ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN £G-konvooi in belegerd Vukovar Getuigen achter Anita Hill oep om sluiting 'sjernobyl na rand in centrale olken velden Lid missie: afschuwelijke reis Servië dreigt met stoppen gesprek elors: taak EG in groter uropa van dertig landen Indianen protesteren tegen volkerenmoord Eierregen voor ambassadeur Iran WÊÊÊÊmÊÊÊatÊÊÊÊÊÊKÊk Topdrukte Schiphol door herfstvakantie winterjacks Jeans Inn 'n PZC abonnement is óók 'n evenement. mmm EF ie jaargang no. 242 andag 14 oktober 1991 V rst plaatselijk mistbanken, daarna isselende bewolkt en zonnige. Geen gen van betekenis. Temperatuur 16 aden. Zioakke zuidelijke wind. UUR KODAK EXPRESS pQ-pQ KWALITEITS KLEURENFOTO S SERVICE Beter: niet duurder! FOTOBVERSCHOORE Ellen Leur Goes Hulsl Middelburg Middelhornis VLssmgen Zierikzei KOVCI (AP/ANP/AFP/RTR) n door EG-waarnemers be id voedselkonvooi heeft ag na drie dagen de bele- e stad Vukovar bereikt en voedsel en medicijnen ge- s e ht voor de duizenden bur- die al bijna twee maanden de buitenwereld zijn afge- en door hevige beschietin- Een lid van de EG-missie k van een afschuwelijke door een niemandsland met n töjoslavische legereenheden, atische gardisten en bewa- le Serviërs. io Quaranta, een Italiaanse waarnemer, bevestigde dat konvooi de nacht zou door gen in een kazerne aan de Ivan Vukovar. De hulpverle- zijn van plan om na het los- van de hulpgoederen vrou- kinderen en gewonden te iueren. konvooi kon zondag aan- telijk slechts langzaam vor- ngen maken doordat het werd vertraagd door beschietin gen, onder meer in de omgeving van Vinkovci. Miljenko Majna- ric, een Kroatische hulpverle ner, zei dat Nustar en Vinkovci zondagochtend vroeg hevig wa ren beschoten. De Kroatische radio meldde dat Vukovar en het nabijgelegen Borovo Nselje zondag waren aangevallen met tanks en artillerie. Kazernes Zaterdag kwamen het Joegosla vische leger en Kroatische auto riteiten overeen dat federale troepen uit een kazerne in Za greb zouden worden geëva cueerd in ruil voor een vrijgelei de voor het voedselkonvooi. Maar de Kroaten staakten de opheffing van de blokkades rond de Borongaj-kazerne, toen be kend werd dat het konvooi voor de derde maal was gestrand. Op dat moment was een eerste con tingent van 90 federale voertui gen uit de kazerne vertrokken. Een woordvoerder van het Kroa tische ministerie van defensie beschuldigde de Joegoslavische marine ervan de blokkades van de meeste Kroatische havenste den gewoon voort te zetten. Het leger heeft de stad omsingeld. Na onderhandelingen tussen het leger en het gemeentebestuur deelde EG-waarnemer Adrian Stinger zondagavond mee dat de militairen beloofd hadden Dubrovnik weer water en elek triciteit te geven. Vice-president Branko Kostic, die momenteel de leiding heeft in het Joegoslavisch presidium dat alleen nog uit een pro-Ser visch blok bestaat, dreigde zon dag de deur te sluiten voor de Europese Gemeenschap die naar zijn oordeel „zich steeds agressiever en steeds minder ob jectief' opstelt. Kostic meent dat de Nederland se minister Van den Broek zijn invloed beter kan aanwenden om Kroatië te brengen tot op heffing van de blokkades rond de federale kazernes in plaats van onaanvaardbare voorwaar den te stellen. Hij doelde daar mee op het akkoord dat donder dagavond in Den Haag werd be reikt over de terugtrekking van het federale leger uit Kroatië en gelijktijdige politieke onderhan delingen over de oplossing van de Joegoslavische crisis. Vol gens Kostic zijn de Kroatische autoriteiten niet bereid een poli tieke oplossing te zoeken. Van den Broek drong zaterdag in een brief aan de Joegoslavi sche minister van defensie Velj- ko Kadijevic nog eens krachtig aan op uitvoering van de don derdag gemaakte afspraken. IJS (AFP/RTR/DPA) - De Twaalf moeten gaan werken aan het ppen van een „groter Europa" van zo mogelijke 30 landen. Zij nen daarmee beginnen meteen nadat zij in december in Maas- ït het ontwerpverdrag voor de politieke en economische unie icn getekend. Dit zegt de voorzitter van de EG-Commissie, Jac- Delors, in het vandaag verschijnende Franse blad Belvédère, s gespecialiseerd in Europese vraagstukken, anden uit het voormalige communistische blok hebben niet al- economische hulp nodig maar ook een „sterk politiek signaal" de EG, „waarbij zij te verstaan krijgen dat zij zonder dubbelzin- eid deel uitmaken van hetzelfde Europa als wij en op onze steun n jnen rekenen", aldus Delors. onderstreept daarbij wel dat de Gemeenschap zich eerst van enuit verder moet versterken voordat zij zich helemaal open voor de buitenwereld. „De Gemeenschap is nu nog niet vol- ïde gewapend om in te gaan op de uitdaging van een groot Euro- SKOU (AP) - Na brand vrij- avond in een van de nog in rijf zijnde kernreactoren in irnobyl is de roep om defini- e sluiting van de rampcen- e weer sterker geworden. kunnen niet langer met dit tvat leven," betoogde Vladi- Javorivski, hoofd van de lementaire commissie-Tsjer- yl in de Oekraïne, na de nd. Het dak van reactor num- 2 werd door het vuur zwaar chadigd, maar er vielen geen ihtoffers en er zou geen ra- activiteit zijn vrijgekomen. lirecteur van de centrale, Mi- Oemanets, zei geen reden ien om de centrale, die een lomproduktie levert van 100 kilowatt per dag, dicht te n. Hij zei dat de beschadigde :tor na reparatie, die 30 a 45 [en zal vergen, weer in bedrijf komen. De twee andere reac- n blijven ook gewoon in be- ut in circuit woordvoerder van het mi- terie van atoomenergie in kou zei dat de brand uit- toen een turbine voor repa- e werd uitgeschakeld. Door fout in een elekronisch scha- ircuit kwam de reactor per ;eluk toch weer in bedrijf en stond een brand. Deze kon kon worden geblust, maar gde ervoor dat een hoeveel- waterstof vrijkwam in de binekamer. Deze waterstof vervolgens tot ontbran- g, waardoor een veel grotere nd ontstond. 300 brandweerlieden en 6 ndweerwagens uit Kiev en omgeving werden voor de Tijding van het vuur ingezet, reactor werd na het voorval niddellijk stilgelegd. actor 4 van het complex, 130 ten noorden van Kiev, werd getroffen door de groot- nucleaire ramp tot nu toe. De regering van de Oekraine, waai' sluiting van de centrale een van de belangrijkste punten wordt bij de komende presi dentsverkiezingen in december, heeft onmiddellijk een hoge commissie ingesteld die een on derzoek zal instellen naar de om standigheden waaronder het nieuwe ongeluk heeft kunnen gebeuren. Vladimir Tsjernoesenko, die het wetenschappelijke toezicht heeft op de 30-km-zone rond de centrale die alle bewoners van wege het stralingsgevaar heb ben moeten verlaten, verklaarde dit voorjaar dat de ramp van april 1986 vermoedelijk aan 10.000 mensen het leven heeft gekost. Hij betichtte Moskou er van de ware omvang van de ramp nog altijd te verdoezelen. Volgens de regering in Moskou kostte de ramp 32 mensen het le ven. AMSTERDAM (ANP/UPI/RTR) - Naar schatting honderd men sen hebben zaterdag in Amsterdam meegedaan aan een rouw mars om de reis van Columbus - volgend jaar 500 jaar geleden - te herdenken. De stoet liep vanaf het Spaanse consulaat via het consulaat van de Verenigde Staten naar Paradiso, waar een uit gebreidere herdenking plaatsvond. De manifestatie werd geor ganiseerd door een groep van in Nederland verblijvende India nen. Tot de deelnemers aan de mars behoorden deze Indiaanse vrouw en haar kind. Van Mexico tot Panama hebben Indianen in het weekeinde ge protesteerd tegen de in 1992 geplande viering van het 500-jarig jubileum van de ontdekking van Amerika door Columbus. De Indianen demonstreerden tegen wat zij noemen „500 jaar volke renmoord" en eisten zelfbeschikking, respect voor hun eigen cul tuur en vrijheid voor Indianen die in diverse Latijns- of Middena- merikaanse landen in de gevangenis zitten. De grootste betoging werd gehouden in de stad Quezaltenango in Guatemala, waaraan 80.000 Indianen, afkomstig van meerde re stammen, deelnamen. Kleinere demonstraties waren er onder meer in Mex;co-Stad, Costa Rica en Panama-Stad. In Costa Rica besloten vertegenwoordigers van diverse India nenstammen een nationale alliantie te vormen. In Panama-Stad droegen Indianen Spaanse vlaggen met daarop hakenkruizen genaaid, symbolen voor de Spaanse verovering van het Latijnsa- merikaanse continent. Replica's van de drie schepen waarmee Columbus in 1492 Ameri ka bereikte vertrokken zondag uit het Spaanse Huelva voor een zeiltocht naar San Salvador, een klein eiland op de Bahama's, waar Columbus in 1492 het eerst zou zijn geland, foto Frans van der Linde/ANP Tien jaar geleden al klacht over gedrag Thomas WASHINGTON (AP) - Getuigen hebben zondag verklaard dat Anita Mill hun tien jaar geleden al vertelde over de ongewenste intimiteiten van Clarence Tho mas, kandidaat voor een post in het Amerikaanse hooggerechts hof. De getuigen waren vrienden en kennissen van Hill, een zwarte professor, die onder Thomas werkte bij twee federale instel lingen. Zij verklaarde vrijdag on der ede dat haar vroegere baas in haar bijzijn pornografische films omschreef, de lengte van zijn geslachtsorgaan onder haar aandacht bracht en haar her haaldelijk onder druk zette om in te stemmen met een rendez- rkiezingen na deze ramp, die tot een loogde straling leidde in gro- delen van de Sovjetunie en fopa, bleven de andere reac- in bedrijf. Op de veilig- isvoorzieningen van deze doren, die van hetzelfde type als de gesloten rampreactor, e afgelopen jaren veel kritiek werd. RIMINI - Besmeurd door rode verf en eierschalen zit de Iraanse ambassadeur in Italë, Hamid Apoutaledi, bij een studiebijeenkomst in Rimini. De diplomaat werd door Iraanse studenten die zich verzetten tegen het bewind in Teheran bekogeld met verfeieren. Apoutaledi woonde de bijeenkomst in het instituut Pio Manzu bij namens de Iraanse minister van buitenlandse zaken Ali Akbar Velayati. De bewindsman had de vredesprijs van Pio Manzu gekregen, maar de on derscheiding werd later ingetrokken. foto Ansa vous. De vier vrienden waren de eerste getuigen op de derde dag van de hoorzittingen voor een justitiële senaatscommisie, die heel Amerika aan de televisie kluisteren. De senaat stemt morgen over de benoeming van Thomas. De getuigen zeiden dat Hill in dertijd afzonderlijk met hen over de intimiteiten had gespro ken. President George Bush trad zondag opnieuw in de verdedi ging voor zijn kandidaat, die de vacante post van Thurgood Marshall als enige zwarte opper rechter moet innemen. Hij noemde de hoorzittingen „bela chelijk en ongehoord" en voor spelde dat Thomas wordt beë digd. Zij „leverde geen exacte details" over de toenaderingen, „maar vertelde me wel dat ze seksueel van aard waren," zei Ellen Wells. Zij sprak Hill in 1981 en kende ook Thomas aan het eind van de jaren zeventig en begin jaren tachtig. Susan Hoerchner, een rechter die samen met Hill aan de Yale universiteit studeerde, zei dat Hill naar haar weten nooit over dreef. Zij herinnerde zich een te lefoongesprek in het begin van de jaren tachtig: „Ze zei me dat ze bloot stond aan ongewenste intimiteiten van haar baas, die ze bij naam noemde. Die baas was Clarence Thomas." Hill „zei dat Clarence Thomas haar herhaaldelijk mee uit had gevraagd." zei Hoerchner. „Zij zei mij dat zij dat natuurlijk had geweigerd, maar dat hij niet met 'nee' genoegen nam. Hill zei me dat zij zich erg vernederd en ge demoraliseerd voelde." De advocaat John Carr zei dat Hill hem had verteld dat Tho mas een „ongewenste seksuele interese in haar toonde". Duitsland Bij brandstichting tijdens een overval op een onderkomen voor asielzoekers in het Duitse lmmenstadt zijn zondagmorgen vijf gewonden gevallen. Volgens het weekblad Der Spiegel zou de Amerikaanse Ku- Klux-Klan in Duits- O land leden werven O Archiefkist De Nationale Archievendag die zaterdag werd gehouden trok veel belangstellenden. Ook in Veere, waar de verwachtingen hoog gespannen waren. Daar zou een eeuwenoude archiefkist voor het eerst sinds ja ren worden geopend: C het lukte echter niet. w VCV Zeeland Als het aan voorzitter Pim Kraan ligt, gaat de bezem door de selectie van de VCV Zeeland. De Zeeuwse profclub verloor za terdag de bekerwed strijd tegen SV Meers- Q sen: 2-3. Feyenoord Feyenoord beleefde gisteren een bijna historische dag in Den Haag: de Rotterdammers na men de leiding in de eredivisie, een positie, die jarenlang onmo gelijk leek. Enkele Feyenoor- ders zijn zelfs rijp voor het Nederlands Q elftal. w Uit een test met een leugende tector is gebleken dat Anita Hill niet heeft gelogen voor de Se naatscommissie. Dit verklaarde zondag een deskundige die de proef heeft afgenomen. Nederlandse toerist omgekomen van onze correspondent BUDAPEST - Donderdag is in Kroatië een Nederlandse toe rist, de 54-jarige A. Wever, om gekomen toen hij met zijn vrouw op weg was in het achter land van de havenstad Zadar. Hij had samen met zijn vrouw de vakantie doorgebracht op een eiland voor de Joegoslavi sche kust. Het echtpaar werd zo'n tien kilo meter van Zadar, tussen de dorpjes Brisevo en Murvice be schoten bij een barricade. Vol gens de vrouw, die de aanslag overleefde, ging er aan de schiet partij geen waarschuwing voor af en is onduidelijk wie de daders waren. Advertentie De meeste keus in vanaf 169,95 natuurlijk bij: Langeviele 21 Kanaalstraat 28 SCHIPHOL (ANP) - De luchtha ven Schiphol heeft het afgelo pen weekeinde een ongebruike lijk groot aantal chartervluch ten verwerkt. De chartermaat schappijen Martinair en Trans- avia vervoerden in totaal ruim 62.000 vakantiegangers naar landen als Griekenland, Spanje en andere bestemmingen rond de Middellandse Zee. Zaterdag en zondag alleen al verwerkte de luchthaven circa 70 charter vluchten van beide maatschap pijen. Dit hebben woordvoerders van Martinair, Transavia en Schip hol zondagmiddag bekendge maakt. De maatschappijen heb ben niet eerder zo'n drukte te verwerken gehad. Volgens de woordvoerder van Martinair komt een dergelijke piek alleen voor tijdens de zomervakantie. „Het is een absoluut topweek- einde geweest", zo zei hij. De woordvoerder van Transavia sprak van een inhaalmanoeuvre van de vakantiegangers. „We hebben een slecht voorseizoen gehad met de Golfoorlog en mensen halen dat nu kennelijk toch in. De vluchten zaten tjok vol". aldus de woordvoerder van Transavia. Air Holland Beide chartermaatschappijen zetten overigens al enige tijd ex tra materieel en mensen in, om dat zij ook de reizigers vervoeren die bij Air Holland hadden ge boekt. Air Holland verkeert mo menteel in surséance van beta ling. Op de wegen was het alleen za terdagochtend nog druk door de herfstvakantie-uittocht. De rest van het weekeinde was het rus tig, aldus een woordvoerder van de verkeerscentrale van de rijks politie in Driebergen zondag middag. In samenwerking met diverse organisatoren zorgt de PZC voor uitstekende evenementen. De organisatoren van evenementen stellen de lezers van de PZC een aantrekkelijk voordeel in het vooruitzicht. Dat is mooi meegenomen, nietwaar? En daarmee zal duidelijk zijn dat u die PZC eigenlijk niet kunt missen. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar de bon in te vullen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Vier weken voor: Postcode: Telefoon: Ik wil de PZC vier weken lang voor f 12,50 Handtekening: In envelop zonder postzegel opsturen naar: PZC, Afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Bellen gaat sneller: 01184-84216 fLjsnj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1991 | | pagina 1