Beraad Joegoslavië zit vast Botsing eist twee levens 'Z 'Volledig voorstel Simons kan niet neer op 1 januari Fraude acht ton bij bank St.-Philipsland Margriet opent opvangcentrum Leger VIJVERVREUGD VANDAAG OPEN DAG Van 10.00 tot 14.30 uur DE NIEUWE anDijke 1992 Hogere dosis griepvaccin kan levens ouderen sparen 33 t/m 39 Goede morgen.. Servië en Slovenië wijzen voorstellen EG van de hand reportage Ravage bij Zaamslag, vier gewonden 23 t/m 31 Koudekerkseweg 145, Middelburg VERPLEEG- EN /l/laaW ZOrf Mter zon )erst nog wolkenvelden, later opkla- ingen. Matige, langs de kust af en toe irij krachtige wind uit zuidoostelijke ichtingen. Middag temperatuur 14 ga len. 4e jaargang no. 253 terdag 26 oktober 1991 AKANT/ELAND Hoek Rijksweg - Ringbaan West GOES 01100-11440 MODELLEN CARAVANS NU IN ONZE SHOWROOM van onze verslaggever SINT-PHILIPSLAN!) - I)e 31-ja- rige M. van den B. uit Sint Phi lipsland heeft onlangs tegen over de politie bekend enkele honderdduizenden guldens te hebben verduisterd bij het spaaragentschap van de Neder- landsche Middenstands Spaar bank (NMS) in Sint Philipsland. Zij was de beheerster van het agentschap en drukte het geld in acht jaar tijd achterover. Volgens een woordvoerder van de bank gaat het om ongeveer acht ton. De NMS. een dochter onderneming van de NMB-Post- bank, stelt de gedupeerde spaar ders schadeloos. Het agent schap is inmiddels elders op Sint Philipsland ondergebracht. Spaargeld werd verduisterd door valse handtekeningen té plaatsen en geïnde bedragen niet te boeken. Praktijken waar mee Van den B. begon in 1983 De zaak kwam aan het licht bij een routine-controle die de bank uitvoerde. De Thoolse politie voerde vervolgens een onder zoek uit in samenwerking met de Centrale Recherche Informa tiedienst (CRI) en de accoun tantsdienst. van het NMS-hoofd- kantoor in Amsterdam. Het poli- tie-onderzoek is nog niet afge rond. Van den B. was er niet op uit zichzelf te verrijken. Bedragen van spaarders werden verduis terd om andere mensen te hel pen die om geld verlegen zaten. Bijvoorbeeld klanten die gezien him financiële situatie officieel niet in aanmerking kwamen voor een lening. Na verhoor en het opmaken van proces-ver- baal door de Thoolse politie is de vrouw in vrijheid gesteld. Zij zal zich moeten verantwoorden te genover justitie. EGMOND (ANP) - Onderzoek heeft aangetoond dat wanneer men ouderen met een hogere do sis van het griepvaccin dan ge bruikelijk inent, het aantal sterfgevallen onder deze bevol kingsgroep aanzienlijk daalt. Nog meer levens van bejaarden kan men redden als meer oude ren jaarlijks een griepprik krij gen dan nu het geval is. Onderzoeker dr H. Hendriks van het Instituut voor Veroude- ringsonderzoek (IVVO) van TNO in Leiden spreekt over een daling van het sterftecijfer met zelfs zeventig procent. De bij een griepvaccin toe te dienen dosis bij mensen boven de G5 jaar moet dan anderhalf tot twee keer zo hoog zijn als die bij jon geren. Vaccinatie tegen griep was één van de onderwerpen die vrijdag werden besproken op een weten schappelijke bijeenkomst over verouderingsonderzoek, dat de zer dagen in Egmond aan Zee werd gehouden. Deze werd geor ganiseerd door de deelwerkge meenschap gerontologie en ge riatrie van de Nederlandse Orga nisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek INWO). Jaarlijks sterven tussen de twee- en vierduizend gezonde ouderen aan de griep. Het aantal sterfge vallen onder bejaarden met een zwakke gezondheid is vele ma len groter. (Advertentie) Motoren gingen in ons land nog niet eerder zo vlot over de toonbank. Ook in de bijlage Vrije Tijd. Zeelgnds grootste diepvries/eist Toeristen verdwalen in reisvoonvaarden De rechtregels van Hofplein 8 Telefonische verkoop groeit In de Kleine Kaart: pie Harmonieuze rap van Kay L.CJack Palance. het prototype van de outlaw Asterix ontdekt het feminisme Brieven van c'Juliana op veiling ce AMSTERDAM (ANP) - Veilinghuis Bubb Kuy- per in Haarlem brengt op 21 november een bij- zondere collectie brie- •s ven onder de hamer. Het g( gaat om 24 jeugdbrie- cj ven, 29 ansichtkaarten, je zes foto's en een tele- H gram, die prinses Julia na in haar jeugd stuurde aan haar garderobière d (kleedster), VV. Hulle- man. De familie van de inmiddels overleden garderobière heeft de I collectie onlangs bij het Haarlemse veilinghuis aangeboden. k( Aan de collectie is ook m een tweetal gedrukte at programma's van thea- ■n tervoorstellingen toege- >P voegd waaraan de prin- iji ses deelnam, zo staat in v de vrijdag verschenen v catalogus. De brieven gaan in eerste instantie n over familiezaken en zijn n intiem en vertrouwelijk van aard. De correspondentie is gewisseld tussen 1916 en 1927. Prinses Juliana on dertekende deze brieven voor het merendeel met ei „prin". 'a De richtprijs voor de col- )r ïectie, die in één stuk wordt geveild, bedraagt c' 4.000 tot 6.000 gulden. ;li j? nderwijzeres r()UDENBERG (ANP) - Een nderwijzeres die is geschorst zij ongehuwd samen- jont, vecht die schorsing landag aan bij de commissie )n beroep. De vakbond van de iuw, de Protestants Christe- Wlce Onderwijsvakorganisatie CO) heeft dit vrijdag bekend gtmaakt. in "ïN HAAG (GPD) - Staatsse- etaris Simons (volksgezond- iid) zal het kabinet begin vol- inde week een nieuw voorstel len inzake de stelselherzie- efng gezondheidszorg. Integra invoering van de plannen op 1 nuari is daarmee van de baan. emier Lubbers heeft dit giste- n na afloop van het kabinets- iraad bekendgemaakt. Op ba- i van het nadere voorstel zal er n extra ministerraad plaats- 3rnden, medio komende week. zisteravond zijn de meest be rokken bewindslieden al met erleg begonnen. inleiding tot het nieuwe voor- el van de staatssecretaris is ;t negatieve advies van de Zie- infondsraad over de huidige annen inzake de stelselherzie- ng. Simons wil aan de hand in dat advies gaan bezien wel- i onderdelen van zijn voorne ens hij eventueel nog wel op 1 nuari zou willen laten ingaan, i welke niet. igelijk zal de bewindsman vol- vins premier Lubbers moeten iderzoeken' of een eventuele splitste doorvoering van de v elselherziening „goed en zorg- kan. „Dat vergt een in- afweging", aldus de minister. Lubbers hield 1 larbij de mogelijkheid open )t de totale stelselherziening ischuift. De premier nam daar- ij wel het woord 'onverhoopt' in 1mond. Rubbers liet weten dat Simons a lf in de ministerraad van giste- n aankondigde met nieuwe a leeën rond de stelselherziening ^zullen komen. Hij deed echter ;en concreet voorstel. In ieder ?val zit een integrale invoering m de volgende fase van de stel- ilherziening op 1 januari „er iet meer in", aldus Lubbers. e premier wilde niet ingaan op agen over de precieze bedoe- Advertentie Autolease Zeeland B.V. y Sterk in ieder merk t BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: e 01100-20681 Advertentie t We zien elkaar op CONTACTA 91 lingen van Simons. In een eerste reactie op het advies van de Zie kenfondsraad gaf de staatsse cretaris te kennen in ieder geval maatregelen door te willen zet ten, die te maken hebben met kostenbeheersing in de gezond heidszorg, een verdere opbouw van een basisverzekering en het bieden van mogelijkheden voor het nemen van eigen risico's. Vopr het overige sloot hij een vertraging van 3 tot 12 maanden niet uit. Het kabinet wil volgens Lubbers haast maken met de standpunt bepaling gezien het feit dat het wetsvoorstel stelselherziening nu in behandeling is bij de Eer ste Kamer. De Tweede Kamer moet zich van haar kant binnen kort gaan bezighouden met uit voeringsbesluiten en heeft er ook recht op te weten waar zij aan toe is, gaf Lubbers te ken nen. De VVD vindt dat de Tweede Kamer alle direct betrokken or ganisaties en instellingen moet horen over het plan-Simons. De hoorzittingen moeten zich toe spitsen op twee vragen: is invoe ring van het plan op 1 januari technisch en bestuurlijk moge lijk, en is het plan verenigbaar met doelstellingen inzake las tendruk, koopkracht en fiscaal stelsel. Likud-partij overheerst in Israëlische delegatie van onze correspondent TEL AVIV - Premier Shamir maakte vrijdag de samenstel ling bekend van de Israëlische delegatie naar de vredesconfe rentie over het Midden-Oosten in Madrid. Zoals verwacht draagt de lijst het stempel van Likud, de partij van Shamir. De enige echte verrassing is het ontbreken van topdiplomaat Uri Lubrani, adviseur van de mi nister van defensie. Hij was aan vankelijk genoemd als delega tieleider bij het bilaterale over leg met Libanon. Waarom hij van de lijst verdween, is niet be kendgemaakt, Mogelijk houdt dit verband met zijn rol in de on derhandelingen over een gijze laars- en gevangenruil tussen Is rael en in Libanon opererende groepen. De prinses in gesprek met enkele bewoners. AMSTERDAM (ANP) - Prinses Margriet verrichtte vrijdag in Amsterdam de ol'ficiele opening van de Gastenburgh, het nieu we passantenverblijf van het Leger des Heils. Het verblijf aan de Oudezijdsvoorburgwal biedt onderdak aan dak- en thuisloze mannen en vrouwen, soms met hun kinderen. Per jaar over nachten gemiddeld 12.000 mensen in het centrum. De Gastenburgh opende haai- deuren voor het'eerst in 1970. aan de Oudezijdsachterburgwal, midden in de rosse buurt. Dat was een uitvloeisel van de overtuiging dat de hulp meer moest inhou den dan Strijdkreten uitdelen en zingend door de straten wande len met een „tranenpers", een draagbaar harmonium. „Soep, zeep en redding", zo werd de hulpverlening op straat, zoals die in foto Frans van der Linde/ANP 1948 begon onder leiding van toen nog kapitein Bosschardt, met enige spot genoemd. Het oorspronkelijke pand de Gastenburgh voldeed niet meer aan de eisen van deze tijd en was te klein om het hoofd te kunnen bieden aan de groeiende hulpvraag. Het Leger liet het oog vallen op een voormalige drukkerij aan de Oudezijdsvoorburgwal. maar dat leidde aanvankelijk tot heftige protesten in de buurt. Omwonenden en ondernemers vonden dat het Wallengebied toch al zwaar was belast en vreesden voor ex tra problemen door de aanzuigende werking van de Gasten burgh. Vervolgens is een compromis overeen gekomen. Dat houdt in dat het totale aantal hulpverleningsplaatsen in de bin nenstad niet zou stijgen. DEN HAAG (GPD) - Een oplos sing voor de burgeroorlog in Joegoslavië lijkt verder verwij derd dan ooit. De Haagse vre desconferentie dreigt te misluk ken. Na Servië liet vrijdag ook Slovenië weten weinig te voe len voor voortzetting. De Slove- nen geloven dat de EG blijft po gen een Joegoslavische confede ratie in het leven roepen. De vertegenwoordiging uit Ljubljana wijst dit streven af. Volgens president Milan Kucan wil Slovenië best met de overige republieken samenwerken, maar dan op basis van volledige, internationaal erkende, zelf standigheid. Van een 'losse asso ciatie' van soevereine of onaf hankelijke staten wil Slovenië geen deel uitmaken. Slovenië zal de gesprekken daarover ook niet langer bijwonen. Ook de Servische president Slo bodan Milosevic wijst de voor stellen van de EG van de hand. Daarmee sluit hij zich aan bij de opvatting van de Servische le den van het federaal presidium, die weigerden de conferentie in Den Haag vrijdag bij te wonen. De Serven zien in de voorstellen slechts een poging het uiteen vallen van Joegoslavië te ver hullen. Servië maakt ook bezwaar tegen het voorstel van de EG om de provincies Vojvodina en Kosovo autonomie te verlenen. De Ser ven geloven dat de onderhande lingen onder leiding van lord Carrington erop gericht zouden moeten zijn het land als eenheid te bewaren. Volgens de conferentievoorzit ter bestaat Joegoslavië feitelijk niet meer. Er zijn nog slechts zes afzonderlijke republieken, waar van er enkele willen blijven sa menwerken. Daarop zijn de EG- Vijfhonderd jaar geleden depor teerde Spanje joden en Arabie ren, Nu moet de conferentie van Madrid die volken vrede bren gen. Verder in de bijlage Repor tage: Levend Verleden, spo ren van vroeger in een nieuwe rubriek Voetbal beheerst het leven van Kees Blomaard Columbus iverd betaald met bloedgeld Strafpunten, de schrik van de autobahn Geïntegreerde school is witte raaf in bloedig Befast De Is lam regeert Tadzjikistan onderhandelingen gericht, zei hij vrijdagmiddag tijdens een persconferentie. Hij wees erop dat Slovenie niet gedwongen zal worden zich ook maar ergens bij aan te sluiten, als het dat niet wil. Een eventuele samenwer king in de toekomst zal plaats vinden op basis van volstrekte vrijwilligheid. Carrington vertrok gisteravond nog naai- New York om verslag uit te brengen aan VN-secreta- ris-generaal Perez de Cuellar. De Veiligheidsraad zal maandag- vergaderen o,ver Joegoslavië, evenals de ÉG-ministers van buitenlandse zaken. Zij komen in Brussel bijeen. Voor voorzetting van de vredes conferentie is geen nieuwe da tum vastgesteld. Volgens Car rington 'moet daar niets achter gezocht worden'. Hij wees erop dat de werkgroepen, die oplos singen moeten zoeken voor de belangrijkste problemen (zoals de minderheden), volgende week gewoon verder werken. Lord Carrington legde aan het begin van zijn persconferentie een ongebruikelijk felle verkla ring af, waarin hij het optreden van het federale leger bij Du- brovnik en Vukovar veroordeel de. Hij noemde de aanvallen 'niet gerechtvaardigd' omdat in beide plaatsen geen belegerde kazernes zijn en er ook geen Ser vische minderheden wonen. Hij beschuldigde de federale minis ter van defensie, generaal Kadij- evic, de Servische kant te heb ben gekozen. Al eerder hadden ook de regerin gen van Groot-Brittanniè en Frankrijk, net als de VS. de voortdurende beschietingen van het oude centrum van Du- brovnik veroordeeld. De plaats, 'de parel van de Adria', is een be langrijk cultureel monument en staat onder bescherming van de Unesco. Dubrovnik dateert uit de Renaisance en die tot nu toe vrijwel onbeschadigd was. van onze verslaggever ZAAMSLAG - Bij een ernstig verkeersongeluk op Rijksweg N61 tussen Zaamslag en Zaam- slagveer zijn vrijdagavond om streeks tien uur twee mensen om het leven gekomen. Vier mensen raakten gewond. De identiteit van de slachtoffers werd door de politie nog niet vrijgegeven omdat nog niet alle familie kon worden ingelicht. Politie, brandweer en ambulan ces rukten met groot materieel uit, nadat ze om tien uur de mel ding over het ernstige ongeluk binnenkregen. Door nog onbe kende oorzaak waren twee el kaar tegemoetkomende perso nenauto's op elkaar gebotst op de N61. Een auto met vijf inzit tenden die richting Zaamslag reed. kwam door de klap in de berm terecht. De bestuurster van de auto die richting Zaam- slagveer reed, kwam met haar voertuig schuin midden op de weg te staan. Een derde, Belgi sche, auto kon niet op tijd rem men en botste daarbovenop. De Belg kwam met de schrik vrij, maar de zes slachtoffers moesten door toesnellende om standers en brandweerlieden uit hun benarde positie worden be vrijd. De bestuurster van de ene auto en één van de vijf inzitten den van de andere overleden vlak na het ongeluk. Drie van de vier gewonden werden overge bracht naar het streekzieken huis De Honte in Terneuzen, de vierde werd direct naar het Aca demisch Ziekenhuis in Gent ver voerd. Afzetting De politie had de rijksweg bin nen een kwartier afgezet met hekken. Bij het Plein in Zaam slag en het kruispunt met de N61 in Zaamslagveer werd het ver keer omgeleid door de polder. Tientallen passanten zetten hun auto echter aan de kant en kwa men kijken naar wat er aan de hand was. De politie hoefde de menigte échter nauwelijks op een afstand te houden, omdat bijna alle nieuwsgierigen zich ui terst gedisciplineerd gedroegen. Omstreeks middernacht was de weg vrijgemaakt en kon de ver sperring worden opgebroken. De gemeentepolitie van Terneu zen verzoekt getuigen van het ongeluk contact met het bureau aan de Rosegracht op te nemen: 01150-94151. Het wrak van de auto waarin de meeste slachtoffers vielen, moest uit de sloot worden getakeld. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1