'lan voor een Frans-Duits leger Gorbatsjov regelt bestand tussen Servië en Kroatië kleintjes Record op Het Kanaal olledig oeuvre van oudewijn Büch gt bij De Slegte eel oude getrouwen it partijtop Cuba Kleine meerderheid voor rechter Thomas itterrand en Kohl leggen basis voor Europese strijdmacht Jeltsin wijzigt kabinet en laat de prijzen los herfstvakantie Umn Wie binnenkort naar Groeneveld gaat, komt misschien ogen te kort. Gun uw ogen Groeneveld. egen en wind anochtend veel bewolking. Vamhid- <ig regen. De zuidioestelijke wind temt toe Lot stormachtig aan zee. De mperatunr ligt rond 12 graden. Ie jaargang no. 244 ensdag 16 oktober 1991 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen onze correspondent ISSEL - Frankrijk en Duits zijn van plan een gezamen- legerkorps te vormen, dat uitgangspunt moet dienen een ooit op te richten Euro- leger. De Frans-Duitse een van ca. 70.000 soldaten zal den gelegerd nabij Straats- aan de grens tussen beide pen. ,ident Francois Mitterrand ondskanselier Helmut Kohl ,jben dit gisteren in een brief premier Lubbers bekend ge maakt. Lubbers heeft de brief, in zijn functie van voorzitter van de Europese Raad. doorgeven aan de,andere EG-leiders. De Fransen en Duitsers hopen dat de andere landen van de Westeuropese Unie (WEU), de defensieorganisatie waarvan ne gen EG-landen lid zijn, zich bij hun legerkorps zullen aanslui ten zodat dit kan uitgroeien tot een Europees leger dat zelfstan dig kan opereren naast de NA- VO-strijdkrachten. Met hun voorstel gooien Mitter rand en Kohl vuur op de al zo moeizame discussie over de Eu ropese Politieke Unie (EPU) en de rol van de EG op veiligheids gebied. Groot-Brittannië en Ne derland voelen niets voor een Europese 'alleingang', los van de VS en de andere NAVO-leden die niet in de EG zitten. In hun brief benadrukken de twee leiders overigens dat zij de band met de Amerikanen via de NAVO in stand «willen houden. Zij vinden dat de Europese Poli tieke Unie echter ook een defen- siepoot moet hebben. Via de WEU zou de EG kunnen optre den wanneer de veiligheid van Europa in het geding is. Het voorstel is vorige week be sproken tijdens het in de EG om streden overleg tussen de minis ters van buitenlandse zaken Du mas en Genscher over de EPU. Daarbij was ook de Spaanse mi- STERDAM (ANP) - Het antiquariaat De Slegte BV in Amster- i) biedt de grootste collectie gepubliceerd en ongepubliceerd rk van een nog levende Nederlandse schrijver aan. Het gaat om van in totaal vijftienhonderd items van de auteur Bou- rijn Büch (1948). Het aangeboden werk, dat varieert van handge- reven gedichten tot complete, getypte romans, heeft een totale koopwaarde van honderdduizend gulden, p iquaar E. Schneiderberg van De Slegte meent dat het nooit eer is voorgekomen dat de collectie uit de bibliotheek van de auteur li in een keer in de handel wordt gebracht. De eerste contacten ien de schrijver en de antiquaar over de verkoop vonden een jaar iden plaats, aldus Scheiderberg. complete collectie staat beschreven in de zojuist verschenen ca- igus van De Slegte die onder de titel ,,De literaire nalatenschap Boudewijn Büch" is verschenen. Daarin schrijft de auteur tot de ;oop van zijn werk te zijn overgegaan uit weerzin tegen de prijs- - jrijverij van ..bibliofiele drupjes van zijn werk. en de pseudo-han- in handschriften", Büch neemt in de top tien van meest gewilde iest betaalde levende moderne auteurs de derde plaats in. Gerard re en Gerrit Komrij staan respectievelijk op de eerste en tweede ats. In de catalogus zijn ook tien jeugdverzen van de auteur als irt boekje opgenomen. de in totaal achthonderd gedichten die in de catalogus zijn be- reven. zijn vijfhonderd nooit eerder gepubliceerd. llVANA (RTR/AFP) - De Cu- tanse communistische partij ïft maandag op haar partij- sngres een sterk verjongd Cen- eital Comité gekozen en ook in Politburo is een groot aan- personele wijzigingen aan- 'albracht. President Fidel Ca- o en zijn broer en minister defensie Raul Castro zijn ta nieuw benoemd als respec- velijk eerste en tweede par secretaris. het 25 leden tellende Politbu- ajn twaalf nieuwelingen ge ien, onder wie de invloedrijke rtij-ideoloog Carlos Aldana en f' ieraal Leopoldo Cintras as, die het bevel voerde over Cubaanse troepen in Angola, n andere nieuwkomer in het litburo is Abel Prieto, hoofd de officiële bond van schrij- s en artiesten. tdegenen die niet in het Polit- terugkeerden, behoorden ma Espin. echtgenote van lui Castro en voorzitster van Cubaanse Vrouwenfederatie, de minister van cultuur Ar- ando Hart. Het verlies van hun Vljiel in het Politburo hoeft niet betekenen dat zij hun andere Y lerings- of staatsfunctie ver De gemiddelde leeftijd in nieuwe Centraal Comité ligt nl nmerkelijk lager dan die in vorige. Heel wat leden zijn geen 35 jaar oud. ir'. een rede die bol stond van retoriek sloot president Fidel 5 i stro maandagavond in San- o( (go de Cuba het partijcongres In een stromende regen ver- de hij de circa 200.000 ïhoorders dat Cuba zijn ..so cle listische democratie" zal per- tioneren, zonder te tornen lK li de grondbeginselen van de 8.: mmunistische partij en de staat. Het partijcongres heeft belangrijke stappen genomen om het Cubaanse, socialistische éenpartijsysteem democrati scher te maken, aldus de presi dent. Castro omschreef het partijcon gres als 'historisch en heroisch' en noemde het „het meest demo cratische politieke congres dat ooit in de wereld is gehouden". CALAIS - Een oudere sportvisser kijkt naar de aankomst van de catamaran 'SeaCat' in de haven van Calais. De boot stak dinsdag Het Kanaal over in de recordtijd van 34 minuten en 23 seconden. foto Boris Horvat/AFP Binnen een maand vredesbesprekingen van onze correspondenten MOSKOU/BUDAPEST - De lei ders van de Joegoslavische re publieken Servië en Kroatië zijn dinsdag in Moskou met el kaar overeengekomen binnen een maand vredesbesprekingen te beginnen. De onderhandelin gen, zo lieten zij in een gezamen lijk communique weten, moe ten worden georganiseerd dooi de Europese Gemeenschap, de Verenigde Staten en de Sovjetu nie. De 'doorbraak' volgde op afzon derlijke gesprekken tussen de bemiddelende Sovjet-president Gorbatsjov. de Servische presi dent Slobodan Milosevic en de Kroatische president Franjo Tudjman. Gorbatsjov kreeg de beide rivalen gezamenlijk aan het diner, waarna de drie punten tellende overeenkomst werd aangekondigd. Het derde punt is een nieuw be stand, dat een volledige burger oorlog moet voorkomen. Over de geldigheid van onafhanke lijkheidsverklaringen van Slo venië, Kroatië en sinds gisteren ook door Bosnie-Herzogowina. is naar buiten toe niets gezegd. Gorbatsjovs bemiddeling stond in het teken van het bijeenhou den van de Joegoslavische fede ratie. Voor het moment lijkt Gorbatsjovs Joegoslavië-initia- tief geslaagd. Voor het eerst zul len de Sovjetunie en de Verenig de Staten toezicht houden op besprekingen ter beëindiging van het Joegoslavische conflict, dat in vier maanden tijd al meer dan duizend mensenlevens heeft geëist. Het betekent tevens een failliet voor de Europese pogin gen. onder leiding van Neder land als EG-voorzitter, om de Joegoslavische crisis te bezwe ren. Gorbatsjov heeft zich met zijn bemiddelingsrol ook binnens lands enorm geprofileerd. De Russische president wordt ge plaagd door interne problemen in de Russische regering, waar grote onenigheid bestaat over de rol van Rusland in een nieuwe Sovjetunie. Jeltsin probeerde vorige maand met de Kazach- staanse president Nazarbajev het conflict tussen Armenië en Azerbeidjan te beslechten, een poging die als mislukt wordt be schouwd. Vandaag spreken Mi losevic en Tudjman met Jeltsin. maar na de overeenstemming die gisteren dankzij Gorbatsjovs bemiddeling werd bereikt, is aan slot zie pagina 3 kolom 7 nister Ordonez aanwezig. De WEU moet in de Frans-Duitse visie de militaire uitvoerder wor den van de politieke EG-beslui- ten. Volgens Mitterrands woordvoer der gaat dit plan veel verder dan het oprichten van een Frans- Duits leger. „Het is het concept voor een Europees veiligheids beleid. de toekomstige rol van de WEU en zijn banden met de EG". Van de twaalf zijn alleen Griekenland. Denemarken en Portugal geen WEU-lid. Er bestaat al sinds 1989 een Frans-Duitse brigade van 5000 man die is gelegerd in Duitsland. De Franse krijgsmacht maakt al sinds 1967 geen deel meer uit van de geïntegreerde NAVO- strijdkrachten. Frankrijk is al vele jaren voorstander van een Europees veiligheidsbeleid dat niet onder Amerikaanse super visie staat. Positie NAVO Volgens de tegenstanders is een apart Europees leger niet moge lijk, omdat de eenheden daar voor onttrokken moeten worden aan de NAVO. Dat vereist op zijn minst overleg met de VS en de andere bondgenoten die geen EG-lid zijn. Een Eurolëger los van de NAVO zou bovendien veel te duur worden. Het Frans-Duitse voorstel is in Den Haag met gemengde gevoe lens ontvangen. Volgens een woordvoerder van Buitenlandse Zaken zal het Frans-Duitse plan de kwestie er niet gemakkelijk op maken, mede omdat de Brits-Italiaanse voorstellen er lijnrecht tegenover staan. Het plan van Mitterrand en Kohl wordt overigens niet als een overval gezien. Volgens de woordvoerder is er niets op te gen dat lidstaten plannen indie nen. (Advertentie! Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 MOSKOU (RTR/DPA) - De presi dent van de Russische Federa tie, Boris Jeltsin, zal zijn kabi net wijzigen en de prijzen in zijn republiek loslaten. Dat heeft Jeltsin dinsdag bekendgemaakt in een televisietoespraak. Vol gens hem zijn de maatregelen nodig om een overgangsperiode van economische hervormin gen te overbruggen. De Russische president zal zelf de nieuwe premier en ministers benoemen. Een naaste mede werker zei tegen journalisten dat Jeltsin verschillende conser vatieve ministers wil ontslaan. De interne discussies in het ka binet zouden te veel tijd kosten. Jeltsin liet er in zijn toespraak geen twijfel over bestaan dat de prijzen zullen stijgen. „Dat zal voor de mensen moeilijk zijn. maar we rekenen op begrip", al dus de Russische president, die ook een aanval deed op de bu reaucratie van de Sovjetunie Jeltsin wil binnen een maand de betalingen stoppen aan Sovjet- ministeries van wier diensten Rusland geen gebruik maakt. (Advertentie) Hartelijk welkom op het spectakel van de I Wonen Wensen, de grote gezinsbeurs voor héél^Zeeland In de herfstvakantie is het overdekt wami en gezellig in de Zeelandhallen, De drukke gezinsbeurs Wonen Wensen komt naar Goes. Vol met kramen, stands en aanbiedingen die u zelden in Zeeland ziet. EiI met de nieuwste meubels, bouwtips, kleding, bruidsmode etc. Met alles voor in en rond lier huis. Van kinderkamer tot hobbyzolder. Wonen Wensen: Met daverende modeshows, bijouterièn. alpi nisme, kleurwedstrijdcn, lekkere hapjes en prima koopjes. UI Qn n 17 t/m 20 oktober in de Zeelandhallen donderdag en vrijdag van 14.00 tot 22.00 uur zaterdag en zondag van 11.00 tot 18.00 uur Privacy Verschillende organisaties wei geren zich neer te leggen bij de nieuwe uitgesplitste telefoon rekening die de PTT in de loop van het volgende jaar gaat in voeren. Zij vrezen voor aantasting van de pri- O vacy. O Nobelprijs De Zweedse acaderhie voor we tenschappen heeft de Britse pro fessor Ronald Coase de Nobel prijs voor de economie verleend. Coase. die werkt aan de Univer sity of Chicago, kreeg de prijs omdat zijn werk ..een doorbraak betekende voor het begrip over de internationale structuur van de eco- nomie". Fabriek Binnen een maand beslist hei Finse bedrijf Outokumpu oj er op de Axelse Vlakte een twee de fabriek - investering 25 mil joen. werk voor 40 mensen - wordt ge- Q bouwd. *J Tijdperk Ankie Kersten en Ingrid van Osselaer verdwijnen ..definitief' van het tafeltennisfront. na 21 jaar hebben de speelsters van MZ het tafeltennis ..wel gezien". Hun besluit te stoppen betekent het einde van C een tijdperk. I w van onze correspondent WASHINGTON - De Ameri kaanse Senaat heeft gisteren met 52 tegen 48 stemmen beslo ten, de presidentiële voor dracht van rechter Clarence Thomas als lid van het Opper ste Gerechtshof goed te keuren. Daarmee ging rechter Thomas met het grootste aantal nee- stemmen in de geschiedenis naar het Hof. Zijn supporters spraken niettemin van een grote overwinning. Met, de stemming kwam een eind aan een controverse over de voordracht van president Bush die de afgelopen week voor enor me opschudding zorgde. Cen traal stonden beschuldigingen van Thomas' vroegere mede werkster. professor Anita Hill, over ongewenste intimiteiten. Thomas heeft deze tot in detail uitgewerkt aantijgingen met grote klem. Drie dagen van hoor zittingen brachten echter geen duidelijk antwoord op de vraag wie de waarheid heeft gespro ken. De meeste Democraten stem den gisteren niet op Thomas vanwege diens conservatieve ge aardheid en de geringe juridi sche erfenis die de 43-jarige rech ter tot dusver heeft nagelaten. Man pakt UZI's af van wacht bij kazerne Utrecht DEN HAAG (ANP) - Een onbe kende man heeft in de nacht van maandag op dinsdag in de Kromhoutkazerne in Utrecht de wacht tijdens een patrouille overvallen. Hij dwong twee dienstplichtigen onder bedrei ging met een vuurwapen op de grond te gaan liggen en hun wa pen, een UZI, af te geven. Het is de tweede gewapende overval op een kazerne dit jaar. Ook bij de eerste, in augustus in de Adolf van Nassau kazerne in Zuidlaren, zijn twee UZI's buit gemaakt op twee dienstplichti gen die een patrouille liepen. Dat gebeurde onder bedreiging met een kruisboog. In verband met deze overval heeft de politie inmiddels zes mannen aange houden. =50> Als klant van Groeneveld opticiens kunt u binnenkort een fantastische vakantiereis winnen. Bovendien krijgt u bij aankoop van 75,- een Konica film plus camera cadeau (zolang de voorraad strekt), Dus kom binnenkort eens langs. Wie weet bent u dan één van de gelukkigen die ogen te kort komt. GROENEVELD P I i C i e n S Vlissingen, Lange Zelke 93. Middelburg, Lange Delft 2-i. Goes, Lange Vorststraat 106. Oostburg, Burchtstraat 13- Gorbatsjov gebaart temidden van Tudjman (links) en Milosevic. foto Alain-Pierre Hovasse/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1