Hulpvraag kinderen verdubbeld Schouwen-Duiveland kent veelheid aan paddestoelen PZC "DA-top schuift le schuld naar erkeerde mensen SBK viert Dag van de Kunstuitleen Felle kritiek raad op wethouder na strop vismijn Colijnsplaat Nieuw project vult de thuiszorg voor zwakzinnigen aan provincie 11 /z Zeeland indirect effect campagne tegen kindermishandeling VRIJDAG 1 NOVEMBER 1991 ionze verslaggeefster DDELBURG - De campagne er sommige geheimen moet a|raten' heeft bij de Kinder- en 3l gdtelei'oon in Zeeland al een eijne verdubbeling van het ^]tal contacten over kinder- ^e,handeling veroorzaakt. In tember begon de landelijke npagne, die zich op twee ma nen tot het publiek richt. Het Kinciaal Samenwerkings- and Jeugdhulpverlening J) heeft de actie opgevangen de eigen voorlichtings- en pverleningscampagne, die .nderhalf jaar loopt. nfle landelijke campagne wor- i kinderen die te maken krij- C met wat voor vorm van kin mishandeling dan ook, aan- :elpoord daarover te praten [■Iemand in hun omgeving die ze vertrouwen. Kunnen ze die niet vinden, dan staat er een spe ciaal telefoonnummer open van 14.00 tot 20.00 uur. Het nummer 06 - 8400 kost de kinderen 3 cent per minuut. De overige 37 cent komt tot juli 1993 uitdecampag- nepot. Achter de lijn zit een net werk waardoor bellers automa tisch worden doorverbonden met de Kinder- en Jeugdtele- foon in hun eigen provincie. Die biedt niet alleen een luisterend oor maar ook de zekerheid dat kinderen serieus genomen wor den, meestal het begin van de oplossing. Signalen [arine maakt Tfee bommen ischadelijk Hl HELDER (ANP) - Het mari- 3hip Hr. Ms. Vlaardingen donderdag op de Noordzee rae' grote geallieerde vlieg- ^[bommen uit de Tweede We- i'jjoorlog onschadelijk ge blikt. Dit is door de marine- uiichting meegedeeld. Vderdagmorgen werd voor de K' wse eilanden een Ameri- se bom van 2.000 pond tot £|ploffïng gebracht, 's Middags Vjd tijdens routinewerkzaam- njjen een Engelse bom van 500 op de zeebodem ontdekt, nliat dit explosief dichtbij een 45Bepvaartroute lag is het ver- t$tst en door duikers onscha- jjk gemaakt. n vontrole 'omfietsen ibri ÜDEKERKE - De rijkspoli- Walcheren heeft donderdag- tend bij een bromfietscon- 1 e aan de Hogelandseweg in idekerke tegen zeven perso- een proces-verbaal opge bikt. Hun bromfietsen had een defecte voorrem, maak- —iteveel lawaai of de bestuur- i droegen geen valhelm. In ial werden zevenentwintig mfietsen gecontroleerd. Als kinderen in hun omgeving wel een vertrouwd persoon kun nen vinden, is het zaak dat hun signalen ook adequaat worden opgevangen. Daarom is er ook voor volwassenen een speciale telefoonlijn opengesteld: 06 - 8381. Mensen die in aanraking komen met hulvragen van kin deren of een vermoeden hebben van kindermishandeling kun nen tijdens de campagne des kundige informatie krijgen die verzorgd wordt door de Stich ting Correlatie. Het effect van de campagne, dat vanaf medio 1992 onderwerp wordt van wetenschappelijk on derzoek door de Vrije Universi teit in Amsterdam, lijkt voorlo pig nog indirect. Reclamespots op de televisie, posters op sta tions en informatie in tijdschrif ten hebben voor Zeeland geen grote run op het campagnetele foonnummer veroorzaakt. De verdubbelde hulpvraag door mishandelde kinderen kwam via het normale nummer van de kindertelefoon. Snel De campagne die het PSJ sinds anderhalf jaar voert gaat ge woon door. Het hulpverlening netwerk, met als meldpunten de Raad voor de Kinderbescher ming en het Bureau Vertrou wensartsen, voorziet in een snel le hulpverlening zodra een kind of zijn omgeving signalen van mishandeling doorgeeft. De voorlichtingscampagne richt zich op mensen die- in hun be- toep met kinderen te maken krijgen. Inmiddels heeft het PSJ in Zeeland voor 600 mensen een training verzorgd in het herken nen van signalen van mishande ling en incest. Bovendien is op grote schaal een toegankelijke wegwijzer verspreid. Ramondt, W-Z-Vlaanderen: bnze verslaggever jt Post ma ÜTBURG In de ijver het iivvs CDA te saneren, gaat provinciaal partijbestuur boekje ver te buiten. De iwe voorzitter van de CDA- iling West-Zeeuwsch-Vlaan- in, oud-statenlid J. Ra- Kll, wil die opvatting niet [er voor zich houden. Het kt Ramond vooral dat het uur de verziekte sfeer bin- hel CDA-Zeeland denkt te pen zuiveren door net te n alsof een dissidente 'groep vier' de meeste blaam treft, nondt zegt nadrukkelijk na- is zijn afdeling te spreken, )p het standpunt blijft staan het provinciaal CDA-be^ Ir zelf de meeste steken heeft n vallen. Dat bestuur, zo fchet verwijt nu, legt ten on- Ite de zwarte Piet bij de vier Enleden die zich dit jaar, bij prming van het nieuwe pro- febestuur. hebben verzet te- bestuursdictaten. De vier ;nleden weigerden zich toen te leggen bij de benoeming de omstreden oud-gedepu- Öe J. Ventevogel tot fractie- jr en bij de benoeming van onervaren' L. Nederhoed- jtra tot gedeputeerde, ventevogel 'vrijwillig' uit de enfractie vertrekt, wil het jinciaal CDA-bestuur - zoals ind - dat ook diens directe nstrever. de 'onverzoenlijke' (gedeputeerde mr. J. De Boe Rtatenzetel inlevert. Daar-, it dreigt het bestuur ook an- statenleden, met name het lidente' trio Adan. Chris- nse en Coppoolse, de wacht Jte zeggen, wanneer die niet jven zich loyaler op te stel- Daarmee volgt het provin ciaal CDA-bestuur een advies van de onderzoekscommissie Van Dijk. Te hard Ramondt vindt dat advies 'veel te hard'. Hij heeft het idee dat de onderzoekscommissie al te gre tig de oren heeft laten hangen naar verhalen van bestuursle den. Hij stelt vast dat eraan voorbij is gegaan dat in het re cente verleden juist andere sta tenleden van een deloyale hou ding blijk gaven. „Het is van de gekke dat het bestuur de indruk laat voortbestaan dat Adan, Christiaanse en Coppoolse on der curatele worden gesteld, sta tenleden die een meer dan ge middelde kwaliteit en inbreng hebben. Uit het rapport van de commissie Van Dijk blijkt dat ze terecht signaleerden dat Vente vogel niet de aangewezen figuur was." Ramondt erkent dat het trio in de staten tegen de benoeming van Nederhoed-Zijlstra tót gede puteerde heeft gestemd. „Ze vonden dat ze er minder ge schikt voor was. Maar het is mij niet gebleken dat ze haar, nadat ze eenmaal benoemd was, onvol doende hebben gesteund. De drie hebben bovendien naar de partij toe steeds open kaart ge speeld. Dat kan van sommige anderen niet altijd gezegd wor den." Hij doelt daarbij met name op de manier waarop de twee oost- zeeuwsvlaamse statenleden P. Everaert en Th. Baert jarenlang actie voerden tegen de gedepu teerde die de fractie jarenlang 'domineerde', de tegenwoordige burgemeester Barbé. „Uit hun stemgedrag bleek dat ze hem niet steunden." Ramondt ver wacht niet dat het goed komt binnen het Zeeuws CDA wan néér het bestuur niet eerst de hand in eigen boezem steekt. In tegendeel. zoals het bestuur nu opereert gooit het volgens hem alleen maai' olie op de golven. Verbree kan dan nog het excuus aanvoeren dat hij nog niet zo lang in functie was. Maar. bena drukt Ramondt. dat geldt niet voor de anderen. De west- zeeuwsvlaamse CDA-voorzitter vindt dat het bestuur zich zo dient op te stellen dat 'zoveel mogelijk fractieleden binnen de boot kunnen blijven'. „Het is een pijnlijke affaire dat onze Hen- riëtte (Remijn-de Badts, red) al uit de statenfractie is gestapt. Het is nog pijnlijker dat men dat allemaal kennelijk niet zo erg vindt." De ruimte van de kunstuitleen in de Middelburgse Kuiperspoort. foto Wim Riemens van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Wie op zoek is naar dat originele cadeautje voor de vrouw of man die alles al heeft, krijgt er zaterdag 9 no vember, de Dag van de Kunstuitleen, twee mogelijkheden bij. Op die dag wordt de Nationale Kunstbon gepresenteerd, waar mee de ontvanger een abonnement op een kunstuitleen in de buurt kan nemen. De Stichting Beeldende Kunst Zeeland (SBK) aan de Kuipers poort in Middelburg viert die zaterdag de dag van de kunstuit leen met lezingen en de presentatie van drie door Zeeuwse kun stenaars speciaal ontworpen vazen. De vazen zijn gemaakt in een oplage van tien stuks. Wie enkele honderden guldens over heeft voor een bijna uniek cadeau kan dus zaterdag zijn slag slaan. De SBK liet vorig jaar ook al drie vazen ontwerpen. Uiteraard kre gen dit jaai- drie andere kunstenaars, Jan van Leeuwen, Barbara Jean en Arie Berkulin, de kans hun kunst op deze manier aan de man te brengen. Docent kunstgeschiedenis Ton van Kempen uit Maastricht ver zorgt twee verschillende lezingen in het gebouw aan de Kuipers poort. Om 11.00 uur spreekt hij over fotografie. De geschiedenis van de fotografie komt aan de orde: van het prille begin waarin schilders als Degas, Gauguin en Toulouse Lautrec zich door de nieuwe techniek lieten beïnvloeden, via het werk van beroemde fotografen als Man Ray, Cartier-Bresson en Diane Arbus naar de hedendaagse kunstenaars die de fotografie gebruiken als onder deel van hun werk. De Nederlandse identiteit in de kunst komt om 14 00 uur aan de orde. Bestaat er zoiets als Nederlandse kunst? Wat is de grote kwaliteit van de Nederlandse schilderkunst? Die vragen zal Van Kempen zichzelf stellen. In zijn antwoord zullen zeker Vermeer, Saenredam, Mondriaan en Rietveld een belangrijke rol spelen; In het gebouw van de SBK is verder een tentoonstelling van werk van Zeeuwse kunstenaars. De kunstwerken, en dat geldt overi gens ook voor de vazen, zijn nog tot 1992 te koop met een provin ciale subsidie van twintig procent. Onderzoek li D. J. Kuijs voltooid van onze verslaggeefster Maaike van Houten ZIERIKZEE - Met het gereed komen van het onderzoek 'De paddestoelen van Schouwen- Duiveland' van W. D. J. Kuijs uit Goes, schiet het met de in ventarisatie van de padde stoel in Zeeland aardig op. Al leen Walcheren en Noord-Be veland moeten nog. Kuijs is daar nu al regelmatig te vin den en dat betekent dat het boek eraan komt. Op Schouwen-Duiveland heeft Kuijs door eigen waarne ming en literatuurstudie een opvallend groot aantal soor ten paddestoelen gevonden. 781 over de periode van 1950 tot 1990. Dat is bijna een kwart van alle in Nederland bekende soorten. Eerder deed hij een dergelijke studie op Zuid-Be veland en daar bedroeg het percentage 'slechts' 19 per cent. Kuijs vertelt dat op Schouwen-Duiveland meel soorten voorkomen doordat het voormalige eiland een groot aantal verschillende bio topen heeft. Uitgestrekte dui nen, binnenduinrandbossen, vroongronden en dennenbos sen, om er enkele te noemen die op Zuid-Beveland ontbre ken. De paddestoeldeskundige uit Goes is inmiddels aardig ver trouwd met de wereld van de paddestoel. Hij kent een groot aantal soorten uit zijn hoofd, maar niet zelden moet hij een paddestoel meenemen naar zijn tot laboratorium omge bouwde slaapkamer. Daar legt hij de paddestoel onder zijn microscoop en determi neert de plant aan de hand van zijn parate kennis, maar ook aan de hand van wetenschap pelijke studies over zijn objec ten. Zure regen In zijn algemeenheid is Kuijs niet vrolijk over de toestand waarin de paddestoel ver keert. De zogenoemde sym- biotën hebben het het zwaarst, want die leven samen met bomen. Door de zure re gen wordt de grond te zuur voor de boom en kan ook de paddestoel het niet lang trek ken. Althans, dat is de opvat ting van leken, zegt Kuijs. want het wetenschappelijk be wijs voor die stelling is nog niet geleverd. De heer Kuijs neemt de stand van zaken op bij paddestoelen in de Westhoek. foto Pieter Honhoff De paddestoelen die van dood hout leven, hebben het daar entegen een stuk makkelijker. Er is meer dood hout te vin den, constateert Kuijs, en ook door veranderde opvattingen over beheer - dode takken laat men liever liggen - blijft er vol doende basis voor de padde stoel. Kuijs is niet de eerste hobbyist die paddestoelen op Schou wen-Duiveland observeert. Dankbaar maakte Kuijs ge bruik van dagboeken van voorgangers, die net zo nauw gezet aan het werk zijn ge weest. Een van hen, Kees An- driesse. constateerde reeds in 1930 dat Schouwen voor my- cologen. zoals de deskundigen officieel heten, 'reuze' was. Dat zou Kuijs hem zo na kunnen zeggen: met veel plezier heeft hij het werk gedaan op Schou wen-Duiveland. En nutteloos is de hobby niet: alle gegevens gaan naar het bio-geografisch infocentrum in Arnhem, waar professionals dankbaar gebruik maken van het monnikenwerk van de mensen uit het veld. Dr C. Bras van het rijksherbarium in Leiden is over die arbeid meer dan tevreden. In het voorwoord van Kuijs' studie schrijft hijdat als de auteur en zijn vrienden zo doorgaan, Zeeland mycologisch gezien de best bekende provincie van Nederland wordt. Daar is Kuijs best trots op. 'De paddestoelen van Schouwen- Duiveland'. W- D. J. Kuijs. 208 blz. tekeningen N Kuijs. uitgegeven in eigen beheer, prijs exclusief ver zendkosten 15 gulden. van onze verslaggever KORTGENE - De gemeente raad van Kortgene heeft ernsti ge kritiek op het financiële be leid van de gemeentelijke vis mijn in Colijnsplaat. Vooral de lakse controle op de krediet waardigheid van afnemers is de raad een doorn in het oog. Tij dens de algemene beschouwin gen donderdagmiddag waren de partijen niet mals met hun kritiek op verantwoordelijk wethouder drs G. Kraaijeveld. Het had niet veel gescheeld, liet de PvdA-fractie dreigend we ten, of de socialisten hadden het vertrouwen in de wethouder opgezegd. Een groot deel van de beschou wingen werd overschaduwd door de perikelen rond gemeen telijke vismijn. Die dreigt door het faillisement van een afnemer minstens enkele tienduizenden guldens mis te lopen. In het erg ste geval kan de mijn zelfs voor 90.000 gulden het schip ingaan. Met name de PvdA-fractie ver weet wethouder Kraaijveld don derdag, dat hij veel te laat heeft gehandeld. „U had al veel eerder aan kunnen zien komen dat het mis ging met die handelaar. U bent tekort geschoten in uw con- Bedrijfsgerichte aanpak nodig bij Dienstenbond MIDDELBURG - De leden van de Dienstenbond FNV in Mid den- en Noord-Zeeland vinden dat hun bond meer aandacht moet besteden aan het werk binnen de bedrijven. Tijdens een discussie-avond in Middel burg formuleerden zij dit stand punt. In de bond is een discussie gaande over de strategie voor de toekomst. De Dienstenbond FNV richt zich nu op drie fronten: afdelingen, bedrijven en dienstverlening. De bond heeft haar leden in het ka der van de bezinning op het functioneren van de organisatie een aantal mogelijkheden voor gelegd: doorgaan op de oude voet. versterking van de dienst verlening. concentratie op be drijfstakken in plaats van indivi duele bedrijven of een meer be drijfsgerichte aanpak. De leden in Midden- en Noord-Zeeland kozen voor de laatste mogelijk heid. Het congres van de Diensten bond FNV stelt de nieuwe stra tegie in december vast. Winkeldieven aangehouden ZIERIKZEE - De rijkspolitie van Schouwen-Duiveland heeft woensdagmiddag in Renesse drie jongemannen uit Utrecht aangehouden die eerder op de dag geld en goederen hadden ontvreemd uit diverse winkels in Zierikzee. Het gaat om de 19-ja- rige M„ de 20-jarige B. en de 21- jarige S. trole en u bent tekort geschoten in het overleg met de vismijn-di rectie. Als u tijdig had ingegre pen. had dit alles voorkomen kunnen worden", aldus fractie voorzitter J. de Looff. Ook vanuit het CDA was er kri tiek. „U bent veel te lang alleeh geïnteresseerd geweest in hoge omzetten", verweet fractievoor zitter J. Weber de wethouder. „Dit. is nu een schoolvoorbeeld van hoe het niet moet," Wethouder Kraaijeveld hield de raad voor dat de scherpe kritiek maar voor een deel terecht is. „Ik was misschien wat te laa.t met mijn reactie, dat geef ik toe. Maar als we meteen alle handel met deze handelaar hadden stopgezet, zaten we nu met een nog grotere schuld." Daarbij, verklaarde Kraaijeveld. 'blijft het handelen nu eenmaal niet zonder risico's'. Over het bedrag dat de vismijn eventueel nog te rug kan verwachten, durfde hij zich niet uit te laten. „Het kan niets zijn, het kan enorm mee vallen, ik weet het niet." De gemeenteraad ging donder dag akkoord met de door het col lege voorgestelde belastingver hogingen voor 1992. Dat bete kent dat volgend jaar de riool-af- voerrechten met twintig en de afvalstoffenheffing met dertig gulden omhoog gaan. Ook gaan toeristen een kwartje meer be lasting per dag betalen. Een voorstel van Gemeentebelan gen. SGP en CDA-raadslid J. Weber om deze drie belastingen nog forser te verhogen haalde het niet. Grondgebied slot van pagina 9 land prijs moeten geven en zou de grens worden verlegd naar de Schelde-Rijnverbinding. Maar het kostte de Zeeuwse bestuur ders gisteren nauwelijks moeite dit de bewindsvrouw uit het hoofd te praten. Wel bleek de staatssecretaris zeer geïnteresseerd in mogelijk heden tot samenwerking tussen de provincies Zeeland. Noord- Brabant en Limburg. Dek kon haar melden dat wellicht binnen een jaar al de intentie tot samen werking zal worden vastgelegd. Maar die samenwerking zal zich. wat Zeeland betreft, beperken tot projecten 'waar de praktijk om vraagt', zoals in de energie- en de afvalverwerkingssector. Bovendien wenst Zeeland min stens zo intensief samen te werken met de aangrenzende provincies in België. De staats secretaris deelde mee daar geen enkel bezwaar tegen te hebben. En nu de staatssecetaris er toch blijk van gaf dat het rijk. ook op intergemeentelijk niveau, sa-, menwerking op prijs stelt, wilde Dek de kans niet voorbij laten gaan om op de samenwerking tussen Vlissingen en Middel burg te attenderen. De twee ge meenten hunkeren naar erken ning als stadsgewest. Dek: „Dan mag je van het rijk verwachten dat het daaraan tegemoet komt." van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Ouders en ver zorgers van thuiswonende ver standelijk gehandicapten in Midden- en Noord-Zeeland heb ben meer mogelijkheden de zorg te delen. De zwakzinnige ninternaten Vijvervreugd in Middelburg en Huize Den Berg in Goes hebben samen met de stichting Sociaal Pedagogische Dienstverlening Zeeland (SPDZ) een breed project voor thuiszorg opgezet als aanvul ling op de bestaande thuiszorg. Het project wordt betaald uit de zogenaamde 2 procent-regeling, Instellingen in de gezondheids zorg mogen, in een poging de al gemene wachtlijstproblematiek wat te verlichten, twee procent van hun capaciteit extra invul len op voorwaarde dat er geen investeringen voor worden ge daan, Voor Vijvervreugd en Den Berg samen zou dat neerkomen op 8 extra interne plaatsen sa men. Voor het bedrag dat ermee gemoeid is, zes ton op jaarbasis, kunnen in het thuiszorgproject veel meer mensen worden gehol pen, zo is de redenering. Boven dien kunnen betrokkenen, veel meer dan bij een interne plaat sing, zorg op maat krijgen Het project Thuiszorg is begon nen met een zo breed mogelijk pakket aan mogelijkheden. Al lereerst is er praktische thuis zorg waarbij in de zorg voor ver standelijk gehandicapten ge specialiseerde verzorgenden thuis bepaalde taken van de ou ders overnemen. De hulp kan va rieren van een paar uur per week tot een aantal dagdelen en van incidentele oppas tot regelmati ge bezigheidsbegeleiding. Logeerge/.innen Helemaal nieuw in Zeeland zijn de logeergezinnen. Maximaal ze ven dagen per maand kunnen ouders hun verstandelijk gehan dicapte kind onderbrengen bij een gezin waar één van de ou ders is opgeleid in de zwakzinni genzorg. De projectstuurgroep zoekt nog gastouders, die 140 gulden per etmaal krijgen voor deze vorm van opvang. De eigen bijdrage voor een logeerpartij bedraagt tien gulden per dag. Ook de dagverblijven doen in het project mee in de vorm van zaterdagopvang. Uitgangspunt is dat gezinnen met een verstan delijk gehandicapte ook activi teiten moeten kunnen onderne men waarbij het moeilijk of on mogelijk is het zwakzinnige ge zinslid mee te nemen. Eens per maand vangt een aantal dagver blijven van 9.00 tot 17.00 uur- thuiswonende gehandicapten op. De gezinnen zelf betalen per zaterdag vijf gulden. Noodopvang Ook noodopvang kan binnen het project snel en doelmatig worden geregeld. Zodra er in de gezinssituatie iets verandert door ziekte of andere onver wachte calamiteiten, kan via het project tijdelijke opvang in een instelling of tijdelijke verpleging thuis worden geregeld. Boven dien bemiddelt en regelt het pro ject in de mogelijkheden voor thuiswonende verstandelijk ge handicapten om gebruik te ma ken van gespecialiseerde voor zieningen binnen de internaten en dagverblijven, zoals snoezel- ruimten en zwembaden. Het project wordt begeleid door een stuurgroep waarin, behalve de initiatiefnemers, ook de dag verblijven en ouderverenigingen zitting hebben. Ineke Boonstra van de SPDZ in Middelburg coördineert, vraag en aanbod ih de hulpverlening. Tijdens de themadag van de Fe deratie van Ouderverenigingen van verstandelijk gehandicap ten. morgen (zaterdag) in het Goese Lyceum in Goes, zal het thuiszorgproject worden geïn troduceerd. De stuurgroep heeft brochures verspreid over alle ge zinnen met een verstandelijk ge handicapte, die bekend zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 33