PZC Spectaculaire opnamen van Dvorak en Orff ///A Dvorak en Beethoven bij Zeeuws Orkest kunst cultuur 2| Belofte Orgelconcert Nix Trix Orkater A nr One Georgiërs Vanderfeen Het Appeltje Belga Jazz Holograph One Love Concert Vinteuil Balls of Fire Polyester Polka J ubileumconcer t Contraband Platogo Poppenfeest Nasty Girls Operette De Berini's Up with people Liederenrecital Kaandorp Kaandorp Rijn Trijn En ik dan? The edge Leo's Kindershow Kaandorp Theater Concerten cd CARLIER's THEATERLIJN ANTWERPEN earlier VRIJDAG 1 NOVEMBER 1991 Het Russische ensemble De Georgiërs treedt vandaag (vrij dag) op in De Prins van Oranje te Goes (20.00 uur). Het veertig-koppige ensemble brengt balladen en dansen, die getuigen van de rijke folklore der Georgiërs. De band Holograph treedt zaterdag op in Dansteater Cos mo in Vlissingen (21.00 uur) In jongerencentrum De Piek in Vlissingen vindt zaterdag het tweede One Love Concert plaats (20.00 uur). Alvorens de bezoekers het concert van Nayabingi kunnen bijwonen (20.15 uur) is er 's middags in het café van De Piek vanaf 14.00 uur Video Bar. Het concertgedeelte omvat ver der optredens van Dasjan met enkele gastmuzikanten (21.00 uur). Creators (23.00 uur) en opnieuw Dasjan. Theatergroep Bonheur speelt zaterdag De sonate van Vin teuil in het Vlissingse Vestzaktheater (20.30 uur). Deze muziektheatervoorstelling is gebaseerd op tekst van Wiske Sterringa en muziek van Willem van Manen. In de regie van Annekee van Blokland wordt de voorstelling ge speeld door drie actrices, een acteur, een pianist en een vio list. Plaats van handeling is een Parijse salon omstreeks 1900. Great Balls of Fire Bar American in Middelburg presenteert zaterdag het trio Great Balls of Fire (15.30 uur). Het drietal staat borg voor een optreden vol blues en stevige rock. In het Middelburgs Minitheater wordt zaterdag de kome die Polyester Polka van Dimitri Frenkel Frank opgevoerd (20.30 uur). Het stuk toont een paar uur uit het leven van Alexander Varenheid. Hij is net getrouwd, net verhuisd, opgejaagd door werk, hoogzwangere vrouw, ten prooi aan overspel, ver bijstering en overmacht... De arme componist kan maar drie dingen doen: vluchten, vechten of vallen. De regie is in han den van Johan Bodrij. In de Middelburgse Concert- en Gehoorzaal presenteren de Ruyterstadsingers een groot jubileumconcert ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het koor (20.00 uur). Op het programma staat een selectie uit recent en vroeger repertoire De muzikale leiding is in handen van Riet Wes- terweele. Verder verlenen medewerking Rob van der Meule (bariton) en Leny Stokman (piano). De Contraband speelt zaterdag in de Middelburgse Klove niersdoelen (20.30 uur). Met de Contraband wil oprichter, leider en belangrijkste componist Willem van Manen (trombone) een alternatief bieden voor de Amerikaanse big band. Thema's en opbouw zijn dan ook vooral op de Europese muziek-traditie geënt. De jazzband telt 14 leden. De derde en laatste voorronde van het Zeeuwse popcon cours De Belofte speelt zich vandaag, vrijdag, af in gemeen schapscentrum 't Meulengat in Sluiskil. De groepen die een plaats in de finale op 17 november probe ren te bemachtigen zijn: Brainless, Down Lovers Lane, Mor dancy, Thyms en No Choice. Toneelgroep Platogo brengt zaterdag de première van Gie ren op 't veilig nest in De Prins van Oranje te Goes (20.00 uur). Het stuk is een thriller-parodie van de Amerikaanse schrij ver Harold McPherson. Plaats van handeling is een water en vissporthotelletje op een klein eiland. De exploitanten worden onverwacht geconfronteerd met een aantal merk waardige, deels louche gasten. Met Arie Hage, Huib Mol, Jacqueline Vos, John de Kraker, Dré de Koning, Jacqueline Lamper. Ron Thiry (tevens regie) en Yvonne Langejans. Na afloop is er een optreden van Eddy's Combo. De Duitse organist Johannes Gunther Kraner verzorgt van daag (vrijdag) een concert in de Grote Kerk in Terneuzen (20.00 uur). Het programma omvat werken van de componisten Bach, Brahms. Liszt, Pachelbel en Scheidt. Kraner geniet in Duits land een grote bekendheid. Hij is kerkmuziekdirecteur van de Paul Gerhardkerk in Berlijn. De Kruiningse band Nix Trix treedt vandaag, vrijdag, op in jongerencentrum De Piek in Vlissingen (22.00 uur). Orkater speelt vandaag (vrijdag) de muziektheaterproduk- tie Een goed hoofd in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.30 uur). Judith Herzberg schreef dit stuk over twee zeer verschillen de vrouwen, gespeeld door Olga Zuiderhoek en Loes Luca. Mitzi is prostituee en Eveline een adelijke dame. Zij is gefas cineerd door Mitzi, die Eveline meesleurt naar de onder gang. De Walcherse formatie A nr One treedt vandaag, vrijdag, op in Bar American in Middelburg (21.30 uur). A nr One speelt melodieuze hardrock. Het repertoire bestaat voor ongeveer de helft uit eigen werk. De rockgroep Mark Vanderfeen and Friendes treedt van daag, vrijdag, op in het Kasteel van Batavia in Westkapelle (21.00 uur). Het optreden staat in het teken van een hulpactie voor Bra ziliaanse straatkinderen. De groep presenteert vrijdag de demo 'Lonely Boy' waarvan de opbrengst ten goede komt aan de actie. De Amsterdamse groep Nasty Girls treedt zaterdag op in jongerencentrum Brogum in Zierikzee (23.00 uur) De zes vrouwen die samen The Nasty Girls vormen deden muzikale ervaring op in groepen als Funky Stuff en Some Like It Hot. De muziek is een mengeling van vele, vaak ver uiteenlopende stijlen. Theater Het Appeltje speelt zaterdag Hans en Grietje in Gemeenschapscentrum Den Dullaert te Hulst (14.00 uur). De ouders van Hans en Grietje werken in de versie van Thea ter Het Appeltje allebei buitenshuis. De kinderen doen in hun afwezigheid allerlei stoute dingen en lopen ook nog een heks tegen het lijf. De Goese Operette Vereniging brengt zaterdag de romanti sche operette Het land van de glimlach in De Concertzaal in Zierikzee (20.00 uur). Met Christiane Buyle (sopraan) en Luk van der Heijden (te nor). De regie is in handen van Jan Joris. Het trio Jessica Williams uit San Fransisco treedt zaterdag op in Porgy and Bess in Terneuzen (22.00 uur). De Amerikaanse pianiste Jessica Williams is sinds haar op treden op het North Sea Jazz bezig met een opmars langs de Europese jazzpodia. Het duo De Berini's speelt zaterdag in de Meulvliet te Tho- len (20.15 uur). Annie (contrabas) en Harrie (ukelele) brengen hun program ma Het naatje van de kous: tragi-komische teksten op mu ziek van eindjaren vijftig, beginjaren zestig. ZONDAG Up with people Up with People brengt zondag de show Rythm of the world in de Prins van Oranje te Goes (15.30 uur). Up with people is een groep van 150 jonge mensen uit 50 landen, die door middel van muziek en dans het begrip tus sen landen en culturen onderling willen bevorderen. Alex Vermeulen (tenor) en Andre Telderman (piano) con certeren zondag in het Markiezenhof te Bergen op Zoom (12.00 uur). Zij brengen een romantisch liederenprogramma met werken van Schumann, Brahms, Schönberg, Richard Strauss en Rachmaninov. Vermeulen en Telderman debute ren 19 januari als duo in het Amsterdamse Concertgebouw. Brigitte Kaandorp staat dinsdag in het Terneuzense Zuid- landtheater met het programma Kunst (20.00 uur). De voorstelling is uitverkocht. WOENSDAG Brigitte Kaandorp staat woensdag in het Terneuzense Zuidlandtheater met het programma Kunst (20.00 uur). De voorstelling is uitverkocht. Kindertheater Rijn Trijn speelt woensdag Repelsteeltje in het Verenigingsgebouw in Driewegen (14.30 uur). De Zeeuwse theatermakers werken vanuit hun achtergrond van straattheater, variété en Commedia dell'arte. Repel steeltje is een vertolking van het gelijknamige sprookje. Voor kinderen vanaf 4 jaar. Het blijspel En ik dan? is woensdag te zien in De Prins van Oranje te Goes (20.00 uur). Met dit blijspel begon Annie M.G. Schmidt haar triomftocht als toneelschrijfster. Hoofdpersoon is een ietwat frivole, ge scheiden vrouw. Zoonlief heeft zich in de nesten gewerkt. Bij haar pogingen hem te helpen weet de moeder een nog grote re chaos te scheppen. Regie van Berend Boudewijn. In Zaal Irene te 's-Heer Abtskerke is zaterdag de kinder voorstelling Erik's poppenfeest, van Theater Robhetty te zien (14.30 uur). In Dorpshuis De Meiboom te Krabbendijke brengt Leo Troost zaterdag Leo's Kindershow (14.30 uur). Trefwoorden voor deze show zijn: poppenkast, clownerie en goochelen. De voorstelling is bedoeld voor kinderen tussen de 4 en 12 jaar. De Trestle Theatre Company speelt woensdag The edge in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.30 uur). Sinds 1981 heeft Trestle zijn eigen maskertheater ontwik keld. In The edge staat een schrijver centraal, die op zoek is naar inspiratie. In een verlaten badplaats worstelt hij met zijn fantasie. Brigitte Kaandorp staat donderdag in de Middelburgse Stadsschouwburg met het programma Kunst (20.00 uur) De voorstelling is uitverkocht. AFGELAST Het Shakespeare-stuk Hamlet, dat zaterdag 2 november zou worden opgevoerd in het Terneuzense Zuidlandthea ter, is wegens technische problemen afgelast. StefBos brengt vrijdag 8 november het programma Is dit nu later in Gemeenschapscentrum Den Dullaert te Hulst (20.00 uuri. In het Terneuzense Zuidlandtheater is vrijdag 8 novem ber een optreden te zien van de percussie-groep Slagerij van Kampen (20.00 uur). Het Scheldeloodsenkoor, het Zeeuws Vrouioenkoor en het Middelburgs Mannenkoor zingen vrijdag 8 november in de Middelbugse Concert- en Gehoorzaal (20.00 uur). De Alliance Frangaise presenteert vrijdag 8 november het duo Jean Nehr en Grégory Knop met het programma Le chant des poètes, in de Middelburgse Kloveniersdoelen 20.15 uur). In het Middelburgs Minitheater wordt vrijdag 8 november de komedie Polyester Polka van Dimitri Frenkel Frank op gevoerd 20.30 uur). Brigitte Kaandorp staat vrijdag 8 november in de Middel burgse Stadsschouwburg met haar show Kunst (20.00 uur). Theater Q e?i Het Vermogen spelen vrijdag 8 november Edmond Jules de Goncourt in het Vlissingse Vestzakthea ter (20.30 uur). De Amateur Comedie Zierikzee speelt vrijdag 8 november Pas de deux in De Concertzaal te Zierikzee (20.00 uur). Het Ad Porter Quartet is zaterdag 9 november te horen op het Belga Jazz Festival in het Terneuzense Porgy Bess 22.00 uur). Kindertheater Sjon brengt zaterdag 9 november 't Koffer tje in Verenigingsgebouw De Griend in Hoedekenskerke (14.30 uur). De Christelijke Oratorium Vereniging uit Goes geeft za terdag 9 november een kerkconcert in de Hervormde Kerk te Kapelle (20.00 uur). Brigitte Kaandorp staat zatei'dag 9 november in de Mid delburgse Stadsschouioburg met haar show Kunst (20.00 uur). In het Middelburgs Minitheater wordt zaterdag 9 novem- ber de komedie Polyester Polka van Dimitri Frenkel Frank opgevoerd (20.30 uur). Toneelgroep Kom t'r us rii kiek'n staat zaterdag 9 novem ber op de planken met. Trammelant op 't werme zand, in het Dorpshuis te Wemeldinge (20.00 uur). De Amateur Comedie Zierikzee speelt zaterdag 9 novem ber Pas de deux in De Concertzaal te Zierikzee (20.00 uur). De Zeeuwse Komedie staat zondag 10 november in het Vlissingse Vestzaktheater met Het lied van de moordenaar (15.00 uur). Het Zeemos Orkest geeft zondag 10 november een concert i?i de Middelburgse Concertzaal (14.30 uur). In de Middelburgse Kloveniersdoelen spelen zondag 10 november het Glazounov Saxofoonkwartet en het Calamus Klarinetkioartet (11.30 uur). De Amateur Comedie Zierikzee speelt zondag 10 novem ber Pas de deux in De Concertzaal te Zierikzee 20.00 uur). Het Zeeuws Orkest geeft dinsdag 12 november een concert in de Middelburgse Concertzaal (20.00 uur). Het RO Theater speelt dinsdag 12 november Tartuffe in de Middelburgse Stadsschouioburg (20.00 uur). De Los Angeles Jubilee Singers zingen woensdag 13 no vember in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). In het Terneuzense wijkcentrum De Triangel is woensdag 13 november het kindertheater Zeerovers van koek te zien (15.00 uur). Sofokles' tragedie Oedipus ivordt woensdag 13 november door het RVT Antioerpen opgevoerd in de Prins van Oranje te Goes (20.00 uur). In de Middelburgse Stadsschouwburg is ivoensdag 13 no- veinber Helmert Woudenberg te zien met Een avondje thuis (20.00 uur). Cuadro Flamenco danst donderdag 14 november in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). 9Ast?ïd Nijgh staat donderdag 14 november in de Middel burgse Stadsschouwburg met Nijgh zingt Nijgh (20.00 uur). Het Zeeuws Orkest geeft donderdag 14 november een con cert in het Vlissingse Sclieldekwartier (20.00 uur). P.C.Arenberg - vr. 1, za. 2 nov. 20.15 uur: Kinderen van een mindere God, door het Theatergezelschap Antwerps Amu sement. Echte Antwerpse Schouwburg - vr. 1, wo. 6. do. 7 nov. 20.15 uur, za. 2 nov. 14 uur: Als ik de lotto win. Fakkelteater (Rode zaal) - vr. 1, za. 2 nov. 20.30 uur, zo. 3 nov. 15.30 uur: De toevallige dood van een anarchist. Fakkelteater (Zwarte zaal) - vr. 1, za. 2, wo. 7, do. 8 nov. 20.30 uur: De huisbewaarder, door Theater Zuidpool; di. 5 nov. 14 uur: De Marathon. Raamteater op 't Zuid - vr. 1, za. 2 nov. 20 uur: Burgermans en de brandstichters, door Ensemble KNS-Raam Teater. Stadsschouwburg (Kon. jeugdtheater) - za. 2, wo. 6 nov. 15 uur, zo. 3 nov. 11 uur: Mathilda. Noordteater - za. 2 nov. 20.30 uur: In en uit. Het klokhuis - vr. 1, za. 2. do. 7 nov. 20.30 uur, zo. 3 nov. 15 uur: Jaloezieën, door Toneelgezelschap Yvonne Lex. Int. Zeemanshuis - vr. 1, za. 2, do. 7 nov. 20.30 uur: Dobbel Shift (deel 2). EWT Theater, Deurne - vr. 1, za. 2 nov. 20.30 uur: Een zwak moment. C. T. Multatuli - di. 5 nov. 20.30 uur: Wenen Mozart. Kon. Elisabethzaal - vr. 1 nov. 20 uur: The Moody Blues; za. 2 nov. 15 uur: Promenadeconcert met het Kon. Filharmo nisch orkest van Vlaanderen; ma. 4 nov. 20.30 uur: Het ka merorkest van de USSR; do. 7 nov. 20.30 uur: Chuck Berry. Decca brengt deze maand twee spektaculair klinkende opnamen uit. Dirigent Christoph von Donhanyi en het Cleveland Orchestra zetten zich na een 'pauze' van vier jaar weer aan de opname van een symfonie van Dvorak, de zesde ditmaal. Van Herbert Blomstedt en het San Francisco Symphony Orchestra en koor kwam een nieuwe versie van Orffs klassieke Carmina Bürana uit. Van Carl Orffs aanstekelijke se lectie van middeleeuwse koor- en solowerken zijn intussen ver schillende raak getroffen uitvoe ringen op de markt, maar Dvoraks pastorale zesde symfonie is bedui dend minder gul bedeeld. De sym fonie is ook veel minder vaak ge speeld dan zijn laatste drie. Onbe kend heeft in dit geval ten onrech te onbemind gemaakt. De zesde is een van zijn meest welluidende werken, en niet ten onrechte vaak vergeleken met de Tweede van Brahms. Ze is misschien minder sterk van constructie, maar wint het in melodische rijkdom. Brahms, die worstelde met zijn thema's, was jaloers op het gemak waarmee bij Dvorak de thema's uit de pen vloeiden: „Je zou uitje vel springen van jaloezie, als je hoort wat Dvorak allemaal aan melo dieën invalt", zei hij, naar aanlei ding van de zesde symfonie. Von Donhanyi en het fameuze or kest uit Cleveland kregen veel waardering voor de puntgave regi straties van Dvoraks symfonieën 7, 8 en 9. Deze Zesde past kwalita tief moeiteloos in die trits. De diri gent is wel eens een zakelijke bena dering van de klassieken - Schu mann, Bruckner - verweten. Hij laat Dvoraks muziek echter prach tig ademen, zorgt voor een fris, rit misch mooi springerige furiant i een virtuoze finale. Het fraaie i kestspel is gevat in een even rij opname op Decca 430 204-2 (66 n nuten) waar als royale, niet te vi smaden toegift de orkestrapsoc Taras Bulba van Dvoraks landf noot Leos Janaceck staat - obs derende muziek, minder bars vi expressie dan de toonaangeven1 opname met de Wiener Philharrr niker onder leiding van Mack; ras. ook van Decca trouwens. De cd met Orffs Carmina Burai kan wedijveren met de beste v( i M 11111111111 tolkingen die voorhanden zij Herbert Blomstedt heeft nog ge één opname gemaakt die onder i maat is, maar dit is wel een hs goede. De opname - markant slg werk bijvoorbeeld-is in de demo stratieklasse, maar Blomstedt het kwalitatief omhoog geschotl orkest uit San Francisco gai minder ruig, fijnzinniger om in de niet zelden swingende muzij van Orff dan doorgaans gebeu' Op DGG geeft Eugen Jochum trefzekere vertolking van het we en Dorati op Decca mag er o| zijn, maar Blomstedt heeft ën ei goede smaak èn een briljan klank in zijn voordeel; een opnar die bovendien tijdelijk in prijs verlaagd op Decca 430 509-2,60 n nuten. Kees Cijsou1 Het Zeeuws Orkest wijdt zich dit muziekseizoen tijdens de drie concertseries grotendeels aan bekende werken uit. het klassiek- romantische repertoire. De vier komende november-concerten vormen in dit opzicht een staal kaart: op het programma staat de beroemdste van alle symfonieën, Beethovens Vijfde en het populair ste van alle cello-concerten, dat van Antonin Dvorak, met de jonge cellist Floris Mijnders als solist. De najaarsreeks omvat ditmaal vier optredens: een matinee op zondag 10 no vember in de Middelburgse Con certzaal (14.30 uur); dinsdagavond, 20.00 uur, op nieuw in de Middelburgse Concert zaal; donderdag 14 november, 20.00 uur in het Vlissingse Scheldekwar- tier (ook openbaar); vrijdag 15 november, 20.00 uur, in de Grote Kerk van Goes. De concerten beginnen met een van de twee ouvertures in Italiaan se stijl van Franz Schubert; een van de werken die Schubert zeer gemakkelijk neerschreef in de pe riode, waarin hij (1817) aan zijn zes de symfonie werkte. Als voorbeeld dienden de aansprekende ouvertu res van Rossini. De ouverture in D heeft een vergelijkbaar onbezorgd en virtuoos karakter. De dwingen de kracht van Beethovens Nood- lots-symfonie heeft, door de jaren heen, de aandacht nogal eens afge leid van de muzikale, constructie ve bondigheid van de Vijfde. Op merkelijk daarbij zijn thematische parallelen; met Mozart bijvoor beeld. Zo heeft het begin van Beet hovens scherzo parallelen met h begin van de finale van Mozaf veertigste symfonie; de vier gebi de noten aan het begin van de syt fonie vinden een mildere parall in het vierde pianoconcert. H slotdeel van de Vijfde geldt als eerste Bevrijdingsfinale uit de lit ratuur. Dvoraks celloconcert is het laats van de zeven composities die hij Amerika schreef. In tegenstellii tot het Amerikaanse strijkkwart) en de negende symfonie gebruik Dvorak geen thema's uit de Nie we Wereld in dit melodisch zo rijb welluidende concert. Solist Floi Mijnders studeerde onder meer i Jean Decroos en volgde meestt cursussen bij Heinrich Schiff. E speelde een paai- jaar in het Eur. pees Jeugd Orkest en is solo-cellj in het Gelders Orkest. - Op het programma dat het Zeeut Orkest in maart volgend jaar i werkt - concerten tussen 17 enl maart in Goes, Vlissingen, Midd( burg en Terneuzen - staan c| nieuw twee gekende meesterws ken: Beethovens vierde pianoco! cert met Eliane Rodrigues als liste en de tweede symfonie van J) hannes Brahms, met als opmat een vroeg symfonietje van Haycj nummer 16. In de zomerserie, til sen 18 en 20 juni - Zierikzee, Goö Veere - brengt het Zeeuws Orka een mengeling van populair en ct bekend werk. Behalve een ge\j rieerd operette- en musicalpn gramma klinken dan Rossinis o; verture La Gazza Ladra en hl trompetconcert van Aratunian. Kees Cijsom (Advertentie) Met CARLIER elke zaterdagavond naar Antwerpen! Wij regelen goede theaterplaatsen, maar Antwerpen op eigen gelegenheid verkennen kan natuurlijk ook! Vertrek rond 17.00 uur, aanvang terugreis 24.00 of 03.00 uur. Busprijs excl. theater: 32,50 p.p. Bel onze reisburo's voor uw boeking of de folder! amr udSGR Reisbureau Opnl Grole MarKt 2 4461 AK Goes Tel. 01100 20280 Onze reisbureaus zijn ge opend v )9 30-17 30 uu 00-16.00 uur op donderdagavon

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 20