URANT ftress bij een derde werknemers Invoeren mag van plan-Simons Kamer later Kritiek kranten op keizerlijke rede Prominente rol Willem-Alexander Toiletpot ontploft 21/23 Wie snel naar Groeneveld gaat, komt straks misschien ogen te kort. Gun uw ogen Groeneveld. Het is geel en het gaat open op 25 oktober De Vries: beleid gericht op betere arbeidsomstandigheden oos met uizenden iro's zoek Wolkenvelden rlk.enveld.en, kleine kans op een bui. de loop van de dag opklaringen, makke tot matige noordelijke wind. liddagtemperatuur rond 12 graden. k le jaargang no. 251 inderdag 24 oktober1991 Europa-Cupvoetbal Ajax en Feyenoord hebben beide een goede kans om de tweede ronde in het Europese voetbal te overleven. Ajax won in en tegen Erfurt met 1-2 en Feyenoord bleef op de been in Zwitserland tegen Sion: 0-0. Landskampioen PSV kwam thuis tegen Anderlecht niet verder dan 0-0 en FC Utrecht is kansloos na de 1-3-nederlaag in eigen huis tegen Real Madrid. Politiekorps Een speciale commissie gaat het in opspraak geraakte Middel burgse politiekorps doorlichten. De commissie krijgt de beschik king over alle vertrouwelijke dossiers en brengt nog voor Kerstmis een tussen rapport uit over haar JT bevindingen. I Staking Op de rede van Vlissingen verza melden zich in de loop van woensdag zo'n dertig schepen die de haven van Antiverperi niet konden bereiken door een staking van Belgische sluis wachters. Inzet van de staking ivas een saneringsplan dat een paar honderd ambte naren in de Antwerpse Q haven hun baan kost. I w TOKYO (ANP) - Japanse kran ten uitten woensdag kritiek op de magere wijze waarop keizer Akihito dinsdag tijdens het staatsbanket de Japanse rol in de Tweede Wereldoorlog heeft aangestipt. Met name de Yo- miuri Shimbun. die de woorden van onze koningin over de oor log uitzonderlijk noemde en „in schril contrast" met de speech van de keizer. Commentator Hideo Kishida van de Asahi Shimbun vond de rede van de koningin indruk wekkend en vroeg zich af of de keizer niet ook wat preciezer had kunnen zijn. Zijn toespraak is waarschijnlijk niet sterk genoeg voor de Nederlanders, aldus Kis hida. De kranten beschouwen het spreken over de oorlog tijdens het staatsbanket als heel bijzon der. Ook bijzonder is volgens sommige kranten dat de konin gin langer heeft gesproken dan de keizer. Dat is nog nooit ver toond. schrijven ze. Premier Toshiki Kaifu van Ja pan heeft zich tijdens zijn be zoek aan ons land in juli van dit jaar extra goed gerealiseerd dat de littekens bij de oorlogsslacht offers niet gemakkelijk genezen. Dat zei hij woensdag in Tokyo tijdens een lunch met koningin Beatrix en prins Willem-Alexan- der. Het is „inderdaad betreurens waardig" dat de relatie tussen Nederland en Japan door de oor log zo'n deuk heeft opgelopen, aldus Kaifu Japan zet zich nu echter in om de historische vriendschap tussen de landen voort te zetten en uit te bouwen. Het eerste Nederlandse staats bezoek aan Japan wordt dan ook zeer toegejuicht door Kaifu. Verleden Koningin Beatrix sprak tijdens de lunch haar waardering uit voor het feit dat Kaifu „ook van daag het verleden niet onbe sproken heeft willen laten". De koningin ging verder in op de overeenkomst tussen beide lan den en de sociale en maatschap pelijke problemen die geïndus trialiseerde democratieën ken nen. „Japan heeft op verschil lende gebieden oplossingen ge vonden die ook voor ons interes sant zijn Ik denk aan ruimtelij ke ordening, aan de vraagstuk ken die voortvloeien uit een steeds ouder wordende bevol king en aan de zware opgave de jonge generatie uitzicht op werk en een zinvol bestaan te bieden. (Advertentie) Als klant van Groeneveld opticiens heeft u nog tot 16 november a.s. de kans om een fantastische vakantie reis te winnen. Bovendien krijgt u bij aankoop van 75.- een film plus camera cadeau (zolang de voorraad strekt). Dus kom snel langs Wie weet bent u dan een van de gelukkigen die ogen te kort komt. GROENEVELD Vlissingen. Lange Zclke 93- Middelburg. Lange Delft 24 Goes. Lange Vorststraat 106. Oostburg, Burchtstraat 13 DEN HAAG (GPD) - CDA en PvdA in de Tweede Kamer hou den niet meer vast aan 1 januari 1992 als ingangsdatum van een volgende stap in de stelselher ziening gezondheidszorg (het plan-Sinions). De kamerleden Lansink (CDA) en Van Otterloo (PvdA) hebben dit gisteren la ten weten. Staatssecretaris Si mons (volksgezondheid) han teert 1 januari formeel nog wel als uiterste limiet voor invoe ring van zijn ideeën. Volgens Lansink heeft het geen zin dat de Tweede Kamer beslui ten behandelt waarmee de vol gende stap in de stelselherzie ning wordt ingevuld (algemene maatregelen van bestuur), voor dat de Eerste Kamer definitief beslist heeft over het doorgaan van dat proces. Zoals bekend heeft een meerderheid in de Se naat van CDA, VVD en D66 gro te bezwaren tegen de verdere stelselherziening. Lansink bracht zijn standpunt in, in een procedurevergadering van de commissie volksgezond heid. Hij werd daarbij gesteund door de VVD. waardoor er een kamermeerderheid was. Dat 1 januari 1992 als de ingangsda tum van de verdere stelselher ziening door zijn houding niet meer haalbaar werd. nam Lan sink op de koop toe. Volgens hem is uitstel met een half jaar mogelijk. Van Otterloo (PvdA) stelde daarentegen dat de Tweede Ka mer juist wel door zou moeten gaan met de voorbereiding van de stelselwijziging door het be spreken van de algemene maat regelen van bestuur. Volgens hem zou de Tweede Kamer, de Senaat daarmee een dienst be wijzen aangezien veel van de be zwaren die daar leven de invul ling van de stelselwijziging be treffen. De sociaal-democraat noemde echter „enige vertraging, be spreekbaar". Hij zei „niet te zul len huilen als niet alles op 1 ja nuari kan ingaan". In een tot nu toe geheime brief aan de Tweede Kamer heeft staatssecretaris Simons (volks gezondheid) aangegeven op 30 oktober het advies van de Raad van State te verwachten over de algemene maatregelen van be stuur Na bestudering van dat advies moeten de stukken dan op 22 november voor de Kamer ter beschikking komen om te be spreken. Daar heeft men dan tot 22 december de tijd voor. Een week later moeten de stukken via Koninklijk Besluit in wer king worden gesteld. (zie ook pagina 4) (Advertentie) ARNHEM - De toiletpot van mevrouw Smeenk uit Arnhem is gistermiddag voor de derde keer uit elkaar gespat, waar schijnlijk als gevolg van ontploffingen in het riool. De Arn hemse politie kan geen directe oorzaak vinden voor de ex plosies in de rioleringen van het industrieterrein, waarop ook de woning van mevrouw Smeenk is aangesloten. De mi- lieupoiitie onderzoekt de zaak. foto ANP Prins Wilem-Alexander brengt met een kommetje sake een toost uit met ir. W. Dik, voorzitter Raad van Bestuur PTT Nederland. Willem-Alexander opende woensdag het nieuwe PTT/Telecom-kantoor in Tokyo. foto Marcel Antonisse/ANP van onze verslaggeefster Carine Neefjes TOKYO - Hij is zenuwachtig, prins Wil lem-Alexander. Op de tweede dag van het staatsbezoek aan Japan moet hij voor het eerst toespraken houden. Zonder het toe ziend oog van zijn moeder, want die be zoekt een museum en regeringsgebou wen. Wat schuchter komt de kroonprins 's mor gens bij de ABN AMRO binnen om het nieuwe bankkantoor te openen. Maar zo dra hij zich onder het hoge gezelschap be vindt. komt hij in zijn rol. Wenkt vriende lijk naar de traditioneel geklede Japanse meisjes, knikt naar de overige genodigden en loopt naar de lessenaar waar zijn papie ren klaarliggen. Uit alles blijkt dat de kroonprins zeer goed is voorbereid. Hij leest zijn speech in be hoorlijk Engels voor en werpt. zoals het hoort, regelmatig een blik naar het pu bliek. En vergeet niet zo nu en dan naar rechts te kijken, waar zijn Nederlandse gastheer, de voorzitter van de raad van be stuur, R. Nelissen, staat. In de middag houdt een duidelijk ont spannen Willem-Alexander een toespraak in het kantoor van PTT-Telecom. Hij wordt daarbij verheerlijkt aangestaard door gastvrouwen die in de traditionele Japanse kledij zijn gestoken. Deze reis is voor Willem-Alexander een testcase. Zolang prins Claus ziek blijft, zal hij zijn vader wel vaker moeten vervan gen. Lintjes knippen De prins gedraagt zich nog wat onhandig als hij zich na het handjes schudden infor meel met zijn gastheren moet onderhou den. Spontane gesprekstof voor onder an deren de voorzitter van de Raad van Be stuur van de ABN AMRO heeft hij niet. Maar ook de heer Nelissen is geïnstrueerd. Om de pijnlijke stiltes te onderbreken, maakt hij een voor het publiek onver staanbaar grapje. De prins lacht hardop, waarmee hij de aandacht even van zijn persoon weet af te leiden. Net als zijn vader tijdens staatsbezoeken, heeft ook Willem-Alexander een ander programma. Houdt Claus zich vaak bezig met ontwikkelingssamenwerking, zijn zoon mag alleen nog maar lintjes door knippen en oppervlakkige toespraken houden. Die speeches schrijft hij natuur lijk niet zelf. Voor hem is het jammer dat zij zo nietszeggend zijn. Soms kan Willem-Alexander ad rem rea geren. Zoals gisteren, tijdens de informele ontmoeting met de Nederlandse gemeen schap in Tokyo. Vrolijk dronk hij een glaasje bier. Toen hij in de gaten had dat hij werd gefilmd, grapte hij: „Snel m'n glas omdraaien, anders maak ik reclame", daarmee doelend op het etiket van Heine- ken op zijn glas. Op de vraag of zo'n eerste staatsbezoek moeilijk is. antwoordt Wil lem-Alexander met een diplomatiek 'nee'. Dan, schuin kijkend naar zijn moeder: „Ik heb zoveel steun aan haar" n( m ?;rslaggever Groes van OS-Journaal - ergestoken I HAAG (GPD) - NOS-ver- [gever Hans Laroes is gister- nd op het Toernooiveld in iHaag, nabij Het Binnenhof, rgestoken. De journalist is rgebracht naar het zieken- i Westeinde, waar hij een ratie heeft ondergaan. La- i verkeert inmiddels buiten insgevaar. De Haagse poli- heeft in verband met deze keen aanhouding verricht, oes wilde na het bekijken het journaal op de Haagse olictie op het Toernooiveld i brief posten. Toen hij het a toor van de redactie verliet, vi d hij door een man in de rug n oken met een mes van 15 timeter lengte, e dader, een 29-jarige Hage- r r, vluchtte daarop naar Het 5 nenhof, waar hij volgens een v tiewoordvoerder „tumult ikte" en trachtte het gebouw de Tweede Kamer binnen te gen. Omdat hij op de beveili- [sbeambten van de Kamer verwilderde indruk maakte. a en zij hem in door twee elek- lisch bedienbare glazen toe- gsdeuren dicht te houden. het binnengaan van het ge- w riep hij Lubbers te willen eken. Volgens de beveili- [sdienst van de Kamer riep ook iets te hebben tegen poli- en journalisten. Laroes ver- [t voor het NOS-Journaal de lementaire berichtgeving uit Den Haag. STERDAM (GPD) - Bij het okantoor Amsterdam van de B/Postbank zijn enkele dui den accept-giro opdrachten k. Vermoedelijk gaat het om eveer achtduizend over- rijvingen die dateren uit de iode tussen 25 september en (tober. giro-opdrachten worden in en afgeleverd door de PTT. vermoeden bestaat dat een »s met accept-giro's is ver enen. t girokantoor heeft inmiddels :ele honderden telefoontjes iad van verontruste klanten, krijgen het advies opnieuw betalingsopdracht te sturen, i hoeveel niet-overgeboekt d het gaat is onbekend. Vol 's de postbank gebeurt het kraken van betalingsop- 'chten „zeer incidenteel en ei- dijk bijna nooit". Per dag ver- rkt het kantoor 3.5 miljoen gi- Dpdrachten. Thomas beëdigd WASHINGTON (RTR) - Claren ce Thomas is woensdag, in een op zijn verzoek sober gehouden ceremonie, beedigd als lid van het Amerikaanse Hoogge rechtshof. De nominatie van Thomas bracht de afgelopen weken enor me beroering teweeg nadat een voormalig medewerkster, Anita Hill. Thomas beschuldigde van seksuele intimidatie. r^lTERDAM (ANP) - Meer een derde van de Neder- werknemers heeft klach- over een te hoog werktem- ete weinig ontplooiingsmo- jkheden en een gebrekkige sluiting tussen werk, oplei- t;en ervaring. Deze klachten nen gemakkelijk leiden tot ister De Vries (sociale zaken werkgelegenheid) maakte g-Jnsdag in Rotterdam op een ?el [res over stress en arbeids- 'ri ischiktheid deze conclusie st] ;nd uit een binnenkort te chijnen rapport van het mi- erie. in de arbeid zal de komen- aren alleen maar toenemen. L spelde nog onlangs een toe- ni istscenario. Nederland loopt die groei betreft aardig mee ndental beving dia stijgt boven 1000 ;KNOW (RTR) - Meer dan a, iend mensen hebben ie dbeving die in de nacht van op maandag het noor van India trof niet over- 1. 'n> gens Indiase functionarissen ben militairen en paramili- eenheden, geholpen door rilligers, inmiddels ruim end lijken opgegegraven uit H minhopen van volledig ver- i. ste dorpen in het berggebied Ie Indiase deelstaat Uttar desh die grenst aan Tibet, zoeken naar slachtoffers is sejrtgezet en verwacht wordt ook dat het dodental nog d< Ier zal stijgen. De Indiase g nier P.V. Narasimha Rao be- le it woensdag het getroffen ge- lli I. in de internationale trend. Maar toch is ons land een buitenbeen tje. stelde De Vries. Dat komt door het grote aantal arbeidson geschikten, de beperkte deelna me in de arbeiS en de onderver tegenwoordiging van ouderen daarin. De minister zei dan ook dat er in het arbeidsproces plaats dient te blijven voor ouderen die wel licht niet alles meer zo goed kun nen als voorheen. Het is bedrijven in het verleden ook wel te makkelijk gemaakt om effecten van slecht arbeid somstandighedenbeleid af te wentelen op het systeem van so ciale zekerheid, aldus De Vries. De overheid heeft bovendien op dat terrein te veel „verantwoor- delijkheidovernemend" gedrag vertoond. Het nieuwe overheids beleid stelt bedrijven zelf ver antwoordelijk voor een eigen be drijfsvoering. De gevolgen van slecht beleid zullen de werkge vers dan ook zelf moeten opvan gen. Het nieuwe zogenoemde handhavingsbeleid van de Ar beidsinspectie eist van bedrij ven een systematische aanpak en niet langer incidentele oplos singen. Simons Om stress te voorkomen, moe ten bedrijven hun personeel in staat stellen hun werk naar ei gen inzicht in te richten, te anti ciperen en reageren en zelf met oplossingen te kunnen komen, volgens De Vries. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid zei in dezelfde bijeenkomst dat het terugdrin gen van ziekteverzuim en ar beidsongeschiktheid in Neder land is gediend met een bredere analyse van de oorzaken dan al leen de huidige medische en ar beidskundige benadering. Anders dan bijvoorbeeld in Duitsland is daarover in Neder land nauwelijks iets bekend. Si mons heeft daarom opdracht ge geven voor onderzoek naar de verzuimregistratie en de ver schillende gezondheidsregistra ties. Simons waarschuwde voor „me- dicalisering". Een werknemer wiens partner en kind ziek zijn. die slechts een beperkt beroep kan doen op gezinsverzorging en per dag tien uur moet werken, zal ongetwijfeld overbelast ra ken, maar is in strikt medische zin niet ziek. „Medicalisering van het probleem ligt echter wel op de loer: gebruik maken van de Ziektewet vereist immers een medische legitimering van het verzuim", aldus Simons. Ook bij ziekte in medische zin is een bredere aanpak noodzake lijk. Rugklachten van mensen met zwaar werk kunnen ook worden veroorzaakt door inten sief sporten. Als dat niet bekend is bij controlerende en keurende artsen, kan een werknemer ar beidsongeschikt worden ver klaard. „Alle partijen zijn waar schijnlijk meer gebaat bij het kiezen van een andere sportieve activiteit", aldus Simons. Afpersing per postduif TAIPEI (RTR) - Taiwanese au todieven laten bij bestolen eige naren een postduif achter met de mededeling dat zij hun voer tuig terug krijgen, als zij geld doen in een blikje op het lijf van de vogel. „Wij zijn er een keer in geslaagd zo'n vogel met een telescoop te volgen, maar op een gegeven ogenblik raakten wij hem toch uit het oog doordat hij te hoog vloog en te snel", aldus een poli tieman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1