Twijfels Kamer over cellentekort PZC PZC Boswandeling met Gorbatsjov commentaar Luisteren naar Britse Troonrede Jeltsin dreigt eigen staatsbank te stichten China ontkent hulp bij opbouw kernwapenarsenaal Iran Onveilig Zeeland Lastige Antillen binnen- en buitenland VRIJDAG 1 NOVEMBER 1991 Steekproeven Rekenkamer volgens Kosto op verkeerde moment Ministerie klaar om aanvulling ziekengeld per wet op te schorten Uitstel halvering vervoersvergoeding voor gehandicapten Reiskosten DEN HAAG (GPD) - Alleen de PvdA in de Tweede Kamer ac cepteert volmondig de bewe ring van staatssecretaris Kosto (justitie) dat de leegstand van cellen niet groter is dan abso luut noodzakelijk. CDA, D66 en VVD blijven enige twijfels hou den, zo bleek gisteren tijdens de behandeling van de justitiebe groting. In een vorige week gepubliceerd rapport stelde de Rekenkamer dat enerzijds verdachten wor den vrijgelaten wegens gebrek aan cellen, terwijl tegelijkertijd een onaanvaardbaar groot aan tal cellen leeg zou staan. Volgens Kosto heeft de Reken kamer drie keer op de verkeerde ogenblikken een steekproef ge nomen. Steeds was er net een nieuwe gevangenis in gebruik, die pog niet helemaal was ge vuld. Ook wordt hier en daar wel eens een cellenblok verbouwd. Een bezettingsgraad van hon derd procent is onhaalbaar, al dus Kosto. Volgens hem is de daadwerkelijke bezetting zo'n 94 tot 95 procent. Kritiek op de gebrekkige automatisering wees hij in dit verband van de hand. „Ook computerprogram ma's zullen de leegstand niet verder doen afnemen", aldus de staatssecretaris. Kosto wees erop dat verdachten waarvoor in bijvoorbeeld het huis van bewaring in Amster dam geen plaats meer is, niet zo maar in een gevangenis kunnen worden geplaatst, wanneer daar nog wel ruimte is. Een gevange nis is namelijk voor veroordeel den. Daar heerst een volstrekt ander en strenger regime dan in een huis van bewaring. Boven dien mag een verdachte op grond van zijn rechtspositie niet eens in een gevangenis worden opgesloten. D66 en de VVD plaatsten vraag tekens bij die opvatting. Met na- DEN HAAG (ANP) - Op het mi nisterie van sociale zaken en werkgelegenheid is donderdag de laatste hand gelegd aan een wetsvoorstel om automatische aanvulling van ziekengeld tot 100 procent van het loon op te schorten zodra een cao is afgelo pen. Het wetsvoorstel zal, in dien werkgeversorganisaties en vakbeweging er niet in sla gen zelf afspraken te maken over terugdringing van het ziekteverzuim, op 15 november ongewijzigd worden gestuurd naar zowel de Raad van State als de Sociale Verzekerings raad. Gekozen is voor opneming van de opschortende bepaling in het wetsvoorstel Terugdringing Ziekteverzuim, een van de wets voorstellen om ziekteverzuim en arbeidsongeschiktheid aan te pakken. In het vroege voorjaar zal dit wetsvoorstel samen met het dat over onder meer verla ging van de WAO-uitkeringen bij de Tweede Kamer worden in gediend. Het wetsvoorstel legt geen ver- DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Ter Veld (sociale zaken) stelt halvering van de vergoe ding van vervoerskosten voor gehandicapten in de Algemene Arbeidsongeschiktheids Wet (AAW) uit. De halvering had op 1 januari in moeten gaan. Onder grote druk van de Kamer wordt dat nu 1 april 1992. De vergoe ding bedraagt nu 3150 gulden per jaar. Het besluit tot uitstel viel giste ren in spoedoverleg tussen de bewindsvrouw en de Kamer. Oorsponkelijk wilde de staatsse cretaris vandaag in het Staats- me VVD-kamerlid Wiebenga trok van leer. „Nood breekt wet", stelde hij. Het geschokte vertrouwen van de burger in de rechtshandhaving wanneer er weer eens een verdachte wordt vrijgelaten wegens plaatsge brek, woog bij hem zwaarder dan de rechtspositie van ver dachten. Daarom ook vond hij het het overwegen waard in noodgeval len twee verdachten in één cel te zetten. Kosto wees erop dat Ne derland een humaan systeem heeft, en dat moet zo blijven ook. „Flexibiliteit? Akkoord, maar er zijn grenzen", aldus Kosto. D66 en Groen Links hadden gro te moeite met plannen van Kos to die het mogelijk moeten ma ken om illegale vreemdelingen langer dan vier dagen in een po litiecel op te sluiten. Dit alleen in noodgevallen, wanneer de hui zen van bewaring vol zitten. D66 en Groen Links vinden het niet humaan om vreemdelingen die niet crimineel zijn, te lang in een politiecel te zetten. CDA en PvdA drongen er bij de minister op aan nog meer aan dacht te schenken aan de be strijding van de georganiseerde, zware criminaliteit. Daarvoor moet er eerst een beleidsplan ko men. Bij de opstelling daarvan moeten de opsporings- en ver volgingsinstanties nadrukkelijk worden betrokken. bod op om na het verstrijken van de looptijd van een cao het zie kengeld (70 procent van het loon) vrijwillig aan te vullen tot 100 procent. Het is de bedoeling, zo wordt in de toelichting op het wetsvoor stel gezegd, dat het initiatief om over aanpassing van de aanvul ling op het ziekengeld te gaan praten, niet langer bij de werk gever maar bij de vakbond wordt neergelegd. De gedachten gaan overigens niet uitsluitend uit naar het inle veren van vrije dagen of geld bij ziekte. Er zou ook kunnen wor den gemikt op een combinatie van afspraken over bedrijfsge zondheidszorg en aanvulling door de werkgever van het zie kengeld tot 100 procent van het loon mits een in de cao vastge legd ziekteverzuimpercentage niet wordt overschreden. Vandaag zullen deskundigen van zowel de werkgeversorgani saties als de vakbeweging af spraken proberen te maken om de dreiging van wettelijke maat regelen af te wenden. LONDEN - Prinses Diana en prins Charles luisteren naar de troonrede van koningin Elizabeth bij de opening van het Britse parlementaire jaar. De vorstin kondigde gisteren aan dat zij in mei een bezoek zal brengen aan het Europees Parlement in Straatsburg. Regeringsfunctio narissen zeiden dat Groot-Britannie daarmee zijn verbondenheid met de Europese Gemeenschap wil onderstrepen. In de rede werd voorts meegedeeld dat de gehate „poll-tax", een gemeentelijke belasting, wordt vervangen. foto Tony Harris/AP van onze correspondent MOSKOU - Een nieuwe confrontatie tussen de Russische president Boris Jeltsin en Sovjet-president Gorbatsjov tekent zich af. Jeltsin wil een Russische staatsbank oprichten, die de taken en de tegoe den van Gosbank, de centrale Uniebank, overneemt. Als dit voornemen wordt gerealiseerd, hebben president Gorbatsjov en de centrale regering geen zeggenschap meer over onder meer de gelduitgifte. Jeltsin zei gisteren tijdens een bijeenkomst met woord voerders van Russische gemeentebesturen, dat Rusland het zich niet kan veroorloven de uitgifte van bankbiljetten 'aan anderen' (i.e. het Kremlin) over te laten. Hij zei ook dat het idee van een Russische bank. die de goud- en deviezenreserves van Gosbank overneemt, bij hem was gerezen na dat Gorbatsjov zijn fiat had gegeven aan het bijdrukken van bank biljetten ter waarde van 30 miljard roebel. blad de halvering per 1 januari aankondigen, maar de KAmer eiste tijd voor nader beraad en advisering door de Sociale Ver zekeringsraad (SVR). Ter Veld boog uiteindelijk het hoofd voor de Kamer. In het Staatsblad van vandaag staat alleen een verzoek aan bedrijfs verenigingen om de vergoeding voor 1992 niet helemaal uit te ke ren. maar slechts voor een kwart in afwachting van de maatrege len op 1 april 1992. Onder druk van de Kamer be loofde Ter Veld ook de halvering van de vergoeding anders vorm te geven. In plaats van een kor ting op het geldbedrag zal de vergoeding gekoppeld worden aan het aantal verreden kilome ters, waarbij 50 kilometer per week buiten beschouwing blijft. Zo moet de hoogte van de ver goeding indirect gekoppeld wor den aan de individuele omstan digheden. Ten aanzien van de heffing van eigen bijdragen voor voorzieni- gen met ingang van 1 april 1992, liet Ter Veld weten dat die maat regel alleen zal gelden voor nieu we gevallen. De bijdrage heeft een maximum van 500 gulden per jaar per gezin. De eigen bij drage is niet verschuldigd bij vervanging of aanpassing van een voorziening. Met ingang van 1 juli 1992 wil Ter Veld wel een aantal vergoe dingen uit de aaw overbrengen naar de bijstand. Dat geldt voor de telefoonrekening, dieetkos ten en kledingslijtage. SOUSTONS - De presidenten van Frankrijk (r) en de Sovjetunie maken een wandeling in de bossen rond Mitterrands landgoed in Latche bij Soustons aan het slot van Gorbatsjovs bezoek aan Frankrijk. De regeringsleiders verklaarden na hun gesprek gisteren dat het centraal gezag in de Sovjetunie moet worden gehandhaafd en Europa moet werken aan een confederatie. Met het oog op de naderende winter pleitten zij ook voor omvangrijke hulp van het Westen aan de Sovjetunie. Volgens Gorbatsjov zouden de Sovjetvolkeren een „nieuwe bondsstaat" moeten creëeren omdat de weg naar afsplisting on oplosbare problemen brengt. Gorbatsjov pleitte voor een omvor ming van de NAVO naar een meer politieke organisatie. De Sovjet-president en zijn echtgenote keerden gisteren terug naar Moskou. foto Olivier Morin/AFP door Piet Arp en Cees van Zweeden DEN HAAG/LONDEN - De volksrepubliek China zal 'zeer binnen kort' in navolging van meer dan 140 andere landen het non-prolife ratieverdrag ondertekenen. Dat verdrag verbiedt de verspreiding van technieken en kennis voor het ontwikkelen van kernwapens. Dit zei woordvoerder Gao van de Chinese ambassade in Den Haag donderdagmiddag. Woensdag werd tijdens de vergadering van een senaatscommissie in de VS verklaard, dat Amerikaanse inlichtin gendiensten vermoeden dat China Iran helpt bij het bouwen van een eigen kernwapenarsenaal. Het vermoeden dat China materiaal exporteert dat voor de ontwik keling van een kernwapen nodig is. bestaat al een paar maanden. Zo is begin vorig jaar een contract met Iran gesloten, dat onder meer de bouw van ballistische raketten regelt. Dergelijke raketten, de M-l 1 en M-9. zouden ook geschikt te maken zijn voor het afschieten van een lading met kernkop. De Washington Post deed op 27 oktober uit de doeken hoe in China een netwerk van bedrijven wapens exporteert naar onder meer ont wikkelingslanden en het Midden-Oosten. Iran is de afgelopen jaren een grote klant geweest, het land schafte voor miljarden dollars aan wapens aan in China. China levert ook technische kennis aan Iran voor de bouw van kerne nergiecentrales. Zo zijn Iraanse ingenieurs in China in opleiding. Na dat een of meer calutrons, apparaten die uranium verrijken, waren geleverd aan Iran kwamen de berichten los over het mogelijk militai re gebruik van deze technieken. slot van pagina 1 maal niet aangepast. Nu echter blijkt dat er nog een negatief ver schil te overbruggen is. hetgeen verwerkt wordt in de aanpassing in 1992. Het aftrekbare bedrag voor reis kosten woon-werkverkeer wordt met ingang van 1992 voor afstan den tussen 11 en 15 km. 670 gul den (nu 740 gulden). Is de af stand tussen 16 en 20 km. dan is de aftrek 910 gulden (nu 1030). Voor grotere afstanden wordt de aftrek 1460 gulden (nu 1520). De maximale belastingvrijstel ling voor vergoedingen van de werkgever wordt met ingang van 1992 voor afstanden tussen 11 en 15 km. 1380 gulden (nu 1340). Is de afstand tussen IS en 20 km dan mag de belasting vrije vergoeding 1620 gulden zijn (nu 1670). Is de afstand meer dan ligt de vergoeding op 2220 gul den (nu 2280). De wijzigingen werken ook door in het reiskostenforfait voor de genen die aantoonbaar met het openbaar vervoer reizen. Het af trekbare bedrag gaat (afhanke lijk van de afstand) met 40 tot 190 gulden per jaar omlaag. Het aantal doden in het Zeeuwse verkeer neemt eerder toe dan dat het vermindert. Vooral Zeeuwsch-Vlaanderen, met uitsluitend enkelbaans wegen, scoort onrustbarend hoog. Ernstige ongeluk ken dreigen daar 'gewoon' te worden. Een bedenke lijke ontwikkeling, vooral gezien de geringe financiële moge lijkheden om het hoofdwegennet in de provincie drastisch te verbeteren en te beveiligen. Zeeland telt zegge en schrijve één autosnelweg, de dubbelbaans route tussen Vlissingen en Bergen op Zoom. Alle overige regio's moeten zich tevreden stellen met wegverbindingen, die door hun aard aan de auto mobilist meer beperkingen opleggen. Gedeputeerde Henne- keij heeft nu ideeën ontwikkeld om deze wegen in kwaliteit op te vijzelen tot een hoger niveau van verkeersveiligheid. En dat zou geen overbodige luxe zijn. want juist op deze wegen blijken automobilisten over het algemeen grotere risico's te nemen dan verantwoord is: ze rijden er doorgaans te hard, ze halen in wanneer dat eigenlijk met meer kan. het rijdgedrag is er doorgaans agressiever. Alleen zal ook voor zo'n operatie geld nodig zijn. Nu al is duidelijk dat Zeeland wat dat betreft op het lijstje van minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) niet hoog noteert. Waar de hand op de knip wordt gehouden, klinkt meestal meteen het advies om het voor een hogere verkeersvei ligheid in een andere richting te zoeken: verandering van de mentaliteit van de weggebruiker. Maar hoe doe je dat? Welke vorm van beïnvloeding van buitenaf werkt echt? Is hier spra ke van een mogelijkheid om zomaar het één tegen het ander weg te strepen? Knappe koppen op het terrein van de ver keersveiligheid hebben jarenlang onderzoek verricht naar methodes om weggebruikers van hun bijzondere eigen ver antwoordelijkheid in het verkeer te overtuigen. Legio zijn de campagnes die met het oog hierop worden gevoerd. Maar nog altijd suizen auto's met snelheden van 150 km per uur of meer langs waarschuwingsborden met teksten in koeieletters 'hard rijden kan echt niet meer'. Nog altijd scheuren automo bilisten over de Zeeuws-Vlaamse wegen om de laatste pont te halen. En nog moeilijker is het om een waterdichte controle op overtredingen in het verkeer op te zetten, de bekende stok achter de deur. Veiligheid op de Zeeuwse wegen blijft daarom een zaak van én betere technische voorzieningen én een an dere mentaliteit achter het stuur. Den Haag kan daarbij zijn verantwoordelijkheid voor juist de rijkswegen niet ontlopen. Nederland heeft nooit goed greep weten te krijgen op de bestuurschaos in het 'roversnest' Sint Maarten, het bo venwindse Antillen-eiland vol wantoestanden. Nu de zaken daar volledig uit de hand lopen heeft minister Hirsch Ballin (namens het koninkrijk belast met Antilliaanse zaken) ge dreigd met ingrijpen vanuit Den Haag. Hij weet zich in deze houding gesteund door de hele Tweede Kamer. De bestuur ders ter plekke zijn nog een laatste keer gewaarschuwd om orde op zaken te stellen. Gebeurt dat niet of onvoldoende, dan zal Sint Maarten onder curatele worden gesteld, waar schijnlijk door er een regeringscommissaris heen te sturen. Ferme taal nadat kabinet en parlement in Den Haag de be stuurlijke verloedering achter de uiterlijke schijn van het zonnige vakantie-eiland in de Dutch Caribbean jarenlang met alleen maar wat lapmiddelen hebben proberen te be strijden. Koudwatervrees om te treden in het zelfbestuur van de Antilliaanse regering én om voor neo-koloniaal te worden versleten heeft bij die slappe houding een belangrijke rol ge speeld. Op Sint Maarten is van alles aan de hand dat het dag licht niet kan verdragen. De partij van grote baas Claude Wa- they - zakenman/alleenheerser zonder enige bestuurlijke be voegdheid - deelde tientallen jaren achtereen dé lakens uit. Even leek hij politiek uitgeschakeld. Een andere combinatie kreeg het voor het zeggen in het plaatselijk bestuur. Maar lang heeft die hoop op verbetering het niet uitgehouden. Wa- they is terug. En dus gaat alles op dezelfde voet verder Mafia- praktijken zijn er aan de orde van de dag. Douanecontrole ontbreekt. Belasting wordt stelselmatig ontdoken. De rechtsstaat functioneert er uitermate slecht. Vele duizenden illegale buitenlanders worden er op alle mogelijke manieren uitgebuit. De Antilliaanse landsregering op het duizend kilo meter zuidelijker gelegen Curacao hebben zich nooit erg in gespannen om deugdelijk bestuur op dit lastige eiland over eind te houden. Interesse voor wat er - ver weg - gebeurt be staat alleen in woorden. Maar Sint Maarten hoort nu een maal bij Nederland. Daarom moet Den Haag de zaak aanve gen. Op Texel of Schouwen was dat onder dergelijke duistere omstandigheden al lang gebeurd. vdM. Bedorven babyvoeding in Griekenland ATHENE - Een partij van 37.424 blikjes babyvoeding van het merk Frisolac wordt in Grie kenland en Cyprus ijlings uit de roulatie genomen, nadat op gro te schaal klachten waren bin nengekomen over een vreemde kaasgeur die er na opening uit opsteeg. Onderzoek heeft inmiddels uit gewezen dat er geen ziektegeval len zijn opgetreden (één baby die ermee vergiftigd heette te zijn. bleek gewoon keelontste king te hebben) en dat er sprake is van twee onschuldige schim mels, die er door vocht of lucht toevoer in zijn geslopen. Een woordvoerder van het Londense Instituut voor Strategische Studies (IISSi heeft gisteren verklaard dat China met de levering van calutrons het non-proliferatieverdrag heeft geschonden. Ook Irak beschikte over deze calutrons. zo verklaarde de IlSS-woord- voerder. De vondst van deze apparaten door inspecteurs van de Ver enigde Naties was enkele maanden geleden de eerste duidelijke aan wijzing dat Irak bezig was geweest met de bom. Overigens wees het Londense instituut erop dat de verrijking van uranium met calutrons de meest ouderwetse en omslachtige manier is om aan het begeerde materiaal voor een atoombom te komen. „Je hebt wel een voetbalveld van die dingen nodig en het vergt een enor me hoeveelheid electriciteit". aldus de woordvoerder. Het IISS kon niet zeggen hoeveel tijd de Iraniërs nog nodig zouden hebben om de atoombom te bouwen. De woordvoerder verklaarde dat de deskundigen zich, naar achteraf is gebleken, ook vergist heb ben in het Iraakse kernwapenprogramma. De Irakezen waren veel dichter bij de vervaardiging van hun eerste atoombom dan was aan genomen. zei het IISS. Zowel Iran als China ontkennen dat Iran in navolging van het buur land Irak bezig is met het ontwerpen van een eigen atoombom Iran heeft het verdrag ondertekend dat verspreiding van kernwapens verbiedt. China is reeds jaren lid van het IAEA, het International Atomic Energy Agency en zegt zich bovendien strikt te houden aan de regels van het non-proliferatieverdrag. Directie: K, Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel, 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel, 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dagvanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tót 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 76,30; franco per post 95,00; per maand 26,50; jaarabonnement 295,00; jaarabonnement franco per post 375,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,40, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 149 cent per mm; minimumprijs per advertentie 22,35; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,25 meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 3