overigens al op vijdagnacht. als de judomat- ten moeten worden gelegd. „We hebben vrijdagavond in Den Dullaert nog te maken met zaal voetbal wedstrijden. Dat betekent eigenlijk, dat we pas rond één uur 's nachts de matten kunnen leggen. We zorgen er altijd voor dat we op zaterdagmorgen om acht. uur alles in gereedheid hebben", aldus de voorzitter. In elke categorie verschijnen zaterdag de sterkste deelne mers aan de start. „Met uit zondering van Marion van Dorssen. Zij heeft in deze pe riode meestal net een paar zware toernooien achter de rug", weet Van Bunder. Deelnemers Behalve de voorzitter beho ren secretaris Wim Verhoe ven. Gerbert Jansen. Achiel Seys. Peter Meulblok en trai ner Ronald Smits tot de orga nisatoren van deze Zeeuwse judokampioenschappen. Zij zijn met een aantal vrijwilli gers verantwoordelijk. Ook de vijftiende keer zal er weinig fout kunnen gaan. want de ju dovereniging Hontenisse is de komende jaren (nog) niet van plan om het toernooi kwijt te raken. Zelf levert Hontenisse overigens een twaalftal deel nemers. De jongste judoka's beginnen zaterdag om 10.00 uur met de wedstrijden. Daarna wordt het toernooi om 12.00 uur ver volgd met de oudere jeugd. De senioren komen omstreeks 14.00 uur op de mat. De prijs uitreiking is om 16.30 uur. tInemer aan voorwedstrijden extra klas libre in Hulst Voorzitter Bennie van Bunder (rechts) en trainer Ronald Smits van de judovereniging Honte nisse. fotoCamileSchelstraete r C KENS - De viering van stigjarig bestaan van de rs' vereniging Schelde- n wordt morgen (zater- vaJ> een bijzondere wijze af- ssien. De hele vereniging 3reikl daarvoor in de voor- Vl1naar Brugge, waar in het nc^ciaal Olympisch Zwem- jr- :oor de jubilerende club ote internationale zwem- ^-ijd wordt gehouden. natuurlijk fantastisch liin een dergelijke omge- [e kunnen presenteren", fecretaris Adrie Vinke van lestroom enthousiast kader van de jubileumvie- le ronden dit jaar al diverse Jeiten plaats. Bestuurslid Svan de jubileumcommis- gda Boidin-Cambier: „We heeti de Zeeuwse zomerkam- ichappen georganiseerd frankrijk aan wedstrijden nomen. Verder was de jiddag met een barbeque jlletjes voor de kinderen jicces. En ook de feest- «die uitliep op een grote AH van enkele honderden le- n oud-leden en de jubi- mbejceptie vormden hoogte- De wedstrijden in Brugge moe ten het klapstuk worden, temeer omdat de wedstrijden een uiter mate sterke bezetting kennen. Van Belgische zijde komen na melijk BZK Brugge (met enkele kandidaten voor Barcelona). SOS Gent, UZKZ Zwevegerrt en OSC Oostende aan de start. De Zeeuwse inbreng wordt ge vormd door het Terneuzense De Schelde, de succesvolle ZC Koe wachten twee ploegen van de or ganiserende vereniging. Een deelnemersveld dat de thuisha ven van Scheldestroom, het Oostburgse sportcomplex De Veerhoek. onmogelijk kon ber gen. Het bad. waar normaal de wedstrijden en trainingen plaatsvinden, telt slechts vier banen. Te weinig voor een derge lijk evenement. Medewerking Het „thuiszwemmen" dreigt trouwens toch problemen op te leveren, want wat de toekomst het niet overdekte zwembad in Breskens brengt na de mislukte privatisering, is nog uiterst on zeker. Het zwembad in Brugge, bekend onder de naam Olym- piabad. is de eenmalige, ideale uitwijkplaats. Het staat zaterdagavond vanaf zes uur ter beschikking, waarna om zeven uur de wedstrijden be ginnen. „Een schitterende ac commodatie voor een dergelijk evenement", zegt Adrie Vinke. „Een 50 meter-bad met acht ba nen en elektronische tijdwaar neming, En we krijgen er werke lijk alle medewerking' die we maar kunnen wensen." „Het aanbod heeft ons overwel digd". verwondert Magda Boi- din zich achteraf nog steeds. „Diverse kleedruimten, verga derzalen. cabines, tot en met een bemande garderobe staan' tot onze beschikking". De zaken worden groots aangepakt, want van de tribunes, waar ruim vier honderd toeschouwers een plaats kunnen vinden, wordt een deel gereserveerd voor de eregasten. Die worden ontvan gen in een speciaal daarvoor in gerichte VIP-ruimte. „We hebben provinciale en ge meentelijke bestuurders uit bei de landen uitgenodigd de wed strijden te bezoeken Schelde stroom timmert de laatste tijd behoorlijk aan de weg en inter nationale contacten zijn in dat verband belangrijk. Sport ver broedert tenslotte", zegt Adrie Vinke, met de ervaringen die Scheldestroom in een eerdere bloeiperiode op dat gebied op deed in het achterhoofd. Glorieperiode De club maakt op dit moment weer zo'n glorieperiode door dankzij de voortreffelijke presta ties in eigen provincie en ver daarbuiten. „Het gaat bijzonder goed met de club. Er is nog steeds groei, een prima kader, veel enthousiasme en zowel kwantitatief als kwalitatief tel len we mee", vindt Magda Boi- din. „Het belangrijkste is echter de saamhorigheid binnen de ver eniging Er wordt geen onder scheid gemaakt tussen toppers en mindere zwemmers. Iedereen is voor ons gelijk, dat is de kracht van de club Daarom zullen er zaterdag drie afgeladen bussen richting Brug ge vertrekken, waar zo'n 120 van de 140 zwemmende leden van Scheldestroom aan de start ko men. „We zwemmen eerst een aantal series voor onze jeugd, waarna de grote wedstrijden be ginnen." Die bestaan in verband met de tijd uitsluitend uit sprintnum mers in alle groepen, zowel indi vidueel als in estafettevorm. Via een puntentelling wordt vervol gens een klassement opge maakt. Aan een prognose wenst Adrie Vinke zich met te wagen. „Maar ik denk dat we er als club goed voor de dag zullen komen." Ze ker is m elk geval dat de 4x50 meter vrije slag damesploeg van Scheldestroom een belangrijke troef zal vormen. Het team. dat bestaat uit Sarian Kosten. Ryan Verplanke. Annabel Kosten en Ilse de Jonge, is in een grootse vorm en was afgelopen week tij dens het Tonnie Leijnse-zwem- toernooi goed voor een Zeeuws record. De wedstrijden, waaraan door ruim 200 zwemmers en zwem sters wordt deelgenomen, staan onder leiding van het ervaren ju rylid Thomas Cambier. Aan ju ryleden was trouwens geen ge brek. want velen meldden zich spontaan aan toen bekend werd op welke lokatie de wedstrijden zouden plaatsvinden. „Dat bewijst eens te meer dat we met de afsluiting van ons jubi leum een uniek gebeuren in huis hebben gehaald zo besluit ver zekert Adrie Vinke. EUZEN - Voor het vierde S~^Hlaat zaterdag in Terneu- ,%S't Petrus Hondius Trim- AtOjijp de trimloopkalender. van de rijks- „ngemeenschap hopen het .1 van vorig jaar (toen ver- Hn bijna 200 deelnemers i start) te continueren en ien> er dan ook alles aan ge- im van hun trimloop iets Iers te maken. v|lei van de Petrus Hon- Hmloop is dat eigenlijk ie- i van de scholengemeen- zijn of haar steentje bij- Het blijkt voor de orga- daarom mogelijk het pent net dat beetje extra ■■nee te geven dat nodig is het brede aanbod van Itrimlopen uit. te komen. hs gaat iedereen niet al- let een herinneringsvaan- ir huis. we kunnen ook alle deelnemers een prijs overhandi gen", vertelt Jan van Gullick, de woordvoerder van de organisa tie. Die prijzenpot hebben de or ganisatoren deels te danken aan het 'wervende' werk van de brugklassers van het Petrus Hondius. Door de sponsoring van het plaatselijke bedrijfsleven kan het Petrus Hondius de eerste drie in elk klassement verder nog een waardevolle prijs in het vooruitzicht stellen. „Dat geldt ook voor de dames, want die worden over het algemeen nogal eens vergeten", verduidelijkt Van Gullick. De Petrus Hondius Trimloop gaat om 15.00 uur van start. In schrijven is mogelijk vanaf 14.00 uur in de kantine van de Rijks scholengemeenschap aan de Zuidlandstraat in Terneuzen. De afstanden zijn i, 2,5, 7,5 en 15 kilometer. ?e biljartmedewerker T - Vijf dagen voor de |an de nationale voorwed- jn extra klas libre, die za- jen zondag in De Smickel (list worden gehouden, Jo Blommaert nog van De mededeling dat hij ijn elubmaat Hessel van kom, Marijn Geirland uit jizen en Bram de Kraker ek een poule vormt in de- prronden, komt als een ping: „lk had verwacht 5 in Zuid-Beveland moes- leien. Maar zo dicht bij I wel lekker, ja", reageert gt veel. zoniet alles over de Ing waarmee één van de llers van de Hulster Biljart jHBC) in deze voorwed- h aan de start staat. Maar (teert al op voorhand: „Ik jt druk op mijn werk" en geplaatst zou worden, ga (niet naar de nationale fi- Het hoeft voor Blom- Sniet meer zo nodig, lijkt 1 jwel eens anders geweest. 5 bij zowat alle oudere bil- juit Hulst lag ook voor de ge Blommaert de basis- jng in het (Groot) patro- De broeders van Huijber- 6e dat instituut runden, ii menig biljarter aan de i1 clubs afgeleverd. Talen aar ook minder begaafde pmmaert hoorde min of in de eerste categorie (Bovendien had hij het iel van een 'eigen' tafel, iuis, maar in De Dubbele een hotel dat door zijn rerd gedreven, „Daar kon id terecht om zelf te spe- feel kijken naar de sterke jvan toen. Prudent Freij- Richard Lampo. waren eontwikkeling van de jon- pimaert. op dat moment so belangrijk Jeugdig en- asme en leergierigheid jrden al gauw. amper 18 j het klein spel al aardig de knie en vloeiden de se ll 100 en meer caramboles latig uit de keu. En ook de kngs de band. door veel en (nog meer) oefenen zelf perd. kende weinig gehei- eer. opt itskampioenschappen en lelijke finales volgden el- het regelmaat op en een Btionale optredens beves- I de kwaliteiten van de ir biljarter. Jo Blommaert pweg om een aardige car- Adrie Vinke verzekert: „De afsluiting van het jubileum van Scheldestroom wordt een prachtig festijn." foto Camile Schelstraete rière op te bouwen. Tot dat hij er na het Nederlands kampioen schap libre overgangsklas in Tuitjenhorn van de ene op de an dere dag mee stopte. Blommaert „Ik herinner me nog dat ik 's woensdags naar dat kampioenschap vertrok en 's maandags pas terug was in Hulst. .Op zich niet. zo erg. want als je fanatiek bezig bent tel je dat. allemaal niet. Maar wat ik daar zag begon me tegen te ste ken: jonge gasten, vergezeld van hun aanhang en hun trainer. Die waren wel zó professioneel be zig. dat hoefde voor mij niet meer. Ik was er ineens op uitge keken." Jo Blommaert stopte abrupt. Achteraf denkt hij dat ook een zekere verzadiging heeft meege speeld in dat besluit: „Je was al tijd wel ergens naartoe onder weg. Of aan het trainen. Ik kon het ineens niet meer opbrengen. De ambitie was weg." Toeschouwer Tien jaar lag hij stil. Nog wel lid van HBC was hij in het clublo kaal alleen een oppervlakkig toeschouwer. „Maar je weet hoe zoiets gaat. Je kijkt eens naar een partijtje, zegt langs je neus weg eens een keer hoe een bal gemaakt moet worden. Het spel letje laatje toch niet los. je blijft er altijd bij betrokken." Jo Blommaert liet zich dus op een gegeven moment overhalen om opnieuw te beginnen. Een brief aan de biljartbond werd ge honoreerd met indeling in de ex tra klas libre en Blommaert was weer bezig. Wel veel meer ont spannen dan vroeger overigens. Na een aanlooptijd bleek „de se rie" er nog altijd in te zitten en werden „de rappèls" weer zui verder. Hij schreef ook weer in voor de titeltoernooien en nationale voorwedstrijden. Vorig jaar werd dat optreden in Hoogerhei- de afgesloten met een gemiddel de van bijna 20. Hij verwacht dit weekeinde in Hulst ongeveer hetzelfde te presteren. Zonder extra training vooraf overigens. Hij besluit: „Het is in zekere ma te toch een beetje een loterij, We kunnen allemaal winnen... en verliezen. Maar erg is dat laatste niet direct. Het is voor mij een aardigheidje, meer niet." Jo Blommaert: „Je moet biljarten maar zien als een aardigheidje." foto Camile Schelstraete aar uitziet hebben we een beste kans foto Camile Schelstraete Mare Moens: „Zoals het er nu om te promoveren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 41