ROVINCIALE ZEEUWSE COURA Procedurestrijd in Madrid Oplaaiend geweld in Midden-Oosten Walesa wil ook premier worden Eerste en Tweede Kamer stellen behandeling plan-Simons uit ie Israël wil echt onderhandelen in Midden-Oosten Katalisatoren Bush en Gorbatsjov Magistratuur stemt D66 en kijkt VPRO Op de vlucht Wanbetalers boetes harder aanpakken Bewolkt en regen 1 Wolkenvelden, in de ochtend kans op I regen. Matige tot vrij krachtige zuidè- lijke wind. Middagtemperatuur rond 112 graden. ,n!34e jaargang no. 256 i lfoensdag 30 oktober 1991 «Arm prinses ïjaliana ïïoit de kom (ANP) - De rechte- Janarm van prinses Juliana is zon- "!ag uit de kom geschoten. Tij- ;ns een wandeling in het park [an Paleis Soestdijk struikelde tij over een boomwortel. Dit laakte de Rijksvoorlichtings- ienst dinsdag bekend. De prin- jes is onmiddellijk thuis door en arts behandeld. Haar arm ■'ljieeft enkele weken rust nodig. van onze correspondent MADRID - Hoogoplopende me ningsverschillen over procedu res dreigen te leiden tot ernsti ge vertraging in het vredespro ces na de openingsconferentie in Madrid. Israëls onderminis ter van buitenlandse zaken. Benjamin Netanyahu, liet er gisteren in de Spaanse hoofd stad geen misverstand over be staan dat zijn land erop staat de bilaterale onderhandelingen, die maandag moeten beginnen, te houden in het Midden-Oos ten. Bovendien, zei hij, wil Israël re soluut een eind maken aan po gingen van de Palestijnen hun delegatie zelfstandig te laten opereren. Premier Jitschak Sha mir heeft gisteravond in een ge sprek met de Amerikaanse mi nister James Baker geprobeerd begrip te winnen voor de Israëli sche eisen, maar na afloop van hun ontmoeting zijn geen mede delingen gedaan. De Arabische delegaties, Syrië voorop, weigeren de bilaterale besprekingen in het Midden- Oosten te laten plaatsvinden, omdat zoiets zou inhouden dat ze beurtelings in eigen land en in Israël vergaderen. Ze beschou wen dat als een concessie aan de Israëli's, nog voor er resultaten zijn geboekt. De Syriërs met na me zijn niet van plan ook maar een millimeter tegemoet te ko men aan Israëli'sche verlan gens, voordat Israël openlijk heeft ingestemd met het terug geven van bezet gebied. Israël op zijn beurt ziet de Arabische weigering als het bewijs dat de Arabische landen niet echt vre de nastreven, maai- 'alleen uit zijn op het terugwinnen van grondgebied'. Op de eerste Israëlische pers conferentie in Madrid zei Neta nyahu dat zijn land van plan is zo snel mogelijk Madrid te verla ten 'om directe onderhandelin gen aan te gaan zonder voor waarden vooraf. Die onderhan delingen moeten in het Midden- Oosten worden gevoerd, omdat volgens Netanyahu op die ma nier vertrouwen wordt gewekt. „Je gaat naar de plaats van de andere partij en hij komt bij jou op bezoek. Dat is de beste me thode en daarom heeft Israël ge vraagd om die onderhandelin gen te houden in ons eigen ge bied". De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, zal moeten proberen de Ara bische landen te bewegen ak koord te gaan met de Israëlische eis, maar op dit moment lijkt het onwaarschijnlijk dat hij daarin 'van onze correspondent MADRID - De Amerikaanse president George Bush en zijn Sovjet-collega Michael Gorbatsjov voelen er niets voor om het verloop van de vredesconferentie over het Midden-Oos ten te nadrukkelijk te dicteren. De conferentie begint van ochtend in de Spaanse hoofdstad. „Het is een historische gebeurtenis dat Israël en zijn buren voor het eerst aan één tafel zitten om over vrede te praten. Wij zijn blij, dat het ons gelukt is om de partijen bij elkaar te krijgen. Maar het geeft geen pas om hen dwingend een ver drag op te leggen. Wij willen katalisatoren zijn en zoveel mo gelijk helpen, maar voor de rest moeten ze hun vrede zelf uit zoeken", aldus Bush na afloop van de twee uur durende mini- top aan de vooravond van de vredesconferentie. Bush en Gorbatsjov zullen vanochtend ieder een openingsre de uitspreken, gevolgd door de Nederlandse minister van buitenlandse zaken Hans van den Broek, die namens de EG het woord voert. Bush en Gorbatsjov spraken elkaar over ontwapeningspro blemen en economische hulp aan de Sovjetunie. MADRID - President Bush en zijn Sovjet-ambtgenoot Gorbatsjov in gesprek in Madrid, waar ze van daag de vredesconferentie over het Midden-Oosten zullen toespreken. foto ERA DEN HAAG/TEL AVIV (GPD) - Aan de vooravond van de vre desconferentie over het Mid den-Oosten is het geweld op nieuw opgelaaid. In de Israëli sche veiligheidszone in het zuiden van Libanon zijn dins dag drie Israëlische militairen bij een bomaanslag om het le ven gekomen. Zes andere solda ten raakten gewond. De aanslag werd opgeëist door pro-Iraanse terroristen. In hetzelfd gebied werden twee DEN HAAG (ANP) - D66 is de populairste politieke partij onder de Nederlandse rechters en officieren van justitie. Bijna twee op vijf (39 procent) van alle rechters en officieren zouden op deze partij stemmen als er nu verkiezingen zou den worden gehouden. Daarmee scoort D66 onder hen bijna twee keer zo hoog als bij de doorsnee-kiezer. Wat betreft de populariteit van het CDA is het omgekeerde het geval: slechts 17 procent van de magi stratuur zou nu op het CDA stemmen tegen ongeveer een twee keer zo hoog percentage bij het gehele Nederlandse electoraat. Dat blijkt uit de resultaten van een enquête waarvan de re sultaten vandaag in het weekblad Vrij Nederland worden ge publiceerd. Een ander opmerkelijk resultaat betreft de opvatting van een meerderheid van de geënquêteerden dat politici het vol ste recht hebben kritiek te uiten op rechters en hun vonnis sen of uitspraken. De vraag werd gesteld naar aanleiding van een destijds veelbesproken rede van premier Lubbers in Nij megen waarin deze pleitte voor hogere straffen en boetes. Vrouwelijke leden van de rechterlijke macht toonden zich in de enquête over het algemeen „linkser en progressiever" dan mannelijke. Opvallend is ook dat leden van de rechterlijke macht, voor zover lid van een omroepvereniging, vooral lid van de VPRO zijn (35 procent). De KRO scoort als tweede slechts 10 pro cent. Onder de dagbladen is NRC/Handelsblad veruit favoriet. Van de magistratuur leest 70 procent deze krant, gevolgd door de regionale dagbladen en de Volkskrant (24 procent). Palestijnen gedood bij een ge vecht met Israëlische troepen. Onder de Israëliërs vielen vijf ge wonden. Verder werd een poging van Palestijnen om met een del tavlieger de grens met Israël te passeren, verijdeld. Het Israëli sche leger nam dinsdag onmid dellijk wraak voor de aanslag op een bus, waarbij maandag twee joodse kolonisten op de Westelij ke Jordaanoever omkwamen. Zes andere inzittenden, onder wie vier kinderen, liepen ver wondingen op. De daders waren leden van het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Helikopters beschoten als ver gelding het Palestijnse vluchte lingenkamp Rashidiyeh en het dorp Nabatiyeh in zuid-Liba- non. Daarbij zou tenminste één dode zijn gevallen. Volgens een woordvoerder van het Israëli sche leger waren de doelen uit valsbases van de Hezbollah. Onbekenden hebben dinsdag een granaat afgevuurd op de Amerikaanse ambassade in Bayrut. Bij de aanslag zouden geen slachtoffers zijn gevallen. De Israëlische premier Shamir heeft in Madrid gezegd zich dooi de aanslagen niet van de wijs te laten brengen. PLO-voorzitter Arafat zei in een interview met de Duitse televisie dat 'extre mistische Palestijnse groepen een gevaar betekenen voor het welslagen van de vredesconfe rentie'. Maar niet iedereen verzet zich tegen de vredesconferentie. Zo'n drieduizend Palestijnse jonge ren in de door Israël bezette Ga- zastrook betuigden dinsdag hun steun aan de vredesbesprekin gen. zal slagen. De Arabieren willen de bilaterale besprekingen het liefst in Madrid houden, om op die manier het vredesproces het aanzien te geven van een doorlo pende internationale vredescon ferentie. Naar verluidt hebben de Ameri kanen Washington als alterna tief genoemd. Andere voorstel len behelzen een voortzetting van het vredesproces in een an dere stad in Spanje of in de Egyptische hoofdstad Cairo. Een probleem voor Baker is dat hij de Israëlische diplomatie op nieuw een harde klap bezorgt als hij de houding van de Arabieren zou steunen. Israël is gisteroch tend morrend en tegensputte rend akkoord gegaan met een spreektijd-indeling voor de con ferentie, waarbij de Palestijnse component van de Jordaans-Pa- lestijnse delegaties 45 minuten spreektijd krijgt, evenveel als de 'gewone' delegaties. Netanyahu sprak van een 'onplezierige ver rassing' en trok de rol van de Amerikanen als 'eerlijke bemid delaars' in twijfel omdat ze Is raël voor een voldongen feit heb ben gesteld. Meta de Vries weg bij AVRO HILVERSUM (GPD) - Meta de Vries heeft ontslag genomen bij de AVRO. Ze kan zich niet ver enigen met de beslissing dat haar programma 'Muziek met Meta' moet verdwijnen. Door de aanstaande samenwer king op Radio 3 van AVRO, KRO en NCRV, is er geen plaats meer voor haar. Meta de Vries heeft 26 jaar bij de AVRO ge werkt. Advertentie nu in de boekhandel Oliver L. North In de vuur linie Indringende onthullingen van de man die Reagan buiten schot hield, f 49.90 SL Uitgeverij Het Spectrum KARLOVAC - Een Kroatische vluchteling, wat kleren sa mengebonden op zijn rug, verlaat het dorp Turanj in het strijdgebied ten zuiden van Zagreb. foto Robert Rajtic/EPA. WEU wil taken Europees leger beperken van onze correspondenten BONN - Zeven van de negen lan den van de Westeuropese Unie (WEU) willen de taken en het werkterrein van een Europese troepenmacht onder WEU-vlag beperken tot vredesmissies en humanitaire acties buiten het verdragsgebied van de NAVO. Zo kan worden voorkomen, dat een Europees legerkorps de po sitie van de NAVO in Europa on dermijnt. Frankrijk en Spanje zijn vooralsnog fel tegen deze constructie gekant. Dat bleek dinsdag na afloop van een extra WEU-ministersverga- dering in Bonn. Alle negen lid staten onderstreepten er de „pri maire rol van de NAVO bij de verdediging van het Europees grondgebied", zei een tevreden minister van buitenlandse za ken, Van den Broek. DEN HAAG (GPD) - De Eerste en Tweede Kamer hebben de behan deling van het plan-Simons voor een stelselwijziging in de gezond heidszorg uitgesteld. De Eerste Kamer zal er op zijn vroegst pas 19 november over praten, een week later dan Simons wilde. De Twee de Kamer heeft besloten met verdere stappen te wachten totdat de Senaat een oordcel heeft uitgesproken. In een brief aan de Eerste Kamer liet Simons gisterochtend weten „voluit beschikbaar" te zijn voor nader overleg over zijn plannen. Tegelijk wees hij erop dat inwerkingtreding van de voornemens op 1 januari noopt tot politieke besluitvorming op 12 november. Alleen dan kunnen de wetsvoorstellen op 21 november in het Staatsblad staan, aldus Simons. De Eerste Kamer trok zich echter niets aan van de druk die de be windsman op haar legde. Een meerderheid zei begrip te hebben voor de behoefte van Simons om snel tot besluitvorming te komen, maar men wilde toch een nadere schriftelijke vragenronde over de plan nen houden. Daartoe moeten de Eerste-Kamerleden op 5 november hun opmerkingen indienen. Nadat Simons die vervolgens tot tevre denheid en volledig heeft beantwoord, denkt de Eerste Kamer er op 19 november over te kunnen debatteren. Er zou dan ook eventueel gestemd moeten worden. Kringen rond Simons gaven gisteravond te kennen dat 19 november wellicht nog net haalbaar is om de wetten op de 21e in het Staatsblad te krijgen. Er zal dan alleen extra snel gewerkt moeten worden aan de definitieve teksten. De commissie voor volksgezondheid in de Tweede Kamer besloot gisteravond, gezien de houding van de Eerste Kamer, vooralsnog geen hoorzittingen te houden over de stelselwijziging. De WD had dat voorgesteld. CDA en PvdA willen wachten tot de besluitvorming in de Senaat. Op 25 november wil de commissie dan in de Kamer de financiële effecten van de stelselwijziging met Simons bespreken. In die week zouden ook de hoorzittingen met alle betrokkenen kunnen starten. De Tweede Kamer moet nog praten over de uitvoeringsbesluiten van de stelselherziening. De Raad van State moet daar deze week een overigens negatief advies over uitbrengen. Na 22 november heeft de Tweede Kamer dan een maand de gelegenheid die besluiten te behandelen. Sint Maarten De Tweede Kamer wil dat het kabinet een regeringsvertegen- woordiger naar Sint Maarten (Nederlandse Antillen) stuurt om de problemen rond het be stuur. de rechtspraak en be paalde 'maffia '-affaires op te lossen. CDA en VVD willen mi nister Hirsch Ballin (foto) vragen in te grij- O pen. O Schildpadje In de Vlissingse reptielenzoo Iguana is een pannekoekschild- padje geboren. Het is een nako meling van een van de vijfhon derd Tanzaniaanse schildpad den die eind maart op Schiphol meer dood dan levend in beslag werden geno- Q men. w Grevelingen Het natuur- en recreatieschap De Grevelingen voelt niet voor een zo omvangrijke uitbrei ding van het aantal ligplaatsen voor jachten in het Grevelingen- meer als staatssecretaris Gabor in zijn recreatienota deze week heeft aange- duid. I \J Van 't Schip John van 't Schip, de 31-vou- dige internationalprobeert uit alle macht in de hoofdmacht van Ajax een plaats op het middenveld af te dwingen. Met het tiveede team van Ajax kwam hij gisteravond uit tegen de amateurclub Lisse. Hij kon ech ter Ajax-trainer Louis van Gaal niet erg over- |T tuigen. van onze correspondent WARSCHAU - De Poolse presi dent Walesa wil zelf premier van de nieuwe Poolse regering worden. Een combinatie van de twee politieke functies maakt deel uil van de voorstellen, die hij gisteren aan de politieke partijen heeft voorgelegd. De president presenteerde in to taal drie voorstellen voor een nieuw kabinet. Slechts in één daarvan maakt hij zelf geen deel van de regering uit. Die oplossing, een kabinet sa mengesteld uit alle partijen die voort zijn gekomen uit de vak bond Solidariteit, is dan ook meteen de meest onhaalbare. Gezien de tegenstellingen is het namelijk vrijwel uitgesloten dat die partijen het onderling eens kunnen worden over een rege ringsprogramma. Goede morgen.. We zien elkaar op CONTACTA 91 (Advertentie) Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 In zijn brief aan de Eerste Kamer stelde Simons dat het kabinet na het negatieve advies van de Ziekenfondsraad over de stelselwijzi ging, bereid is „tot fasering van een enkele maatregel". In de besluit vorming spelen eerder vastgelegde ijkpunten een grote rol. Het gaat dan om: het functioneel omschrijven van de zorg, normuitkeringen aan ziektekostenverzekeraars en een keuzevrijheid voor verzeker den. In politiek-Den Haag wordt nog steeds verwacht dat het kabinet uiteindelijk zal beslissen de hele stelselherziening uit te stellen. Eer der heeft Simons verklaard dat zijn plan in duigen zou vallen indien er een bouwsteen uitgehaald zou worden. Nu probeert hij echter zelf onderdelen uit het geheel te halen en het gebouw toch overeind te houden. Dat wordt onmogelijk geacht. Grote waarde wordt gehecht aan uitlatingen over deze zaak van pre mier Lubbers, die er steeds op heeft gewezen dat het Simons zelf is die probeert delen van het stelsel toch op 1 januari te laten ingaan, niet het kabinet. Voorts worden uitlatingen van Lubbers.over een jaar uitstel zeer relevant geacht. DEN HAAG (GPD) - PvdA en VVD in de Tweede Kamer vinden dat er harder opge treden moet worden tegen het niet-betalen van boetes. Beide partijen menen dat Justitie gebruik moet ma ken van de mogelijkheid om de boetes te verhalen op het loon, de uitkering of het spaartegoed van degenen die niet betalen. Op het ogenblik worden no toire wanbetalèrs uiteinde lijk veroordeeld tot vervan gende gevangenisstraf. In veel gevallen worden die ge vangenisstraffen nooit ten uitvoer gelegd. Zo verjaren jaarlijks vijftigduizend von nissen, en worden even zove le boetes niet betaald. Minister Hirsch Ballin (justi tie) heeft al aangegeven dat hij er niets voor voelt om boetes te verhalen op loon, uitkering of spaartegoed. Het gaat hier namelijk om arbeidsintensief werk, en de parketpolitie kan dat niet aan. PvdA-woordvoerder E. Jurgens hekelde de opstel ling van de minister: „Alsof de politie het in nachtelijke uren thuis ophalen van ver oordeelden voor vervangen de hechtenis wel aan kan, en of bij de huizen van bewaring het opsluiten van al die men sen wel mogelijk is". Jurgens wees erop dat sinds 1983 de bereidheid tot beta len van opgelegde boetes is teruggelopen van 65 procent tot 35 procent. Ook zal het aantal boetes dat wordt op gelegd alleen maar groter worden wanneer volgend jaar de boetes centraal geïnd worden. WD-kamerlid Wie- benga noemde het onbegrij pelijk dat justitie geen ge bruik maakt van de moge lijkheden tot verhaal. De kamer keerde zich tegen het aan een maximum bin den van het aantal boetes. Justitie maakt zich daar door ongeloofwaardig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1