Afscheid van Kaunda in Zambia? PZC Adoptie Midden-Oosten verwacht weinig van vredesconferentie Madrid opinie en achtergrond Démasqué van president die in Afrika toonbeeld leek van redelijkheid en fatsoen Belastingverlaging niet te omzeilen mms DINSDAG 29 OKTOBER 1991 Aanstaande donderdag <31 oktober) worden er voor het eerst m 20 jaar vrije verkie zingen in Zambia gehouden. Van de acht miljoen Zambia- nen kunnen er ongeveer drie miljoen voor het eerst hun stem uitbrengen op kandi daten va?i verschillende partijen voor het nieuwe 150 zetels tellende parlement. Ze kiezen ook een nieuwe presi dent. Na 27 jaar lijken de da gen van Kenneth Kamida geteld. van onze correspondent in zuidelijk Afrika Peter van Nuijsenburg Voor het eerst in de ge schiedenis van ons land", zegt mijn vriend Katon- go Chisupe, „is voetbal in Zam bia niet meer het belangrijkste gespreksonderwerp. We praten nu alleen nog maar over poli tiek en de verkiezingen. Jij komt uit Nederland, uit een de mocratisch land. Je kunt je dus vast niet voorstellen, wat dat voor ons betekent: kunnen kie zen tussen verschillende partij en en kandidaten. Man, de be vrijding van Zambia kan nu echt beginnen". We staan voor het hoofdkwartier in aanbouw van de regerende Verenigde Nationale Onafhan- kelijksheidspartij (UNIP) van president Kenneth Kaunda. Het architektonische monster, ooit een gift van de Volksrepubliek China, staat al bijna 10 jaar in de steigers. De bouw is 'voor onbe paalde tijd' opgeschort, wegens gebrek aan materialen. ..Er is in heel Zambia geen beter voorbeeld van wat er met ons is gebeurd", zegt Katongo. „Sinds de onafhankelijkheid, nu 27 jaar geleden, zijn we met de opbouw van het land net zo weinig opge schoten en we weten nu zeker dat het onder leiding van Kee- kee (.president Kenneth Kaunda wordt doorgaans bij zijn initia len genoemd, red.) nooit wat zal worden". De verkiezingen van 31 oktober zijn meer dan een krachtmeting tussen de huidige president Kaunda en zijn rivaal Frederick Chiluba van de Beweging voor een Veelpartijen-democratie iMMD). De bijna drie miljoen .stemgerechtigde Zambianen kunnen nu voor het eerst een oordeel vellen over de man die Ze huilde niet. Ze zat als y y een klein oosters prinses je ui de kamer, omringd door haar nieuwe familie. Haar mond hield ze opeengeklemd, maar niets ontging aan haar opmerk zame blik". Zo beschreef Simon Canniggelt in een Kronkel de enlree van zijn Koreaanse klein dochter in de familiekring. Ze heel Mi Ae. wat Koreaans is voor ..mooi en lief'. Na een poosje breekt haar glimlach door en die zal niet gauw meer verdwijnen. Ze heeft talent voor gelukstelt de nieuwe grootvader vast: ..Ei genlijk vindt ze alles wat daar voor maar enigszins in aanmer king komt leuk. Een positieve ei- genschap, die veel tot haar le vensvreugde kan bijdragen". Jaren later verschijnt er nog een tweede Koreaanse kleindochter op het toneel. Yung ivordt het nieuwe zusje van Mi Ae. Yung is. volgens de trotse opa, eveneens van koninklijken bloede. Zij is een ..kleine, ranke prinses, met een gezichtje waarop vaak. een vage glimlach zweemde die haar deed gelijken op een cloiontje". lederen was blij met Yung. Mi Ae ook. Maar na twee weken wilde ze toch orde op zaken stellen. ..Zo" .seize, ..en nou gaat mesus- sie weer naar Korea". De Kronkels die Carmiggelt over zijn twee adoptiekleinkin deren schreef zijn gebundeld in een boekje dat de titel ..Klein' draagt. Het verscheen onlangs ter gelegenheid van het hointig- jarig bestaan van de vereniging Wereldkinderen, die zich inzet voor kleine kinderen over de he le wereld. De Koreaanse kinde ren. die met haar hulp twintig jaar geleden van Seoel naar Ne derland werden overgevlogen, zijn nu volwassen. Ze spreken nu plat Amsterdams, zoals Mi Ae en Yung, of ze spreken Neder lands met een zachte g". zoals de twee in Maastricht opgegroei de kinderen van Angela de Vre de. die het boekje op fraaie ivijze illustreerde. Ik herinner me van een collega van mijn vrouw het verhaal hoe hij en zijn vrouw, na een jaren lange wachttijd, op een dag hun Koreaanse zoontje van Schip hol moest halen. Zij waren niet de enigen. In feite bracht hel toe stel uit Seoel een hele groep kin deren naar hun adoptie-ouders. Hun leeftijd liep uiteen van acht maanden tol bijna tien jaar. De leeftijd van hun nieuwe zoon was overigens niet bekend - hij loas als vierjarige op straat ge vonden en van de familie ont brak elk spoor. In het halve jaar dat hij in een tehuis had ver toefd, was hem de nodige tucht bijgebracht. Het duurde ten min ste een tijdje voor hij, als zijn ou ders 's ochtends zijn slaapka mer betraden, niet meer in het hen 27 jaar lang heeft geregeerd en de staat waarin het land ver keert. Het is geen datum waar de president reikhalzend naar zal uitkijken: zijn démasqué lijkt onafwendbaar. Jarenlang was Kenneth Kaun da, met Julius Nyerere van Tan zania, in het westen het toon beeld van redelijkheid en fat soen in een werelddeel dat na het vertrek van de blanke over heersers een prooi leek te wor den van tirannen als Idi Amin (Oeganda), Jean Bokassa (Cen traal Afrikaanse Republiek), Haile Mariam Mengisthu (Ethio pië) en, de voorlopig laatste in dit illustere gezelschap, Mobutu Sese Seko (Zaire). De nu 67-jarige president was misschien geen volbloed demo craat, maar dat was onder de omstandigheden (een land in op bouw) waarschijnlijk ook niet mogelijk, aldus zijn bewonde raars tot wie in Nederland minis ter Jan Pronk (ontwikkelingssa menwerking) en de voormalige PPR-leider Bas de Gaay Fort man gerekend mochten worden. Kaunda was de vaderfiguur, die wist wat goed was voor zijn on derdanen. Humanisme Deze reputatie had hij voor een groot deel te danken aan zijn ideologie, het humanisme. Deze leer. een op christelijke beginse len gebaseerd soort Afrikaans 'socialisme met een menselijk gezicht', paste volmaakt in de 'tijdgeest' van de jaren zestig en zeventig, toen er nog enthou siast blauwdrukken vooreen be tere samenleving werden ont worpen. Kaunda's humanisme zou het ideale 'model' voor Zambia zijn en het bleek inderdaad ver te verkiezen boven het het marxis- gelid sprong. Aan het bed kon hij overigens maar moeilijk iven- nen: hij sliep liever op de vloer. Net als MiAe. die ook de geiooon- te had om zich bij moeheid over al uit te strekken, onverschillig of ze op dat moment in de keu ken of in De Bijenkorf was. Kloff Hebben deze kinderen de tiener leeftijd bereikt, dan worden zij steeds nieuwsgieriger naar het land van herkomst. Ze weten dan al lang waarom ze anders zijn dan de anderen en via de te levisie hebben ze het een en an der van hun geboorteland ge zien. Ik herinner me een Jilm waarin de reis van twee Neder- lands-Koreaanse meisjes in Seoel werd gevolgd. Het was een heel indringend, emotioneel ge beuren, niet alleen voor de be trokkenen maar ook voor de kij kers. Ze kwamen terecht in een kindertehuis, ivaar ze inzage kregen in de summiere gegevens die er over hun biografie voor handen waren. Wat me vooral goed bij staat, is de kloof die er tussen hen en de Koreanen bestond. Ze zagen er kokanje MINIMIE! Gerrrt Jan Zwier namelijk heel Koreaans uit, maar ze spraken geen woord van de landstaal. Als ze zich op straat in het Engels tot voorbij gangers richtten, dan deinsden die achteruit: waarom praatten die meisjes zo vreemd? Aan het eind van de Jilm ivaren ze blij dat ze weer teruggingen, naar het land waar hun culturele wortels lagen. Bij vrienden van mij, die vele ja ren in Indonesië woonden en daar twee Javaanse zusjes adopteerden, speelt nu hetzelfde probleem. Al eerder wilden zij hun geboorteland terug zien, maar nu ze onlangs een brie) van hun veel oudere zuster heb ben gekregen, is dat verlangen heel hevig geworden. In de brie] wordt verteld waarom zij des tijds in een kindertehuis zijn ge plaatst. Bovendien kregen ze te- horen dat hun vader nog leefde, die hen graag zou willen ont moeten. Voorts prentte de oude re zus hen in dat ze altijd heel ge hoorzaam moesten zijn en dat ze ontzettend veel aan hun nieuwe ouders te danken hadden. Die zijn van mening dat die ontmoe ting plaats moet vinden, hoewel ze er tegelijk bang voor zijn. Ze willen hun oosterse prinsesjes niet kwijtraken. me-leninisme dat Angola, Mo zambique en Ethiopië meer kwaad dan goed heeft gedaan. De president wist er in elk geval miljarden aan ontwikkelings hulp mee naar Zambia te lok ken. Het humanisme bleek echter de route naar de één-partijstaat en de centraal geleide economie. Kaunda nationaliseerde de ko permijnen, de belangrijkste bron van inkomsten en riep in 1973 de een-partijstaat uit. Sindsdien is bijna alles mis ge gaan, wat maar mis kon gaan. Het land werd volledig afhanke lijk van de koper-export, op een moment dat de koperprijzen in stortten, Bureaucraten dachten van achter hun bureau de econo mie te kunnen sturen. De land bouw, die volgens alle deskundi gen ongekende mogelijkheden heeft, werd verwaarloosd. Inflatie De economie is ontspoord. Er heerst een inflatie van rond de 100 procent en de staatschuld bedraagt 14 miljard gulden, waarschijnlijk de hoogste ter wereld per hoofd van de bevol king. De situatie is zo ernstig, dat het Internationale Monetai re Fonds (IMF) verleden jaar voor de derde maal ingescha keld moest worden om orde op zaken te stellen. De vorige ke ren. in 1983 en 1987, was Kaunda teruggedeinsd voor het hard vochtige IMF-recept, dat o.a. voorzag in het verlagen van de voedselsubsidies. Nu was er ech ter geen uitweg meer. Deze ontwikkeling had uiter aard zijn weerslag op de popula riteit van de president, die uit eindelijk de zelfde duikvlucht nam als de economie. Geruch ten over corruptie van de presi dentiële familie deden zo vaak de ronde, dat ze op den duur als feiten werden geaccepteerd. De levenswandel van de presi dent bleef nog redelijk onbe sproken. maar het feit dat zijn vrouw Betty een supermarktke ten dreef vol Zuidafrikaanse pro- dukten. terwijl de president op riep tot een economische boycot van Pretoria, maakte toch een merkwaardige indruk. Zijn kin deren stoorden zich nog minder aan god en gebod: corruptie en misdaad zijn schering en inslag en op 14 oktober werd Kaunda's zoon Kamabarage wegens moord op een jonge vrouw, in september 1989, ter dood veroor deeld. Zambia's president Kenneth Kaunda. Injuni vorig jaar kwam de volks woede tot uitbarsting. Het cen trum van Lusaka werd een slag veld en tot de geplunderde win kels behoorde de supermarkt van mevrouw Kaunda. Het op roer mocht dan veroorzaakt zijn door verhoging van de maisprijs, de eisen van de betogers gingen verder: een einde aan de één- partijstaat en vrije verkiezingen. De oppositie, waarbij zich ook ex-ministers van Kaunda had- den aangesloten, bundelde haar krachten in de Beweging voor een Veelpartijen-democratie (MMD) en wist de president, 26 doden later, aanvankelijk een referendum over de een-partij staat, maar later verkiezingen voor een nieuw parlement af te de dwingen. Juni 1990 werd het keerpunt in de geschiedenis van Zambia. Schandalen van het bewind Kaunda beheersen inmiddels de publiciteit. Het meest opzien barende en bizarre betreft het plan van de president om 18 mil joen hectare, een kwart van van Zambia, te schenken aan de Ma- herishi Yogi; liefhebbers van popmuziek kennen hem als de guru van de Beatles. Deze wijs geer wilde een nieuw Utopia stichten. Hemel op Aarde, dat van Zambia een alle records bre kende exporteur van landbouw- produkten zou maken. Dit pro ject ging zelfs zijn doorgaans zeer meegaande kabinet te ver. Fraude Hoe kunnen onder deze omstan digheden verkiezingen worden gehouden die. aldus de slogan van een toezichthoudende com missie, 'een voorbeeld voor de rest van Afrika' moeten worden? Vorige maand bracht ex-presi dent. Jimmy Carter van de VS een bezoek aan Zambia. Zijn Carter-stichting helpt bij het or ganiseren van verkiezingen in landen die de eerste schreden zetten op het pad van de demo cratie. Carter toonde zich redelijk te vreden over de geboekte voor uitgang. Maai" over drie zaken maakte hij zich toch nog zorgen: de noodtoestand die intimidatie van tegenstanders van Kaunda mogelijk maakt; de eenzijdige informatie via de staatsradio en -televisie; en het plan van de re gering om de stembiljetten van de stemlokalen over te brengen naar centrale 'telpunten'. Dit laatste vooral zou fraude in de hand werken. Bisschop John Mambo, een van de initiatiefnemers van een toe zichthoudende commissie van onder anderen kerkleiders, juris ten en journalisten, noemt de sfeer 'allerminst bevorderlijk' voor eerlijke verkiezingen. „Kaunda heeft gedreigd geen genade te zullen hebben met zijn tegenstanders als hij de verkie zingen wint. Maar", zegt Mambo die de mening van 'vrijwel elke Zambiaan' zegt te vertolken, „Kaunda zal verliezen. Het volk is hem na 27 jaar beu". De verkiezingen moeten de weg vrij maken voor Frederick Chi luba, een voormalige vakbonds leider. Niemand weet of hij opge wassen zal zijn tegen de boven menselijke taak, die het presi dentschap na Kaunda zal zijn. Maai' zegt Makayani, als hij faalt, zitten we niet 27 jaar met hem opgescheept. Dat is de be tekenis van vrije verkiezingen: dat we hem na vijf jaar gewoon weg kunnen sturen. van onze correspondent in Tel Aviv Ad Bloemendaal De vredesconferentie in Ma drid wordt een 'historische gebeurtenis', zo wil het cliché in alle commentaren. Niettemin zijn bij de volkeren van het Mid den-Oosten de verwachtingen laag gespannen. In Israel bij voorbeeld heeft de eerste vre desdemonstratie tot het afgelo pen weekeinde op zich laten wachten. Zaterdagavond be toogden in Tel Aviv enkele tien duizenden mensen voor onder handelingen op basis van het principe 'grondgebied voor vre de'. Volgens de meest recente opi nie-onderzoeken staan negen van de tien Israëliërs achter het regeringsbesluit deel te nemen aan de conferentie in Madrid, maar van massale geestdrift is geen sprake. Nauwelijks een der de van de ondervraagden ver wacht concrete resultaten van het overleg. Ongeveer een kwart is bereid het grootste deel van de bezette gebieden op te geven in ruil voor vrede, terwijl zestien proeent zegt te kunnen leven met een Palestijnse staat naast de deur. De Israëlische bezetting maakt het onmogelijk een betrouwbaar opinie-onderzoek uit te voeren op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Maar uit niets blijkt dat de verwachtin gen daar hoger gespannen zijn en de verdeeldheid onder de be volking is er zonder twijfel gro ter. Het afgelopen weekeinde publi ceerde het Verenigde Leider schap van de Palestijnse Op stand zijn 76ste pamflet, maar daarin wordt met geen woord ge rept over de komende 'histori sche gebeurtenis', althans niet in directe zin. De oorzaak daar van is geen geheim. Van de vier PLO-organisaties in de bezette gebieden zijn er twee (Fatah en de communisten) vertegenwoor digd in de Palestijnse delegatie, terwijl het Volksfront (PFLP) en het Democratisch Front (DFLP) zich in hun oppositie tegen de conferentie hebben aangesloten bij de islamitisch-fundamenta- listische organisaties Harnas en Islamitische Jihad. De actieve en passieve aanhang van die laatste vier groepen ver tegenwoordigt volgens voor zichtige schattingen ongeveer de helft van de bevolking van de bezette gebieden. Maar de radi calen zijn oververtegenwoor digd in de harde kern van de Pa lestijnse opstand, de intifada, of wat daar nog van over is. Met een indirecte verwijzing Premier Shamir naar de verdeeldheid in Pale stijnse kring schrijft de intifada- leiding in haar pamflet dat Is raël probeert de Palestijnse ge lederen te breken door 'valse verklaringen' toe te schrijven aan 'nationalistische leiders'. Vorige week kondigden voor mannen van PFLP en DFLP aan dat ze het leven van de Palestijn se delegatieleden en hun gezin nen tot een 'nachtmerrie' zou den maken. Maar nadat de Is raëlische media begonnen te spreken van 'bedreigingen met de dood', haastten ze zich te ont kennen dat ze lichamelijk ge weld op het oog hadden. De openlijke verdeeldheid leid de ertoe dat de Palestijnse dele gatieleden bij hun emotionele vertrek uit Oost-Jeruzalem, af gelopen vrijdag, met extra na druk moesten verklaren dat ze niet aan de conferentie deelne men om compromissen te slui ten over het Palestijnse recht op zelfbeschikking of over een stop zetting van de intifada. Wat dat laatste betreft, zei ook PLO-voorzitter Jasser Arafat vorige week dat een „staakt- het-vuren met Israël" pas moge lijk is als hem, als „president van Palestina", een „officieel ver zoek" bereikt. Met andere woor den: als Israël hem rechtstreeks benadert. Zo ver is het voorlopig nog niet. Beweging In Israël maakt trouwens nie mand zich ook maar enige illusie dat Arafat een beslissende in vloed kan uitoefenen op de jeug dige activisten die de opstand min of meer gaande houden. De Israëliërs beschouwen de intifa da dan ook niet als een troef kaart in handen van de Pale stijnse onderhandelingsdelega tie. De Israëlische vredesbeweging begint eindelijk in beweging te komen. Afgelopen zaterdag de monstreerde ze nu eens niet te gen, maai' voor premier Jitschak Shamir. „Hij is misschien zelf niet erg gelukkig met zijn reis naar Madrid", zei schrijver A.B.Yehoshua tijdens de beto ging. „maar wij zijn het wel". Shamir en zijn Likud zijn bang dat in Madrid alleen van Israël concessies zullen worden ge vraagd. Verscheidene sprekers zeiden bang te zijn dat de Israëli sche delegatie de conferentie zal saboteren. Hoogtepunt van de avond was een emotionele op roep van Knessetlid Shulamit Aloni aan president Herzog om gratie te verlenèn aan vredesac tivist Abie Nathan, die ander half jaar gevangenisstraf uitzit omdat hij in Tunis heeft gespro ken met PLO-voorzitter Jasser Arafat. Op hetzelfde plein in Tel Aviv, waar 'Tijd voor Vrede' (een sa menwerkingsverband van linkse partijen en vredesgroe pen) al eerder betoogde, heeft ook rechts Israël gedemon streerd onder de leus dat 'nie mand zijn moeder verkoopt'. Want zo formuleren de organisa toren territoriale concessies. Het 'nationale kamp', zoals de rechtse actievoerders zichzelf aanprijzen, menen dat onder handelingen alleen mogen wor den gevoerd op basis van 'vrede voor vrede', wat wil zeggen dat de Arabieren bereid moeten zijn vredesverdragen met Israël te sluiten zonder daarvoor grond gebied terug te krijgen. „Er moet vrede komen zonder dat de bouw van nederzettingen ook maar een dag wordt stopgezet. Er moet vrede komen zonder dat we onze waarden, honderd jaar zionisme en tweeduizend jaar gebeden te grabbel gooien", al dus de demonstratie-oproep van het nationale kamp, dat zich presenteert als 'de gezonde meerderheid van Israël'. In Madrid is intussen het overleg begonnen over de gang van za ken tijdens de conferentie. Een coördinatiecommissie van Ame rikanen, Russen en Spanjaar den beraadt zich over de toegan kelijkheid voor de nieuwsmedia, de tafelschikking, de volgorde van de toespraken en andere be langrijke procedurele kwesties. Er is al afgesproken dat er geen vlaggen zullen worden gevoerd en dat de naambordjes en identi teitsbewijzen van de deelnemers alleen hun eigen namen zullen vermelden, en dus niet de na men van de landen die ze verte genwoordigen. Israël wil ner gens Palestijnse vlaggen zien en het wenst evenmin te worden ge confronteerd met 'Palestina' als landsnaam, zoals in de Verenig de Naties. Wordt Nederland een lage-lonenland? Hier werkt een arbei'ei der op de bollenvelden van Lisse. 'ei ld in lu Als je dan toch arm moet zijn, dan maar liever in Nederland. Vergeleken met de Derde Wereld, maar ook met landen als Engeland of Spanje, zijn de minima hier niet slecht af. Wij vinden nu eenmaal dat ook de lagere inkomensgroepen recht hebben op redelijke huis vesting, toegankelijk onder wijs, goede gezondheids zorg, sportvelden, rechts hulp en culturele voorzie ningen. Om nog maar te zwijgen van onze sociale ze kerheid, die ook mensen die niet kunnen werken een - be scheiden - inkomen garan deert. Die voorzieningen kosten handenvol geld. zoals iedere werknemer aan zijn loon- staatje kan aflezen. De be lastingen en premies in Ne derland zijn zo hoog dat van een redelijk brutosalaris vaak een schamel netto-be drag overblijft. Het is een van de redenen waarom het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Nederland ka rakteriseert als een toekom stig 'lage-lonenland'. Niet of ficieel, maar wel binnenska mers. Vraag het maar aan de toe risten; wij zijn hartstikke goedkoop vergeleken met. de ons omringende landen. An dersom worden vakantielan den als Engeland of Italië jaarlijks met sprongen duur der. Waar je écht aan kunt afle zen dat Nederland een lage lonenland dreigt te worden, is het overschot dat wij heb ben in het goederen- en dien stenverkeer met het buiten land. Dit jaar exporteert Ne derland maar liefst 21 mil jard gulden meer dan het im porteert. Volgend jaar be draagt het overschot naar schatting 25 miljard. We zijn inmiddels koploper Zwitser land voorbijgestreefd. Niks mee mis, zou de niets vermoedende burger zeg gen. Maar andere landen, en dan vooral Derde Wereld landen, denken daar heel an ders over. Nederland is een zeer welvarend land. Maar door zo veel méér uit te voe ren dan te importeren maai en wij het gras weg voor de voeten van armere landen. Alles wat wij in het buiten land afzetten, kunnen zij im mers aan de straatstenen niet meer kwijt. Dat klemt des te meer als je ziet wat Nederlgnd uitvoert. Voornamelijk landbouwpro- dukten. Snijbloemen, eie ren, varkens en bloembollen voeren de lijst aan met pro- dukten waarvan Nederland er bovenmatig veel uitvoert. Het zijn nu niet bepaald de produkten die je het eerste te binnen schieten als je denkt aan een rijk land met een hoogontwikkelde econo mie. Luxe-probleem Op het oog kampt Neder land met- een luxe-probleem. Maar dat is het allerminst. Door het enorme overschot op de betalingsbalans dreigt Nederland in slaap te sukke len. Op onze sloffen halen we steeds hogere exportcijfers. Sterker nog. de economische groei die wij in de afgelopen tien jaar behaalden danken wij voor het grootste deel aan die toenemende uitvoer. De bestedingen in Neder land zélf groeiden veel min der hard. Nederland dreigt zichzelf be hoorlijk in de vingers te snij den als het zo doorgaat. Dat menen althans mensen bin nen het IMF, en zij niet al leen. Onze exportprodukten zijn allerminst van een uit zonderlijke kwaliteit. Hoog waardige technologie zit er nauwelijks bij. Voor een aan zienlijk deel betreft het bulk- produkten. Ze doen het goed in het buitenland omdat ze relatief goedkoop zijn. En daar komen onze lage lo nen om de hoek kijken. Ne^ derland is in de jaren '8(ü 'kampioen loonmatiger' ge[^ weest. Dat was ook nodig, want dé winsten waren aar^ het begin van de jaren '80 toW een rampzalig niveau ge|J daald. Een beperking van de lonen was nodig om het be' drijfsleven er weer bovenop! te helpen. Ji En het werkte. Overal om ons heen stegen de lonei^] sneller dan in Nederland^ Dat had zijn weerslag op d%u prijzen van onze produktenlW Die werden in het buitenin land steeds goedkoper. Er^ zo kon onze export floreren. Groeimarkten Maar zo'n politiek kun jeri) niet tot in lengte van jarer^ volhouden. Op enig momeny staat er een land op in Azië oln( Zuid-Amerika dat dezelfde produkten maakt als wij. alg^ leen nog veel goedkoper. Wijgj je als hoogontwikkeld lanc^ op de wereldmarkt blijverln( concurreren, dan moet je^ produkten leveren van hoge kwaliteit. Maar er zitten meer nadelen aan de lage-lonen-politiek:,- economie I II I I I I ITTT Yvonne Zonderop Eh lie Door de loonmatiging heb-an ben wij jarenlang onze ogenjer kunnen sluiten voor proble-[0t men in de binnenlandse eco-, h nomie. De export groeide^ immers toch wel, en daar-,ai mee ook ons nationaal inko-jt men. m Het grootste probleem waar^j, onze economie mee kampt isjk< de lage arbeidsparticipatie.50) De werkloosheid is nogj-e: steeds hoog, de WAO zit vol,m met mensen die best nog ietsjhf zouden willen en kunnenet doen. Het aantal vrouwenro( zonder betaald werk is inter-!n nationaal gezien schrikbars rend hoog. Voor een deeljes komt dat doordat onze so-roc ciale zekerheid aantrekkelij-p0 ker is dan in het buitenland.0e: Maar het komt natuurlijkjre ook door een gebrek aan ba-)0E nen. ün Door het bedrijfsleven wordten in Nederland te weinig geïn-|e i vesteerd om iedereen aan at. het werk te helpen. Zelfs Ne-eh derlandse bedrijven waar-.n mee het heel goed gaat, in-'h 2 vesteren liever in het buiten-ige land dan hier. In het buiten-ye land vernachten ze domweg^ meer afzet. Want de lonen jen zijn daar hoger dan hier. Koopkracht De oplossing ligt voor de*» hand. In Nederland moet de:.1 koopkracht omhoog. Maar II* dat hoeft niet per se door for- se loonsverhogingen. Daar-'*- mee verspeel je immers je^o gunstige positie in het bui-|er Lenland, ook als je kwalita-|er; tief hoogwaardiger produk-]00 ten maakt dan nu het geval ,m, is. Er is een verschil tussen^, bruto- en netto-lonen. Net-an to-lonen bepalen de koop kracht. En die kunnen om-)e hoog zonder dat de bruto-lo-iad nen veranderen, namelijk arr door belastingverlaging. fill ine De economie is ermee ge- |jjz diend als de Nederlanders ne, zich méér en betere produk- |er, ten kunnen veroorloven. Dat >ev leidt vanzelf tot meer werk en dus tot meer economi-|en sche groei. Belastingverla- ea, ging speelt op dit moment geen rol in de discussie tus-i,er sen kabinet en sociale part- |e ners. Men praat over het mi- |er, nimumloon, de koppeling, wj de WAO en de Ziektewet. ler Maar wil onze economie jeri slagvaardiger worden, zal men dit hete hangijzer toch eri niet blijvend kunnen laten .pc. liggen. tin Atlantische Oceaan -OVER HET MIDDEN-OOSTEN SOVJETUNIE VERENIGDE STATEN ^#ië§UBANON j SSlfpÉlROEdjg -JSYRIÉ\- 33=SSSTe! Avi7j ^sjeruzalemü:®AMMAN JORDANIË EGYPTE \®KAÏR0Ï

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 4