Slibtong of sliptong? Europa maakt kennis met Goese deathmetal I PZC kunst cultuur VRIJDAG 1 NOVEMBER 1991 19 'Onze Taal' zestig jaar Taal verandert Vraag: Telkens als ik 'u heeft' schrijf, verbetert mijn cheffin dat in 'u hebt'. Maar 'u heeft' is toch veel beleefder Wie heeft er gelijk Ant ivoord: Uw cheffin. Vroeger was 'u' derde persoon; het komt van 'Uwe edelheid' (Is Uwe edelheid voorne mens vandaag uit te gaan Van daar: 'u heeft', net als 'hij heeft'. Maar in hedendaags Nederlands is u de beleefde nevenvorm van 'jij', de tweede persoon. Vandaar: 'u hebt', net als 'jij hebt'. Steeds meer mensen zeggen dat. Hetzelfde is ge beurd met het werkwoord 'zijn': niemand zegt meer 'u is' (derde per soon), iedereen zegt 'u bent' (twee de persoon). Veel mensen vinden nog steeds dat 'u heeft' beleefder klinkt. Maar de taal verandert, daar is niets aan te doen. verwarrend zijn ongemotiveerde verschil len tussen twee drukken: de tiende druk vermeldt bij 'De heren worden verzocht": (niet: de heren wordt verzocht)' en de re centste. de elfde: 'De heren wordt ver zocht (niet: de heren worden verzocht)'. Door zulke slordigheden raakt de taalge bruiker het spoor bijster." Gezag De Taaladviesdienst geniet veel gezag. Veel bedrijven vragen om raad bij het vaststellen van hun huisstijl. Veel auteurs van boeken over correct Nederlands leg gen hun manuscript voor de zekerheid voor aan de adviesdienst. Die goede naam heeft er ook toe geleid dat Peter Smulders een paar keer per jaar in radioprogram ma's als de TROS-klantenservice en 'Wie weet waar Willem Wever woont?' vragen over taal beantwoordt. Een andere presti gieuze en tot de verbeelding sprekende taak is de eindredactie van de Troonrede (een hoofdstuk apart). Dankzij dit gezag worden er steeds meer adviezen gevraagd die grote - en soms kostbare - gevolgen hebben. Advocaten en rechters schromen niet om de dienst in te schakelen bij juridische kwesties die zich toespitsen op een taalkundig pro bleem. Een advocatenkantoor uit Rotter dam legt in het najaar van 1990 een 'zaak van zes miljoen gulden' voor: fabriek A eist een schadevergoeding van tussen handelaar B. A en B hebben een contract gesloten, waarin is vastgesteld dat B pro- dukten van A mag verkopen op voorwaar de dat B geen produkten voert waarmee A concurrentie wordt aangedaan. Nu is B dealer geworden van een fabriek A becon currerend systeem X. Het geschil draait om de interpretatie van het woord 'een produkt voeren': B zegt het produkt slechts te verkopen en niet te produceren (voeren). A stelt dat verkopen ook binnen de betekenis van 'voeren' valt. Uit een uit voerig onderzoek in de woordenboeken komt als betekenis 'waren naar de markt voeren of het land uitvoeren' naar voren. Nergens was een aanwijzing te vinden dat 'voeren' ook 'produceren' kon betekenen. De woordenboeken gaven A dus gelijk. Er bestaat een categorie vragen, waarbij er voor de bellers weliswaar niet veel geld op het spel staat, maar wel hun prestige, en een kratje bier. een fles Chablis, of een rondje gevulde koeken. De gemoederen kunnen bij zulke weddenschappen hoog oplopen. Smulders in een vraaggesprek met de NRC (31 oktober 1989): ..Kort geleden werd ik gebeld door een beleidsmedewer ker van een ministerie. Op zijn afdeling dacht men dat 'elektronica' met een c ge speld moest worden, maar de pr-afdeling wilde het hele ministerie 'elektronika' met een k in de maag splitsen. Het staat niet in het Groene Boekje en wel verkeerd in Van Dale en dus moest ik als scheidsrechter optreden. Na enige woordenboeken ge raadpleegd te hebben, gaf ik de beleids medewerker gelijk, waarop een woest ge juich losbarstte: er hadden zeker tien ambtenaren gespannen mee staan luiste ren. Die zelfde middag werd ik nog gebeld door een boze functionaris van de pr-afde ling: 'Elektronica met een c. dat meent u toch niet?' Toen ik dit wel bleek te menen, smeet hij de hoorn geërgerd op de haak." Peter Burger en Jaap de Jong Ge7iootschap Onze Taal, Laan van Meerder- voort 14a, 2517 AK Den Haag. Taaladvies dienst: 070-356 12 20. Vandaag, zaterdag, ontvangt Prinses Juliana het eerste exemplaar van Onze TaalZestig jaar strijd en liefde voor het Nederlands tijdens het jubileumcongres van het genootschap Onze Taal. Het boek, geschreven door de Leidse Neerlandici Peter Burger en Jaap de Jong, is een geschiedenis van dit curieuze genootschap en een bloemlezing uit het gelijknamige blad. Let u op de komma's, koppeltekens en verbuigingen: een voorpublikatie. De Taaladviesdienst van het genootschap Onze Taal beantwoordt vragen over spelling en woordgebruik en redigeert desgevraagd schoolboeken en zelfs Troonredes. foto Willem Mieras Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen. Toch komen er ook jaarlijks tientallen vragen van particulieren binnen. Leden die een keer naar tevredenheid geholpen zijn, bellen vaak later nog eens op. Som migen lijken wel een abonnement op de Taaladviesdienst te hebben. Een van de mensen die een bijzondere relatie met de Taaladviesdienst onderhouden, is de tes tamentdame. Deze oudere vrouw wordt verteerd door de vrees dat haar bezittin gen na haar overlijden in verkeerde han den zullen vallen. Keer op keer informeert zij daarom naar de interpretatie van kom ma's, woorden en zinswendingen uit haar testament. Haar notaris luistert zo slecht naar haar. En één ding moet duidelijk zijn: onder geen beding mag haar stiefdochter iets erven - nog geen badhanddoek. Gebingood Ongeveer 25 procent van de vragen aan de adviesdienst heeft betrekking op spelling ('Schrijf je 'slibtong' of'sliptong' Bijna twee derde betreft woordgebruik (werk woordverbuigingen, vreemde woorden, de betekenis van woorden, het gebruik van voorzetsels). Is het 'gebingoëd' of 'gebingood' Je 'kan' of je 'kunt' De 'tachtiger jaren' of de 'jaren tachtig' Een medewerker van het Guinness Book of Records stelt een vraag in verband met het record medeklinkerstapel. Dat record staat momenteel op acht. met het woord 'angstschreeuw'. Maar er is een vondst aangemeld met negen medeklinkers: de 'slechtstschrijvende'. Vraag aan de Taal adviesdienst: is dit een goed woord? On derzoek wijst uit dat het nog niet in een woordenboek opgenomen is. maar deson danks volgens de regels van de Neder landse woordvorming toch een goed woord is. In de volgende uitgave van het Guinness Book is het medeklinkerrecord nu op negen gesteld. Door hun intensieve speurwerk zijn de ad viseurs tal van fouten in de woordenboe ken op het spoor gekomen. Smulders: „Van Dale, dat voor veel taalgebruikers een onaantastbaar gezag heeft, bevat dui zenden spelfouten, zetfouten, inconse quenties en verwijzingsfouten (overigens net als de andere dikke woordenboeken): 'Engelstalig' heeft een hoofdletter, 'neder- landstalig' niet, 'clientèle' krijgt bij Van Dale ten onrechte een trema, 'iriscopie' krijgt een overtollige s toebedeeld: 'iriss- copie'. De 'marketentster' komt een t te kort ('marketenster'): in een voorbeeldzin staat 'horendol' in plaats van 'hoorndol'; minder geslaagd is ook de spelling van 'ge zweefvliegd'. enzovoort. Buitengewoon Soms moet je echt weten hoe het zit: zeg je nou 'aan hun' of 'aan hen' U hebt of u heeft Je kunt dat opzoeken in een woordenboek of in een van de vele boeken over de regels van het Nederlands die de laatste jaren zijn verschenen. Maar wat moetje als die elkaar tegenspreken of het antwoord schuldig blijven? Vanaf 1985 bestaat daarvoor een telefonische vraagbaak. Zo'n duizend keer per jaar gaat de telefoon bij Onze Taal: is het 'elek tronika' of 'elektronica' Over wedden schappen, de meest gestelde vragen, de talrijke fouten van Van Dale en een advies dat zes miljoen waard bleek te zijn. Als we de docenten Nederlands, de uitge vers en de Hilversumse programmama kers mogen geloven, letten Nederlanders in de jaren negentig meer op hun taalge bruik dan in de jaren zeventig. Docenten Nederlands besteden meer aandacht aan spelling in de les. Ook taalrubrieken en quizzen (kwissen?) op radio en tv (De Taalmeesters, Tien voor Taal. Cijfers en Letters, Taaislag) verraden de groeiende interesse van veel Nederlanders voor cor rect taalgebruik. Daarnaast verschijnen er de laatste tijd stapels boekjes over tur botaal, jongerentaal, taalspelletjes en cor rect taalgebruik. En wat vijftien jaar gele den echt onmogelijk was: voor het oog van de natie onderwierpen vele bekende en onbekende Nederlanders zich vorig jaar vrijwillig aan een test van hun spelvaar- digheid in Het Nationale Dictee. (Nie mand leverde overigens een foutloos dic tee in, zelfs oud-minister Korthals Altes en Drs P niet.) In de jaren zeventig, het tijdperk van de democratisering, bestond er op lerarenop leidingen weinig belangstelling voor cor rect schrijven en spellen. Op de scholen werden groepsgesprek en discussie op het rooster geplaatst ten koste van spel- linglessen. Tegenwoordig is er een groeiende behoefte aan houvast in de taal. Men wil van deskundigen horen hoe het moet. De best bereikbare deskundigen zitten bij Onze Taal. Onze Tqal. in 1931 opgericht als 'een ver- eeniging tot het onderling beoefenen van zuiver Nederlandsch', heeft zich in zestig- jaar ontwikkeld van een onderonsje van dertig taalzuiveraars tot een genootschap van ruim dertigduizend taalliefhebbers, met een eigen maandblad, ook 'Onze Taal' genoemd. Al sinds de oprichting- ontvangt de redactie allerlei vragen van de lezers. Sommige werden in het maand blad behandeld, andere werden telefo nisch of schriftelijk beantwoord. Het beantwoorden was voor de redacteur slechts een nevenactiviteit. Maar wel een Er is een groeiende behoefte aan houvast in de Nederlandse taal. die zijn schaarse vrije tijd volledig opslok te. In november 1985 werd daarom de Taaladviesdienst opgericht, part-time be mand door de toenmalige redacteur Jan Renkema en Peter Smulders, destijds stu dent Tekstwetenschap, inmiddels direc teur van Onze Taal. Op deze manier kon het genootschap meer service bieden aan de lezers (en aan niet-lezers). die steeds va ker om advies vroegen. Naslagwerken In het begin werden de diensten beperkt tot het beknopt beantwoorden van vra gen: de Taaladviesdienst was er niet om teksten te herschrijven, rapporten te cor rigeren of uitvoerig- onderzoek te doen. De adviezen waren kosteloos. Een telefoon, een boekenkast met woordenboeken en andere naslagwerken, een typemachine en (soms heel veel) geduld waren de be langrijkste hulpmiddelen. Later kwamen daar veel nieuwe boeken, computers, een fax. een extra telefoon en een kaartenbak met namen van gespecia liseerde informanten bij. De adviseurs. Peter Smulders en - vanaf 1989 - Liesbeth Gijsbers, namen steeds meer bewerkelij ke klussen aan. zoals het redigeren van reisgidsen, programma's van politieke partijen, schoolboeken, detectives en zelfs Troonredes. Voor zulke werkzaamheden foto John Siwabessy en voor vragen die pas na enige studie beantwoord kunnen worden, wordt vanaf 1986 een (bescheiden) bedrag in rekening gebracht. De laatste jaren is het aantal vragen - ondanks een terughoudend re- clamebeleid - sterk gestegen. Tussen 1 ja nuari 1990 en 31 juni 1991 kwamen er 2.152 vragen binnen: 82 procent telefonisch, de rest per brief of per fax. Verreweg de meeste vragen (90 procent) worden gesteld door bedrijven en (over heidsinstellingen. Niet alleen De Ajacied. Centraal Beheer en de Gemeente Den Haag zitten wel eens om een taaladvies verlegen, maar ook RTL-4, de NOS. de Fe deratie van Naturisten verenigingen en de Het Goese Gorefest schiet als een ko meet omhoog in de woelige wereld van de deathmetal. Het viertal betrekt binnenkort een luxueuze tourbus voor een Europees toernee ter promotie van hun in juni uitgebrachte cd Mindloss. Dat rondje Europh is even intensief als hun muziek. Gorefest werkt in 24 dagen 21 optredens af in zeven landen: Italië, Zwitserland, Oostenrijk. Duitsland. Frankrijk, België en Nederland. Gorefest heeft beet. Exemplaren van Mindloss, opgenomen in de Stone- sound-studio in Roosendaal en afgemixt bij Axis in het Britse Sheffield, gaan als Vietnamese loempia's over de toonbank. Twee weken na de release, begin okto ber. zijn drieduizend digitale rakkertjes verkocht. Ook met de door Rough-trade verzorgde distributie zit het wel snor. Mindloss is niet alleen verkrijgbaar in de speciaalzaken, maar ook in de winkels van landelijke muziekketens. Het vertrouwen in de potenties van Go refest blijkt ook uit het feit dat hun pla tenmaatschappij. het deathmetal-label Foundation 2000. zich bereid toonde het ver overschreden opnamebudget voor te schieten. Bassist/zanger Jan-Chris de Koeijer (lang haar, zwart leren jekkie. steentje dooreen neusvleugel)„Wehad den achtduizend gulden, maar zijn uitge komen op 25.000 gulden. We betalen dat de maatschappij terug uit de verkoop van de cd's. Pas als dat geld binnen is, zit er voor ons winst aan vast." Gorefest heeft Mindloss, die negen num mers plus een intro bevat, niet halfslach tig aangepakt. De groep huurde Colin Richardson in voor de produktie. Insi ders weten dat deze meneer gewerkt heeft met de deathmetal-top zoals Na palm Death, Boltthrower en Massacre. Jan-Chris vertelt dat het zilverkleurige schijfje in bijna heel Europa wordt ver spreid. Begin 1992 komt Mindloss moge lijk uit in de Verenigde Staten. Tank Het Belgische.Metallysé regelt de Euro pese toernee. Een luxe toerbus. uitgerust met bedden voor een comfortabel tukje, rijdt het viertal naar zalen in alle hoeken van het continent, waar Gorefest gemid deld over driehonderd tot duizend head- bangende death-adepten hoopt te wal sen. Want death-metal, meent Jan-Chris, moet 'als een tank over je heenkomen.' Om dat effect te bewerkstelligen, stem men de Gorefesties hun instrumenten drieënhalve toon lager dan gebruikelijk is. „En dan zo dik mogelijke snaren erop, omdat een normale set veel te slap is. Het is wel wennen, maar je krijgt een heel diep geluid", legt de frontman uit. Als bassist heeft hij het euvel opgelost door een vijfsnarige bas aan te schaffen, die hij twee tonen hoger stemt. Het kwartet repeteert, nu ieder bandlid zonder werk zit. twee tot drie keer per week in 't Beest in Goes. Dat is nodig om de puntjes op de te zetten en verder ma teriaal voor een nieuwe cd - in mei duikt Gorefest opnieuw de studio in - in elkaar te draaien. En de allerbelangrijkste drijf veer: deathmetal is hun lust, maar vooral hun leven. „Deathmetal is een lifestyle. Het is een extreme muziekbeleving. Je denkt, eet en slaapt deathmetal. Het is echt een bewuste keuze. Want word er te genwoordig nog nagedacht? Als wij in het café zitten, hebben we dikwijls een goed gesprek, op niveau, over allerlei on derwerpen. Wij hangen niet aan de bar om ons enkel en alleen vol met bier te la ten lopen." Bewust leven, plezier hebben in het. 'zijn' en tolerantie. Die elementen zijn de hoekstenen van de deathmetal-lifestyle, zegt Jan-Chris. Waarop hij meteen meldt dat hij 95 procent van de bevolking haat. Is dat tolerant? „Kijk, iedereen moet doen en laten wat ie wil. Alleen dan moe ten ze ook niet zeuren over mijn uiterlijk en dat edelsteentje in m'n neus. Natuur lijk, wij zijn extreem. Misschien wel om dat we altijd in een hoekje worden ge drukt. Er bestaan heel veel vooroordelen tegen deathmetal. Aan de andere kant moet ik zeggen dat het een kick geeft als ik door de supermarkt loop met mijn. in de ogen van het publiek, afwijkende ui terlijk. Ik maak direct duidelijk dat ik me van hen distantieer." Gorefest: Europese tournee Gorefest wil alleen tot de deathmetal-fa- milie behoren. Da's niet vreemd, want waar dan ook op de aardbol gaan de le den van deze clan broederlijk met elkaar om. „Tijdens concerten wordt zelden ge vochten. Oké, iemand loopt wel eens een gebroken neus op, maar doorgaans is het, anders dan in de meeste discothe ken, een heel groot sociaal gebeuren. Pilsje drinken, blowtje roken en genieten van deathmetal. Er is een sterke saam horigheid." Stromingen Binnen de deathmetal tekenen zich drie hoofdstromingen af. Allereerst is er de satanische divisie, waarin vreemde een den spelen die alleen per boot reizen om dat het vliegtuig hen te dicht bij de he mel brengt. En da's verrekte eng als de duivel je broodheer is. Dan de club gore- of splatter-groepen, die de zaal duizend en-één manieren aanreikt om iemand naar de eeuwige jachtvelden te helpen. Dit soort horror moet de luisteraar met een korreltje zout nemen, het gaat slechts om de gein. Tenslotte is er een af deling 'serieuze bands', die tolerantie en respect predikt. Gorefest rekent zichzelf tot de laatste ca tegorie. Uiteindelijk zijn de teksten on dergeschikt aan de muziek, zegt Jan- Chris. Neemt niet weg dat Gorefest en in het bijzonder Jan-Chris tekstueel de maatschappij te lijf gaan. Aanslagen op de kuddementaliteit van het gros der tweebenigen en de vooroordelen tegen deathmetal (en de bijbehorende cultus) bijvoorbeeld. Maar anderzijds ook een pro-abortus-song en een gebroken lans voor de vrije beschikking over eigen le ven en dood. De Goesenaren, die zich na Pestilence op het ereschavot van de vaderlandse deathmetal-scene plaatsen, maken naar hun smaak klassieke deathmetal, zoals die in 1983 zijn intrede deed. Door inmen ging van de op hardcore gebaseerde grindcore - met als speerpunt een duize lingwekkende speed, soms duizend beats per minuut, want snel is goed - ont stonden mutanten. Velen daarvan gin gen op de politieke toer, met als beste voorbeeld de straight edgre-beweging in de Verenigde Staten, die ageert tegen het gebruik van alcohol, dope en ancler werelds genot. Puur Gorefest wil het puur houden, met een volgens Jan-Chris perfecte symbiose van snelle en langzame nummers. Wie zegt dat deathmetal een beperkte muziek soort is. vindt in hem een geducht tegen- pleiter. „Je ziet in deze stijl enorm veel nieuwe varianten. Elke band zoekt daar bij naar een eigen geluid. Trouwens, je hoeft geen briljant muzikant te zijn om deathmetal te spelen, maar dat geldt ei genlijk voor alle muziek. Natuurlijk moetje muziek een zekere kwaliteit heb ben. anders kun je geen cd opnemen. Maar het principe is simpel: een pakken de basis, die lekker in je kop blijft han gen. En dat met power, enorm veel po wer. En als mensen dat dan een baal her rie vinden, begrijpen ze het niet. Doen ze hun best niet om het te begrijpen. Willen ze het niet begrijpen. Ja, ook in Zeeland, helaas." Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 19