llegale lozingen schrikbarend J\ Schotse bataljons in gevaar CNV-bestuurder Westerlaken als opvolger Henk Hofstede genoemd kleintjes Veertien doden door noodweer in Italië inister van justitie kondigt zwaardere straffen aan tl eo-Nazi's ostonnen ovjet- ftzerne W t. Muziekprijs Jeugd voor Pianotrio mmm Nobelprijs vrede voor gevangen leidster oppositie Myanmar Geen cocaïne in snoep Van Melle aangetroffen 4e jaargang no. 243 jisdag 15 oktober 1991 i MS/ig weer de vroege ochtend mistbanken. La- •r wolkenvelden met zon. Zwakke ind uit uiteenlopende richtingen. \iddagtemperatuur 15 graden. Opgave advertenties per telefc 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC 'lit. HAAG (GPD) - Bedrijven treden op grote schaal de stieuregels. Dat blijkt uit een tscheepse landelijke con- actie bij bedrijven op ver- einiging van het opper- tewater, eind vorige S nd. Van de 346 bezochte be- bleken maar liefst 62 - koningin ïaar Vw.-Zeeland iar let bezoek zal plaats- En hebben van 17 tot en met aa] il maart. De koningin is iitgenodigd door de fieuwzeelandse gouver- Jneur-generaal Dame Ca- herine Tizard. Deze wil ïiermee extra luister bij- :etten aan het feit dat Abel Tasman 350 jaar ge- eden als eerste Europe- rili ian Nieuw-Zeeland van- ïit zee verkende. TerjHet is het eerste staats- ewjbezoek aan Nieuw-Zee- and. In 1978 maakten ■spfeeatrix en Claus al wel voi ien officiële rondreis rnspoor het land. Nieuw-Zeeland zijn 10.000 van de vier mil- oen inwoners van Ne- lerlandse alkomst. tot ik e )EN IIAAG (ANP) - Ko- ïingin Beatrix brengt 'olgend jaar maart een itaatsbezoek aan Jieuw-Zeeland. Dat iceft de Rijksvoorlich- ingsdienst maandag lekend gemaakt. hun lozingsvergunning te over treden. Negen lozende bedrij ven hadden zelfs in het geheel geen vergunning. Tijdens de ac tie is in 52 gevallen proces-ver baal opgemaakt. In de meeste andere gevallen volgt bestuur lijk optreden, bijvoorbeeld door middel van het opleggen van een dwangsom. Minister Maij-Weggen (Verkeer en Waterstaat) deelde deze cij fers gisteren mee tijdens een overleg met de Tweede Kamer over handhaving van de milieu wetgeving. De minister noemde de uitkomst van de controle „verbijsterend", en stelde dat gemeentebesturen veel meer werk moeten maken van hun controlerende taak. Er is vol gens haar in veel situaties nog sprake van een grote nonchalan ce en een verkeerde mentaliteit. Lozing marine De actie is uitgevoerd door enke le honderden opsporingsambte naren van onder andere Rijks waterstaat. Ook in voorgaande jaren zijn dergelijke controles gehouden. Deze keer is echter veel strenger opgetreden. Tij dens de actie werden ook 22 schepen op heterdaad betrapt bij het illegaal lozen van olie. Een Deens marinevaartuig dat in de Amsterdamse haven ze venhonderd liter olie liet weg lekken, kreeg in het kader van het lik-op-stuk-beleid gelijk een boete van 2500 gulden. Een uitgebreide controle op de Gelderse uiterwaarden leverde 49 illegale dumpingen-op, varië rend van huisvuilzakken, accu's, puin, koelkasten tot partijen verontreinigde grond. Er wordt nader onderzoek verricht naar de herkomst van de ergste dum pingen. Justitieminister Hirsch-Ballin kondigde aan dat volgend jaar de straf op het plegen van zware milieudelicten wordt verzwaard tot maximaal vier jaar gevange nisstraf. De geldboetes zullen worden opgetrokken tot 25.000 en 100.000 gulden. Tweede Kamer een kabinet zijn het erover eens dat de handha ving van de milieuwetgeving nog zeer veel te wensen overlaat. Belangrijk probleem is dat vele 'l [LIJN (RTRI - Een Sovjet- ldwacht heeft twee keer in j ucht geschoten om een aan- van een dertigtal rechts-ex- nistische Duitse jongeren op kazerne van Sovjetmilitai- af te weren, zo heeft de poli- naandag bekendgemaakt. jongeren hadden geweren en E P'stolen bij zich en schreeuw- ,Weg met de Russen" tij- 2 hun stormloop. 48 rr" eemdelingenhaat )uitsland hebben neo-nazis- 53 he jongeren in een golf van imdelingenhaat de afgelo- weken herhaaldelijk tehui- van asielzoekers aangeval- de Sovjettroepen, die zich lidelijk terugtrekken van het rmalig Oostduitse grondge- 1, worden door hen niet ont- LONDEN - In traditionele Schotse kledij gestoken Doedelzakspelers demonstreerden maandag in Londen bij het Britse parlement voor het behoud van de Schotse bataljons. Deze dreigen te verdwijnen door bezuinigingen op de defensie-uitgaven. De Schotten overhandigden parlementsleden ruim 760.000 handtekeningen van mensen die het niet eens zijn met de opheffing. foto Johnny Eggitt/AFP overheden nog lang niet vol doende bij de les zijn wanneer het gaat om het stellen van mi lieuregels en de handhaving er van. Vrijwel alle partijen constateer den dat op rijksniveau, maar meer nog op provinciaal en ge meentelijk niveau de overheden teveel petten tegelijk op heb ben: Ze moeten regels stellen, zijn zelf financieel betrokken bij milieu-investeringen (zoals bij voorbeeld vuilstortplaatsen of slibafvoer), en moeten vervol gens zichzelf ook nog eens con troleren. DEN HAAG (GPD) - Het Neder landse Pianotrio heeft het Inter nationaal Kamermuziekcon cours voor Jonge Musici in Den Haag gewonnen en daarmee de Europese Muziekprijs voor de Jeugd 1991, groot 15.000 gulden, in de wacht gesleept. Het Duits Strijkkwartet en het Oostenrijks Pianotrio eindig den respectievelijk op de twee de (prijs 10.000 gulden) en derde plaats (7500 gulden). Het Nederlands Trio, bestaande uit Jeroen Bal (pianoi, Armand Gouder de Beauregard (viool) en Johan van Iersel (cello), is ook de speciale Mozartprijs toegekend. Deze prijs, groot 5.000 gulden, was ingesteld in verband met de viering van het Mozartjaar-'91. De jury prees de balans en de 'transparantheid' van het en semble. alsook de uitstekende intonatie van de strijkers. dertig rechtse jongeren rden schoten af bij de ingang een Sovjetkazerne in Wel bij Cottbus, verklaarde een tiewoordvoerder. schildwacht antwoordde rop met twee waarschu- gsschoten. De jongeren ikten zich uit de voeten voor lolitie ter plaatse aankwam. UTRECHT (GPD) - Uiterlijk 1 juli volgend jaar vertrekt Henk Hofstede als voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakver bond (CNV). Hij kondigde zijn aftreden gisteren aan. Cao coördinator Anton Westerlaken wordt genoemd als meest waar schijnlijke opvolger. Hofstede, die vorige maand 54 werd, zegt de komende jaren nog „een nieuwe uitdaging" aan te willen. Dat zal in elk geval geen functie in de politiek worden, zo liet hij weten. Zijn voorganger als voorzitter van het CNV, Harm van der Meulen, is voor het CDA lid van de Eerste Ka mer. Door nu al zijn terugtreden aan te kondigen heeft Hofstede het CNV gelegenheid willen bieden om „op een fatsoenlijke manier een opvolger te zoeken". Mocht de opvolging snel geregeld zijn, dan vertrekt Hofstede mogelijk al eerder dan op 1 juli. Hij zegt ook dan nog wel enige tijd be schikbaar te willen zijn voor een functie binnen het CNV-bestuur, maar niet langer als voorzitter. In de opvolgingsprocedure treft Anton Westerlaken ondertussen een concurrent in mr. Aart Jan de Geus, die in het verbondsbe- stuur onder meer de portefeuille sociale zekerheid beheert. Bei den zijn op het ogenblik trou wens met herfstvakantie. Voor Hofstede, die zelf vijf jaar gele den (1 oktober 1986) als voorzit ter aantrad, is het overigens nog geen uitgemaakte zaak wie hem zal opvolgen. „Er zijn binnen het CNV en zijn aangesloten bonden zeker 50 geschikte mensen voor." Hofstede zegt zijn besluit om te rug te treden in zijn vakantie te hebben genomen, al had hij veel eerder al met zichzelf afgespro ken dat hij in elk geval niet tot zijn vut op de voorzittersstoel zou blijven zitten. Na bijna 30 jaar vakbondswerk, waarvan 18 jaar in bestuursfuncties bij de vakcentrale CNV, vindt hij het welletjes en zegt hij nog een jaar of 10 iets anders te willen doen. Hij wenst zich nog niet uit te la ten over de aard van het werk dat hij wil of zal gaan doen. Naar zijn zeggen is hij al enkele malen voor functies buiten de vakbe weging gevraagd maar die aan biedingen heeft hij naast zich neergelegd. Met zijn gezondheid heeft het aftreden volgens hem zelf niets te maken. Hij werd be gin dit jaar weliswaar door een hartaanval getroffen, „maar ik ben gedotterd en ben daarna al weer heel snel honderd procent in orde verklaard". WAO-strijd 01 ENNA (AP) - Storm en hevige regenval in Italië hebben de afgelopen twee dagen aan veertien mensen het leven ge kost. Het noodweer leidde vooral in het oosten van Sici lië tot grondverschuivingen en het ineen storten van brug gen. Op Sicilië regende het zestien uur onophoudelijk. Onder de slachtoffers daar was een 3-ja- rig jongetje die in een rivier van modder verdween. De Ita liaanse televisie meldde dat de peuter in het noodweer uit de greep van de ouders was ge rukt. Twee jonge mensen von den de dood toen een storm vlaag., hun auto van de weg drukte. Enkele dorpen raak ten geïsoleerd, waaronder Barrafranca. waar volgens het ministerie van binnenlandse zaken zes mensen worden ver mist nadat hun auto's in een gracht waren gewaaid. 'O J K I Een onder een omgewaaide boom terecht gekomen auto in Sicilië. Hij heeft met zijn ontslagbesluit willen wachten tot de strijd van de vakbeweging met 'de poli tiek' over de Ziektewet en de wao was gestreden. Tot zijn diepe teleurstelling heeft de po litiek de vakbeweging in de dis cussies daarover nagenoeg ge negeerd. Dat hij in die tijd af en toe voor hem radicale taal uit sloeg, schrijft hij toe aan de „ra dicale onrechtvaardigheden" die naar zijn oordeel met de Ziektewet- en wao-plannen wor den bedreven. Kort nadat hij na zijn ziekte weer aan het werk was gegaan, haalde Hofstede zich half mei de gramschap van met name de In dustrie- en Voedingsbond CNV op de hals. De CNV-voorzitter slot zie pagina 3 kolom 6 Henk Hofstede (Advertentie) Kinderhandel Duitse politemannen kwamen gisteren in Breda aan om samen met Nederlandse collega's de kinderroof-affaire te onderzoe ken. Inmiddels bleek dat acht van de veertien op door de Ber- lijnse politie inbeslag genomen foto's afgebeelde kinderen familieleden zijn van verdachte Ludovi O cus B. w Voorzitter Jaap van Wezel uit Dreischor is de nieuwe voorzitter van de Al gemene Nederlandse Bond voor Ouderen afdeling Zee land. Hij doet het werk Q 'uit idealisme'. w Aluminium Pechiney Nederland NV in Vlis- singen gaat tijdelijk minder alu minium maken. De directie van het bedrijf heeft maandag beslo ten 64 van van de 512 elektroly- se-ovens stil te leggen. Deze maatregel kost op ter mijn tien tot vijftien ar- 1 beidsplaatsen. Smeenge John Vermeule was niet klaar voor de marathon van Eindho ven. Trijnie Smeenge. door de Middelburgse atleet aan de kant geschoven trainster, had Ver meide afgeraden aan de start te verschijnen. Woede en teleur stelling overheersen bij de Grijpskerkse, die uit de krant moest lezen dat Ver meule niet meer met (T haar verder wil. I w LONDEN/BANGKOK/NEW YORK (RTR/UPI/APP) - De toekenning van de Nobel prijs voor de Vrede aan de Myanmarese oppositieleid ster Aung San Suu Kyi heeft maandag in de hele wereld tot enthousiaste en positie ve reacties geleid. De Myan marese autoriteiten daaren tegen reageerden met ver ontwaardiging. Hun ambas sade in Bangkok sprak van „inmenging in interne aan gelegenheden". Het Witte Huis juichte de toekenning toe en drong er bij de autori teiten in Rangoon op aan de oppositieleidster vrij te la ten. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, zei zeer blij te zijn met de toekenning van de Nobelprijs aan Suu Kyi. „Ze is een opmerkelijke leider die heel moedig is (geweest) en sterk hecht aan geweld loosheid en democratie", al dus een VN-verklaring na mens de secretaris-generaal. Perez de Cuellar hoopt dat de internationale erkenning die haar nu ten deel is geval len er toe leidt dat haar huis arrest wordt opgeheven en dat ze zonder enige belem mering haar gezin kan be zoeken. De mensenrechtenorganisa tie Amnesty International sprak de hoop uit dat andere politieke gevangenen in Myanmar zullen profiteren van de toekenning van de Nobelprijs aan Suu Kyi. De Tsjechoslowaakse president Vaclav Havel, tevens voor malig Nobelprijswinnaar reageerde eveneens enthou siast: „Ik ben altijd van me ning geweest dat de Nobel prijs voor de Vrede aan per sonen moet worden toege kend die de zaak van vrede, vrijheid en democratie die nen. aan mensen die per soonlijke risico's hebben ge lopen en grote offers hebben gebracht", aldus Havel. Ook van de Myanmarese rege ring in ballingschap en de Britse regering kwamen lo vende woorden. Mevrouw Aung San Suu Kyi (45), die al twee jaar in Rang oon huisarrest heeft van de militaire leiders in Myanmar (voorheen Burma), ontvangt de prijs „wegens haar ge weldloze strijd voor de de mocratie en de rechten van de mens", aldus het Comité. Als leider van de Liga voor de Democratie verzet zij zich tegen het militaire regime in haar land, dat drie jaar gele den aan de macht kwam. In mei behaalde zij een grote overwinning bij de parle mentsverkiezingen in Myan mar, maar deze wordt door het regime genegeerd. Zij was in 1988 uit ballingschap naar haar land terugge keerd. Zie ook pagina 4 BREDA (ANP) - Het Gerechtelijk Laboratorium in Rijswijk heeft geen sporen van drugs aangetroffen in Braziliaanse monsters van snoepfabrikant Van Melle. Dat heeft de Nederlandse hoofdvesti ging van Van Melle maandag bekendgemaakt. Het bedrijf had de monsters naar Nederland laten komen om een onafhankelijk onderzoek te laten plegen naar de „vermeende be smetting" met cocaïne van Van Melle-produkten in Brazilië. Volgens vice-president operations T. Verduit „stemt de uitslag van het on derzoek hoopvol met het oog op het uitgebreide onderzoek dat de Braziliaanse justitie momenteel uitvoert. Wij zien de uitkomst daar van met alle vertrouwen tegemoet." De Van Melle-produkten zijn in Brazilië in opspraak geraakt doordat in verschillende steden kinderen ziek werden na het eten van de snoepjes, een soort Mentos. Het vermoeden rees dat de snoepjes met cocaïne waren besmet. Dat is overigens nog steeds niet vastgesteld. De affaire heeft tot grote onrust geleid in het land. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1