ROVINCIALI COURA Servië kraakt Haagse conferentie Europa reageert verdeeld op Frans-Duitse legerplannen kleintje! Vlees keuren langs de straat Luchtfilter roatische president somber over kansen nieuw vredesbestand chepen in roblemen oor storm SALAMANDERj Radio-actief transport in Italië onderschept Werkloosheid licht omhoog Trucker ramt cafetaria en schiet 22 mensen dood te jaargang no. 245 nderdag 17 oktober1991 '.uidwesterstorm ïisselend beivolkt en enkele buien, la- >X soms met hagel en onweer. Tempe ruur 11 graden. Wind ivesl-zuidioest tot 8. vanmiddag 8 tot 9 Bft. i Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen ,GRADO (DPA/AFP/ANP) - door Servië overheerste tspresidium van Joegosla- heeft gisteren lëlle kritiek -erd op de opzet van de redesconferentie, morgen Haag. De Kroatische iident Franjo Tudjman ide zich somber over de kan- op een nieuw bestand en op spoedig begin van vredes- erhandelingen. Hij en zijn ische collega Slobodan Mi- vie hadden zich dinsdag in ikou tot beide zaken ver gat tijdens besprekingen met a batsjov. waarschuwing van het aan de EG II d geuit in een gisteren in Bei- do verschenen brief. Daarin id dat de conferentie alleen Richard Witschge Witschge brengt Oranje dicht bij EK ROTTERDAM (ANP) - Richard Witschge schoot het Nederlands Elftal gisteren naar een 1-0-zege op Portugal. Het was de belangrijk ste treffer, gemaakt in de 22e minuut van de eerste helft, die de mid denvelder van Barcelo na in zijn carrière maak te. Oranje kan na de overwinning op de Por tugezen vrijwel zeker volgend jaar zijn Euro pese titel verdedigen in Zweden. Met drie verliespunten uit zeven duels kan Ne derland kwalificatie in groep 6 bijna niet meer ontgaan. Portugal is na genoeg kansloos. Grie kenland, dat eveneens drie verliespunten heeft, kan ten hoogste gelijk komen. Maar dan moe ten de Grieken vier keer winnen, inclusief uit te gen Portugal en. op 4 de cember, thuis tegen Oranje Zie ook pagina 17 succes kan hebben wanneer het presidum vertegenwoordigd is. De EG weigert het presidium uit te nodigen. „Het presidium is het enige or gaan dat bevoegd is tot beslui ten over een wapenstilstand", zo stond in de brief. De EG besloot kennelijk geen vertegenwoordi ger van het presidium uit te no digen omdat dit orgaan uiteen is gevallen en sindsdien wordt, overheerst door het Servische kamp. De uit Kroatië afkomsti ge fungerende staatspesident Stipe Mesic is wel opnieuw uit genodigd. Boycot Volgens het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag zal minister van buitenlandse za ken Budimir Loncar op de confe rentie de enige vertegenwoordi ger van Joegoslavië op federaal niveau zijn. Verder zijn de presi denten van de zes republieken uitgenodigd. Het Joegoslavische staatspresi- dium gaat daar niet mee ak koord en dreigde gisteren dat_ het in deze opzet geen enkel be- sluit van de conferentie in Den Haag zal erkennen. Een woord voerster van Buitenlandse Za ken in Den Haag zei dat het mi nisterie geen commentaar geeft op de brief uit Belgrado. Den Haag zei woensdag wel het 'memorandum van Moskou' toe te juichen. Daarin is het resul taat vastgelegd van de bespre kingen tussen president Gor- batsjov en zijn collega's uit Ser vië en Kroatië. De Sovjetunie en Servië uitten zich voorzichtig optimistisch over het effect van het memo randum, dat ook voorziet in een negende bestand in Kroatië. Desondanks braken woensdag toch weer felle gevechten uit. Kroatië herhaalde dat het de blokkades van legerkazernes niet zal opheft zolang het federa- a K (ANP) - Op het IJsselmeer toensdag ter hoogte van Urk 11.100 ton metend Duits bin- - ivaartscliip aan de grond ge ien en lek geslagen. Het schip s in problemen geraakt door 'i opstekende storm. Het schip later vlotgetrokken en met Ir sleepboten de haven van binnengebracht. Er zijn in persoonlijke ongelukken leurd. Wel heeft de kapitein i het Duitse schip een shock [dopen, aldus de politie, alle reddingsbotren uit havens rond het IJsselmeer i woensdagmiddag in actie ;omen om in moeilijkheden kerende zeil- en motorjach- veilig terug te brengen naar thuishaven. Zeilen in Nigeria sen 300 levens GOS (AFP/RTR) - In hel ordnigeriaanse Kano zijn andag en dinsdag driehon- mensen omgekomen tij- bloedigë onlusten tussen •islencn en islamieten, meldt het landelijke dagblad ;erian Tribune. De rellen in no, de tweede stad van Nige- zouden de ergste van Nigeria i sinds het begin van de jaren htig. Toen vonden duizenden nsen de dood tijdens etnische tsingen. MOSKOU - Vrouwen keuren woensdag vlees in een straatkiosk in hartje Moskou. Veel voedsel is in de staatswinkels niet meer te krijgen, maar langs de straat volop te koop. De daar aangeboden produkten zijn echter veel duurder en voor niet te betalen voor de miljoenen mensen in de Sovjetunie die van een laag inkomen rond moeten zien te komen. Dat belooft voor hen weinig goeds met de winter voor de deur. foto David Brauchli/EPA van onze correspondent BRUSSEL/TAORMINA - De Britse regering wijst het Frans-Duitse plan voor de op richting van een zelfstandig Eu ropees leger af. De verdediging van Europa is een zaak voor de NAVO, zo liet minister van bui tenlandse zaken Douglas Hurd woensdag weten. „Het heeft geen zin de activiteiten van de NAVO te kopiëren. Dat is nutte loos en het kan zelfs gevaarlijk zijn", aldus Hurd. De Nederlandse minister Hans van den Broek liet zich voorzich tiger uit. Hij zei de Frans-Duitse plannen als „een bijdrage aan de discussie over de toekomst van het veiligheidsbeleid van de EG" te beschouwen. Volgens Van den Broek roept het Frans- Duitse initiatief veel vragen op. Maar het moet een plaats krij gen naast alle andere voorstel len in die Europese veiligheids discussie. EG-commissaris Frans Andries- sen is het „op zich wel eens met een duidelijke en meer dynami sche aanpak van het buiten lands- en veiligheidsbeleid van de EG". Als die aanpak maar niet tegen de Navo in gaat. „Voor mij staat het vast dat de Europese veiligheid niet gega randeerd is zonder de VS", aldus de EG-commissaris. Voorzitter Jacques Delors van de EG-com- missie had eerder gisteren het Frans-Duitse plan voor een leger 'bijzonder goed' genoemd. An- driessen zegt 'wat genuanceer- Voet je prettig met... Young Fashion^ der' te zijn. Hij vindt dat er abso luut een combinatie moet ko men waarin de Navo niet ont breekt. Andriessen denkt dat de Fran sen en Duitsers met hun plan wel wat al te hard van stapel lo pen. Hij verwacht van Maas tricht eerder een minimaal com promis, gezien de Britse opstel ling. Een vlucht naar voren noemt hij het Frans-Duitse ini tiatief. „Op het moment dat we nog moeten besluiten of we een gemeenschappelijke buiten landse en veiligheidspolitiek willen voeren komen zij al met de meest verafgelegen conse quenties daarvan". Maar dit is meer een kwestie van procedure, voegde Andriessen eraan toe. De Amerikanen wilden gisteren niet meer dan een eerste voorlo pige reactie geven. Een woord voerder van Buitenlandse Za ken zei dat de VS het idee voor een Europese veiligheidsidenti teit reeds lang steunen 'als dat maar aanvullend is op de NA VO'. Voor de secretaris-generaal van de NAVO, Wörner, hoeft het idee van Frans-Duits leger niet met de NAVO te.botsen. In een gesprek met het Franse blad Le Figaro zei Wörner altijd al een voorstander te zijn geweest van een Europese pijler binnen de NAVO. De voorstellen van president Mitterrand en bondskanselier Kohl dreigen de bijeenkomst van de ministers van defensie van de NAVO in Taormina op Si cilië te overschaduwen. De mi nisters bespreken vandaag en vrijdag in de Nucleaire Planning Groep van de NAVO de voorstel len van president Bush om de kernwapens voor de korte af stand vrijwel volledig uit Euro pa te verwijderen. Maar de ministers zullen zeker, eventueel en marge van de ver gadering. spreken over de Frans-Duitse voorstellen. Daar bij wordt, belangstellend uitge keken naar de reactie van de Amerikaanse minister van de fensie Cheney. De VS wijzen een zelfstandige Europese rol op de fensiegebied niet principieel af, maar vinden dat de NAVO in Eu ropa zelf daarvoor de eerstaan gewezen organisatie is. In hun brief stellen Mitterrand en Kohl wel dat.zij de NAVO niét willen aantasten. Maar Europa moet een grotere verantwoorde lijkheid op zich nemen voor zijn eigen veiligheid. Zij pleiten voor meer samenwerking tussen de WEU en de NAVO. waarbij beide organisaties op de hoogte moe ten zijn van wat de andere doet. Zij zeggen geen 'alleingang' van de WEU en de EG na te streven. PEKING - Moeders shawl biedt woensdag bescherming te gen de vervuilde lucht in de Chinese hoofdstad. Oorzaken vormen het zware verkeer en het feit dat veel mensen in Peking houtskool stoken. foto Michel Porro/AFP le leger zich niet terugtrekt uit de republiek. Bij de gevechten vielen gisteren zeker zeven doden. Volgens offi ciële cijfers, woensdag verstrekt door Radio Zagreb, zijn de afge lopen maanden in Kroatië aan Kroatische kant in totaal ruim duizend doden en 6.000 gewon den gevallen. Jeltsin Milosevic en Tudjman hadden gisteren afzonderlijke ontmoe tingen met de Russische presi dent Boris Jeltsin. Milosevic zei na afloop: „Er is een bepaalde ontwikkeling in de richting van een vreedzame oplossing van de crisis en ik ben het met Tudjman eens geworden dat wij elkaar zo snel mogelijk moeten ontmoe ten". Maar Tudjman toonde zich vol gens het Sovjetpersbureau TASS sceptisch over de moge lijkheid van directe besprekin gen tussen beiden. „Als dat mo gelijk was zou Europa zich niet met dit probleem hoeven bezig te houden". Milosecic en Tudj man willen dat de VS, de Sovjet unie en de EG samen het kader scheppen voor deze besprekin gen. Het parlement van de Joegosla vische republiek Macedonië be sloot woensdag dat Macedonië geen enkel besluit erkent van het door Servië overheerste Joe goslavische staatspresidium. zo meldde Tanjugy Het Servische restpresidium in Belgrado besloot woensdag dat Joegoslavië als laatste commu nistisch land in Europa de rode ster op legeruniformen afschaft. Waarnemers zeiden dit te be schouwen als een concessie aan de Serviërs, van wie er steeds meer weigeren in de burgeroor log onder de rode ster te vech ten. HAAGMAN ADVOCATEN ROTTERDAM Fusie PvdA Een fusie met D66 en Groen Links is nodig om de PvdA uit het slop te krijgen. Dat vindt An- dré van der Louw. oud-voorzitter van de O PvdA. O Aanvaring Twee schepen zijn woensdag morgen vroeg ernstig bescha digd bij een aanvaring op de Wester schelde. Een deel van de lading - onder meer zakken plas tic korrels en speelgoed - spoel de weg en werd een prooi van Bevelandse 1 jutters. Zeelandhallen De gemeente Goes is bereid mee te werken aan de uitbreiding van het beurzen- en evenemen tencomplex Zeelandhallen aan de rand van de stad. Er komt een tweede O §223 hal bij. ■MB Tafeltennis Li Ji Shu is de niemoe coach van de Nederlandse heren tafelten nisploeg. De Chinese coach con stateert dat spelers in Neder land te veel zeuren en te weinig presteren. En er is er maar één de baas. en IQ dat is hij. 1 ■■■■■■I VOORBURG (ANP) - Het aantal geregistreerde werklozen be droeg in de afgelopen drie maanden gemiddeld 306.000. Het vorig driemaandsgemid delde, dat van augustus, was 302.000. Wel is het jongste cijfer 37.000 lager dan het vergelijk bare cijfer van vorig jaar. Het Centraal Bureau voor de Statistiek tekent bij dit cijfer aan dat het niveau van de daling op ongeveer hetzelfde niveau ligt als in het tweede kwartaal van dit jaar (35.000). De werkloosheid onder mannen bleef de afgelopen drie maanden gelijk (174.000), maar bij de vrou wen nam die met 4.000 toe tot 132.000. De werkloosheid onder jongeren (tot 25 jaar) nam af maar dat woog niet op tegen de stijging van het aantal werklo zen dat ouder was dan 25 jaar. Het aantal mensen dat langer dan een jaar werkloos was nam af met 2,000 tot 159.000, maar de „korte" werkloosheid (tot 1 jaar) nam met 6.000 toe tot 147.000 werklozen. Einde aan lege retourvrachten binnen EG van onze correspondent BRUSSEL - Het tijdperk van de Nederlandse vrachtwagen die leeg de terugweg uit Italië moet aanvaarden, loopt ten einde. De Europese Commissie wil defini tief een eind maken aan de be lemmeringen voor vervoersbe drijven om op de terugweg van een internationale tocht binnen de EG een vracht af te leveren. EG-transportcommissaris Ka- rel van Miert heeft dat woens dag bekend gemaakt. Het voor stel moet nog goedgekeurd wor den door de EG-transportminis- ters, maar die hebben eerder al het licht in principe op groen gezet. De opheffing van de laatste be lemmeringen voor de vrachtver voerders past bij het vervallen van de binnengrenzen, en is be langrijk voor het grote aantal Nederlandse vervoerders. Onge veer éénderde van de vrachtwa gens die een grens tussen EG- landen passeren, is momenteel noodgedwongen leeg. COMO (AFP) - Aan de Italiaans- Zwitserse grens bij Como is woensdag een internationaal transport van radioactief mate riaal onderschept. Bij het on derzoek zijn onder meer docu menten in cyrillisch schrift ge vonden. Volgens de Italiaanse krant La Republica gaat het om een lading van 30 kilo pluto nium en 10 kilo uranium, ter waarde van 60 miljoen dollar. De vracht, die door een hande laar uit Zurich werd vervoerd, zou volgens het dagblad afkom stig zijn uit de Sovjetunie. De onderzoeksrechter Romano Dolce stelde zich daarentegen voorzichtiger op. Volgens hem moet de lading eerst door ex perts worden onderzocht. Maar gaat het inderdaad om pluto nium dan zou Como wel eens kunnen blootstaan aan een groot besmettingsgevaar, aldus Dolce. Het Italiaanse dagblad La Re publica meldde tevens dat de radioactieve goederen tijdens de coup tegen Gorbatsjov van au gustus jongstleden zijn gestolen uit opslagplaatsen. De autoriteiten van Como zijn door twee „berouwvolle" tipge vers op het spoor gezet van dit illegale transport. Rechter Dol ce onderstreepte het belang van de operatie die, zo stelde hij, voorlopig bijdraagt tot de stop zetting van internationale han del in radioactief materiaal. „Wij hopen dat deze vondst een ont moedigend effect zal hebben voor de toekomst", aldus de on derzoeksrechter. De transporteur, die elke be trokkenheid bij de handel ont kent, is inmiddels, op vrije voe ten gesteld in afwachting van wat nader onderzoek uitwijst. KILLEEN (AP) - Een vrachtwa genchauffeur heeft woensdag in de Texaanse plaats Killeen het vuur geopend in een cafetaria en vervolgens 22 mensen dood geschoten. De chauffeur legde daarna de hand aan zichzelf. De chauffeur ramde omstreeks het middaguur met zijn vracht wagen het voorraam van het ca fetaria. waar op dat moment veel mensen aan het lunchen waren. Ooggetuigen zeiden dat hij uitstapte en begon te schie ten op de mensen die in een rij voor het buffet stonden. Hij zou geroepen hebben: „Dit is voor wat de stad mij heeft aange daan De man gebruikte een kaliber 9 mm half-automatisch pistool. Hij rende hierna naar het toilet waar hij zichzelf dood schoot. Naast de doden vielen er nog eens 15 gewonden. Een woordvoerder van de politie in Killeen, een stad met 45.000 inwoners, verklaarde dat alle ambulances uit de regio moes ten worden ingeschakeld om de slachtoffers te vervoeren. Hij zei nog nooit zoiets in Killeen te hebben meegemaakt. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1