levige strijd rond Dubrovnik s Israël dreigde Baghdad na Scud-aanval met kernwapens mvooi met gewonden bereikt na achttien uur noodhospitaal onderden doden bij in India Aardbeving Cabinet Israël steunt redesconferentie Veilig naar school Claus-bedevaart slecht bezocht wmmm VN verwacht spoedige vrijlating gijzelaar 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. 'olkenveld/sn ikenvelden, ook af en toe zon en ijwel overal droog. Zwakke tot mati- noordwest tot noordenwind. Mid- ,gtemperatuur rond 11 graden. e jaargang no. 248 andag 21 oktober 1991 5T IREB (AFP) - Hevige ge ilen zijn zondag uitgebro- rond de Kroatische haven- Dubrovnïk, ondanks het jct-het-vuren waartoe presi- Franjo Tudjman van Kroa- m de federale minister van nsie Veljko Kadijevic zater- liebbcn opgeroepen. Dat dl het Kroatische persbu- HINA. Joegoslavische leger open end 11.00 uur plaatselijke de aanval met zware artille- n een poging de kustweg te ïiken tussen Plat en Cavtat, tiental kilometers ten oos- van Dubrovnik. Het leger is geslaagd door te dringen tot aldus de Kroatische televi- iFederale tanks rukken op ^jarMlini en Srebreno. J[Kroatische troepen vechten g terug, aldus de televisie. Frans hulpkonvooi dat ir dan 100 gewonde burgers ie belegerde Kroatische stad Vukovar evacueerde, heeft, zon dag zijn bestemming bereikt na een dramatische reis van 18 uur. Het uit 12 voertuigen bestaande konvooi heeft een geïmprovi seerd ziekenhuis bereikt in het Kroatische dorp Novi Mikanov- ci, zo heeft een woordvoerster van de in Parijs gevestigde hu manitaire organisatie Artsen zonder Grenzen gezegd. Het konvooi kreeg zaterdag met een regen aan mortier- en artille rievuur te maken toen het Vuko var verliet. Twee verpleegkundigen in het konvooi. Fabienne Schmidt uit Luxemburg en Ghislaine Jac- quier uit Zwitserland, braken hun benen en liepen een hersen schudding op toen hun voertuig op een landmijn reed. Het konvooi moest een lange omweg maken onder escorte van het federale leger en het kwam uren vast te zitten in een modderveld. m IRA DUN (AP) - In de noor- iPIjke Indiase deelstaat Uttar desli heeft zich zondagoch- leen krachtige aardbeving rgedaan. Het epicentrum de beving, die volgens de ase seismologische dienst kracht had van 8,1 op de aal van Richter, lag aan de l van het Ilimalaya-geberg- n het grensgebied met Tibet, officiële dodental stond gis- ivond op 341. aantal gewonden in 400 ge len dorpen wordt geschat op er 2.000, zo berichtte het (bureau UNI. Vanuit Tibet )0I onze correspondent AVIV - Het Israëlische ka- is gisteren in grote meer- lieid akkoord gegaan met voorstel van premier Sha- ïp 'deel te nemen aan de vrede- iferentie over het Midden- sten, die op 30 oktober begint Madrid. Zeventien ministers mden voor en drie tegen. Jit- lak Modai (Likud, financien) (hield zich van stemming. De cnstemmèrs waren Ariel aron (Likud, volkshuisves- g), Yuval Ne'eman (Techiya, 30 tenschapsbeleid) en Recha- m Ze'evi (Moledet, zonder defeuilie). er dens het zeven uur durende bat eiste Sharon dat Shamir Amerikanen duidelijk maakt at Israel niet door de Westerse mocratieen op het offerblok lp n worden gelegd, zoals Tsje- pl oslowakije in 1938". ik Ze'evi bei dat Israel op het ht staat in de val te lopen. „De nerikanen breken hun belof- en willen Israël terugdringen ir de grenzen van 1967". Niet- nin verlaat zijn partij de rege- igpas als onderhandeld wordt i' grondgebied en zelfbe- xv. leider van een andere ex- 131 ZNAURI - In verband met de rellen tussen Georgiërs en Os- seten ging dit meisje zaterdag gewapend naar school. Op haar schouder droeg ze het geweer van haar vader. Met het ouderlijk advies dat ook te gebruiken bij moeilijkheden. De onrust dóet zich voor in de zuidelijke Sovjetrepubliek Geor gië. foto Oleg Nikishin/AFP Het was het eerste konvooi dat gewonden uit Vukovar eva cueerde sinds het door Serviërs gedomineerde federale leger bij na twee maanden geleden het beleg sloeg om de stad in het noordoosten van Kroatië. Eerdere pogingen van interna tionale groepen om voorraden te sturen of de gewonden weg te ha len mislukten als gevolg van he vige gevechten. Meer dan 1.000 mensen zijn bij gevechten gedood sinds Kroatië kwamen geen meldingen van slachtoffers. De meeste slachtoffers vielen door aardverschuivingen en het instorten van gebouwen. Tien duizenden huizen werden ver woest, zei gen functionaris in Dehra Dun, een dichtbij het rampgebied gelegen stad. Dooi de aardverschuivingen wordt het reddingswerk in het toch al moeilijk toegankelijke gebied extra bemoeilijkt. Het zwaarst getroffen is het dis trict Uttarkashi. waar gister avond al 262 lichamen waren ge borgen. treem-rechtse partij. Tsomet, stemde verrassend vóór. Maar oud-stafchef minister Rafael Ei- tan (landbouw) maakte duide lijk dat hij dat niet van harte deed en dat ook zijn partij uit de regering stapt als deze zich be reid toont tot compromissen. Minister Ne'eman van de ultra- nationalistische Techiya-partij kampt met interne problemen. Zelf wil hij in het kabinet blijven tot de regering besluit te onder handelen over grondgebied. Maar andere vertegenwoordi gers van zijn partij houden het liever nu al voor gezien. Een splitsing behoort tot de moge lijkheden. De Arbeiderspartij herhaalde zondag dat ze bereid is de rege ring te steunen als deze haar meerderheid zou verliezen door het uittreden van de kleine rechtse partijen. Verschillende ministers advi seerden Shamir gisteren geen compromis te sluiten over grondgebied. Toen hem werd ge vraagd wat Israël doet als de Pa lestijnse delegatie tijdens de on derhandelingen verklaart na mens de PLO te spreken, sloeg de premier met zijn vuist op tafel en riep: „Dan lopen we weg!". Bedevaartgangers in de basiliek. KEVELAER (ANP) - De twee de bedevaart voor prins Claus naar het Duitse Keve- laer, op touw gezet door de paragnost Martin van Ber gen uit Cuijk, trok zaterdag veel minder deelnemers dan de eerste. Kwamen er in 1982 nog rond vierhonderd pel grims, dit keer niet meer dan 150. De deelnemers kwamen niet in processie naar de Onze Lie ve Vrouwe Basiliek, wel maakten enkele mensen een korte voettocht door het be devaartsoord. Organisator Van Bergen ging voorop. Hij droeg een kruis met de Neder landse vlag en had op een van zijn revers een oranjestrikje. De aanwezigen werden in de kerk verwelkomd door een geestelijke van de basiliek en even later nog door de op het laatste nippertje gevonden priester om voor te gaan in de eucharistie. Dit was pastoor L. Rosenhart van de Sint Jo zef-parochie uit Tegelen. Rosenhart noemde de ruime belangstelling bij de pers voor foto Cor Mulder/ANP de bedevaart heel merkwaar dig. Het is immers een oude traditie dat mensen pelgrime ren voor zieken. Daarom werd niet alleen voor de prins maar ook voor andere zieken gebe den. Een koortje van een handvol mensen zong Gregoriaanse gezangen. Bij de voorbeden werd prins Claus apart ge noemd. Verder werd gebeden om sterkte voor koningin Beatrix en haar kinderen in deze moeilijke tijden. zich in juni onafhankelijk ver klaarde. wat leidde tot een, op stand door cle 600.000 leden tel lende Servische minderheid. Bestand Het staakt-het-vuren. dat vrij dag in samenwerking met de Eu ropese Gemeenschap tot stand kwam, ging officieel in op zater dagmiddag, maar er zijn geen te kenen dat het geweld geëindigd Er is op grote schaal melding ge maakt van mortierduels, waar bij zeker negen mensen gedood werden in Kroatische steden van Vukovar tot de Adriatische kust in de buurt van de histori sche stad Dubrovnik. Eenheden van het Joegoslavi sche leger hebben amfibie-aan vallen uitgevoerd op de kustste den Kupari en Srebreno. vijf km ten zuiden van Dubrovnik, zo meldde de Kroatische radio. Legervliegtuigen bestookten de Cent.raalkroatische stad Pakrac en tientallen mortierbommen zijn afgeschoten op de stad Kar- lovac, 40 km ten zuiden van Za greb. aldus de radio. Meer dan 30 mortieraanvallen zijn in 15 minuten gedaan op de Adriatische stad Gospic. die in Kroatische handen is. Radio-Belgrado meldde dat Kroatische eenheden het be stand geschonden hebben met lichte wapens en mortiervuur rond Vukovar en in de heuvels ten noorden van de Adriatische stad Split. Een kolonel van het leger meld de dat in de twee uur die op het bestand volgden, meer dan 50 mortiergranaten zijn afgevuurd op zijn mannen in het gebied rond Dubrovnik. Rol Nederland in Gladio aanzienlijk DEN HAAG (GPÜ) - Nederland heeft in het geheime sabotage- leger Gladio een grotere rol ge speeld dan premier Lubbers eerder wilde toegegeven. Zo nam ons land deel aan interna tionale oefeningen van deze or ganisatie. Dat zou blijken uil geheime documenten waarop de Belgische journalist Hugo Gheysels inzage heeft gehad. Het bestaan van Gladio kwam vorig jaar in de publiciteit. De Italiaanse premier Andreotti onthulde toen het bestaan van het netwerk-Gladio. Lubbers gaf toe dat in Neder land ook zo'n netwerk bestaat, O en I genaamd. In een debat over de kwestie kreeg een motie van Groen Links om een parlemen tair onderzoek te houden, geen kamermeerderheid. In België en Italië kwam daar wel van. Volgens Gheysels is het een ge miste kans dat de zaak in ons land niet is onderzocht. Hij kreeg inzage in documenten uit het geheime Gladio-archief in Londen en Washington. „Daar uit blijkt dat Nederland wel de gelijk meedeed aan trainingen van Gladio". Syrië en Egypte al in 1973 bedreigd DEN IIAAG (GPD) - Enkele uren na de eerste Iraakse Scud- aanval op Israël bracht de jood se staat haar mobiele lanceerin- stallaties voor met kernkoppen uitgeruste raketten in stelling. Een vernietigende reactie tegen Baghdad konden Amerika en de westerse landen alleen voorko men door toezeggingen voor wapenhulp en het sturen van Patriot-raketten. Werkelijke in vloed op de beslissing van Jeru zalem af te zien van een kern- aanval, had niemand. Dit schrijft de Amerikaanse journalist. Seymour M.Hersh in zijn vandaag verschenen boek 'The Samson Option: Israels Nu clear Arsenal', in het Nederlands 'Het Samson Scenario. Israels nucleaire arsenaal'. Hersh tra ceert hierin nauwgezet het Is raëlische onderzoek naar de ont wikkeling van een kernwapen, en de Franse en Amerikaanse hulp die het land daarbij ont ving. Hersh concludeert dat de Ameri kaanse verzekering dat Israël nooit Baghdad met kernwapens zou bestoken, nergens op stoel de. Het was bluf. erop gericht het publieke niet banger te maken dan het al was. In de hele ge schiedenis van de ontwikkeling van het Israëlische kernwapen is het vooral opmerkelijk dat Washington toeliet dat Israel de atoombom bouwde. Tegelijker tijd dedett de achtereenvolgen de mannen in het Witte Huis als of hun neus bloedde. De Israëlische nucleaire alarm fase duurde enkele weken. Vol gens Hersh wist niemand in Washington wat Israël zou doen als een Scud-raket. voorzien van zenuwgas, een joodse woonwijk zou treffen en duizenden slacht offers maakte „Per slot van re kening had Israel zijn kernwape narsenaal ontwikkeld om nooit meer afhankelijk te hoeven zijn van de goede wil van derden als levens van zijn burgers in gevaar werden gebracht." aldus de Amerikaanse journalist. Dit is het actueelste deel van het boek van Hersh. Het is echter niet het sensationeelste gedeel te. Die omschrijving gaat zonder meer naar zijn, met bewijzen ge staafde onthulling, dat Israël al tijdens de Jom Kippoer-oorlog van 1973 Syrië en Egypte met een kernwapen bedreigde. Drie dagen na het begin van de oorlog zag het er heel slecht uit voor Jeruzalem. Zelfs minister van defensie Moshe Dayan. de grote held van de porlog van 1967. geloofde dat 'alles verlo ren' was. Op dat moment riep de regering-Golda Meir de nucleai re alarmfase uit. Op dat moment beschikte Israël over een kanon dat een kernwapen over zeven tig kilometer naar Damascus kon afschieten. Cairo was met een vliegtuig te bereiken. Het werd een -geslaagde- chan tagepoging om de Amerikanen te dwingen snel nieuwe voorra den wapens te zenden. De drei ging met een nucleaire aanval bleef acht dagen bestaan. Daar na was de doorbraak geforceerd, het Suez-kanaal overgestoken en moesten de joodse legers te ruggehaald worden. Neutronenbom Verder ontwikkelden de Israëli sche deskundigen de laatste ja ren honderden neutronenbom men. kernwapens die gebouwen nauwelijks beschadigen maar wel de mensen doden. En sinds 1988 bezit het land een intercon tinentale raket die een kernwa pen 10.000 kilometer kan vervoe ren. Ook hielp Israël Zuid-Afrika bij de ontwikkeling van kernwa pens. hetgeen in september 1979 uitmondde in een gezamenlijke kernproef in het zuiden van de Atlantische Oceaan. Een eerder geplande kernproef, in 1977. konden de Amerikanen tegen houden. Nadat Moskou hen had gewaarschuwd. Van den Broek De Stichting Japanse Eresclud- den is woedend op minister Van den Broek van buitenlandse za ken. Dat komt doordat de be- wmdsman in een interview heeft gezegd het onwaarschijnlijk te achten dat Japan de schade claims voor nabe staanden van oorlogs- O slachtoffers inwilligt. O Trekpaarden Veel kijkers lieten verstek gaan, maar trekpaarden trotseerden zaterdag op enkele landbou wbe drijven op Zuid-Beveland en Walcheren de buien wel. De stichting Het Werke;nd Trekpaard Zeeland C hield open dag. w PSV-Ajax PSV - Ajax was een sprankelen de partij voetbal, die geen win naar verdieticle. Desalniettemin trok PSV aan het langste eind, omclat. Kalusha profiteerde van een blunder van Ajax- doelman Stanley Men- Q zo. VCV Zeeland De lijdensweg van VCV Zeeland in de eerste divisie kreeg zater dagavond aan de Irislaan een vervolg. Ook Helmond Sport kende geen genade voor de ploeg, die dit seizoen slechts een keer tot xvinst kxoam. De Brabanders won- Q nen met 2-4. BAYRUT (RTR/AFP) - De Ver enigde Naties verwachten dat op zeer korte termijn een Ame rikaanse gijzelaar in Libanon zal worden vrijgelaten en dat Israël een aantal Libanese ge vangenen op vrije voeten zal stellen. In een verklaring stelde de voor lichtingsdienst van de VN giste ren dat de volkerenorganisatie verwacht dat „de komende 24 uur een Amerikaanse gijzelaar zal worden vrijgelaten en een be paald aantal Libanezen die ge vangen gehouden worden in Zuid-Libanon, als gevolg van de inspanningen van de speciale gezant van de secretaris-gene raal van de VN Giandominico Picco". VN-secretaris-generaal Javier Perez de Cuellar boekte de afge lopen dagen grote vooruitgang inzake de westerse gijzelaars, de Arabische gevangenen van Is raël en de vermiste Israëlische militairen. „Met name de be sprekingen tussen Giandomini co Picco en Abu Abdallah, een speciale afgezant van de organi satie die de gijzelaars vasthoudt, zijn goed verlopen", aldus de verklaring van de organisatie. De Verenigde Naties proberen al sinds augustus een eind te ma ken aan de zeven jaar durende gijzelingen van westerlingen in Libanon. In Libanon zitten nog negen westerse gijzelaars vast: vijf Amerikanen, twee Duitsers, een Brit en een Italiaan I/1UCC' VCIILIC) zie pagina 3 In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 B mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1