Streekvervoer: verlies van banen PZC Centrale overheid bezuinigt sterk op actief recreatiebeleid Rivierengebied in Steentijd al zeer ntensief bewoond Vera Lynn hoogtepunt jubileum verzet Mestbeleid oorzaak iarst in Groen Front Dode bij bomaanslag Ankara binnen- en buitenland Voorzieningenniveau verder achteruit het weer in zeeland 'Schone' auto duurder Heide ernstig vervuild ...en in europa DINSDAG 29 OKTOBER 1991 j (RECHT (ANP) - De bezuini- gjgsmaatregelen die het bfcekvervoer moet doorvoeren met kader van de Tussenba ts zullen leiden tot verlies werkgelegenheid. Een Oordvoerder van Streekver- jjr Nederland, de holding van streekvervoerbedrijven, Ift dit maandag meegedeeld, jjeveel banen er op het spel Ban, is nog niet bekend. Jt streekvervoer ziet geen mo- fiijkheid om de 45 miljoen gul- die moet worden opgehoest, te vullen met doelmatiger •ken. Resultaat is dat er zal rden gesneden in het voorzie- genniveau. In een interne no- gje doet Streekvervoer Neder- daarvoor enkele sugges- zou het aantal spitsbusritten ijen worden beperkt en de .erdienstregeling kunnen den uitgebreid tot andere iodes. De dertien streekver- •rbedrijven zijn autonoom in doorvoering van de maatre- ,eilen, hetgeen betekent dat er in Ier vervoersgebied verschil- ïde maatregelen kunnen wor- n genomen. Van concrete in- Iling is het nog niet gekomen, lus een de woordvoerder van reekvervoer Nederland, it de bezuinigingsmaatrege len ten koste zullen gaan van de werkgelegenheid staat voor hem als een paal boven water. „Als je de produktie verlaagt, heb je minder mensen nodig", aldus de woordvoerder. Hoger tarief Bovenop de bezuinigingen uit de Tussenbalans komt per 1 ja nuari mogelijk ook nog eens een extra tariefverhoging. Streek vervoer Nederland vreest dat het streekvervoer daardoor op nieuw in „een neerwaartse spi raal" belandt. „Hogere tarieven leiden tot minder reizigers, dus minder inkomsten en dus min der voorzieningen", zei de zegs man. Een ander probleem waarmee het streekvervoer zich op korte termijn geconfronteerd ziet, is het aanstaande cao-overleg. De ruimte voor verbetering van de arbeidsvoorwaarden is uiterma te beperkt. Tot dit jaar viel het streekvervoer onder de Wet Ar beidsvoorwaarden Gepremieer de en Gesubisieerde Sector (AGGS), waarvoor minister De Vries (sociale zaken) de loon ruimte op 3 procent heeft ge steld. Of die wet volgend jaar ook voor het streekvervoer geldt, is nog niet bekend. Mogelijk komt de sector volgend jaar te vallen on- der een vergelijkbaar regime als het ziekenhuiswezen. In dat ge val stelt minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) een bud get voor de bedrijven vast. waar binnen men vrij is geld te beste den. Of de loonruimte daardoor wordt vergroot, is nog maar zeer de vraag. Streekvervoer Nederland zal dus aan de vakbonden een zeer beperkte loonruimte en het ver lies van werkgelegenheid moe ten verkopen. „Wij moeten ons daar zorgen over maken", aldus de woordvoerder. Afbraak De Vervoersbond FNV zal geen enkel verlies van werkgelegen heid accepteren, zo deelde de voor het streekvervoer bestuur ster D. van der Heem mee in reactie. Volgens haar hebben de streekvervoerders de misère voor een deel aan zichzelf te wij ten. „Zij helpen mee aan de af braak van het openbaar vervoer door zich in het commerciële werk te storten en het streekver voer in de concurrentie-sfeer te duwen", zei zij. Daarmee doelt zij onder meer op de tendens in het streekvervoer om bedrijfsvervoer in de beslo ten sfeer af te werken en minder drukke lijnen over te doen aan taxi-bedrijven. „Men kan ook de omgekeerde weg bewandelen: het woon-werkverkeer in het openbaar vervoer houden en kleinere eenheden inzetten op lijnen die niet zo druk zijn", zei Van der Heem. Pagina 9: ZWN moet vijf miljoen bezuinigen. iei$IDEN (ANP) - Geologisch onderzoek door de Rijksuniversiteit in nc*iiden heeft aangetoond dat het gebied van de grote rivieren in de d%uwe steentijd, zo'n vijf- tot zevenduizend jaar geleden, intensief enlwoond is geweest. Diep onder de grond hebben de geo-archeolo- enin een groot aantal afvallagen uit het neolithicum ontdekt. ErH voor kort ging men ervan uit dat het gebied tussen de rivieren 'n-inwege zijn moerassen, meren en waterlopen tijdens de prehistorie ior de mens slecht toegankelijk zou zijn geweest. Er werden dan ik weinig opgravingen gedaan. De vondsten uit de oudheid waren jjring. i erH onderzoek, gesteund door de NWO-stichting voor Archeologisch ~nhderzoek ARCHON, toont echter aan dat de rivierduinen, donken - °!noemd, destijds intensief werden bewoond. - tcl% kennis omtrent de prehistorische bewoning van het rivierenge- aJed ten westen van Geldermalsen, werd jaren lang bepaald door de ^ijgravingen bij de Hazendonk in de jaren zeventig. Daarbij kwamen tncjven neolithische afvallagen aan het licht met grote aantallen 'e%dsten. Sindsdien was de Hazendonk echter een eenzame stip op Jö kaart. Prins Willem-Alexander schudt de hand van Vera Lynn. UTRECHT (ANP) - Het weerzien met Dame Vera Lynn vormde maandagmorgen het absolute hoogtepunt van de jubileumbij eenkomst van de Nationale Federatieve Raad van het Voorma lig Verzet Nederland in de Utrechtse Jaarbeurs. Meteen toen de zangeres het podium beklom, rees het leeuwedeel van de elfhon derd aanwezigen op voor een ovationele begroeting. En het enthousiasme groeide nog verder toen de zangeres een aantal van haar bekendste evergreens inzette. „Yours", „Who's taking you home tonight", „Coming in on a wing and a prayer", waren alle goed voor een daverend applaus. Aarzelend zongen sommigen mee. Bij „We'll meet again" werd die voorzichtigheid overboord gegooid. Dat leidde tot een veelstemmig feest der her kenning. Toespraken waren er van voorzitter Minco, minister Hirsch Ballin en Pierre Huyskens. Minco ging in zijn toespraak kort in op de band tussen het voormalig verzet en het konings huis. Hij uitte lof over de woorden die koningin Beatrix vorige week in Japan sprak tot de Japanse keizer. „De koningin stond en staat naast ons: dat heeft ze op indruk wekkende en niet mis te verstane wijze de keizer van Japan vori ge week laten weten", zei Minco. Zijn woorden, gericht tot de aanwezige prins Willem-Alexander. leidden tot een daverend ap plaus in de zaal. Dat gold ook voor de aankondiging dat de fede ratie namens alle aanwezigen een telegram zal sturen aan de zie ke prins Claus. I I I I rTTTTTT Vandaag Vandaag wordt het een beioolk- te dag met een kleine kans op motregen. Dit hebben we te dan ken aan een zwak lagedrukge bied. wat langzaam oplossend naar het noorden beweegt tus sen hogedruk boven Scandina vië en lagedruk boven de oce aan. Een uitgestrekte wolken band loopt van de Pyreneeën via Oost-Frankrijk en ons land door naar Schotland en IJsland en hier hebben we vandaag en ook de komende dagen mee te maken. Uit deze bewolking kan vandaag lokaal lichte regen oj motregen vallen, maar doordat het hogedrukgebied nog redelijk in de buurt ligt. zullen de hoe veelheden nauwelijks om over naar huis te schrijven zijn. In de loop van de iveek komen we ech ter meer onder invloed van de oceaandepressie, ivaardoor de kans op neerslag groter wordt. De wind blijft ook vandag in de zuidoosthoek en is matig, aan de kust af en toe vrij krachtig. De middag temperatuur ligt rond 12 graden, 's nachts wordt het 6 graden. Nautisch bericht Wind: zuidoost 3 tot 4. kust mo gelijk 4 tot 5 Beaufort. Zicht: ma tig. in neerslag matig tot slecht. Temperatuur kustwater: 12 gra den. Afwijking waterstanden: enkele decimeters verlaging. Maximum golfhoogte monding Scheldes: rond een halve meter. ZON EN MAAN 30 oktober LK 08.11 Zon op 07.30 onder 17.16 Maan op - onder 14.15 Vooruitzichten Voor morgen (woensdag): Wol- kenvelden. af en toe regen. Mati ge tot vrij krachtige zuidoostelij ke toind Middag temperatuur rond 12 graden, minimum rond 7 graden. Voor donderdag tot en met za terdag: Wolkenvelden, grotere kans op regen, meer wind. Hoog water Dinsdag, 29 oktober Vlissingen 05.31 205 17.58 219 Temeuzen 05.51 226 18.17 241 Bath 06.52 265 19 20 283 Roompot-buiten 05.30 152 18.00 170 Zierikzee 07.00 147 19 35 167 Yerseke 07 10 170 19.35 189 Philipsdam-West 06.50 153 19 50 173 Woensdag, 30 oktober L.K. 08.11 Vlissingen 06.36 176 19.15 192 Temeuzen 06.55 197 19.35 213 Bath 07.55 236 20 32 255 Roompot-buiten 06.40 130 19.25 151 Zierikzee 08.00 133 20.40 156 Yerseke 08.10 153 20.45 174 Philipsdam-West 08 15 141 20.55 167 Laag water Dindag. 29 oktober Vlissingen 1205 182 Terneuzen 00.02 188 12.25 194 Bath 01.06 206 13.36 213 Roompot-buiten 12.00 139 Zierikzee 00.40 129 13.05 141 Yerseke 00 50 143 13.15 155 Philipsdam-West 00.45 139 13.10 151 Woensdag, 30 oktober L.K. 08.11 Vlissingen 00.28 157 13.06 171 Temeuzen 00.52 169 13.24 183 Bath 01.56 190 14 32 205 Roompot-buiten 00.30 114 13 00 133 Zierikzee 0140 119 14 10 139 Yerseke 01.45 132 14.20 152 Philipsdam-West 01.40 128 14.10 147 Voorden tegen zuiden 3p EN HAAG (GPD) - Het mest- ileid van minister Piel Buk man van Landbouw, Natuurbe- en!er en Visserij heeft voor een te-'ote barst gezorgd in het eens '°t hechte groene front. Boeren <iei de noordelijke provincies arTannen samen tegen boeren uit :o":t oostelijke en zuidelijke deel m ons land. ai'rijdag zullen naar verwachting isikele duizenden boeren uit het ie-5orden in Zuidlaren demon- ogreren tegen de vanaf 17 sep- 'olimber al vastgestelde aange- !Mherpte mestregels. enet grote noordelijke boeren protest is gericht tegen de boe- ?r"ln in het oosten en zuiden van »a-ns land waar nog steeds grote !ellestoverschotten worden ge produceerd. De boeren in het ij-porden hebben nog steeds be hoefte aan mest. Maar door de Jtyrengere regels van Bukman 'a")ogen die noordelijke boeren un mestproduktie niet uitbrei dden. n*le boeren in het noorden vinden anat ze onrechtvaardig worden e"ehandeld; dat ze moeten beta- om de boeren in het oosten n-h zuiden van ons land in de ge negenheid te stellen hun mest overschotten weg te werken. Ze -Beggen het niet met zoveel woor- -nien, maar in feite komt de hou- ieiVoudenbergse j;'iuf weer j roor de klas j.el'OUDENBERG (ANP) - De on derwijzeres aan de Wouden- dergse School met de Bijbel die door het bestuur was geschorst dmdat zij ongehuwd samen woonde, gaat donderdag weer d~an het werk. P- n- )e vrouw kwam tot dat besluit o- ;adat het bestuur van de protes- ikants-christelijke basisschool Pillem van Oranje in het week- inde had besloten dat de onder- e"Hjzeres weer terug mocht ko- rs nen als zij voor donderdag in on dertrouw was gegaan, devens dient er volgens het be- tuur een gesprek plaats te vin- [1~ len met de onderwijzeres en het a~eam van leerkrachten om een (harmonieuze" terugkeer te be werkstelligen. Onduidelijk is of Vie vrouw inderdaad voor don- 'Herdag in ondertrouw gaat. Zij Ill wel trouwen, maar haar part- V- 'er ontbeerde tot vrijdag een ie Verblijfsvergunning, ^ïet bestuur kwam, hoewel in- d prn verdeeld, tot een unanieme in eslissing „omdat het belang an leerkracht, leden, ouders en jinderen voorop dient te staan." ding van de noordelijke boeren er op neer dat ze de vervuilers in dividueel willen laten betalen voor de oplossing van het mest probleem. De boeren in het oosten en zuiden van ons land houden zich opmerkelijk stil. Ze reageren ook niet op de harde opmerkin gen vanuit het noorden, dat ze zowel in het oosten als zuiden van het land de zogenaamde la tente mestproduktie hebben op gevuld door een snelle uitbrei ding van de veestapel. Boeren in het noorden hebben hun mest quota niet direct opgevuld; ve len hebben heel voorzichtig ge daan met het uitbreiden van de veestapel. Die boeren voelen zich nu bekocht door het beleid van Bukman. Door de dreigende opstand van de noordelijke agrariërs en het zwijgen van hun oostelijke en zuidelijke collega's komen ook de boerenorganisaties zoals het Landbouwschap en de drie cen trale boeren- en tuindersorgani saties danig in de knel. Maar liefst 13 noordelijke standorga nisaties hebben zich in het pro test verenigd. Zij hebben niet al leen voor vrijdag het boerenpro test georganiseerd maar zijn te vens bezig met het opstellen van een alternatief mestbeleid. De ravage na de aanslag was groot. ANKARA (AFP/RTR) - De Turkse Islamiti sche Jihad heeft zich maandag via een anonie me boodschapper verantwoordelijk gesteld voor de bomaanslag in Ankara, waarbij een Amerikaan, de 30-jarige soldaat Victor Mar- wik, om het leven kwam en een Egyptische di plomaat zwaar gewond raakte. Volgens de boodschapper werd de aanslag uit gevoerd uit protest tegen de komende confe rentie over vrede in het Midden-Oosten. „Wij zullen niet toestaan dat de imperialistische mogendheden op de conferentie het Midden- Oosten verdelen". Eerst ging de verdenking uit naar de guerrilla groepering Dev Sol (Revolutionair Links), die zich eerder dit jaar verantwoordelijk verklaar de voor de dood van twee Amerikanen en een Brit in Turkije. Lopend Grevelingenproject niet in gevaar DEN HAAG (ANP) - Decentrali satie. en bezuinigingen bepalen de inhoud van de maandag door staatssecretaris Gabor van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij geopenbaarde beleids nota „Kiezen voor Recreatie, openluchtrecreatie 1991-2010". Voortaan zal de overheid slechts voorwaardenscheppend bezig dienen te zijn. Kwaliteit gaat bo ven kwantiteit. Daardoor ont staan volgens de nota betere perspectieven om in te spelen op het individuele recreatiegedrag. De invulling van het beleid zal door de lagere overheden en de particuliere sector moeten wor den gerealiseerd. De nota is volgens de staatsse cretaris een „beleidsvoorne men" De betrokken organisa ties, zoals de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten er^ de Voorlopige Adviesraad voor de Openluchtrecreatie, krijgen van het ministerie drie maanden de tijd op de nota te reageren. Daar na zal de definitieve nota „Kie zen voor Recreatie" aan de Tweede Kamer worden voorge legd. Volgens Gabor diende de nota geschreven te worden met als uitgangspunt het terugtreden van de rijksoverheid uit het re creatiebeleid. „De vraag was of het wenselijk zou zijn dat de overheid zich volledig zou dis tantiëren van deze sector of dat er sprake diende te zijn van een sturende overheid," aldus de staatssecretaris bij de presenta tie. „Die bezinning leidde tot de con clusie dat de rijksoverheid be paalde kerntaken diende te be houden. Wij denken namelijk dat de vrije jonge sector nog niet sterk genoeg is om het beleid volledig zelf tot uitvoering te brengen. De verantwoordelijk heid voor het beleid zal mede dienen te worden gedragen door lagere overheden en de particu liere sector, aldus Gabor." Met betrekking tot de te realiseren bezuinigingen meende de staatssecretaris dat zijn minis terie tot het uiterste is gegaan. Hoofdthema's „De ingrepen kwamen voor mijn beleidsterrein neer op een bezui niging van 20 procent op de sub sidies. Dat hield 5,5 miljoen gul den in. Dat was voor mij het ma ximale. Meer zou niet gekund hebben zonder een verantwoord beleid in gevaar te hebben ge bracht", aldus Gabor. Van de 49,7 miljoen gulden die in 1992 nog beschikbaar zijn. zal in de ja ren na 1995 slechts 40,5 miljoen over zijn. Het beleid van de rijksoverheid dient daarom volgens de nota voortaan afgestemd te zijn op vier hoofdthema's: Recreatie in natuur en landschap, Neder land-Waterland. Recreatie en Verstedelijking en algemene Versterking van de sector open luchtrecreatie. „Vooral in die sectoren zal de rijksoverheid sturend dienend te werken," stelde Gabor. Grote lopende projecten, zoals de Noorddijk in Groningen, de Grevelingen en de Groenster in Leeuwarden, worden volgens de staatssecretaris door de nieuwe beleidsvoornemens niet be dreigd. „Wij staan voor de voort gang van die projecten garant. Er komt dus een overgangsfase waarin ze kunnen worden afge werkt." DEN HAAG (ANP) - Het belas tingvoordeel bij aankoop van een auto met katalysator wordt volgend jaar minder en zal in 1993 zijn afgeschaft, omdat dan alle auto's moeten voldoen aan de milieu-regels van de EG. Dat hebben staatssecretaris Van Amelsvoort van Financiën en minister Alders (milieu) ge schreven aan de Tweede Kamer. De overheid heeft de aanschaf van schone auto's gestimuleerd door hierop minder bijzondere verbruiksbelasting te heffen. Daar stond tegenover dat deze belasting bij de overige auto's (het basistarief) omhoog ging, omdat dit beleid de regering niets mocht kosten, maar ook niets hoefde op te leveren. Er zijn echter aanzienlijk meer schone auto's verkocht dan ver wacht. Alders en Van Amels- voort kiezen nu niet voor een ho ger basistarief, maar verlagen de belastingvoordelen voor auto's met een katalysator. Het voor deel voor een geregelde kataly sator daalt van 1700 gulden naar 1300 gulden en dat voor een on geregelde katalysator van 850 naar 450. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse heide is ernstig veront reinigd met zware metalen. De vervuiling is zo erg dat het af- plaggen van de heide te kost baar is geworden voor de be heerders. Dit blijkt uit een rap port dat is gemaakt in opdracht van het Ministerie van Land bouw, Natuurbeheer en Visse rij. Nederland telt in totaal circa 40.000 hectare heide. De helft daarvan heeft te lijden onder vergrassing, omdat er te veel stikstof uit de lucht neerdaalt. Om de heidevelden te behou den, wordt de bovenste laag re gelmatig afgeplagd. De afge- plagde heide werd tot nu toe ver werkt tot compost, met name gebruikt voor de boomkwekerij. Uit het maandag gepubliceerde rapport blijkt dat het plagsel te sterk verontreinigd is met zware metalen om het tot compost te kunnen verwerken. Met name cadmium en lood komen in te hoge concentraties voor. Zo be vat 80 procent van de Neder landse heide te veel lood en 60 procent te veel cadmium. Slechts 10 procent van de heide is schoon genoeg om het plagsel tot compost te mogen verwer ken. II I I I II I I I IIllll Vooruitzichten Weersvooruitzichten Europese landen, geldig tot en met woens dag: Noorwegen en Zweden: In het noorden een enkele sneeuwbui; in het midden en zuiden droog en perioden met zon. Middag- temperatuur van iets onder nul in Lapland tot ongeveer 7 gra den in het zuiden. Denemarken: Droog en perio den met zon. Middagtempera- tuur ongeveer 7 graden. Britse Eilanden: Overwegend bewolkt en nu en dan regen. Middagtemperatuur van 10 gra den in Schotland tot 13 graden in Zuid-Engeland. België en Luxemburg: Wolken velden, maar dinsdag in oost- Belgie en in Luxemburg perio den met zon. Middagtempera tuur ongeveer 11 graden. Duitsland: Zonnig'maar in het zuidwesten ook wolkenvelden en woensdag later op de dag wat regen. Madeira: Wolkenvelden en dins dag nog kans op een bui. Mid dagtemperatuur ongeveer 23 graden. Canarische Eilanden: Geleide lijk meer zon. maar dinsdag op Tenerife en Gomera nog kans op een bui. Middagtemperatuur op de zuidstranden ongeveer 25 graden. Marokkaanse westkust: Perio den met zon. Middagtempera tuur ongeveer 23 graden. Tunesië: Perioden met zon, maar voornamelijk aan de oost kust een enkele regenbui Mid dagtemperatuur aan de kust on geveer 22 graden. Frankrijk: Bewolkt en nu en dan regen. Middagtemperatuur van 12 graden tot 18 graden. Corsica en Sardinië: Wisselval lig. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Spanje: In het noorden en woensdag ook in het noordoos ten regenachtig. Langs de cos- ta's flinke perioden met zon. Middagtemperatuur aan de Cos ta's van 19 graden bij Barcelona tot 24 bij Benidorm en Malaga. PortugalIn de Algarve droog en perioden met zon. Middagtem peratuur van 17 graden in Opor to tot 22 graden in de Algarve. Zwitserland: Perioden met zon en mogelijk een bui. Middag temperatuur van 10 graden in het noorden tot 14 in Tessin. Oostenrijk: Droog en perioden met zon. Middagtemperatuur van 6 graden bij Wenen tot 10 graden bij Feldkirch. Hongarije: Overwegend zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Italië: In het midden en zuiden enkele regenbuien. Middagtem peratuur 11 graden bij Milaan, 19 bij Rome en 22 graden op Sici lië. Griekenland en Turkse kust: Enkele regenbuien, maar op de eilanden in de Egeische Zee en langs de Turkse westkust zon. Middagtemperatuur in het noor den van Griekenland rond de 12 graden, op de zuidelijk eilanden rond de 20 graden. Weerrapportcn 28 okt 19 uur: *C Amsterdam zwaar bew. 8 Brussel motregen 11- Cyprus weerlicht 20 Klagenfurt zwaar bew. 3 Kopenhagen zwaar bew. 9 Las Palmas zwaar bew 22 Lissabon zwaar bew 17 Locarno zwaar bew 10 Londen regen 12 Luxemburg zwaar bew. 6 Madrid zwaar bew.' 13' Malaga onbewolkt' 21' Mallorca half bew 15 Malta onweer' 18' Moskou sneeuw 0 München licht bew 1 Nice zwaar bew. 14 Oslo zwaar bew 6 Parijs half bew. 11 Praag onbewolkt 0 Rome regen 14 Stockholm zwaar bew. 6 Warschau zwaar bew. 1 Wenen onbewolkt 0 Zürich zwaar bew. 7 Budapest onbewolkt 1 Tunis regen' 18' h bewolking jf regen nalte zonnig .jUg* onwear ®enbul opklaringen mist l_ lage-druk mistbanken H b^-druk warmte-lront kou-trom verplaalslnos- richting -'o™- !"CT" In mllllbaren 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 5