PLO verhardt standpunt Japan beschouwt kwestie van de ereschulden als afgedaan yrische regering ntkent vrijlating ijzelaar Turner kleintjes bedding Air Holland eer stap dichterbij Enorme schade door brand Via bloedtransfusie 400.000 Fransen besmet met virus Woede in Israël over Palestijnse delegatie Het is geel en het is geen kikker met bretels 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. l'einig verandering anhoudend rustig herfstweer. Wol- envelden en een kleine kans op een ii. Zwakke tot matige wind. Middag- mperatuur omstreeks 11 graden. ilie jaargang no. 249 Ijsdag 22 oktober 1991 uitse politie eest voor leven gijzelden onze correspondent n< (LIJN - Vier Duitse gevan- Ir*en zijn sinds middernacht twee gijzelaars op de :ht, nadat zij van de politie •rijgeleide kregen uit de ge- genis van Celle bij Han ger. Speciale eenheden van lolitie hebben de achtervol- ingezet. vier gedetineerden hadden ndagmorgen drie bewakers Imeesterd. Zij eisten een los- van twee miljoen mark. een jitauto, handboeien, rug- ;en, verrekijkers, een came- n een draagbare tv. Tegen dernacht was aan al hun ei- voldaan. rafgegaan door twee politie- JS ens verliet een donkere com- let vier gemaskerde mannen ivee gijzelaars met hoge snel- l de gevangenis. Een derde "tiaar werd vrijgelaten. De 1 hebben gedreigd een van de laars te vermoorden als hun Letan bekendgemaakt worden. CAIRO (AFP/GPD) - Twee radi cale Palestijnse groepen en isla mitische fundamentalisten hebben maandag hun krachtige verzet geuit tegen de conferen tie over het Midden-Oosten die volgens plan op 30 oktober in Madrid begint. PLO-leider Ya- sir Arafat noemde maandag de door de Verenigde Staten aan de Palestijnen gegeven garan ties onvoldoende, maar stelde de Palestijnse deelneming aan de door Washington en Moskou georganiseerde conferentie niet ter discussie. Twee van drie belangrijkste stromingen binnen de PLO. het radicale Democratische front van Nayef Hawatmeh en het Volksfront van George Habash. veroordeelden in een gezamen lijke verklaring met de funda mentalistische Hamas-bewe- ging, die invloed heeft in de be zette gebieden, de conferentie. Ze riepen op tot voortzetting van de gewapende strijd tot de bevrijding van Palestijns grond- „Wij zijn vastbesloten onze strijd voort te zetten om te komen tot bevrijding van ons land en vestiging van onze staat met als hoofdstad Jeruzalem", zeiden zij in hun verklaring. In Teheran verklaarde Ahmed Jibril. leider van het Volksfront - Algemeen commando, dat de Palestijnse afgevaardigden die deelnemen aan de conferentie in DHOKVKDORP (ANP) - Twee nieuwe, grote investeerders zou- 'aiïch willen aansluiten bij de groep van twaalf die de in surséan- 'i 'an betaling verkerende luchtvaartmaatschappij Air Holland redden. Sinds maandag wordt met hen gepraat door zakenman angendijk, die de afgelopen week de andere geïnteresseerden dzich verzamelde. i( mogelijke nieuwe kapitaalverschaffers kunnen beschikken over .4 veelvoud van het bedrag van 25 miljoen gulden waarvan het red- li ;sscenario uitgaat. Er liggen van de twaalf financiers, met wie er al overeenstemming is. toezeggingen ten bedrage van achttien oen gulden. De twee grote financiers zouden eerst willen praten de opsteller van het plan. George Schuit, ex-hoofd van de vlieg- hst van Air Holland. Schuit verblijft nu in het buitenland, r Langendijk is het inmiddels duidelijk dat Air Holland kan blij- bestaan. maar de jurist Pannevis wil eerst alles zwart op wit heb- om elk risico te vermijden dat het personeel wordt blijgemaakt een dode mus. Vandaag wordt op meer duidelijkheid gerekend. J Cocheret. YRUT (AP) - De Syrische - atssecretaris van buiten- ?ïdse zaken Nasser Kaddour ?rtfl maandag gezegd dat er '■tn Westerse gijzelaar in Liba- rijgelaten. Het Iraanse ii sbureau IRNA had eerder de jlaling van de Amerikaan se Turner gemeld, journalist van IRNA in Bay- zei dat Turner om 20.00 uur jiatselijke tijd (19.00 uur Ne- landse tijdi was vrijgelaten. ar hij zei er niet bij waar dat leurd zou zijn. Estelle Ronne- jg, de moeder van Turner, zei het Amerikaanse Ministerie Buitenlandse Zaken de vrij- ng had bevestigd. ministerie wilde de vrijla- g tegenover journalisten ech- - niet bevestigen en ook de Is- ïitische Jihad voor de Bevrij- g van Palestina gaf geen ver- nng waarin Turners vrijla- g wordt gemeld. jgelaten Amerikaanse gijze- rs worden gewoonlijk door rische veiligheidstroepen ir de Syrische hoofdstad Da- scus gereden, waar ze worden l' irgedragen aan de Ameri- anse ambassadeur, mer. professor in de compu- 0 wetenschappen uit Boise in staat Idaho, was een van de [Ir medewerkers van de Ameri- |anse universiteit in Bayrut op 24 januari 1987 werden tvoerd. (irt voor het bericht over de jgelating van Turner had de amitische Jihad. een andere 'itische organisatie die twee dnenkanen en een Brit in gijze- g houdt, gewaarschuwd dat ;uwe Israëlische luchtaanval- op doelen in Libanon hinder- kunnen zijn voor pogingen westerse gijzelaars vrij te jgen. De Islamitische Jihad vervatte de waarschuwing in een handge schreven verklaring die werd af geleverd bij het Libanese dag blad An-Nahar en een Westers persbureau. De in het Arabisch gestelde verklaring ging verge zeld van een oude zwartwit-foto van de Amerikaanse gijzelaar Terry Anderson. Naast Ander son houdt de Islamitische Jihad ook de Amerikaan Thomas Su therland en de Brit Terry Waite vast. Eerder maandag bombardeer den Israëlische gevechtsvlieg tuigen in Zuid-Libanon een guerrillabasis van de Hezbollah (Partij van God). De actie was kennelijk een vergelding voor een bomaanslag die de Hezbol lah zondag pleegde en waarbij drie Israëlische soldaten het le ven verloren. De waarschuwing kwam nadat Israël en zijn Liba nese bondgenoten maandag 15 Arabische gevangenen vrijlie ten. Een brandweerman kijkt machteloos naar vlammen van dertig meter hoog. van onze correspondent WASHINGTON - Brandweerlieden leken maandagavond de enorme brand onder con trole te hebben die in de heuvels in de buurt van het Californische Oakland zeker tien mensen het leven heeft gekost en voor 1,5 mil jard dollar schade heeft veroorzaakt. De grote droogte die Californie nu al jaren teis tert. hoge temperaturen en een harde wind zorgden er zondag en maandagochtend voor dat de brand, die in een bebost deel van de heu vels ontstond, razendsnel uit de hand liep. Binnen enkele uren bereikten soms 30 meter hoge vlammen luxe woonwijken, waar woon huizen met een waarde van honderdduizenden dollars per stuk de een na de ander een prooi van de vlammen werden. Sommige huiseigenaren klommen met tuins langen op het dak van hun woningen en pro beerden zo hun bezittingen van de aanstor mende vlammenzee te redden. Maar de meeste inwoners van het gebied vluchtten in pure pa niek weg. Zeker 5000 van hen moesten elders worden op gevangen. Daar kwamen maandag overdag nog eens 2000 studenten van de Universiteit in Californie in Berkeley bij. toen de vlammen een punt op twee kilometer afstand van hun campus bereikten. Toen in de middag - mede dank zij een gedraai de en zwakker geworden wind - de brand onder controle leek. waren tientallen kilometers van het eens mooie en welgestelde woongebied ver anderd in zwarte heuvelruggen vol verkoolde boomstompen, geblakerde schoorstenen en uitgebrande auto's. De brandweer van Oakland schatte maandag middag dat zeker 700 hectare door de brand getroffen is. Ten minste 400 huizen zijn ver woest en nog eens 200 andere gebouwen, en een eerste, voorzichtige schatting van de schade komt op 1.5 miljard dollar (3 miljard guldeni uit. Madrid „zichzelf ter dood heb ben veroordeeld". „Ons volk zal hen berechten en geen pardon kennen", zei Jibril, wiens niet tot de PLO behorende organisatie in Damascus is ge vestigd. De radicale groep van Jibril wordt beschuldigd verant woordelijk te zijn geweest voor de terreurdaad tegen de PanAm Boeing die in december 1988 bo ven het Schotse Lockerbie neer stortte. Onaanvaardbaar Binnen de Israëlische regering heerst grote bitterheid over de samenstelling van de Palestijn se delegatie naar de vredescon ferentie in Madrid. Toen het ka binet afgelopen zondag zijn fiat gaf aan het vredesoverleg, stelde het als voorwaarde dat het pro bleem van de Palestijnse verte genwoordiging op een voor Is raël bevredigende manier zou worden opgelost. Maar de regenng bevindt zich in een lastig parket, nu inmiddels alle twintig leden van de Pale stijnse delegatie een officiële uit nodiging voor de conferentie hebben ontvangen. Het gaat daarbij om een onderhande- lingsgroep van veertien leden en een uit zes mensen bestaande 'adviesraad', met voor Israël on aanvaardbare Palestijnen uit Oost-Jeruzalem en PLO-leden van buiten de bezette gebieden. De afvaardiging van die advies raad heeft de woede gewekt van premier Jitschak Shanur. die ziet dat Palestijnen die hij niet wilde laten onderhandelen nu via een omweg toch bij het over leg worden betrokken. Vlak voor zijn vertrek naar Straatsburg, waar hij vandaag het Europese Parlement toe- slot zie pagina 3 kolom 1 Kaper laat passagiers in Praag gaan PRAAG (AP)-Een 17-jarige jon gen heeft maandag een vlieg tuig van de Tsjechoslowaakse Luchtvaartmaatschappij ge kaapt. De kaper heeft op de ge zagvoerder na alle inzittenden vrijgelaten. Aan boord van het toestel, dat op weg was van Bratislava naar Praag, waren 24 passagiers en zes bemanningsleden. Nadat de Toepolev-134 in Praag was ge land eiste de kaper aanvankelijk een miljoen Duitse marken en een vrije aftocht naar Libië. Functionarissen die met de ka per onderhandelden zeiden dat hij telkens met nieuwe eisen kwam. De jonge Tsjechoslowaak wacht in eigen land een proces wegens een overval in februari. Tijdens de vlucht zou hij de bemanning hebben voorgehouden dat hij Semtex bij zich had. de spring stof waarmee in december 1988 boven het Schotse Lockerbie een Boeing van PanAm werd op geblazen. De Tsjechoslowaakse autoritei ten zeiden maandag dat ze tijd probeerden te winnen en slechts in het uiterste geval tot een be storming met commando's zou den overgaan. Jesse Turner, die gisteravond vrijgelaten zou zijn. maar dat bericht werd door de Syrische regering tegengesproken, foto ANP Koningin en prins beginnen vandaag staatsbezoek TOKYO (GPD/ANP) - De kwes tie van de ereschuld is wat Ja pan betreft voorgoed opgelost in de. verdragen die in de jaren iAdverten :fe, '50 zijn ondertekend. Dat heeft de Japanse regeringswoord voerder Taizo Watanabe maan dag verklaard. De 77.000 scha declaims van overlevenden en nabestaanden van slachtoffers uit voormalig Nederlands-In- die zullen niet worden ingewil ligd. Evenals minister Van den Broek van buitenlandse zaken verwijst Watanabe naar de naoorlogse verdragen, waarin Japan enkele honderden guldens als genoeg doening aan overlevenden en nabestaanden heeft uitbetaald. Daarmee zijn de ereschulden wat Japan betreft, definitief af gedaan. Volgens regeringswoordvoerder Watanabe kunnen wonden niet met geld worden geheeld. „De littekens die mensen hebben op gelopen. zullen nooit meer weg gaan. Ook niet met geld Het is zelfs niet juist om het oorlogs verleden met grote bedragen goed te maken" Hiermee is wat Japan betreft de kwestie van de ereschulden defi nitief opgelost. De regerings woordvoerder wil het verleden niet verdoezelen „Het is belang rijk dat beide landen praten over de gruwelijkheden die tijdens de Tweede Wereldoorlog in voor malig Nederlands-Indie zijn be gaan Dat kan de opening zijn voor meer begrip en een inten sievere relatie'Watanabe is niet bang dat de ereschuldkwes tie het staatsbezoek dat van daag begint, zal overheersen. „Wij willen erover praten met de Nederlandse regering. Ift zal me er niet voor verbergen Alpenakkoord Na maandenlang moeizaam on derhandelen heeft de Euro pese Gemeenschap maandag een akkoord bereikt met Oosten rijk en Zwitserland over het doorgaand vrachtverkeer door deze twee Alpenlanden. Alleen Griekenland stemde tegen het akkoord omdat Oostenrijk niet voldoende extra rit- vergunningen wilde O afgeven. O Kerncentrale De kerncentrale bij Borssele moet waarschijtilijk tien jaar eerder dicht dan gepland Om de centrale draaiende te houden zijn peperdure werkzaamheden noodzakelijk. Het gaat om 325 a 400 miljoen gulden. Onder de aandeelhouders is ge mor ontstaan over de- 1 ze extra uitgaven. Politie De onderlinge verhoudingen binnen het Middelburgse politie korps zijn danig verstoord. Commissaris De Vos wordt ge brek aan visie en duidelijkheid verweten Ook het door burge meester Rut ten ge voerde bevorderings- O beleid zou niet deugen. I w Kasparov Gari Kasparov is ook in Tilburg bezig aan een opmerkelijke reeks. De wereldkampioen scha ken versloeg gisteren Barejev en leidt nu met 3 112 punt uit vier partijen. Jan Timman verloor van Nigel *1 Q Short. I van onze correspondent PARIJS - De Franse bloedtrans fusiedienst is opnieuw ernstig in opspraak. Volgens het avond blad Le Monde zijn tussen 1980 en 1989 minstens vierhonderd duizend Fransen besmet ge raakt met het hepatitus-B of-C virus via een bloedtransfusie. Le Monde baseert dit bericht op een notitie van de voormalige di recteur van het nationale cen trum voor bloedtransfusie. Mi chel Garetta. Garetta nam eind vorig jaar ontslag nadat hij in opspraak was gekomen in ver band met een ander schandaal. In 1984 en 1985 raakten enkele duizenden hemofilie-patienten via bloedtransfusies besmet met het hiv-virus. Hoewel Garetta en andere hooggeplaatste gezond heidsfunctionarissen al in mei 1985 zeker wisten dat alle bloed voor hemofiliepatienten met het aids-virus besmet was. werden de voorraden pas maanden later vervangen door honderd pro cent veilige partijen bloed van buitenlandse laboratoria. De nieuwe onthulling van Le Monde valt toevalligerwijs sa men met het begin van een Juri dische procedure tegen Garetta. Hij is maandag samen met twee andere voormalige topmannen uit de Franse gezondheidszorg in staat van beschuldiging ge steld wegens het in de verkoop houden van produkten waarvan het hen bekend was dat ze met het hiv-virus besmet waren. Als de ex-directeur van de Fran se bloedtransfusie schuldig wordt bevonden, kan hij tot een gevangenisstraf van zes maan den tot vier jaar worden veroor deeld. Advertentie Voorzitter Lapré van de Stich ting Japanse Ereschulden is te leurgesteld. „Wij hebben nog steeds geen reactie gehad op de brief die we afgelopen zomer naar premier Kaifu hebben ge stuurd. En nu komt deze verkla ring. Koningin Beatrix en kroonprins Willem-Alexander beginnen vandaag aan hun vier dagen du rende staatsbezoek aan Japan. Ze arriveerden zondag al op Ku- mamoto Airport bij Kyushu in Zuid-Japan om nog wat bij te ko men van de reis. Van de Japanse pers kan nogal wat belangstelling worden ver wacht. Zo bracht de Engelstali ge Mainichi Daily News het nieuws van de aankomst van ko ningin en prins maandag al op de voorpagina. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Atdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1