Tweede ronde ook in Madrid Belastingaftrek reiskosten woon-werkverkeer omlaag SPRINT SOS bootvluchtelingen Storm teistert kust YS Failliete Flevohof heeft een schuld van zestien miljoen Servië laat inlijving gebied minderheden in Kroatië vallen Partijen vredesconferentie stellen zich beheerst op Hongersnood dreigt in Oost-Europa Botsingen in door Israël bezet gebied BOEKEN LEEGVERKOOP BIJ IMPULS LANGE DELFT kunst cultuur 15 Vm 21 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. Herfstachtig weer Zwaar beivolkt. kans op regen. Vrij krachtige tot krachtige, aan de kust harde wind uit zuidelijke richting. Middagtemperatuur rond 12 graden. 234e jaargang no. 258 Vrijdag 1 november 1991 Vlissingen, Wolstraat 78 Middelburg, Korte Delft lb Goes, Lange Vorststraat 36 Het beste adres voor kwaliteit en service van onze correspondent MADRID - De vredesconferen tie over het Midden-Oosten, die woensdag in de Spaanse hoofd stad begon, krijgt zondag in Ma drid een vervolg. Ondanks scherpe tegenstellingen tussen met name Israël en Syrië over de plaats waar het vervolgover leg zou moeten plaatsvinden, LONDEN (RTR) - De internatio nale gemeenschap moet snel ac tie ondernemen om te voorko men dat vele Oosteuropeanen de komende winter het slacht offer worden van hongersnood of epidemieën. Dat heeft het Britse Rode Kruis verklaard. Rode-Kruisvoorzitter Michael Whitlam voorspelt een catastro fe als niets gedaan wordt aan de voedsel- en medicijnentekorten en het gebrek aan warme kle ding. „Zonder grootscheepse hulp zullen deze winter in geheel Oost-Europa duizenden man nen, vrouwen en kinderen ster ven", aldus Whitlam. Functionarissen van het Rode Kruis merkten op dat de burger oorlog in Joegoslavië de ernstig ste crisis is in Oost-Europa sinds 1945. Volgens hen hebben als ge volg van de gevechten bijna een half miljoen mensen huis en haard verlaten. Naar schatting vier miljoen zieken in de Sovjet unie, voor het merendeel oude ren en kinderen, dreigen het slachtoffer te worden van de be staande tekorten. JERUZALEM (AFP) - Drie Pale- stijnen zijn donderdag gewond geraakt na confrontaties met Is raëlische soldaten in het dorp Khan Yunis op de door Israel bezette Gazastrook. Voorts was donderdag de twee de dag van de algemene staking die is uitgeroepen door de isla mitische verzetsorganisatie Ha rnas. het Volksfront voor de be vrijding van Palestina (PFLP) van George Habash en het De mocratisch Front voor de Be vrijding van Palestina (DFLP) van Nayef Hawatmeh. De orga nisaties wilden hiermee hun on vrede kenbaar maken over de vredesconferentie in Madrid. Overigens waren er ook steunbe tuigingen aan de vredesconfe rentie. In de vluchtelingenkam pen Bureij. Nusseirat en Deir el Balash op de Gazastrook en in de stad Ramallah op de westelij ke Jordaanoever kwamen hon derden demonstranten met olijf takken bijeen. Schaduwkabinet in Zaïre doet beroep op België KINSHASA (RTR) - De Zaïrese oppositiecoalitie „Heilige Unie" heeft donderdag in Kins hasa aangekondigd dat zij een schaduwkabinet zal vormen. De Unie heeft de buitenlandse troepen opgeroepen te blijven, terwijl president Mobutu Sese Seko herhaaldelijk het vertrek van de Franse en Belgische mili tairen geëist heeft. Na een vier uur durende verga dering maakte de Heilige Unie voor een juichende menigte aan hangers bekend dat oppositie leider Etienne Tshisekedi, Mo butu's grootste rivaal, vandaag een vergadering van zijn kabinet zal beleggen. Vandaag zal Mobu tu de officiële regering van zijn nieuwe premier Mungul Diaka beëdigen. Twee ministers die woensdag door Mungul waren voorgedragen zijn overigens al weer uit de regering gestapt. (Advertentie) SKI-RUILBEURS met gfebruikte wagenshow zaterdag 2 november a.s. van 9.30-16.00 uur VOLVO-DEALER VAN FRAASSEN B.V. Pres. Rooseveltlaan 768 4382 NB Vlissingen tel. 01184-17610 zijn de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker en zijn Sovjet-collega Bo ris Pankin erin geslaagd alle be trokken partijen op een lijn te brengen. Syrië wilde de zoge naamde bilaterale onderhande lingen in Madrid voortzetten, terwijl Israël zijn voorkeur voor de eigen regio had laten blijken. Het bereikte compromis houdt in, dat de Israëlische, Libanese, Syrische en de samengestelde Jordaans-Palestijnse delegaties zich zondag (en mogelijk ook maandag) zullen opsplitsen en bilateraal over procedurele kwesties gaan praten. Die bila terale gesprekken kunnen ver volgens ten alle tijde worden voortgezet, terwijl over twee we ken ook regionale gesprekken moeten beginnen. De plaats daarvoor staat nog niet vast, maar Israël heeft al laten weten, dat voor die gesprekken de eigen regio de voorkeur verdient, dus beurtelings in Israël zelf en in de andere Arabische landen. Het ziet er naar uit, dat ook die kwes tie voor Israël op een nederlaag uitloopt. Steden als Den Haag, Lausanne, Madrid en Washing ton worden genoemd als het meest voor de hand liggend al ternatief. Beheerst Shamir hield een beheerste, maar toch emotionele toe spraak, waarin hy stelde, dat de aanspraken van de Arabieren op het door Israël in het verleden bezette grondgebied niets te ma ken hebben met de aard van hun conflict met Israël. De Arabi sche landen, zei hij, hebben steeds geweigerd Israël te erken nen. ook voor de oorlog van 1967. toen Israël de Westelijke Jor daanoever. de Gaza-strook en de Golan bezette. „Wij zijn een volk van vier miljoen. Wij beschikken over 28.000 vierkante kilometer. De Arabieren bezitten een HONGKONG-Vietnamese bootvluchtelingen vormen de letters SOS. het internationale noodsignaal, tijdens een demonstratie in een gevangenkamp in Hongkong. Ruim 1500 mepsen namen deel aan de betoging tegen de aankondiging dat de Vietnamezen van wie aangenomen wordt dat ze geen politiek vluchteling zijn, naar hun vaderland worden teruggestuurd. Dinsdag bereikten Groot- Brittannic en Vietnam hierover een akkoord. foto Thomas Cheng/AFP DEN HAAG (GPD) - De belas tingaftrek voor reiskosten tus sen woon- en werkplek (het reis kostenforfait) gaat met ingang van 1 januari omlaag. Het na deel loopt uiteen van 60 tot 120 gulden per jaar. Wordt aantoon baar alleen met het openbaar vervoer gereisd (waarvoor een hoger forfait geldt) dan kan het nadeel tot 190 gulden per jaar oplopen. Dit blijkt uit een wetsvoorstel dat staatssecretaris Van Amels- voort (financiën) bij de Kamer heeft ingediend. De bewinds man spreekt zelf van „een lichte daling" van het forfait. Alhoewel hij niet aangeeft wat de maatre gelen de schatkist opleveren, werd in de Miljoenennota 1992 gesproken over 190 miljoen gul den in 1992. oplopend naar 235 miljoen gulden in 1994 en latere jaren. Ook de maximale belastingvrij stelling van vergoedingen die de werkgever zijn personeel ver leent voor de reiskosten wordt met enkele tientjes verlaagd, be halve voor afstanden tot 15 kili- meter (enkele reis). Als alleen met het openbaar vervoer ge reisd wordt kan de verlaging van de belastingvrije vergoedingen oplopen tot 330 gulden per jaar. Koppeling De neerwaartse aanpassing ont staat door twee factoren. Ten eerste de koppeling van de hoog te van het forfait aan de voorde ligste openbaar vervoertarie- ven. Daarvoor wordt een vaste peildatum ingevoerd: 1 oktober van het voorafgaande jaar. Ten tweede is er nog een 'in- haal-operatie' bij het forfait no dig. Eigenlijk had het forfait op 1 januari 1991 fors verlaagd moe ten worden om later in het jaar weer omhoog te gaan. Om dat jo jo-effect te voorkomen is het for fait ten opzichte van 1990 hele- slot zie pagina 3 kolom 3 enorm landoppervlak van veer tien miljoen vierkante kilome ter Waar het om gaat is niet grondgebied, maar ons voortbe staan". Onafhankelijke waarnemers prezen de zorgvuldige bewoor dingen van Shamir, die welis waar geen enkele toezegging deed op het gebied van de terug gave van de bezette gebieden, de nederzettingenproblematiek. de status van Jeruzalem en de soe vereiniteit van het Palestijnse volk. maar ook geen standpun ten innam, waaruit geen enkele flexibiliteit bleek. Confederatie De Palestijnse mede-voorzitter van de gecombineerde Jor daans-Palestijnse delegatie, Ab- delshafi, legde eveneens nadruk op het historisch Tijden' van de Palestij nen. Hij eiste een einde aan de Israëlische nederzettin genpolitiek. het stopzetten van het geweld van de Israeli s in de bezette gebieden, de uitvoering van VN-resolutie 242 en 338 en een erkenning van het recht op zelfbeschikking door het Pale stijnse volk. Hij refereerde te vens aan Jeruzalem: ..Deze stad is niet alleen het hart van Pale stina, maar ook de hoofdstad van ons thuisland en van onze toekomstige staat". Abdelshafi zei ook dat een soeverein Pale stina wel bereid was om, in de eerste fase. een confederatie aan te gaan met Jordanië. Met het hekele onderwerp van de PLO sprong Abdelshafi zorg vuldig om. De Israëlische pre mier Shamir had aan de voor avond van de vredesconferentie nog laten weten onmiddellijk te zullen opstappen, als de Pale- stijnense delegatie zou claimen slot zie pagina 5 kolom 1 Biervrienden met zestien zetels in parlement Polen WARSCHAU (DPA/AFP) - De Partij van Biervrienden krijgt zestien afgevaardigden in het Poolse parlement. De voormalige communisten in Polen zullen in het nieuwe parle ment slechts twee zetels minder bezetten dan de grootste fractie, die van ex-premier Tadeusz Ma- zowiecki. De Democratische Unie (DU) van Mazowiecki wordt met 62 ze tels de grootste partij, op de voet gevolgd door de Alliantie van Democratische Links van ex- communisten die uitkomt op 60 zetels. In totaal zijn 29 partijen, waaronder ook de verrassend sterke Partij van Biervrienden, vertegenwoordigd in het parle ment van 460 zetels. HULL (MASSACHUSETTS) - Enorme golven beuken op de kust bij Hull in de Amerikaanse staat Massachusetts tijdens het passeren van een zware Atlantische storm, die in een gebied van de staat Maine tot Zuid-Carolina stroom- uitval en overstromingen veroorzaakte. Vier mensen worden vermist, dertig drenkelingen werden uit zee gered. ..De orkaan Bob was hierbij vergeleken niets". zo zei Jerry Congdon, een politieman in Maine. Bob veroorzaakte in augustus naar schatting voor 780 miljoen dollar schade aan de oostkust. De wind bereikt aan de kust van New England een snelheid van 120 kilometer per uur en de golven werden opgezwiept tot acht meter hoog. In Westhampton Beach op Long Island in de staat New York werden zes huizen door de zee verzwolgen, zo verklaarde de politie. foto Tom Herde/AFP MIDDELBURG Boekhandel Impuls aan de Lange Delft houdt een totale uitverkoop van de boeken en kantoor-artikelen gedurende slechts een week Na deze leegverkoop wordt er een compleet nieuw interieur ge plaatst waarin alleen nog wenskaarten, posters en cadeau-artikelen worden gebracht. Een schitterende collectie werd hiervoor samengesteld maar eerst moet ruimte worden gemaakt. Daarom ontvangt u vanaf van daag 20% korting op alle aanwezige boeken en kantoorartikelen. De meest actuele, spannende en leuke boeken gaan nu weg voor aantrekke lijke prijsjes. De kranten en tijdschriften-sortering is vanaf vandaag ver plaatst naar IMPULS-VOORDEELBOEKHANDEL - NIEUWE BURG 3 (Wh Fey). ZWOLLE (ANP) - Voor de Flevo hof in Dronten wordt vandaag faillissement aangevraagd bij de rechtbank in Zwolle. Be windvoerder mr. C.W.J. Okker- se van het in sursëance verke rende park, heeft dit donder dagavond bevestigd. Het park heeft een schuld van ongeveer 16 miljoen gulden. De 33 perso neelsleden zijn donderdagmid dag op de hoogte gebracht. De Flevohof vroeg drie weken geleden surséance aan. Jaarlijks werd het park. dat met een com binatie van recreatie en educa tie voorlichting over landbouw gaf. bezocht door zo'n 300.000 mensen Volgens bewindvoerder Okkerse was een aantal van 450.000 nodig om het park uit de rode cijfers te houden. Het park Het menselijk lichaam: dat is het centrale thema van de expositie, die de Britse filmregisseur Peter Greenaioay in het Rotterdamse mu seum Boymans-Van Beuningen presenteert. Ouderdom, iceerloos- heid, schoonheid, Greenaway wandelt door de museumcollectie. Verder in de bijlage Kunst Cultuur De bescherming van de Italiaanse kunstschatten laat veel te wensen over Maarten 'f Hart bewandelt gebaande paden Onze Taal blijft de puntjes op de i zetten De dansende bloemen van Ton Simons Literaire zwane- zang in Teheran Gorefest uit Goes: een komeet in de ivereld van de deathmetal Uit-agenda, filmwijzer, exposities. Arsenaal Het Arsenaalproject m Vlissin gen moet in mei 1993 opgeleverd worden. Al in juni volgend jaar moet de 45 meter hoge uitkijkto ren klaar zijn. In juni 1993 ope nen ook het theater, het open luchttheater en het maritiem attractiecen- trum hun deuren I w BELGRADO/DEN HAAG (DPA/AFP/ANP) - Servië houdt niet langer vast aan de aanslui ting van de Servische minder heden in Kroatië en Bosnie- Hercegovina bij de 'mocderre- publiek' Servië. De bekendmaking betekent een belangrijke concessie van de Servische leiding, die daarmee dichterbij aanvaarding lijkt te komen van het EG-vredesvoor- stel dat uitgaat van de opdeling van Joegoslavië in zes soeverei ne staten. Milosevich wil wel dat de Servi sche minderheden in Kroatië en Bosnië naast autonomie ook een eigen wetgeving krijgen. Dat laatste zal voor Kroatië moeilijk te accepteren zijn omdat die ge bieden dan vrijwel volledig aan Kroatische controle worden ont trokken. De Joegoslavische pers maakte donderdag melding van wijzi gingen in het EG-voorstel die te gemoet komen aan Servische bezwaren. De Europese Ge meenschap zou onder meer de eis hebben laten vallen dat de Servische provincies Kosovo en Vojvodina hun autonome status moeten terugkrijgen In Kosovo woont een Albanese meerder heid terwijl in Vojvodina een Hongaarse minderheid leeft. Een woordvoerster van het Ne derlandse ministerie van buiten landse zaken wilde donderdag middag alleen zeggen dat de EG haar vredesvoorstel voortdu rend „aanpast" op basis van overleg met de deelnemers aan de vredesconferentie in Den Haag. Het Kroatische konvooi van schepen is donderdagochtend na drie dagen op zee in Dubrov- nik aangekomen. Dat heeft dp Kroatische radio gemeld. werd op poten gehouden door subsidies van diverse landbouw schappen. De afgelopen weken heeft Ok kerse tevergeefs gezocht naar een koper of partner voor de Fle vohof. Ook een onderzoek naar de mogelijkheid om in afge slankte vorm verder te gaan, le verde volgens hem niets op. De afgelopen jaren hebben be sturen van de stichting Flevohof geprobeerd het park nieuw le ven in te blazen. „Het gaat mij te ver om te zeggen dat het concept verouderd was." vindt Okkerse. „Het bestuur is er niet in ge slaagd vernieuwingen aan te brengen die nodig waren om het park als eendagsrecreatie draai ende te houden. Op zich durf ik niet te stellen dat de formule educatie/recreatie slecht is." Naam: Adres: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1